Nieuw hoofdpostkantoor aan Lange Nieuwstraat? Houten noodschool in de Weslwi jk geopend Chr. Technische school start 1 september «es Pr. Bernhardschool bijna gereed KERK EN SCHOOI Ds. Z. Czeglédv Tegen directeur Spaarb Ammerstol 4 jaar geëist pnlr Oude kantoor is te klein Onderdak voor de Talmaschool Eerste paal voor Geref. school Waarschuwing tegen Osborn-meetings Ds. J. Groenewes begraven Totaal ruim drie ton verduisterd Schiedam Schaakkampioenschap van VIaardingen Lening voor r.k. school Vlaardingen Roode Kruiscursus A :Vv Jeugdsoos start weer Gemeentegrond voor scholenbouw Politie-nieuws Carillonconcert PERZISCH --. TAPIJTHUIS Afscheid geslaagden middenstandsdiploma „Onschriftuurlijk", zeggen Geref. Haagse predikanten Samenwerking tussen Y.K.C. en Filmkring Novitiaat S.S.R.-Delft Maasland P. Keyzer verlaat gemeenteraad Fokveedag Mutaties officierenkorps Leger des Heils TROUW Dinsdag 26 augustus l9ög SCHIEDAM Het is niet uit gesloten dat Schiedam binnen af zienbare tijd een nieuw hoofd postkantoor krijgt. Naar wij ver nemen zijn op het ogenblik onder handelingen gaande over de aan koop van een aantal naast elkaar! Verschillende plaatsen werden overwo- gelegen panden aan de Lange.d« kans die de P.T.T.. nu huis en het Gemeentelijk Gymna sium. Diploma Engelse handels correspondentie ^SÉgyfmJvl e o'fa :#-< j Burgerlijke stand van Schiedam SCHIEDAM Hoewel het nieu we gebouw voor de Chr. Techni sche school aan de Nieuwe Dam- laan nog niet gereed is, zal de school op maandag 1 september toch met haar lessen beginnen. ..Voorlopig vindt de school onderdak in een aantal lokalen van- de voormalige b'.l.o.-school "aan de Gedempte Baan- slootHonderd leerlingen zijn! voor het nieuwe cursusjaar. Het eerste dus in -de geschiedenis,, van -de school," "ingeschre ven. Het zijn niet. alleen leerlingen pit Schiedam, maar ook uit Vlaardingen en Maassluis, die de school zullen bezoe ken. Maandag 1 september worden de jongens ontvangen in het gebouw voor Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven. Het zal voor het school bestuur, de organisatoren, die zo lange tijd aan het werk zijn geweest, om de plannen tot stichting van de school werkelijkheid te doen worden, een be langrijke dag worden. Burgerlijke stand van Vlaardingen Toespraken V isserijberichten wmmmst Advertentie Visserijberichten SUNLIGHT OEFENDE n UlIlV Oplichting Triest Uitgespeeld !0'- Op voetstuk HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur zw I te voldoende, maar vooral voor de af deling bestellingen moet een oplossing worden gevonden. Uitbouwen van het bestaande kantoor is niet mogelijk noch in de hoogte, noch door uitbouw boven de binnenplaats. Daarom werd reeds enige tijd geleden naar een ge schikt punt uitgezien voor de bouw van een nieuw kantoor. s r heeft zal zij zeker met snel opnieuw Nieuwstraat, tussen het Rowallen- krijgen. Niet alleen dat de gevonden plaats gunstig is in het centrum van de stad, maar ook heeft men voor uit breiding voldoende ruimte tot aan de Nieuwe Haven. Het is voorts bekend, dat de H.A.V. bank grote belangstelling heeft voor het gebouw, waarin het huidige post kantoor is gevestigd. Reeds bij de jong ste uitbreidmg van dit bankgebouw was de ruimte al bijkans te klein. Een uit bouw op de plaats waar nu het Hoofd postkantoor is, zou oo k hier aan het gebrek aar. ruimte een oplossing bieden. Reeds lange tijd kampt men op het huidige hoofdpostkantoor aan de Tuin- laan met ruimtegebrek. Het gebouw is niet meer berekend op de nieuwe uit breidingen, die de stad ondergaat. Wel iswaar heeft de administratie nog ruim- SCHIEDAM. Van de Bank van Ne derlandse Gemeenten te 's-Gravenhage j werd door de gemeente een aanbieding ontvangen voor een vaste geldlening groot 85.000, ter financiering van de bouw van een houten R.K. g.l.o. t school in Kethel Noord. VLAARDINGEN. Gisteravond vond in de kantine van het havenbe drijf Vlaardingea-Oost de opening van het schaakkampioenschap van Vlaar dingen plaats. Dit toernooi, dat georganiseerd wordt door de drie verenigingen Shell, V.S.G. en H.V.O., werd door de heer E. Bon- gers met enkele woorden ingeleid. Niet minder dan 54 deelnemers hebben zich voor dit toernooi in laten schrijven. Dit is werkelijk geen slecht resultaat. Vo rig jaar was d;t aantal even groot. Het zullen