Monotoon christendom Interpellatie over schrootaffaire in Kamer Van der Goes van Naters bood excuses aan Oudhollands huwelijk TOMADO Vandaag overleg in Brussel Volledig akkoord over onafhankelijk Cyprus Straaljager ramt bomen en stort in tuin KLM koopt méér straalvliegtuigen A.R. pleiten voor betere huisvesting bejaarden Koopt op tijd uw zekerheid Vervalsing en kartelvorming? Schroot Makarios verheugd over resultaat Op 100 meter van landingsbaan Piloot met schietstoel uit brandend wrak Financiering door obligatielening in de Verenigde Staten Inkomsten voor het eerst sinds jaren verminderd Flesje met zwaar vergif verloren Door gasvergiftiging omgekomen r r NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK I VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 "N y ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4227 Directeur: H. DB RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Zit verder pag. 3, Xe koL) Zwakke plekken Kartelvorming Schoolvoorbeeld boerenkool SNELKOOKPAN (Zie verder pag. 3, Ze-kol.) -- •■nnrr- (Van een onzer verslaggevers) ER is een schrijnend tekort aan rust- en verpleegtehuizen voor de bejaarden. En in de toekomst dreigt dit tekort nog groter te worden. Om aan de geraamde behoefte te voldoen, moet tot 1980 een bouwprogramma worden verwezenlijkt dat in 105.000 bedden voorziet. Dit zegt het college van advies van de Anti-Revolutionaire Partij in een rapport over „De huisvesting van bejaarden, met name in verzorgïngs- en verpleegtehuizen", dat thans is ver schenen. Een samenvatting van de inhoud van dit rapport vindt men elders in ons blad. X* Zie verder pag. 3, 5e koL) MtMtlWS Witte de Withstraat 23 - Teler. 115700 (6 IJ Postbus 1112 - Postgiro No. 424519. Klachtendlenst abonnementen: 18 3018J0 uur Zaterdags 1718 uur. Telefoon 113700. •s-OraveBbageHuygensplein 1 - Telefoon 183467 (3 lijnen). Postbus 1081 - Postgiro No. 424887. Klachtendlenst: 18J018 30 u, Telef. 38238S Dordrecht: Spulweg 132 - Telef. 4370. Klachtendlenst rus 17.30 uur 1 Schiedam: Lange Haven 73 - Telefoon 6Ï486. Abonnementiprbs 61 cent per week. 1 2 65 per maand, 7.90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks. (Geldis tot morgenavond) WISSELEN» BEWOLKT Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele talen. Matige, in het kustgebied tijdelijk krachtige tot harde wind tussen west eta noordwest. Iets lagere middagtem- peraturen. Morgen: Zon op: 7.45 Maan op: 16.13 Onder: 18.03 Onder: 6.17 NU de verkiezingen naderen blijkt het voor vele christenen maar bijzonder moeilijk om verband te leg gen tussen politiek en heiliging. Er zyn ef onder hen, die tot dit contact leggen maar moeilijk kunnen komen omdat zt vuurbang zyn. dat er bij de ver kiezingen goedkope verbindingen zul jen worden gelegd tussen een zoals zjj het zien veelal werelds bedrijf als de politiek en het Evangelie. Het zijn de gelovigen, die huiveren als ze het „koude vuur'' zien en het „leuze- gekwaak" horen, waarmee h.i. de ver kiezingsstrijd onvermijdelijk gepaard moet gaan. Zij voelen zich verwant aan die ethisch-orthodoxen uit de vorige eeuw, die bun woordvoerder vonden In Aart Jan Theodoras Jonker, van wie onlangs ds. Jac. Petri in „In de waagschaal" vertelde, dat hjj en zyn broer zich van predikanten ais Talma en De Visser verwijderden toen dezen zich naar hun mening encanailleerden door in de politiek te gaan. En nog hoort Petri Jonker zyn banbliksems slingeren tegen hen. die als gelovige christenen zich warm ma ik ten voor „een blikken