Feiten Stemmen- bij volmacht Experiment op de Schouten-eilanden w. j j r.,Verkiezing van een Winterkamp in de Pa fel streekorgaan Frondizi dreigt met actie van het leger Reclame-TV economisch een wenselijkheid Zelfstandigheid van bevolking doel 88.900 woningen gereed geko men ZOON MOEST 's NACHTS VOOR WINKEL POSTEN "'Na gesprek over handël: Felle aanval van Mikojan op verdwenen Kandidatenlijst CHU definitief Hittegolf in Australië: al dertig doden TE WARM OM TE WERKEN R Prinses vierde haar verjaardag thuis V ervoerspersoneei onder krijgstucht Miniéter Zijlstra concludeert Meer emigranten naar Australië? is Voor autoped in uitverkoop Aanhoudend zacht Bosbranden op tal van plaatsen r~ r STAKINGSGOLF JN ARGENTINIË DINSDAG 20 JANUARI 1959. A v_ ZEVENTIENDE JAARGANG No; 4290 A V. J Directeur: H. DE RtJIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT :-A" Bewindsregelhig Vrije krant Ah u niet met de vogels naar het Zuiden trekt, koopt dan een ERIK ONDERDEKEN. ELEKTRISCHE ZWAKSTROOM LINKER - LISSE V. Volkomen star Ambtenaren Vriendschappelijk Verschoven ItelUfOUU! «Ut» oe wiuuu:**. 49 - smet, .lioiuu 1.». Postbus 1112 Postgiro No. 424519, Klachtendlenst abonnementen: 18 Ju19.30 uui Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. •s-Gr»venh*ge: Huygensplein 1 - Telel, 183467 (3 lUnen.) Postbus 1091 - Postgiro No. 424867 Klachtendlenst: 18110101!Ou. TeJef. 352509. Dordrecht: Sch«fferspteln3 - Postgiro No. 424208 Telefoon 457" Klachtendlenst na 1730 uur 7314 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882. tbonnementiprijs 61 cent per week 2,65 per maand, 7.90 pei kwartaal. Losse nummer* 15 cent. Verschijnt dagelUk» Tutum- (Geldig tot morgenavond) ZUIDWESTELIJKE WIND Vrij zacht weer, met enkele buien en hier en daar ook tijdelijke opklaringen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Maan op: 14.25 Morgen: Zon op: 8.37 Onder: 17.06 Onder: 5.29 j AN V.V.D.-zijde de heer Oud V heeft het vrijdag nog in Arnhem gedaan wordt de 'suggestie ge wekt dat de C.H. en de A.R. straks wel weer aan een brede-basisknbinel zullen meewerken. Dat is een suggestie en een specula- lie die op niets berust. De heer Oud voert er voor aan dat de heer Tilanus zulk een vriendelijk man is en dat prof. Zijlstra, de belangrijkste expo nent van die brede samenwerking, a.r.- lijsttrekker is. rjETER dan zich te verdiepen in D speculaties 'is het naar de nuch tere feiten te zien. Die nuchtere feiten zijn dat de a.r en c.h.-kamerfracties in volledige harmonie met de a.r- en c.h.-minls- ters de fakkeldragers-tirannie van de P.v.d.A. hebben afgewezen. Daardoor zijn de socialisten uit het kabinet ge treden. Dat zijn geen speculaties, dat zijn feiten. En naar die feiten moeten de mensen die er verantwoordelijk voor zijn, beoordeeld worden. Over hun daden vragen zij het oordeel van de kiezers. En men moet dat oordeel niet laten vertroebelen door speculaties van prof. Oud, die er alleen maar op gericht zijn rechtse kiezers voor de liberalen te winnen en die geen steun vinden tn de feilen, PAPOEA'S GAAN STEMMEN (Van onze parlementaire redacteur) DE Nederlandse regering heeft de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel toestemming gegeven experi mentele verkiezingen te houden op de Schouten-eilanden. Deze ei landen, waarop Bihk is gelegen, hebben reeds een adviesraad. Deze is echter niet op democratische wijze gekozen. De bedoeling van het experiment is, dat zowel de mannelijke als de vrouwelijke bevolking zelf haar vertegenwoordigers voor een streekorgaan aanwijst. De eerste taak van het op deze wijze tot