Enorm stemmenverliesIDE UITSLAG voor communisten FRANSE PARLEMENTS VERKIEZING: Mendès-France is zetel kwijt u co Giro passeert f 1000,- 3 Twee ingenieurs gedood bij boorput te Naaldwijk IJmuidense treiler overvoer Deense vissersboot AMSTERDAM HEETTE SENT WELKOM Boekhouder verduisterde in twee jaar f 170.000 Amsterdamse heiers weer aan 't werk Vier opvarenden aan wal gebracht Drie woningen te Alkmaar verbrand Twee arrestaties in Amsterdam Mr. Struycken wil hoofdcommissaris doen aanblijven A ÏÏAAïTOAC 24 NOVEMBER 1958 ZESHENDE JAARGANG No. 4154 r NDCON NAAR LONDEN m i Weer'n bericht MIST OP DE NOORDZEE V. directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKlilNö SLOT Uit het centrum Debutanten Voor 1500 kinderen J Bemiddeling aanvaard 'ifhm. -m 'f0 Deense lezing (Van eeri onzer verslaggevers) DE enige ware Sint Nicolaas is zaterdagmiddag met veel tam-tam in- Amsterdam, de stad van zijn patronaat, binnengehaald. Elf donderen de vreugdeschoten weerklonken, toen de „Spanje", het kleine maar zeewaardige stoom bootje van de vitale grijsaard om twee uur aan de Prins Hendrikkade afmeerde. Tienduizenden stonden langs de weg, op daken of achter'de ramen om de Sint en zyn kilometers lange gevolg gade te slaan. Onder .hen was het meisje (zie inzetje), dat in huilen uitbarstte, omdat Piet haar oversloeg bij de uitdeling van pepernoten. Hoeveel kijkers waren er? Sint zelf vond dat het er weer meer dan vorig jaar waren en schoof dit op de bevolkingsaanwasmaar dat is een in druk die hij elk jaar krijgt, zodat ook de hoofd commissaris van politie, Van der Molen, geïnter pelleerd werd. Honderdtachtigduizend, meende de commissaris. Meer, veel meer, wierpen de kenners tegen, waarop burgemeester Van Hall een schatting maakte, die ieders instemming vond: Iets meer dan de totale bevolking van Rotterdam", zo was zijn indruk over het totaal aantal kijkers. J witte oe witnatrant aa leiet. usjuu ie d, Postbus 1112 Postgiro No. 424516. Klachtendlenxt abonnementen: 1330-—19J30 nu; Zaterdags 1718 uur. Telefoon 135700. ««.Grzvenhage: Huygenspleln 1 - Telef. 183407 {3 Hinen.) Postbus 1081 - Postgiro No. 424B67 Idachtendienst: 10JO—1930U. Telef. 302566. Dordrecht. Schellerspleln 3 - Postgiro No 424208 Telefoon 4571 Klachtendlenst na .17.30 uur 7314 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882, Abonnementsprijs 81 cent per weck I 2.85 per maand, t 7.90 pei kwartaal. Losse nummer» 15 cent. Verschijnt dagelUk* J (Geldig tot morgenavond) NEVELIG. Overwegend droog en nevelig weer met slechts en kele verspreide opklaringen. Weinig wind, dezelfde of iets hogere temperaturen. Morgen: Zon op: 8.15 Maan op: 16.28 onder: 16.38 onder: 6.58 I rote overwinning voor Soustelle rSR belangryke resultaten zyn uit de bus gekomen by de giste ren gehouden verkiezingen voor een nieuw Frans parlement, namclyk: 1. De nieuwe party van ds minister van Voorlichting uit het kabi- aet-de Gaulle, Soustelle, de „Unie voor de nieuwe republiek", heeft een verrassend grote overwinning behaald. 2. De communisten hebben een zware nederlaag moeten incas eren. 3. De partij van Pierre Poujade, de „anti-belastingkampioen", is lit het politieke spectrum weggevaagd. 