r Heel Tibet in opstand tegen Chinezen Poesen-kerkhof ontdekt in tuin te Eemnes VS-transportvliegtuigen voor Indon. luchtmacht? Vandaag in Nederland Ruzie uitgevochten met krik, ploertendoder enauto Koning BOUDEWIJN brengt staatsbezoek aan Nederland r IN IEDER GEVAL TOPCONFERENTIE Opklaringen, later weer kans op regen Overeenstemming over antwoord aan Moskou Veel tbc-gevallen in Millingen a. d. Rijn Handelde opkoper in vachten? Grote staking in Japanse mijnen Noors ijsblok viel tien pereent af VERTREK WERD GEHEIM GEHOUDEN Heel gezin vermoord in Amerika Dronken bromfietser reed op wandelaars in: meisje gedood i Auto in volle vaart op kinderwagen Prof. Beel ontvangt voor tweede maal fractieleiders Wild-West in Loosdrecht MAANDAG 23 MAART 1959 J ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4253 r "S Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur; Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOP BOMMEN OP KLOOSTERS BIJ LHASA President Eisenhower is de Britse premier Macmillan tegemoet gekomen tijdens de besprekingen, die zaterdag in Camp David bq Gettysbnrgh zijn gevoerd, aldus wordt in welingelichte kringen vernomen. Eisenhower was aanvankelijk van mening dat alleen een topcon ferentie met de Russen kon worden gehouden als vooraf behoorlijke resultaten zouden zijn geboekt op een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, maar thans zou hij, evenals Macmillan. aan deze conferentie van ministers geen hogere eisen stellen dan dat zij het eens wordt over een agenda voor de topconferentie. Macmillan schijnt de president ervan te hebben overtuigd, dat er in ieder geval een tapgesprek moet worden gehouden. ..Bevriezing** Prima Onderzoek Kritiek op Nehroe Uitdaging op reis naar Libreville LOCKHEED VRAAGT VERGUNNING \J OOR de 50-jarige Nederlander Schmidt was zijn vrijlating uit Indonesische gevangenschap een even grote verrassing als voor ieder ander. „Ik heb mij er welis waar nooit bij neergelegd dat ik de rest van mijn leven in gevan genschap zou moeten doorbren gen," zei hij ,toen hij gisteren in Londen aankwam. Het leek er echter nog allerminst op dat de vrijheid zo dichtbij zou zijn, toen Schmidt wakker werd in zijn kleine cel, die hij sinds 18 decem ber 11)53 niet verlaen had. Het ging alles overrompelend snel. „Goed toneel" Baby gedood Sunny Seat de stoel om lekker lui te luieren I De heer Schmidt op het vliegveld in Londen, terwijl hij journalisten te woord stond. Zie verder pag. 3, le kol.) witte <s« wtttutraat 23 - Teiet. 115700 u Fo»tbu» 1113 Fottffaro No. 424519 Klaohtendlenst abonnementen: 16.30-19.30 uur Xater&ags 17ia uur. Telefoon 115700. Huygeswpreln 1 - Telefoon 183407 (3 lijnen) Postbus 1091 Postgiro No. «N867, KlsehleadJenst: 1830—;19.30. Teief. 36256U Spui weg 132 - Telef. 4570. Lange Saven 7» Telef. 67488. Abonnementsprijs 81 cent per «eek, 12,«5 per maand. I 7,80 pr ttrsrtaal. Losse nummer» IS ee»t. Verschijnt dageiljaf IMttrtMi: ■i-erarenhsge: Dordrseht: gchledams (Geldig tot morgenavond) AANHOUDEN» ZACHT Hier en daar mist, plaatselijke opklaringen en later kans op regen. Matige wind nlt znideliike richtingen. Aanhoudend zacht weer. Morgen: zon op: 6.36 Maan op: 18.52 onder: 18.58 onder: 6.16 Macmillan overtuigde president Eisenhower TIJDENS het weekeinde trok de met koude lucht gevulde storing in de hogere luchtlagen boven ons land in noordelijke richting weg. De koude lucht werd sne] vervangen door zachtere, die» voorafgegaan door een regengebled, zondag o nland bereikte. De afgelopen nacht waren de minimum temperaturen voor de tijd van het jaar ongewoon hoog. Op sommige station* kwam de temperatuur niet beneden 10 graden. Door de hoge vochtigheid van de Tucht ontstond plaatselijk mist. Het zachte weer houdt oo kde komende 24 uur aan. waarbij echter door draaiing van de wind naar zuidelijke richtingen