NAVO- verplichtingen opmars Opstandelingen in Bombardement op steden in provincie Las Villas Beslissing voor suikercarapagne Vuurzee verwoest kerk hij Eindhoven Minister Zijlstra lij staanvoerder Noodwachters moeten bewijzen dat zij in Indonesië gediend hebben Groep-Gortzak met eigen lijst bij verkiezingen? Onrust in PEKING over te kleine rantsoenen mm Paartje dook onder om emigratie te saboteren Moskou wil wel over Berlijn praten Centraal comité ARP adviseert Enthousiasme wordt er niet groter om Brandweer had te veel water en te weinig benzine Waarschuwing van Force Ouvrière D DINSDAG 30 DECEMBER 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4183 r r D Srote „suikercampagne' in het noorden Minister Zijlstra en Van Aartsen voor Arjos KORTSLUITING IN KERSTSTAL DE GAULLE „MAN V4N HET JAAR" Anneke Beekman behoeft niet bevreesd te zijn. zegt mr. Struycken Wisselloper veroordeeld voor verduistering VREEMDE VRAAG OP ENQUÊTE-FORMULIER Ponskaarten Deputatenvergadering op 24 januari Duitse reisbemiddelaar vrij gesproken Directeur: H. DE RUIG V. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET EILAND CUBA CUBA N DE CUBAANSE provincie Las Villas' is het gisteren tot zware gevechten gekomen tussen troepen van de regering van president Batista en rebclien onder leiding van Fidel Castro. In dc provincie Oricnte, het bolwerk van de opstandelin gen, hebben dc mannen van Fidel Castro twee steden en een sui kerraffinaderij bezet. Vliegtuigen van de Cubaanse luchtmacht zouden talrijke steden in de provincie Las Villas hebben gebombardeerd. Vooruitgescho ven patrouilles van de opstandelingen zouden de hoofdstad van de xrovincie Las Villas, Santa Clara, zijn binnengetrokken. Deze stad telt 150.000 inwoners. De rebellen trachten op het ogenblik ook Santiago de Cuba te ver overen. Zij willen deze stad waarschijnlijk gebruiken als hoofdstad voor de regering, die zij van plan zijn uit te roepen. PRESIDENT BATISTA 10 Prof. mr. Versteeg, buitengewoon hoogleraar Vrije Universiteit. 11 Mr. dr. E. P. Verkerk, burgemees ter van Boskoop. 1.1 Mr. J. Meulink, advocaat. 16 Dr. J. van Bennekom, oud-voor zitter Prot.-Chr. Ond. Ver. 17 Mr. W. Aantjes, adjunct-directeur Bureau Chr. Aannemers- en Pa troonsbond. 18 Dr. A. Veermen, conrector Chr, Lyceum Delft. 20 Dr. N. G. Geelkerken, advocaat Amsterdam. 21 B. Roolvink, secretaris CNV. 25 Drs. S. van Tuinen, burgemeester van Dokkum. 29 Mr, P. van Driel, burgemeester van Huizen. Voor 10 januari V Botteraam: witte oe wiui»u-b«i Ae»e». Postbus 11X2 - Postgiro No. 424519. Kluchtendfenst abonnementen: 10-1019.30 uui Zaterdag» 17—18 uur, Telefoon 115700 •s-Gravenhage: Huygensplein 1 - Telel. 183487 (3 UJnen.l Postbus 1091 - Postgiro No. 424867 Klachtendienit: 1830—1930u. Telef. 3625C9. Dordrecht: Schctterspleln 3 - Postgiro No. 424208 Telefoon 457i Klachtend lenst na 1730-uur 7314 Schiedam; Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882. Abonnementsprijs 61 cent per week 12.65 per maand, I 7,90 pei kwartaal. Losse nummer» 15 cent. Verschur.t dagelUk* V_ (Geldig tot morgenavond) MEER WIND Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige, later mogelijk harde zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: zon op: 8.49 onder: 16.38 maan op: 23.14 onder: 11.16 (Van onze militaire medewerker) DE jaarlijkse NAVO-besprekingen zijn weer achter de rug. Het Mi litaire Comité kwam bijeen en het ge bruikelijke jaaroverzicht passeerde de revue. Ook de ministerraad vergader de om de militaire desiderata met zijn politieke goed- of afkeuring te bezege len. Hoewel er spanningen waren bleef het meeste toch achter gesloten deuren. Uit verschillende Dublikaties en ook uit de schijnbaar weinig zeggende communiqués valt intussen af te lei den dat het o.n. gegaan is over meer raketbasissen, hogere defensie-uitga ven, het nakomen