4. Ex-premier Mendès-France, tegenstander van de Gaulle, heeft ijjn parlementszetel moeten afstaan aan een vrywel onbekende kan- idaat uit de party van minister Soustelle. De opkomst bij de verkiezingen was minder groot dan bij bet on- angs gehouden volksreferendum. Toen liet 15 van de kiezers erstek gaan, thans bleef 22,9 thuis. halen om te worden gekozen. Gisteren zijn slechts 41 kandidaten gekozen, zo dat in 424 kiesdistricten volgende weck zondag opnieuw verkiezingen zullen worden gehouden. Dan is een eenvoudige meerderheid voldoende om gekozen te worden. De party die het grootste succes heeft geboekt, de UNR van Soustelle, wordt beschouwd ais de belangrijkste „gaullistische" partij. Hoewel de ge neraal het gebruik van zijn naam had verboden sierde een tiental politieke groeperingen zich met het predikaat „gaullistisch". De UNR kreeg met 3.603.958 stem men 17.8 pet. van het totaal. Het staat vrijwel vast dat de eerste premier van de Vijfde Republiek een lid van de UNR zal zijn. Men verwacht niet dat Soustelle zelf premier zal worden. Men beschouwt hem als zijnde (e extreem rechts. Wel iswaar wordt de .UNR .als behorende tot de rechterzijde beschouwd, maar de Gaulie verklaarde onlangs dat de nieuwe premier tol hel centrum moet behoren. Hoewel a.s. zondag pas de definitie ve samenstelling van de Nationale Ver gadering bekend zal zUn, kan men nu reeds zeggen dat meer dan de helft der afgevaardigden voor het eerst haar In trede in de Assemblee zal doen. De communisteh, die bij de eerste ronde slechts één kandidaat als geko zen kunnen beschouwen, zullen met weinigen terugkeren in de nationale vergadering. De radicaal-socialisten, die als party van het centrum een sleutelpositie innamen, zullen waar schijnlijk maar met enkele afgevaar digden vertegenwoordigd zyn. Behalve Mendès-France slaagden nog zes ex-premiers er niet in bü de eerste stemming gekozen te worden. Het zijn Reynaud, Mollet, Edgar Faure, Daladier, Gaillard en Bidault. Slechts Pinay, Robert Schumann. Clt de door het Franse ministerie ran Binnenlandse Zaken gepubllceer- !e cliters blijkt dat de communistische nrty baar zwaarste nederlaag sinds iet einde van de tweede wereldoorlog leeft geleden. Haar kandidaten kre- :en 3.882.709 stemmen, of 1.572.385 nlnder dan bU de laatste verkiezingen an 2 Januari 1956. Met 18.9 procent van de stemmen. !egen 25.6 In 1956, blüven zU echter de Tootste politieke party van FrankrUk. Voor de eerste maal sinds 1936 werd ;ekozen volgens het systeem van kies- crlngen 465 waar de kandidaat ie absolute meerderheid diende te be- I Arinprtpntio) matrassen SINT glundert, maar hij Is nog lang niet voldaan. De gif ten per giro „Voor 1509 kinde ren" in aeht Protestantse centra hebben de dnizend gulden bereikt. We zUn op de goede weg. Als ge Plet en Sint straks vrijmoedig onder de ogen wilt komen, draag dan fluks uw steentje by. Even een greep uit vele brief jes, die de pakjes „Voor 1500 kinderen" begeleiden. Hel betreft hier een schrijven van een lezeres uit De Kwakel (Am- stelland): „Ik heb voor Sint Nicolaas 12 wiegjes en ledikanijes, drie autootjes, enige speelgoedpoppen en hondjes, klein handwerk en nog ander speelgoed. Ik heb het gehele jaar gewerkt om de zen ding bü elkaar te krijgen" Wy hebben de inhoud van dit briefje, door de telefoon, aan da Sint voorgelezen De kinder vriend zei, met een trilling in zün stem, alleen maar dit: „Wat een warmkloppcnd hart voor liet kind". Nog eens de richtlijn, vrien den: Pakjes aan Nieuwe Z\jets Voorburgwal 225, Amsterdam-C. Gelden op giro 41 27 39. Help de Sint gezwind! Vice-president Nixon van de V.S. zal vandaag naar Londen vliegen. Hij zal met de Britse leiders de kwestie- Berlün en andere vraagstukken be spreken. Het officiële doel