Onbekookt Premie van tien pro Eerste Kamer akkoord Eisenhowers houden ruggespraak Minstens 6 jaar sparen Moskou dreigt Engeland Toestand kritiek in Beiroet Daling leerlingental hij het lager onderwijs Toelating rood-Chin weer jaar van de baan Acht ton kijkgeld in de schatkist Tijdbom ontdekt op Eiffeltoren H' Falangisten iverpen barricaden op BEGROTING O., K. EN W. Leger gereed om m te grijpen Gratie op til voor Jimmy Wilson? Geld tussen huisvuil van Den Haag naar Drente r r 1 n WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 v. Directeur: H. DE HUIG ZESTIENDE JAARGANG No. 4109 (Geldig tot morgenavond) PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Wisselend beivoikt met plaatselijk enkele balen. Iets lagere temperaturen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde westelijke wind. Morgen: zon op: 6.28 maan op: 16.59 onder: 18.36 onder: 2 48 v Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S BRUINS SLUT DS voorzitter v~n het N.V.V., de heer Van Wingerden, heeft voor de radio een onbekookte rede gehou den. Hij heeft daarin o.a. gezegd, dat het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen niet zal medewerken aan een gehele of gedeeltelijke afschaffing van de consumentensubsidie op melk aan een verdere huurverhoging. Het is in ons land tot dusver niet gebruikelijk, om nog voordat het over leg over belangrijke zaken als deze in de daartoe geëigende organen plaats vindt, publiekelijk stellingen te betrek ken. zoals de heer Van Wingerden deed. De N.V V -voorzitter was zich er heel goed van bewust, dat hij te ver ging, want ter motivering voegde hij er aan toe, dat hij met het oog op de voorlichting van de leden wel genood zaakt was een duidelijk en resoluut afwijzend standpunt tc laten horen. Wij vinden dat argument weinig overtuigend. Men kan immers de le den ook heel goed voorlichten, zonder krasse en zogenaamd flinke geluiden te laten horen, en zonder verwijten aan de regering te richten, dat zij eigenlijk niet regeert. Van een bona fide vakbeweging had men iets anders mogen verwachten. 0OK de heer Oud, voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, heeft voor de radio krasse geluiden laten horen. Dit Kamerlid heeft eveneens de regering verweten dat er van het kabinet geen regeer kracht uitgaat en dat zij onv uit de moeilijkheden te komen eerst advies gaat vragen aan dc Sociaal Economi sche Raad. Van een zo goed kenner van ons staatsrecht als de heer Oud had men toch iets anders mogen verwachten Demagogie bedrijven is goedkoop, het gaat er bij de grote massa misschien gemakkelijk in, maar ook de heer Oud sloeg de plank mis. Wat toch is het geval? In de wet op de bedrijfsorganisatie, tot siand geko men in goed overleg met de Staten- Generaal, Is in artikel 43, lid 2 kort saamgevat het volgende, bepaald: „Tenzij het landsbelang zich daar tegen verzet, vragen onze ministers de Raad of de in art. 43 bedoelde com missies advies omtrent alle belangrij ke maatregelen op sociaal of econo misch gebied, welke zij voornemens zijn te treffen". Nu zal iedereen het ongetwijfeld met ons eens zijn dat afschaffing van consumentensubsidies cn een verdere huurverhoging belangrijke zaken zijn. De regering staat dus in haar recht ais zij hierover de SER advies vraagt Over de regeerkracht van het huidi ge kabinet denke men wat men wil ook wij hebben daarop onze eigen kijk maar men kan In geen geval de regering verwijten dat zij de SER om advies vraagt. Zij doet immers niet anders in dit geval dan datgene wat'zij verplicht !s te doen. De heer Oud sloeg dan ook de plank mis. [ET C.N.V. heeft op dit aspect o.i. terecht de aandacht gevestigd. In rustige, weloverwogen bewoordingen heeft de chr. vakbeweging haar stand punt bekend gemaakt: zij