stand komende college zal zijn het creëren van dorpsgemeenschappen, een bestuurlijke herverka veling van het gebied dus. Het streekorgaan zal bestaan uit onge veer twintig leden. Deze aanstaande experimentele verkiezing is wel de voornaamste beslissing van de regering met betrekking tot de democratisering van Nieuw-Guinea EEDS nu is het nuttig met het oog op de verkiezingen op 12 maart a.s. in herinnering te brengen, dat voor hem of haar, die waarschijn lijk die dag niet in staat is persoon lijk te stemmen wegens ziekte, ver blijf buitenslands of andere redenen, de mogelijkheid bestaat bij volmacht te stemmen. Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenoot of echtge note, een der bloed- of aanverwanten in de eerste tot e*> me* de derde graad, de echtgenoo. van .een- schoon zuster of de echtgenote van een zwa ger, of een derhulsgenoten van de volraachtgever. Iedere kiezer, die bij volmacht wil stemmen, moet daartoe een met rede nen omkleed verzoek indienen bij B. en W, van de desbetreffende gemeen te. Voor dit verzoek kr' gebrutk worden gemaakt van een formulier dat koste loos bij de gemeentesecretarie ver krijgbaar is. Ten slotte wijzen we erop dat het verzoek uiterlijk op de veertiende dag voor die der stemming moet wor den ingediend. Na 26 februari kan het dus niet meer. De Wassenaarde padvinder Louis van Gestel ziet niet op tepen wat kou. HU is met rijn tentje naar de besneeuwde Eifel gereisd, waar hij een week lang kampeert. Louis had dit mooie plekje in Duitsland tijdens de romervakantie van het vorige Jaar ontdekt en besloot toen direct nog eens een week daarheen tc gaan. Ondanks de sneeuw of misschien Juist omdat de sneeuw bet bergland een speciale bekoring geert heeft hij stfn plan uitgevoerd. x Prinses Margriet heeft haar ver jaardag gisteravond in huiselijke kring gevierd. Zü is overdag naar school geweest. *w- De Argentijnse president Frondizi heeft in een maandag door de radio (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heelt op verzoek van staatssecretaris Hoppener een onder zoek ingesteld naar de economische wenselijkheid van reclame-televisie in ons land. Het advies dat de minister nu heeft uitgebracht en dat dus alleen betrekking heeft op de economische aspecten van de materie is positief. Economisch gezien Is het voor het bedrijfsleven Inderdaad van belang, dat «r mogelijkheden komen om bepaalde artikelen voor de televisie te kunnen aanprijzen. De minister heeft alle culturele en andere dan economische maatstaven niet in zijn advies betrokken. De staatssecretaris zal zelf dienen te beslissen, wat er dient te gebeuren. Van verschillende zijden is onlangs in de Tweede Kamer bij de behande ling van de begroting van O., K. en W. aangedrongen op een spoedige be slissing. Het was met name de Chr Historische afgevaardigde jkvr. Wtte- waal van Stoetwegen, die een plei dooi voerde voor de commerciële tv. Wanneer de economische noodza kelijkheid zou kunnen worden aan- getoond bleken de meeste partijen (ook de AR) bereid zich bij een be slissing van de staatssecretaris te zui len neerleggen. Nu het advies van de minister var. Economische Zaken aantoont, dat dï concurrentie-positie van onze industrie het aanwenden 'van het televisie-me dium voor reclamedoeleinden noodza kelijk maakt, verwacht men dat ne staatssecretaris spoedig contact zal op nemen met de Radioraad en de Neder landse Televisie Stichting over deze zaak. Australië is van plan zijn campagne pm emigranten uit Europa aan te trek ken, dit jaar te Intensiveren, De minister voor Immigratie, Dn-vner. deelde dit te Canberra mee. Hij zei dat de emigratie van Neder landers nog steeds prachtig verloopt. Er is a'le kans, aldus de minister, dat 'ie komende drie jaren het aantal Nederlandse emigranten zal worden l Uitgebreid tot 12.000 15.000 per jaar. Verwacht wordt niet, dat er nog voor de verkiezingen een beslissing zal wor den genomen. Daarvoor is de onderha vige materie te ingewikkeld. Wel zu.