van zyn reis is Eisenhower te vertegenwoordigen bü de inwyding van de Amerikaanse kapel van de Sint Paul. Er waren In Frankrijk gisteren 27.236.491 stemgerechtigden. Het aan tal uitgebrachte stemmen bedroeg 20.994.797 (77.1%). Er waren 20.489.709 (=75.2%) geldige stemmen. De verdeling van de stemmen is als volgt: communisten 3.882.204 stemmen (18.9 pet.), socialisten 3.167.354 stem men (15.14 pet.), Unie ovor de nieuwe republiek (gaullistisch) 3.603.958 stemmen (17.6 pet.), radicalen en ra dicaal-socialisten 983.201 stemmen (4.8 pet.), volksrepublikelnen (MRP) 1.858.380 stemmen (9.1 pet.), centrum en linkse centrumparty en 716.869 (3.5 pet.). Pleven en Pflimlin, die alle vier pre mier zyn geweest, werden direct ge kozen, Soustelle was de eerste kandi daat die gekozen weid. De stakende Amsterdamse beien hebben met meerderheid van stemmen besloten de bemiddeling van bnrge- meester Van Ilali In het conflict t« aanvaarden. In de loop van de komen» de week, vermoedelijk niet vooi woensdag, zullen de circa zeventig stakende heiers het werk hervatten op basis van het cA.o.-Ioon plus 25 pro cent. In verband met dit bericht vestigt de Raad van Bestuur Bouwbedrijf er de aandacht op, dat reeds enige weken de centrale bedryfsinstantie, daartoe gemachtigd door het college van Ryks bemiddelaars, vergunningen verleent om aan de werknemers in het hei- bedrüf een prestatiebeloning tot 25 boven het tijdloon volgens de CAO te •betalen. Deze vergunningen, aldus de mede deling. mogen alleen- worden verleend voor werken waarop de arbeid nor maal wordt verricht. Als de helers het werk hebben her vat, kan worden aangenomen, dat door de patroons by de Centrale Bedryfs Instantie vergunning tot betaling van de 25 zal worden aangevraagd en dat die met terugwerkende kracht tot de dag van werkhervatting zal worden verleend. 3 (Advertentie) O. klarnjZkoudp —--verwacht U van-w nacht dergelijke temperaturen-in bed? De Errcs electro-deken verwarmt Uw bed behaaglijk en Iaat U genieten van een volmaakte nachtrust. EKRES eiectro-deken 64.59 de veilige oplossing voor een gezonde nachtrust. In fraaie doosverpakking een ideaal Sint Nicclaas-cadeau! (Van een onzer verslaggevers) Zondagmorgen om ruim tien uur is op het terrein van boorput De Lier no. 18 te Naaldwyk van de Ned. Aardolie Maatschappij een patroonlading voortijdig geëxplodeerd, ten gevolge waarvan de 29- jarige Franse ingenieur Cl. Buchia en zijn assistent, de 22-jarige ongehuwde ingenieur Raymond Gibbons, een Britse olietechnicus, om het leven gekomen zijn. Twee Drentse employés van de N.A.M. werden eveneens tegen de grond geslagen en liepen lichte verwon dingen op. De beide buitenlanders wr.ren in dienst van de Franse fir maSchliimberger. (Van onze correspondent) Op ongeveer 220 mül noordwest van Terschelling Is zaterdagmiddag de IJmuidense treiler IJ-24 „Vlos I" bü dichte mist in aanvaring gekomen met de kleine Deense vissersboot S-25B Vincent" uit Skagcn. Het Deense vaartuig zonk onmiddcliyk. De Vlos I heeft de vier opvarenden van het gezonken vaartuig aan boord genomen en is gisteravond om zeven uur in IJmuiden aangekomen. De IJmuidense treiler had reeds enige uren in een zeer dichte mist gevaren, toen plotseling de Deense kotter Vin cent opdoemde. De Vios I had voort durend mistsignalen gegeven, maar deze van andere schepen niet gehoord Een aanvaring was niet meer te ver- myden. De Vios schampte de voorste ven van de Deense kotter. Het houten scheepje scheurde