Amerika jeperkt olieinvoer Deense koning 60 ja A.-R. Parte: boodschap voor het hele volk DE TIJD EN DE MAASBODE WORDEN ÉÉN DAGBLAD Nederland zeer teleurgesteld Macmillan ving bot in rankri vervaUers rekenden op minstens drie mille Biddag - Stemdag aarschütüing Verleen steun aan clir. politiek Standpunt van 'arijs bleef ongewijzigd Toch doodslag op hruidenierster? Reeds plannen voor volgende aansla (met pistool) D Man die aangereden was door auto van minister, overleden KLEMMEND BETOOG VAN Dr. SCHOUTEN Italiaanse premier naai Londen, Parijs en Bonn Braziliaans vliegtuig explodeert: 29 doden 0EHSDAG 11 MAART 1959 Directeur: H. DB HUIG Geef Ons HouKiredacteur: ui beperkt. ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4245 A. H. J. 3. BKUINS SLOT PRESIDENT EISENHOWER beeft de invoer van ruwe olie, resi duolie cn geraffineerde olieprodukten in Amerika drastisch Vooral de import van afgewerkte produkten zal zeer beperkt wor den. De laatste maanden bedroeg deze impoTt 300.000 barrel per dag. De nieuwe limiet zal 60.000 barrel per dag bedragen. Deze beperking voor de invoer betekent grote schade voor de raffinaderijen op Curasao en Aruba, waar de olie uit Venezuela wordt geraffineerd. Ergernis Buit teruggevonden -Vit» «te (Itnstraat ZS Teler. 113700 (6 jj Poetbt» L112 - Postgiro No. 424513 ■ilachtendiemabonnementen; .8.30-1630 uu Zaterdag* 1718 uur. Telefoon 115700 Huygenspïein 1 - Telefoon 183467 <3 lijnen) Postbus ,1091 Postgiro No. 42*867. Klachtendlenst: 18801930. Cal 362S8» Spuiweg 102 - Telef. 4570. Lange Haven 73 - Telef. 67486, ïhonnementspTils 61 cent per week. S.03 per maaad, 7.9(1 pe, '-'wartaal. Loene nummers 15 owvt. Verschijnt degelijk/ gstterdsau pj-Gravechape: pordrecbt: schltdsm: g zouden vandaag naar de stem W bus zijn geroepen, als het de tweede woensdag in maart geen Biddag zou zijn. De stemming schoof nu een dag op voor het gebed. Het heeft ook inderdaad alles met elkaar daken. Het rode potlood kan ge beerd worden tegen het gebe in. Als iemand denkt: in de politiek gaat het eigenlijk alleen om de „leef baarheid" van het bestaan, om niet veel meer dan het „Geef ons heden onj dagelijks brood" dan is te be uken dat we dit gebed niet mogen isoleren van de andere beden, bijvoor beeld: „Uw Naam worde geheiligd" ea: „Uw wil geschiede (d.w.z. worde gedaan)". Het „Onze Vader" geeft meer aan wijzingen voor ons stembiljet, dan we meestal dóórhebben. Ook trouwens ln die „bede van de Biddag" over het dagelijks brood. Let u maar eens op die twee woordjes: „Geef' en „ons". ten van „gegeef" leven. Daarom heeft de Biddag zin. Wij kunnen geesj aanspraak maken op materiel goederen, niet op gezondheid en wer en slagen. Het is genade, waar voor wij de hand ophouden op de Bid dag. De schuldige hand, daarom is di Biddag dag van verootmoediging óók, dag van schuldbelijdenis. En voor de politiek betekent dit, dat we bij de aardse goederer niet bezig zijn met „het onze." Het is alles van Hem en eerste vereistf voor iemand die betrokken is bij de regering van het land, is de belijde nis, dat het is een bezig zijn met „hetj Zijne," Waarvoor de Eigenaar Zijn regels heeft gegeven. Partijpro gramma's moeten wordeh geschreve op de lijnen, die God heeft getrok ken. Daarom schakelt de Biddag een aantal lijsten uit. CHRISTUS leert niet bidden: Geef mij mijn dagelijks brood. Wij horen bij elkaar an de één mag niet eten ten koste van de ander. De ar beider bidt dit voor zijn baas en om gekeerd. Dat stelt ons meteen verantwoorde lijk voor elkaar en voor het werk, waarvan wij beiden leven: de werk gever en de werknemer. De consequentie van dit gebed is, dat de arbeider werkt in het bedrijf, alsof het van hemzelf is. En de pa troon zal hart hebben voor de belan gen van zijn