ij en sport Overeenkomst Potsdam wordt opgezegd ■lEEÜW DROm^ KAMER VAN BABY BINNEN Pijpleiding voor ruwe Jordanië Nasser AMMAN jubelt over behouden terugkeer aan Samenzwering in Ghana ontdekt Aanleg van Kanaaltunnel is niet zo moe ONDERMIJNENDE ACTIVITEIT TEGEN Massale slippartij van forensen Dode doordat auto tussen twee treinen werd vermorzeld 8 m Italiaans Vroegere leiders in IRAK krijgen doodstraf NA AANVAL OP HOESSEIN DRU ontslaat 130 personeelsleden er mag Amsterdan zich - beperkt - vrij bewegen r L STUDIEGROEP RAPPORTEERT: DptfSDAG 11 NOVEMBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4144 -n r V Griekse premier in Bonn '55 Geruststelling Intitóidalie Wrakstukken gezien van Portugese viiegboot Boekhandel niet akkoord met boekenverkoop door kruideniers List Plan Vuurwerk Kauivgomconflict Directeur: H. L>E RÜ1G -y (Geldig; tot morgenavond) MEER WIND Aanvankelijk weinig wind, plaatselijk mist en in Het binnenland hier en daar lichte vorst. Later toenemende bewolking met plaatselijk enige regen en matige tot vrij krachtige wind tossen zuid. en west. Dezelfde mid- dagtemperaturen of iets hogere. Morgen: Zon op: 7.53 Maan op: 9.07 Onder: 16.54 Onder: 18.11 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J S. HKUINS SI.OT OOK de eerste maal zijn de Anti- V Revolutionaire Partij en de Chr. Sportbewegirig met elkaar in echt, rechtstreeks contact geweest. Het is een goed contact gewórden, waarbij de vraagstukken overen weer op principiële wijze werden benaderd en van verheldering van inzicht sprake was. In .de reeks van conferenties, welke de A.-R. Partij de laatete paar jaar heeft gehouden met allerlei sectoren van het chr. organisatieleven, was de "ze zeker niet de minst belangrijke. En het was duideljjk, hoezeer ook van de zijde van de vertegenwoordigers van de chr. sportbeweging dit contact op prijs werd gesteld, Hier was iets nieuws aan de hand In het .verleden hebben sport en par tij te veel naast elkaar heen geleefd Het contact droeg slechts een inciden teel en in de regel persoonlijk karak ter. Dat kan zo. niet langer. Van a.-r. zijde is dat begfepen. Over en.weer heeft men elkander nodig. Nu dat be grip er is,'is ook de weg gebaand om nieuwe wegen te gaan. Nakaarten over, de vraag, waarom dit officieel contact zolang is. uitgéble ven hééft'weinig zin. Terecht werd dat zo'.tër conferentie gesteld. Mét elkan dér moeten wij vooruit. «Met elkandei: ook moeten wij trachten de sportbe wegingin ons 'and,daarbij uitgaande vah 'dezelfde, mensbeschouwing, in goede banen te leiden en zó ons volks leven, ook op het gebied" van de 'sport beoefening. ten zegen trachten tè zijn. irv.E-,laatste tientallen/ jaren, heeft \J de chr:sportbeweging in ons land voortdurend aan .invloed ge wonnen. Na 1930 ging het in stérk opwaartse richting. Na de tweede we reldoorlog werd het tempo nog aan- zienljjk versneld. Hét. komt er nu-op aan, dat de chr. sportbeweging op' de juiste wijze ge ïntegreerd wordt in het geheel "van het chr. organisatielevén. "né, chr. sportbeweging zelveziet zich'hiér óók nog voor belangrijke ta ken' gesteld.Zij is nog niet waar zij wgzen 'moét. Reeds werd in de Ned. Chr. Sp.ortunie ^en landelijk overkoe pelend orgaan gevormd. Hét zal echter nodig zijn aat deze overkoepeling zich .