open en het water stroomde met grote kracht naar binnen. Aan dek van de kotter was tydens de aanvaring niemand te zien. Zo vertelde schipper P. Stam zün relaas, toen hy in de Vissershaven te IJmuiden afmeerde. Hy was op weg geweest naar Grimsby om daar te markten, maar had na de aanvaring en het overnemen van de vierkoppige Deense bemanning zyn koers naar IJmuiden verlegd. De 45-jarige Deense schipper Sigurd Jacobsen had een enigszins andere le-t zing van het gebeurde. HU verklaarde op de brug gestaan te hebben, samen met de 23-jarige matroos Paul Larsen. In het vooronder lagen de 45-jarige Peter Sorryj en de 24-jarige Paul Carlsen te kooi. Een paar uur te voren waren zij opgehouden met vissen en met heider zicht op weg gegaan naar Skagen om daar 1200 kisten van 50 kib haring aan de markt te brengen. Vijf minuten voor de aanvaring was het mistig geworden. Even later ge beurde de ramp. De twee mannen in het vooronder konden zich slechts met moeite door het water een weg banen naar het dek. In alleryi werd een rub ber dinghy in zee gegooid en de vier mannen sprongen erin. Zij gunden zich geen -tyd om ook maar iets van hun persooniyke bezittingen mee te nemen, omdat zy meenden, dat hun schip elk ogenblik kon zinken. De kot ter bleef echter nog drie kwartier drii- ven, alvorens in de golven te verdwy- nen. De schipbreukelingen zyn in IJmui den In hotel Augusta ondergebracht. De boorput, waarboven de ontplof fing plaats vond, heeft een diepte van ongeveer 1500 meter. Het was de be doeling onder in deze put door mid del van een 2',a meter lange ketting van bolletjes met dynamiet gaatjes ui de oliewand te boren, waardoor de olie m de put kan druppelen. Deze reeks van met dynamiet geladen bol letjes wordt met een stroomdraad on derin de put neergelaten, waarna de bolletjes door middel van een stroom stoot tot ontploffing worden gebiacht. Door onbekende oorzaak is de dy- namietladmg zondagmorgen echter al bovengronds ontploft, toen men op het punt stond deze in de boorput neer te laten. De Fransman en de Brit werden daarby ernstig verminkt. Dr. I. F. Toussaint uit Honseiersdyw en dr. Verbagen uit De Lier begaven zich onmiddellyk naar het terrein om eerste hulp te bieden, die helaas vooi de heer Raymond Gibbons niet meer nodig bleek. Zijn stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. De ernstig verminkte heer Buchia, die onmiddellyk naar het ziekenhuis Westeinde te Den Hang werd overgebracht, overleed daar 10 minuten na aankomst. De chef van de mynpolitie in Lim burg heeft de leiding bij het onder zoek naar de oorzaak van dit tragische ongeluk. Door onbekende oorzaak ontstond vanmorg enbrand in een blok van drie onbewoonbaar verklaarde, doch be woonde huizen aan het Raaksje te Alkmaar. Nadat de fabrieksbrandweer van de machinefabriek Alkmaar een 'a aW Mc w (Van een onzer verslaggevers) BU de intocht van Sint In Amsterdam heeft zich een ver velend incident voorgedaan, waarvan de Duitse tv-filmer Robert Kerndorff het slachtoffer werd. De fotografen, die (we gens de hinderiyke voor-de - voelen-loperij van amateurs in voorgaande Jaren) voor het eerst evenals de journalisten van grote oranje labels waren voorzien om zich van een vrye doortocht zeker te stellen, liepen op het Damrak met een man of twintig voor de Sint uit om hun plaatjes te schieten. Dat is namelijk de plaats waar jaar lijks de meest sprekende foto's gemaakt worden. Een adjndant van de bereden politie, die vond dat de