Precies even ver j Babbeltje op ambassade STAAKT HET VURENIS STILTE VOOR DE STORM Amerika pleegt overleg SAS en Swissair werken samen Verbetering in toestand Paus Hongaarse hervormden klagen hun nood Vrouw sloot huwelijk met gesneuvelde militair Nasser wijzigt kabinet van Arabische republiek A-duikboot Seawolf na 60 dagen weer boven water NIEUWE RODE TROEPENBEWEGINGEN Reeds drie pogingen tot moord op Soustelle VeeblefS goodwill Biief aan Nederlandse theologen Hoogleraren afgezet en smadelijk bejegend Sahri El Assali neemt ontslag Nieuw record gevestigd Vragen van twee kamerleden over verstekelingen TV-storing duurde veertien minuten O0SDAG 7 OKTOBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 41M Weer kernproef van Moskou Dr. L. van der Grinten onderscheiden V i' Oude regeringssysteem voldeed niet Dr. M. Schönfeld omgekomen V. Directeur: H. DB RUIG f VJ Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van een onzer verslaggevers) npWEE Europese luchtvaart- 1 maatschappijen, de Scandi navische SAS en de Zwitserse Swissair, hebben besloten om ge zamenlijk 31 straalvliegtuigen te gaan exploiteren. Dit zal uiter aard tot gevolg hebben dat deze maatschappijen, waarvan de SAS de grootste is, ook commercieel nauw gaan samenwerken. Waarom teruggezonden? 14 dagen gratis aaVMtotJaz wnt* <u> wiuutraat ao - x«iet 115700 t4 li Po«ttKlB 13U2 - Postgiro No. 424519. Klacmendlenst abonnementen; J8.3019.30 uur Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700 t^QrtjmbUe. Huygengpieia 1 - Telet. 1S34S7 t3 liinea). Postbus 1091 - Postgiro .No. 424867. Klaeatendionat: 18303930 u. relet. 363*69. Dordrstbt: Scbeüerjplem 3 - Postgiro No 424208 felefoon 4570 Kiacbtendlenst na 1730 uur 7314. gcUedaaU Las#* Kerkstraat 34 b Telefoon 67882. Abonnemeotsprös #1 cent per week f 2,85 per maand, f 7,00 per kwartaal. Lmm nummers 16 cent V«r«bitat daoehiks. 7H*ruw> (Geldig tot morgenavond) ENIGE REGEN Toenemende bewolking met morgen enige regen. Matige, later nu en dan krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid en west. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Morgen: Zon op: 6.51 Maan op: 1.03 onder: 18.04 onder: 15.41 BLIJK wij zaterdag schreven, is l i er verleden week m de Tweede Kamer ook een botsing geweest lus ten de liberalen en de antirevolutio nairen, die geen schijn was. Wat was de oorzaak van die botsing? De oorzaak was deze, dat de heer Oud al jarenlang de suggestie wekt dat de antirevolutionairen principieel toch meer thuis horen bij de liberalen dan bij de socialisten. Dat is indertijd voor de heer Oud aanleiding geweest om de idee van de derde macht" naar voren te bren gen. Toen die idee door de prot.-chr. partijen afgewezen werd is hij er ten slotte van afgestapt, naar hij ver klaarde. Maar van harte is dat toch niet ge gaan. Want de heer Cud bleef een soort van patroniserende houding aan nemen tegenover de a.r. Hij wekte maar al te gaarne de indruk en deed dat ook nu weer, dat wat hij verkon digde In menig opzicht gedachten wa reft die de antirevolutionairen princi pieel moesten aanspreken. De heer Oud, die met de heer Colijn in één kabinet heeft gezeten, deed gaarne alsof de mantel van Colijn op hem ge vallen was. Het werd tijd dat die mantel hem werd afgerukt. van DAARVOOR was nu een duidelijke gelegenheid. De heer Oud was of deed, zeer verontwaardigd over het feit dat de antirevolutionairen het principieel niet interessant vinden als er stemmen verhuizen van de P.v.d.A naar de V.V.D. De a.r. fractievoorzitter had zeer duidelijk gezegd dat het principieel met interessant was, maar in zijn be strijding liet de heer Oud dat woord „principieel" weg. De heer