Nadere fundering Ronde-tafelconferentie begonnen Geen algemene staking Koopt op tijd uw zekerheid w KAB verontrust over kolencrisis Mijnindustrieraad vraagt IjoodwiH Juist! grotere macht Macmillan naar jetJ vertrokken Men denkt al aan kortere werktijden CHRISTELIJKE REISSTICHTING TERUG NAAR GRONDWET VAN 1945 Opnieuw brand door oliekacliel in Hilversum Dulles bestraald 14 dagen verlengd NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ERIK ONDERDEKENS J. J. LINKER v_ ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4228 r- s Het REISPROGRAMMA PvdA-man in Assen hielp communisten Geen verdere beperking van koolteelt N.V. Levensverzekering Mij, UBO N.V, Algem, Verzekering Mij. UBO Kromme Nieuwe Gracht 8—10 Utrecht m Cliroestsjew mag naar Denemarken komen SOLA Enruilcampagne ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 f "N -/ Directeur: H. UE KUtti BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiuinniiiffliiininiiiiniiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiinii DE IA PROMENADE l§ VEEL MINDER BOVEN DEKENS NODIG! ELEKTRISCHE ZWAKSTROOM LISSE Rotterdam: VVuuac V.iil ti ,.;,t 25 - TcJei. II3ÏUO <6 1, Poste'ro No. 424319. Klachtendfenst abonnementen: 18 20-19.30 „ui Zawrdaga 1,-~18 uur. Telefoon 1137 00 •,-Grivenhate: Huygensptein X - Telefoon 183407 <3 lijnen» Postbus 103X - Postgiro No. 424BS7 Klachtendlcnst: I6.30~.19.30 u. Telef. 3«2S69 Dordrecht: Spuiweg X32 Telef. 4570. Klachtendienst na 17.30 uur Schiedam: Lange Haven 73 - Telefoon 67486. Abonnementsprijs 61 cent per weeh, 2.65 per maand 7 PO per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks. (Geldig tot vanavond) ENIGE REGEN Veel bewolking met enige regen of natte sneeuw. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Over wegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. Morgen: Zon op: 7.43 Maan op: 17.25 Onder: 18.05 Onder: 6.51 Hooidredacieur: Dr J A H J S KKtJINS SLOT HET artikel van gisteren. „Mono toon christendom", dat heenwees naar de noodzakelijkheid van de ver binding tussen politiek jen heiliging, vraagt nog om een nadere fundering. Men heeft deze verbinding wel wil len ontkennen doordat men uitging van een onjuiste interpretatie van het woord, dat de bijbel voor heilig ge bruikt. Men heeft er vaak de gedach te van de apartheid zonder meer inge lezen. Het woord heilig heeft echter met de gedachte van isolement niets te maken. De heilige dingen onder het oude Verbond werden niet apartge- steld zonder meer, maar werden afge zonderd tot de dienst des Heren. En hun afzondering was slechts een zeer voorlopige. Eenmaal zou op majestei- tel'ike en triomfantelijk wijze deze afzondering doorbroken worden wan neer de ganse aarde zou weergalmen van het heil en de heiligheid des He ren. Eerst onder invloed van een on schriftuurlijke heidense filosofie is men ertoe gekomen dit bijbelse hei- Hgheldsbegrip van zijn voedingsbo dem los te maken. Zo ko- de gedachte ingang vinden dat heiligheid alleen iets te maken had met het geestelijk leven, thuis hoorde in het woorden boek van de monnik en kluizenaar, maar geen waarde had voor het leven van alle dag. E apartheidsgedachte kwam weer naar voren. De betekenis van het heil werd ingekrompen, het heil werd van zijn universeel karakter beroofd. Tot welke desastreuze gevolgen dit wel moest leiden voor een "leven uit de vólheid van het heil in Christus poogden we gisteren te zien. toen we ons o.a. bezighielden mei het Schor- tinghuisianisme- De gedachte, die in de bijbel hij het woord heiliging ons telkens weer treft is die Ten Boom heeft hierop ge wc x in zijn „Oudtestamentische k .