óok ..plaatselijken '7«^ipnaü;''iaatr méniféstéren:-Piaatse- ïljke. federaties:^jn ér hog weinig. Rotterdam- "en Vlaardingen gingen voor,de' hoofdstad .hóópt binnenkort gereed te zijn. Maar- ook elders zal non, wil' men tothef: oefenen van werkelijke invloed gïraken, in deze richting moeten gaanl De Griekse premier Constantine Ka- ramanlis is gisteren in Bonn aangeko men om te spreken over economische hulp aan zijn land en over de kwestie Cyprus. Op het vliegveld werd hjj verwel komd door bondskanselier Konrad Adenauer en drie ministers. „VOOR öe.piogendheden die de overeenkomst van Potsdam hebben ondertekend is klaarblijkelijk het ogenblik gekomen om de over blijfselen van de bezetting in Berlijn op te ruimen en hel op die wjjze mogelijk te maken een normale sfeer in de hoofdstad var. Oost-Duitsland in het leven -te roepen". Dit heeft de Russische pre mier Chroestsjew in Moskou verklaard. Chroestsjew zei dat de Russen van plarrzijn de overeenkomst van Potsdam op te zeggen. Hij beschuldigde het Westen ervan Berlijn tè gebruikers om ondermijnende activiteit tegen de communistische landen uit te voeren. Chroestsjew, verklaarde dat de- Sowjet-Unië de rechten, die de westelijke landen menen te hebben voor aanwezigheid van hun troe pen en de ravitaillering daarvan door de lucht, per spoor en over de weg opnieuw zal beziën. Mocht het Westen provocerend optre den dan zal de Sowjet-Unie de verplichtingen nakomen, die zij in gevolge het Pact, van Warschau tegenover Oost-Duitsland op zich heeft genomen. Chroestsjew, die sprak op een j en vrlendschapsbüeenkomst" ter ere van de Poolse partijdelegatie o.l.v. Gomocl- ka in' het sportpaleis te Moskou, zei dat de overeenkomst van Potsdam op bijna alle punten door de westelijke ondertekenaars is geschonden. De tijd is- z.i. rijp voor verbreking van de overeenkomst. „Laten Amerika, Engeland eri Frankrijk hun eigen relaties aankno pen met de Duitse Democratische Re-' publiek en tot een overeenkomst ko men indien zij geïnteresseerd - zijn in zekere kwesties, die met Berlijn zijn verbonden", aldus Chroestsjew. Hij maakte het duidelijk dat de Sowjet-Unie het beheer over het ge deelte van Berlijn dat haar bij het verdrag van Potsdam is toegewezen aan de Oostduitse regering wil over dragen. van ryE subsidiëring van overheidswe- L) ge is een belangrijk vraagistuk. Daaraan zitten veel principiële kan ten,-Een groot deel d' discussies heèft -zich daaromheen - zaterdagbe wogen: Met eijn uitsluitend negatieve benadering van hét probleem komen wé er niet uit. In bet geheel van de subsidiëring van dé. vrije jeugdvormihg komt de subsidiëring yan de sportbeweging er erg bekaaid af. Op dat punt bestaat nóg een wanverhouding en hét-stre ven moet er op gericht zijn op dit punt tot een zekere harmonie te, ge raken. Daarbij moet daar.ver was rneri het ééns -- liet ontvangen van gelden uit een troebele, onzuivere.bron als. d^ toto om principiële redfenen 'rvordén' afgewezen: Meer subsidie is daarom -.verantwoord. Aan de andere kant Heeft de heer Smallenbroek- er in een- warmge- slémd betoog Cz aandacht op geves tigd. dat het sterkst staat degene, die dé overheidssteun niet of nagenoeg niet nódig' heeft!,Zoek he4 vooral in versterking der eigen gelederen, leun niét te veel op de overheid". -Natuurlijk kon het gesprek op deze eendaagsestudieconferentie niet wor den afgerond. Het was,ooic nog slechts een begin. Hoofdzaak is dat het con tact nu definitief is gelegd. Dat wekt verwachtingèn voor de toekomst. Verwachtingen ook met betrekking tot een geregeld contact met andere chr. póiiüeképartijen.. Tér -conferentie bleek, daj daaraan zeer .behoefte be staat. Van onze correspondent) Hedenmorgen even na acht uur had op de Mulderstraatweg te Diemen door de'gladheidvan de weg een slippartij Plaats, waarbij de auto's van een groot aantal forensen waren betrokken. -De 5.6-jarige inkoper H. v. D. uit «aarden kantelde hierdoor met zijn auto tegen een lichtmast, met het ge- wig, dat hij zeer ernstig gewond uit *1)0 auto moest worden bevrijd. Hij werd naar het OX.V.