weer iets drogere lucht zal worden aangevoerd. Hierdoor kunnen opklaringen onstaan. maar later neemt de kans op regen weer toe. Voor de Golf van BIscayc fs namelijk een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, die langzaam naderbij komt en waarvan de invloedssfeer zich morgen tot over ons land uitbreidt. derzoek ingesteld naar de Amerikaan se openbare mening, in de Berlynse crisis. Het blad heeft bevonden, dat de politiek van Eisenhower standhou den in overweldigende mate door de bevolking van de Ver. Staten wordt goedgekeurd. Maar tcgciük heeft het blad geconstateerd dat vele Amerika nen weinig omtrent de geschiedenis en de geografie van het conflict weten. Een groep verslaggevers van de New Vork Times is door het land getrokken en heeft ongeveer 470 personen ge ïnterviewd. In het algemeen gesproken vertrouwden deze personen erop dat de Berlijnse kwestie door onderhande lingen zou worden geregeld en niet door een oorlog. Van de 470 geïnterviewden wisten 185 .niet dat Berlijn een enclave is in communistisch Oost-Duitsland, op 170 km. van de Westduitse grens gelegen. Deze mensen wisten ook niets van de Macmillan en Eisenhower hebben samen een ontwerp van een westerse antwoordnota aan de Sowjet-Unie be sproken en goedgekeurd, waarin bet resultaat van hun besprekingen ver werkt wordt: een voorstel om op 11 mei Is Genève een conferentie der mi- sisters van Buitenlandse Zaken te be letten, door de Grote Vier, en met Polen en TsJeehosiowaküe nis waar nemers. In juli of angustus zou dan de topconferentie gehouden kunnen wor den. De president en de premier hebben ook gesproken over een zekere „be vriezing" van de strijdkrachten in Europa. Het gaat niet om „uitdunning" van de strijdkrachten maar hoofdza kelijk om een inspectiestelsel, waar over in hoofdzaak overeenstemming zou hebben bestaan. Het lijkt dus waarschijnlijk, dat Mac. raiHan zijn plan voor „uitdunning" beeft losgelaten en thans doelt op een itatos quo. De besprekingen die Macmillan en Eisenhower in Camp David gehouden hebben, zijn door James Hagerty, Eisenhower's perschef „prima" ge noemd. Macmillan's woordvoerder, Hope, zei dat de Engelse premier gelukkig en tevreden was over zijn besprekingen van drie dagen met Elsenhower. Mor gen keert de Britse premier terug naar Londen. Gisteren is hij in gezelschap van Eisenhower per auto van Camp David naar Washington teruggereden. Op hun terugreis hebben Eisenhower en Mac millan nog een kort bezoek gebracht zan minister Dulles, De New York Times heeft een on- bleem. De laatste weken zijn in Millingen a.d. Kón en omliggende plaatsen een aantal gevallen van tbc aan bet tlbht gekomen, waarvan men de haard nog steeds niet heeft weten te vinden. De ziekte openbaart zich onder alle lagen va nde bevolking. Reeds ongeveer 20 patiënten zijn besmet, waarvan enke len dermate ernstig, dat vrijwel on middellijk opname in een sanatorium noodzakelijk was. In de meeste gevallen vertonen de patiënt engriepaanvallen met hoge koorts, waarna vlekken op de benen komen, die met tbc besmet zijn Nog deze week zal, althans bij de plaatselijke industrieën, begonnen soneel. Direct daarna zal het overige worden met doorlichting van het per- deel van de bevolking verplicht wor den zich aan een onderzoek te onder- we:«jen. Zo wil men trachten de ziek te, die zich nog steeds uitbreidt, te lo- ealiseren. Vorig jaar juli zij ntijdens een be volkingsonderzoek geen gevallen van actieve toe geconstateerd. (Van onze correspondent) o* tuin van de 64-jarige opkoper v. d. S. in Eemnes zijn de ka davers van een groot aantal katten ttvonden. Aangenomen wordt dat de hian de dieren heeft „gemept" en ze «Mrna In een schuurtje bij sUn wo- ®'ag heeft gedood om in het bezit van de vacht te komen. Hoewel de opkoper hardnekkig ontkent dat dit heeft de rijkspolitic hem in T®5»ekerde