«grippen" van de volheid. Onheilig is in de bijbel het losse, /partiële, dat wat van zijn diepere le- vonsgmnd ia losgeslagen. Maar wat heilig Ja, "heeft ondergrond, het is de synthese, die al bet andere samenvat En wanneer straks dan ook op de we reld weer alles heilig zal zijn, dan wil dat zeggen, dat het losgeslagene, het van God weggedrevene weer op zijn rechte plaats zei zijn gebracht Dan staat alles weer in dienst van de éne God, dan is de ganse wereld heilig en dan is eerst in de diepe zin de vol heid van de tijd aangebroken. Naar de realisering van dat visioen werkt God héén. Ten Boom wijst in dit verband b.v. op de piafetie van Ezechtël aan het adres van Sidon (28 22), waarin heiligen en verheer lijken in één adem genoemd worden „Zie Ik wil aan u, o Sidon en zal in het midden van u verheerlijkt worden en gij zult weten dat Ik de Heer ben. Als Ik gericht zal hebben geoefend en in baar geheiligd -.al zijn". België Mijneonflict in dichtbij oplossing; I Advertentie) Zon op Zon onder /AP EEN ronde-tafelconferentie y van vertegenwoordigers van de Belgische regering, vakbonden en werkgevers is gisteren de eer ste stap gezet naar beëindiging van de stakingscrisis in de Bel- gische steenkolenmijnen* vJiïJreiein*,d3t de socialisten voor vandaag een algemene staking tonden v aen W hiermede weggenomen. Vandaag zal het gesprek worden v«?i iff Waarscl,Unl«k zal dan een ïan ,voor reorganisatie van n,ünen in beginsel worden vastgesteld. Wanneer hierover een ak- «2° li ^"eikl de stakingsactie waarschijn lijk spoedig eindigen. De socialistische vakbonden hebben de oproep voor de mijnstaking nog niet ingetrokken. In vier van de vüf Belgi sche kolenbekkens lag het werk ook gisteren stil. In een aantal andere be- drjj'ven werd eveneens gestaakt. De stakers lieten evenwel toe dat de rijkswacht versperringen op de we gen en spoorlijnen opruimde. Ook in de Borinage was gisteren al les rustig. Het verkeer begon er weer normaal te worden. De winkeliers In de Borinage heb ben een beroep gedaan op de gouver neur om de nodige maatregelen te ne men dat zij hun zaken weer kunnen openen. De meeste winkeliers hadden hun winkels gesloten onder druk van de stakende mijnwerkers. DE heiliging van Gods naam heeft dus met een bepaalde isolering niets van doen. Veel eerder is het een mobiel maken van alle krach ten ter realisering van het universele heil, dat God in Christus de wereld be doelt te schenken. Heiligen is een „der toekomst tegemoet-ordenen (Miskotte). En de z,g, „bevindelijke" christen zal zich ook maar moeilijk kunnen be roepen op de ook door hem aanvaar de Heidelbergse Catechismus, die in zondag 47, waar het gaat over de be de van Christus en de zijnen: Uw naam worde geheiligd spreekt over een recht kennen van God in al Zijn werken en ook over een schikken en richten van onze gedachten, woorden en werken, zo, dat in ai ons leven Zijn naam geëerd en geprezen worde. In het grote realisatieproces van de Heilige Geest, dat de aarde vol wil doen zijn van Gods' heerlijkheid, wordt de christen begenadigd door daaraan deel te mogen hebben. En wie eenmaal door dat visioen ge grepen is, kan het. niet meer kwijt ra ken. Een gezicht, dat Zacharia zien mocht toen hij op de doodgewone din gen van het leven, ja op die profane zaken als de bellen der paarden, die dienst deden in de oorlog en op de potten uit de keuken, z.g. thuishorend in de neutrale zone van het leven, da heiligheid der Heren zag oplichten. Niet alleen de potten in de tempelvoor hof, die tot dusver .-L veel minder hei lig werden beschouwd dan de zich bij het altaar bevindende offerschalen, zul len dan mogen dragen het „Heiligheid voor Jehova", dat eens uitsluitend staanmocht op de gouden plaat van de hogepriesterlijke tulband, maar al le potten in Jeruzalem zullen dan den Here der heerscharen heilig zijn. ®-w.z. Hem geheel toebehoren, zodat geen onderdeel van het leven dan meer aan Hem onttrokken zal zijn. ELNU, dit ideaal wenkt ook de (Advertentie) DE WOESTE HOEVE HUIS VOOR SPÉCIALITÉS. Specifiek wildreitauraat te midden van de Vetnwie Jachtterreinen. BEEKBERGEN, Telef. f 6761580. (Anno 1771). IN OUDE GLORIE HERREZEN. Rwiaurant aan de hoofdweg Apeldoorn Arnhem. Het bestuur van de Katholieke Ar beiders Beweging heeft een telegram gestuurd aam de ministerraad, waar- In het iljn ernstige verontrusting uit spreekt over de situatie die als ge volg van buitenlandse maatregelen