Gladde wegen eisen slachtoffers De winter heeft echter nog goede kansen Ontstemming over Brits besluit J K.L.M. mag slechts ééns per week naar Singapore .BET BRIEF- MYSTERIE" Ons nieuwe feuilleton Politie zocht naar bom Hl :uig van Mikojan ZES HAGENAARS REDDEN VIER KINDEREN VAN BRANDENDE ZOLDER Schepen in moeilijkheden Wordt Molotow benoemd tot ambassadeur in Den Haag? V.S. met ruimtevaart vijf jaar achter Telefoon hier en daar gestoord m m Dom ford Yates: Na telefonische dreigementen Vertrek vim Rus vertraagd Passagier overleed in KLM-toestel Luns protesteerde bij ambassadeur Sleepboten terug door hoge zee D.M.L-rapport in februari? r r M r o uit ERIK ONDERDEKENS GERUCHTEN IN HET BUITENLAND mmm MAANDAG 12 JANUARI 1059 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4193 "N Directeur: H. Dh! KUlü _y Hoofdredacteur: Dr. J A. H. J fc> HM UI Nb blijf De stormachtige winden, veroorzaakt door een van de Oostzee naar de Noordzee reizende depressie, hebben minder koude lucht aangevoerd. Daardoor stegen de temperaturen in de afgelopen nacht tot iets boven het vriespunt. In het westen viel dan ook zoveel regen dat een groot deel van de sneeuw verdween. Er kan echter nog van alles gebeuren, want als de depressie haar invloed op onze streken verliest is het heel goed mogelijk, dat de temperaturen weer gaan dal era. Baldadigheid Bus slipte Zowel minister Luns als de KLM hebben over deze beslissing van de Britse regering hun grote teleurstelling uitgesproken. Minister Luns heeft er de Britse ambassadeur op gewezen dat de Britse rege ring er van op de hoogte was, dat mr. Luns voornemens was begin februari een bezoek aan Londen te brengen om dan de aangelegen heid opnieuw te bespreken met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Mr. Luns meende dus te kunnen venvachten dat de Britse regering geen definitieve beslissing zou nemen voordat het voortge zette NederlandsBritse overleg zou zijn beëindigd. J "EfEN van Domford Yates' spannendste verhalen „She painted her face", heb ben wij voor onze lezers let ten vertalen. Onder de titel „Het Brief-mysterie" zal het als dagelijks vervolgverhaal worden gepubliceerd. Vanaf heden zullen onze lezers de avonturen kunnen vol gen van een drietal En gelsendie naar Oosten rijk gaan, omdat zij op goede gronden vermoeden dat een schurk zich weder rechtelijk heeft meester ge maakt van een kasteel, een vermogen, een titel en zelfs van een vaderschap. Yates verstaat de kunst om een groot aantal romantische verwikkelingen op gemak kelijk te volgen wijze door elkaar heen te vlechten en zijn lezers voor verrassingen te stellen. Het doet ons ge noegen onze lezers dit boei ende verhaal als feuilleton te kunnen aanbieden. Bromfietser Geiger-tellers Als U niet wet de vogels naar hel Zuiden trekt. Koopt dan een ERIK ONDERDEKEN ELEKTRISCHE ZWAKSTROOM LINKER - LISSE Niet aantrekkelijk Vragen over uitsteeksels aaiv automobielen Gebroken B»tnra*m: wme a. muuuraat - x«o«. wiinj i» Po»tbu« 1112 - Postgiro No. 424519. Klachtendlerat abonnementen: 18J019.30 uur Zaterdag. 17—18 uur. TeJetoon 115700 "f-Orarenhage; Huygciupleln 1 - Telef. 183467 <3 lllnen) Poetbu» 1091 - Poetgiro No. 424867 JOachlendleiurt: 1830—leaou. Telef. 362369. Dordrecht: Schefleripieln 3 - Postgiro No. 424208 Telef «ra 4371 Klaehtendlcnat na 1730 uur 7314. Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882 Abonnementsprijs 61 cent per week 2.65 per maand, 7,90 pel kwarttal. Loste nummert 15 cent. Verschijnt dagelijlui (Geldig tot morgenavond) SNEEUWBUIEN Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Krach tige tot matige maar aan de kust van Zuid-Holland en Zeeland aanvankelijk nog stormachtige wind tussen west en noord. Temperatuur om het vriespunt en vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Morgen: zon op: 8.44 maan op: 10.28 onder: 16.54 onder: 22.19 DOOI IN KUSTGEBIEDEN „Het zou de Verenigde Staten vijf jaar kosten om de Russen in te halen op het gebied van de ruimtevaart". Zo luidt de conclusie van de commis sie voor ruimtevaart uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden haar overzicht over 1958. (Van een onzer verslaggevers) HET DOOIT, althans in de kustgebieden, flink na het sneeuw- jach ten weekeinde, maar dit wil helemaal niet zeggen, dat het winterweer 4en einde is. De kans op sneeuwbuien blijft bestaan, zegt het KNMI. De kuststreken kan intussen weinig gebeuren, want alleen voor het binnenland wordt voor 's nachts nog lichte' vorst voorspeld. TijdcoJ bet weekeind, beeft het winterweer lotussen weer bard toege slagen op het verkeer. Er werden ette lijke ongelukken gemeld. Vier doden vallen te betreuren, en er werden tien tallen mensen gewond. De dikte van de sneeuwlaag varieert sterk. In de kuststreek ligt over het algemeen maar weinig meer. Andere gebieden gaan nog onder een dikke Taeht schuil. Verscheidene waarne mingsstations meldden vanmorgen een sneeuwlaag van twintig centime ter. Hei ergst is het In Friesland: on geveer dertig centimeter. Hier en daar ondervond men veel last van dcor de storm opgewaaide sneeuw. Zo bleef zaterdagavond op de weg van Slenaken naar Herkenrath een auto steken, wat tot gevolg had. dat het voertuig gedurende de nacht helemaal insneeuwde. De plaats waar de auto stond werd aangeduid door een witte heuvel van zowat drie meter hoog.... Het spoorwegbedrijf ondervindt slechts weinig vertraging door de sneeuw. "Wel werd de telefoondienst, vooral ïn een deel van Friesland, be moeilijkt. Legio was het aantal klachten van mensen, die belaagd werden door sneeuwballen gooiende kinderen, die voetgangers, automobielen en ramen als doelwit kozen. In Amsterdam bij voorbeeld rinkelde dit weekeinde 1700 maal de telefoon van de politie-alarm- dienst, en In verreweg de meeste ge vallen gebeurde dit omdat mensen de politie achter baldadige jongelui wil den aanzetten; In 565 gevallen gebeur de dit ook Ongevallen zijn, zoals gezegd, niet uit gebleven. Op de rijksweg Bergen op ZoomGoes bU KrabbendUke Is een uit Breda komende autobus geslipt en In een bermsioot gekanteld. Twee van de 35 Inzittenden, het echtpaar Sio uit Breda, raakten in de sloot onder de bus en kwamen om het leven. Vermoe delijk zUn zij uit het voertuig geslin gerd. Van de overige passagiers werden er 22 gewond. De moesten van hen konden ter plaatse verbonden worden: twee moesten echter opgenomen worden in het Algemeen Burger Gaslhuis te Ber gen op Zoom. Eerst geruime lijd na het ongeluk kon Met ingang van 1 februari zal de KLM haar aantal wekelijkse vluchten op Singapore moeten verminderen van twee tot één- De Britse premier Macmillan heeft dit in een persoonlijke boodschap aan minister Luns meegedeeld. De boodschap is zaterdag door de Britse ambassadeur in Den Haag overhandigd. Hoe zeer onze afdelingen, ex peditie en bezorging: zich ook in spannen om iedere vertraging te voorkomen, is het toch niet on mogelijk dat enkele lezers ten gevolge van de gladheid van de wegen en de sneeuwval de krant vandaag iets later dan gewoon lijk ontvangen. Wil roepen daar voor hun clementie ln. Dit schilderachtige snceuictajereeltje fotografeerden we in de buurt van Putten on de Velutve. V de bus uit de sloot worden opgetakeld en konden de slachtoffers worden be vrijd. Het. omgekomen echtpaar had drie kinderen, Onder de gemeente Drunen is de 33-jarige bromfietser P. Kuys, toen hij van zijn werk naar huis reed, op de gladde weg gevallen en door een juist passerende