zal deelne men aan het overleg zoals dat in de SER zal plaatsvinden, maar tot bin dende uitspraken van haar kant heeft zij het niet laten komen Dit lijkt ons juist. Een verantwoord beleid in christelijke zin houdt in, dat men altijd bereid is tot overleg. Daar bij is het vanzelfsprekend dat in SER- verband bij zulke belangrijke zaken als afschaffing van consumentensubsi dies en een eventuele verdere huur verhoging de gehele sociaal economi sche politiek der regering aan de orde komt. Minister Zijlstra heaft verleden week op hel congres van de Chr. Mid denstandsbond gesproken over het we zen en de doeleinden ener chr. politiek en hij stelde daarbij o.m. dat hij bij het prijsstabilisatiebeleid gekozen had voor samenspel en overleg met het be drijfsleven boven het regeren bij de creet van bovenaf. Daarom wees hij gedetailleerde prijsbeheersing af. t N wezen gaat het thans om soort- gelijke dingen. Principieel beleid is verantwoord beleid. Dat betekent diepgaand overleg met belanghebben den. Zo komen wij tot de ontwikkeling van een verantwoordelijke maatschap- Pij. waarin beslissingen van hoog tot laag gedragen kunnen worden. Dat de chr vakbeweging die koers, g-atrouw aan haar verleden, ook thans vaart, stemt tot dankbaarheid. Gezien de ingewikkelde economische problematiek die thans in de SER aan de orde komt. is de regering met haar adviesaanvrage aan de SER inderdaad rijketijk laat Het toporgaan van het bedrijfsleven heeft nauwelijks twea maanden tiid om zich te beraden La ten wij echter hopen, dat dit college het ook thans, zoals zo vaak reeds in T"\E jeugdspaarwet zal op 1 ok- tobcr in werking treden. Al le jongeren ve.n 1.» tot 21 jaar (voor ex-militairen tot 24 jaar) kunnen straks profiteren van een spaarregeling, waarby zy by min stens zes jaar sparen een premie van 10 procent van het gespaar de bedrag zullen ontvangen. De inleg met recht op premie, moet minimaal 30,en mag maximaal 200,per jaar be dragen. De spaarpremie zal bui ten de heffing der inkomsten worden gelaten. De regering schut de kosten van deze premieregeling op tien miljoen per jaar. Zij hoopt dat het totaal te sparen be drag 150 miljoen per jaar zal belopen. Minister Struyeken, die gister avond in de Eerste Kamer mede deling deed van het in werking treden der wet, zei, dat er een bij zondere reclamecampagne zal wor den gevoerd, o.a. in drieduizend bladen en tijdschriften en via de televisie. Over het loonbeleid deelde staats secretaris Sehmelzer, in antwoord op vragen van de heer Ruppert, mede, dat overleg gaande is met de minister van Sociale Zaken. In antwoord op vragen van de heer Ruppert zei de staatssecretaris, dat in zake het loonbeleid inderdaad overleg gaande is met de minister van Sociale Zaken. Het gaat hier om een weer barstige materie, die ook diepgaand overleg met de maatschappelijke groe peringen vereist. Men mag de zaak niet overhaasten. Ook de kwestie van het mede-eige naar maken van dc arbeider In de pro- duktiemiddelen is ingewikkeld. Een resolute uitspraak "kan de regering nu moeilijk reeds geven. Aan de activiteit van Justitie op het stuk van de her ziening van het vennootschapsrecht behoeft men met te twijfelen. De regering kan moeilijk met zware hand ingrijpen in de inkomens- en vermogensverhouding. Met het samen stellen van een groots plan moet men dan ook voorzichtig zijn. Geeft de overheid geld uit voor bezitsvorming, dan is dit een spierinkje uitgooien om kabeljauwtjes te vangen. Wat betreft de minimum inlage op de spaarbanken zei de staatssecretaris, dat men met moet denken, dat de Spaarbankbond een beslissing heeft genomen. Er is een handleiding opgesteld voor de loketbeambten en or is overleg ge weest met de spaarinstellingen over een ontwerpbeschikking. Vijf gulden