Moeilijk aanvaardbaar KRACHTIG WESTELIJK PLAN Luchtbrug zodra stad wordt ajgesneden Treinen staan Italië stil Sint en Piet naar 1500 kinderen in De Gaulle bij Adenauer PvdA BIJ WIJST GESPREK VOORBAAT AF inanciering verloopt van A.O.W. gunstig XDO-chei nog op zi jn post esten zal controle door O.-Duitsers weigeren m Bedrag van fraude tot minstens drie ton opgelopen Heemstedenaar stal auto's in twee maanden tijds Minister over huurverhoging: Ook PTT-personeel legt werk neer Ove 1957 overschot f 200 miljoen V W" ,PAK AAN - MAAK EEN PAKJE SPOORWEGSTAKING BEGONNEN D WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4156 r "s r Bij houthandel: V. Verantwoordelijkheden zouden wel eens uiteen kunnen lopen9 V. y J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT D IJ D va E WESTELIJKE geallieerden hebben 1 Berljjnse garnizoenen te bevoorraden De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben een krachtig ge meenschappelijk plan van actie opgesteld, met als uitgangspunt dat de stad zonodig met tanks en kanonnen verdedigd moet worden, zo wordt uit diplomatieke bron vernomen. Gedurende de afgelopen tien dagen is in de Westerse hoofdsteden overleg gepleegd j TE middernacht is in Italië een 24-uurs protèststaking van spoorwegpersoneel begonnen. Het treinverkeer ligt daardoor in het gehele land vrijwel stil. Om zes uur vanmorgen heeft ook het grootste deel van het PTT-perso- nee1 het werk neergelegd- Alleen de telefoonverbindingen functio neren normaal. (Van een onzer verslaggevers) Q R liet jaar i!)5" is aan premie voor de Algemene Ouderdo'ms- vcrzekerïng een bedrag ontvangen van 1046 miljoen terwijl in dat jaar aan ouderdomspensioen een bedrag is uitbetaald van f 855 miljoen- Er is dus een overschot van bijna 200 miljoen. Deze mededeling doei minister Suurhoff in dc IVTemorie van Antwoord op de begroting van Sociale Zaken. Aflossing Te duur Particuliere bouiv J Rotterdam: witte ae wmmraai a leiet. ixa/ou i« ui. Postbus 1112 - Postclro No. 424519. Klachtendieim abonnementen: 13.4018.30 uur Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. s-Gravenhage: Huygensplcln 1 - Telet. 183467 (3 lijnen.) Postbus 1091 - Postgiro No 424887 KlacSttendienst: 1820—-1930a Telef. 362369. Dordrecht. Sehefferspleln 3 - Postgiro No. 424208 Telefoon 437: Klachtendlenst na 1720 ma 7314 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882. Abonnementsprijs 61 cent per week 2.65 per maand. 7,90 pel kwartaal. Losse nummer* 15 cent Verschijnt dagelijks (Geldig tot morgenavond) WEINIG VERANDERING Zwaar bewoikt en nevelig weer met hier en daar wat motregen, maar later in het noordoosten van het land mogelijk enkele opklaringen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke lot matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Van een bijzondere medewerker) III») kennisneming van de inhoud van het wetsontwerp tot regeling van 't voortgezet onderwijs trekt aan stonds de aandacht, dat de voorgestel de regeling niet veel meer geeft dan een schema voor eon nieuw onderwijs stelsel. Het bepaalt welke schooltypen er zullen zijn en regelt ten aanzien van een aantal daarvan het aantal leerjaren en de verplichte vakken. De regeling van vrijwel alle aangelegen heden, de inrichting en de omvang van het onderwijs betreffende, wordt gedelegeerd aan de Kroon. Nog afgezien van de vraag of deze vergaande delegatie van bevoegdhe den aan de Kroon zich verdraagt met artikel 208 van de Grondwet, brengt zij in elk geval dit nadeel mede, dat men zich uit de tekst van het wetsontwerp geen duidelijk beeld kan vormen van het onderwijsstelsel, hetwelk de minis ter tot stand wil brengen Het is op zichzelf ni.t ondenkbaar, dat bepaalde takken van onderwijs, b.v. het beroepsonderwijs, in verband met de vele veranderingen die zich te dien aanzien nog steeds voltrekken nog niet rijp zijn voor een behoorlijke wet telijke regeling. Men vraagt zich ech ter af, of het niet prematuur moet wor den geacht, dat thans reeds een nieu we' wettelijke regeling van het gehele voortgezet onderwijs wordt tot stand gebracht. Berlijn wordt niet prijsgegeven ERVOLGENS moe» worden opge merkt, dat het wetsontwerp geen enkele overgangsbepaling bevat Het overgangsrecht zal bij nadere wet worden vastgesteld. Het ontwerpen van eert nieuw onderwijsstelsel draagt echter een enigszins theoretisch ka rakter, indien niet tevens een oplos sing wordt gevonden voor de vraag, of de overgang van de bestaande situatie naar de beoogde toestand praktisch uitvoerbaar en wenselijk is. Er rijzen in dit verband allerlei vra. gen. In het door de minister ontwon pen onderwijsstelsel is geen plaats meer voor de huidige .ogcre burger scholen. Wat zal er echter met de thans bestaande h,b.s.