vrachtauto gegrepen en enige meters meegesleurd. Hij liep een schedelbasisfractuur op en is in het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch over leden. HU was gehuwd en had twee kinderen. Onder Waddinxveen Is de heer A. P. Vermeulen uit Leiderdorp om het leven gekomen toen zijn auto, na geslipt te zijn, in de Gouwe reed. De heer Ver- Zie verder pag. 3, 5e ko!. Hat ,Jiopje van BloemendaaV' was pe durende het afgelopen weekeinde weer hèt wintersportcentrum van West-Ne derland. Uit de wijde omtrek, waar hellingen schaars zijn, trokken duizen den met een sleetje naar Blocmendaal, Uitbundig plezier beleefde men daar maar niet iedereen. G'istercn deden zich daar zo'n veertig ongevallen voor en vijftien slee-liefhebbers belandden in het ziekenhuis. IIET VERTREK van de Russische vice-premier Mikojan van Chicago naar San Francisco is zaterdag veertig minu ten vertraagd aangezien de politie twee keer een telefoontje van een on bekende had gekregen waarin werd meegedeeld dat een bom was geplaatst in het toestel waarmee Mikojan zou reizen. Na een uitvoerig onderzoek vertrok Mikojan ten slotte met een an der vliegtuig dan aanvankelijk de be doeling was ook al had men in het eerste toestel geen bom kunnen vinden. Zijn vliegtuig werd omgeven door een politiekordon waar niemand behal ve passagiers doorheen kwamen. Ook de bagage van de andere passagiers werd grondig doorzocht. Mikojan zelf scheen niet geïmponeerd te zijn. Hij ging ais eerste passagier aan boord van het toestel terwijl hij lachte en wuifde. De Russische vice-premier had m Chicago in het Hilton-hotel gelogeerci. waar de politie op grote sterkte aanwe zig was. Men onderzocht alle voor de Russische gasten bestemde spijzen met geiger-tellers, blijkbaar omdat met» vreesde dat iemand Mikojan radio-ac tief gif wilde toedienen. In de hotelgangen hielden zich overal keurig nette Amerikanen op, die dikwijls een hand in de zak hiel den. Een man in een regenjas, die de gang waarop Mikojan's kamer uit- (Aduertentie) 1 persoons 2 persoons SO X 190 130 X 190 LITSJUMEAUX, 2 MAAL 90 X 190, 5 standen regelbaar, 2-pers. en Litsju- meaux elke helft afzonderlijk regel baar. BABYDEKENS 40 X 70 HEEREWEG 7 - 02530—3185 Alieenverkoop voor Nederland. Frosp. gratis op aanvraag verkrijgbaar. kwam binnenschuifelde werd be sprongen door enkele rechercheurs. Het bleek echter een correspondent Vsn d& Prawda te' zijn,- -KW - mocht v3oorIöpén.' i.---—>*-•• - Hoe langer Mikojan's verblijf in de V.S. duurt, hoe zenuwachtiger de au toriteiten worden. Op eea bijeenkomst van het „Ge nootschap voor wereldhandel" te San Francisco heeft Mikojan voor uitbrei ding van de handel tussen de V.S. en de Sowjet-Unic gepleit. Op een persconferentie zei Mikojan over de demonstraties tegen zijn aan wezigheid dat de Amerikaanse levens wijze door deze dingen voor anderen niet aantrekkelijk wordt. Hij zei: „Wii zjjn voor vrijheid, maar niet voor vrij heid voor straatschenders". Hij werd bit deze woorden toegejuicht door zeshon derd aanwezige journalisten. Over Molotow zei Mikojan dat hij hem reeds 38 jaar kende. „Wij beschou wen hem als een kundig en eerlijk man, maar hij is een conservatief die niet de noodzaak van veranderingen erkent. (Zie verder pag. 3. kol, 4) De piloot van het KLM-toestel, dat zondagavond op weg was van Frank fort naar Istanbcel, besloot een on voorziene landing, te maken op het vliegveld van Wenen, omdat een Turk se passagier plotseling een ernstige hartaanval had gekregen. Toen het vliegtuig geland was, bleek de man reeds te zijn overleden. Van de züde van de KLM is ver klaard dat men zich met de Britse maatregel niet kan verenigen en dat men moeilijk kan aannemen dat het laatste woord over deze