ongetwijfeld spannende wedstrij den worden, vooral omdat de kopgroep zeer sterk is. In deze kopgroep speelt ook de heer Jrnsen, kamp.oen .,11 Dordrecht, die in de toekomst -n Vlaardingen komt wonen. Als tweede spreker trad deze avond op notaris van der Pol uit Rotterdam, voorzitter van de Rotterdamse Schaak bond. Namens deze bond bood hij een beker aan. De rest van de avond werd gevuld met een snelschaakwedstrijd. De speeldata van het toernooi zijn voor de eerste, tweede, derde, vierde en vijfde ronde respectievelijk 28 augus tus, 1, 8, 15 en 22 september. De wed strijden zullen gespeeld worden in de kantine van het havenbedrijf Vlaardin- gen-Oost. HERV. GEREF COMITé VLAARDINGEN. Donderdagavond hoopt in het gebouw Liefde en Vrede voor het Herv. Geref. Comité voor te gaan ds. J. van Rootselaar, Ned. Herv. pred. te Delft. Aanvang 8 uur. SCHIEDAM. Voor het Praktijk i diploma Engelse HandelscorrespondentieI slaagden in augustus 1958 de dames: j Gr. v. Wicringen en P. J. v. d. Windt, alsmede de heren: J. P. Huihoven, C. Muys, M. v. Veelen en E. de Wolf. Voor het certificaat Nederlandse Han delscorrespondentie de dames: J. Gij- sen, H. Korporaal, K. Pijnacker, G. van Wieringen en de beren J. v. d. Bosch A. Canters, A. Hanemaaycr en C. Schreiner. Allen cursisten van de heer H. Meyers te Schiedam. SCHIEDAM, De nieuwe cursus E.H.B.O. van Het Nederlandsche Roodc Kruis, begint op woensdagavond 3 sep tember om kwart voor acht in het Rode Kruis-gebouw aan de Lange Nieuw straat 197. De Roa'e Kruis-colonne heeft naast het transport van gewonden en zieken tot taak bij ongevallen en alle mogelijke gebeurtenissen eerste hulp te verlenen. Elke helpster en helper moet deze eer ste hulp kunnen geven. Hiertoe dient de ze cursus, waaraan een diploma is ver bonden. Minimum-toelatingsleeftijd is 18 jaar. Slechts het aanschaffen van een Jee:boekje brengt enige luttele kosten met zich mede. Ook zij, die reeds een iE.H.B.O.-diploma bezitten, zjjnyan harte bij de colonne welkom. Inlichtingen kan men verkrijgen in het Roa'e Kruis-ge bouw 's morgens van 91 uur of per telefoon No. 68013. DUIVENSPORT SCHIEDAM. De postduivenvereni ging „De Snelvliegers" hield een con cours vanuit Noyon, afstand 278 km en van Roosendaal, 48 km. ,Van beide vluchten is het verloop zeer traag ge worden, terwijl er 's .avonds nog vele vogels op hun Hokken afwezig waren. De uitslag is: Van Noyon: 1 3 7 A. Faas: 2 6 9 J. C. Konings; 4 8 11 H. Tjaden en Co; 5 P. v. Eijk; 10 J, v. Roosen. Uit Roosendaal: 1 4 16 C. Beljaars; 2 3 J. C. Konings; 5 13 14 J. Tromp; 6 7 H. Tjaden en Co: 8 A. J. Konings: 9 P. Overdevest; 10 A. Faas; 11 12 15 17 1. de Bruin. Geboren: Frederika d.v. A. Staat en M. M. Bats; David z.v. T. van Eijk en K. Peters; Imelda A. J. d. v. J- C. w. Kreischer en C. Polak; Pieter D. z.v. M. Verlinde en C. W. Bas; Gerardus H. z.v. P H. Bockkom en M. P. van den Bosch; Marijke L A. d.v. C. A. Sosef en J P. Baart; Robertus A. z.v J. H. Bonte en F. A. de Nijs; Gerardus F.J. z.v. G. F. J. Bruinhof en C, M. Frede- riks; Peter z.v. F. K. Harts en P. C. Kok; Monica B. M.d.v. T. Korteland en> W. C. Pil; Antoinette T. d.v. A. J. Ba-, VLAARDINGEN. tenöurg en E. Dries: Esther M. d.v. J.streeks vier uur zou Ij-LaiHS v' dM De bouw van de nieuwe school m Nieuwiand vordert gestadig. Onze foto graaf maakte van de werkzaamheden een plaat waarop duidelijk tot uiting komt, hoe imposant het bouwwerk wordt. van Suijlekom en J. W. Snep; Fredrik W. z.v. F. W. Bergen en W. Valk; Theo- dórus S. P. z.v. S. Reij en J. C. L. de Wolf: Jeanne M. d.v. H. Stolk en J. J. Janse. Overleden: J. E. Groenhorst, 11 m. Geboren: Hermanus Johannes, z. van A. P. Heus en A. van der Breggen, Le na Adriena, d. van C. Verloop en M. Borsboom. Richard Hans. Evert, z. van W. van der Sluis en J. van der Vorm Getrouwd: Cornelis Jan Hendrik Vuijk, 42 jaar en Trijntje van Rij, 46 jaar. Va-nmiddag om- de eerste paal de grond in gaan van een te bouwen Gereformeerde School in de Wesfcwijk. VLAARDINGEN. De Vlaardingse Jeugdsociëteit begint in september weer haar winteractiviteiten. Deze zo wel leerzame als ontspanningsavonden trokken in het afgelopen seizoen de aandacht, van vele jongeren. Hoewel het bestuur plannen had om het leden aantal niet-boven -de zestig op te voe ren, heeft zij thans haar indertijd