Gewapend conflict lijkt niet waarschijnlijk Vruchtbaar overleg over N.-Guinea Casey als piloot ExcelsiorOosterhout thans stilgelegd Laatste 35 man ontslagen Reddingen in scène gezet om telefoon te krijgen Droog en schraal weer Iraakse auto reed in volle vaart op Duitse tegenligger in Man in dure wagen bood een ton voor een kind VISSERIJRUZIE OP HOOGTEPUNT Bewakingsschepen zonder wapens Ongeval schakelt concurrent van „Friendship*5' uit Minister Casey bij vertrek: „Ned. soevereiniteit van belang voor het hele Westen" m Kémproefoverleg niet langer dan 2 a 3 weken Zon is schuld van slechte zomer r TWEE DODEN, NEGEN GEWONDEN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 N. ZESTIENDE JAARGANG No. 4088 r~~n J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE VERENIGDE STATEN hebben zaterdag by IJsland en Enge land aangedrongen op zelfbeheersing en matiging in het ge schil over de visserijrechten bij IJsland. Ongeveer honderd Engelse vissersschepen, die worden begeleid door drie marinevaartuigen, zijn zondagmiddag by de met ingang van vandaag tot twaalf myl uitgebreide IJslandse territoriale wa teren aangekomen. De Engelsen hebben aangekondigd, dat zij binnen de twaalf-mijls- zone, die ze niet erkennen, zullen gaan vissen. De zone wordt be waakt door IJslandse patrouillevaartuigen. De kans op een gewapend conflict is echter vooral na de Ame rikaanse oproep praktisch uitgesloten. De IJslandse patrouille schepen zullen zich er mogelijk toe beperken trailers, die de voor schriften overtreden, op een zwarte lijst te plaatsen. Bondgenoten .Betere integratie 2? NIEUW BESTUUR ZAG GEEN MOGELIJKHEDEN VERLIES Badmeester steeds in politierapport V Balans van zomer J PRINSES WILHELM IN A W'ERD 78 Logboek „Hugo $e Groot" morgen in Vigo Auto van prins Bernhard schampte boom Twee gewonden door schot uit windbuks „Gunstiger" Chroestsjew antwoordt: RUSSISCHE PROFESSOR: WH. «onaioaau mwa o» Aiuwtraat «j relet. usrioo li Postbus 1113 Postgiro No. 424519. KlaohtcnriWint obonaesnantoii. is^io—-leao Zaterdags 17—16 uur. Telefoon 115700 'S-Grarenlure: Huygenspleta X TeJfi 1©3467 (3 lUnen). Postbus 1091 - P««tgtro Ho. 424&S7. Klacfcteodienot. lnso—19.30 u. Tel ei. aezstSB. Oordreeliti Schefifersplela 3 Postgiro No 424308 Telefooa «57P Klechtend lenst mi 1730 «er 7314. 4cM«Uiai Lange Kerkstraat S4 b - Telefoon 07«S3. Aboooeinanttprfja 61 oeni per week f 2,85 s>er maand, f 7,90 per kwartaal. ïj0«s» nummers 13 cent VeraeMlnt dt^elifk» (Geldig tot hedenavond) ZONNIG. Droog en zonnig -weer met een matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Iets lagere temperaturen. Morgen: zon op: 5.52 Maan op: 20.51 onder: 19.27 onder 10.19 V.S. manen Engeland en IJsland tot kalmte De Britse ambassadeur op IJsland, André Gilchrist, heeft gisteravond nog een onderhoud van een half uur gehad met de IJslandse premier Her mann Jonasson om te voorkomen dat er misverstanden zouden kunnen ontstaan ten aanzien van het Britse standpunt. „Ik was verplicht", aldus de ambas sadeur, „ervoor zorg te dragen dat er geen misverstanden bestaan. Ik heb Engelands standpunt met hem doorge nomen". De Engelse regering heeft vannacht een laatste verklaring uitgegeven over het visserb'geschil met Usland. Daarin wordt gezegd dat Engeland bereid blijft tot onderhandelingen en dat het Us land twee compromisvoorstellen heeft gedaan, die zijn afgewezen. Op het mo ment dat nummer 10 Downingstreet de verklaring uitgaf was een gemilitari seerde ireilervioot de kust van Us land al genaderd. Vanmorgen om elf unr heeft voor het eerst een ontmoeting tussen de Britse kanonneerboten en ctebewapen de IJslandse patrouilleboten binnen de 12 mijlszone plaatsgehad. In plaats van kanonschoten werden evenwel groeten gewisseld. Aap beide zijden ging hier na een diepe zucht van verlichting op. Het voorval werd In Londen op het Britse ministerie van marine per radio gevolgd. De IJslandse minister van Buiten landse Zaken heeft gisteren verklaard, dat xfón land „zijn uiterste best zal doen om botsingen te vermijden". Zes kleine bewakingsschepen heb ben hun wachtposten aan de twaalf- mijlsgrens betrokken. Ze zijn vrijwel niet bewapend. Voor de bewaking zou den ook nog twee Catalina-amfibie- vlicgtuigen worden gebrnikt. Engeland staat alleen in zijn ge schil met IJsland. De Zweedse, Deense en Noorse regering hebben hun vissers gewaarschuwd, dat zij buiten de IJs landse twaalfmijlszone moeten blijven. West-Duitsland denkt er ook zo over. Denemarken heeft voorgesteld een spoedzitting van NAVO-mimsters te beleggen om over de onenigheid over de visserij grens te spreken. De Amerikaanse oproep tot zelfbe heersing werd zaterdag dbor.de waar nemende minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, in Washing ton overhandigd aan de Britse zaak gelastigde en de IJslandse ambassa deur. Herter trad op in afwezigheid van minister Dulles, die met vakantie is. De Amerikaanse regering vreest een der belangrijkste NAVO-basissen (die op IJsland) te verliezen, wanneer het conflict tot een climax zou komen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat IJsland en Engeland NAVO- bondgenoten van de V.S. zijn en dat men derhalve de hoop moet koesteren dat zij hun geschil langs vreedzame weg oplossen. In Britse regeringskringen werd vernomen, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken grote aandacht besteedt aan de Amerikaanse op roep. Engeland heeft de Verenigde Staten verzekerd, dat het bereid is een Amerikaans „vredesvoorstel" mét betrekking tot het conflict te aanvaarden op voorwaarde, dat IJsland eveneens met het voorstel akkoord gaat. Het vredesvoorstel omvat een be paalde gedragslijn bedoeld om inci denten te voorkomen. De Britse regering zegt in een zon dagavond uitgegeven officiële verkla ring, dat Z(j d« onderhandelingen met IJsland zal voortzetten maar in af wachting van een overeenkomst „het recht van de Britse schepen m volle zee" moet handhaven. De Britse rege ring deelt mee, dat IJsland tijdens de onderhandelingen onder auspiciën van de NAVO twe compromis-voorstellen heeft verworpen. Engeland is ook be reid een conferentie van ministers, zoals Denemarken beeft voorgesteld, of verdere besprekingen van deskun digen, bij te wonen. Een vliegtuigongeluk heeft Engeland een ernstige achterstand, Nederland echter een grote voorsprong gegeven in de strijd om een waardige opvolger te vinden voor de Dakota. De Neder landse Fokker „Friendship" is nu de grote troef, maar heeft nog minstens drie concurrenten van Amerikaanse en Canadese fabrieken. De klap voor de Britse luchtvaart kwam toen zaterdag het prototype van het nieuwe vliegtuig „Herald", dat is ontwikkeld door de Handley-Page- fabrieken, op 200 meter hoogte in brand raakte en neerstortte. Alle elf inzittenden brachten het er goed af. Het toestel brandde vrijwel helemaal uit. Het tweemotorige toestel zou van vandaag af met 180 andere vliegtuigen tentoongesteld worden in Famborougn, waarheen het vliegtuig op weg was. iw Buitengewoon vruchtbaar," noemde de Australische minister Casey dc besprekingen die hi) in ons land over Nieuw-Gulnea heeft ge voerd. De besprekingen hebben „ver schillende uiteenlopende ideeen" tot resultaat gehad, maar wat deze ideeën behelzen, wilde de minister, toen hij zaterdagmiddag van Schiphol naar Londen vertrok, niet zeggen. En ook minister Luns, die ziin Australische collega uitgeleide deed, wilde cr niets over loslaten. De nieuwe ideeën, die ook bespro ken zijn met de minister-president dr. Drees, met de ministers Staf en Helders en met staatssecretaris Moor. man van Marine, zullen nader be sproken worden, als in oktober Ne derlandse en Australische ambtena ren uit Nieuw-Guinea in Canberra een conferentie zullen beleggen. Na deze conferentie zal er volgens de ministers Casey en Luns zeker meer gezegd kunnen worden dan thans. 9? Minister R. G. Casey heeft za terdagmiddag voor zijn vertrek een bezoek gebracht aan konin gin Juliana en prins Bernhard op paleis Soestdyk. Hy gebruikte met het koninklijk paar de lunch en voerde een langgeanimeerd gesprek. Deze foto werd bij het paleis genomen. „In lange tijd heb ik niet zulke nut tige besprekingen met een buitenlands ambtgenoot gevoerd." zei de Australi sche bewindsman, die het gevoerde overleg typeerde als „een verdere stap naar „verbeterde integratie" lus sen Nederland en Australië ten aan zien van Nieuw-Guinea. Op een vraag of de spanning rond om Nieuw-Guinea een voornaam on derdeel van de besprekingen had ge vormd. antwoordde de heer Casey: „Wij kunnen er niet van uitgaan dat De nieuwe mctaalbuizenfabriek van de N.V, Excelsior in Oosterhout is za terdag definitief gesloten. Het perso neel dat nog in dienst was (35 man in totaal) is ontslagen. Slechts vijf arbeiders zullen in dienst worden gehouden voor het verrichten van het noodzakelijke onderhouds werk in de kapitale fabriekshallen, die een waaide vertegenwoordigen van f 25 miljoen, In Oosterhont is door deze maat regel grote teleurstelling verwekt. Onder de 35 man, die nu zijn ont slagen bevindt zich het technisch- en kantoorpersoneel. De laatste weken was er vrijwel niets meer te doen. De enige activiteit kwam van ven groep monteurs van het Man- nesmann-concem uit Duitsland, waar door de - machines zijn geïnstalleerd. De monteurs waren nog steeds bezig met proefdraaien. Een aantal machines moest gedemonteerd worden en weer naar de fabriek gezonden in Duitsland. Onder het ontslagen personeel wa ren fabrieksbazen, die meer dan 30 jaar by de N.V. in dienst waren. Voor hen zou getracht worden emplooi te vinden In de fabriek te Schiedam. Zoals wij gemeld hebben, is reeds kort na de opening van het fabrieks complex op 10 april 1958 bekendgewor- den dat er met verlies werd gewerkt. Door het uitblijven van orders liep het merendeel van de 170 arbeiders doelloos rond. Enkele weken later vielen ontslagen. Later werd meege deeld dat commissarissen de beide di rectieleden geschorst hadden wegens „wanbeleid." Aandeelhouders besloten echter een commissie van goede dien sten in te stellen. Het resultaat hiervan was dat de di recteuren tijdelijk weer in dienst wer den genomen, de raad van beijeer af trad, en een nieuw bestuur t+erd aan gewezen. Na enkele weken liet dit be stuur weten, op korte termijn geen mo gelijkheden voor het bedrijf te zien Daarop werd een adviseur benoemd. Het n>*men van deze maatregelen heeft met tot resultaat gehad, dat er weer enige opleving in het bedrijf kwam. DE Australische minister Ca sey heeft zaterdagmiddag, voor zijn vertrek uit ons land, twintig minuten de Fokker F-27 „Friendship" bestuurd. De mi nister, die een enthousiast vlie ger is („evenals mün vrouw, die ook kan vliegen"), maakte een rondvlucht van een half uur boven Nederland in het nieuwe toestel, waarvan Australië er twintig in bestelling- beeft. „ïk deed het onder strenge controle van de echte piloot", zei hij be scheiden tijdens een rondleiding door de Fokker-vllegtuigfabrle- ken. (Van onze correspondent) De badmeester, dLie voor de gemeente Den Helder op het strand Donkere Duinen werkte, blijkt verscheidene malen „reddingen" op touw te heb ben gezet om de aandacht te trek ken De laatste weken werd in het politie rapport herhaaldelijk melding van moedige optreden van de badmees ter gemaakt.' Steeds weer wist hy met gevaar voor eigen leven dren kelmgen te redden. Dit wekte arg waan. Toen men een onderzoek ging instel len, bleek dat de man een en ander m scène had gezet, omdat hy meen de dat in zijn post op het strand een telefoon moest komen. Inderdaad is gebleken, dat op het strand een telefoon aanwezig dient te zijn. De dichtst byzjjnde bevindt zich in de politiepost, hoog boven op het duin By ongevallen, waarbij *t nodig is een arts of ambulance te bellen kost het beklimmen van de trap naar de politiepost te veel tijd Het gemeentebestuur is echter ont steind over de wijze waarop de bad meester heeft getracht zijn doel te be reiken. Toen hij liet blyken een on derkomen nodig te hebben, heeft hi die gekregen en waarschijnlijk zou de telefoon er ook zijn gekomen, wanneer hij daarom rechtstreeks ge vraagd hao. Dc man zal nu vermoedelijk van zijn functie worden ontheven. In ver ban 1 met de verzachtende omstan digheden is het echter niet uïtgeslo- Gedurende het weekeinde kwam het weer in ons land geleidelijk onder in vloed van een tot grote hoogte krachtig ontwikkeld hogedrukgebied, waarvan het centrum in Finland gelegen is. Aan de zuidflank ervan stelde zich een krachtige oostelijke stroming van droge continentale lucht in. Deze zette zich voort over Duitsland "aar onze omgeving. Boven ons land ontmoette deze lucht warme en zeer vochtige van oorsprong tropische lucht fcngs een scheidingslijn die zondag uiterst langzaam naar het zuidwesten hm het land trok. In de drogere lucht werden maximumtemperaturen van 28 «aden bereikt, maar in de zuidweste lijke provincies bleef het kwik bij mist laaghangende bewolking bij 20 gra den steken. Een regengebied met enkele on weersbuien verplaatste zich uit Frank- ijjk naar het noorden, maar liet het weer In ons land ongemoeid. Langs de Belgische kust werden grote hoe veelheden regen afgetapt. Zo viel er de nacbt van zondag op maandag Zeebrugge 31 mm. Het weer heeft 5U een bestendig karakter gekregen, omdat de droge continentnle lucht ver- °tr terrein wint. De komende paar dagen blijft het zonnig maar schraal, terwijl de tem peraturen de neiging vertonen iets te dalen. Nu de augustusmaand achter de rug is, heeft het KNMI de balans opge maakt. De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden juni, juli en augustus bedroeg te De Bilt 16.2 gra den Celsius tegen 16.4 graden Celsius normaal. Het was over het algemeen een weinig kouder dan in de zomer van het vorige jaar. Het aantal zomer se dagen was te De Bilt elf tegen ne gentien normaal. Augustus leverde er hiervan vijf, de belde andere maanden elk drie. Van de 92 dagen die de drie zomermaanden tellen, waren er 36 aan de warme kant. Het aantal uren zon bedroeg te De Bilt 537 tegen 615 normaal, het aantal uren regen 137 tegen 93 normaal. Het is vrijwel overal in het land aan de natte kant geweest hoewel minder dan in het vorige jaar. In het oosten was hert over het alge meen natter dan in het westen. Op 52 dagen werd daarby ergens onweer ge hoord, tegen op 47 dagen normaal. Het Ruimtevaart-congres in Amsterdam is zaterdag gesloten. Als een der laatsten voerde het woord de ontwerper van de „Ex plorer", Wernher von Braun, die we hier in geanimeerd gesprek zien met de Russische geleerde Sedov. Worden er ruimtevaart- geheimpjes uitgewisseld? H.K.H. prinses Wilhelmina heeft zondag in intieme kring in het land huis „Deri Ruigenhoek" te Schevenin- ger. haar 78ste verjaardag gevierd. Met volle vaart vlogen een auto uit Bagdad en een Duitse auto gistermor gen op elkaar in, toen de Iraakse auto op de weg Den BoschEindhoven onder de bij Boxtel gelegen gemeente Liempdc een andere auto inhaalde en daarbij op de ünkerrübaan kwam. Bij het ongeluk werden twee mensen ge dood en negen gewond. De Iraakse chauffeuse had de tegen ligger by het inhalen met gezien door de ochtendmist. De moeder van de bestuurster van deze wagen, de 60-jarige mevrouw _M. Mittelman uit Bagdad overleed onmid dellijk. Het driejarige meisje B Kamphau- sen uit Rheydt (Duitsland), dat in de andere auto zat. overleed na aankomst in het ziekenhuis. (Van onze correspondent) Een automobilist heeft in Beekbergen een bedrag van f 100.000 geboden voo« een kind, dat met haar grootmoeder, mevrouw T. S„ aan het wandelen was De man, die in een dure wagen reed en vergezeld was van een dame, opendr het portieiraam en zei tegen mevrouw S. dat hij een ton a contant voor he' meisje wilde geven. Mevrouw S„ zeer verontwaardigd, ging daar uiteraart niet op in. Zij heeft aangifte bij de politie gedaan. De andere inzittenden van deze auto, het echtpaar Kamphausen met kind. het nichtje van het echtpaar, I. Kamp hausen en haar verloofde U. Boysen, alsmede een vriendin van het nichtje mevrouw IptaSchippers werden ge wond. evenals de overige inzittenden van de andere auto, mevrouw Bera- nekMittelman. haar zoon en de ge broeders Hoppe uit Nijmegen Alleen mevrouw IptaSchippers maakt het goed. Alle andeien zyn zeer ernstig gewond; enkelen van hen ver keren in levei sgevaar. Zowel de Duitse als de Iraakse fami lie maakte een vakanlietocht door ons land. De Spaanse trawler „Perion" zal het logboek van de KLM-superconstella- tion Hugo de Groot, die op 14 augus tus verongelukte, aan de commandant van de haven van Vigo ter hand stel len, wanneer het schip daar dinsdag aankomt. De „Perion" heeft de ver tegenwoordigers van haar rederij in Ierland per radio meegedeeld twee iandboeken aan boord te hebben en len kledingstuk van een vrouw, op gevist in de nabijheid van de plaats vaar de Hugo de Groot verging. Do chipper zei dat één van de handboe ten ongetwijfeld het logboek van het verongelukte vliegtuig is. ten, dat hy niet wordt ontslagen, maar in een andere functie wordt aangesteld. (Van een onzer verslaggevers) In de gemeente Diepenheim (O.) schampte vanmorgen omstreeks acht uur de auto van prins Bernhard een boom bij het passeren van een paard en wagen, doordat een tegenligger plotseling uitwijken en krachtig rem men noodzakelijk maakte. De Prins, die op weg was naar het kasteel War- meloo, waar zyn moeder, prinses Arm gard woont, kon zyn reis voortzetten. De rykfpolitie kon niet meedelen oi de Prins zelf aan het stuur zat. Z. K. H. was vergezeld van een chauffeur. Le den van de verkeerspatrouille van de rijkspolitie uit Almelo, die de wagen tegenkwamen, zagen dat het voertuig aan de voorkant enigszins was bescha