bus", waarmee Jonker raets anders dan de stembus op het oog had. Niemand zal willen ontkennen, dat bet gevaar, om ook in de politieke strfjd „vreemd vuur'* op het altaar te leggen, denkbeeldig is. En zó gezien behoudt Jonker's waarschuwing ook voor vandaag haar actualiteit. Maar hoewel mep by hem bedenkt, dat h(j en de zijnen toch allerminst gerekend wilden worden tot de af- en opgeslo ten individualisten, moet toch worden opgemerkt, dat vanuit deze visie een dualisme tussen politiek en heiliging wordt geconstrueerd, dat onbereken bare schade kan doen aan de doorwer king van het Evangelie op het ge bied der staatkunde. VEEL ernstiger staat het o.i. met een andere groep christenen. We hebben het oog Op hen, die zich ver want weten aan het leven uit het z.g. „innige christendom", zoals dat in de dagen van Voetius, Amesius, de TeeJ- lineks, Brakel, Lodensteyn, Slader.us en niet te vergeten Schortinghuis en zjjn epigonen, gestalte kreeg. Natuurlijk zal men de mensen van deze Kg. "„Nadere Reformatie" dank baar moeten blijven voor het kostbare goed, dat zy in de erfenis der Refor matie aan de volgende geslachten heb ben overgedragen. Met name dient hier dan genoemd te worden het benadruk ken van het bevindelijk karakter van het kennen van onze Heer. ZU hebben ervoor gewaakt dwars tegen een dode orthodoxie in dat het bijbelse kennen zou kunnen verzelf standigen, zou worden losgemaakt van de werkelijke verbondenheid met Christus. Hun accentueren van deze kennis als een kennis der liefde, als een kennis, die resulteren moet In een ontmoeting met de Heer zélf, heeft de kerk ervoor bewaard en bewaart haar er nog voor, dat zij hier zou verzeilen in de intellectualistische wateren van een formeel bloedloos christendom, waaruit aiie waarachtig leven is weg getrokken. Maar na gesproken te hebben over het hier verspreide licht in de kerk, zal ook gewezen moeten worden op de schaduwpartijen, die evenzeer op het doek van dit mystieke christen dom te zien zijn. Met Van der Linde die men hier toch moeilijk een verdacht getuige zai kunnen noemen moet men staande houden, dat een deel van deze groep toch te eenzijdig praktisch-kerkelijk ingesteld is geweest ln de smalste zin ea daardoor de wereld wel eens al te gemakkelijk heeft losgelaten. Velen van deze „oude schrijvers" hebben, als „praktizijns", hun belangstelling slechts gegeven aan de „praktijk der godzalig heid" en vaak in genen dele aan he' universele en culturele. Men lette b.v. op een figuur als Schortinghuis, bij wie het dikwijls nog heel wat gunstiger ligt dan bij velen zijn epigonen, die dikwyls zijn ideeën verwrongen hebben weergege ven en vertekend in praktijk hebben gebracht. Minister Zijlstra slaat felle PvdA-aanval af (Van onze parlementaire redacteur) jP|E INTERPELLATIE van de socialistische Tweede-Kamerleden NEDERHORST en VAN DER GOES VAN NATERS inzake de schrootfraude is voor de interpellanten zeker geen succes gewor den. Uit het verloop van de interpellatie bleek duidelijk, dat de r gering beter op de hoogte was dan de beide afgevaardigden en met name minister ZIJLSTRA het aan hem gemaakte verwijt, t by zyn departement niet voldoende onder controle had, afdoe kon weerleggen. Hadden de socialisten al gedacht uit deze interpellatie nog enige verkiezingswinst te kunnen halen, dan zijn zij' wel zeer bedrogen uitgekomen, want de aanval, die zij op het beleid van de minister van Economische Zaken richtten, werd volledig door de bewinds man afgeslagen en het slot van de middag bracht