Bruins Slot Interrumpeerde toen: „Ik heb ge zegd: Principieel niet interessant." En toen zei de heer Oud: ,Ja ja principieel, maar er zijn nog meer principes dan alleen die kwestie van de Christus der Schriften." Daarop zei de heer Oud: ,Het gaat om de vraag: Hoe staat gij te genover de Staat?" En ik heb verle den jaar hier een rede gehouden over de Leviathan als zinnebeeld van de almachtige staat en ik meen dat ik toen gesproken heb in de geest van de AR. Partij. En nu zegt de heer Bruins Slot dat het lood om oud ijzer is of de ,ax nu met de V.VJD. of met de Pv.dA. te maken hebben. - BU de repliek toen van a.r. zij de gezegd, dat het inderdaad zo was dat de ar. precies even ver van de liberalen verwijderd zijn al3 van de socialisten. n Voor ons zijn V.VJ). en Pv.dA. in wezen één partij met een progres sieve en een meer conservatieve vleu gel. Zij verschillen hierin dat de een vanuit de socialistische idee eenzijdig de nadruk legt op het gezag, de an der vanuit' de liberale idee eenzijdig de nadruk op de vrijheid legt. Maar het punt waar het op aan komt is dit, dat als wij met de socia listen over het gezag spreken en met de liberalen over de vrijheid spreken wij niet een gemeenschappelijke ge- spreksbasis hebben. Want liberalen en socialisten leggen aan hun beschou wingen over gezag en vrijheid niet de Christus der Schriften ten grondslag. Het kwam nu duidelijk aan het licht: De heer Oud zei: ,Ja, ja daar is die kwestie van de Christus der Schriften, maar er zijn ook nog andere princi pes". De heer BR. antwoordde hem: „De Christus der Schriften is ons politiek beginsel en er zijn wel meer politieke beginselen, maar dan alleen in onder geschikt verband niet dat grote prin cipe". En de spreker vervolgde: Ik kan met de heer Oud niet praten over enig beginsel, over enig punt dat wij fun damenteel gemeen zouden hebben, wanneer de heer Oud niet eerst komt staan op mijn beginsel van de Chris tus der Schriften". Daarom staan de ax. precies even ver af van de liberalen als van de so cialisten, omdat dezen hun politiek van dat beginsel hebben losgemaakt De rede van de heer Oud over de Leviathan was een liberale rede ge- baseerd op het liberale vrijheidsbe ginsel en deswege niet in de geest der antirevolutionairen. Ter zelfder tijd had de ax. fractie voorzitter zijn visie, een principiële ajr visie over staat en vrijheid ge- geven. Wij hebben er bezwaar tegen, meer «og, wij hebben er genoeg van dat de liberalen de indruk willen wekken dat zij L ax. geest spre«cen. Want 3at is biet waar. Deze mythe dient te ver- dwijnen en dat is in het Kamerdebat van verleden week in ronde woorden gezegd. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft maandag In Wash ington bekendgemaakt, dat de Russen zondag weer een kernproef hebben ge- tomen, de vijfde sedert zij terugkwa men van hnn eenzijdige beslnit om de ««nproeven te staken. Evenals de voorgaande proeven ls °0k deze in het gebied van de pool- genomen. Formosa verwacht groot offensief van Peking liiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiiiii Algerijnse nationalisten hebben reeds drie pogingen gedaan de Franse minis ter van Voorlichting, Jacques Soustelic, van het leven te beroven, voordat de mislukte spectaculaire moordaanslag op 15 september jl. plaats vond. In een bekendmaking van het Fran se departement van Binnenlandse Za ken werd gisteren meegedeeld dat dit gebleken 1* na de arrestatie van 21 le den van een bijzondere Algerijnse stoottroep in Parijs. Vier van de ge arresteerden hebben bekend aan de moordaanslagen op Soustelle mede plichtig te zijrr. Voorts hebben zeven Algerijnse ter roristen die gisteren zün