der NAVO-verpiich- tingen en het coördineren, integreren of unificeren van de wapcnproduktic, alsmede het uitschakelen van zwakke plekken op vitale rlaatsen, Van groot belang is b.v. vooral een betere commandoverhouding op het grensgebied tussen de Noordeuropese en de Middeneuropese sector: Dene marken, dat de grendel vormt van dc Oostzee. WE tasten niet ver mis als we op merken dat de aansporing tot het nakomen der Navo-verpiichtingen in de eerste plaats op Denemarken en daarna op België betrekking heeft. De nemarken besteedt van alle partners het laagste percentage van het natio nale inkomen, nl. slechts 3.8 pct„ aan zijn defensie. Dit land wil blijk baar een maximum aan lusten van de NAVO genieten en een minimum aan lasten. Als eerste verkortte Denemarken de eerste oefentijd het weigerde vervol gens raketbasissen in te richten en liet geen Amerikaanse squadrons op zijn grondgebied toe. Ook wenst het geen coördinatie met West-Duitsland voor de verdediging van de uitgang van d< Oostzee, hoewel daarop van Duitse zijde reeds een paar maal is aange drongen. Het gaat hier in de eerste plaats om de verdediging te land. Daarvoor moet Denemarken in de Middeneuro pese sector worden opgenomen (dus afgescheiden van de Noordeuropese) en te zamen met Duitsland de toegang tot Jutland verdedigen hand in hand met zee- en luchtstrijdkrachten, die echter hun basissen te 'land hebben d.w.z. ook in het Deens-Duitse grens gebied. Déar een scheidingslijn te la ten lopen is bevelstechnisch en func- boncel-strategisch de gekroonde dwaasheid. E Denen verzetten zich tegen een Duits commando. Wellicht ware hiervoor een oplossing te vinden door de verdedigingsmiddelen onder een „neutrale" commandant te stellen. Van een land dat toe' ai het mini mum in de NAVO presteert mag ten slotte toch wel de medewerking ver wacht worden op een punt waarmee alle andere NAVO-landen zich reeds hebben verzoend, nl. met geïntegreer de commando's onder Duits bevel. Zeker mag zulk een soepelheid ver wacht worden ter wille van het alge mene NAVO-belang waarom het hier gaat, nl. het veilig stellen, naar de mens gesproken, van de zeeverbin dingen tegen die paar honderd onder zeeërs en kruisers van een eventuele vijandige Russische Oostzee-vloot, die opgebotteld blijven indien de grendel op de Oostzee geschoven blijft ZWARE GEVECHTEN OP CUBA I*4QHV #|t,T •Colon 30Okm cwo Comog Hotguin Momontllo Santiago no do Cuba I E propagandisten van diensttijd verkorting kunnen wellicht van het Belgische voorbeeld iets leren. Daar heeft men dienstplichtigen ver vangen door vrijwilligers, een speciale categorie, nl. z.g. NAVO-technici. Deze krijgen voor een vijfjarig ver band maar liefst een premie van X00.000 Belgische franken 7500) bo ven een volwaardige opleiding voor een civiele betrekking na die tijd. Deze bevoorrechting heeft al tot gro te ontevredenheid bij het andere be roepspersoneel gellid, terwijl men bo vendien ondanks deze hoge betaling niet aan het vereiste aantal is geko men. Zelfs de Belgische socialisten de geestelijke vaders van deze catego rie zijn nu bevreesd, dat de moge lijkheid tot diensttijdverkorting langs deze weg sterk is overtrokken. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht! Laten wij dat doen, willen we onze NAVO-verplich tingen blijven nakomen. De campagne aan de Fries-Groning se coöperatieve beetwortelsuikerfa briek te Groningen is gistermorgen af gesloten. In 91 dagen werden ongeveer 456 miljoen kilogram bieten verwerkt, waaruit byna 60.000 ton suiker werd geproduceerd. De gemiddelde dagver werking bedroeg ruim 5 miljoen kilo gram. Dit is de hoogste gemiddelde dagverwerking en tevens de grootste campagne van de Fries-Groningse co- operatieve beetwortelsuikerfabriek ge durende haar 45-jarig bestaan. De grote verkeersweg die dwars door Cuba loopt is voor een groot deel