zaak gezegd is. Volgens de KLM wordt de structuur van het bedrijf ln feite door de Britse maatregel niet ernstig geraakt doch men meer.t dat het principiële karak ter van de zaak niet hoog genoeg kan worde»-, aangeslagen. Waarbij men er dan nog van afziet dat het dienstbe toon aan het reizende publiek vermin derd wordt. Men meent bij de KLM dat de ver houding op luchtvaartgebied tassen Nederland en Groot-Brltiannlë door de jaren heen maar weinig vooruit gang geboekt heeft. Sedert 1935 vliegt de KLM al op Singapore; sinds 1937 driemaal per week. Dit wordt nu weer tot eenmaal per week terug gebracht. •Het Tweede-Kamerlid, de heer Rootvink (KVB), heef t demi nister van Verkeer -en Waterstaat en van Justitie gevraagd of het waar is, dat er at veel processen-verbaal zijn opgemaakt te gen automobilisten, wegens overtre ding van het verbod om levensgevaar lijke uitsteeksels aan hun voertuig te handhaven, De heer Roolvink vraagt de minis ters of het niet beter zou zijn deze moeilijkheid op te lossen door voor da in ons land gangbare merken en mo dellen bekend te maken welke delen, van de carrosserie, de standaarduit rusting en de bijkomstigheden, onder het verbodsvoorschrift vallen. (Van onze correspondent) Vanmorgen om 8 uur is vla Scheveningen Radio een noodsein bin nengekomen van twee Duitse mijnen- (Van een onzer verslaggevers) Het kordaat optreden van zes Hage naars heeft vanmorgen om kwart over acht voorkomen, dat op de zolder van een hofjeswoning aan de Loosduins»- weg te Den Haag vier kinderen ln vuur en rook omkwamen. Op het hulpgeschreeuw van de moe der snelden de mannen toe, met schuimblussers in de hand en zij dron gen de zolder op, waar twee kinderen reeds bedwelmd en twee andere brand wonden hadden opgelopen. De kinde ren konden in veiligheid worden ge bracht. In de hofjeswoning woont de familir H„ bestaande uit vader, moeder en zes jonge kinderen. Nadat de vader de wo ning verlaten had, speelde de vijfjarige Pietje met lucifers op de zolder, waar nog drie andere kinderen waren, de zesjarige Theo en de driejarige twee ling Jozef en Hendrika. De moeder was met de twee jongste kinderen beneden. Het spelen met vuut had tot gevolg, dat er brand ontstond. De moeder hoorde gerucht en toen zij bemerkte, dat er brand was, schreeuwde zij om hulp. Haar kreten werden gehoord door een bewoner van het hofje, de ma- troostroos K. Pronk, en door vijf man nen, die achter de muur, welka het hofje van het GEB-terrein scheldt, aan het werk waren. Deze mannen bedach ten zich niet. Zij grepen schuimblus sers en achter elkaar klommen de 24- jarige monteur C. J. van den Brink, de 42-jarige loodgieter C. M. van Liende, de 30-jarlge loodgieter C. Nieuwenhuis, de 30-jarige smid W. H. van Grol en de 45-jarige monteur A. Houwaart via een ladder de muur over. Het zestal stormde de woning bin nen. De redders kwamen juist op tijd. Zij smaakten het genoegen de vier kinderen, die reeds in levensgevaar verkeerden, te kunnen redden. Ook wisten ze de brand te blussen. Het kind Pietje was bedwelmd, maar na behandeling in het ziekenhuis kon het naar huis gebracht worden. Dat was ook het geval met Theo. De twee ling moest ter verpleging in het zie kenhuis worden opgenomen. De jon gen had vrij ernstige brandwonden. De zolderkamer brandde uit. De economische raad van de Arabische Liga heeft in Caïro besloten tot op richting van een financiële organi satie voor de Arabische ontwikkeling Er zal een bank voor de Arabische ontwikkeling worden opgericht en een voorlopig comité voor econo mische eenheid. (Van een onzer verslaggevers) Op het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft men ver klaard niets te weten over de juistheid van geruchten, volgens welke