Erecode van de Arbeid voor YN-toezicht op West-Berlijni Amerika niet enthousiast verliezen in Tibet Economisch ondersoek naar Luchtmacht in haar wiek geschoten Parkeermeters in steden n Sociale Zaken voor Koopt op tijd uw zekerheid Si m Moeder redt liaar kinderen uit brandende woning ALLE vliegtuigen naar Zestienlioven Voorrang Coen- of IJ-project in studie Maximumsnelheid ook buiten de bebouwde kom? „Van Speyk" werd lastig gevallen Door krantebericht NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Prof» Van Berkum bedankte voor Economische Zaken BOUW ZOU NEET MEER DAN 4 JAAR DUREN ®!gp ZATERDAG 11 APRIL 1959 Directeur H üfcü KUJG ZE'VENTIEIVDE JAARGANG No.4268 Hoofdredacteur: Dr. J A H. J S BKUINS SIX)T Niet officieel Peking geeft toe: Geen beperking meer HOLTEN (O.) f«l 05483-333 Hotel ,,'t Lösse Hoes'' DE WOESTE HOEVE Zie verder pap. 3, le bol. Ministers vóór invoering tl-"*»- - i w&m PSftmü- «él «SS* (Van onze parlementaire redacteur) Prof. De Quay heeft gisteren zijn pogingen om Nederland zq spoedig mogelijk uit de kabinets crisis te helpen, met grote voort varendheid "voortgezet. Hij ont ving achtereenvolgens het libe rale kamerlid drs. H. A. Korthals, het KVP-kamerlid mr. P. a. Blaisse en het AR-kamerlid drs. C. P. Hazenbosch. Laatstgenoem de had zijn verblijf in Straats burg, waar hij de vergadering van het Europese parlement bij woonde, moeten onderbreken voor een gesprek met de forma teur. Het vermoeden is gewet tigd dat prof. De Quay de heer Hazenbosch de portefeuille van Sociale Zaken in een door hem te vormen kabinet heeft aange boden. Over dr. Korthals en mr. Blais se verkeert men nog in het on zekere. arttcrdun: «viue at. witnsiraat as leiet, cnm ce u Pcwtbu* ),UE Postgiro No. 42451» Klachtendlenxt abonnementen 18.30-iS.30 u. Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700 i-GreeenJiage: Huygeaapieln 1 - Telefoon 183467 «3 lijnen) Postbus 1091 Postgiro No. «M867 KlachtencUenst: 18.30—19,30. Telef. 362569 oer dreed tt Spui weg 133 - Telef. «570. iebledam; Lange Haven 73 - Telef. 67486. IbonnementsprUs 61 cent per week, 3.65 per meand. ISO pei swartaal. Losse nummer» kt «ent. Verschijnt dagelülts V- Tuxum- (Geldig tot morgenavond) TIJDELIJK KEG EN' Veranderlijke bewolking- met tijdelijk regen en een krachtige tot harde wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere temperaturen, vooral in het zuidoosten van het land, Morgem zon op: 5.52 Maan op: 8.1T onder: 19.31 onder: 23.52 D E Internationale Arbeidsorganisa tie bestaat vandaag veertig jaar. Het feit is belangrijk genoeg om er even bij stil te staan. Ontstaan vlak na de eerste wereldoorlog, heeft dit in ternationale overlegorgaan thans ge durende een lange reeks van jaren ge werkt aan het tot stand komen van een internationale arbeidswetgeving. Die arbeid is niet zonder vrucht ge bleven. