Lawine bedreigt Zwitsers Kaartlezende raket Makarios stemt in met plan voor Cyprus Duitsers adviseurs op ministersconferentie van de Grote Vier? Een nieuw begin I Geen steun voor verbouwing van twee kruisers „Defensielasten zijn te hoog" Koopt op tijd hw zekerheid Urenlang geen stroom door. draadbreuk bij Blerick Concessie van het Westen Zestien miljoen nodig voor 160 nieuwe hervormde kerken k Tunesië protesteert bij Frankrijk tegen spionage Willy Brandt bij Eisenhower Auto tegen boom: twee cloden LEVENSVERZEKERING-BANK Leiding viel op spoorlijn Griekse premier in Athene bejubeld Kwitanties geïnd ten eigen bate Ongeregeldheden in Iraakse stad? Oostelijke wind r zoo op nationale H0NDERDAG 12 FEBRUARI 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4220 V. Directeur: H. DE KU3G Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van onze parlementaire redacteur» DE Partij van de Arbeid zal haar steun niet geven aan de verbou wing van de twee Nederlandse kruisers. Dit deelde de PvdA- raarine-expert SCHOUWEN AAR gisteren mee in de Tweede Kamer. Hij zei het bezit van eert vliegkampschip en twee zware kruisers voor Nederland niet essentieel te achten. Wanneer er op de begro ting van Oorlog en Marine bezuinigd moet walden en dat wil de PvdA-fractie dan is het wenselijk, dat deze onderdelen van de marine verdwijnen. Andere leuzen Plagerijtje Zon onder CYPRUS EN ZIJN BEVOLKING - - r* - OVERAL STONDEN TREINEN STIL Pionier Veerdienst op Marken uitgevallen Niet teruggekeerd van schaatsenrijden Over enkel spoor HALF PROCENT VAN INKOMEN GEVRAAGD Opgewekt ging prinses Beatrix ook gisteren weer op weg om ski tochten te maken in de omgeving van Sankt Anton. Wttirtw Wttte da VlttNtntt as - Tried. 113700 (4 U Postbus 1X12 - Postgiro No, 42431». Klschiendienst abonnementen: 1831)18,30 uur Zasentan- 17—18 uur. Telefoon 115700. ^Cm*en*«e:Huyfeniplete 1 - Telefoon 183467 «3 lijnen). Poatbtu 1091 - Postgiro No, 424867, Klichtendfenit: 18 3018.30 u. Telef. 362369. «erdreeht: Seheffenplein 3 - Postgiro No. 424208. Tel. 4570, KUehtendienet os 1730 uur 7314. Schiedam: l-ange Heven 73 - Telefoon 8748S ibonnernenuprij» «1 eent per week. 1 2,85 per maand, 7.90 per kwartaal. -one nummer» 18 cent. Verschijnt dagelijks. (Geldig tot morgenavond) OOSTELIJKE WIND Overwegend droog iveer met mist of laaghangende be wolking, maar mogelijk ook plaatselijke opklaringen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst, morgen middag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zwakke tot matige oostelijke wind. 8.01 maan op: 10.05 Morgen: zon op: onder: 17.48 onder: |N Duitsland fine de christelijke I vakbeweging „nder toen in 1933 jet nationaal-socialisme aan de macht kwam. Daarmee had de toenmalige iwdfte christelijke vakbeweging in Europa opgehouden te bestaan. In 1345 stortte hot derde rijk in el kaar. Wie verwacht zou hebben dat {oen de christelijke vakbeweging weer berrijzen zou kwam bedrogen uit. gort na het sluiten van de wa pens til- «tand werd in Duitsland een een- heidsvakbeweKing opgericht, die de bjmb D.G.B. (Deutscber Gewerk ichift» Bund) kreeg. Met name de Engelse en Amerikaanse bezetting» iiitorfteiten hebben sterke aandrang uitgeoefend om tot zulk een eenheids- vakbeweging te komen en zij 'nebben in feite de oprichting van een christe lijke vakbeweging toen onmogelijk gemaakt. Maar ook hebben tal van protestant te leiders die oprichting tegengehou den. In Duitsland is het verschijnsel dat wij hier met de naam doorbraak aanduiden niet onbekend en al te veel kerkelijke leidslieden hebben wonde ren verwacht van een ontmoeting van kerk en socialisme. p. ie wonderen zijn niet gekomen. l) Het socialisme ven de D.G.B. rertoonde, vergeleken bij wat wij in Nederland kennen, nog sterke Marxis- tUche en radicaal revolutionaire trek ken. Dit hangt ongetwijfeld ook samen met de omstandigheid dat in de poii tiek de socialistische partij een oppo litiep&rtij is. 