digd. Noch de Prins noch zijn chauf feur hadden kennelyk enig letsel op gelopen. In een andere auto reed de Prins van Warmeloo naar Den Haag, waar hij om half twaalf in hotel „De Wittebrug" ar riveerde om een vergadering van dc verbonden van werkgevers bij te wo nen. Van onze correspondent) Een zestienjarige scholier van de Jansweg in Haarlem schoot zaterdag middag met zyn windbuks vanuit het raam van zijn kamer op de bovenver dieping op twee jongens aan de over kant. De tienjarige G. P. uit de Lange Herenstraat werd in zijn buik geraakt. Zyn vriendje, de tienjarige H. de V. van de Kruisweg, werd in zijn kuiten getroffen. Beide jongens zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De V. moest wor den geopereerd. De „schutter" verklaarde achteraf, dat hij niet had nagedacht en enigszins onvoorzichtig was geweest. het ooit zal worden aangevallen". Mi nister Luns voegde eraan toe, dat de discussies zeker niet gezien mogen worden als een bedreiging tegenover welke vredelievende natie dan ook. Dat Nederland met Australië samen ooit agressief zal worden is ondenk baar. Minister Casey bevestigde nog eens dat hij de handhaving van de Neder landse soevereiniteit over het weste lijk deel van Nieuw-Guinea belang rijk acht, niet alleen voor Nederland en Australië, doch zelf voor het Wes ten in het algemeen. Het hoofd van de Indonesische di plomatieke vertegenwoordiging in Den Haag, M. Maramis, die zondag voor besprekingen over de betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland in Djakarta aankwam, deelde mee, dat „de situatie thans gunstiger Js voor Indonesië". Verder weigerde hy vra gen te beantwoorden. Hoewel in Indonesië de besprekin gen tussen Casey en Luns met span ning gevolgd zijn, heerst er geen be zorgdheid. zo meldt het ANP verder uit Djakarta. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken zei: „Wy hebben be kendgemaakt, dat wy het gebied niet zullen aanvallen en Australië heeft verklaard geen militair verdrag met Nederland over West-Irian te zullen sluiten". De nota van premier Chroestsjew, waarin wordt meegedeeld, dat de Bus sen akkoord gaan met het Brits-Ame rikaanse voorste! am cp 31 oktober besprekingen te beginnen over defini tieve stopzetting van kernproeven, is zaterdagavond in Moskou overhandigd aan de Britse en de Amerikaanse am bassadeur. Chroestsjew wenst o.m. dat de be sprekingen in Genève zullen worden gehouden en dat ze niet langer dan twee of drie weken zullen duren. James Hagerthy de officiële woord voerder van president Eisenhower, heeft meegedeeld, dat Eisenhower „voldaan" is over het Russische ant woord. Er is een nieuwe schuldige gevon den voor het slechte weer van de afge lopen zomer: de zon. De aanklager is een Rus, de rector magnificus van de universiteit van Lwow, prof. Eigenson. Terwijl de zon juist gisteren erg haar best deed om een beetje achter stand in te halen, vertelde de2e hooggeleerde Rus, dat de zon niet alleer om de elf jaar extra veel ultra violette en X-stralen uitstraalt, maar ook om de tachtig of negentig jaar een bijzondere activiteit vertoont. En dat valt dan juist dit jaar samen. Vandaar. Één troost: de komende tien jaar zal het weer beter worden, aldus de Rus. O Libanese rebellen in een jeep en leider Ka rami uit Tripoli, anderen te voet trekken door de Karami en een dertigtal andere re door hen bezette Basta-wijk van Bei- bellenleiders kwamen roet ter ere van de opstandelingen-1 voor gezamenlijk overleg. naar Beiroet

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1