voor de Nederlandse kolenmarkt dreigt te ontstaan en over het daar uit voortvloeiende gevaar voor het behoud van de werkgelegenheid In de Nederlandse mijnindustrie. Het bestuur van de KAB dringt er bij de Nederlandse regering met klem op aan onmiddellijk maatregelen te treffen om te voorkomen, dat de moeilijkheden van andere landen wor den afgewenteld op de Nederlandse mijnindustrie, wat de werkgelegenheid in deze industrie te gevaar zou bren gen. (ADVERTENTIE). HA2CT-FA8RIEKE N ZEVEfJBERGtN (Vaneen onzer verslaggevers) De mijnindustrieraad heeft gisteren de regering gevraagd om onmiddellijke maatregelen tegen een eventuele ver koop in Nederland van de Amerikaan se kolen, die voor Duitsland bestemd waren, maar die door de hogere in voerrechten van dit land te Rotterdam zön blijven liggen. Wanneer deze kolen hier tegen dumpingprijzen op de markt worden gebracht, son dit een oneerlijke con currentie betekenen voor de Neder landse mijnindustrie, die toch al moei te heeft mei de -koienarxei. Gedurende het laatste half jaar is de voorraad nog niet verkochte kolen in Limburg gestegen tot 800.000 ton, wat bijzonder veel is. Men vreest moei lijkheden met de afzet van deze voor raad wanneer men op de binnenlandse markt tegen de Amerikaanse prijzen zou moeten concurreren. Zou de regering geen maatregelen treffen dan is het, zo vernamen wij, niet onmogelijk dat de mijnen kortere werktijden moeten instellen, in de vorm van zogenaamde verzuimdien- sten, die niet betaald worden. Er zijn nu al stemmen opgegaan in Limburg om door minder te werken de produk- tie te beperken, maar de bonden staan daar afwijzend tegenover, omdat met mindér produceren geen prijsverlaging wordt bereikt en bovendien rekent men (Advertentie) 8 daagse VLIEGREIS v.a, 210. 8 daagse AUTOCARKEIZEN v.a, 89. daagse TREINREIZEN v.a, 133.— Keuze uit 600 vakantiereizen Vraagt gratis toezending aan; Leliegracht 54 Amsterdam-C Telefoon 40983. na IS uur 132937 JONG FRIS KRACHTIG er naar onze maatstaf gemeten mis schien niet zo heel veel van terecht brengt. Maar daarom is de politiek, nader geconcretiseerd als chr. politieke par tij, nog niet verwerpelijk. Want hier geldt het woord van Die penhorst uit zijn onlangs verschenen boek over de chr. politiek: „Want hoe waar het is, dat het oordeel over Je ruzalem gaat, Jeruzalem is slechts verwerpelijk ais Jeruzalem niet lan ger Jeruzalem wézen wil!" En daaraan dénkt men in het Je ruzalem der christelijke politiek nog niet. In'- endeel. Dwars door alle fa len héén bfijft hier 't visioen wenken en blijft de hartstocht om, door de Evangelische politiek. Ook als ze kracht van de Geest, de christenen op dit deel van het leven te moveren Daarom moet ieder, die van dit uni versele lied des heils, dat gehoord wi worden op alle terrein des levens, ook maar iets gehoord heeft, niet slechts blijven luisteren. Hij zal het orgel méé moeten bespé len. Hoe? Door zich met christelijk elan, de zaak van het Evangelie waar dig, daadwerkelijk te geven In de strijd om-een Evangelische politiek. Vanaf heden tot 12 maart en dan verder. Een „unendliche Aufga- be"? Niet voor hen, die met Paulus vertrouwen, dat Hij, die in hen een' goed werk begonnen is, dat ook vol eindigen zal tot op de dag van Jezus Christus. (Fil. 1:6) T.M. GILHUIS op beschermende maatregelen van de regering. De mifiiindustrieraad zegt Jn een te legram dat gisteren aan minister Zijl stra werd gezonden, o.a.: ,J3e Nederlandse mijnindustrie was en is nog steeds in staat normale con currentie tegemoet te treden. De aan beveling van de Hoge Autoriteit van 28 januari. Inzake de invoerbeperking van kolen in Duitsland, maakt normale concurrentie onmogelijk. De mijnindus trieraad vreest, dat dit zeer ernstige gevolgen zal hebben, onder meer voor de werkgelegenheid en de sociale po sitie van het mijnpersoneel. HU dringt er daarom met de groot ste klem op aan, dat onverwijld al die indirecte maatregelen genomen zullen worden, die deze funeste ontwikkeling voor de mijnindustrie en de