'Zo kwamen duizenden en nog eens duizenden arbeiders terecht in een ge wetensconflict: Door hun lidmaat icbap van de rode vakbeweging on dersteundeö zij de agitatie tegen de regering, waarin de mensen zaten die tij als lid van de C-D.ü. zelf in de Bondsdag hadden gekozen. In 1853 liep eindelijk de maat over: Bij de verkiezingen van dat jaar ver- ipreidde de D.G.B., die zich nog altijd potttiek-neutraal durft te noemen, een pamflet huis aan huis door heel Duits land: „Kiest een betere Bondsdag*". Maar de arbeiders, ook velen van de tes miljoen In de D.G.B. georgani seerde arbeiders, bezorgden toch weer de partij van Adenauer de over winning. DIT verkleztngspamflct was de druppel die de emmer deed overlopen. De besprekingen om tot haraprichting van een christelijke nkbeweging te komen werden met verdubbelde Ijver voortgezet. Alle po gingen echter om ook de leiders in het protestantse kamp te winnen voor de gedachte van de christelijke vak beweging leden schipbreuk. Ten slot te bebben de arbeiders het dan zelf maar gedaan. In 1955 werd opgericht de C.G.D.. 'is CtirUtliche Cc-vcrtschnftsbewe- gung Deutschlands. Op 21 januari van dit jaar werd de C.G.D. weer op geheven. Was het mislukt? Is men bezweken onder de stromen van haat en tegen stand die men te verwerken kreeg? Het tegendeel is het geval. De ophef fing was nodig om de grondslag te tonnen leggen voor een nieuwe en betere start. Om dat te begrijpen moeten wij wel een ogenblik uitwei den over de situatie op vakbewe- glnjsgebied in Duitsland. DE D.G.B. was van het begin at aan als eenheidsorganisatie be doeld, maar is dat toch nooit volle dig 'geweest. Met name de kantoorbe dienden en de technici hebben buiten dit geweldige lichaam om hun eigen organisaties gehandhaafd. Een van de belangrijkste daarvan was wel de een beambtenbond van over- «wgend evangelische, dat is protes tantse samenstelling. •Op 1> januari 1957 kwam het Saar- febled weer terug bij het Duitsland van Adenauer. In dat Saargebled be stond reeds van 1946 af een christe lijke vakbeweging hoofdzakelijk van mijnwerkers en metaalarbeiders, die er in geslaagd waren tegenover de so cialistische bonden weer een positie te veroveren. Van 1955 af probeerde de C.G.D weer vaste voet in Duitsland te krij gen, waarbij de collega's uit de Saar w« belangstelling toonden maar zieb blei aansloten. Wat er dus aan chris telijke vakbeweging voorhanden was, was verdeeld. Dit viel des te meer te betreuren, omdat deze verdeeld heid werkte ten gunste van de machts positie van de D.G.B. Aan die verdeeldheid is- nu enkele blagen geleden gelukkig een einde ge. komen. Op welke wijze dat geschied- te, hopen we in een tweede artikel "iteen te zetten. A. BORSTLAP. Met ingang van volgende maand zul len leerlingen var» Hongaarse middel- bete scholen één dag per week in een tebriek moeten werken. PvdA wil vloot inkrimpen De verbouwing van de beide kruisers betreft een omschakeling van de vuurkracht. De kruisers zullen worden uitgerust met