dan ook een ex cuus van de interpellant Van der Goes van Naters, dat hij zich al thans op één punt had vergist, n.l. de aard van de documenten, die op. het departement van Economische Zaken zouden zijn vervalst. i Adoerienlie) Zon op Zon onder DE „innige christen" zoals tinghuls hem tekent 1740 Schor- in zijn in verschenen boek: „Het innige christendom" vindt zijn beeld in de geit aan het touw, die nimmer verder komt dan het koord haar toelaat. Deze christen dwaalt slechts rond in dat beperkte veld, waarin zich zijn per soonlijke verhouding met God af- «peelt. De Vrijer heeft in zijn monografie over Schortinghuis gewezen op het wonderlijke feit, dat deze man in zijn k°ek zijn bekering tweemaal ver haalt. Dit is niet te wijten aan een fout in de compositie van het boek, maar dit feit is symptomatisch. De in- rige christen komt niet verder. Hij Wat aldus De Vrijer een cirkel gang rondom het centrale feit der we dergeboorte. Om de ene „weg", die dc Hare altijd weer met een „veranderd" teen» houdt, wentelt zich altijd en al- thd weer de meditatie. Hij heeft een feestelijk leven dat een repetitie is van De vragenstellers behandelden ieder een deel van de stor. laarbij viel al onmiddellijk op. dat de heer Neder horst zakelijker en met meer argu menten de regering bestreed dan zijn collega. (Jonkheer Van der Goes van Naters loopt nogal gauw voor een zaak warm) en dat speelt hem wel eens parten. Het moet gezegd worden, dat de socialistische afgevaardigde zijn ongelijk dan meestal w->! wl» erken nen. Zo ook deze middag. De vragen, die de ïrterpHlanten hadden gesteld concentreerden zich om drie .zaken. j! De vervalsing var documenten op het departement Jl^ De kartelvorming in de schroot- handel. De justitiële maatregelen tegen de wat de interpellanten noemden hoofdaanleggers, te weten de directeuren van de metaalindus- tie. De heer Nederhorst vroeg zich af of de minister wel voldoende inzicht had in de interne departementale ver houdingen. Nemen de grote interna tionale zaken de bewindsman n'et te veel in beslag, zo vroeg hij zich at. Hü stelde uitdrukkelijk, dat geen aan val op de persoon van de bewindsman werd bedoeld, maar dat hij toch we) graag antwoord wilde hebben op de vragen, die hij had gesteld. De inter pellant was ervan overtuigd, dat op het departement van Economische Zaken over bet algemeen onkreukbaar wordt opgetreden. Maar »r zijn zwakke plek ken in het ambtenarenkorps en in het bedrijfsleven. Is het ambtenarensalaris voor mensen met verantwoordelijke posities relatief gezien wel hoog ge noeg en dient voor het aanstellen in belangrijke functies niet met groter zorgvuldigheid te werk te worden ge gaan? Met name wilde de heer Nederhorst weten hoe het mogelijk was geweest dat het vervalsen van documenten door één enkele ambtenaar mogelijk was geweest. Ten aanzien van de kartelvorming in de EGKS, die naar zijn inlichtin gen bestaat, merkte hij op, dat dit een ontduiking is van de uitdrukke lijke bepalingen van de verdragen De regering kan nu wel zeggen, dat "k mij met mijn vragen tot de Hoge Autoriteit moet richten, maar daar mee is de minister van Economische Zaken niet van mü af. Want in dat geval stel ik mijn vragen aan de heer Ziilstra. lid van de bijzondere raad van ministers van de EGKS. Dit laatste had drs. Nederhorst be ter niet kunnen zeggen. Minister ZU1- stra. kennelijk geïrriteerd door deze Interpellatie, diende de socialistische afgevaardigde onmiddellijk van re pliek- Ik noem juist dit een school voorbeeld