Veilig aan de grond op New-Foundland Regering breekt staking in Argentinië lop van dreigt in Lange Jan te storten Nieuw-Guinea Koffie vandaag goedkoper Geen feestkleed maar ..werkpak" Nicolaas Kroese keert zijn eethuisjes terug Krijgt Duitsland legerdepots in Nederland'? Zeevaartschool gesloten: 27 grieppatiënten V Rustevreden' over zestienclaagse rondreis Nieuwe gewelddaden in Buenos Aires Uniform der politie wordt moderner Geen spiekbriefjes meer in Franse parlement? Vrij zaclit weer Bezorgdheid in Amersfoort Hij was tè populair bij de toeristen L Bevolking rondom vliegvelden zal moeten evacueren Macmillan eens met Dulles over Berlijn r r WOENSDAG 21 JANUARI 1959 f v_ ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4201 -\ V. Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. K. J- S. BRUINS SLOT TTET vliegtuig, waarmee de Russische vice-premier Mikojan gis- teravond de Ver. Staten verliet na zijn nogal emotioneel verlo pen bezoek aan Amerika, heeft vannacht een noodlanding moeten maken op de Amerikaanse marinebasis Argentia op New Found- land. Het toestel, een DC 7C van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S., dat in totaal 48 personen aan boord had, kreeg motorpech enkele uren nadat het van de New-Yorkse luchthaven Idlewild was opgestegen. Eerst brak brand uit in de meest linkse motor van het toestel. Nadat de motor was uitgeschakeld en de auto matische blusinstallatie het vuur na enkele seconden had gedoofd, viel een andere motor uit. Op twee motoren vloog het S A.S.-toestel door naar de marinebasis Argentia, waar de Zweedse gezagvoerder Schulzberg de machine veilig aan de grond zette. Het toestel was op weg naar Kopenhagen, waar Mikojan zijn reis zou onderbreken. Er is tot nu toe uit niets gebleken dat er sabotage kan zijn gepleegd. De S.A.S.-machine was gistermorgen pas op Idle wild aangekomen en daarna zeer streng bewaakt. Voor het vertrek was- een nauwkeurig veiligheidsonderzoek gedaan. Alle passagiers waren gefouilleerd en de bagage was met Geigertellers onderzocht. Uit Kopenhagen is een vliegtuig van de S.A.S. vertrokken om Mi kojan en de andere passagiers, die in hotels op de Amerikaanse vliegbasis zijn ondergebracht, op te halen. Door de vertraging zal Mikojan met eerder dan morgenochtend in de Deense hoofdstad kun nen zijn. Optimistischer m Ernstig verweerd J Bij oorlogsdreiging GRIEP? DOW-JONES-INDEX Bcttcrawai misa O» muutnun icia, xioiuv t« u. Foftbux 1112 - PoitKlrc No. 424519. Klachten dienst «bonnementen: 18.301S30 our Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 11S700. •«-Orsvenbise: Huygensplelu 1 - Telef. 183467 (3 UJnen.) Postbus 1091 Postgiro No. 424867 Klachten dienst: ïeiK183CM. Telef 362569. Dordrecht: Schefferspleln 3 - Postgiro No. 424208 Telefoon 457t EvSachtendlenst na 1 7110 uur 7314. Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882. Abonnementsprijs 61 cent per week 12,65 per maand, f 7,90 pei kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks Turwu (Geldig tot morgenavond) ENIGE REGEN. Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Over wegend krachtige zuidwestelijke wind. Vrij zacht weer. Morgen: Zon op: 8.36 Maan op: 15.17 Onder: 17.08 Onder: 6.20 (Van onze militaire medewerker) UIT de jongste mededelingen van regeringswege blijkt wel dat het ons land ernst is met het opvoeden tot verantwoordelijkheid van de be volking op Nicuw-Guinea. Het tempo van de ontwikkeling van d' gebieds deel wordt zo hoog opgevoerd als het maar kan. Dat is verheugend te meer omdat de belangstelling van ons volk voor de toekomst van Nieuw-Guinea de laatste tijd in belangrijke mate toe neemt. Een vraagstuk dat nauw samenhangt met de ontwikkeling van Nieuw-Gul- nea is dat van de verdediging. De uitzending van vrijwilligers (comman dotroepen etc) zal nu binnenkort be ginnen en daarmee de directe ver sterking van dit gebied. In strijd hier mee worden echter de indirecte maat regelen verzwakt. Bij dit laatste hebben we het oog op het vertrek van de „Karei Doorman" met een paar torpedobootjagers naar de Caraïbische Zee. Het schip gaat daar enkele maanden oefenen in NAVO-vcrband ln de bestrijding van het duikbootgevaar. Zou er dus in die tijd een onverhoopte aanval op Nw- Guinea plaatsvinden, dan duurt het 8 «eken voor het schij m de wateren van dit gebied kan aankomen. De „Karei Doorman" is nl. te breed om door het Panama-kanaal te kun nen varen en heeft bovendien niet de 'voor Nw-fcJuinea geëigende vliegtuig uitrusting aan boord. Deze zou dus eerst in Nederland moeten worden vervangen, een tijdverlies dat we niet verantwoord achten. WAAROM niet? We herinneren er aan dat van Indonesische zijde bij herhaling is verkondigd dat in fe bruari het volgende stadium om de verovering van Nw-Guinea zal wor den ingezet. Waaruit dit zal bestaan is niet bekend, doch men houde in het oog dat er in Indonesië ook extremis tische groeperingen bestaan die op eigen houtje politiek eq geweld bedrijven. Een van die groepen is het Comité ter bevrijding van Westlrlan, dat on der leiding staat van een paar com munistische heethoofden die op hun beurt weer contact hebben met de chef van de luchtmacht. Het Comité beschikt over een eigen legioen dat geronseld werd In de gevangenissen. Wie zich meldde voor de strijd tegen Wost-Irmn kreeg kwijtschelding van straf. De sterkte van het legioen zou tot enige duizenden zijn opgevoerd. Het beschikt over een bewapening ge ëigend voor infiltratie. Het gevaar is duidelijk: bij infiltraties op Nieuw- Guinea zou aan de kust een schijn macht van Indonesië kunnen worden gevestigd, waarna officiële hulp van de regering kan volgen door middel van de luchtmacht van Indonesië wel ke immers de laatste tijd aanzienlijk versterkt werd. Voordat een smaldeel met de „Ka- rel Doorman" als ruggegraat kan in grijpen. kan de situatie geconsolideerd zijn. De Afrikaans-Aziatische groep in de Ver. Naties zorgt dan wel voor een „Staakt het vuren". Onze indirecte verdedigingsmaatregelen krijgen dan geen been meer aan de grond. Vervol gens kunnen de Ver, Naties evenals in 1949 er zorg voor dragen dat wij uit Nw-Guinea worden weggestemd. Vliegtuig met Mikojan maakt noodlanding Vandaag is de koffieprijs ver laagd. De prijsdaling een ge volg van de daling van de prijs op de wereldmarkt bedraagt over het algemeen, al naar de prijsklasse. 14 en 20 cent per pakje ran 2.10 gram. ERLEDEN jaar schreven we reeds dat de „Karei Doorman" liet naar Nw-Guinea kan worden ge zonden indien men vasthoudt aan haar taak Id NAVO-verband er. aan die in Nw-Gulnea. Deze dubbele taak was aanvaardbaar zolang de Indonesische bewapening zwak was. Thans he'rst echter bij Nw-Guinea ten permanente bedreiging van over machtige strijdmiddelen. Deze in be dwang te houden door dreiging met Potentiële mobiele strijdmiddelen waarvan indirecte preventieve kracht uitgaat is strategisch juist, doch slechts op voorwaarde dat deze strijd middelen eventueel ook onverwijld bunnen worden ingezet terwijl hun ge bruik ook niet gefrustreerd moet kun- oen worden door anderen, i.e. de Ver. Naties. De directe ter plaatse aanwezige