ondergeschikten. De consequentie van dit gebed is ook, dat het mij verbiedt, mijn poli tieke keuze te laten bepalen door groepsbelangen. Wamt ik bid evenzei om het dagelijks brood van de ander als van mijzelf, daarom zullen wij per stembiljet de belangen van de an der evenzeer op het oog hebben als de onze. (Geldig tot vanavond) dezelfde temperaturen Droog en gedeeltelijk bewolkt. Matige tot vrij krach tige zuidoostelijke wind. Weinig verandering In tempe ratuur. Morgen: Zon op: 7.04 Maan op: onder: 18.37 onder: 22.06 t N de kamerkieskringen Amster- dam en Utrecht ls ook een lijst ingediend door de „Positief-Christe- Hjk Nationale Unie", welke het lijst— nummer 12 heeft gekregen. Intussen heeft de heer C. Poot uit Amersfoort reeds te kennen gegeven, dat het helemaal zijn bedoeling niet was zich kandidaat te laten stellen, laat staan als lijsttrekker op te tre den. Hij vraagt dan ook niemands stem. Het is duidelijk, dat elke stem, wel ke op lijst 12 wordt uitgebracht, ver loren is en slechts ten nadele kan werken van de AJt. of van de CJH. lijst. Zulks geldt uiteraard ook voor andere splinterpartijtjes. Men zij dus gewaarschuwd en ver spitte zijn stem niet! ANDAAG viert koning Frederik IX van Denemarken -.yn zestigste ver jaardag Bijna twaalf jaar heeft deze 'sympathieke vorst thans geregeerd. In 1947 besteeg hij na de doo van Chris- tiaan X de Deense troon Koning Fre derik is een groot muziekkenner en eest geroutineerd zeeman. Biddag beïnvloedde deze keer de datum van de stemdag. De Biddag beïnvloede ditmaal de keuze op de stemdag. Wie bidt komt tot een bepaalde „stemming". Wie bidt, stemt daarmee reeds en stemmen is ook bidden. Het stemhokje is de binnenkamer waar de Vader in het verborgene ziet, of wij blijven bij wat wij in het open baar hebben gebeden. Utrecht. DS. G. SPILT. (Van onze correspondent) Dt 39-jarige heer F. Bouwman uit pegstgeest, aie anderhalve week ge- den door de auto van minister Zijl- sira werd aangereden, toen hij plotse ling de weg overstak, is overleden in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De chauffeur van prof. Zijlstra heeft )g sterk afgeremd, :oen de bejaarde man plotseling overstak, maar kon een 'wijding niet meer voorkomen. De wagen schoei in de heg. De minister en ;jjn chauffeur bleven bij het onge luk ongedeerd en konden hun weg ver volgen. De erevoorzitter van hel Centraal -o- mlti van A.R.-kiesverenigin n. dr. 3. Schouten, heeft gisteravond in klemmend betoog voor de radio het Nederlandse volk opgeroepen steun to verlenen aan de christelijk politiek, die de A.R.-Party voorstaat. Dr. Schou ten had als leidraad gekozen te bijbel tekst: vreest God en ond houdt Zijn geboden. Dit geldt voor alle mensen Daaruit trok dr. Schouten ie con clusie dat de A.R.-Partlj, ondanks de mening van hen die anders beweren niet alleen het recht, maai ook de plicht heeft zich tot het gehele -Ne derlandse volk te richter Hij riep de luisteraars op de boodschap van Gods woord niet te verwerpen, ver leen uw medewerking aan een chris telijke politiek, dit ernaar streeft Gods geboden te onderhouden. Vervolgens stelde dr. Schouten dat de A R.-Partij een volkspartij is, omdat haar samenstelling een doorsnede van Dc directies van de N.V. de Maar wde en de N.V. Drukkerij 9e Tijd de', o mee: „De N.V. Drukkerij De Tüd te Am sterdam en de N.V De Maasbode te Rotterdam hebben besloten tol aaowe samenwerking. Als- gevolg hiervan zullen de (rooms-katbolieke Red.) landelijke dagbladen De ld en De •"aasbode met ingang van 1 .pril ».s. wotoen samengevoegd tot één enkel tPdJhik dagblad, lat onder de naam Tfld-De Maasbode zal verschijnen. Dj redactie zal worden samenge steld uit de staven van beide samen- Bevoegd.» bladen. De hoofdredactie zal torusten