- len alle voorbereidingen, welke aan het invoeren van reclame-televisie moeten voorafgaan, ongestoord worden voort gezet, zodat de nieuwe regering en de nieuwe Tweede Kamer zo spoedig mo gelijk over deze zaak zullen kunnen beslissen. uitgezonden verklaring gezegd, dat de regering het leger zal inzetten aïs blijkt dat in het land een opstand dreigt. De verklaring van Frondizi werd uitgezonden terwijl hij op weg was naar de Verenigde Staten, waar hU in middels is gearriveerd voor een ofri- cieel bezoek van veertien dagen. Het personeel van de openbare ver voersbedrijven in Buenos Aires is van daag onder de krijgstucht -geplaatst Het is de eerste belangrijke zet van re geringswege om het hoofd te bieden aan de staking. Een soortgelijk decree', heeft twee maanden geleden een spoor wegstaking beëindigd. Overigens begint het er op te lijken, dat de algemene staking, die gisteren zeer effectief was, aan het verlopen is De kantoor- en handelsbedienden zijn weer aan het werk gegaan. De meesu: winkels zijn vandaag weer open iu Buenos Aires. Men verwacht dat, indien de andere arbeiders het werk niet spoedig zullen hervatten, de regering een aantal vak bondsleiders zal arresteren. Volger.s sommige waarnemers overweegt de Ar gentijnse regering een verbod op dr. communistische en de peronistische Justieïaiista-partij. Gisteren hebben de ministers van Zaken Overzee, rar. G. F. K. Helders en de gouverneur tijdens een perscon ferentie enige mededelingen over de ontwikkeling van Nieuw-Guinea ge daan. Beleidszaken werden door beide be windslieden vermeden, in die zin, dat men z'ch niet wenste uit te spreken over de toekomstige status van Nieuw- Guinea. Wel zei dr. Platteel, na zijn komst in Nieuw-Guinea meer dan ooit overtuigd te zijn van de noodzaak van de Nederlandse missie in dit nog on derontwikkelde gebied. v Minister Helders liet - nog. eens dui delijk uitkomen, dat-de op handen zijnde nieuwe bewindsregeling, waar over met de gouverneur volledige prin cipiële overeenstemming bestaat, straks voor het nieuwe kabinet een richtsnoer za! zjjn. Deze bewindsregeling, die moet worden vastgelegd in een wet, zal echter niet voor de verkiezingen wor den Ingediend, omdat dit in strijd zou Verder zal Nederland nog Papoea's in specialistische functies dienen op te leiden. Het gouvernement staal op het standpunt, dat de onderwijsmogelijk heden in Nieuw-Gu.nea zelf dienen te worden uitgebuit, alvorens tot uitzen ding wordt overgegaan. Voor de oplei ding van specialisten zal men echter moeilijk een opleiding in Nederland kunnen- omzeilen. Tijdens het nog jonge bewind van dr. Platteel is op Nieuw-Guinea een eerste vrüe krant verschenen. De over heid zal alle n'euws voorziening stop pen als blijkt, dat de vrije pers op Nieuw-Guinea wortel schiet. Deze krant wordt geëxoloiteerd door parti culieren. Deze wensen ook de oprich ting van een eigen drukkerij. Hiervoor is reeds een stichting in het leven ge roepen. De overheid zal deze stichting behulpzaam zijn door zich garant tc verklaren voor het bankkrediet. Zie verder pag. 3 4e kol.) In 1958 kwamen in ons land meer wo ningen gereed dan tot dusverre in enig jaar het geval was. Volgens voorlopige gegeven": van