-Gasthuiste Am sterdam overgebracht. Voor zijn leven wórdt gevreesd. .De 48-jarige vertegenwoordiger A. H.- R- uit Hilversumkwam met zyn auto in de sloot terecht. Deze bestuur der liep slechts énkele ontvellingen op -". Ongeveer twintig auto's werden door deze slippartij beschadigd: op de druk- -verkeersweg werd er een grote ;*ayage door veroorzaakt. Vrijwel onmiddellijk, nadat de rede van Chroestsjew In Berlijn" bekend was gewórden, .heeft burgemeester Willi Brandt van West-BerlUn een verkla ring-uitgegeven om zijn 2,2 miljoen burgers gerust té stellen. Burgemeester Brandt herinnerde zijn burgers aan de herhaalde verzeke ring van president Eisenhower, dal een aanval op West-Berlijn als een aanval 'op de V.S. beschouwd zou wor den. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben zich later bij deze garantie aangesloten. De verklaring var. Chroestsjew over de status van Berlün wordt te Bonn algemeen beschouwd als een intimi datie van de Westberlijnse bevolking een drijven naar erkenning Oost-Duitsland door het Westen. Een Britse woordvoerder heeft ge zegd dat het Westen noch de Sowjet- Unie zich eenzijdig kan losmaken van de diverse internationale overeenkom sten. De positie van het Westen in 'Berlijn, aldusdeze woordvoerder, hangt niet af van de overeenkomst van Potsdam; maar van het bezettingsrecht, voortvloeiend uit de onvoorwaardelij ke overgave van Duitsland in 1945. In Washington herinnert men aan de verklaring van Dulles op zijn pers conferentie van vor'"e week vrijdag. Hij zei toen: „Wü hebb.en plechtig be loofd West-Berlijn te houden, zo nodig met gebruikmaking van militaire macht." 1 1 ACHEND. staat koning Hoessein van Jordanië op het vliegveld Amman,.even voordat hij in zijn vlieg tuig zou stappen voor een reis naar Europa. "Weinige ogenblikken later be leefde de jonge''vorst boven Syrisch grondgebied de meest dramatische ogenblikken van zijn leventoen straaljagers van de Ver. Arabische Re publiek trachtten zijn vliegtuig tot landen te dwihgen. Het Jordaanse vliegtuig wist echter te ontkomen en Hoessein is door zijn landgenoten als een held bejubeld. Op een onbewaakte overweg in de spoorweg Tilburg's-Hertogenbosch tussen Helvoirt en Udenhout is van morgen omstreeks kwart voor acht de 35-jarige kunstmatige-inseminator M. van de Pas uit Udenhout dodelijk ver ongelukt tussen twee treinen. De Udenhoutenaar reed de overweg op in zijn auto, doch werd door èen goederentrein tegen een eveneens pas serende personentrein geworpen. Het slachtoffer was op slag dood; zijn auto is gehegl vernield. De heer Van de P. was gehuwd en had vijf kir- deren. De trein had drie kwartier vertra ging, de goederentrein anderhalf uur. Na ongeveer twee uur stagnatie was de spoorlijn weer vrij. Tractor onder trein Enkele uren later, omstreeks tien uur, is op de overweg in de Langewcg bij ^Bergen op Zoom een tractor met. aanhangwagen, bestuurd door de land bouwer Jac.Kooien uit Bergen- op Zoom,, door een elektrische trgin ge grepen en geheel vernield. Het ongeluk gebeurde in een dichte mist. "De heer Kooien werd met inwendige kneuzin gen en twee gebroken benen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom ver voerd. Ook bier ondervond het trein verkeer vertraging. Op de Atlantische, Oceaan zijri .rn het. gebied waar sinds zondag een Por tugese vliegboot met 36 mensen aan boord wordt Vermist, wrakstukken waargenomen. 