WERKTIJD VERKORTING GEJOEL TIJDENS KOLEN DEBAT andaag 40.000 man in staking Verwijten over en weer Een teken janning in Londen: Wat doet Makarios'; Verongelukte dronkeman laat ravage en vele gewonden achter Cairo wil emigratie van oden naar Israël tegengaan ipoedig kleine ord in ,S. Koopt op tijd uw zekerheid Polen belegeren ambassade van V.S. in arsehau Dode bij autobotsing in Arasterdam Nog geen besluit over Cyprus unis klaagt 'ari s aan bij V-raad Uitvoering werken in Zeeland: bijna 2 miljoen DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4226 r NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Dramatisch Dodencijfer in Frans nog Kongo stijgt Joodse arts hielp Nasser van keelaandoening af IETS MEER WIND Russisch schip vergaan „Officiële stappen aangekondigd Half jaar voorwaardelijk in „zedenzaak" r y Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT TN EEN BIJZONDER rumoerige en verwarde zitting, waarin soms een luid gejoel klonk, heeft de Belgische Kamer van af gevaardigden gisteren de stakingscrisis in de kolenindustrie be sproken. Twee socialisten, een CVP-er en een communist interpelleerden de liberale minister van Economische Zaken Van der Schueren. die ech- ter aanvankelijk niet behoorlyk kon antwoorden, aangezien men hem steeds overschreeuwde. De kamervoorzitter moest ten slotte de zitting schorsen nadat hij door middel van le hamer cn een alarmschei tevergeefs geprobeerd had de afgevaardigden tot de orde te roepen. nmiddels heeft het bestuur van de Belgische mijnwerkerscen trale voor vandaag een algemene staking uitgeroepen voor alle mij ner: in het land. Het aantal stakers zal dan 140.000 bedragen. De staking dreigt zich nu als een olievlek uit te breiden tot andere industrieën. De mijnwerkers in de Borinage hebben aan de alge mene federatie van Belgische arbeiders namelijk verzocht om voor zaterdag een 24-uursstaking uit te roepen die de gehele industrie zal omvatten. Vandaag zal hierover de beslissing vallen. Zon op Zon onder iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiimimiiimmm»») „Wp willen emigrerenV' i I een mijnwerker rich vanaf de publii tribune in het debat. Hf deed de mi nister de heftigste verwijten. Voordat de politie hem had verwijderd, riep hij nog: „Jij bederft de lucht in de Borinage". de BELGISCHE STEENKOOL BEKKENS (Van onze correspondent Een dronken automobilist heeft gisteravond omstreeks zeven uur een reeks botsingen veroorzaakt op de rijksweg Utrecht-Den Haag onder de gemeente Reeuwijk, waarvan hij ten slotte zelf het slachtoffer is geworden. Vele an deren werden gewond. Er ont stond een enorme ravage en een ernstige verkeersopstopping, die nog verergerd werd door de mist. FORT zal volgens een correspon- beeld volgen en spoedig hun plannen Botterdam: Witte de Withstraat Ti - Telef. 115700 (6 1 Pontbus *112 - Pontgiro No. 425510 Xïachtendienst Mbannementer <019 30 uur Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700 •J-Oravrnhage: Hungemplem 1 Telefoon 181467 ia jiinenv Pontbun 1091 - Postgiro No. 424 867 Klachtendienst 18 30—13,30 u. Telef» 362569. Dordrecht: Spmueg 132 - Teief. 1Ï70 Klachter.dienn» aa 17.30 uur Schiedam: i.ange Haven 73 - Telefoon S748P, Xbonormcnijp 61 cent per »f»lc t 2 65 pet maand] T 90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt' dagelijks. LATER OPKLARINGEN (Geldig tot morgenavond) Overwegend droog weer met aanvankelijk op vele plaatsen mist, maar later enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tassen zuidwest cn west. Hogere tem peraturen overdag, Morgen: Zon op: 7.47 Maan op: 15.04 onder: 18.02 onder: 05.39 OP zeer korte termijn heeft de So ciaal Economische Raad zich uitgesproken over het probleem van de werktijdverkorting. Van socialis tische zijde had men de laatste tijd plotseling veel haast gekregen met de invoering ervan. Men wilde er direct mee beginnen. Minister Becl heeft om begrijpe lijke redenen het huidige kabinet geen principiële beslissing willen laten ne- ;nen en vroeg daarom de S.Eit. om advies, zulks in het kader van het ruimte-onderzoek dat thans aan de gang is. De Sociaal Economische Raad heeft thans reeds aan de regering een on