geno men besluiten herzien."omdat de be langstelling enorm groot is. Ook voor het komende winterseizoen staat er een zeer groot aara!al smaakvolle program ma's te wachten op de bezoekers. Mo'chten er nog Vlaardingse jongelui tussen de zeventien en tweeëntwintig zijn, die interesse hebben om van al le activiteiten der Jeugdsociëteit op de hoogte te blijven of daarin mede wil len werken kunnen terecht bij het se cretariaat: Broek.veg 124. Uitnodigin gen voor deze avonden die.' zoals be kend, gehouden worden zaterdags om de veertien dagen, krijgen de nieuw in geschreven bezoekers regelmatig toe gestuurd. VLAARDINGEN. Gistermiddag om streeks half vijf heeft de locoburge meester H. K. van Minnen officieel de nieuwe houten school in de Westwijk geopend. De Hervormde ds._ A. Talma school (hoofd tie heer Siefêrt) en de openbare Weteringscbool starten straks In dit gebouw, elk met drie van de zes leslokalen. Zoals bekend zal de ech te Talmaschool, waarvan, zoals we reeds In het begin van de vorige week schreven, de eerste paal aJ geheid is, samen met de Ds. Hendrik de Doek- school en de Weteringscbool aan de Van Bolsotstraat in de Wcstwijk verrijzen Wanneer alles volgens het plan verloopt zullen alle drie deze scholen, die thans In houten gebouwen zijn ondergebracht, over een maand of acht eigen stenen gebouwen in gebruik mogen nemen. Hoewel vanzelfsprekend de schoolbe sturen en schoolhoofden van bovenge noemde scholen met verlangen uitzien naar de dag waarop zij een eigen ge bouw in gebruik mogen nemen, bete kent dit tijdelijke verblijf in deze hou ten school lang geen ramp maar eer der een aangename afwisseling. De school is zo bijzonder smaakvol ingericht, dat zij onmiddellijk het hart van de bezoeker gestolen heeft. De plantsoenendienst zorgde buiten voor prachtige bloemenperken en de bloeien de afrikaantjes zorgen op hun beurt, dat de school op de bezoeker een vrien delijke indruk maakt. Toen de houtbouwers van Van 't Ver laat de school hadden neergezet, heeft de heer K. C. van Waalwijk, architect van gemeentewerken in Vlaardingen, niets onbenut gelaten om van de school een fraai geheel te maken, In deze nieuwe houten school is in tegenstelling met de eerste houten school, waar thans ,de gereformeerde ds. Hendrik de Cockschool voorlopig ge huisvest is, ultra moderne gasverwar- ming aangebracht. Deze heeft een be hoorlijke overcapaciteit, zodat men voor kou' tijdens de komende wintermaanden niet hoeft te vrezen. In de eerste hou- ien school zijn oliekachels geplaatst. In een toespraak meester gistermidf fraaie hoedanighec vue passeren. Hij op, dat deze schooi lie! de locoburge- l, de verschillende de: school de re- er met nadruk aoor verschillende schoolverenigingen gebruikt zal worden en het is dui helemaal niet uitgesloten, wanneer straks de stenen gebouwen klaar zijn voor de scholerx die thans een plekje in de houten school gevon den hebben, dit houten gebouw door ka tholieken, gereformeerden of misschien ook wel door kleuters bewoond zal wor den. In 1959 krijgt men in de Wcstwijk drie permanente scholen naast dit ma nusje van alles. Een gereformeerde, waarvan vandaag de eerste paal is ge slagen, een hervormde, welke ook reeds in wor-din.g is en een openbare, nog af gezien van een kleuterschool, die eigen lijk gelijk met de lagere school had aanbesteed moeten worden. De heer Van Minnen installeerde om klokslag vijf uur met een handdruk aan de heer 's-GRAVENHAGE, 26 aug. Met verse vis waren hedenmorgen aan de markt vtjf kustvissers met ln totaal I 1365. Notering per kilo: groote middeltong f 3,69 4, klein middeltong f 2,903,20, tong 1 f 2.59—2.90. tong 2 i 2,40—2,49, tarbot 4 f 1,20—1.50, Notering per 40 kg: middelschol f 3841 kleine schol f 28,50—32, schar f 1419.50 bot f 15—17,80 Aangevoerd 842 kantjes gezouten haring. Notering: maatjes zout, klein i 36,2012,10, maatjes zout, groot f 37,2043, belde, per kantje. Verwachte-aanvoer voor woensdagmorgen: circa vijftien. SCHIEDAM. De nieuwe Her vormde Prins Bernhardschool aan de Burgemeester van Haarenlaan in Nieuwiand zal in record tempo voltooid worden. In' april werd de eerste paal voor het gebouw ge slagen en over zes weken zal het geheel voltooid zijn. Deze prestatie is geleverd door de aannemtiigs- maatschapp'j Jv- d. Tempel en Zn. die niet