'Het staat vrijwel, vast dat deze van het verongelukte toestel afkomstig zijn. Een leeuw, die uit een circus fn de Italiaanse plaats Vighizzolo was ont snapt, werd door zijn temmer terug gevonden in een huiskamer naast de wieg, waarin een baby sluimerde. De leeuw was ontsnapt, doordat zijn kooi niet goed was gesloten: Hij liep een dorpsweg- op, terwijl zijn tem mer waarschuwingen schreeuwend achter hem aan rende. Een 57-jarige IN. de modderige bietenvelden ten zuiden, van Rhaon en twee kilo meter ten noorden van de Oude Maas worden thans de eerste vijftig kilo meter gelegd van de vijfhonderd kilo meter lange pijpleiding, waardoor de ruwe olie van Pernis naar Duitsland zal stromen. Nadat enige tijd geleden reeds op spectaculaire wijze een pijp- stuk door het Hollandsch Diep is ge trokken, is men nu bezig met het leg gen van de stukken ten zuiden van Rotterdam. Op de foto ziet men een nog in ta kels hangend buisstukdat wordt vastgemaakt. vrouw, die de waarschuwingen niet hoorde, werd door de leeiiw aange vallen. Het dier haalde met een klauw een van haar schouders open en verwondde haar in de hals. Vervolgens drong de leeuw een boer derij binnen, waar de boerin zich met twee van. haar. kinderen in vei iigheid kon stellen. Haar baby, die in de wieg lag. kon zü echter niet meenemen. De leeuw besnuffelde het kind en ging opvde vloer liggen als een grote luie kat. Kort daarop kwam de temmer eraan, die de leeuw met veel moeite in een stalen tunnel wist' te krijgen, die naar zijn kooi leidde. Ondertussen waren politiemannen voor de open deur verschenen met het ge weer in de aanslag. Als het gevaar voor het kind te groot zou zyn ge worden, zouden ze hebben geschoten. Vier keer scheen dé leeuw onrustig te worden. Hij schoof zelfs één keer 'verder in de richting van de zuige ling, maar toen was hij dóór zijn baas gevangen. Er klonk geen applaus, maar er gingen diepe zuchten van verlichting op, toen de leeuwentemmer deze sensa tioneelste voorstelling van zijn leven met suces volbracht had. Er is geen sprake van, dat de boek handel akkoord gaat met de verkoop van pocketboeken door kruideniers en sigarenwinkeliers: de boekhandel is er daarentegen van overtuigd ten aanzien van het pocketboek zijn functie te kun nen blijven vervullen. Dit heeft de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels medege deeld. Ook de Nederlandse Boekverkopers bond heeft in een communiqué met na druk verklaard niet akkoord te gaan met de plannen tot verkoop van pocket boeken door kruideniers. Een. militair tribunaal te Bagdad heeft maandag Fadhil al Djamali, voormalig Iraaks premier en minister van Buitenlandse Zaken, generaal Ra- fik Arif, Voormalig stafchef van de strijdkrachten der Arabische Unie van Irak 'en Jordanië, en generaal Grazi el Daghistani,. voormalig plaatsvervan gend staf chef van het.Iraakse; leger,4er- dood vërbórdëérdr.HëVVbhhis zal'-' door ophanging worden voltrokken. Alle drie waren in functie tijden, het bewind van Noeri Es Said. Volgens radio-Bagd-.'i zyn de drie ter dood veroordeelden .schuldig bevon den aan samenzwering tegen Syrië, het vragen van hulp aan de westelijke mo gendheden en de larrden van het ver drag van Bagdad eri het in gevaar brengen van de veiligheid van Irak en de wereld. De uitspraak werd door de aanwezi gen in de rechtszaal luide toegejuicht en men hield vervolgens „vreugdebeto- gingcr." op straat, aldus de radio. In de jonge Afrikaanse staat Ghana (vroeger: Goudkust) zijn 43 personen gearresteerd die betrokken zijn ge weest bij een samenzwering tegen de regering. De samenzweerders zouden premier Nkroemah eri zijn ministers van Binnenlandse Zaken en Onderwijs hebben willen vermoorden.' Volgens een officiële verklaring Is