-en gebeuren? Zullen zij aUe worden omgezet in athe nea, of zal een deel ervan moeten wor den omgevormd tot h.a.v.o.-school? Het voor 't behoud van het subsidie- recht vereiste minimum-aantal leer lingen is voor b.v. de m.a.v.o.-scholen belangrijk hoger dan voor de huidige u.l.o.-scholen. Zullen de thans bestaan de u.l.o.-scholcn, onder de nieuwe re geling omgezet in m.a.v.o.-scholen, aan de nieuwe minimum-eisen moet-.n voldoen? Dat zou betekenen, dat tal van uJ.o.-scholen zouden moeten ver dwijnen. Het valt te hopen, dat de mi nister bij de parlementaire behande ling van bèt wetsontwerp meer licht over deze aangelegenheden zal kunnen verspreiden. HET wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs is onge twijfeld zeer overzichtelijk en het treft door zijn schier mathematische op bouw en logische ordening van de te regelen stof. Beschouwt men het echter op de ka per, dan stelt het ondanks deze goede kwaliteiten ernstig teleur. In formeel opzicht vertoont de door de minister ontworpen regeling vele afwijkingen van de thans geldende, doch deze veranderingen adjn lang niet alle als verbeteringen te beschouwen In materieel opzicht brengt het wets ontwerp weliswaar een aantal nieuwe dingen, of althans de mogelijkheid van een nieuwe regeling van enige aange legenheden, doch de waarde en de be tekenis daarvan kunnen eerst worden beoordeeld, indien de desbetreffende algemene maatregelen van bestuur zijn verschenen. Netelige vraagstukken zoals de op leiding van de docenten en het be- voegdhedenstatuut de toelatingseisen, de eindexamens e.d. vinden in het wetsontwerp geen oplossing. Het wetsontwerp zelf geeft slechts ten aanzien van drie belangrijke pun ten een regeling, die sterk afwijkt van de nu geldende, te weten de vervan ging van de h.b.s. door het atheneum 'en de h.a.v.o.-school, de instelling van een brugjaar voor het voorbereidend, hoger en middelbaar algemeen voort gezet onderwijs (v.w.o., h.a.v.o. en m.a.v.o.) en de invoering van de z.g. planprocedure. Omtrent beide eerstvermelde aangc legenheden bestaat in onderwijskrin gen allerminst eenstemmigheid. zijn geneigd, de scheiding va: voorbereidend hoger en middel baar onderwijs, welke het gevolg is «tta de instelling van het atheneum dinsdag besloten hun door middel van meer dan 6(H) viermotorige vliegtuigen, indien de Oostduitse communisten de verbinding tussen Berlijn en het Westen verlammen. len terugkeren en de bevoorrading van West-Berlijn overlaten aan een lucht brug. De Westerse mogendheden hebben vertrouwen dat de Russen en Oost duitsers de drie 20 mijl brede luchtcor- ridors over West-Duitsland ongemoeid laten. Als dat vertrouwen echter be schaamd wordt, zou het Westen be reid zijn het risico van een oorlog te nemen. Een gedeeltelijk gesloten vracht wagen van het Amerikaanse leger is gisteren van West-Berlijn naar West- Duitsland gereden, zonder dat de Sowjet-wachtposten op inspectie van de inhoud aandrongen. De zijkanten en bovenkant van de wagen waren met zeildoek afge schermd, de achterklep van de laad bak was echter geopend. Bij Babelsberg, aan de grens tussen West-Berlijn en Oost-Duitsland, noch bij Helmstedt, aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland» legden de Russische wachten de bestuurders enige moeilijkheden in de weg. Het Westerse plan voor onmiddel lijke actie gaat uit van de veronder stelling dat de Sowjets aan de Oost duitsers de controlebevoegdheid op het Westers geallieerd verkeer naar Berlijn zullen geven. De geallieerden kwamen tot het besluit dat zij geen Oostduitse controles zullen accepteren op de routes, op de wegen, per spoor of door de lucht in Oost-Duitsland tus sen Berlijn en het Westen, Zodra de Oostduitsers gaan contro leren, zullen de Westerse konvooien niet trachten zichschietend een weg te banen langs de grensposten. Zij zul- llill!il|ll!llililll!!![liltlli!lllll!!ill!lli|||||||!