gearresteerd, toegegeven een bijzondere opleiding te hebben ontvangen in sabotage-techniek en het plegen van aanslagen. HET STAKEN van het vuren door communistisch China is „de stilte die aan de storm voorafgaat", dit heeft een woordvoerder van de nationalistische regering op Formosa meegedeeld. De regering van Tsjang Kai Tsjek weet na dertig jaar ervaring, dat elke grootscheepse militaire actie van de communisten gewoon lijk wordt voorafgegaan door een vredesoffensief, dat de waakzaam heid en het moreel van de tegenstander beoogt te verzwakken en waardoor men verdeling wil zaaien tussen deze tegenstander en zijn bondgenoten, aldus de regeringswoordvoerder. Nationalistisch-Chinese waarnemingsposten op Quemoy hebben gisteren de hele dag intensieve troepenbewegingen op het (comm.) Chinese vasteland waaigenomen. De nationaiistiseh-Chir.ese inlich tingendienst heeft gerapporteerd dat de communisten 12-duimsge- schut in stelling brengen tegenover Quemoy en de tot dusver slechts wein'g gebombardeerde Matsoe-eilanden. Het communistische aan bod om het bombardement van de nationalistische kusteilanden voor een week te schorsen, wordt door de inlichtingendienst uitgelegd als een manoeuvre om ongehinderd dit zware geschut van Russische ma kelij in stelling te kunnen brengen. De Amerikaanse regering is giste ren begonnen overleg te plegen met haar NAVO-bondgenoten over de con sequenties van het conunonisfisch- Chinese besluit om een week lang het vuren te staken. In welingelichte kringen verwacht men dat de Ver. Staten het begeleiden van konvooien nationaüsch-Chinese bevoorradingsschepen in de Straat van Formosa binnen enige dagen zullen staken. De desbetreffende opdracht aan de Zevende Amerikaanse vloot zal zijn gebaseerd op het feit dat de Chinese communisten het vuren hebben ge staakt - en niet op de voorwaarden ver vat in het aanbod van de communisten vim, zondag jl. dat bet vuren zou wor den gestaakt indien de Amerikaanse vloot zün konvooi-activiteiten zou be ëindigen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag het be- EEN genoeglijk onderonsje in de Cambodjaanse ambassade in Washington. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles rechts op de voor grond), maakt een gezellig bab beltje met mevrouw Robertson, de echtgenote van de onder minister voor zaken betreffende het Verre Oosten. Naast me vrouw Robertson prins Sihanouk van Cambodja die in gesprek gewikkeld is met de achter hem zittende Amerikaanse minister van het Leger, Wilber Brucker. Het volgende jaar zullen de twee maatschappijen beschikken over zes tien Caravelles. Deze Franse passa giersstraalvliegtuigen zullen worden ingezet op de langere Europese ly- nen en waarschijnlijk ook op het Midden-Oosten. Daarna wordt de luchtvloot nog uitgebreid met vijf toe. stellen van het type Convair 880 en tien van het type DC-8. De twee maatschappijen zullen ook het onderhoud aan de straalvliegtuigen gezamenlijk gaan verrichten, wat grote financiële voordelen met zich mee brengt. Het straaltüdperk stelt vele Juropese luchtvaartmaatschappijen .oor zware financiële problemen. Een DC-8 kost ruim 25 miljoen gulden. Om straalvliegtuigen renderend ta maken, (Van onze Haagse redacteur) In de heden te Scheveningen gehou den jaarvergadering van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs is door dr. ïr. J. C. Vlugter, voorzitter van de afdeling voor chemische techniek, de gouden insUtuuismedaille voor speur werk 1958 uitgereikt aan dr. Louis van der Grinten, directeur van de che mische fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo. Aan de vindingrijkheid van dr. Van der Grinten, zijn technisch inzicht, vasthoudendheid