tegenstaande slecht weer en vakantie het moderne gebouw wist te realiseren. Reeds over enkele weken zal de bovenverdieping van het gebouw door de leerlingen in gebruik worden genomen. Momen teel vinden de jongens en meisjes onderdak bij de openbare school te genover het nieuwe gebouw aan de Burgemeester Van Haarenlaan. VLAARDINGEN Van het bestuur van de vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs is het verzoek ingeko men om erfpachtsuitgifte van een per ceel gemeentegrond, begrensd ten noor den door de van der Werffstraat cn ten westen door de Philips de Goedestraat en ten zuiden door de Van Boisotstraat voor de bouw van een school voor ge woon lager onderwijs, B. en W. stellen de raad voor dit verzoek in te willigen van de vereniging voor bijzonder Chris telijk schoolonderwijs t.z.v. het perceel gemeentegrond begrensd ten noorden door de Van der Werffstraat, ten wes ten door de Philips de Goedestraat en ten zuiden door de Van Boisotstraat. eveneens voor de bouw van een school voor gewoon lager onderwijs. VLAARDINGEN. Op de Westhaven plaats te Vlaardingen moest de bestuur der van een bromfiets plotseling rem men, waardoor een achter hem rijden de wielrijder tegen hem -opbotste en op de rijweg kwam te vallen. De schade beperkte zich tot een vernield achter licht. Op de Holy weg kwam een scooter berijdster, die links door de bocht ging, in aanrijding met een haar tegemoetko mende personenauto. Zij sprong tijdig van de scooter af, waardoor zij slechts een pijnlijke knie opliep. De scooter en de auto werden zwaar beschadigd. Op de Mozartlaan te Vlaardingen moest een motorrijder plotseling rem men voor een de rijweg overstekend kind. Hij kwam daaroij te vallen. De motor werd zwaar beschadigd. Op de Billitonlaan stak een 4-jarige jongen met een autoped plotseling de VLAARDINGEN. Het programma van het carillonconcert te geven op het Oranjecarillon door'Cor Don, Sstads- beiaardier van Vlaardingen, op vrijdag 29 augustus 1958 van 20.0021.00 uur luidt als volgt: 1. Koekkoek Praeludium, M. van den Ghein. 2 a Zonnelied, Cath, van Ren- nes. 2b Een lustig liedeken, Caeth. van Rennes, 3 Sonatine, Wouter Paap. 1. allegro giocoso' 2. andante sostenuto. 3. allegretto amabile. 4a. Haidenxöslein. Fr. Schubert, bew. Leen 't Hart. b. Der Lindenbaum, Fr. Schubert, bew. Leen 't Hart. 5. Suite Louis XV. 1. Les pre sentation. 2. L'elegante et le vieux marquis. 3. Scène d'ensemble. 6. a Droomland, J. Fearis. b. Het zandman netje (naar Joh. Brahms). 7. Postludi- um, W. de Vries. Van der Molen, schoolhoofd, de Wete- rmgschool in d houten gebouw. Zoals we reeds schreven zal deze de ruimte met de Talmaschool delen. Een rij van spiekers voerde bij de inge bruikneming van deze opvangschool het woord, daar was inspecteur Matthijs- se, de heer J. Brouwer, als oudste der Vlaardingse collega's, de heer A. Ga- genstein. namens het V.O. en N.O. v., de heer Immink als vriend en de heer Den Draak, die het gemeentebestuur dank bracht voor de gegeven kans om door een combinatie van Vlaardingse boek handelaren de school te laten installc ren, Een afgevaardigde van Marko schoolmeubelen, bood een kick aan. On der de vele aanwezigen merkten we nog op de heer Van Bodïgom, namens het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ds. Kolkert en wethou der Th. de Bruin. M. DONKER- Pannekockslf. 12 Tel. 1TS99^ R'dom VLAARDINGEN In de Intieme zaal van Concordia aan de Westhaven- kade werden gisteravond heel wat han den gedrukt. Want hoewel de geslaag de cursisten voor het middenstandsdi ploma heus niet onverwachts Vlaardin gen zullen verlaten, staat bet toch vast, dat aan het einde van de afgelopen cur sus, die nu met succes is bekroond, de vriendschapsbanden, die gedurende dit seizoen gegroeid waren, losser worden of totaal verdwijnen. Voordat daarom ledereen weer zijns weegs gaat, heeft het bestuur gemeend, een laatste con tact en afscheidsavond te moeten beleg gen. Op deze ra bijzonder geslaagde avond heeft de directeur van de Middenstands opleiding te Vlaardingen, de heer A. de Weger, een toespraak gehouden, waar in hij verscheidene interessante gege vens gaf over de behaalde resultaten van zij.n opleidingscursus. Momenteel staan de examens open voor alle leeftijden in tegenstelling met enige tijd geleden toen men eerst dc leeftijdsgrens