bewaring gesteld. het dorp bestond reeds lang arg waan tegen de opkoper. De argwaan word versterkt doordat vrU regelma- «8 katten verdwenen. •Mnenwerking met de keurings dienst van waren heeft de* rijks politie een inval gedaan ln het be wuste schuurtje. Zij troffen 'n juist gedode kater aan, die aan een touw aan het plafond hing, klaar om le worden gevild. In een zak troffen de mannen een klagelijk miauwend poesje aan, dat zijn leven zonder twijfel aan deze inval te danken heeft. Bij opgravingen in de tuin werden tal van kadavers aangetroffen, hoofdzakelijk van katten, maar mo gelijk ook van honden en geiten. De onwelriekende vondst is per des- tructor-auto naar het abattoir in Baam overgebracht voor een nader onderzoek. De rijkspolitie te Eemnes heeft nu allen, die sinds enige tijd een poes of ander (huis-)dier missen, ver zocht zich met haar in verbinding te stellen. Voordat lii bun besprekingen be gonnen over een antwoord aan de Russen Inzake een topconferentie hebben president Eisenhower (links) en premier Macmillar (midden) een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken Dulles in het Walter Reed hospitaal in Washington. Meer dan 180.000 mijnwerkers zijn vanmorgen in Japan in staking ge gaan om kracht bij te zetten aan loon eisen. Het is de grootste mijnwerkers- staking die de Japanse kolenmijnen in zeven jaar heeft getroffen. In 66 mij nen is het werk stil gelegd. Volgens berichten uit Bengalen is thans heel Tibet in opstand tegen het communlstisch-Chinese bewind. In de hoofdstad Lhasa zouden gewapende burgers samen met het Tibetaanse leger tegen de Chinezen vechten. Bij Lhasa staan twee kloosters in brand. Waarschijnlijk hebben de communis ten de kloosters gebombardeerd. De opstandelingen zonden de hele provincie Gyantse in handen hebben. De strijd schijnt vorige week op grote schaal te zijn ontbrand nao.it de communisten eisen hadden ge steld aan de Dalai Lama, de geeste lijke leider en koning van Tibet, waaraan deze en zijn volgelingen niet wensten te voldoen. Het is niet bekend waar de Dalai Lama thans verblijft. Volgens som mige berichten hebben de commu nisten hem naar Peking gebracht. In de grensplaats Kalimpong in India zijn leden van de „oorlogsraad" van Tibet aangekomen, die steun willen zoeken voor hun strijd tegen de Chinezen. Van verschil! tmdè zijden 4n India is kritiek geleverd op premier Nebroe, die vroegere berichten over het verzet in Tibet zou hebben onderschat. Nehroe heeft vandaag in het parle ment te New Delhi verklaard dat de regering van zijn land een Chinese suggestie heeft verworpen om het per soneel van het Indiase consulaat-gene raal in Tibet zijn intrek te laten nemen in het Chinese bureau voor Buiten landse Zaken in Lhasa. Nehroe zei dat dit personeel krach tens het internationale recht aanspraak kan maken op de grootst mogelijke be scherming van de zijde der Chinezen. Hij gaf voorts uiting aan zijn be zorgdheid over de toestand in Tibet en zei te hopen dat-de moeilijkheden al daar spoedig langs vreedzame weg tot oplossing zullen worden gebracht. Boeddhisten in geheel India bidden voor de veiligheid van de Dalai Lama- Zij branden lampjes voor zijn portret ten. De rechtse Hindoese organisatie Jan Sangh in India heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat Tibet een uitdaging is geworden voor de gehele beschaafde wereld: „De eeuwenoude Instellingen in Tibet wor den door de atheïstische communisten onder de voet gelopen". DIT is de ever-2", een door een propeller aangedreven slee voor het vervoer van passagiers, post en vracht in de ontoegankelijke gebieden van de Sowjet-Unie. De slede, ontworpen door een Russische helikopterbouwer, heeft een vliegtuigmotor van 260 PK. De snelheid is gemiddeld 50—60 en op vlakke sneeuwvelden zelfs bijna hon derd kilometer per uur. Volgens een bericht uit