dubbelzinnig antwoord gegeven. Een antwoord, waarover in de S.E.R. een stemmigheid bestond cn waarmee men dus ook van socialistische zijde en van werkgeverszijde akkoord is ge gaan. DIT antwoord komt er op neer, dat er op dit ogenblik geen sprake kan zijn van een verkorting van de werktijd, welke zou leiden tot een ver mindering van de nationale produktxe. Het orgaan van het bedrijfsleven voegt er aan toe, dat het niet bereid is om in die zin het vraagstuk zelfs maar aan de orde te stellen. De Raad wijst af een behandeling van het pro bleem der werktijdverkorting in de zin van dat er gekozen zou kunnen worden tassen diverse mogelijkheden. Op grond hiervan meent de S.E.R., dat het onderwerp in 't geheel niet past in het komend ruimte-advies, waarin wèl sprake zal zijn van het afwegen van diverse mogelijkheden en het aangeven van prioriteiten. Bij het maken van een keuze, bij het fweg en van mogelijkheden bin nen een zekere economische ruimte kan het vraagstuk van de werktijd verkorting volgens de S.E.R. dus niet eens ter sprake komen. Er zijn andere sociale verlangens; die belangrijker zijn en die voor moe ten gaan. DE Sociaal Economische Raad maakt intussen in het tweede deel van zijn advies geen bezwaar tegen het maken van een voorzichtig begin met de werktijdverkorting, mits zij be perkt blijft tot die gevallen waarin re delijke zekerheid bestaat, dat werk tijdverkorting produktie verhoring veroorzaakt. Zo op 't eerste gezicht lijken werk tijdverkorting en produktieverhoging elkaar uit te sluiten. Toch kan men zich situaties indenken, waarbij men kan aantonen dat b*. het werken op zaterdagmorgen een lagere produktie met zich brengt dan wanneer op de overige dagen van de week telkens bv. een uur of een half uur langer wordt gewerkt In zulke gevallen, waarin dus de produktie op geen enkele wijze wordt geschaad, acht de S.E-R- geen be zwaar aanwezig om op voorzichtige wijze csn begin te maten, met de werktijdverkorting. MINISTER Beel heeft bet intussen wenselijk geacht nog een nader advies te vragen aan het College van Rijksbemiddelaars. De minister-president houdt vast aan zijn standpunt dat het huidige kabinet het volgende niet mag binden. Gevraagd is aan het College van Rijksbemiddelaars of de door de SER. bedoelde „redelijke zekerheid" werkelijk is vast te stellen. Van regeringszijde is men kenne- Ljk bevreesd, dat bij vage begrippen hierover de werktijdverkorting, een maal ergens in bet bedrijfsleven op lang gekomen, zich onweerstaanbaar in de andere sectoren ervan zal door zetten. En daarmee zou nu juist het paard achter de wagen gespannen worden. Zélfs gaat men dan de kans lopen dat een eventuele ruimte over de besteding waarvan de SJE.R. thans »an het studeren is', al van tevoren wordt opgesoupeerd. Alle kritiek van het N.V.V. ten spijt, lijkt het zeker verstandig de de finitieve beslissing over eventuele werktijdverkorting pas door het vol gende kabinet- te laten „emen, want pas dan zal het probleem in al zijn consequenties kunnen worden over zien. 'tormachtige zitting in Belgische Kamer Advertentie) nr Amerika te emigreren, hebben tateren de Amerikaanse ambassade In War» «ehau belererd cn de ambassadeur Jacob Beam In aiju auto gevangen *e- Inreden. Het was de derde dag dat dergelUke demonstratief plaatsvonden, waarbij neer dan duizend Folen uit oostelijke delen van het land, grenzend aan de Sowjet-Unie, het terrein van de am bassade binnendrongen. Dit vindt zijn oorzaak in valse ge ruchten, die op het ogenblik de ronde doen in het gebied om het dorp Sie- miatyeze. dat Amerika de grenzen weer geopend heeft voor onbeperkte immigratie. De Poolse regering schrijft de ge ruchten over de immigratie toe aan speculanten die Amerikaanse imroigra- tieformulieren verkopen tegen 50 zloty per stuk. Deze formulieren worden gratl9 door de Amerikaanse ambassade verstrekt {Van een onzer verslaggevers) Gisteravond botsten met eer hevige klap twee personenauto's op elkaar op de hoek van de Burgemeester, Roëll- straat en de Burgemeester Rendorp- straat in Amsterdam. De bestuurder H. Kuilboer uit de Azaleastraat kwam hierbij om het leven. Hij had geen voorrang verleend aan de van rechts komende wagen. - Sinds de koningskwestie is er in de Belgische Kamet niet zoveel rumoer geweest De interpellanteu werden in bet eerste deel van de vergadering steeds onderbroken door allerlei uit roepen en men verweet rlkaai In felle bewoordingen verantwoordelijk te rija voor de crisis in de mijnindustrie. Toen de minister aan het woord kwam, nam het lawaai nog toe. Op een gegeven ogenblik meag. --.