mid- delen zullen dus verder moeten worden versterkt. Deze zijn beschikbaar in de vorm van de Seahawks (jachtvliegtul- üen die het luchtoverwicht kunnen be vechten) die nu ongebruikt in Neder land Dlijven staan. Voorts zouden een tiental bommenwerpers kunnen wor den gezonden, ook al zijn zij van ver ouderd type, toch kan o.a. bij de be strijding van vliegvelden een Indo fesiseh luchtoverwicht worden be twist. We nemen oi. ernstige risico's door te vertrouwen op de thans genomen Maatregelen ter directe verdediging van Nw-Guinea, terwijl de zgn indi- recte, hoe theoretisch juist ook, op het kritieke moment niet kunnen worden - Gerealiseerd. Torn de gezagvoerder van het S.A.S.-toestel per S.O.S. gemeld hsd dat er brand was ontstaan, zetten drie andere vliegtuigen, die in de buurt waren, koers naar de „Brage Viking" de naam van het toestel waarmee Mikojan reisde. Deze drie vliegtuigen één van de Canadese luchtmacht, één van de l'an American Airways en één van de Air France begeleidden het S.A.S.-toestcl tot Argentia. Er woedde boven de vliegbasis van dc Amerikaanse marine een hevige sneenwstorm toen de noodlanding werd uitgevoerd. In Washington heeft de Amerikaan se raad voor de burgerluchtvaart ver klaard dat zij geen onderzoek zal in stellen naar de gedwongen landing van de „Brage Viking", omdat deze niet plaatsvond op Amerikaans grond gebied. (New Foundland behoort tot Canada). De autoriteiten hebben ech ter wei verklaard, dat zü eventueel bereid zijn met diegenen uit andere tanden samen te werken, die een onderzoek willen instellen. Een van de passagiers ze-', dat men zich in het toesie! helemaal niet on gerust had gemaakt. Via de luidspre kers was medegedeeld, dat een mo tor in brand was geraakt en dat de piloot besloten had te Argentia te landen. De landing verliep heel vlot. Mikojan bleef kalm. Nadat hij het vliegtuig had verlaten, wandelde hij het vliegveld rond en bleef hij staan kjjken bij een kegelbaan waar ge speeld werd Mikojan had gisteravond voor zijn vertrek van Idlewild verklaard, dat hij „zeer tevreden" was over zün bezoek aan de Ver. Staten. Hii zei optimisti scher te zijn dan bij zijn aankomst. Dat wilde echter niet zeggen dat hij geen argwaan meer koesterde of van opvat tingen was veranderd. Op de vraag of z.L cle internationale toestand was ver beterd als gevolg van ziin reis ant woordde de Russische leider dat hij dat niet kon zeggen. Gistermiddag had Mikojan officieel afscheid genomen op de Russische am bassade te "Washington. Hier verklaar de hj ondermeer dat al het gepraat over concessies onzin was. „ledereen praat over concessies, maar niemand doet iets," aldus Mikojan. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken had eerder zjn teleurstelling geuit over het feit dat de Russen hun stand punt in geen enkel opzicht willen wij zigen. Daarna reisde de Russische vice-pre mier per trein naar New-York. BU het hek van het vliegveld Idlewild werd Mikojan verwelkomd door een groep Hongaarse vluchtelingen die borden droegen met opschriften als: „Wij zijn blij dat jo vertrekt" en „Sticky, je han den zijn besmeurd met ons bloed." Minister Dulles heeft gisteravond aan Mikojan mede namens president Eisen hower en de andere functionarissen die de Russische leider in de V.S. heeft ontmoet, een afscheidstelegram gezon den, waarin hij hem verzocht tegenover het Russische volk uitdrukking te wil len geven aan de oprechte wens van het Amerikaanse volk om in vriendschap met de Russen te leven. „Wj hopen dat u premier Chroest- sjew kunt berichten, dat u begrip