Uitwijzing verlangen Aan algemeen Regering maakt W eduwen- wordt voldaan haast met en wezenwet wemef Op eerste plaats A.O.W.-verlioffing op I november Fondsen willen nog meer optiekivinkels Bewogen dood reacties bij van Paus Kardinalen op Vaticaan bijeen Libanese dient premier ontslag in Spanning stijgt in Beiroet Bouwvakpatroons willen korte stakingen beteugelen Compensatie bij verhoging van AOW-loonig.rens Toeslag voor burger-weekloners, die voor defensie werken STAATSSECRETARIS VRAAGT ADVIES AAA1 S.V.R. Adenauer sprak niet Macinillan over kwestie-Cvprus DULLES meent dat Indonesië seen geweld zal gebruiken Djakarta wil niet spreken over schadevergoeding Kans op uitbreiding staakt-het-vuren bij Formosa? Eervol ontslag voor minister Algera 70,000ste geboren in Den Bosch Bemiddeling G.A.B. iu discussie MlNDSZENTY NIET NAAR ROME r v_ JAGER GEDOOD DOOR ONTPLOFFING DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4116 Voor MODERN bestek Misverstand Djakarta koopt voorlopig geen wapens meer Klokgelui f Directeur: H. DE RUJG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT K1 refit ie-A iem v-G u in en AUS PIUS XII is vanmorgen om 3.52 uur na een zware doods strijd overleden op zyn zomerresidentie te Castel Gandolfo. De Paus, die 82 jaar is geworden, heeft ruim 19 jaar de geestelijke leiding gehad van 400 miljoen rooms-katholieken. Zijn regering wordt beschouwd als een van de moelijkste in de geschiedenis van de Roomse kerk. Nadat de Paus deze week reeds tweemaal door een trombose in de hersenen was getroffen kwam vannacht om kwart voor drie de totale instorting. Zijn temperatuur bedroeg toen ongeveer 42 graden en zijn bloeddruk was tot 70 gedaald 0 vernem ing bed rij ven ..Blokkade" AA AR PUK VERBA O Expo-pavil joen wordt poldermuseum J Zie verder pag. 7, Stichting onderhandelt turaefmm: «vitte ac «jumraat m> - relet. lis-jo© u. Posbus 1112 Poetgiro No 4245li; iOaeistcodieiist abonnementen: 1830ïajo MUr Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700 ,»-Gr*Vend*lr: Huygeneplew 1 - Telet. 183467 .3 Ulaenl Postbne JOBl - Postgiro No. 424867 Klachtentlienei: (8.301930 u. Teiel. 362369 acfleaersplein 3 - Postgiro No 424206 telefoon 4570 Kifichteruiienrt a» 17.30 uur 7314. xw— Lancc Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882. Abonnememepry* 61 cent per rree* f 2.05 per maand, t7,9C per kwartaal. Losse nummer» IS cent Versdnint deeellHe* Dordrecht: letuedam: f Geldig tot morgenavond) ZACHT WEER Veel bewolking met enige regen of motregen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: zon op: 6.54 Maan op: 3.34 onder: 17.59 onder: 16.41 regering heett 37 personen, die U illegaal uit Indonesië naar ons land waren gekomen, uitgewezen en met het m.s. Johan van Oldenbarne- velt naar de archipel teruggestuurd. De regering noemt twee gronden voor uitwijzing: 1. De betrokkenen hadden geen bin ding met Nederland. 2. De Indonesische autoriteiten zul ten geen represaille-maatregelen ne men. Wij laten het onderzoek naar de an tecedenten van de betrokkenen hier onbesproken en evenmin gaan «vi.i na der in op de belofte van de Indonesi sche autoriteiten, dat geen represail le-maatregelen zullen worden geno men. Men kan daarover elders in ons blad lezen. Wij willen hier alleen zeggen, dat aan het uitwijzingsbevel op het eerste gezicht een feitelijke basis ontbreekt. De regering heeft nl. gehandeld naar overwegingen, die in andere soort- gclijke gevallen geen rol spelen. Toen de Hongaren na de mislukte door de Russen bloedig onderdrukte opstand van november 1956 in groten getale de wijk namen naar het buiten land, werden zij ook in ons land lief derijk ontvangen. Enige duizenden van hen werd een