het Centr. Bureau voor de Statistiek werden in het afgelopen jaar nl. 88.900 woningen voltooid (nieuw en herbouw), tegen 88.397 ïn 1957 en 68.284 in 1956. In 1948 bedroeg het aantal gereed gekomen woningen 36.301 en in 1945 slechts 389. In de jaren 1930/1939 kwa men gemiddeld per jaar 42.028 wonin gen gereed. In bovenstaande cijfers zijn begrepen winkelwoniiigen, boerderijen, wonin gen deel uitmakend van andere ge bouwen en zgn. „duplex-woningen", waarbij iedere zgn. „duplex-woning" als éen woning is geteld. f Advertentie} 1 persoons 2 persoons 90 X 190 130 x 190 L1TSJTJMEAUX, 2 MAAL 90 x 190, 5 standen regelbaar, 2-pers. en Lits- jumeaux elke helft afzonderlijk regel baar. BABYDEKENS 40 X 70 HEEREWEG 7 02530—3185 Alleenverkoop voor Nederland Prosp. gratis op aanvraag verkrijgbaar. De rn-leren bi] Parijs zijn buiten hun oevers getreden nadat grote hoeveelheden sneeuw en ijs waren gesmolten. Het water van do Seine, dat een groot aantal boer derijen onder water heeft gezet, is de af gelopen nacht 8 cm gerakt; de toestand blijft niettemin gevaarlijk. In Parijs wordt nog steeds aan nooddljken en waterkeringen van zandzakken gewerkt. Op de foto: een ondergelopen park aaaz de Seine in Parijs. De Cubaanse revolutionaire leider Fidel Castro heeft longontsteking op gelopen en ligt met hoge koorts te bed in Hilton-hote! In Havana. Castro was al een week ziek, maar weigerde zijn dokters te gehoorzamen en bleef niet in bed. Ilij is thans onder behan deling van een befaamde Cubaanse longspecialist. (Van een onzer verslaggevers) GEMOEDEREERD stond zondagavond laat in de hal van een winkel in de binnenstad van Hengelo een twaalfjarige jongen te wachten. Een polltie-afient, die de knaap vroeg wat bü daar deed, kreeg te horen dat hU van zijn vader opdracht had de hele nacht voor de winkeldeur te wachten om 's morgens vroeg als eerste van de uitverkoop te kunnen profiteren. Er stond een autoped voor 5.95 en een schemerlamp voor 95 cent geprijsd in de etalage. De agent vond het wat al te bar dat de jongen de hele r.acht in de kou zou moeten wachten en ging naar diens ouderlijke woning. Pa en moe bleken echter naar een feestje te ziin. De agent wachtte geduldig tot zjj tegen middernacht thuiskwamen. Het kostte de politicman nogal wat moeite de liefhebbende vader over te halen de plaats van zün zoon in te nemen, zodat deze in bed kon kruipen. Gistermorgen vroeg stond de jongen intussen weer op zijn post. Autoped en lamp heeft hij inderdaad bemachtigd. Dr. P. J. PLATTEEL zijn met hst karakter van het kabinet, dat thans de bestuurlijke aangelegen heden in Nederland behandelt. Wel zal men voortgaan mei de nood zakelijke voorbereidingen. Minister Helders kon geen termen noemen, binnen welke de Nederlandse regering streeft naar zelfstandigheid van Nieuw-Guinea. Hij deelde echter mede dat het de wens van de Neder landse regering is. de zelfstandigheid van de Papoea-bevolking op zo korte termijn mogelijk tot stand te brengen Dat de Schouten-eilanden zijn uit gekozen voor het democratische expe riment van dr. Platteel is niet zo ver- wonderlyk. Dit gebied kent al jaren lang de kiesgevvoonten, omdat de be volking, die overwegend protestant is. eigen ambtsdragers voor de kerkelijke colleges kiest. Maar de opvoeding tot zelfstandig heid gaat nog verder. De regering werkt momenteel een plan uit voor een verbeterde radio-omroep op Nieuw- Guinea. Dit plan zal op korte termijn worden verwezenlijkt. De ontvangst en f Tl (gewijzigd bleef, aldus Mikojan. Hel I w 11IM R Gf»h UQIl Kl|C' enige antwoord, dat hij kreeg, toen hij VJ A I l lClv J