de Rus. sische oud-minister van Buitenlandse Zaken, Molotow, benoemd 'zou worden tot Russisch ambassadeur in Den Haag, „Maar daarom behoeven deze geruch ten nog niet onjuist te zijn,'1 zo ver klaarde men ons. Geruchten, die in Londen en, naar [vernomen wordt, ook in Moskou de ronde deden, willen dat Molotow de opvolger zou worden van de huidige Russische ambassadeur in Den Haag. S. P. Kirsanow. De Nederlandse rege ring zou reeds gepolst zijn en zou ook reeds verklaard hebben tegen een even tuele benoeming geen bezwaar te hebben. Ambassadeur Kirsanow is reeds en kele weken in Rusland, naar men zegt om gezondheidsredenen. De berichten schijnen ontstaan te ziin naar aanleiding •van uitlatingen van Mikojan in Ame rika, die sprak over zekere verschui vingen in de Russische politieke we reld. ln Den Haag kon men ons vanmor gen geen bijzonderheden mededelen. De definitieve benoeming van Molotow hangt af van de Russische regering, en in het bijzonder van premier Chroestsjew. Er is ook nog een moge lijkheid, dat Molotow ambassadeur wordt in Finland, waar deze functie sedert de herfst van het vorig jaar vacant is. (Van onze Haagse redacteur) De kamercommissie belast met het onderzoek in de affaire directoraat materieel Landmacht zal proberen in februari met haar rapport gereed te komen. Wanneer deze opzet slaagt, zal de Kamer dus nog voor de verkiezingen gelegenheid krijgen met minister Staf over de DML-zaak van gedachten te wisselen. MOLOTOW .near Den Haag? vegers, de „Seestern" en de „See- löwe", die beide op de Noordzee in moeilijkheden verkeren, ongeveer 65 mijl ten westen van IJrauiden. De sleepboten „Simson" en „Stentor" zijn onmiddellijk ter assistentie uitgevaren, maar in de loop van de morgen ziln ze onverrichter zake teruggekeerd omdat de zee te hoog was. Tijdens het ruwe weer van de laatste dagen zijn nog meer schepen in moei lijkheden geraakt. Op de Schelde ter hoogte van de Nederlandse grens is za terdagavond het motorschip „Alhena" van Van Nievelt Goudriaan op een zandrug aan de grond gelopen en ge deeltelijk gebroken waardoor de si tuatie vrij kritiek werd. De 21 passagiers en de meeste leden van de bemanning zijn van boord ge haald en naar Antwerpen teruggebracht vanwaar het schip was vertrokken met bestemming Zuid-Amerika. Het schip is later vlotgetrokken en naar Ant werpen gesleept om in een droogdok te worden gerepareerd. Het Zweedse schip Wiril uit StocK- holm is gisteravond by het binnenva ren op de zuidelijke strekdam van het forteiland by IJmuiden gelopen. Drie sleepboten van Wijsmuller voe ren onmiddellijk uit en slaagden er twee uur na de stranding in trossen uit te leggen, waarna een krachtige po ging begon om het schip vlot te trek ken. Om halftwee vannacht, toen de vloed opkwam, hadden de pogingen succes. De Wiril bleek geen schade te hebben opgelopen, waarna de reis naar Amsterdam werd voortgezet. De kustvaarder Rubicon, die bij de Balearen op de rotsen gelopen is, blijkt een gat in de romp te hebben opgelo pen. Spaanse marine-sleepboten heb ben getracht het schip los te krijgen, doch zonder resultaat. Men vreest, dat het schip als verloren moet worden beschouwd. Het grootste deel van da bemanning is van boord gehaald. Volgens het nationalistisch Chinese persbureau Tatao zijn sinds het begin van de winter meer dan duizend Chi nezen in de communes in het noorden van China doodgevroren. Volgens Tatao beschikt veertig pro cent van de Chinese plattelandsbewo ners niet over geschikte winterkleding en willen de communisten meestal geen brandstof beschikbaar stellen om de van steen gebouwde bedden tc ver warmen, waarop talloze Chinezen de» •winters plegen te slapen.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1