afvuurinriehtlnger voor gelelde projectielen. De kosten hiervoor bedragen ongeveer honderd miljoen gulden, waarvan Amerika zestig miljoen gulden voor ziln rekenlnr neemt. De overige veertig miljoen moeten door Nederland zelf worden bekostigd. Dat de PvdA de defensielasten te hoog vindt, bad jok de andere woord voerder van de socialisten, kol. b.d B. D. WIERDA betoogd. HU zei. dat de hoogte van het plafond der defensie- uit raven weliswaar in het verleden met goedkeuring van alle partijen was vastgesteld, maar nu het kabinet- Dree» ten val is gebracht, zün automa tisch de afsuraken vervallen. Overigens hebben de socialisten gis teren niet uit de doeken gedaan, hoe r.ii nu precies over de defensie van Nieuw-Guinea denken. De oud ma rineofficier Schouwenaar deed een po ging om ziin gezicht te redden door mr. ROOSJEN en generaal CAL- MEIJER. die de PvdA hadden aange vallen. te verwijzen naar de rede van mr. Burger bü de algemene beschou wingen. „Ja", interrumpeerde mr. ROOSJEN r.maar wat heeft dr. Drees daarop ge antwoord?" „Leest u nu eerst maar wat mr. Burger heeft gezegd; dan hebt u al werk genoeg", repliceerde de heer Schouwenaar. Dit moest hij later bezuren, want de liberaal KORTHALS green dit in cidentie aan om nog eens duidelijk het standpunt van bet kabinet-Drees, zoals dat door dr. Drees b(j de alge mene beschouwingen werd uiteen gezet, aan de kamer voor te houden Het is voor ons onbegrijpelijk, dat socialistische ministers, die des tijds dit standpunt innamen, than* met geheel andere leuzen het ver kiezingspad opgaan en niet wensen mee te werken aan de uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea De heer Schouwenaar: „Leest u ons orogram maar eens goed!" De heer Korthals: „Het is voor orw onbegrijpelijk en wti kunnen ons voor stellen dat het voor de heer Schouwe naar ook onbegrijpelijk is." De liberale woordvoerder had overi gens nogal scherpe kritiek op minister Staf. De grote zaken zijn niet aange pakt, Uit de beantwoording van de mi nister op de vragen over het adminis tratieve apparaat blijkt dat men op het departement van Oorlog nu nog niet weet hoe het leger in België is georga niseerd. In navolging van generaal Calmeuer pleitte drs. Korthals voor een grotere coördinatie. Ook de heer Schouwenaar was het op dit punt met de c.-h. af gevaardigde eens geweest. Het is niet uitgesloten, dat minister STAF, die er weinig voor voelt als bewindsman nog beleidszaken te be- Ispreken, vandaag zijn persoonlijke vi sie op de legerleiding en de leger- administratie zal geven. Het aftreden van de minister en zÖi? uitspraak, dat hij geen minister meer ivllde worden, was voor de liberale af gevaardigde aanleiding voor een plage rijtje in de richting van de c.-h, voer- iitler mr. Beernink, die de positieve uitspraken van VVD-zijde over de ko mende kabinetsformatie voorbarig had genoemd. Wat minister Staf heeft ge zegd is eigenlijk *n beetje vooruitlopen Zie verder pag. 3, 7e kolom. Het Zwitserse dorpje Herbriggen Is ge heel geëvacueerd, omdat het wordt bedreigd door een enorme massa Ijs, aarde en rots blokken, die van dr nabijgelegen 4134 meter hoge berg Nadelhora dreigt te vaiien. De 210 inwoners van het dorpje «vachten in plaatsjes In de omgeving angstig de loop van de gebeurtenissen af. ZIJ hebben ondanks de grote gevaren nog een deel van hun huisraad In veiligheid gebracht. Gisteren overwoog men of het misschien mogelijk zou rijn de aardverschuiving te bedwingen door dynamiet-explosles, maar