Dc spaarinstellingen zijn met het verzoek gekomen de minimuminlage te bepalen op vijf gulden, ook al omdat elk minimum dat lager zou zijn de aantrekkelijkheid van het sporen zou doen verminderen. Ik heb mij bij die wens neergelegd, zei de staatssecretaris, maar zal gaarne opnieuw contact met de spaarinstel lingen opnemen. Ik neig ertoe over, aldus de staatssecretaris, om geen al gemeen minimum vast te stellen, doch om de mogelijkheid open te laten nog lager minimum te vragen. Indien ten minste de spaarinstellingen de kosten hiervoor over hebben. Want men moet begrip hebben voor de administratieve bezwaren van de instellingen. De kosten blijven immers gelijk, wel* minimum ook gesteld wordt. Spreker had echter vertrouwen, dat een en Deze bijzondere foto van het echt paar Eisenhowerwerd genomen aan boord van het Amerikaanse schip „Mitscher", waarop het paar zee- zeilwedstrijden van de Amerikaanse marine voor de kust van Rhode Is land gadesloeg. De Eisenhowers zijn met vakantie in Newport, Rhode Island. DE spaargelden kunnen worden gestort na het in werking (reden der wet bp alle spaar instellingen, de Rijkspostspaar bank, de boerenleenbanken en de gemeentelijke spaar instellin gen' voor zover zij door de mi nister worden aangewezen. Na de spaarperiode krijgt men de gehele inleg èn de premie terug. Wenst de spaarder tussen tijds, dus binnen zes jaar, zijn geld op te nemen, dan vervalt zijn recht op premie. Een uitzondering wordt ge maakt voor gehuwden, die spaar gelden, tenminste drie jaar op rekening staande, geheel oj ge deeltelijk kunnen opnemen. Zij ontvangen de premie wét. De minimum-inleg werd aan vankelijk op f 5,gesteld, doch hierover is nog overleg gaande J zijn bestaan, nog redden kan in de hem toegewezen tijd. Te wensen ware dan, dat verdere on bekookte uitlatingen als wij hierboven signaleerden achterwege zullen blij ven. Daar krijgt men achteraf altijd spijt van. Daar is het landsbelang ook niet mee gebaat. Daarvoor zijn ook te ernstige en gewichtige zaken aan de orde. ander tot tevredenheid zal worden op gelost. Ten slotte bracht de staatssecretaris in herinnering, dat oud-minister De Bruyn de grondslag heeft gelegd voor dit wetsontwerp en spreker dacht ook aan de medewerking van de spaar instellingen bij het moeilijke techni sche overleg en aan de belangstelling van de jeugdbeweging. Ondanks alle moeilijkheden is de regering aller minst mat en gesteund door het ver trouwen van de volksvertegenwoordi ging zullen we verder werken, aldus de staatssecretaris. Na enige repliek werd zonder hoofdelijke stemming de Jeugdspaarwet hierna aangenomen. KW EST IE-FORMOSA De Sowjet-Unie heeft Engeland ge waarschuwd dat het steunen van een Amerikaanse aanval op Ciuna inhoudt dat tegen Engeland dezelfde vergel dingsmaatregelen zullen worden geno men als tegen de Ver. Staten. „Engeland heeft zijn zeestrijdkrach ten in het Verre Oosten versterkt en de minister van Defensie. Sandys, brengt momenteel een bezoek aan de Verenigde Stalen. Ondanks de ontken ningen van de Engelse regering kan dit niet anders worden uitgelegd dan steun aan Amerika", aldus radio-Mos kou. „Elite dag associeert Engeland zich meer met het jongste militaire avontuur van de Ver. Staten". In een nota van premier Chroestsjew van de Sowjet-Unie is er onlangs op gewezen dat een aanval op eommums- tisch-China als een aanval op de Sow jet-Unie zal worden beschouwd. Vanmorgen is er nieuwe onrust en spanning ontstaan in de Libanese hoofdstad Beiroet, nadat de partij van de christelijke falangisten had opge roepen tot staking uit protest tegen de ontvoering van een falangistische jour nalist, zes dagen geleden. Verscheidene auto's zijn in brand ge stoken, Een taxichauffeur heeft een falangist neergeschoten. In