I V üll J V 1.10vroeg of de politiek niet moest worden gewijzigd was, „dat indien de omstan- V. s. De Russische vice-premier Mikojan toonde niet meer zijn gebruikelijke glimlach, toen hij gisteren na een on derhoud met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken Dil lon die belast Is met de buiten landse handel met verslaggevers sprak. Mikojan zei, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voortgaat met het voeren van de kou de oorlog en dat de buitenlandse han del daarvan de gevolgen ondervindt. Het ministerie is, aldus Mikojan, niet bereid de beperkende voorschriften voor de handel tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in te trek ken, zodat de Russische uitvoer naar de Verenigde Staten niet kan worden uitgebreid. Mikojan doelde hierbü op het embargo op de uitvoer van strate gische goederen naar de Sowjet-Unie. Dillon zou tijdens het onderhoud met Mikojan onder meer gezegd hebben, dat de Amerikaanse regering het con gres niet kan vragen om opheffing van de beperkende bepalingen inzake de invoer van Russisch bont. zolang de Sowjet-Unie zich niet meer bereid toont, de spanning in de wereld te ver minderen. Het was de scherpste en openhartig ste kritiek, die de Russische vice-pre- mier sinds zijn bezoek aan de V.S. dat vandaag eindigt had geuit. Mikojan breidde deze kritiek nog uit, toen hij later aanzat bij een lunch van de Nationale Persvereniging in Washington. In een toespraak tijdens de lunch zei hij, dat de V.S. wat hun „koude- de uitzending zuilen riln aanmerke- OOTlQK'5GS,tle" betreft '.volkomen star" lijk kunnen worden verbeterd. Grote waardering toonde dr.Platteel voor het ambtenarenkorps. Van een koloniale mentaliteit is geen sprake. Men werkt aan de opbouw van het land. Ik hoop, dat wij onze taak tot opvoeding van de bevolking zo goed verrichten, dat de mogelijkheden voor een bltjvende band met Nederland niet worden afgesneden. Dr. Platteel sprak de wens uit, dat de experimentele verkiezingen een propagandistische werking zullen heb ben in de overige gebiedsdelen. d:e nog met zo ver zün als de Schouten eilanden. Wij zullen ongetwüfeld vooraanstaande Papoea's uit de gebie den. waar men nog geen verk'ezingen kan houden, naar Biak laten gaan, om daar de zaak ia ogenschouw te nemen. zijn. „Wij realiseren ons alien, dat de koude oorlog het voorspel kan zün tot een warme oorlog", zei hü- „We heb ben geen ander alternatief of vrede en vriendschap of oorlog". „Laat ons hopen", aldus Mikojan, „en diegenen, die in God geloven, bidden dat noch ons land noch uw land noch welk ander 'and ook, door een nieu we oorlog zal lijden, die verschrikke- lüker zal zijn dan welke ook in de geschiedenis". Zün besprekingen met president Eisenhower, minister Dulles eiriandere Amerikaanse functionarissen waren „plezierige vriendschappelüke en nut tige gedachtenwisselingen". Maar toen het tot concrete, specifieke aangele genheden kwam, bleek het, dat de met de geallieerden gevolgde politiek on- digheden veranderen, ook de politiek zal veranderen". Over de Duitse kwestie zei Mikojan tot de meer dan 500 personen, die in de persclub aanwezig waren, dat Rusland het zeer betreurt, dat de Verenigde Staten met de Westduitse leiders „heb ben meegedaan in het verwerpen van de Russische voorstellen inzake een vredesverdrag met Duitsland". Volgens Mikojan is uit de verklarin gen van Dulles een week geleden ge bleken, dat hü door bondskanselier Adenauer is beïnvloed. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington heeft later Mi- kojan's aantüging over de koude oor log tegengesproken. Ook wees hij erop dat Mikojan al leen belangstelling voor uitbreiding van de handel had als de Russen als de meest bevoorrechte natie zouden wor den behandeld. Later op de dag had Mikojan nog een onderhoud met de minister van Handel, Strauss. Er werd een verkla ring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat de twee mannen het algemene beeld van de handel tussen de V.S. en de Sowjet-Unie bespraken en dat er geen onderhandelingen plaatsvonden. (Van een onzer verslaggevers) Het dagelijks bestuur van de Chrls- telijk-llislorische Unie heeft gister avond, definitief de kandidatenlijst voor de komende Tweede-Kamerverkiezing op 12 maart vastgesteld. In alle kies kringen zün op de ClfU-lijst de eerste twintig kandidaten dezelfde- Voor de samenstelling van de kandi- datenlyst ging men uit van de stemmin gen op de zaterdag gehouden groeps vergaderingen. In ons blad werden reeds de eerste twintig kandidaten ge meld. Da volgorde van <fë kandidaten, zo als 'deze gepubliceerd werd, werd door het dagelijks bestuur gehandhaafd, evenwel met dien verstande, dat de heer W. Veldsink uit Ommen op num mer 17 geplaatst werd en mejuffrouw mr, E. A. Haars uit Breukelen op num mer 19. Het dagelyks bestuur stelde ook de verschillende staartlijsten vast. DE depressie btj Ierland, die het weer Jn West-Europa bepaalt, verplaatste zich ic de afgelopen 24 uur slechts lang zaam naar het oosten. Daardoor handhaafde zich over onze streken een zuidelijke tot zuidwestelijke luchtstroming, waarmee voortdurend 2achte lucht wordt aange voerd. Vanmorgen meldden de stations Zuid-Limburg, IVocnsdrecht en Rotterdam een temperatur van 10 graden. In het noor den van het land bleef de temperatuurstij ging achter, als gevolg van de daar nog aanwezige sneeuw. Deze sneeuw zal van daag grotendeels vordwijnen- Voor morgen worden geen belangrijke wijziging in de weerstoestand verwacht. Ons land lilUft in de sector van de oceaan depressie waar de belangrijkste regenge- bieden voorkomen, zodat vooral aanvanke lijk nog af cn toe regen of motregen zal vallen. Later zijn ook cnkcie verspreide opklaringen waarschijnlijk. EEN hittegolf die de zuidoostelijke staten van Australië teistert van Australië teistert heeft al meer dan dertig mensen levens geëist. Op verscheidene plaat sen steeg de temperatuur tot boven de veertig graden Celsius. VolEens de meteorologen is er voorlopig nog geen verkoeling in zicht. In de straten van Sydney, Melbourne, Adelaide en Ho- bart zakten honderden mensen ïn el kaar. Melbourne heeft het het zwaarst te verduren. Volgens onofficiële cijfers ziin daar reeds 23 personen, onder wie vijftien kinderen, bezweken. Verschei dene mensen, die verkoeling trachtten te zoeken, zün verdronken. In verschillende delen van Australië woeden bosbranden. In Zuld-Australië ziin door een enorme brand aan de grens van Victoria zestigduizend stuks vee omgekomen. De brand raast nu m oostelüke richting. Verscheidene bedrijven zijn gesloten of hebben hun werktijden verkort of yerschoven. Het besproeien van tuinen in Melbourne is verboden, wegens het enorme waterverbruik. De verkoop van bi er, limonade en ijs heeft record hoogten bereikt. De winkels hebben da laatste dagen duizenden ventilatoren, verkocht. Ook de dieren hebben onder de hitte te lüden. In een buitenwijk van Mel bourne vond men een uitgeputte arend op het trottoir. De roofvogel liet zich zonder tegenstribbelen naar een park brei sen, waar hü gelaafd werd. Miljoenen insecten dringen de huizen binnen om daar koelte te zoeken.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1