hebt jekregen van de opvattingen van ons volk niet alleen van het verlangen naar vrede dat het met zijn regering zozeer met de mensen overa! elders deelt, maar ook van zijn onwankelbaar geloof in het recht van de mensen om hun eigen vorm van regering te be palen," aldus het telegram. Mikojan zal in Kopenhagen een bij eenkomst van de Deens-Russische ver eniging toespreken en een scheepswerf bezoeken. Waarschijnlijk zal de Russi sche vice-premier ook voorbereidingen treffen voor een bezoek var, premier Chroestsjew aan Scandinavië dat al geruime tijd in de pen is. Amerikaanse zakenlieden zjn van plan de Westberljnse burgemeester Willy Brandt, die op 7 februari in New York wordt verwacht, een geweldige ontvangst te bereiden. Het doel van deze ontvangst is het neutraliseren van het propagandistische succes van de rondreis van Mikojan, die zestien da gen geduurd heeft. Koningin en Z.K.H. Prins Bernbard gaven gisteravond op Huls len Bosch een diner voor diplomaten. Tot de gasten behoorden oa. mevrouw en mr. J. M. A. H. Luns. onze minister van Buitenlandse Zaken, dtè we hier op dé; stoep ■van"'Hul» ten lioicb alen.' In de arbeiderswijk van de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires is het vannacht tot hevige gevechten met de politie gekomen. De arbeiders hadden barricaden opgeworpen en stelden zicii teweer tegen de aanvallende agenten. Toch blijkt uit de berichten dat de harde aanpak van de regering zijn uit werking niet mist en dat de stakers on derling verdeeld zjn. Een groot aantal vakbonden uit met-mdustnele secto ren heeft hun leden bevolen de staking te beeindigen. De peromstische vakbon den zeggen de staking te willen laten voortduren totdat „de laatste gearres teerde arbeider vrijgelaten is". Tot nog toe zijn er meer dan 300 arrestaties on der peronisten en communisten vei- richt. Daar het verzet weer oplaaide, heelt de Argentijnse regering haar cam pagne om een einde te maken aan de ineenschrompelende algemene staking opgevoerd door de 10.000 arbeiders in de olie-industrie van het land onder de krjgstucht te plaatsen. Gisteren was dit (Van een onzer verslaggevers) Sinds enige tjd zjn er besprekingen gaande om te komen tot enige verande ringen en verbeteringen aan het uni form van de gemeentepolitie. De com missie, die met de opdracht is belast, zal waarschijnlijk binnen een half jaar verslag uitbrengen. Het is niet de opzet, dat er een ge heel r.ieuw uniform komt. De kosten •'aaraart verbonden, zouden te hoog worden. Men zal volstaan met enkele wijzi gingen aan te brengen, zodat het hui d-ge uniform wat gemoderniseerd zat worden. DE Franse parlementsleden Icrij'jen het er in de Vy/de Reoubtiek niet gemakkelijker or>. In het vervolg znllen züeis ze aan een spreekbeurt toe zijn. voor de vuist weg moeten praten. Spiekbriefjes zijn voortaan verboden Met deze maatregel teil men voorkomen dat de heren afge vaardigden te lang van stof worden Bovendien zullen er boeten ingesteld worden voor de leden die zonder geldige reden wegblijven. Maar voor dat het zover is moeten'cle nieuwe gedragsregels eerst nog goedgekeurd wordenen of dat gebeurt hangt af van de parlementsleden zelf! «raw Boven de Britse eilanden ligt een lage drukgebied. dat zich naar het oosten ver plaatst Een randstorin» er\an voroorzaal te In Nederland een stormachtige nacht, waar bij windstoten van ongeveer 90 km per uur werden gemeten. Boven Groenland Is een nieuw hogedrukgebied verschenen. Tussen dr beide genoemde Inchtdruksystemen stroomt koude arctische lucht naar het zui den. Op ongeveer 1000 