van zestien jaar bereikt moest hebben. De heer P. van der Vaart uit Capelle aan de IJssel één der le raren, haalde 'n een humoristisch toe spraak verschillende herinneringen op en bracht aan de leerlingen zijn dank over voor de prettige verstandhouding tussen leraar en cursist. De heer Ligt- hart. voorzitter van de Christelijke Mid- denstandsverc-niging, wees op de volle dige inzet van de zakenman wil hij sla gen. Maar hard werken geeft ook vol doening. Spreker wees op de belangrijk heid van de gesteldheid van het gezin. Wanneer het gezin en vooral de vrouw achter het werk staat, heeft de mid denstander 90 pet. kans, dat hij zijn ge steld doel zal bereiken. De heer Ligt- hart merkte verder op, dat teveel mid denstanders zich nog op alles en nog wat werpen. In deze tijd moet er ge specialiseerd worden. Zeer interessant waren de gegevens, die de voorzitter van de Christelijke Middenstandsvereniging vervolgens gaf over de slechte omstandigheden, waar in vroeger vele middenstanders verkeer den. Dat velen aan de grond liepen, kwam door gebrek aan een goede en degelijke opleiding. Daarom was spre ker zeer. dankbaar, dat ook nu .weer 42 geslaagden het diploma in ontvangst mochten nemén en -zij goed voorbereid de zaak in mochten gaan. Onder de geslaagden bevond zich ook de bekende Vlaardingse musicus Leen van Dijk, Hij verzorgde, met de heer Vons de muzikale afwisseling vanzelf sprekend. Deze cursus, die uitgaat van de Chr. Middenstands Vereniging wordt erkend door de Centrale voor Christe lijke Handelsondernemers, een landelij ke organisatie, die gevestigd is in Den Haag. De ondergetekenden, de predikanten van de Gereformeerde Kerken van Den Haag-west en -oost (voor zover niet met vacantie afwezig of onbereikbaar op het tijdstip van het opstellen van deze ver klaring), diep geschokt door de onschrif tuurlijke redeneringen in de Osborn- meetings van deze week op het Malie veld in Den Haag, cn niet minder door de handelingen op deze redeneringen ge- grona', verklaren, als dienaars van het Evangelie, zich volledig te distantiëren van deze woorden en practijken, die naar hun mening geen enkele basis vinden in de Heilige Schrift en wensen allen, voor wie zij verantwoordelijk zijn, ernstig te waarschuwen tegen de verkeerde in vloed, die van a'eze meetings moet uit gaan. dr. B. Rietveld, ds. Joh. Meynen, ds. J. C. J. Kuiper, ds. S. Eringa, ds. B. J. A. Streefkerk, ds. J. Kremer, ds. J. H. Baas. dr. C. Gilhuis, ds. K, Welbedacht, ds. P. de Bruyn. NEDERLANDSE HERVORMDE KERr Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Ressen: dr. J. J. Woldendorp. cm. pr« öikant te Cillaarshoek: tot hulpprèd ij Katlendijke: mej. P. Stok. kand. te Goes GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oosterend (Fr.): kand S van der Linde te Lemelc: te Oudehornc kand. H. Weggemans te Hilversum; ij jWorkum: T. de Boer te Driesum;' ic Nieuwerkerk aan de IJssel: kand' G de Jong te Niiega (Fr.i. Niet meer. Kandidaat G. J. van der Burgh te Den Haag verzoekt ons te wil. len mededelen dat hij geen verdere b«! roepen in overweging kan nemen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Aldergrove Br. 0)1 (Free Christian Rcf. Church): D.' Slar* boom te 's-Gravcnzandc. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Bolsward. Makkum. Wit marsum en Pingjun: L. Laurense te' Meppel. PREDIKBEURT VLAARDINGEN, Woensdagavond half acht hoopt ds. D. Rustige uit Her den voor te gaan in Liefde en Vrede. VLAARDINGEN. De Fdmkring Vlaardingen zal in het komende seizoen voorlopig als proef voor een jaar haar voorstellingen organiseren in samenwer king met het Vlaardings Kunstcentrum. In het winterseizoen komen 8 voorstel lingen, Welke zullen worden gegeven in de Stadsgehoorzaal en toegankelijk zijn tegen de voor deze zaal geldende prij zen. Door een commissie, samengesteld uit beide organisaties, zal het veelzijdige programma worden voorbereid. Wanneer Filmkring Vlaardingen liet afgelopen seizoen nog eens overziet, blijkt dat het gemiddelde bezoek aan de voorstellingen in het seizoen '57-58 ge lijk bleef aan dat in het vorige seizoen. Hierover sprak het bestuur zijn onte vredenheid rnt. Toen het Vlaardings Kunstcentrum dan ook een verzoek werd gedaan om tot samenwerking te komen, was de filmkring hier spoedig voor te vinden. Immers hierdoor bereikte men een veel grotere kring belangstellenden. Aan alle leden zal in een circulaire nog worden meegedeeld, hoe de organi satie (lidmaatschap, voorstellingen enz) in het komende seizoen zal worden. VLAARDINGEN. Maandagmorgen VL 14 60 kantjes. VL 56 geen vangst, VL 78 3, VL 112 20, VL 115 geen vangst, VL 142 9. VL 153 80, VL 172 5. VL 203 1, VL 208 3, VL 216 3, VL 197 weinig. 