en bezielende stuw kracht is het in de eerste plaats te danken dat in Venlo een voor Neder land zeer belangrijke en bloeiende chemische en apparatenfabriek is ont staan. t Advertentie) binnenveringbed fief bcsle bed Harxet-Fakrleken Zevenbergen SCHUIMRUBBERBEP meextra versterkte middensector moeten deze toestellen zoveel mogelijk vliegen. SAS en Swissair zullen dit kunnen doen door de machines geza menlijk te exploiteren. «weg sluit van Peking om het vuren te sta ken toegejuicht. Christian Herter, waarnemend mi nister van Buitenlandse Zaken (Dul les is met vakantie) merkte op, dat de verklaring van Peking, hoewel ze vol staat met communistische ver draaiingen, uit propagandistisch oog merk, inzake de Amerikaanse poli tiek, in de richting van een wapen stilstand schijnt te gaan. Jacob Beam, de Amerikaanse ver tegenwoordiger op de besprekingen te Warschau, zal, naar men aanneemt, waarschijnlijk nieuwe instructies van Washington krijgen om de positie van de Chinese communisten te peilen in verband met de mogelijkheid van een permanent en betrouwbaar bestand. Communistisch-China heeft gisteren de Amerikanen ervan beschuldigd, dat zij maandag met vliegtuigen en sche pen Chinees grondgebied hebben ge schonden, ondanks het feit dat het communistische bombardement op de Quemoy-eilanden reeds was gestaakt. Volgens het communistisch-Chinese persbureau zijn acht Amerikaanse oor logsschepen maandag de territoriale wateren van communistisch-China in het gebied van Foekien binnengedron gen. Ook zouden de Amerikanen maandag dertien vluchten boven deze wateren hebben gemaakt. Engeland heeft met voorzichtig opti misme hat besluit van de communisti sche regering, voor een week het bom bardement van Quemoy te staken, ont vangen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland zich verheugt over elk-cnitiatief dat een vermindering van def'spannïng beoogt. De spaarbank, te Rotterdam heeft besloten aan hen, die by haar sparen op basis van de jeugdspaarwet vanaf 1 oktober 1958 een rente te vergoeden van 3,25 procent. DE „SEAWOLF" is na een verblijf van zestig dagen onder water weer „opgedoken". Hier zien we de Amerikaanse atoomonderzeeèr voor de Amerikaanse kust, kort nadat hij aan de oppervlakte was gekomen na zijn geslaagde recordpoging. Pans Pius XII, die gisterochtend door een stoornis in de bloedsomloop van de hersenen werd getroffen, heeft een rus tige nacht gehad. Zijn gezondheidstoe stand is aanzienlijk verbeterd. De paus heeft vannacht ongeveer viereneenhalf uur geslapen. Normaal duurde zyn nachtrust nooit veel langer dan vijf of zes uur. Gisteren was de paus ten dele ver lamd en kon hy met spreken. Tegen de avond trad enige verbetering m en omstreeks middernacht viel hij in slaap. Inwoners van het kleine bergdorp je Castel Gandolfo spoedden zich vanmorgen in alle vroegte reeds naar het zomerpaleis van de paus, om te zien of de zware kettingen voor de hekken zouden hangen. Deze ket tingen, aldus de bewoners, beteke nen dat de paus gestorven zou zyn. Zy vormen een symbolische afslui ting van het zomerpaleis totdat het door een nieuwe paus zou worden betrokken. De kettingen waren er echter niet en de nieuwsgierigen gingen snel terug naar het centrum van het stadje, om te melden, dat de paus nog in leven was. EEN AMBTENAAR van de burgc- lijke stand van het stadje Schil- tingheim bij Straatsburg heeft dezer dagen een 23-jarlge Duitse vrouw in de echt verbonden met een Franse sol daat, die drie jaar geleden in Algerye is gesneuveld. Dit huwelijk kon geslo ten worden krachtens een wet, die toe staat dat meisjes met terugwerkende kracht kunnen trouwen met in Algerije gesneuvelde militairen, met