|lillilllll!lilllliil (Van een onzer verslaggevers) Thans blijkt, dat de 63-jarige Haar lemse boekhouder N. C. de T. niet 190,000 i.ulden heeft verduisterd, maar ten minste S 325.000. Verleden week werd de boekhouder op zijn kantoor bjj de houthandel Bontekoning en Aukes N.V. te Amsterdam gearresteerd, toen bij een accountantsonderzoek dui delijk was geworden, dat er al jaren niet gro'e sommen geld was geknoeid. Ook werd toen een vrouw gearres teerd, die reeds jarenlang met hem samenwerkte. Werd aanvankelijk verondersteld, dat de manipulaties in 1956 waren begon nen, nu een nauwkeuriger onderzoek De bergingstoren, die gebruikt zou worden bU het zoeken naar het goud in het wrak van de „Renate Leonhardt", gaat in de XJmuidense haven roemloos onder. Slopers zijn er druk bezig de toren af te breken. (Van onze correspondent) Een 24-jarige jongeman uit Heem stede is door dc politie in zijn woon plaats gearresteerd wegens diefstal van drieëntwintig auto's in twee maanden tüds. Hij huurde de auto's bij verschil lende verhuurders te Heemstede, Haar lem, Amsterdam en Amstelveen, Daar na verkocht hij ze door aan een hand* laar te Oude Wetering voor een totaal bedrag van i 70.000,Dc Heemstede- naar heeft een volledige bekentenis af gelegd. Bij zijn arrestatie had hij nog ƒ7000,over. Het geld had hij als' volgt bt-rced: met de helft van de op brengt kocht hij tien wagens de ver huurders werden betaald met tien mille en de rest, een k'eine twintigduizend gulden, t'!i g op aan het vereffenen van oude scïk 'den en eer; prettig leven. De politie heeft vijf wagens bij de handelaar in Oude Wetering kunnen achterhalen. De andere achttien auto's, die al doorverkocht waren, zijn ook opgespoord. Het hele „wagenpark" is in beslag genomen. is ingesteld, blijkt dat De T. dn 1953 al is begonnen met zijn knoeierijen. De boekhouder heeft eenmaal op een dag 180.000 meegenomen. Het onder zoek is nog niet afgesloten; het is waar schijniyk, dat het verduisterde bedrag nog zal oplopen. In ieder geval is er niets meer van over. Vandaag worden de boekhouder en zijn medeplichtige voor de officier van Justitie m Amsterdam geleid. ZESENVEERTIG Protestantse Militaire tehuizen van Pre Rege staan voor de Sint en de 1500 kinderen aangetreden in de .front linie". Zij geven de burgers een prachtig voorbeelt: van offervaar digheid. Deze reactie ontvingen wij Uit het P.M.T. bij de legerplaats 't Harde: „Onze „vreugde-actie" voor de „Trouiv-kinderen" bracht in het enerzijds en de h.a.v.o.-school ander zijds, als 'n winstpunt te beschouwen, mits waarborgen worden geschapen, dat beide niet te ver uit elkaar groei en. Niet onbedenkelijk is in dit ver band, dat naar 't oordee"1 van de minis ter voor het h.a.v.o. met lagere be- voegdheidseisen kan worden volstaan dan voor het v.w. al moet worden toegegeven, dat het nijpende docen tentekort wellicht daartoe noopt De instelling van een brugjaar lijkt op het eerste gezicht aantrekkelijk. De keerzijde van de medaille is echter dat het gymnasium in zijn huidige vorm daaraan ten offer zal vallen, ten zij. hetgeen het ontwerp mogelijk maakt, in de eerste klasse van het gymnasium toch enig Latijn zou kun nen worden gegeven. Daardoor zou echter de waarde van het brugjaar weer verminderen De minister is trou wens van oordeel, dat het peil van het onderwijs in het brugjaar aan de scho en voor v.w.o., h.a.v.o. en m.a.v.o. iet hetzelfde behoeft te zijn. Hoewel dit standpunt in verband Het pakjaskraampje van 't Harde, een helpster van hel P'.M.T. met de soldaten Wout van 't Blik en Wim Lambeck. tehuis het respectabele aantal van 13 0 pakketjes op. Het was een actie voor „ande ren", waar wij zelf en alle mili tairen met ons groot plezier in hadden De leuze blijft: Helpt de Sint ge zwind, maak een pakje voor het andere kind. Geschenken aan Trouiv, Nieuwe Zijds. Voorburgwal 225, Amster dam-C. Giften op giro 412739. met de belangen van de leerlingen ook zeer goed verdedigbaar is, zal het toch aan de betekenis van het brug jaar afbreuk doen. De planprocedure ten slotte, be doeld als een middenweg tussen het z.g. automatisme van de l.o.