van een zaak, die door het Enropese parlement bü de Hoge Auto riteit aanhangig moet worde» ge maakt, Wanneer de heer Nederhorst meent dat ik voor deze affaire enige verantwoordelijkheid draag, dan kom ik hiertegen op. Als verantwoordelijk bewindsman in Nederland gaat dit buiten mij om." (ADVERTENTIE) Binnen to minuten met worst De heer Nederhorst moet bij de Ho ge Antoriteit zijn. Hy heeft in het Eu ropees parlement de gelegenheid vra gen te stellen. De interpellant moest dit in tweede instantie erkennen. Maar zo hield hy vol is de minister dan niet van mening» dat w)j Ier bescherming van onze belangen in de EGKS niet een samenspel dienen te spelen? Opnieuw was minister Zijlstra at- -v -IV -M, i .- - 'a jSê<- - -* De 58-jarige generaal Lavaud is be noemd tot stafchef van het Franse leger. Lavaud heeft naam gemaakt in Algerije, waar hij zich zeer moe dig heeft gedragen in de strijd te gen de opstandelingen. i P» E interpellatie over de schroot- JJ affaire, op zichzelf juist, kwam te vroeg. Het onderzoek is nog niet zover gevorderd, met name niet in het buiten land, om de zaak geheel te kunnen be oordelen. Waarom kwam die interpellatie nu? Waarschijnlijk zal de 12e maart daar niet geheel vreemd aan zijn. Vanwaar anders die regen van interpellatie- aanvragen van socialistische zijde in deze verkiezingstijd? Nu, daar hebben de interpellanten ditmaal geen plezier van beleefd- Minister Zijlstra gaf hun geen zweem van enig succes. Brandschoon kwam hij uit het debat te voorschijn. Een debat, dat niet door de heren Neder horst en Van der Goe«, maar alleen door hem werd beheerst. Er RUST HOOP, dat het hoogte punt van de mijnwerkersstaking in Belgie thans achter de rug is- Van daag wordt er in Brussel een ronde tafelconferentie gehouden, waarop ver tegenwoordigers van de regering, vak bonden en werkgevers zich over de situatie zullen beraden. In afwachting van de resultaten heeft de socialistische vakbond het sta kingsparool onverminderd gehand haafd. Met 118 tegen 78 stemmen bij drie onthoudingen heeft de Belgische Ka mer van volksvertegenwoordigers gis teren de rcgeringspolitiek in de kolen- crisis goedgekeurd. De r.-k. en liberale afgevaardigden steunden de regering, de socialisten en de communisten stem den tegen. De regering bestaat uit li berale en rooms-katholieken- Aan de stemming was woensdag een storm achtig debat voorafgegaan. In de Borinage zijn inmiddels veel wegversperringen verdwenen. Een re den daarvoor is ook bet feit dat men in sommige streken moeilijkheden met de voedselvoorziening begon te onder vinden. Engeland, Griekenland, Turkije en de leiders der Turkse en Griekse Cy prioten hebben gisteren in Londen overeenstemming bereikt over de stichting van een onafhankelijke repu bliek Cyprus. Ook aartsbisschop Makarios, de leider van de Griekse Cyprioten, heeft de overeenkomst getekend, hoewel hjj woensdag nog bezwaren had gemaakt. Makarios verklaarde tegenover de pers: Ik ben verheugd over de overeenkomst. Naar verluidt zijn op verzoek van de aartsbisschop enkele wijzigingen aangebracht in het akkoord, dat eerder tussen Grie kenland en Turkije in Zürieh was gesloten. Makarios zal binnen enkele dagen naar Cyprus terugkeren. Premier Menderes van Turkye, die herstellende is van verwondingen, op gelopen bij een vliegongeluk, heeft de overeenkomst ondertekend in een Londens ziekenhuis, in aanwezigheid van zyn Britse en Griekse ambtgeno ten. De tekst van het akkoord zal maandagmiddag om zes uur worden gepubliceerd. In Londen is ai uitgelekt dat Cyprus een eigen strijdmacht zai krijgen, dat de Engelse bases op het eiland Brits grondgebied worden, dat Cyprus in de Ver. Staten economische bystand zal vragen, dat duizend B.O.K.A.