het in het land rustig en is de rege ring niet van plan de activiteit der politieke partijen aan banden te leg gen. De koninklijke fabrieken Diepen- brock en Reigers N.V.' „DRU" te UI ft hebben aangekondigd 130 personeels leden te zullen ontslaan. Met ingang van 17 november zal de 48-urige werkweek weer worden in. gevoerd. Dit brengt een noodzakelijke aanpassing van het aantal personeels leden aan het produktiebeeld met zich mee. Gedurende ruim een jaar is voor ver schillende afdelingen een Verkorte werktijd van kracht geweest. Recente peilingen die in het Kanaal zyn verricht, tonen aan dat geen onover komelijke belemmeringen de aanleg van een tunnel onder het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk in de weg staan, aldus een rapport van een techni sche studiegroep. De peilingen maken deel uit van een technisch-economisch onderzoek dat door een Brits-Frans-Amerikaanse studiegroep wordt uitgevoerd om na te gaan of de bouw van een Kanaaltunnel verantwoord is. Deze groep heeft voorts in juli en augustus ruim 56.000 personen die het Kanaal overstaken een vragenlijst voorgelegd. Eind .1959 zullen, de resulta ten van alle tot dusver verrichte onderzoekingen beschikbaar zön. DE Jordaanse regering heeft een officieel protest bij de Ver enigde Naties ingediend haar aan leiding vah de' aanvallen die straaljagers" van deVerenigde Arabische Republiek gisteren heb ben uitgevoerd op het/ toestel waarmee koning Hoessein van Jordanië onderweg was van Am man naar Europa. Het hoofd van de V.N.rmissie in Jordanië, de Italiaan Spinelli,. heefthet pro test onmiddellijk doorgegeven naar secretaris-generaal Hammar- skjoeld. Spinelli heeft gisteravond na de terugkeer van Hoessein in Amman onmiddellijk overleg ge pleegd met de koning. Het Jordaanse parlement zal van daag beslissen welke maatregelen voorts genomen dienen te worden naar aanleiding van het Incident dat giste ren in de buurt van de Syrische hoofd stad Damascus plaatsvond. MIG-straal- jagers van de Ver. Arabische Repu bliek (waartóe Syrië behoort) tracht ten daar het vliegtuig van koning Hoessein tot landen' te dwingen. Het Jordaanse toestel wist echter aan de aanvallen van de MIG's te ontkomen én veilig naar Amman terug te keren. Radio-Caïro heeft inmiddels de via de Jordaanse radio uitgezonden beschul diging van koning Hoessein, dat Syri sche straaljagers zyn vliegtuig hebben aangevallen, verworpen en „volkomen ongegrond" genoemd. Volgens de Egyptische radio hebben, de straalja gers het toestel van koning Hoessein alleen maar „teruggeëscorteerd" om dat het geen toestemming had over Syrisch grondgebied te vliegen. Vol gens het radiostation had de piloot van Hoessein's toestel desgevraagd geen In lichtingen willen geven over zijn be stemming en was hem daarom ver zocht te landen. Eerdere berichten als zou de Jordaanse vorst het toestel zelf hebben bestuurd blijken niet juist té zijn geweest. Aan de stuurknuppel zat de Engelse wing-commander Jack Dal- gleish, de vlieg instructeur van de koning. Het feit dat het toestel van koning Hoessein wist te ontsnappen is vooral te danken aan een list van piloot Dal- gleish. Deze seinde aan de verkeers toren van het vliegveld Damascus te zullen landen, maar keerde zijn toestel en ging vervolgens zeer laag vliegen om opsporing door radar te bemoeU lijken. De piloot heeft ook voordeel ge trokken uit de bedekte lucht om de aanvallende MIG's te ontwijken en was voorts bij de terugkeer naar Jor danië zoveel mogelijk door dalen en tussen bergen doorgevlogen, waar de straaljagers weinig kans kregen op het toestel te vuren. straten waren de hele