22 augustus binnen van de haringvis serij: VL 89, Jan en Ineke, C. Door duin, 23 last, 23 augustus: VL 79, Maas J, de-Jong, 15 last, 24 augustus binnen van de hdringvisserij: VL 97, Prinses Juliana. F. van Schoor, 18 last en 350 kisten verse.' „VL 70, Hendrik Jan, >J. Plug, 12 -last en 140 kisten verse, VL 132, Wilhelmma, C. Rog 21 last, 23 rij: VL 56, Eben Haëzer, M. Dijkhuizen, 24 augustus VL 89, Jan en Ineke, C. Duindam, VL 79, Maas, J. de Jong. VLAARDINGEN. Sunlight heeft zaterdag 'zijn tweede oefenwedstrijd gespeeld tegen DOS '32 in Rotterdam. Evenals de eerste oefenwedstrijd ein digde deze ontmoeting in een gelijk spel, deze keer 0—0. Komende zaterdag vervolgt Sunlight zijn serie oefenwedstrijden met een thuiswedstrijd tegen Zwaluwen 2 (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling js maan dag te Doetinehem ds. J. Groent oud-predikant-directeur van de chrtf telijk filantropische inrichtingen aarde besteld. In de kapel van deNed herv. zendingsgemeentc werd Zl' rouwdienst gehouden, die geleld weS door ds. Fokkema Andrea. rn 2ijn j d. rede belichtte hij de figuur van ds Groeneweg. die het voorbeeld van de apostel Paulus had nagevolgd. In de aula van de algemene be graafplaats had de herdenkingsdienst plaats, die geleid werd door ds. J. Vis ser. Ds. C. van Dorp, sprekende na mens de predikantenopleidingen te Doorn, roemde het werk van de over ledene, vooral voor kerk, school en fi lantropie. De heer Knotnerus sprak na mens de hervormde kring van de Vre deskerk te Nijkerk. waar de ontslapene een der eerste predikanten is geweest Ook ds. H. J. Plaggermars uit Gronin- gen, sprekende namens de centrale hervormde kerkeraad aldaar, roemde het werk van ds, Groeneweg en stelde hem ten voorbeeld. Namens de familie dankte de heer Kampstra uit Rotter- dam voor de eer de dode bewezen. Ds, Visser sprak in zijn slotwoord, mede namens mevr. J, M. Groeneweg—Bar bas zi)n dank uit. De heer Barbas, zwa- ger van de overledene, dankte voor de belangstelling. Prof. dr. K. Dijk te Amsterdam, voorzitter van het deputaatschap der geref. kerken voor de besteding vaa de collecte voor de Hongaarse vluch telingen verzoekt ons in verband met het zaterdag door ons geplaatste bericht inzake de actie van de stich ting „Activeringswerk geestelijke weerbaarheid" ten bate van de Hon- gaarae predikant ds. Z. Czeglédv - mee te delen dat deze actie en de pu- blikatie daarvan buiten zijn voorken nis ia geschied en dat hij daarvoor geen verantwoordelijkheid wenst t« dragen. -. De novltiaatstijd van de Societal Studiosorum Reformatorum, afdeling Delft, zal maandag 1 september a.s. des avonds aanvangen. Aanmelding hier door dient tijdens de inschrijvings- en' oriënteringsdagen aan de Technische Hogeschool op 29 en 30 augustus of op 1 september vóór zes uur 's avonds in pirsoon te geschieden by de novitiaats- commissie der S.S.R., Sociëteit „De Koombeurs", Voldersgracht 1, Delft Vier jaar met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie bij de Rechtbank te Rotterdam hedenmorgen geëist tegen de 60-jarige directeur van de Ammerstolse Spaarbank, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduiste ring en oplichting op grote schaal, to taal ruim drie ton belopend. De officier had in zijn dagvaarding slechts zes van de vele misdrijven van deze verdachte ten laste gelegd. Alles te noemen zou onmogelijk zijn. Het be langrijkste vond de openbare aanklager, dat de Ammerstolse directeur alle ten laste gelegde feiten heeft toegegeven. Als eerste getuige verscheen de 42-ja- rige adjudant van de Rijkspolitie H. van Buren uit Leiden, voor wiens optreden en dat van zijn medewerkers de offi cier niets dan lof had. Er waren zo verklaarde deze getuige weinig aan knopingspunten bij het onderzoek van deze trieste zaak, omdat een boekhou ding zo goed als geheel ontbrak. Door middel van advertenties heeft de poli tie de spaarbankboekjes ter beschikking kunnen krijgen. Uit het onderzoek is toen gebleken, dat er een spaarbank in Ammerstol werd gedreven, die eigen lijk al tien jaar geen levensvatbaarheid d.!