verblijfsvergunning verstrekt. Over uitwijzing werd zelfs niet gedacht, al heeft men wel nage gaan, of er onder de vluchtelingen soms communistische provocateurs schuilden. Ook voor het werk onder de Chinese vluchtelingen op Hongkong, waarvoor de Nederlandse regering jaarlijks gro te bedragen geeft, geldt, dat niet wordt nagegaan. o£ er van enige binding sprake is. De vluchtelingen aldaar worden als politieke vluchtelingen be schouwd. Over binding met Neder land werd toen niet gesproken. KAN de regering nu voor de groep van 37 uitgewezenen andere maatstaven laten gelden, dan voor ge noemde Hongaren en Chinezen? Wij menen van niet. Wanneer er sprake was van misdadigers of van veroordeelden, dan zouden wij het standpunt van minister Samkalden kunnen begrijpen. Maar nu de rege ring een uitwijzingsbevel heeft gege ven op grond van bovengenoemde re denen menen wij, dat het protest, dat van verschillende zijden tegen de uit wijzing is gerezen, terecht is. Wanneer de regering het uitwlj-zings- bevel niet intrekt, maakt zij de indruk met twee maten te meten. En dat in een zaak, die ons allen toch na aan het hart moet liggen. De betrokkenen althans een deel van hen zijn naar Nederland ge vlucht op grond van het feit, dat zij zieb in Indonesië bedreigd voelden. Na de anti-Nederlandse campagne van december 1957 voelden duizenden In donesiërs, die nauw met de Nederlan ders hadden samengewerkt, zich in Indonesië niet veilig meer. Zij wilden weg, naar Nederland. Toen zij geen visum kregen, vertrok ken zij illegaal. Dat was natuurlijk onjuist. Maar toen zij in Nederland waren, had men hen niet terug moeten zenden, ook al hadden zij geen binding met Neder land en ook al had de Indonesische re gering beloofd geen represailles tegen hen te zullen treffen Wanneer het bovendien juist is, dat er bij de uitgewezenen zijn. die hier fa milie hebben wonen en naar onze inlichtingen is dat zo dan vragen wij ons af, wat de minister van Justi tie onder „binding met Nederland" verstaat. Het gaat hier om een kleme groep voornamelijk Zuidmolukkers die zich alleen veilig voelt in Nederland De Johan van Oldenbarnevelt heeft nog drie weken voor een Indonesische haven wordt aangedaan. Het uitwij zingsbevel kan nog worden herzien. Wanneer de regering op de vragen, die rondom deze uitwijzing rijzen, geen bevredigend antwoord kan ge ven, is naar onze mening voor een herziening alle reden. (Van een onzer verslaggevers) staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de Sociale Verze- kerings Raad een technisch advies gevraagd over een door hem ontworpen weduwen- en wezenwet. Naar wij vernemen heeft de staatssecretaris bij de S.V.R. op grote spoed aangedrongen. Ilij verwacht voor het eind van deze maand het antwoord van de Sociale Verzekerings Raad, teneinde de totstandkoming van de we duwen- en wezenwet zo spoedig mogelijk te bevorderen. Het feit dat reeds thans by de S.V.R. een ontwerp van wet is inge diend wijst erop, dat de regering de algemene verlangens, die met name over de weduwen- en wezenzorg in ons volk leven, wenst te eerbiedigen. Hlllil!!ll!llllllll)l!llllllilllill!ll!l!lllli!lilll!llililllllllllil!lllilll A/1 f ip Vraag, gratis folder bij WeMeF Nes 23-25, Amsterdam C. PI t J V De Britse premier Macmillan heeft risleren in Bonn besprekingen ge voerd met kanselier Adenauer. Van daag zal het overleg worden voortge zet. In gezaghebbende kringen te Athene o meegedeeld, dat Adenauer met •jfïcmillan heeft gesproken over de kwestie-Cyprus. In Griekse regeringskringen is ge- ze8d, dat Adenauer's aanbod van „goe- jfe diensten" in het geschil tussen Griekenland en Engeland over Cyprus Een Woordvoerder van de Hongaarse mïering heeft woensdagavond de he li?a's zou de Hongaarse regering ver\Veger, kardinaal Mindszenty toe- y iming te verlenen Hongarije te ver- jTj fn '-van. de pauskeuze na het ©ver uiten van Paus Pius XII, verzinsels feuoeind. voegde hieraan toe dat niemand eze kwestie onderhandelingen gevoerd. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren meegedeeld, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, hem verteld had. dat Amerika gekant is tegen het gebruik van geweld c«n territoriale veranderingen in Neder lands Nieuw-Guhica te bewerkstelli gen evenals In de Straat van Formo sa. Minister Luns zei. dat hij in Wash ington de „diepe bezorgdheid" van Nederland tot uitdrukking heeft ge bracht dat Indonesië militair geweld zou kunnen gebruiken tegen Neder lands Nieuw-Guinea. Dulles had er de nadruk opgelegd dat Amerika „geen reden heeft te geloven, dat Indonesië overweegt zijn toevlucht te nemen tot geweld tegen Nederlands Nieuw-Guinea". Deze verklaring van minister Luns werd in Washington uitgegeven toen hij naar Willemstad vertrok, waar hij zal confereren met leden van de ka binetten van de Nederlandse Antillen en Suriname en met de Nederlandse ambassadeurs bij Latijne-Amerika. Zoals bekend, speelt het vraagstuk van de weduwen- en wezenvoorziening een belangrijke rol in de gehele proble matiek der secundaire arbeidsvoor waarden. In het prioriteitenschema, dat thans wordt opgesteld, blijkt het de eerste plaats in te nemen In het SER-rapport over de arbeids tijdverkorting werd reeds gezegd, dat men met de beschikbare middelen al lereerst datgene moest doen. wat het meest gewenst werd. Van de zijde van het CNV is meer dan eens verklaard, dat de weduwen- en wezenvoorziening bij deze vakbeweging de hoogste prio riteit genoot. Ook in het parlement heeft men meermalen gepleit voor een spoedige regeling van dit vraagstuk. BU de al gemene beschouwingen, die naar aan leiding van de rijksbegroting 1959 in de Tweede Kamer werden gehouden, deelde de minister-president dr. Drees mede. dat de regering met het ont werpen van een regeling haast zou maken. De minister-president wist na tuurlijk toen reeds, dat door de staats secretaris een nieuwe regeling voor de weduwen- en wezenverzekering was ontworpen en dat een adviesaanvrage aan de Sociale Verzekerings Raad ge reed lag. (Van een onzer verslaggevers) Het is vrijwel zeker, dat de uitke ring Algemene Ouderdomsvoorziening per 1 november a.s. met drie .procent zai worden verhoogd. Een definitieve beslissing hangt af van de ontwikke ling van het loonpeil in oktober. In febuari waren er voor het eerst tekenen te bespeuren, dat het loonpeil steeg, nl. van 181 tot 182. In april liep de loonindex op tot 183 en in juni, waarschijnlijk onder de invloed van de loontabellen in de nieuwe bouw- c.a.o., zelfs tot 188. Na juni is er geen wijziging meer in de index gekomen Wanneer ook het cijfer van oktober 188 is, zal de loonindex gedurende zes maanden gemiddeld drie procent hoger zijn geweest, hetgeen automa tisch een verhoging van de A.O.W.- uitkering meebrengt. (Van een onzer verslaggevers) Het is niet onwaarschijnlijk, dat het aantal optiek-winkels dat verbonden is met de ziekenfondsen, in de naaste toekomst aanmerkelijk zal worden uit gebreid. Naar aanleiding van de demonstratie van de opticiens, die gisteren in Den Haag is gehouden, vernemen wij, dat men van de zijde der ziekenfondsen de aldaar gegeven voorstelling van za ken als tendentieus karakteriseert. De winkels van de N.V. Unie Optiek te Amsterdam, een instelling, waarvan de aandelen in het bezit zijn van de verschillende fondsen, rekenen prijzen, die in de praktijk veel lager blijken te liggen dan de officieel vastgestelde ta rieven. verminderd