onbruikbaar, omdat scherpschutters van Fidel Castro zich in de omgeving genesteld hebben en niemand laten passeren. Ongeveer drienonderd brug gen zijn door dynamietaanslagen on bruikbaar geworden en men kan Cuba niet langer per trein doorkruisen. Overal ziet men omgezaagde telefoon palen. Degrote Amerikaanse, hotels in en buiten Havana lijden enoriite ver- liezèn door de teruggang in het .toe risme. De opstand onder leiding van Fidel Castro teren president Batista van Cuba beeft zich de laatste tijd snel uitgebreid. President Batista, die Chileen van afkomst is, begon sijn loopbaan op Cuba als kappersbediende. HU speelde een rol in vele revoluties. In 1933 maakte hij zieli als sergeant meester van de macht op bet woelige eiland In 1944 trad hij af en ging in balling schap. In maart 1952 verscheen hy opnieuw op het toneel. Hij nam toen door een staatsgreep de macht over van presi dent Carlos Prio Soearras, omdat hij volgens zijn zeggen vreesde dat deze zelf door een staatsgreep alle macht aan zich zou willen trekken. Op 24 februari a.s. zal Batista worden opgevolgd door zijn gunsteling, Andres Rivero Aguero. In J956 begon de jurist Fidel Castro in het oosten van 't eiland de guerril la tegen Batista, die als dictator re geert. t De ministers Zijlstra en Van Aartsen zullen het woord voeren op de op za terdagmiddag in het Groothandelsge bouw te Rotterdam te houden vergade ring van de A.R. Jongeren Studieclubs. De bijeenkomst begint te halfdrie, met een openingswoord van de 'voorzitter T. Hopman uit Gouda, getiteld: „Tegen de stroom op". Zowel regering als rebellen trachten op het ogenblik een militaire beslis sing af 4e dwingen, voordat volgende week ,op de suikerfabrieken degel- io-nsdrukte begint. De'suikerindustrie Is de ruggegraat van de Cubaanse economie. De radiozender van de Cubaanse re bellen heeft gisteren een bericht uit gezonden waarin verklaard wordt dat de rebellen, ondanks het heftige ver zet van het Cubaanse leger, „in zeer korte tyd, een kwestie van uren" heer en meesk-r zullen zijn in de provincie Las Villas. (Van een onzer verslaggevers) De communisten, die door partijsecre taris Paul de Groot als verraders zijn gekwalificeerd en zich verenigd heb ben in „De Bruggroep", weten nog niet of zü met een eigen lijst aan de komen de verkiezingen zullen deelnemen. Op 10 en II januari zullen de dissidente communisten, die geleid worden door de Kamerleden Wagenaar, Gortzak en mevr. Lips-Odinot, op een landelijk congres in Amsterdam bijeenkomen, Men kan tot 28 januari kandidatenlijs ten voor de Tweede Kamer indienen. In Amsterdam, dat na de oorlog een bolwerk van de CPN was, heeft de communistische partij bij de laatste zui veringen al haar bestuursleden ver loren. De meesten van hen bezaten in de partij een grote populariteit. In Peking zou grote ontevredenheid heersen ouder de bevolking ten gevol ge van de maatregelen inzake het voed- selpaket die door de eommunistisrlie regering zijn aangekondigd. Het gaat hier om een vermindering van de rantsoenen meel en kool die de basis vormen van de voeding in Noord-China. De maatregelen zullen op I januari van kracht worden. De ontevredenheid is daarom zo groot, omdat de regering voor geen en kele compensatie heeft gezorgd. Het rantsoen meel. waarmee de bewoners van Peking het na 1 januari moeten doen. is nog nooit zo klein geweest sinds het begin van de rantsoenering in 195*. Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft desgevraagd bevestigd dat Istvan Bibo, die tijdens de op stand minister van staat in de rege- ring-Nagy was, tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld. Hij is leider van de nationale boerenpartij geweest. De negenjarige Rinze Wedzinga uit Boelensiaan (Fr.), werd, toen hij op de straat voor de ouderlijke woning aan het voetballen was, door een vrachtauto aangereden. In het zieken huis te Drachten is hij overleden. Yermocdelükvfal« van .kort sluiting in de verUchtliig vin de kerst stal, Is gisteravond de rooms-katholie* ke kerk te Son hij Eindhoven" volledig- door brand verwoest. Om tien minuten over zes werd 'de brand ontdekt door de koster, die de kerk ging sluiten. In een ommezien stond het schip van de kerk in lichter laaie. Omstreeks zeven uur sloeg het vuur over oo de 72 meter hoge houten gothisehe toren, die dateert uit de 15c eeuw. Tegen acht uur kwam de spits als een laaiende fakkel naar beneden. Omstreeks hnlfnegen volgden de drie klokken. Aile brandweren uit de omgeving, waaronder die van Eindhoven, ston den machteloos en konden zich slechts beperken lot het nathouden van de Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft generaal de Gaulle tot „man van het jaar" gekozen. Zijn terugkeer in het politieke leven wordt „het meest indrukwekkende vertoon van politiek meesterschap" genoemd. Hij was de enige politicus die ,de explosieve wens naar verandering die de wereld in 1958 kenmerkte bedwong en in positieve banen leidde" In 1954 was Dulles de man van het jaar, in 1955 de president van Gene ral Motors, Harlow Curtice, in 1956 een Hongaarse vrijheidsstrijder en in 1957 premier Chroestsjew. omliggende muzen, die door een enor me vonkenregen bedreigd werden. Verder was er geen blussing mogelijk. Direct nadat de brand ontdekt was, heeft een kapelaan de neest waarde volle schatten uit de reeds brandende kerklg©red^~-vv. - Het.gebouw stond onder de zorg van de vereniging tot behoud van cul tuurmonumenten. Er warén pas enige vernieuwingen aangebracht. „Indien het waar is dat mej. Anneke Beekman door vjees er toe gebracht wordt zich schuil te houden, bestaat voor deze vrees geen grond", zo ant woordt minister Struycken op vragen van het Tweede-Kamerlid Roolvink. Maar de minister ziet geen kans haar de ongegrondheid van een dergelijke vrees duidelijk te maken, daar hU, on danks veelvuldige nasporing, onbekend is met de verblijfplaats van het meisje. Er is volgens de minister geen aan leiding te veronderstellen dat, wan neer haar wettige voogd, de stichting „Le-Ezrath Ha-Jeled", het gezag fei telijk over haar zou kunnen uitoefenen, aan haar vrijheid van gedachten, ge weten en godsdienst te kort zou wor den gedaan. Dit te minder, aangezien de bedoelde stichting aan de betrok kenen heeft doen weten, dat mej. Beek man in haar persoonlijke godsdienstige overtuiging volkomen zal worden vrij- gelateit. De 62-jarige kantoorbediende M. Prickaerts uit Maastricht is op de Scharnerweg aldaar, toen hij per fiets plotseling overstak door een autobus gegrepen. Het slachtoffer is in het zie kenhuis overleden. I K. 1 tot F. Q. DEN HOLLANDER heeft gisteren afscheid eenomen als prcsident-directenr van de Ned. Spoorwegen. De foto laat zien, hoe hu In zijn werkkamer te Utrecht voor de laatste maal zijn papieren inpakte. Voor een verslag van het afscheid zie men pagina 3. De heer en mevrouw Turk en hun drie cioehters, die gisteren uit Rot terdam met de „Rijndam" naar Ca nada zouden emigreren, waren voor het vertrek hevig ongerust, omdat! Leo, de enige zoon uit het gezin en 19 jaar oud, nergens te vinden was. Leo had ae laatste dagen doorgebracht ten huize van zijn 17-jarig meisje, dat <u de buurt van de £am. Turk woonde. Zondagavond zou hij thuis komen maar wie er kwam: geen Leo. Vader Turk charterde gister avond een familielid met een auto en ze reden naar het huis van het meisje om hem te halen. Hij was er niet er het meisje was gewoon naar haar werk gegaan, zo vertelden haar ouders. Men reed door naar de zaak van het meisje, maar ook zjj was er niet. Aangenomen werd, dat de twee er sa men vandoor waren gegaan en daar om werd de politie van Leiderdorp en Leiden ingeschakeld. Het speur werk begon, maar *s middags om halfvier