^!e.r„- meer had. Verdachte wist dat, doch voorzijde van ee.a rijdende vrachtauto. Het kind liep daarbij aan hoofd en be nen schaafwonden op. Van ae vraent- auto werd de rechter koplamp vernield. GEEN OPWEKKINGSSAMENKOMST VLAARDINGEN. In verband met de Osborncampagne werdt er heden avond in zaal Keyzer geen opwekkings samenkomst gehouden. MAASLAND. In verband met het fei,t dat het raadslid, de heer P. Keij- zer, Maasland heeft verlaten en zich in de Lier gevestigd heeft, is hij geen lid meer dan de raad van Maasland. De heer Keijzer vertegenwoordigde in de raad de CHU. Opvolger zal zijn de heer W. van Geest. MAASLAND. De fokveedagcommis- s:e heeft besloten de jaarlijkse fokvee dag te houden op woensdag 17 septem ber. heeft gezwegen. Tenslotte was de tota le inleg verdwenen. De directeur leefde ver boven zijn stand, zoals o.m. geble ken is uit een gedeelte van zijn kasboek over 1952. Getuige verklaarde, dat H. in '47 voor het laatst een rekening en verantwoor ding heeft afgelegd over het jaar '45. De commissarissen van de spaarbank waren absoluut niet voor hun taak be rekend en beslist met bekwaam om een boekhouding te controleren. De verduisteringen van inleggeiden belopen volgens getuige ruim 190.000, doch het nadeel van de spaarders is in werkelijkheid veel groter, omdat ook de rente verloren gegaan is. Wordt daar mede rekening gehouden, dan moet het verlies voor de spaarders op ongeveer 220.000 geschat worden. Daarnaast heeft verdachte zich nog schuldig ge maakt aan oplichting tot een totaal be drag van ruim 94.000, zodat hij zich to taal ruim drie ton wederrechtelijk moet hebben toegeëigend. Elk lid van de be volking van Ammerstol (1.000 tot 1.100 inwoners tellend) is hierdoor getroffen. Zelf heeft verdachte het door bem verduisterde bedrag aanvankelijk op on geveer een ton geschat, maar hij bleek er zo goed als geen boekhouding aanwe zig was. Het bedrag aan verduisterde inleggei den kan nog groter zijn dan thans is vastgesteld, omdat niet alle spaarders hebben gereageerd op de advertenties. De president van de rechtbank, mr. P. J. C. Cchipper, ging vervolgens met verdachte de hele trieste geschiedenis van het begin af na. Hij releveerde dat er omstreeks 1880 een schoolspaarbank in Ammerstol is opgericht, uitgaande van de Vereniging Nut en Genoegen. In 1932 werd H. directeur van deze spaarbank. Hij was toen onderwijzer in Ammerstol en verrichtte het werk voor de spaarbank in zijn vrije tijd. Al spoedig heeft hij toen 25 uit de kas genomen met de bedoeling die er later weer in te doen. Hiervan is echter niets gekomen, tnede omdat er geen controle was. Er is nooit een behoorlijk opgezet te boekhouding gevoerd en van controle door de commissarissen is ook nooit iets terecht gekomen. Toen in '53 een van de commissarissen was overleden, is de ontstane vacature niet aangevuld. In werkelijkheid was verdachte de spaar bank. Hij genoot het volste vertrouwen van het gehele dorp. Na de oorlog was verdachte genood zaakt ontslag te nemen als onderwijzer en zette hij een administratiekantoor op. De kas van dit administratiekantoor werd toen al spoedig vereenzelvigd met de kas van de spaarbank. Hij begon al lengs boven zijn stand te leyen en had de laatste jaren 43 000 nodig voor zijn kantoor en zijn gezin, welk bedrag op geen stukken na uit het inkomen van H. kon komen, doch waarvoor hij de inleg geiden van de spaarders gebruikte. Onaangenaam was de president ge troffen door het feit, dat verdachte nooit had stilgestaan bij het grote nadeel, dat hij de spaarders hierdoor berokkende. Als er geld teruggevraagd werd. moest hij naar andere bronnen omzien. Zo gebruikte hy bijv. het geld van het ziekenfonds, dat hij beheerde. Steeds opnieuw was er een oplichting nodig om het ene gat met het andere te stop pen. Tenslotte heeft hij het niet langer kunnen volhouden en moest hij toege ven, dat het spel was uitgespeeld. Hij heeft zich toen gemeld bij de politie te Rotterdam. Grote ontsteltenis in Am merstol en in het gehele land was het gevolg. Kennelijk als 1952 te heben ingelegd bij de Ammer- stolse Spaarbank, Éénmaal is er rente bijgeschreven. Van. het bedrag heeft ge- tuige nooit iets terug gezien, verder werden nog enkele getuigen gehoord, die door H. waren opgelicht denr Jf- L400,.!"