-leden met lichte gevangenisstraffen vrijge laten worden en dat 36 andere EOKA- kopstukken, die in Engeland gevangen zitten, aan Griekenland zullen worden uitgeleverd. De Britse premier Macmillan heeft laten weten dat de „noodtoestand" op Cyprus spoedig zal worden opgeheven. Op Cyprus heerst over het algemeen vreugde over het bereikte akkoord. In de Turkse wijk van Cyprus hebben leerlingen van Turkse middelbare scholen vanmorgen echter fel gepro testeerd. Zü schreeuwden dat Makarios nooit mag terugkeren. In Polen is een r.-k. priester ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf omdat hy zijn parochianen zou hebban aangezet tot het bieden van weerstand tegen bijzetting van niet- katholieken op r.-k. kerkhoven. Burgemeester Van Hall van Amsterdam is hier In gesprek met twee hoge persoon lijkheden uit de Afrikaanse staat Ghana: de vorst Nana Njornva Pan} in 11 (links) en Solomon K G. Asante. Dez- twee heren hebben een bezoek aan Amsterdam gebracht om contacten te leggen in de diamantindustrie. Deze foto werd geno men tijdens een receptie, die gehouden werd bij een hoofdstedelijke diamant- firma. ONGEWOON kleurig was de wijze waarop gistermiddag in Amersfoort de heer M. Dui ven en mej. AL A. Mulder in het huwelijk traden. De gehele stoet, en ook de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer A. J. Bruynooge. had zich in histori sche kleding uitgedost. Een en ander kan worden beschouwd als de inleiding tot de feestelijk heden die deze zomer in Amers foort plaatshebben in verband met het 760-jarig bestaan van de stad. De vader van de braid is voorzitter van het feestcomité- centrum, Zodoende. In Klein- beeld vindt IJ meer over dit hu welijk anno 2580. (Van een onzer verslaggevers) Op enkele tientallen meters van de woning van de lieer B. J. van Dillen, Amersfoortsestraatweg 45, Soesterberg, is vanmorgen om kwart voor elf een Amerikaanse straaljager brandend neergestort- De vlieger bevond zich, toen het toestel met een harde klap tegen de grond sloeg, nog in het toestel. Op het moment, dat de omwonen den toestormden om hem uit de brandende cockpit te bevrijden, stelde hij de schietstoel In werking. (Van een onzer verslaggevers) DE KLM heeft besloten om naast de reeds in bestelling zynde acht straalvliegtuigen van het type Douglas DC-8 nog een aantal straalvliegtuigen te bestellen in de Verenigde Staten. Het staat nog niet vast van welk type de vliegtuigen zullen zyn. Voor de finan ciering van de nieuwe bestelling zal naar schatting $40 miljoen nodig zyn. Om de daarvoor nodige middelen bijeen te krijgen heeft de KLM het voornemen om in de Verenigde Staten een obligatie lening uit te geven, welke obligaties op verlangen van de houder kunnen worden omgewisseld in aandelen. Het verzoek tot reeistratie voor de uitgifte van deze lening is woensdag door de KLM ingediend bij de com missie, welke belast is met het toezicht op de effectenhandel en de effecten beurzen in Amerika. De omvang van de lening is nog niet bekendgemaakt, doch verwacht wordt, dat zü omstreeks 17 miljoen zal bedragen. De looptijd van de lening wordt twintig jaar, maar de verdere voor Tussen de Warmoesstraat en de Raampoort in de binnenstad van Am sterdam is donderdagmiddag een flesje met zwaar vergif verloren. Het is een droge stof, bestaande uit