-ivet en het stelsel van subjectieve beoorde ling van een subsidieaanvrage van de m.o.-wet en de n.o-wet is niet zonder bezwaar. De uitwerking van deze regelrng is in elk geval van dien aard, dat de be slissing over een subsidieaanvrage in overwegende mate van het oordeel van de minister afhankelijk wordt ge> maakt. E conclusie van onze beschouwin- gelmg van het voortgezet onderwijs moet wezen, dat het ontwerp in zijn huidige vorm moeilijk aanvaardbaar kan worden geacht. De beide vorige artikelen stonden in „Trouw" van 18 en 22 november jL De stakers willen hun lonen zien vastgesteld volgens een glijdende schaal zodat deze automatisch worden verhoogd wanneer de kosten van le vensonderhoud stijgen. De Italiaanse spoorwegen hebben bussen ingelegd om nog zoveel moge lijk gestrande reizigers op hun plaats van bestemming te brengen. Ook zijn militairen ingeschakeld. De spoorwegstaking wordt gesteund door de vier grote Italiaanse vakbon den, waaronder de chr. democratische CISL. De stakingen volgen op een golf van onrust onder de arbeiders, die dreigt de regering van de christen-democraat Fanfani in grote moeilijkheden te brengen. Alle vakbonden zijn ontevreden over de resultaten van een kabinetsbijeen komst, gistermorgen gehouden over de situatie in de arbeiders-wereld. Aan het einde van de bijeenkomst deelde Fanfani mee, dat het kabinet aan de minister van Financiën, An- dreotti, had opgedragen een onder zoek in te stellen naar de toestand en middelen te beramen om aan enkele arbeiderseisen tegemoet te komen. i De Franse premier de Gaulle is van morgen in West-Duitsland aangeko men voor besprekingen met bondskan selier Adenauer. Oorspronkelijk zou het speciale vliegtuig van de Gaulle te Sembach landen. Toen echter be kend werd, dat dit vliegveld door de mist onbruikbaar was, vloog het toe stel door naar de basis Landstuhl- Ranistein. Vandaar is de Franse pre mier in gezelschap vaji Adenauer, per trein doorgereisd naar Bad Kreuz- nach, waar de besprekingen zullen worden gehouden. De Gaulle wordt vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en de minister van Economische Zaken en Financiën, Pi- nay. De besprekingen zuilen betrek king hebben op de voorgestelde Euro pese vrijhandelszone, maar ook de kwestie Berlijn zal ongetwijfeld eer voorname plaats op de agenda nine men. De bonden van het Italiaanse siaats- personeel, die samen ongeveer 1.100.000 arbeiders groeperen, hebben gewaar schuwd dat, tenzij aan bnn eisen voor betere arbeidsvoorwaarden hogere kinderbijslagen en premies In verband met de levensduurte, zou zijn vol daan, er een algemene staking zal wor den uitgeroepen. In Genua staken de zeelieden al se dert zaterdag. De staking dreigt zich tot andere havensteden uit te breiden. Er dreigen ook stakingen onder de dagbladjournalisten en de kappers. (Van een onzer verslaggevers) t m inister Witte heeft gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd, het jammer 1VI te vinden, dat de heer Bommer (P.v.d.A.) a priori een gesprek over een nieuwe huurverhoging geblokkeerd heeft. Er moet immers in de Kamer, als de SJE.R. gereed is met zijn advies over de verlaging van de huursubsidies, een gesprek komen over het regeringsstandpunt. De minister achtte bet teleur stellend, dat de P.v.d.A. niet zal meewerken aan de, mogelijk komende, huur verhoging. Bij de laatste huurverhoging van 25 procent zijn de piekhuren bij dezelfde typen woningwetwoningen wegge werkt. Deze methode zal ook gevolgd worden bij de komende huurverhoging. Minister Witte zei, dat in het rege ringsprogramma van najaar 1956 een huurverhoging van 25 procent per 1 .augustus 1957 was aangekondigd, Er is, aldus de minister, niet afgesproken, dat het kabinet geen verdere huurver hogingen wenste. Op dit punt liet het regeringsprogramma volgens de minis ter volledige vrijheid. Minister Witte onderstreepte nog eens zijn uitspraak van vorige week dat het, gezien het standpunt van de heer Bommer en zyn fractie, wel eens zou kunnen zijn, dat de verant woordelijkheden van de regering en de socialisten uiteen zouden lopen. De minister zei ook, dat het S.E.R.