Taipeb op Formosa Is de opstand in Tibet over geslagen naar communlstisch-Chlna. In het bericht werden de provincies Sikan en Tsjinghai, die aa nTibet gren zen, met name genoemd. In Libreville in de republiek Gaboen (Frans Aequatoriaal Afrika) is zater dag het drie ton wegende blok ijs uit Noorwegen aangekomen, dat deze lange reis moest maken om aan te tonen, hoe goed een nieuw soort ver pakking de hitte zou weren. Van de 3.050 kilogram ijs die in Noorwegen ingepakt werd in .geteerd en geolied papier, glasfiber en teer- doek, is op de 12.000 kilometer lange tocht 336 kilog.am verloren gegaan, ruim een tiende deel. De Lockheed vliegtuigfabrieken heb ben bet Amerikaanse ministerie van Schmidt: even verrast ieder ander als „Plotseling -werd me gezegd dat ik ontslagen zon worden. E enuur later zeiden ze me dat mijn vonnis (levens lang) verminderd was tot vüf jaar. Het volgende ogenblik was* ik vrij!" Binnen 48 uur moest Schmidt Indo nesië verlaten hebben. Voordat de bui tenwereld er iets van wist, was hü in Singapore. Vandaar bracht een Austra lisch vliegtuig hem naar Londen. Van daar zon hij doorreizen naar Neder land. „De kranten in Djakarta waren kennelijk niet van mijn vrijlating op de hoogte gesteld," zei Schmidt gis termiddag in Londen. „Ik stond niet onder 'bewaking, maar ik had steeds de indruk gevolgd te worden zolang ik nog in Indonesië was." De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger in Djakarta voorzag hem van kleding voor de reis naar Neder land en reed hem naar het vliegveld. De reis is door de Nederlandse rege ring betaald. De rechtszaak tegen hem noemde Schmidt „een goed toneelstuk". Er deugde niets van. Of hij juridische stappen tegen In donesië wil nemen? „Neewat voor nut zou dat heb ben?" Buitenlandse Zaken vergunning ge vraagd voor het leveren van tien zwa re militaire transportvliegtuigen van het type C-130 aan Indonesië. Uit Djakarta zijn berichten gekomen dat de Indonesische regering in totaal twintig van deze vliegtuigen zou wil len aanschaffen, alsmede twintig heli kopters van een groot model dat even eens gebruikt kan worden om troepen te verplaatsen. De levering van de twintig trans portvliegtuigen (viermotorige toestel len) en de twintig hefschroefvliegtui- gen valt buiten de Amerikaans-Indo nesische overeenkomst inzake wapen leveranties. Een functionaris van het „Statë Department" verklaarde desge vraagd dat de Indonesische regering deze order met eigen middelen heeft geplaatst: Er is geen lening gevraagd, ook al omdat de levering geheel los van de wapenaankopen staat. In de Ver. Staten blijkt een heel ge zin te zijn vermoord. Het gezin Jack son, man, vrouw en twee dochtertjes, uit het dorpje Minertal In de staat Vir ginia, verdween op II januari jongstle den. Op 5 maart vorid men de lijken van de 29-jarige Carol Jackson en zijn 5-jarig dochtertje Janet by Fre dericksburg, op grote afstand van hun woonplaats. Het afgelopen weekeinde vonden kinderen de lijken van mevrouw Jack son en het andere dochtertje Suzan, op 200 km afstand van Minteral. De politie heetf nog geen spoor van de dader kunnen ontdekken. Omtrent de motieven voor de moord tast men in het duister. (Van onze correspondent) Op de Seiterskampweg te Bennekom ïs zondagavond de 27-jarlge mejuf frouw T. M. C. van den Brink, die vlak bU huis met haar ouders liep te wan delen, door een dronken bromfietser van achteren aangereden en zo ern stig gewond, dat zij iater in een Utrechts ziekenhuis is overleden. Haar vader, die ook werd aangere den, kreeg een lichte hersenschudding en een hoofdwond; de bromfietser, een zekere De R. uit Bennekom, liep een sleutelbeenfractuur op. De familie Van den Brink liep rechts van de weg te wandelen. Op het geluid van de met grote snelheid na derende bromfiets, ging de dochter achter haar vader lopen, doch vrijwel op