verschillen, de delen van de stad zijn ontploffin gen en machinepistoolvuur gehoord. FalangMische jongeiiqden hebben in hun wijken barricaden opgericht en patrouilleerden gewapend door de stra ten. Het Libanese leger is in jaraat- heid geb'-acht en heeft tanks en pant, serauto's in straten tusen de christe lijke en mohammedaanse stadswijken opgesteld. De gouverneur van Alabama. Fol- som, heeft de neger Jimmy Wilson, die ter dood veroordeeld is voor een bero ving van nog geen twee dollar bij zich ontboden. Algemeen vermoedt men dat deze ontbieding betekent dat Folsom aan de talloze verzoeken om clementie gehoor zal geven en de doodstraf in levens lange gevangenisstraf zal wijzigen. Naar van gewoonlijk welingelichte zijde te Beiroet werd vernomen is de nieuwe president van Libanon, gene raal Chenab, er dinsdagavond niet in geslaagd een kabinet te vormen, omdat twee kandidaten voor een ministers zetel geweigerd zouden hebben zitting te nemen in het kabinet. Toeneming verwacht voor het u.l.o. en b.l.o. (Van onze Haagse redacteur) De indiening van het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs kan bin nenkort worden tegemoet gezien. Mi nister Cals vertrouwt dat de achter stand die hier en daar mede als ge volg van de voorbereiding van dit wetsontwerp in de werkzaamheden ten departemente is ontstaan, in korte tijd zal kunnen worden weggewerkt. Versterking van de personeelsbezet ting van het departement van O., K. en W. is hard nodig maar de perso neelsstop maakt die versterking voor bet ogenblik nog niet mogelijk. Dank zij vergroting der bouwvolumen zal in grotere mate dan voorheen de ~o noodzakelijke bouw van scholen ten behoeve van het voortgezet onder wijs kannen plaatsvinden. De minis ter stelt zich voor tijdig een nota in zake bouwvolumen voor het onder wijs te doen uitgeven. Aldus minister Cals in de toelichting op de onderwijs begroting. Minister Cals blijft de ontwikkeling van de behoefte aan onderwijzers nauwlettend volgen. Hij is voorne mens voor de mondelinge behande ling van dit begrotingshoofdstuk aan de Tweede Kamer de meest recente gegevens te dier zake te verschaffen. Bij het gewoon lager onderwijs mag in 1959 een daling van het aantal leer lingen worden verwacht. Bij het bui tengewoon en het uitgebreid lager on derwijs moet echter r.og met een toe neming van leerlingen worden gere kend Een verbetering van de huidige situatie zal in het komende jaar nog niet optreden doch over enkele jaren valt deze wel te verwachten. De minister hoopt dat de Staten-Ge- neraal het wetsontwerp tot verlaging van de ieerlingenschaal spoedig zullen aanvaarden. Het verheugt de minis ter dat het aantal kandidaten voor de examens van de ulo-akten blijft toene men. Ook het aantal zg. C-cursussen aan de kweekscholen verbonden, ver toonde in het afgelopen jaar een ver heugende groei. Het ligt in het voornemen van de minister andermaal een verlenging van de .egeling inzake het toekennen van fictieve diensttijd, w:lke geldt tot 2 oktober 1958, te bevorderen. De vraag of de verschillende tot op heffing van het lerarentekort genome maatregelen ertoe zullen leiden, dat dit tekort binnen afzienbare tijd tot meer aanvaardbare proporties aal kunnen zijn teruggebracht, is op dit ogenblik bezwaarlijk te beantwoorden. Behoedzaamheid. Vooralsnog zal grote behoedzaam heid bij het stichten van nieuwe scho len en afdelingen moeten worden toe tracht en zal het te voeren beleid er op moeten zijn gericht de aantallen nieuwe leerlingen zoveel mogelijk in bestaande .cholen en afdalingen op te vangen. De minister meende dan ook op de begroting niet meer dan ten hoogste 23 nieuwe scholen en afdelin gen te moeten cpnemen. Voor het komende begrotingsjaar moet een uitzonderlijk grote toene- MAAR