het blijkt dat ook hieraan vele gevaren zijn verbonden. Nadat de Tunesische minister van Binnenlandse Zaken dinsdag op een persconferentie de beschuldiging had geuit dat Fransen in Tunesië spionage zouden hebbrn bedreven, heelt de re gering van Tunesië gisteren officieel bij de Franse regering geprotesteerd. Van de dertien Fransen die de laat ste weken zijn gearresteerd was he' merendeel werkzaam bij de Tunesi sche P.T.T. Volgens de Tunesische re gering zouden ze een uitgebreid spio- nagenet hebben opgebouwd dat in de Franse ambassade te Tunis uitmondde De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt is gisteren op het WlUe Huls door president Eisenhower ont vangen. Bii dit gesprek van een half uur was ook de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken. Livingston T. Merchant aanwezig. Later vertelde Brandt aan de pers, dat Eisenhower hem de stellige ver zekering heeft gegeven, dat de Ver enigde Staten de bevolking van vrij Berlijn zullen verdedigen tegen iedere poging om haar vrijheid te vernietigen. (Van onze correspondent) Op de Asserstraat te Rolde is woens dagavond een auto in volle vaart tegen een boom gereden. De beide inzitten den. de 43-jarige heer Chr. Bakker, bedrijfsleider van een aardappelmeel fabriek te Smilde, en zijn 63-jarige moeder, mevrouw J. BakkerMulder, werden op slag gedood. Vermoedelijk is de bestuurder door de mist misleid, maar het is ook mo gelijk, dat de gladheid hem parten heeft gespeeld. Er waren geen getui gen bij het ongeluk. (ADVERTENTIE) V4 T!QNAU7ErT£N TVadtr trrelktaf J Grittrtn Qvrtgtn A.*» M/ «W AV QLEFKA NÏCOfïO i .jVSlh ,-t C fX -rr TOTAAL SII.OQO inw T UH RUI UMAS5DL 50 km tCACTA HET spoorwegverkeer in het zuiden, midden en oosten des land is van morgen vroeg urenlang volkomen ont wricht geweest, doordat bii Blerick twee draden van een hoogspannings leiding gebroken en op de spoorlijnen VenloEindhoven en VenloNijme gen terechtgekomen waren. Dit had een ingrijpende storing in de elektri citeitsvoorziening tot gevolg. De draad breuk was veroorzaakt door iizel- en vuilafzetting op ds isolatoren. Om tien minuten over vjjl kwam al het spoorwegverkeer op de lijnen Maastricht-Ei ndhoven-Utrecht, Maas- tricht-Nijmegen, Nijmegen-Zutphen, Zutphen-Apeldoorn. Utrecht-Zwolle, Utrecht-Arnhem en Nijmegen-Den Bosch tot stilstand. Tegen acht uur was de storing gro- MET BULDEREND iawaal kiest deze raket het luchtruim, vanaf een lanceerplaats ergens in Amerika. Het is de Mace (de Scepter), een projectiel voor de landstrijdkrachten. Binnenkort zal de Mace de Matador-raketten gaan vervangen, die thans bij de Ameri kaanse troepen in West-Duitsland in gebruik zijn, Het verrassende van de Mace is, dat hij een vooraf opgestelde route volgt, die hij zelf door middel van een ingebouwd „kaartlees-appa- raat" kan controleren. Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft zijn instemming be tuigd met het Grieks-Turkse plan ten aanzien van de toekomst van Cyprus. Makarios. die door de Engelse auto riteiten van het eiland is verbannen, verblijft in Athene. Hij gaf, nadat hij besprekingen had gevoerd met de Griekse premier Karamanlis, een com muniqué uit. waarin hij de premier gelukwenst met het bereiken van over eenstemming. „In het akkoord worden de grond slagen gelegd voor de oplossing van het probleem Cyprus door het eiland een soevereine staat te maken," aldus Makarios. Zonder de instemming van Maka rios zouden de Griekse Cyprioten on