./,1,7-000- Totaal zou M 5001h«.h£n ^êiijke oplichtingen "ebben belopen. Valsheid in ge- vllf80'6 had hetrekkhig°op^hetver- ontefgen^spmcediim. V°'m 3 V°" Requisitoir In zijn requisitoir haalde de offi- Justitie een sprekend voor- beeld aan van de hardheid van ver dachte. Na de dood van een van zijn chenten, de heer De Man, in decem ber 19ol, schonk diens weduwe haar volle vertrouwen aan H„ die hen hLTlSJ?et raadu-?n daad ter zijde had geotaan en bij de begrafenis no e een mome rede had gehouden Van °e/ente van het kapitaaltje, dat het bedrijf yan haar man had opgele verd, en van de huur van enkele huisjes zou deze weduwe met haar kleine kinderen zich aardig hebben kunnen redden. Ze had 29.000 op haar spaarbankboekje. Ook zij is door het wangedrag van H. bedro- gen uitgekomen en is nu alles kwijt fiscale recherche op deze man heeft af dienst toch op zijn eigen inkomen nooit een bèlas'tlnt aangifte inzond, hoewel hi? voór xUrï clienten steeds aangifte deed. vertegenwoordiger van - -alle spaarders werd de 33-jarige veehou- nier al spoedig met al te zeker van, zo- der G. de Jong uit Bergambacht als ge- da4 dc pohtie-ambtenaren argwaan kre- iuigc gehoord Hii vorklmrHo gen en tot de ontdekking kwamen, dat'voor zijn broers en zusters 12.000 na| uitspraak doe? Tot zun eis komend.'wilde spreker c- rekening mede houden, da; verdachte zich door hard werken een positie ver. worven hzeft en in geen geval Vul ge noemd kon worden. Enerzijds is er spra- ke van onkunde en wanbegrip, doch an- werig 15 Cr Cen misdadig element atm Mr. J. van Meurs, die als verdediee* .op*rad' kon weinig tot diens verdediging aanvoeren. Hij schetst zqn client als een man, die zichzelf ón een voetstuk heeft willen plaatsen. De geschatte verliezen zijn minder groot voorgesteld, aldus de verdediger omdat er nog steeds forse bedragen zijn terugbetaald. In het Huis van Bewaring is verdachte tot het besef gekomen? wat hij tegen Ammerstol heeft misdreven. jSrijp, dat ik een zware straf verdiend héb", zo klonk het laatste w°ordYan <Jeze trieste verdachte. „Ik zal trachten mijn straf zonder innerlijk verzet te aanvaarden". De installatie van de nieuwe divi sie-officier op het hoofdkwartier te Amsterdam van de Centraal-Neder- latid divisie van het Leger des Hêib, brigadier P. Deurloo, en het nieuwe hoofd van de William Booth school te Amstelveen, brigadier H. Lahuis, zal donderdagavond a.s. v- schieden door de commandant van het Leger des Heils in Nederland, A Ahlberg, tijdens een bijzondere sa menkomst in Krasnapolsky Tev?"S zullen daar de cadetten van de cursus „De pioniers" welkom worden gehe ten. Brigadier Deurloo, die divisie-officier van de Noord-Nederland divisie te Groningen was, volgt in Amsterdam brigadier A. L. Gladpotj-es op, die di visie-officier van de Zuid-Nederland divisie te Den Haag wordt, als opvol ger van brigadier L Nijman. die di visie-officier van de Noord-Nederland divisie te Groningen wordt. Brigadier Lahuis, die op het hoofd kwartier te Amsterdam secretaris voor bijzondere zaken an voor muziek korpsen en zangbrigade was volgt bri gadier Ph. van Dale als hoofd der. kweekschool op en de laatsten wordt veldsecretaris op het hoofdkwartier. Majoor, J. Hoevers, voorheen direc teur van het maatschappelijk cen trum van het Leger des Heils te Den Haag, volgt brigadier Lahuis op als secretaris voor bijzondere zaken. Op het hoofdkwartier te Amsterdam is brigadier J. B. Ruijsink benoemd tot secretaris voor de public relations. Sfiw 2*5 Helsinki 1 z\v. bew. ZW 3 J3 Stockh. regen ZW 5 17 Oslo zw. bew. stil 17 Kopenh, zw. bcw. \v 3 20 Aberdeen zw. bew. stil 14 Londen mist stil 19 A'dam 1. bew. WNW 4 17 Brussel 1. bew. w 3 18 Luxemb. zw. bew w 2 16 Parijs zw. bew. 20 Bordeaux mist stil ->2 Grenoble 1. bew. NNO 1 21 Berlijn zw. bew. WZW O 19 Frankfort zw. bew. W 4 21 MUnchen regen WZW 8 21 ZUrlch zw. bcw. WZW 2 21 Genève zw. bew. ZZO 1 21 Locarno onbew. stil 20 Wenen zw. bew. w 1 24 Innsbr. zw. bew stil 17 Rome onbew. Z 3 32 Ajacclo 1. bew. NNO I 28 Majorca 1. bew. ONO 41 30 Algiers zw. bcw. Z li 4 1.6 2.3 1 0 7 7 7.6 10 4 0 6 1 5 3 6 2 8 0 8 0 0

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 2