KANSEN VOOR PEKING STIJGEN De kwestie an de toelating van communistisch-China tot lid van de Ver. Naties zal niet op'de agenda van de huidige zitting worden geplaatst. Een Amerikaans voorstel om behan deling van de kwestie een jaar uit te stellen werd gisteravond goedgekeurd in dc algemene vergadering met 44 te- Financiering ran radio blijft nog moeilijk (Van onze Haagse redacteur! Over de nieuwe omroepwet, waar de Nederlandse radiowereld t.u al ja ren vergeefs op wacht, vindt thans in terdepartementaal overleg plaats, al dus minister Cals in zijn memorie van toelichting op de begroting van O. K en W. voor 1959. Een ontwerp van de memorie van antwoord en van een no ta van wijzigingen betreffende de om roepwet is ten departemente gereed gekomen. De financiering var de ra dio-omroep zal, aldus de minister, ook voor 1959 moeiinkheden met zich met- brengen. Inmiddels worden entgc vereenvou digingen in de betaling van de luister gelden overwogen (betaling per giro) terwijl er ook plannen zijn om het luis tergeld voor een tweede toestel in het zelfde gezin te laten vervallen. Wat de TV betreft: de regering zal zo spoedig mogelijk on beslissing ne men omtrent erschülende punten die met de uitbouw van de televisie sa menhangen. Verder verwacht de mi nister dat er uit de opbrengst van de kijkgelden (waarschijnlijk 15 miljoen gulden netto) een bedrag van 800.000 gulden in de schatkist kan worden ge stort. als een eerste terugbetaling van de ruim 17 miljoen gulden die het rijk in de afgelopen jaren aan de TV heeft voorgeschoten. Het vraagstuk van de commerciële televisie heeft de voortdurende aan dacht van de minister, maar het is hem niet mogelijk daarover op net ogenblik bepaalde mededelingen te doen. TÓCH GEVONDEN Mej. W. Smits, Spui 239, in 's-Gra- venhage, belde maandag ir. Meiman te Hoogeveen en vertelde, dat zij 1350 gulden kwijt was. De vorige week had haar verloofde het geld (veilig voor de gemiddelde inbreker) zolang in de prullenmand gestopt, voordat het paar naar de Haagse kermis ging. Toen het gesprek zondag op het geld kwam, ontdekte mej. Smits, dat het verdwenen was. Het huisvuil was in een wagen van de Vuilnis-afhaalmaat- schappy terechtgekomen en via de Haagse reinigingsdienst naar het plaatsje Wisster in Drente vervoerd, waar men het ,en nutte van de land- bouwbemesting verwerkt tot compost. De heer Meiman gaf mej. Smits dooi de telefoon de raad in 's-Gravenhage by de reinigingsdienst te trachten te ontdekken, met welke wagen zaterdag het kostbare huisvuil was getranspor teerd. Toen mej. Smits hiervan op de hoogte was, ging ze op uitnodiging van de heer Meiman naar Wyster, waar zij de hele middag heeft gezocht. Gistermorgen echter heeft iemand van het personeel op het stortterrein de 1350 gulden gevonden. Over twee maanden, dat is het plan. trouwt een dolgelukkige tïiej. Smits met haar verloofde. gen 28 stemmen. Negen landen ont hielden zich van" stemming. Waarnemers zijn echter van mening dat de oituatie het volgend jaar wel eens anders zou kunnen zijn. De meer derheid waarme het de Ver, Staten ge lukt is Peking weer een jaar buiten de V.N. te houden was dit jaar al weer kleiner Jan vorig jaar. Zowel van de zijde van de Aziatische als van de Latijns-Amerikaanse landen is de druk op Amerika toegenomen. Vele van deze landen hebben nu nog voor het Amerikaanse voorstel ge stemd, maar zich onthouden van deel neming aan het debat. Kind overboord geslagen (Van onze correspondent) Te Grauw is tijdens het lossen van een schip met zand de zesjarige Ma- rictje van schipper C. v. d. Heiden overboord geslagen. Het ongeval werd met direct opgemerkt. Toen men later naar het meisje ging zoeken, vond men het in h"t water. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. ming van de aantallen leerlingen voor het nijverheidsonderwijs worden ver wacht. De minister hoopt binnenkort een nota betreffende spreiding en om vang van en de behoefte aan hogere technische scholen aan de Staten-Ge- neraal te doen toekomen. Het ligt ver der in het voornemen van minister Cals een „commissie opleiding mid delbare deskundigen voor kernenergie en kernfysica" in te rtellen. Evenals "orig jaar heeft de minis ter ook bij de voorbereiding van die onderhavige begroting ernaar ge streefd reeds thans voor het hoger on derwijs al die maatregelen te nemen die vooruit lopende op de door de di verse commissies uit te brengen ad viezen kunnen worden verwezenlijkt. Geref. protestantisme Aangezien een belangrijk deel van dc theologische studenten aan de rijks universiteit te Utrecht zich in het bij zonder toelegt op de bestudering van het gereformeerd protestantisme, om vat de fnnctie van de huidige extra ordinarius (prof. dr. R. v. d. Linde) een volledige dagtaak. Met het oog hierop zal de omzetting worden bevorderd van het buitengewoon hoogleraar schap in de geschiedenis, van het ge reformeerd protestantisme in een ge- woon hoogleraarschap. In verband met de beperktheid va-.' de hem ten dienste staande middelen is het de minister dit jaar niet mo gelijk een afzonderlijk bedrag in de begroting op te nemen voor het verle nen van steun aan nieuwe Initiatieven op het gebied van de jeugdvorming. Terreur neemt toe N EEN TOILET op de derde etage 1 van de Eiffeltoren heeft een bui tenlandse toeriste gisteren een tijdbom ontdekt, die daar waarschijnlijk, door een Algerijnse verzetsman was aange bracht. Op het moment van de ontdek king bevonden sjich-ongeveer. 300 be zoekers op de toren- Er deed zich ech ter geen ontploffing voor doordat het ontstekingsmechanisme' van de bom weigerde. De aanslag was. vermoedelijk gericht tegen de televisiestudio, die zich op de Eiffeltoren bevindt. Bij een vuurgevecht tussen politie en Algerijnse terroristen in- de Parijse voorstad Boulogne zijn vannacht drie Algerijnen om het leven gekomen. Een politieman werd'gewond. De Aigeryne'n openden mét machine pistolen het vuur op een patrouille rende politiewagen. De inzittende po litiemannen beantwoordden het vuur en doodden twee Algerijnen. De derde Algerijn werd later neergeschoten. In Nanterre. voor de poorten van de Simca-automobielfabriek, hebben on geveer driehonderd jongemannen, met knuppels het fabriekspersoneei aan gevallen. Drie fabrieksarbeiders wer den gewond. Even buiten Parijs is een illegaal bommenfabriekjeontdekt. Bij een Noord-Afrikaan in Parijs zijn zeven tien tijdbommen aangetroffen. 14 dagen gratis Naam. Straat: Woonplaats: Wenst zich ingaande heden te abonneren op het dagblad Irouw en ontvangt gedurende 14 dagen de krant gratis Betaling zal geschieden per week (81 cent)/pet kwartaal (j 7.90). Doorhalen wat niet gewenst wordt. V wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte de Withstraat 30, Rotterdam. uur. ttutterdam. rtitte ac vviuiur<iai au - ie :ei iia7uu 14 1, fostous iliz postgiro No 424319 K-ucmunaiensi aoonnementen itsau19.30 Suleraags .7—ib uur Xeleioon 115700 'f-Gr*7enhaee riuygeuspiem 1 - Itio 183497 3 tilneni Postbus IÜ91 Postgiro No 424607 Kiacruentuenst. 18.3U—19130 u. Xeiei J62569 Dordrecht: Hoheïterspiein J - Postgiro No 4242US felotoon 4570 ËLmchtendJcnst na IJ Ju uur 7314, ttchlcd&m: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67B82. AJjonnementsprüs 61 cent per weck 2.65 per maand. 17.90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschlfnt dagelitks Jeugdspaarwet in werking W ti -><.>*• •-*«> IHillilil'Hlil»liiillilllilliilllHli"llillilHililifilillHlllililiiilii[ 9

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1