moest de politie de familie Turk nog nul op het rekest geven- Toen oesloot het vijftal dan maar zonder Leo te vertrekken en het aan de politie over te laten hem na te sturen Een Russische commentator heeft voor radio-Moskou meegedeeld dat Rusland volstrekt niet ongenegen is over de Berlljnse kwestie te praten. Hij legde er de nadruk op dat de verklaring die de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, de vorige week over Berlijn heeft afge legd, geen ultimatum is geweest. Uit de opmerking van Gromiko, dat West-Beriijn weieens een tweede Sera- jewo kan worden, kan niet worden af geleid, dat Rusland een nieuwe oorlog wil ontketenen als de Russische voor stellen inzake Berlijn niet worden aan vaard, aldus de commentator; De Amsterdamse rechtbank heeft de 55-jarlge wisselloper D. S. A. D. uit Amsterdam wegens verduistering in dienstbetrekking veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie iaar onder toezicht. De wisselloper was op 9 oktober met f 2000, die hij voor de firma S. in Amsterdam had geïnd, op stap ge gaan. Na een rit in een taxi naar vrrscb'Uende p'oatspn. had hij zieh bii de politie in Eindhoven aangegeven. Van het geld had hij nog 400 over. (Van een onzer verslaggevers) Het ministerie van Oorlog hèeft de afgelopen weken aan de besturen van de grote gemeenten 18.000 namen ver strekt van gewoon dienstplichtigen, welke in aanmerking komen voor het vervullen van noodwachterdienstplichl bli de dienst Bescherming Bevolking. Bli deze groep bevindt 2ich een groot aintal oud-oorlogsvrijwilligers en dienstplichtigen, welke reeds in In donesië heeft gediend. Daarnaast is een aanf.il dienstplichtigen opgegeven welke nog geen werkellike dienst heeft ve» richt. De gemeentebesturen zijn belast met de schiftnig van de namen en hebben daartoe ille betrokkenen een enquête formulier gezonden waarop zij het een en andor omtrent hun persoon dienen ir, te vullen Aan :1e hand van de enquêteformu lieren zuilen de dienstplichtige nood- wachters dan worden ingedeeld, bij de reserve geplaatst of vrijgesteld. De bec.oeling is dat zü die in Indo nesië hebben gediend slechts tothun 35ste jaar voor de noodwachtdienst- plicht kunnen worden opgeroepen. De overigen tot hun 40ste jaar. Het is merkwaardig dat op het enquêtefor muiier gevraagd wordt te bewijzen dat men in Indonesië heeft gediend. Aan genomen mag toch wel worden dat men op het departement van Oorlog en op de secretarieën der onderschei den gemeenten precies weet wie wel en wie niet in de tropen heeft ge diend. Dat hei ministerie van Oorlog, waar men met de mechanische administratie werkt 'iet aan de gemeentebesturen heeft overgelaten om aan te tonen of de betrokkenen In Indonesië hun dienstplicht hebben vervuld is te bil lijken, omdat de ponskaarten de per sonalia van de dienstplichtigen niet in details vermelden. Het controleren aan de hand van de overige bescheiden zou zeer Ve» tijd kosten. Bovendien, aldus betoogt men da overheid ligt. op het ministerie van Oorlog zijn de verlangde gegevens op de gemeente secretarieën voorhanden. Een klein onderzoek in de kaarten- registers van de bureaus voor mili taire zaken zou de betrokkenen van hun plicht ontslaan aan de overheid, die hun notabene zelf naar Indonesië heeft uitgezonden, te bewüzen, dat zij in Indonesië hebben gediend. De wijze waarop de vragen zijn ge- formulserd heeft zeer begrijpelük veel kwaad bloed gezet en komt het en thousiasme onder de noodwachtdienst- plichtig.m niet tén goede. Bü de dienst Bescherming Bevol king in oe hoofdstad, waar ongeveer 6000 enquête-formulieren zün ver stuurd verklaarde men ons dat het toch vour de betrokkenen van belang moet worden geacht de vragen van het enquêteformulier juist te beantwoor den. Op zichzelf is dit natuurlijk waar, maar aa>i de andere kant mag toch ook de vra-ig worden gesteld of het nu noodzakelük is aan de dienstplichtigen te vragen iets te bewijzen, waarvan het bewüsmaieriaal in eerste instantie bü (Van onze parlementaire redacteur) HET centraal comité van A.