foto grafen meer afstand moesten houden, begon toen zü niet onmiddellyk aan zijn wensen gevolg gaven van links naar rechts over de weg heen en weer te galopperen om de baan vry te maken. Daarby werd Kern dorff door het paard tegen de vlakte geworpen en zijn camera beschadigd. liet bestuur van de Neder landse vereniging van fotojour nalisten zal. naar aanleiding van het incident een klacht indienen bü hoofdcommissaris H. J. van der Molen, die het geval van daag trouwens reeds in onder zoek heeft genomen. Daarbij zal hü rijkelijk gebruik kunnen ma ken van foto- en filmmateriaal. En Sint zelf, gevraagd wat hU van het optreden van de foto grafen had gemerkt, ant woordde: „Mijn paard is op het Damrak even aan bet schrikken gemaakt door twee steigerende paarden." De enige conclusie moet zijn dat dit poiitiepaarden waren. begin had gemaakt met het blussings- werk. nam de Alkmaarse brandweer de taak over. De drie woningen gin gen verloren. Enig huisraad van de bewoners kon gered worden. Drie ge zinnen, samen negc; personen, wer den dakloos. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse recherche heeft de 63-jarige Haarlemse boekhouder N. C. de T. gearresteerd, die ervan wordt verdacht sinds 1956 ongeveer 170.000 galden te hebben verduisterd ten na dele van zijn werkgever, de houthan del N.V. Bontekoning en Aukes te Amsterdam. Ook is een 34-jarige dame. A. E. de K., in hechtenis genomen, die van medeplichtigheid wordt verdacht. De fraude kwam aan het licht by een accountantsonderzoek. Toen eenmaal bekend werd, dat een groot bedrag aan geld was verdwenen, is de recherche er zaterdag toe overgegaan de betrok kene op zyn kantoor te arresteren De arrestanten zullen waarschyniyk morgen voor de officier van Justitie worden geleid. Naar de directie van de houthandel meedeelt, wordt de schade ten dele ge dekt door een verzekering De politie van bureau Spaarndam- merstraat heeft een intensief onder zoek ingesteld naar de juiste toe dracht van de zaak. (Van een onzer verslaggevers) Het conflict tussen de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, en de hoofdcommissaris van politie, de heer H. M. C. A. Staal, is nog steeds niet opgelost. De aanstelling van een vrouwelyk agent van politie was voor de hoofdcommissaris aanleiding ge weest de burgemeester te verzoeken te willen bevorderen, dat hem met In gang van 1 januari a.s. ontslag zou worden verleend. De zaak wordt nu op hoog niveau behandeld. Minister Struycken aeht het ge wenst dat hoofdcommissaris Staal aan blijft. De minister en ook de commis- TTATTAAN VFUOTNTFQF sar,is der Koningin in Zuid-Holland 11.riLlrViiii vriflUitLOIli zoeken nu naar een mogelijkheid, waar- ■m"f?T7r"TT?TTT? TTMlTCr'A door een compromis tot stand kan ko- DiArif, 1 LU li UltJluLU men en de hoofdcommissaris zijn func- De Italiaanse advocaat dr. Vittorino Üe ka" blüven waarnemen. Veronese is door de algemene verga dering van de UNESCO (V.N.-organi- satie voor onderwijs, wetenschap en cultuur) tot directeur-generaal ge kozen, als opvolger van de aftredende Amerikaan dr. Lnther Evans. De 48-jarige dr. Veronese was een. bekend tegenstander van het fascisme]bouw van het protestant-christelijk in zijn land. (ziekenhuis te Stadskanaal (Wï). De Gereformeerde Vereniging voor Ziekenverzorging te Ermelo heeft het gemeentebestuur van "Wildervank een lening aangeboden voor de betaling der gronden, die nodig zyn voor de

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1