getwijfeld nimmer akkoord zijn gegaan met de overeenkomst die Karamanlis en zijn Turkse ambtegenoot Menderes in Zürich hebben bereikt. Premier Karamanlis van Grieken land is gisteravond bij zijn terugkeer in Athene op het vliegveld uitbundig begroet. Toen hü uit het vliegtuig vr,n Zürich stapte, stonden er studenten om hem toe te juichen. Zij droegen borden waarop stond: „Welkom pionier van de Cypriotische zaak". Refik Koraitan, president van de Nationale Vergadering, begroette Men deres met de woorden: „Laat Ik u om helzen, grootste zoon van ons land." De ministers van Buitenlandse Za ken van Griekenland en Turkije, Ave- roff en Zorlu, zetten vandaag de be sprekingen met hun Britse ambtge noot, Lloyd, voort. Waarnemers te Londen hebben de indruk, dat de Britse regering tijd no dig heeft om de voorgestelde regeling van Cyprus te bestuderen. Volgens Britse kringen wenst Engeland er ze ker van te zijn. dat 1. de aanwezigheid van een Britse basis of bases op Cyprus zal worden gewaarborgd, 2. de rechten van de minderheid zullen worden be schermd en 3. Cyprus niet op zekere dag onder communistische invloed komt. (Van een onzer verslaggevers) Verdacht van verduisteringen tot een bedrag van 7500 is door de politie te Apeldoorn aangehouden de 31-jarige vertegenwoordiger J. P. E. K. uit Kaatsheuvel. De man was in dienst van de firma B. A-, grossierderij in verlichtingsarti- ke'en te Apeldoorn. Hoewel naar de relaties een schrijven was uitgegaan, dat betalingen rechtstreeks aan de grossierderij dienden te geschieden, hebben vele winkeliers in Brabant, waar zijn werkgebied lag, toch de door K, aangeboden kwitanties voldaan.- Hij -rekende deze echter niet-af.. Toen K. dezer dagen op het kantoor van zijn patroon kwam, werden de boeken op tafel gelegd, waarbij de malversaties aan het licht kwamen. De verduisteringen werden in de loop van het vorige jaar gepleegd. (Van onze correspondent) Door de ijsgang in de Gouwzee is de veerdienst MonnikendamMarken uitgevallen. Naco-bussen onderhouden thans de dienst op Marken via de nieu we dijk van Uitdam naar Marken. (Van een onzer verslaggevers) Het twaalfjarige zoontje van de fa milie Demmes te Vaassen, dat woens dagmiddag ging schaatsen op de vis vijver van de Ned. Heide Maatschappij, is niet in de ouderlijke woning terug gekeerd. Gevreesd wordt, dat de jon gen zich ook op het Dierense Kanaal heeft begeven, dat aar» de visvijver grenst, en dat hij is verdronken. ZUn fiets en jas zjjn inmiddels ge vonden. De rijkspolitie te Vaassen stelt een onderzoek in, dat al de gehele nacht duurde. Hierbij werd gebruik gemaakt van een speurhond. Positief resultaat leverde dit nog niet op. tendeels opgeheven; toen was het treinverkeer alleen nog gestremd op de baanvakken Venray-Venlo en Hel- inond-Blerick, waar bussen werden in gelegd. Nadat de draden op de lijn bij Ble rick verwijderd waren, kon om kwart over negen de eerste trein van Venlo naar Nijmegen vertrekken, waarna om halfelf de dienst op Eindhoven werd hervat, voorir/jig over enkel spoor. De onderbroken stroomvoorziening werd in Gelderland door de F.G.E.M. om acht uur hervat en in Noord-Lim burg heeft de P.L.E.M. door met man en macht te werken de stroomlevering wat later op de. morgen kunnen her stellen, zij het in sommige gevallen provisorisch. Het Perzische blad „EtsJ# At" meldt dat ernstige ongeregeldheden hebben plaatsgehad In de Iraakse stad Najat na het doden van de mohammedaans» leider Ayatella Zanjanl. Het