mijnstreek zullen voorkomen". De mijnindustrieraad verzoekt voorts dringend geen medewerking te ver lenen aan maatregelen tot produktie- quotering. Steven maanden Ss de Willem RuIJs voor verbouwing ln het dok geweest, er werden twee nieuwe dekken bijge bouwd en ook werd een prachtig zwem bad aangebracht. Op deze foto ziet men hoe het schip langzaam achteruit het dok uitgesleept wordt. De rel, die ln Drente is ontstaan te verband met de ceel neming van de communistische Bru.,groep aan de ko mende verkiezingen blijkt een muisje met een staartje te zijn. In De "Waar heid heeft dezer dagen een bericht ge staan, waarin werd gezegd, dat do As ser aannemer W. Vlieger had deelge nomen aan de colportage-activiteit, ter verkrijging van de benodigde bandte- kenriigen op de kandidatenlijst Zo zou de heer "Vlieger onde rmeer zjjn auto ter beschikking hebben gesteld. Naar aanleiding van dit bericht heeft de af deling Assen van de Partij van de Ar beid het royement van de heer Vlieger als PvdA-lid voorgesteld. Het voorstel zal aanstaande woensdag worden be handeld. De aanvankelijke moeilijkheden rond deze kwestie hielden verband met het feie, dat een aantal ondertekenaars van de „Brug-lijst" zich terugtrok, toen het hoofdstembureau de lijst had goedgekeurd. Toen zjj hiertegen be roep aantekenden, beslisten Gedepu teerde Staten van Drente, dat de lijst wél geldig was. Het bestuur van het produktschap voor groenten en fruit heeft besloten de minister van Landbouw te adviseren de koolteelt voor 195D niet verder te beperken, dan met de bestaande 20 Voor een teeltomvang van 80 van die van 1957 zal de minister, zo is mee gedeeld, een garantiebedrag van 1 miljoen gulden, tegen 1,8 miljoen voor de oogst 1958, beschikbaar stellen. IN een vraaggesprek met het Vrije Volk heeft de heer Burger het volgende gezegd: „Over Oud: Oud kan alle kanten uit, ja weet alleen nooit welke". „Over de A.R.P.: Je weet ten minste precies wat ze willen: Zónder socia listen regeren". BlUkbaar zijn de anti-revolutionairen voor de heer Burger duidelijker dan de liberalen, ondanks de stellige ver klaringen van de heer Oud. WU nemen daar met genoegen nota van. (Advertentie) HOTCL-CAFÉ-RESTAURANT BAARN. AM AU ALA AN 1. - TEL O 2934 29 It Gunstige ligging in het centrum van het dorp. 3 minuten van bet station er in directe nabijheid van prachtigie bossen PREVIA KEUKEN. ZEEK VERZORGT» E IVHNKELDER (Advertentie) Levens- Studie- en Uitzet-, Lijfrente- Pensioen- en Begrafenisverzekeringen Brand-, inbraak-, Ongevallen- en W-A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. De Britse premier Macmillan ls van morgen per vliegtuig uit Londen naar Rusland vertrokken, Macmillan, die onder meer wordt vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd, zal ongeveer tien dagen te de Sowjet-Unie blijven. De Britse premier trok op bet vliegveld «en jas met bont aan, die hij voor deze reis heeft geleend. De Russische regering heeft beloofd geen censuur uit te oefenen op het nieuws dat buitenlandse journalisten willen geven van het bezoek van Mac millan. Tientallen Britse journalisten zijn naar Moskou gereisd. Zij zullen de Britse premier mogen vergezellen op zijn bezoeken aan KIew en Leningrad. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heelt de laatste dagen alles in het werk gesteld om hotel accommodatie te bemachtigen voor de vele buitenlandse journalisten. De Indonesische regering zal de grondwet van 1945 volgens welke het land wordt bestuurd door decre ten van de president herstellen. Dit heeft premier Djoeanda gisteren to Dja karta meegedeeld. De terugkeer naar deze grondwet schijnt vooral te geschieden op aan drang van het leger, dat hierdoor de positie van de communisten zou wil len verzwakken. Ook de Sumatraanse opstandelin gen waren voorstanders van deze maatregeL Verwacht wordt, dat het besluit van de regering een einde zal maken aan het geschil over Soekarno's opvatting over de geleide democratie, dat twee jaar heeft geduurd. Djoeanda deed de mededeling na een