wie zij verloofd waren- De kennismaking van Bernhard Kupfor en Marianne Lang dateerde van 1954, toen de soldaat zijn militair ver lof doorbracht in Friedrichshaven. Kort daarop werd hij echter naar Alge rije overgeplaatst. Op 23 juli 1955, vier uur nadat hy toestemming had gekre gen naar Frankryk te gaan om met het meisje van zijn keuze te trouwen, werd hij gedood door de rebellen. Na het ontvangen van de doodstijding begon Marianne pogingen in het werk te stellen om ervoor te zorgen dat haar inmiddels geboren zoon de naam van zyn vader zou krijgen. Na jarenlang gewacht te hebben kon Marianne nu eindelyk ingeschreven worden als gehuwde Frangaise, met in gang van. de dag voorafgaande aan die van het overlijden van haar echtgenoot. Haar zoontje Michel is nu een Franse jongen en draagt de naam van zyn vader. De Hongaarse Hervormde geestelijk heid heeft in een brief aan een aantal Nederlandse theologen haar grote be zorgdheid uitgesproken over het lot van de Hervormde Kerk in Hongarije. In de brief, die in het Latijn gesteld is, wordt een krachtig protest ge vraagd tegen het afzetten van twee hoogleraren, Ladislaus Papp cn Kar- nabas Nagy, die van hun professoraat beroofd werden toen de Hervormde bisschop, Albert Bereczky. voor her stel vvan gezondheid in Zwitserland vertoefde. Het verwijderen van de twee hoog leraren was volgens de brief het werk van een kleine groep in de Hervormde Kerk, die onder leiding van Janos Peter een communistische Kerk wil formeren. Prof. Papp heeft men zeer kwetsend bejegend; hy is als predikant gezonden naar een klein plaatsje, Murga, waar een erg verzwakte kerk van vluchtelingen ls. Om zyn plicht te vervullen moet prof. Papp dagelijks 25 tot 30 kilome ter fietsen, ondanks het feit, dat hy aan een hartkwaal lijdt. Zün gezin, vrouw en vüf kinderen, moest hy ach terlaten m Boedapest Zijn salaris laat niet toe, dat 'hy voor dit gezin kan zorgen. Hy heeft geen woning en kan nauwelijks van zün salaris leven. Nagy vervult momenteel een functie aan de universiteitsbibliotheek te Boe dapest. De Hongaarse geestelijkheid heeft met klem geprotesteerd tegen deze gang van zaken, ïn de brief wordt ge vraagd te bewerkstelligen, dat zij, die zich aan de verwydering van deze hoogleraren hebben schuldig gemaakt, voor de rechter worden gebracht. De theologische faculteit in Utrecht heeft destijds aan prof. Papp verzocht een benoeming als hoogleraar in Utrecht te aanvaarden. Op dit verzoek is nimmer officieel antwoord binnen gekomen. President Nasser zal vandaag een in grijpende reorganisatie van de regering van de Verenigde Arabische Republiek bekendmaken om een meer doelmatige en scherpere controle te kunnen uit oefenen op de bewindsorganen m Egypte en Syrië. Aan de vooravond van de reorganisa tie heeft Sabri El Assali, een van de De Amerikaanse atoomduikboot Sea wolf is maandag, na een vcrblUf van zestig dagen onder water, bij Long Island weer boven water gekomen. De Seawolf dook op 7 augustus. Het schip heeft het record van 31 da gen onder water, dat door de Ameri kaanse atoomduikboot Skaie in mei werd gevestigd, ruimschoots* gebroken. Op 7 augustus was de „Seawolf" uit New London, Connecticut, vertrokken voor zün recordreis. De „Seawolf" is geen moment boven water geweest in die zestig dagen en de elf officieren en 89 man schappen aan boord kregen maandag voor het eerst weer echte frisse lucht. Een luchtverversirrgsinstallatie had zes tig dagen achtereen voor een behaag- lyke temperatuur cn voldoende zuur stof in öe ftoot gezorgd. Welke route de boot gevolgd heeft is nog niet bekend. (Van onze correspondent) De Neerlandicus dr. M. Schönfeld is door een ongeval op