■rv hen Belgisch rljkivachter probeert metitjes te eeraappes in de Bortnaee. Be stakers een bezem wat orde te scheppers in dej troolden hier glasscherven op straat om chaos, etle achterbleef na de stakingsrelle- het verkeer te hinderen. De obstructie van socialistische zijde tijdens de uiteenzetting ran minister Va» der Schueren duurde voe an dante het beroep dat deze op vriB dra matische w|jze <p de socialisten deed hem te laten uitspreken;' Toen de interrupties al te erg werden, hief de minister in wanhoop beide ar men op naar Je voorzitter. Hij pakte vervolgens wit van woede zijn papieren bij elkaar en verliet, terwijl de socialis ten juichten en de CVP- rs „schande" riepen, het spreekgestoelte. De voor zitter wist toen niet beter te doen dan de vergadering voor een uur te schor sen. Ook na de hervatting bleef het nog zeer rumoerig en toen premier Eyskens na minister Van der Schue ren het woord voerde kon de voor zitter op zeker ogenblik de rust slechts herstellen door te dreigen met definitieve schorsing. De minister legde er de nadruk op dat de regering alles zal doen om werk te verschaffen aa degenen, die als gevolg van de stuiting van de mynen werkloos zullen worden. Hij gaf echter te verstaan dat de buitenlandse arbeiders niet veel an ders overblijft dan naar hun land te rug te keren. Antwerpen KEMPEN Brugge Drkamuld* Diest hosselt Kort Hik Leuven Wborinase ÜHARLEROi Vervier» Namen rleroi FRANKRIJK BENEDEN SAMBER V PtL Het dodencijfer ten gevolge van de bloedige twist lussen de twee Inheemse Mrtüen in Frans Kongo stijgt v.og steeds. Het staat thans vast dat 54 per zonen om het leven zijn gekomen. Meer dan honderd mensen zijn met verwon dingen in ziekenhuizen opgenomen. On der de slachtoffers zijn geen Euro peanen. De negers hebben nu al op drie ach tereenvolgende dagen met speren, as- :gaaier en messen slag geleverd De Transi Hoge Commissaris in Brazza ville, Guy, heeft een „bescherming»- plan" afgekondigd dat neerkomt op een staat van beleg De Inheemsen storen rich echter weinig aan de ordemaatre gelen. De spanning is nog steeds groot andaag zijn nog meer versterkingen taar Brazzaville gedirigeerd. (Van een correspondent) President Nasser van de Ver Ara bische Republiek is door de joodse geneesheer dr. Nils Richtner uit Zwe den, van een keelaandoening afgehol pen, De behandeling heeft in Cairo plaatsgehad. Dr. Richtner, een bekend keel-, neus- en oorarts en geneesheer directeur van een ziekenhuis in Stock holm, kreeg telefonisch het verzoek om naar Cairo te komen. Dr Richtner werd in Je hoofdstad van de Ver. Arabische Republiek te vens verzocht een college te geven aan de Ein Sham universiteit. Tijdens de Suezcrisis beeft president Nasser de meerderheid van d<; joodse gemeenschap in Egypte bevolen het land te verlaten. De Amerikaanse marine zal in juni 2 pogingen doen om een raket naar Venus te sturen. BIJ de behandeling van de oorlogs begroting is duidelijk gebleken dat de P.v.d.A. ten aanzien van onze nationaal-militaire politiek onbetrouw baar is geworden. Met gezochte argumenten poogde d« gehele P.v.d.A.-fractie onze marine af te breken. En in overleg met de P.v.d.A.-fractie kwam de heer Schurer ons vertellen dat onze vliegers met de opleiding mochten ontvangen die in verband met de moderne oorlogsvoering noodzake lijk is. Dat betekent dus onze krijgsmacht vleugellam maken. Drie leden der P.v.d.A.