km ten zuidwesten van Ierland Js een volgende oceaandepressie onderweg naar West-Europa. De7e houdt de wind morgen in de zuidwesthoek zodat het tamelijk zachte weer voortduurt, met hel vervoerpersoneel geschied. In Buenos Aires rijden de bussen en trams weer. Ook het luchtverkeer i.i Argentinië is hervat. Verwacht wordt dat de meeste fabrieken spoedig weel- zullen draaien. (Van een onzer verslaggevers) ER bestaat ernstig gevaar voor in storten van de „lantaarn" van de Onze Lieve Vrouwe-toren te Amers foort. de „Lange Jan", die het fraaiste kenmerk is van dc stad. Dit is geble ken uit een onderzoek, dat is inge steld naar de toestand van deze vijf tiende eeuwse toren. Reeds eerder waren scheuren ge constateerd in de zandstenen pijlers van de open lantaarn, waaraan de wij zerplaten zijn bevestigd. Vorige maand waren hierover reeds vragen In de ge meenteraad gesteld, waarop de burge meester antwoordde, dat het nog wel meeviel, doch dat hij een onderzoek zou laten instellen. Uit dit rapport is nu gebleken, dat de scheuren steeds groter worden en verdere afsplijtin- gen van het materiaal optreden. Twee van de acht zandstenen pij lers vertonen op ongeveer driekwart van hun hoogte ernstige verwermgs- verschijnselen. Van tijd tot tijd komen stukjes verbrijzelde zandsteen omlaag. Hoogstwaarschijnlijk is de top van de toren in beweging. Het rapport noemt deze verschijnselen zorgwekkend omdat er gevaar bestaat voor de vei ligheid van voorbijgangers en omwo tienden. B. en W. van Amersfoort vragen de raad nu een krdiet van 20.000,- om het TNO m Delft te belasten met een wetenschappelijk onderzoek naar de toestand van de toren. Ook is een kre diet nodig voor het aanbrengen, van een steigerwerk. Deze berichten zijn ook daarom zo teluerstellend, omdat Amersfoort dit jaar juist zijn zevenhonderdjarig be staan zal vieren en daarom op vele bezoekers van buiten de stad rekent. Uiteraard zou ook de „Lange Jan" feestelijk worden aangekleed. Het ziet er nu naar uit, dat het een „werkplun je" van steigerwerken zal werden. ln het zendergeboaw %m Lo- plk ls clstermlddaB «en portret onthuld van prof. mr. P. 5. Gerbrandy, die op 1 januari afgetreden ls als voorzitter van de radioraat! en daardoor tevens van de Nozema. Op dc foto van links naar rechts: prof. mr. s. Ger- brandy, zoon van nrof. mr s. Gerbranfiy; Jr. J. D II. van der Toom. directeur- generaal van de PTT; en mevrouw Gerbrandy-Slkkel. (Van een onzer verslaggevers) EIDENDE FIGUREN van het Ame rikaanse toerisme hebben met medewerking van Nederlandse reis bureaus bewerkstelligd, dat de heer Nicolaas Kroese omstreeks 1 april zal terugkeren naar zijn vermaarde Amsterdamse eethuisjes. In verband met financiële moeilijk heden was de heer Kroese het be heer over de bij de Amerikanen populaire restaurantjes ontnomen. In afwachting van een definitieve rege ling werd de boekhouder van het bedrijf met de leiding belast. In kringen van het toerisme, die in het bijzonder zijn afgestemd op Ameri kaans bezoek, werd reeds lang aan gedrongen op de terugkeer van de heer Kroese, wiens arbeid voor het toerisme belangrijk wordt geacht. De onderhandelingen met de crediteu ren zijn thans in een zodanig stadium gekomen, dat de heer Kroese, die ln zijn „wondertum" in Warmond ver blijf houdt, binnenkort weer de scepter zal gaan zwaaien over „D'Vijff Vheghen" en „Het Btnnen- hofje". Aan het einde van het jaar zal hy ook weer de beschikking krij gen over „Het Swarte Schaep". De heer Aad Hibbler van de Holland Travel Service en de Amerikaan Walter de Sage, directeur van een prominent Amerikaans reisbureau, hebben zich zeer beijverd voor de terugkomst van de heer Kroese, waaraan ten. aanzien van het finan cieel beheer restricties zullen zijn verbonden. 