hetzelfde moment had de aanrijding plaats. Een vier maanden oude baby van het gezin W. de Jong ïn De Wüp (Gr.) is zondagmiddag om het leven geko men toen de kinderwagen, waarin het kind lag, door een anto werd aange reden. Het kindje, een meisje, lag in de kinderwagen op het erf van de buren, omdat de moeder naar de kerk zou gaan. Een andere kerkganger parkeer de zijn auto op hetzelfde erf, maar moet daarbij in plaats van op de rem op het gaspedaal hebben gedrukt. De auto reed in volle vaart op de kinder wagen in. De baby werd op slag ge dood. De autobestuurder was niet ln het bezit van een rijbewijs, doch bestuur de de wagen onder toezicht van zijn zoon, die wel de vereiste papieren be zat. (Adcertentlej SIROCCO N.V. ZÜTPHEN - TEL. 06730-4.979 (Van onze parlementaire redacteur) Hoewei de informateur over de aard van zijn besprekingen, met de fractie leiders bet stilzwijgen bewaart, kan na toch wel geconcludeerd worden in welke richting zijn gedachten gaan. Vanmorgen ontving prof. Beel eerst de heer Borger. Vanmiddag kwa men de heren Romme, Bruins Slot en Tllanns gezamenlijk bij de Infor mateur en voor morgenochtend is prof. Oud voor een bespreking uitgenodigd. De WD-leider, die oorspronke lijk een uitnodiging voor van avond had ontvangen, was op dat tijdstip verhinderd, waardoor zijn bespreking met prof» Beel moest worden uitgesteld tot dinsdagmor gen. De informateur heeft nog eens na drukkelijk laten weten dat hü alleen de moeilijkheden voor een formateur uitzoekt en analyseert. De eigenlijke formatie wacht tot er een formateur is benoemd. 1 Prof. Beel, heeft zaterdagmiddag nog een onderhoud gehad met mr Cals, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het demissionaire kabinet. Dit onderhoud hield met enkele pun ten betreffende het onderwijsbeleid, die verduidelijking behoefden, verband. Over het verblijf in de gevangenis had Schmidt geen klachten. „Ik heb viji jaar in afzondering doorgebracht. In een omheind verblijf, twintig vier kante meter groot. De Nederlandse vertegenwoordiging zond mij voed sel, dat ik zelf kookte, tijdschriften en kranten. Dank zij deze Neder landse hulp had ik het dus niet slecht." „Mijn tijd in de gevangenis, het ver lies van mijn betrekking bij een ma kelaarsfirma en de inbeslagneming van mijn eigendommen heeft me ongeveer (Van onze correspondent) Heel Nieuw-Loosdrecht is zaterdag morgen in rep en roer geweest door een aantal Wild-Westgebeurtenissen, die zich in de omgeving van de Boe renleenbank afspeelden. Een financieel geschil tussen de compagnons D. en S. van een inchtreclamebedrijf was voor S. aanleiding om met zün auto in te rijden op een groepje medewerkers, Z.M. koning Boudewyn der Belgen is van plan op 8, 9 en 10 juli a.s. een staatsbezoek te brengen aan H.M. koningin Juliana en Z-K.H. prins Bernhard der Nederlanden, aldus is officieel meegedeeld. dat hem samen met D. bij de bank stond op te wachten, toen hij daar geld wilde gaan opnemen. De employé Sm. werd door de auto „geschepten licht gewond, maar het viel nogal mee, want even later nam hü deel aan de heftige ruzie, die tussen de beide compagnons ontstaan was en met een ploertendoder en een auto- krik werd uitgevochten. De hevig vertoornde automobilist ten .slotte zo in. het nauw ge bracht, dat hij het op een lopen zette. In zyn eigen auto werd hij toen achter nagezeten door de zo juist door hem te gen de grond gereden Sm., die de ach tergelaten wagen haastig had „ver overd De poging tot vergelding mis lukte, want de auto kwam in een tuin terecht en de achtervolgde S. bleef on gedeerd. Bü het gevecht was hi) echter aan de hals gewond geraakt. De rijkspolitie branht het hele groep- je opgewonden mannen naar het bu reau voor een uitvoerig proces-vérbaaL hebbenf Wel ®en behoorliJke nasloep zid

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1