-fractie stem den tegen het desbetreffende begro tingsartikel. Een teken aan de wand! Engeland, Turkije en Griekenland zullen vandaag in Londen opnieuw pro- beren Je bezwaren van aartsbisschop Makarios tegen het in Ziirich opge stelde plan voor het eiland Cyprus weg te nemen. Gisteravond heeft xnen in een onverwachte bijeenkomst getracht de knoop door te hakken. Hoewel men daar niet in slaagde, zon er wel een sfeer geschapen zijn die gunstig kan zijn voor het verder» verloop van de besprekingen, zo werd Vanmorgen In de Britse hoofdstad vernomen. Volgens Associated Press zou Maka rios zijn voornaamste bezwaren tegen het plan hebben gematigd. Er zijn ech ter ook berichten die zeggen dat de aartsbisschop thans ook onenigheid heeft met Griekenland. Aanvankelijk zou gisteren niet offi cieel worden vergaderd, in verband De Utrechtse chauffeur, F. J. K. 45 jaar oud, getrouwd en vader van Vijf kinderen was 's morgens aaar Den Haag gereden, heeft daar veel ge dronken, ;>n is daarna teruggereden naar Utrecht. In de huurt van Woer den hebben weggebruikers hem staan de weten te houden, omdat hü erg over de weg slingerde. Ze hebben zijn :oii- tactsteuieltje afgenomen en zich in verbinding gesteld met de rijkspolitie in Utrecht. K. die blijkbaar nog iver een ander contactsleuteltje beschikte, heeft zijn wagen weer op gang gekregen en is vervolgens ©ver de linkerweghelft, te gen het verkeer in, in de richting Bo aegraven gereden. Onder Waarde r heeft hij drie auto's aangereden, waarbU drie personei werden gewond. Vervol gens reed hij verder in de richting Bodegraven en reed hij daarbij nog een auto aan, die over de kop sloeg. De chauffeur van deze auto heeft geen verwondingen opgelopen. Later is hü weer in botsing geweest net enkele auto's, waarbü het bij enkele deuken gebleven is. Even verder vloog K. tegen een personenauto aan, die zwaar be schadigd werd. Vervolgens botste hy tegen een busje met negen inzitten den en vloog daarna tegen nog twee auto's, die ook zwaar beschadigd werden. Pas toen kwam de auto van de dronken man, die gedood werd, tot stilstand. Verscheidene andere automobilis ten reden van schrik in de berm en kwamen op hun kop in de sloot te recht. De inzittenden van het busje, dat uit De Bilt kwam, werden allen gewond. Ze liepen been- en armbreuken op. Verplegers uit Gouda waren spoedig met vier auto's aanwezig om eerste hulp te verlenen. De inzittenden van de andere wagens liepen allen slechts lichte verwondingen op. Door dit ongeluk ontstond een grote ravage, waardoor het verkeer kwam stop te liggen. Er ontstond een file van enkele kilometers; alle verkeer uit de richting Den Haag werd stilgezet, daar men het wegens de mist niet aandurf de het verkeer over de andere rijbaan te voeren, daar anders waarschijnlijk nog meer ongelukken gebeurd zouden zijn. De inzittenden van het butje Waren de schilders; D. G. Schollen, C, Zwart, K. van Beek, G. J. van Vulpen, allen uit De Bilt; K- Kramer te BUthoven; G. van Doom, Driebergen; J. van Doom, Zeist; <ïe fabri kant G H. Vrolijk, Sn ea de heren .O. A Mulder, Hus: ter Heide; L. van Ede, De Bilt. Tunesië heeft woensdag bij de Vei ligheidsraad een klacht ingediend ever de aanval die Franse Jagers zaterdag 14 februari op Tnnesisch grondgebied squdett hebben gedaan, te Ie brief van Tunesië aan de raat; wordt gezegd dat er bij deze aanval vier Tunesiérs om het leven zijn geko men en negen gewond. Pacific Gas St Electric Netto-winst 1958 9 66.974.000 i38.284.0v0) of S 3.7 4 (3.41) per aand. Standard Brands Netto-winst 1958 S 14 3.837.324) of 4.36 (4.01) per aand. met het feit dat de Turkse premier Menderes nog steeds In een Londens ziekenhuis verblijft na het vliegtuig ongeluk dat hem Is overkomen. Na afloop var de vergadering van gisteravond zei de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff, dat de kans op een ergelyk iets bete: dan fifty-fifty is. Zijn Turkse collega Zorlu zet voorzichtig dat er vandaag mis schien overeenstemming zou worden bereikt. (Van onze correspondent) Het bureau van de provinciale com missie voor de werkgelegenheid In Zeeland heeft een programma opge steld van werken, die in 1959 met steun van de centrale overheid in Zee land uitgevoerd zullen worden in het kader van de werkloosheidsbestrij ding Met de nitvoerint; ervan -zal naar schatting 1.856.099 gemoeid zfjn. In de rayons Hulst, Oostburg en Tholen, waar de grootste structurele werkloosheid van Zeeland heerst, zul len werken worden uitgevoerd aan riolering, wegen, aanleg van rijwiel paden en