kleine wit achtige kristallen. Het innemen van enige milligrammen kan de gezond heid reeds ernstig schaden. Het flesje is bruin van kleur met een bakelieten stop. waarden, zoals de rente, de conver siekoers en de aflossingstermijn zul len later worden besproken met de bankiers, die de lening zullen over nemen, zodra de goedkeuring van de commissie van toezicht The Se curities and Exchange Commission is verkregen. Het syndicaat zal na de overneming van de obligaties de lening aan het publiek aanbieden. De benodigde for maliteiten zullen naar verwachting op 10 maart a.s. zijn vervuld, zodat dan de dag daarop, als de verdere voor waarden zijn geregeld, onmiddellijk met de handel kan worden begonnen. Een deel van de emissie zal door een Nederlands bankierssyndicaat onder leiding van Pierson, Heldring en Pier- son en de Nederlandsche Handel-Maat- sehappy hier te lande aan het publiek worden aangeboden. De obligaties zul len verhandelbaar zijn op de officiële effectenbeurzen in New York en in Amsterdam. Zij zulten tot de aflossing omwisselbaar zijn in aandelen tegen een nog nader vast te stellen koers. Gezien de Amerikaanse verhoudingen en de geldende marktprijzen van de aandelen lijkt het ons niet onwaar schijnlijk dat de conversiekoers op om streeks 30 of in Nederlands geld uitgedrukt op 113 114% zal uit komen. Naast het geld dat door uitgifte der obligaties wordt verkregen is de KLM doende om nog 20 miljoen te lenen van de drie Amerikaanse banken^ die onze nationale luchtvaartmaatschappij al in 1956 een krediet van S 50 miijoen hebben verstrekt. Behalve de reeds ln bestelling zijnde acht Douglas DC-8 straalvliegtuigen, die in 1960 zullen worden afgeleverd, heeft de KLM nog twaalf Lockheed De piloot werd meters hoog de lucht Ingeslingerd. Hij kwam met zijn para chute in een boomtop terecht. Zelf viel hij en kwam met een harde smak op de grond terecht. De parachute bleef in de boomtop hangen. De piloot bleek verscheidene brandwonden en een beenbreuk te hebben opgelopen. De iuchtmaehtvooriichtingsdienst méldt; dat zijn toestand op het ogenblik rede lijk is. Tegen kwart voor elf hoorde de heer Van Dillen, die lid van het Actie comité tegen straaljagers is, het toestel gierend aankomen. Hy vloog naar het raam en zag de jager pijlsnel aankomen uit de richting Amersfoort. „Dat gaat mis," riep hy nog tegen, zijn medebe woners en hjj zocht onmiddellijk dek king. Hjj zag nog hoe het toestel rake lings over het laboratorium van zijn buurman, de directeur van de Gezond J heidsdienst voor dieren, de heer W. J. Soepe. daarbij een groot aantal bomen kraakte, tegen de grond sloeg en in brand vloog. De straaljager kwam ten slotte op ongeveer veertig meter afstand van. de woning van de heer Van Dillen, in de achtertuin, terecht, dat wil zeggen op ongeveer honderd meter afstand van de landingsbaan. Het verongelukte toestel was een Hunter Mark 6. Het toestel was om 10.12 gestart en kreeg in de lucht een z.g. .flame out". De piloot draaide het toestel daarna in een bocht terug naar het vliegveld, maar het had niet ge noeg snelheid meer om de landingsbaan te bereiken. f Advertentie) (Van onze correspondent) Vannacht i3 de 69-jarige mevrouw M RothuisJansen uit Den Helder ^00E, gasvergiftiging in een woning aan de Rijksstraatweg te Haarlem om het leven gekomen. Zij was op bezoek bfl haar zuster. Vermoedelijk heeft zy des avonds bij het wannen van water een verkeerd gaakraantje in de keuken opengezet.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1