bij de heren mr, W. A. M. van «er Kallen en H. Baron van Lams- weerd terwijl de eer mr, L. B. M. wust hen als politiek redacteur ter zal taan. De landelijke en de Amsterdan.se editie zullei te Amsterdam en de Rot terdamse editie zal te Rotterdarc: wor den jedrukt. Daarnaast zal het bedrijf te Rotterdam, evenals, thans het g« val is, het plaatselijk 'olad Het Nieuwe Dagblad en een vijftal gewestelijke* bladen verzorgen en drukken." Naar wij vernemen, werken bij Maasbode in Rotterdam thans ongeveer 25 journalisten. Het is de bedoeling dat eer aantal van hen hoeveel is nog niet bekend in Amsterdam bij Me Tijd in dienst treedt. Vier journalisten hebben daarin reeds toegestemd. Aan een zestal anderen is onslag aange zegd. Voor het administratief en het nisch personeel schijnt de reorganisatie geen ontslagen mee te brengen. onze maatschappij is. De A.R.-Partij be hartigt geen bepaalde belangen. Het program van actie is duidelijijk en po sitief. ook het sociale program heeft een positief karakter. „De verwijten dat de A.R.-Partij zou worden beheerst door oex-conserva tieve machten betreur k". Dr. Schou ten laakte deze politieke propaganda en veroordeelde haar. Zij is in strijd met de feiten en tracht die zelfs onher kenbaar te laken Er was bij de kabinetscrisis geen sprake van de tegenstelling conserva- tief-progressief. Men weet dit best. Waarom moet men het dan voorstellen alsof het anders is? Als het wei zo zou zijn, aldus dr. Schouten had ik het wel gemerkt, want ik leef nog volledig in de parti mee. De A.R.-Partö kiest welbewust voor de christelijke staatkunde en zij weel dat de financiële, economische en mo- jetaire politiek daaraan ondergeschikt moet wordet gemaakt. De PvdA heeft ten aanzien var; de staat geen enkele reserve, zo vervolg de dr Schouten. Zou haai streven ver wezenlijkt worden, dan komt er op den duur in Nederland 'n opeenhoping van de politieke en sociale macht in enkele handen. Dit leidt op den duur tot staatsmacht en wat moe er dan te rechtkomen van de geestelijke vrij heid? Vervolgens bestreed dr. Seho en de vrijheidsopvattingen van de libe ralen. De liberalen kiezen de midden weg tussen het individualisme en het socialisme. Zij weten ook wel het mid den aan te wijzen, aldus dr. Schouten maar het is de verkeerde weg. Ze k ;mt er op het laatste een wanverhouding tussen gezag en vrijheid. Ove; de positie van prof. Oi wildi dr. Schouten alleen zeggen: Op Oud moet men niet bouwer.. Hij heeft na de bevrijding telkens wijzigingen aange bracht in zijn politieke houding zon de? dat die wijzigingen uit de staatkun dige toestand konden worden ver- klssrd Met een laaiste proep tot de kie zers en een heenwijzen naar de zege ningen, die de Reformatie aan ons volk heeft gebracht, besloot de grijze Af leider zijn radiotoespraak met te wij zen op de dwingende noodzaak voor ons staatkundig, sociaa: en economisch leven van een hristelijke politiek. Daarvoor, voor die politiek, aldus dr. Schouten, vraagt de A.F Party op 12 maart a.s. uw medewerking en sfeun. De Italiaanse premier Segnl ec zijn minister van Buitenlandse Zaken Pella zullen de komende twee weken bezoeken brengen aai:. Londen, Parijs er Bonn voor besprekingen met Mac- millan. He Gaulle m Adenauer over het standpunt van het Westen inzake Berlijn. De exprestrein Bordeaux-Marseille Is vanmorgen nabij Montpellier ont spoord. Vijf pers oner zijn om het leven gekomer doordat een aantal rijtuigen kantelde. De Nederlandse ambassade te Wash ington heeft een verklaring uitgege ven, waarin zij haar teleurstelling over deze maatregel uitspreekt, Seeds twee weken geleden had Nederland uiting gegeven aan gijn bezorgdheid over ie mogelijkheid van invoerbeper kingen. Het strategisch belang der raffinade rijen