het landgoed de „Wolfsberg" onder *s Graveland om gekomen. HU ls 78 jaar geworden. Toen de heer Schönfeld niet van een ochtendwandeling in zün pension te rugkeerde, werd een onderzoek inge steld. Zün lichaam werd gevonden in een poel; waarschünlyk is hU uitgegle den op de glibberige oever. Dr. Schönfeld werd door de Kon. Vlaamse Academie voor taal en lette ren onderscheiden met het erelidmaat schap. De Leuvense Universiteit ver leende hem het ere-doctoraat. Van zün hand verschenen o.a. de „Historische grammatica van het Nederlands", In 1930 werd hy opgenomen in de Kon. Ned. Academie voor Wetenschappen. Dr Schönfeld is van 1913 tot 1945 'verbonden gewteest aan het gemeenteT lUfc gymnasium te Hilversum. vier vice-presidenten van de republiek, ontslag genomen. Assali wenste af te treden m verband met beschuldigingen dat hij in 1954 een samenzwering zou hebben geleid om Syrië onder het gezag van wylen koning Feisal van Irak te brengen Volgens Assali heeft de pers een ver keerde voorstelling van zaken gegever. wat betreft documenten, die by het proces te Bagdad zün overgelegl Het nieuwe kabinet van de VAR zal vijftien leden tellen, onder wie drie vice-presidenten. Deze drie zijn maar schalk Amer, Hoerani en Boghdadi, die thans ook reeds vice-president zyn. Er zullen twee uitvoerende raden worden gevormd die de nationale politick van resp. Egypte en Syrië zullen moeten uitvoeren, die door de centrale regering wordt vastgesteld. Volgens Egyptische bronnen heeft het systeem van dubbele ministeries, dat in februari by de fusie van de lan den was ingesteld. Ir de praktyk met goed gewerkt. Twee leden van de Tweede Kamer, mej. Ten Broecke Hoekstra (VVD) en de heer Van Rijckevorse! (KVP), heb ben minister Samkalden gevraagd waarom 37 verstekelingen naar Indo nesië teruggezonden zün. De kamerleden vragen o.a. of men van de Indonesische regering enige be vestiging verkregen heeft dat de ver stekelingen, van wie 30 Zuidmolukse jongemannen, met een gemiddelde leef tijd van ongeveer 21 jaar, geen gevaar te duchten hebben by aankomst in In donesië. Heeft de Indonesische diplo matieke vertegenwoordiging aldus de kamerleden zich ooit bekommerd om deze mensen? Heeft deze vertegen woordiging aan de verstekelingen, die zy volgens de Ned. regering als „Indo nesiërs" zou moeten aanmerken, Indo nesische paspoorten of andere reispa- pieren verstrekt? Bestaat er enige ze kerheid, dat de verstekelingen in In donesië zullen worden toegelaten? Ook vragen de kamerleden o.a. welke van de 37 in. aanmerking komen voor een beroep op politiek asieL Zün zü van de mogelijkheid hiervan op de hoogte gesteld? Is de permanente vreemdelingen-adviescommissie ge hoord, voor het besluit tot uitwijzing is genomen? Ten slotte wordt gevraagd wanneer en hoe aan de betrokkenen het besluit tot terugzending is meegedeeld en of de benenten over een hongerstaking onder de verstekelingen op waarheid berusten Omstreeks haiftien gisteravond heeft zich een storing voorgedaan in de hoogfrequentietrap van de televi siebeeldzender te Lopik, die veertien minuten geduurd heeft. De zender Lopik heeft tijdens de storing het sto- rmgsplaatje uitgezonden, zodat ook via de zenders Goes en Roermond, die technisch de uitzending wel hadden kunnen voortzetten, het storings plaatje te zien was. Naam. Straat Woonplaats: Wenst zich ingaande heden te abonneren op bet dagblad I rouw eu ontvangt gedurende 14 dagen de krant gratis Betaling zal geschieden pet week (61 cent)/pet kwartaal (j 7.90). Doorhalen wat ntei gewenst wordt. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte de Withstraat 30, Rotterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1