nacht vol.feest vierende mensen, die vuurwerk afsta ken en in de lucht schoten. De menig te kwam samen op het plein voor het paleis van de koning en riep om HocsV Së'fh.Tóén'dë jo'rige mdbSrch len'sloite op het balkon.4 verscheen en wuifde, werd de menigte wild van geestdrift.' A' De Jordaanse hoofdstad Amman heeft tot vanmorgen vroeg feest ge vierd ter herdenking van de veilige terugkeer van koning Hoessein van zijn Jachtavontuur boven Syrië., De De Israëlische radio heeft in een. commentaar op de gebeurtenis inet koning Hoessein gezegd, dat het inci dent deel uitmaakt van „een zorgvul dig.voorbereid plan der Ver. Arabische Republiek om ouder een vals* voor wendsel de vorst in -handen te krij gen".. V. '.r, U-A 'G J' Het verweer van Cairo noemde dé commentator een „flagrante leugen" omdat Hoessein zich aan boord van; een particulier vliegtuig bevond.! TJ De Londense Times verklaarde van daag in een commentaar, dat geen van de "excuses van d"e 'Ver.' Arabische Re publiek geldig is. Het blad meende overigens, dat president Nassér door dit nieuwe gebrek aan discipline op nieuw in verlegenheid is gebracht: (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse kauwgomfabrikant J. M., die vrijdag jl. in Emmerik door Westduitse opsporingsbeambten uit de trein werd gebaald, bevindt zich niet onder arrest, zo werd ons van de zijde, van de directie van M.*s fabriek me degedeeld. H{j heeftbeperkte bewe gingsvrijheid. HU mag weliswaar in zijn hotel logeren en zich ook vrijelijk naar de Duitse dochteronderneming van zön Amsterdamse fabriek begeven, maar hjj mag tot nader order de grens niet over. De heer M, werd vrijdag, toen hjj op weg was van Amsterdam naar We zel, voor een bezoek aan zijn fabriek in die plaats, te Emmerik uit de trein; gehaald zijn' zoon R,, mededirecteur was daar in tegenstelling tot de eerste berichten niet bU omdat de West duitse belastingdienst meent, dat hij de Bondsrepubliek heeft benadeeld door invoerrechten tc ontduiken. Ge sproken wordt zelfs Van een bedrag van twee miljoen mark. Volgens de directie van de moeder fabriek in Amsterdam dié ook het directorium voert over de onderneming in Wezel is er sprake van een al jarenlang slepend geschil, dat door de Duitse fiscale autoriteiten zeer op de spits wordt gedreven. Dit geschil vindt zijn oorsprong in de verzending van materialen van Am sterdam naar Wezel, welke regelmatig plaats heeft. De fabrieksdirectie houdt staande, dat de fabriek in Wezel slechts grondstoffen vanuit Amsterdam krijgt aangevoerd; de autoriteiten denken, dat er afgewerkte produkten naar toe gaan, waarvoor uiteraard veel; hogere invoerrechten' moeten worden 'betaald, - De autoriteiten willen nu door pres sie de zaak snel afwikkelen, aldus de woordvoerder van de directie in Am sterdam. In geheel Italië is in do sector perso nenvervoer een driedaagse staking- begonnen, "oo. loonsverhoging. Er wordt alleen at bepaalde uren gé- staakt. Botterdam» Witt a a. wiuutruui Z3 - ittiei. iiavuu t* u '«HmtixtK 1112 r Postgiro Wo. 421518. Klaoitendlciut abonnementen: Mina19.30 uui Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Telei. 183(67 '3 UJnen». -Poften* 1091 - Postgiro No. 424867. Klacbtenolenst:'18S018HO u. TeJei. 362569. Dordrecht: Sooeuersplem 3 Postgiro No 424208 Telefoon 4570 tttfchtendlenst na 17.30 uur 7314. Schiedam: tange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882. Abonnementsprijs 61 cent Der week t 2.85 oer maand, f 7,»o per kwartaal. Loss% nnmmerj 15 cent Veraohllnt dasreliilcs- ki Westen moet we; .t, n i ■Kfiïw: Ui

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1