op Aruba en Curacao voor de nationale veiligheid van ie herenigde Staten is nog eens nadrukkelijk onder streept. De verplichte beperking van de in voer geldt, voor de xveranties van alle landen, Maar de V.S onderhandelen nog met Canada m Venezuela, ten einde hun oliepolitiek te coördineren met die van de landen, die een bijzon dere rol spelen in de verdediging van het westelijk halfrond. In zijn toelichting >p de drastische maatregel zegt president Eisenhower, dat deze maatregelen genomen zijn om dat sommige Amerikaanse importeurs In het noordoosten van Brazilië, in het gebied van Curralhonos, is een vliegtuig van de Braziliaanse lucht macht in de lucht ontploft. De 29 inzit tenden van het toestel, ledei van de Braziliaanse luchtmacht en hun ge zinnen. zijn om het leven gekomen. (Van onze correspondent) Premier Macmillan van Engeland is vandaag in Londen teruggekeerd van zijn bezoek aan Frankrijk. Ia diploma tieke kringen ln Parijs houdt men vaat aan de overtuiging, dat êe Britse staatsman niets aan het standpunt van Frankrijk heeft kunnen veranderen. Volgens president de Gaulle kan een gedemilitariseerde zone geen po litiek en militair nut meer hebben, tenzij dan om de Russische propagan da te versterken. De Gaulle heeft Macmillan zonder omwegen gezegd, dat de verdeeldheid in de westerse wereld een groot succes kan beteke nen voor de Russen en dat ze daarom zo snel mogeiyk uit de wereld moet worden geholpen, maar dan op basis van de Frans-Duitse opvatting De Gaulle en zijn minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, heb ben te verstaan gegeven, dat ze niet maar niet zonder duidelijke ergernis. de minste waarde hechten aan non agressiepacten. Couve de Murville heeft er zijn mis noegen over uitgesproken, dat de Ame rikaans-Britse politiek ten aanzien van Rusland is afgezwakt. Naar verluidt heerst iu de Britse de legatie nogal ontstemming omdat de Gaulle slechts weinig tijd voor bespre kingen met Macmillan had. De agenda van de generaal was zo zwaar belast, dat de bespreking niet kon worden ge rekt. De Britse minister van Buiten landse Zaken zou hierover by zijn Franse ambtgenoot hebben geklaagd. Macmillan, die door het nogal te leurstellende verloop van de bespre kingen toch waarschijnlijk al met op gewekt was, heeft bij zijn vertrek van het Paryse vliegveld nog een bittere pil moeten slikken. Voordat hij in het vliegtuig stapte, las hij een verklaring in het Frans voor. Toen hij hiermee gereed was, vroeg een Franse radio verslaggever hem de verklaring op nieuw te lezen, maar nu in het Engels Macmillan voldeed aan het verzoek, geweigerd hebben te voldoen aai het verzoek, van de regering tot vrijwillige beperking van de invoer van ruwe olie tot een omvang, die in overeen stemming is met de nationale veilig heid. (Van eer onzer verslaggevers) De Amsterdamse recherche heeft de roofoverval >p de 67-jarige kruidenier ster C. Belles rond. Daardoor is een niet mei name genoemd bemiddeld heer ln de hoofdstad gevrijwaard van de overval, die een „gang" van vier mannen en Jongens reeds oor hem In petto had. Een van de doeleinden van de zondagnacht gepleegde misdaad was nl. geld te krijgen vooi ;:en echt pistool, waarmee zü hij een volgende gelegen heïd te werk zonden gaan. Het onderzoek in de Bankastraat overval heeft tot zo spoedig resultaat eleid omdat de recherche al enige tijd verdenking koesterde jegens een groepje jongelui, dat bijzonder /aak dezelfde slackbar op de Mauritskade bezoch' Men nam aan dat zij verant woordelijk waren voor een serie, de laatste i.fjd gepleegde, inbraken in Amsterdam-Oost, waarbij steeds de zelfde methode werd toegepast. Zo was het bijv. hun gewoonte de tele foonlijn in de betrokken panden door te snijden. Zondagavond om hal