blad schrijft dat troepen en. zware tanks naar de stad zün gezonden. Er zouden vele arrestaties zün verricht, nadat de geestelijkheid een. beroep bad gedaan op de godsdienstige leiders cm een algemene staking in de stad te be vorderen. Volgens welingelichte kringen in Bagdad is de pasbenoemde minister van Voorlichting, Jamiel, Van plan ont slag te nemen. Hij verschilt met pre mier Kassen» van mening over het op treden tegen de communisten. Kassem heeft de communisten tot nu. toe steeds de hand boven het hoofd gehouden.'' De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zün voornemens de Sow jet- Unie voor te stellen dat afgevaardig- DE Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft op voorstel van de generale financiële raad der Hervormde Kerk besloten een actie le houden voor de bouw van 160 kerken. Hiervoor zal een bedrag van zestien miljoen gulden nodig zijn, om gemeenten te subsidiëren, die de bouw zelf onmo gelijk kunnen financieren. Van elk kerklid zal een gift ineens worden gevraagd, bestaande uit een half procent van het jaarinkomen. De synode heeft eenstemmig dit plan aanvaard en het besluit met applaus bekrachtigd. den uit Oost- en West-Duitsland als „adviseurs" deelnemen aan de confe rentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die komend voorjaar zal worden gehouden. DU is gisteren van diplomatieke zegslieden in Washington vernomen. Dit voorstel is mogelijk de eerste stap naar een compromis tussen Oost en West inzake de vraag hoe het Duit se vraagstuk kan worden opgelost. Rusland wil dat West-DuitsJand en Oost-Duitsiand onderhandelen over de Duitse eenwording. Het Westen wenst dat de Grote Vier deze kwestie bespre ken. Het Westen doet dus een concessie doordat het de Duitsers thans op de conferentie wil toelaten, al is het dan ook niet als deelnemers, die aan de conferentietafel zitten, maar als advi seurs van deze deelnemers- Dit nieuwe Westerse plan houdt uiteraard geen erkenning van het Oost- duitse regime in, aldus werd in Wash ington meegedeeld. President Eisenhower en koningin Elizabeth zullen op 26 juni nabij Montreal samen de nieuwe St. Lau- rens-Waterweg naar zee plechtig openen. Een groot hoge-drukgebled, dat zich uitstrekt van de Oeral vla West-Europa naar de Azoren, handhaaft zich nog steeds. Binnen het hoge-drukgebled komen boven het vasteland van Europa flinke weers- verschillen voor. Zo is er in Duitsland maar weinig bewolking, waardoor de temperatuur er overdag een aantal graden boven het vriespunt Is. in de nacht komt er echter matige vorst voor. De opklaringen kwamen de afgelopen nacht ook in het oosten van Nederland voor, •"'dat de temperatuur op het vliegveld Twente tot 8 graden onder nul kon dalen. Elders In het land vroor het echter slechts enkele graden, omdat daar de mist en de laaghangende bewolking een temperatuur daling tegengingen. De depressie-activiteit ls op het ogenblik groot, maar ze speelt zich op flinke afstand van het Europese continent at. De baan, die door de storingen wordt gevolgd, strekt zich namelijk uit van het zeegebied nabU Groen land vla Spitsbergen naar Nova Zerabla. Het weer in Nederland blijft dan ook onder invloed van het hoge-drukgebled. Doordat de oostelijke stroming wat in kracht gaat toenemen, kan Iets drogere lucht uit Duitsland worden aangevoerd. In verband daarmee neemt de kans op opklaringen «vat toe, vooral in het oosten van het land.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1