41 De Oostenrijkse ambassadeur in Nederland, dr. Georg Afuhs heeft op de ambassade te 's-Gravenhage aan de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra en de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, de onderscheiding „Das grosse goldene Ehrenzeichen am Bande für Verdienste an die Republik Oesterreich" uitgereikt. Er worden op het ogenblik tussen Nederlandse en Westduitse iegerauto- riteiten onderhandelingen gevoerd over het aanleggen van Duitse legerdepots in Nederland en omgekeerd. Dit hangt samen met de verdere Integratie van de NAVO-strijdkrachten, waarvan de uitrusting nog niet geheel is gestan daardiseerd. Van Duitse zijde zou zijn voorgesteld, dat de Duitse depots in Nederland met Duitre miUtairen wor den bemand. Het is nog niet bekend, wat het Nederlandse standpunt hier over is. Eerder werd bekendgemaakt, dat een akkoord over wederzijdse vestiging van militaire depots tussen West-Duits la nd en Denemarken is gesloten. De Deense regering heeft daarbij niet toe gestaan, dat op de in Denemarken te vestigen depots Duits personeel zou worden gestationeerd. Het gaat hier om materiaaldepots. De daarbij te stationeren manschappen zijn kleine onderhoudseenheden. (Van een onzer verslaggevers) De bevolking uit de omgeving van sommige vliegvelden in ons tand, zal bij een eventuele oorlogsdreiging wor den geëvacueerd. Het staat nog niet precies vast, welke vliegvelden vallen onder deze regeling, die nader wordt uitgewerkt op het departement van Binnenlandse Zaken. Dit ls gisteren meegedeeld op de persconferentie van de B.B. ln Den Haag. Het staat ,nu echter al vast, dat de bevolking in een straal van twee tot drie kilometer rond Soesterberg zal worden geëvacueerd. Over Ypenburg is nog geen beslissing gevallen en evenmin over de andere vliegvelden. In geval van oorlogsdreiging zal ook het regeringsapparaat worden ver plaatst. Hoe dit in zijn werk zal gaan, ls echter nog niet bekend. De inwoners van de grote steden zullen niet onmiddellijk worden ge ëvacueerd. Dit zal vermoedelijk pas gebeuren, wanneer er in ons land een atoomaanval heeft plaatsgehad- Voor waarde is dan, dat het betrokken ge bied niet al te ernstig radio-actief is besmet. De Britse minister-president, Mac millan, heeft dinsdag in het Lagerhuis meegedeeld het volkomen eens te zijn met wat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dalles, heeft ge zegd over de wijze waarop Duitsland herenigd kan worden. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) De zeevaartschool te Den Helder is gisteren gesloten in verband met een griepepidemie onder de leerlingen. Maandagmorgen lagen er tien leerlin gen niet griep in bed (de school heeft een internaat): maandagmiddag kwa men er vijf patiënten bij. Gistermorgen telde men twintig en gisteravond reeds 27 zieken. Nadat de gemeentelijke arts en een hoogleraar waren geconsulteerd, werd besloten de school te sluiten. De pa tiënten zijn allen goed ingepakt naar huis vervoerd. Vorig jaar is geen en kele leerling van de school slachtoffer van de A-griep geworden. mdustf Spo-on Motxty 16 1<in 305 75 167 17 92 18 384 5 19 tan 594 40 166 57 92 42 86 18 385 t 20 Jnn. 595 69 167 20 92 42 86 23 385 7 ODIIe rot&ai ttOECf Laeer 16 jan. 4 300 7 220 1 257 19 lan. 3 640 7 420 1 264 20 Jan. 3 680 6 351 1 252

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1