-R. Kies verenigingen, dat gisteren verga derde, heeft na een bespreking met de kamercentrales aan dc kiesverenigin gen de volgende advies-kandidaten- lgst voorgelegd. 1 Prof. dr. J. Zülstra, minister van Economische Zaken. 2 Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, hoofdredacteur van het dagblad Trouw. 3 Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV. 4 Drs. C. P. Hazenbosch, secretaris van het CNV. 5 Mr. J. van Aartsen, minister van Verkeer en Waterstaat. 6 A. W. Biewenga, gedeputeerde van Groningen. 7 H. van E ijsden, directeur bureau chr. bond van textielhandelaren. 8 J. Smallenbroek, gedeputeerde van Drente. 9 J. van Eibergen. voorzitter Chr. Bouwbedrijlsbond. 12 Mr. B. W. Biesheuvel, alg. secre taris chr. Boeren- en Tuinders- bond. 14 G. Kieft, belastingdeskundige Utrecht. 15 C. van Nierop, secretaris CNV. 19 Mr. C. Boertien, tweede voorzit ter ARJOS. 22 P. Renkema, voorzitter Chr. Krui- deniersbond. 23 P. C. Elfferich, wethouder van Delft. (Van onze correspondent) Het heeft de vrijwillige brandweer van Culemborg gistermiddag niet meege zeten toen zü in actie moest komen voor een brand in een bovenwoning aan de Oude Vismarkt. Zo stond er om te beginnen op de brandput een auto geparkeerd, waarvan de eige naar niet te vinden was- Toen met vereende krachten het vehi kel was weggeduwd, bleek een baby spuit niet te willen draaien. De oor zaak' In plaats van met benzine bleek de tank te zün gevuld met water.... 24 M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos. 26 Dr. G. J. Stapelkamp, directeur bureau Chr. Aannemers- en Pa troonsbond. 27 S. Silvis, voorzitter Arjos. 28 Mr. c- van Dam, secretaris Ver bond van Prot.-Chr. Werkgevers. 30 Ir. W. F. Schut, directeur Stad en Landschap. De kiesverenigingen moeten voor 10 januari a.s. over deze advies-kandi datenlijst hebben vergaderd. Hun ant woord moet uiterlijk 12 januari by het Centraal Comité binnen zijn. Zaterdag 17 januari vergadert het partü'convent en zaterdag 24 januari is het deputa tenvergadering. Het Centraal Comité heeft de kies verenigingen geadviseerd prof. Zijlstra en dr. Bruins Slot in het gehele land als een en twee op de lijst te plaatsen. De nummers drie tot en met vijftien kunnen per kamerkieskring worden ingedeeld. Het bureau van het Franse socialis tische vakverbond de Force Ouvrière heeft bekendgemaakt, dat de bond zich het recht voorbehoudt zün oordeel over de nieuwe financiële maatregelen van de Franse regering te vellen, wan neer hun volle draagwydte en al hun büzonderheden beter bekend zün. Naar de mening van dit vakverbond ziet het er echter naar uit, dat de prys- stüging als gevolg van deze maatrege len een zodanige omvang zal hebben, dat de gevolgen hiervan voor de wer kende klasse niet alleen door gegaran deerde lonen en grotere hulp voor oude arbeiders kunnen worden gecompen seerd. Het vakverbond heeft op zün leden een beroep gedaan waakzaam te zün voor het geval het prüsniveau ster ker stijgt dan dat van de lonen. De Amsterdamse rechtbank heeft d« 25-jarige Duitser H. W. D, uit Ratingen tegen wie wegens oplichting tien maan den met aftrek was geëist, vrijgespro ken. De officier is in appel gegaan. De Duitser j was ten laste gelegd dat hü in Edam en Marken door het doen van valse verklaringen verschillende personen had bewogen geld af te ge ven voor een reisgids, die hü in'Duits land wilde uitgeven. Wie een adver tentie plaatste, kon er op rekenen dat zijn zaak wekelüks door drie vier autobussen met Duitse toeristen zou worden aangedaan. De gids is nooit uitgegeven. De Duitser beriep zich op overmacht. A

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1