- advies afgewacht dient te worden. Het is verstandig alle argumenten pro en contra t.z.t. te behandelen. Del., Lack K. Western Kil netto-ieil Si maanden pc; 30 sept S 3-511 094 tezen e winst van S 397.131 m 1957 Stone 6. Webster Inc. keert een reeei, Uwart.div. uit van 0.50, alsmede een exu div, van 1.G0. Uit deze mededeling blijkt, dat de financiering van de Algemene Ouderdomsvoorziening gunstig yer- loopt Men hoort hier en daar al de vraag stellen of de premie inder tijd (6,75 tot een maximum van 6900 per jaar) niet te hoog werd gesteld. Men dient hierbij te bedenken, dat bij de invoering van de AOW niemand met veel zekerheid kon zeggen hoe de financiering zou verlopen. Destijds heeft de regering om de uitbetalingen gedurende de eerste maanden zeker te stellen een zeer groot voorschot ver strekt. Bovendien moet een reserve fonds worden gekweekt om onvoorzie ne ontwikkelingen te kunnen opvan gen. De aflossing van het voorschot van het ryk verloopt als gevolg van de gunstige premieontvangsten sneller dan verwacht. Heel deze ontwikkeling heeft nog een ander voordeel, wan neer men er op let, dat het aantal be jaarden in onze samenleving voort durend toeneemt, waardoor in de toe komst ook hogere eisen aan de finan ciering zullen worden gesteld. Gunstige reserves zullen tengevolge hebben, dat over een aantal jaren de' premie gelijk kan worden gehouden, terwijl zij anders omhoog zou moeten gaan. Er is nl. berekend, dat ais ge volg van de vergrijzing der bevoking de premie over een aantal jaren zeker op 9 moet worden gesteld. Het is \an belang, dat de premie zo lang mo- iclijk op het huidige niveau kan wor- en gehandhaafd. Ten slotte blijft nog de mogelijkheid oen, dat straks de financiering van u nieuwe weduwen en wezenvoorzie- ng geheel of gedeeltelijk uit de AOW .an worden gefinancierd, indien de zaken blijven lopen, zoals nu bet geval Minister Witte had bemerkt, dat In sommige gemeenten duurdere woning wetwoningen gebouwd worden dan noodzakelijk is. Men wil, aldus de mi nister, in die gemeenten het technisch perfecte zoveel mogelijk benaderen. Als deze dure woningen gebouwd zijn. wordt het aan de centrale overheid verweten, dat die woningen tot stand zijn gekomen. Het standpunt van de minister blijft, dat primair nodig zijn goedkope woningen voor de minder- draagkrachtige bevolkingsgroepen. Het is daarom onjuist de financiering ie richten op woningen, die niet In de eerste plaats bedoeld zijn voor de min der draagkrachtigen. In dit verband stelde de minister de vraag, of de stedebouwkundige plan nen van de gemeenten wel voldoende worden afgestemd op de toekomstige behoeften van de bevolking, In Den Haag werd toestemming gegeven voor de bouw van enige torenflats met woningwetwoningen, omdat de stede- bouwkundige realisering dit nodig maakte. Maar de minister achtte het niet juist, dat de stedebouwers de dure woningwetwoningen noodzakelijk ma ken. Minister Witte achtte het ook nood zakelijk, dat in de stedebouwkundige plannen rekening gehouden wordt met de behoeften van de particuliere bou wers, omdat anders een situatie ont staat, dat de gemeente grond reser veert voor particuliere bouw, waar voor de particuliere bouwers in het geheel geen belangstelling hebben. Een dergelijke situatie deed zich in Amsterdam voor en minister Witte heeft het Amsterdamse gemeentebe stuur dan ook laten weten, dat het de particuliere bouw 20 veel mogelijk al te veel zorgen behoeft te maken, moet bevorderen. is, zodat men zich dan over een jaar inzake een eventuele compensatie bij de invoering van deze nieuwe wet niet ft ■/'ïtotS'+J T~)E hoofd-administrateur van ts het Nederlands paviljoen op de Expode heer Jan de Winter, is nog steeds op zijn post. Zijn bureau staat nu midden in een enorme chaos. De heer De Wm- f er heeft er precies twee jaar en drie maanden Expo opzitten.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1