met dertig procent korting. Desondanks kon deze N.V. een divi dend uitkeren van tien procent. Men wijst ons erop, dat men met plannen rondloopt om soortgelyke win kels op te richten in Deventer, Ensche de, Schiedam en Gouda. De actie van de opticiens zal de verwezeniyking van deze plannen, waartegen naar de me ning van de ziekenfondsen geen enkele wettelijke maatregel is te nemen, ver haasten. De Deense premier Hansen heeft een ernstige keeloperatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. De Indonesische premier Djoeanda zal morgen naar Joegoslavië vertrekken voor een bezoek aan president Tito. Paus Pius XII F overleden i Vanmorgen zijn de te Rome aan wezige kardinalen op het Vaticaan bij eengekomen cm de bijzonderheden van de begrafenis te bespreken en een functionaris camerlengo aan te Paus drie dagen nationale rouw af gekondigd. Alle schouwburgen en. plaatsen van vermaak zullen vandaag gesloten bliiven. STAATSHOOFDEN. regeringslei ders en kerkdignitarisscn uit alle delen van de wereld hebben uiting gegeven aan droefheid en eerbetoon naar aanleiding van de dood van paus Pius KH. President Eisenhower verklaarde: „De wereld is armer geworden door de dood van de paus. Zyn leven is geheel en al besteed geweest aan devotie jegens God en dienst aan zijn De Indonesische regering heeft dc Nederlandse regering meegedeeld, dat de kwestie van compensatie voor de door de Indonesische regering overge nomen Nederlandse bedrijven niet kan worden besproken, los van andere nog openslaande vraagstukken tussen de beide landen. In een nota. overhandigd aan hel hoofd van de Ned. diplomatieke ver tegenwoordiging in Indonesië, de heer A. H. Hasselman. wordt verklaard al leen besprekingen over een integrale oplossing van alle geschillen tussen Nederland en Indonesië te kunnen overwegen, met inbegrip van de kwes tie Nieuw-Guinea. De nota was het antwoord op de Ne derlandse nota van september j.l Het regeringsgezinde dagblad „In donesian Observer" in Djakarta meid- de. dat de regering „doeltreffende maatregelen" neemt om het hoofd te bieden aan de „economische blokkade van Nederland". Volgens het blad zou de Nederlandse regering de overma king naar Indonesië van 500 miljoen roepiah, de opbrengst van „Indonesi sche ondernemingsprodukten, die via Nederland waren verkocht of door Ne derland zelf waren gekocht", hebben geblokkeerd. Djakarta heeft nu twee ambtenaren voor een rondreis door Europa en Amerika uitgezonden, om nieuwe markten buiten Nederland te zoeken. De Libanese premier Rasjid Karamï heeft gisteravond bij president Chehab zijn ontslag ingediend. Karami, leider van de opstand in Tripoli is sleehts twee weken premier geweest. De regering moest verdwijnen aan gezien meer dan dertig van de 66 afge vaardigden in het parlement moties van wantrouwen hadden ingediend. De te genstanders zijn aanhangers van de voormalige president Chamoun. Mogetijr. /.„I Chehab thans de staat van belet afkondigen om de rebellie van de aanhangers van Chamoun (de falangistju), die gedeelten van Beiroet hebben bezet ei. op belangrijke toe- gangssvegen tot de stad barricades hebben opgeworpen, neer te slaan. De spanning it. Beiroet steeg gisteravond snel. Veiligheidstroepen betrokken stel lingen om bij een uitbarsting direct te kunnen .ngrijpen. Naar verluidt zijn meer dan honderd fa'.ar.gisten gearres teerd. Dfc A -V. te INirmrrrnd heen, in .samenwerking niet een firma tilt die stad, het /gn. „werkende* deel van de Nederlandse In/endinj: op de Expo te Brussel gekocht. I»ii ..werkende deel" omvat o.a. de g >11 slaggoot. het entreepaviljoen, de ontvangstkamer en de aan de inpol deringen gewijde afdeling. tiet ls de bedoeling dat dit siuï „Nederland" van de Expo het begin /al worden «oor een poldermuseum dat men bij Purmerend wil stichten Morgen zal de gemeenteraad tan Purmerend een voorstel van IJ. W. bespreken om terrein voor dit „polderlandschap" beschikbaar tv strllen. Er wordt naar gestreefd dit pol derlandschap. met windmolens, evn vijzel, slul/en. boerderij, kaasmak* - rij. vuurtoren en/., te openen bij het begin van de viering van het 53'u jarig bestaan van Purmerend. De kosten van het project worden be groot op een half miljoen gulden. De centrale bond van schee»-- bouwmeesters in Nederland heelt besloten de op de Nederlandse afde ling der Expo staande vuurtoren aan te kopen en te schenken aan het nieuwe poldermuseum te Pur merend. Van betrouwbare diplomatieke zijde te Washington is vernomen, dat de communistisch Chinese ambassadeur te Moskou de Noorse gezant in de Russi sche hoofdstad heeft meegedeeld, dat de regering te Peking misschien bereid is het staken van het vuren in de Straat van Formosa uit le breiden, indien de Amerikaanse strijdkrachten zich ont houden van het begeleiden van kon vooien van de Chinese nationalisten naar Qucmoy. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard het bericht niet officieel te kunnen bevestigen of tegen spreken. Ir. Washington is gisteren bekend gemaakt dat Amerikaanse oorlogs schepen de nationalistisch-Chiness bevoorradingsschepen naar Quemoy niei meer zullen begeleiden, tenzy de Chinese communisten het bestand schenden. C1 Btj K.B. is aan mr. J. Algera op zijn verzoek met ingang van 10 oktober *58 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Verkeer en Waterstaat, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, aan H.M. de Koningin on den lande be wezen. Zolang in de benoeming van een nieuwe minister niet is voorzien, zal de portefeuille van Verkeer en Water staat worden beheerd door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, ir. H. B. J. Witte. Vanmorgen is de zeventigduizendste inwoner van 's-Hertogenbosch ge boren. Het ts het meisje Emilie Buiten kamp. dochter van de 44-jarige fa brieksarbeider Adrianus Buitenkamp uit de Spechtstraat en zijn 42-jarige echtgenote. Emilie is het twaalfde kind aan wie moeder Buitenkamp het leven heeft geschonken. Eén kind is over leden. Bij de aangifte in de kamer van burgemeester mr H, Loeff deelde de vader mee dat hij het kind wilde noemen naar de echtgenote van de burgemeester. De burgemeester over handigde de vader een spaarbank boekje met i 250. Later is burge meester Loeff op kraambezoek ge weest medemens." De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer noemde de dood van de paus „een groot verlies voor de gehele mens heid". President Coty van Frankrijk zei dat het Franse volk zich altijd 's pausen boodschappen zal blijven herinneren, „want de nobelheid daarvan had de bewondering van allen die pogen het ideaal van vrede en rechtvaardigheid te bevorderen". De Franse premier de Gaulle noemt in zijn condoleantieboodsehap het pon tificaat van de paus „groots en schit terend". Dr. Otto Dibelius, de voorzitter van de raad van de evangelisch-lutherse kerk in Duitsland, verzekerde dat men zich de overledene in eerbiedige dank baarheid zal blijven herinneren. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Meir, ver klaarde: „Wij delen de smart van de rest van de mensheid bij het vernemen van de dood van paus Pius de twaalfde." Van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenbage hangt de Nederlandse vlag halfstok, wegens het overlijden van een bevriend buiten lands staatshoofd. Op andere over heidsinstellingen wordt bij het over lijden van een bevriend buitenlands staatshoofd niet gevlagd. Het studentenkorps van de rooms- katholieke universiteit in Nijmegen heeft vanaf vandaag zware rouw aan genomen. Deze rouw blijft gehand- haofd tot op de dag van de begrafenis van de paus De Indonesische premier, Djoeanda, heeft verklaard, dat Indonesië voor lopig geen nieuwe pogingen zal doen om wapens te kopen. Tijdens een pers conferentie zei de premier: „Wij heb ben dc grens van ons vermogen om wapens voor onze strijdkrachten te ko pen, bereikt". wijzen, die het opperbestuur zal uit oefenen. totdat de nieuwe Paus ge kozen is. Waarschijnlijk zal dc 74-jarige Franse kardinaal Tisserand, deken van het college van kardinalen, deze func tie gaan bekleden. Deze kardinaal was het ook, die of ficieel de dood van de Paus geconsta* teerd heeft. Nadat hij de sterfkamer betreden had, lichtte hy het witte kleed op. dat het gelaat van de Paus bedekte en verkondigde toen aan de overige kardinalen dat Pius XII was overleden. Bij zijn aankomst op de villa van de Paus had zich een incident voor gedaan. Toen de auto van de kar dinaal de verzegelde toegang wilde binnenrijden, stapte een lid van de Zwitserse garde r.aar voren en zei tegen de chauffeur: „U kunt er niet in". De kardinaal stapte daarop uit, liep naar de man van de garde, zei: „Ik heb hier thans de leiding" en liep door. Toen begonnen tegenover het pau selijk paleis de klokken van de 'terk van Castel Gandolfo te luiden. Binnen enkele minuten was het pleintje, waar de kerk staat, gevuld met dorpsbewo ners, die tot middernacht voor de zieke paus hadden .gebeden. Zij zagen hoe tussen de betonnen palen bij de ingang van het paleis een zware keten was opgehangen ten leken dat de paus was gestorven. Geleidelijk werden toen uit de ramen van de huizen in het dorp dc geelwitte pauselijke vlaggen halfstok gehesen. De Italiaanse regering heeft in verband met het overlijden van de De consternatie die gisteren ontstond toen een aantal kranten met extra- edities op straat verschenen, waarin abusievelijk de dood van de Paus reeds gemeld werd, is te wijten aan een be treurenswaardig misverstand. Om de journalisten zo spoedig mo gelijk van het nieuws van het over lijden in kennis te stellen was er een geheime afspraak, dat er ergens een venster geopend zou worden zodra de Paus overleden was. Doordat echter iemand, cue niet met dit systeem op de hoogte was, een raam opende, kwamen enige tijd later vier kranten- uit met in grote opmaak het bericht dat de Paus gestorven was. Een gevolg hiervan was dat in Zuïd- Amerika de rouw te vroeg werd afge kondigd. Om verdere geruchten te voorkomen, is het Vaticaan toen. be gonnen onafgebroken berichten over de toestand van de Paus uit te zenden. H.M. de Koningin heeft in een tele gram aan het college van kardinalen te Rome haar deelneming betuigd met het overlijden van de Paus. (Van een onzer verslaggevers) De minister van Sociale Zaken heeft een commissie advies gevraagd over de positie van de gewestelijke arbeidsbu reaus ten aanzien van de stakingen. De vraag is of de GAB's bemiddeling mo gen verlenen aan werkgevers, die sta kende arbeiders hebben ontslagen. Tot voor kort gold de regeling, dat ten minste twee organisaties, welke le den hebben die betrokken zijn bij een arbeidsconflict, daarvan moesten ken nis geven aan het GAB. Hadden zij het GAB van het conflict in kennis gesteld, dan werd de arbeidsbemiddeling stop gezet en eerst wanneer het conflict of ficieel was opgeheven en daarvan ken nis werd gegeven aan het GAB, mocht de bemiddeling worden hervat. De werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebben om het grote aantal korte bouwstakingen terug te dringen nu gevraagd om binnen 24 uur nadat zij verzocht hebben aan de arbeiders het werk te