tocht arresteerde de politie ieeds de 19-jarige oudpapier- perser P. H. en zijn vriend, de 24-jarige schilder M. v. G die dit ambacht naar zijn zeggen in de gevangenis geleerd heeft Beiden jongemanne die bepaald „een hekel aan werken hadden" Als volgende werd de eigenaar van de snackbar, de 28-jarige W, v. V. in de vroege maandagmorgen om één uur gepakt. Men neemt aan dat hy de plan- netjes voor de jongens die voor ge tallen van drie cijfers bü hem in het krijt stonden, uitstippelde. Na talrijke getuigenverklaringen we»d maandag middag de vierde man, de 18-jarige loodgieter A. d. H. opgepakt. Aanvankelijk waren zij van plan mej Belles bi iet uitlaten van haar hondje onschadelijk te maken, maar dat plan heter, zij varen. Donderdagavond bel den zij echter bij de kruidenierswinkel aan met de bedoeling gewelddadig op te treden. Mej. Belles deed toet niet open. Zaterdagavond werd ten slotte vol gen een zorgvuldig opgezet plan de grote ..slag geslagen. In de vooravond ziin twee van de verdachtess via de ouderlijke woning van een van hen «ver de daken naar de school naast de krui denierswinkel igaan, hebben daar de voordeur ontsloten en ln een sehool- lokaai een soort dwaalspoor gemaakt, terwijl de anderen buiten op de uitkijk stonden. Daarna hebben ze tot diep in óe nseht n het reeds gesloten koffiehuis zitten kaarten. Oir, ongeveer halfdrie arriveerden ze via de geopend® school achter de woning van mej. Belles -o rukten daar de tuindeuren oper. De gehandschoende en gemaskerde P. H. en M. v G. maakten door hun optreden binnenshui; ie bewoonster wakker, die begon te gillen. Zij is toers door een dreun in het gezicht bewusteloos ge slagen althans dat dachten de in brekers en aan handen en voeten gebonden te bed gelegd. De medici achten - zo blijkt thans een ge welddadige dood toch niet uitgesloten. Vervolgens hebben d twee jonge mannen op hun gemak alles doorzocht. ZÜ meenden dat mej. Belles minstens goed was «oor „drie rooien", doch moesten zich ter slotte met ongeveer 300 in een plastic zak tevreden stel len. Daarmee zyn ze door de winkel deur naar buiten gegaan en hebben de buit aan hun leider, lie op de uitkyk had gestaan ter hand gesteld. Op hem is iet geld ook teruggevende Deze toedracht ls aan het licht ge komen toen na veel ontkennen de be kentenisset los! /amen Zeer herwa rend voor de beide inbrekers was ook een in alle opzichten geslaagde sorteer proef met de Weesper speurhond „Sies", die lucht gekregen had aan het touw waarmee de kruidenierster ge kneveld was. De eigenaar van dt snackbar blijft echter 'erwyl juist by hem het ge roofde gele is teruggevonden hard nekkig ontkennen Jok maat iets met de overval uitstaande te hebben. De politie wil thans nog nagaan hoe het precies zit met de verklaring van de bovenwonende gezusters, die in de acht van de overval nog een poging hebben gedaan de politie te bellen (zy hebben bU een naburige melkboer voor de deur gestaan) maar toen dit niet lukte, bevreesd weer naar bed gingen. Eerst de volgende morgen hebben zij de politie telefonisch ingelicht; zij zouden een dagje naar Antwerpen ge gaan zijn. WaarschynHjk heeft de koffiehuis houder, die geld nodig had om zyn za ken ail te breidet en de jongens fi- nancieel aan rich had gebonden het initiatief tot de nachtelij strooptoch ten genomen, waaraan zü in geldelijk opzicht steeds weinig gehad lebben. Daarom was het nu de bedoeling een goede slag te slaan, waartoe zij zich oor een gulden of vfjftien uit de kof fiehuiska: een alarmpistool hebben aangeschaft als een eerste begin. Ogden R. Reid, lid van de directie van de New Vork Herald Tribune is door president Eisenhower benoemd tot Amerikaans ambassadeur te Israël

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1