bochtverbeteringen. InHulst zal bovendien nog een zwembad wor den aangelegd terwijl in de gemeente Hontenisse een gemaal zal worden ge bouwd voor de Kruispolder. Ir ie ra yons Goes en Middelburg wordt even eens verbetering aan wegen,'Xielering en rijwielpaden gepland. Het programma moet nog goedge keurd worden door het coördinatie- college voor openbare werken. Over Midden-Europa cn het oostelijk deel van de oceaan strekt zich een krachtig ge bied van hogedruk uit. Hierin komen twee kernen voor, belde met een barometerstand van 1041 mb. De ene ligt boven Tsjechoslo wakije. de andere nabij de westkust van Ieriand. Laatstgenoemde kern beweegt in ooste lijke richting, maar neemt ln betekenis af. Dit hangt samen met de aanwesigheld van een depressie bij IJsland. Deze trekt ln oostelijke richting en doet in een groot ge bied de barometer sterk dalen. Het gevolg hiervan Is, dat op het noordelijk deel van de Noordzee de luchtdrukverschlllen snel toenemen en de westzuidwestenwind tot storm of zware storm zal aanwakkeren. Ook ln onze omgeving komt er Iets meer wind. Het ziet er daarom naar uit, dat de mist, die de komende nacht opnieuw zal ontstaan, zich morgen minder gemakkeilj zal kunnen handhaven dan vandaag. Ook de door een Schots vaartuig aan boord kant op opklaringen wordt nu Iets groter, genomen. Het Russische schip „Nowoja Sibor" is vooi de Noorse kust, vijftig kilome ter ten noorden van Bergen, op de rotsen gelopen. De zesenveertig opva renden van het zinkende schip zyn De minister van Buitenlandse Zaken van de Ver. Arabische Republiek Faw- zi. heeft verklaard, dat de V.A.R. be sloten heeft het vraagstuk van de emi gratie van joden uit Oost-Europa naar Israël „via officiële kanalen" aan te pakken. Deze verklaring zoo volgens waarnemers betekenen dat Cairo stap pen zal ondernemen bü de Oosteuro- pese landen om te trachten een einde te maken aai: de -.migratie van de jo den uit de; landen. De Egyptische pers wijdt al enkele dagen grote aandacht aan de berichten over de exodus van de Oosteuropese joden. „Al Ahram" drong dinsdag aan op drastische stappan om een einde te ma ken aai; de joodse emigratie Het blad weet uit semï-ofïicïèle <oods? bron te Wenen te melden dat de Russische joden op het ogenblik voorbereidingen treffen om naar Israël te gaan. Het aantal Russische joden wordt ge schat op drie miljoen. Tot dusver zijn er uit Roemenië 57,000 loden naar Is raël getrokken, aldus „Al Achbar". De Israëlische pers heeft dinsdag ge reageerd op de Arabische klachten over de joodse immigratie. Het blad „Davar" dat vaak de me ning van de Israëlische regering weer geeft, schreef: „Wij brengen geen sol daten naar Israel, maar hoeren, arbei ders, industriëlen, geleerden en tech nici". Uit de rekening en administratieve verantwoording over 1957 blijkt, dat Amsterdam in dat jaar een tekort had van 8.6ti8.132 gulden en tachtig cent. Een Beeld van de ravage die swtsiand na het ongeluk hij Reeuwijk: links het -ongerede autn&usjes en rechts, de auto van de aansUchtei, die gedood werd. De rechtbank te Amsterdam, uit spraak doende in een der eerste z.g, zedenzaken waarvan de pers de behan deling mocht bijwonen, heeft een 28- jarige typograaf veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een pr oei tijd van drie jaar ter zake van een poging tot het opwekken van abortus. De officier van Justitie had „uit een oogpunt van general preventie" twaalf maanden (met aftrek van twee weken voorar rest) waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, geëist. rlnnt ,m„ J» KT n.ir VakIi- 1 I 1 F dent van de New York Times in het komende najaar een in haar Ame rikaanse fabrieken gebouwde kleine personenauto op de markt brengen, die minder dan 2000 (ruim 7.500 gul den) dollar kost. General Motors en Chrysler zuilen volgens de New York Times dit voor voor eer, «leine wagen bekendmaken. De klein wagen van Ford zal on geveer gelijk zjjn aan de Zephyr die door de Engelse Ford-fabrieken wordt gebouwd. Alleen zal er meer ruimte voor bagage zijn. Het zal een zes -per soonswagen worden met een zes-cllin» dermotor met een vermogen van onge» veer 100 pk.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1