onderhoud met Soekarno te het paleis in Djakarta. Volgens de grondwet van 1945 berust de voornaamste uitvoerende macht by de president In Djakarta is bekendgemaakt,' dat president Soekarno van plan is een wetsontwerp op te stellen, dat ^vereen voudiging" van de politieke partijen beoogt. Soekarno wil, dat het aantal politieke partijen drastisch wordt ver minderd. Soekarno heeft vrijdag: in Djakarta verklaard, dat hij als uitvloeisel van zijn plan voor „geleide democratie" 35 zetels in het parlement zal toewijzen aan de strijdkrachten."Het gaat hier om zetels die worden ingenomendoor mensen die niet gekozen worden. De beruchte Amerikaanse gangster Frank Costello is van zijn burger rechten vervallen verklaard. Men verwacht dat de Amerikaanse rege ring gerechtelijke stappen zal doen, die moeten leiden tot uitwijzing vap Costello. Costello is van oorsprong Italiaan. land, kant. Na het blussen van een brand in een woning aan de Anthony Fokkerweg (leeft de Hllversumse brandweer een peroiei'""""'.acheI voor onderzoek in be slag s; men. Het gaat om een type oiiekachel, dat in Hilversum reeds ver scheidene' malen brand heeft veroor zaakt. De brandweer vermoedt, dat bij dit type kachels de ontluchttegspyp ver keerd geplaatst is, waardoor de olie voor-verhit wordt en te vroeg in brand geraakt. De oorzaak kan echter ook bij de gebruikers liggen. De tank wordt vaak te vol gegoten. Doordat deze tank tamelijk dicht bij de brander is ge plaatst, zet de olie uit en kan een ove-strominkje ontstaan, dat tot brand leidt. Bij de brand aan de Anthony Fok kerweg. in het huis van de 61-jarige kantoorbedieende M. S. J. Krans, bleef de schade beperkt tot de woonkamer. Veertien dagen geleden werd bij een Premier Hansen van Denemarken heeft verklaard dat de regering bij haar voornemen blijft premier Chroestsjew van de Sowjet-Unie uit te nodigen voor een bezoek. De juiste datum van. het bezoek zal in overleg met Noorwegen en Sweden worden vastgesteld. Kennelijk wenst de Deense regering te komen tot een gezamenlijke uitnodiging. De liberalen en de conservatieven in Denemarken zijn tegen de invitatie gekant. Ook in Noorwegen en Zweden zijn al bezwaren gehoord tegen een reis van de Russische premier naar Scandinavië. brand die door een zelfde type kachel was veroorzaakt de woning van de 83- jarige expedititeur J. A. Rog aan de Langestraat vrijwel met de grond ge lijk gemaakt. Rijksweg 13 tussen De Meen» en de rotonde Oude Rijn was gisteren geruime tijd vrijwel geheel versperd toen een vrachtauto, geladen met vellingkisten ln de berm raakte en omsloeg. De chauffeur moest ln een ziekenhuis worden opgenomen. De Vandaag-prijs, uitgeloofd door de redactie van het gelijknamige lite raire pocketperiodiek voor dichters of prozaschrijvers die nog niet in boekvorm publiceerden, is voor de eerste maal toegekend aan Henk Hendriks voor zijn gedicht „De Storm" pa Egbert Warries voor „Ochtendmonoloogje". (Advertentie) Nu de ERlK-deken is in het Kunnen de kruiken aan de Met TRANSFORMATOR op vijf ver schillende standen regelbaar. 1 persoons 2 persoon SO x 190 130 X ISO LITS-JUMEAUX, 2 MAAL 90 X 190 2-pers. en Lits-jumeaux elke helft af zonderlijk regelbaar. BABYDEKENS 40 X 70 Alleenverkoop voor Nederland HEEREWEG 7 02530—3185 Prosp. gratis op aanvrage verkrijgbaar. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles is vrij dag ongeveer een minuut bestraald en heeft de behandeling goed doorstaan. De behandeling zal misschien drie vier weken worden voortgezet. Zo als bekend hebben zich bij de minister verschijnselen van kanker voorgedaan. Chic, Sc N. We stem Rwy Netto-winst 1938 S 2.820.095 tegen een verlies van S 415.524 in 1957. Louisiana Land Cxpi. declareert een regelm kwart.div van 0.33 Dome Jllnes Netto-winst 1938 J.818.838 dollar (1.804.337) of 5 0.93 (onv.) per aand. (Advertentie) 20% reductie bij inlevering van oude artikelen met uitzondering van keukengarnituren sluitingsdatum wordt nu 7 maart 1959

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1