hervatten en daaraan geen gevolg wordt gege ven, de arbeiders, welke bij een con flict ziin betrokken, als ontslagen te beschouwen. Wanneer de bewindsman op deze suggestie zai ingaan, zai het GAB dus onmiddellijk nadat het ontslag aan de arbeiders bekend is gemaakt, weer met een bemiddeling kunnen beginnen. Naar wij uit kringen van de vakbewe ging vernemen, staat men enigszins sceptisch tegenover het verzoek van de werkgevers. Aan de andere kant heeft men begrip voor de moeilijkhedeu, waarvoor met name de bouwvakpa troons zijn gesteld, nu door kleine ac ties tegen de nieuwe CAO-ionen wordt geageerd. Men hoopt echter dat het advies, dat aan de minister zal worden uitgebracht, het stakingsrecht niet zal aantasten. (Van een onzer verslaggevers) In de looncommissie van de Stichting van de Arbeid wordt momentcel onder handeld over de wijze, waarop een eventuele verhoging van de loongrens voor de AOW-verzekerïng* moet worden gecompenseerd. Zoals bekend, moet het waarschyn- lijk worden geacht dat deze grens per 1 januari a.s gebracht wordt van 6,900 op 7.500, Dit betekent dus voor allen, die meer verdienen dan 6.900, een maximale premieverhoging van 40 per jaar. De loondeskundigen van de vak beweging staan op het standpunt, dat de compensatiebeschikking van 1 jan. 1957, welke dus een volledige loon- compensatie van 5,6 procent van 6.900 toestond, thans dient te worden ge wijzigd. De premieverhoging zot nl. ook voor compensatie in aanmerking komen. Werkgevers en werknemers trachten over deze zaak nu tot overeenstemming te komen. Niet aile werkgevers zyn het nl. met de verhoging van de loon grens eens, omdat zij menen dat de verhoging van de loonindex, waarvan de verhoging van de loongrens een gevolg is, voornamelijk veroorzaakt wordt door een papieren loonsver hoging van de bouwvakarbeiders, die weliswaar; een nieuwe cao hebben ge kregen, waarin de lonen aanmerkelijk zijn verhoogd, maar die desondanks ais gevolg van het afschaffen der „zwarte lonen" een loonsverlaging moesten incasseren. Hel laatste geldt natuurlijk alleen in het westen des lands, aangezien in het noorden en oosten de arbeidsmarkt vrijwel nimmer overspannen is geweest. (Van een onzer verslaggevers) In de Noordbrabantse gemeente Geffen is de 61-jarige gepensioneerde* spoorwegemployé C. Timmers, vader van zes kinderen, gedood doordat een patroon van een jachtgeweer ont plofte. Het ongeluk gebeurde toen de heer Timmers in de werkplaats achter zijn huis aan de Kerkstraat bezig was de patronen voor zijn jachtgeweer te vul len. Het mengsel van buskruit en hagel explodeerde en de jagor kreeg de la ding lood in het hoofd. (Van een onzer verslaggevers) produktie te meten, zullen de chefs van De minister van Oorlog en de mi nister van Binnenlandse Zaken hebben met de ambtenarenorganisaties ver gaande overeenstemming bereikt over een nieuwe tarievenregeling voor bur- ger-weekloners, die werkzaam zijn ten behoeve van de strijdkrachten. Het gaat hier om een toeslag van maximaal 25 U-, welke in de vorm van z.g.n. „gemeten tarieven" kan worden toegekend. De werkplaatsen van het ministerie van Oorlog zijn overbelast. Van de burger-werkne mers wordt zeer veel geeist. Door de de werkplaatsen in staat zyn toesla gen toe te kennen, welke gemiddeld ongeveer 15 van het loon kunnen bedragen. Naar wij vernemen is men nog met geheel tot overeenstemming gekomen, maar aangenomen mag worden, dat de punten van de overeenkomst, waar over nog verschil van mening bestaat, over detailzaken gaan, zodat 'n defi nitief akkoord wel niet lang op zich zal laten wachten. Het betreft hier een groep van on geveer 14.000 %'ak- en handarbeiders.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1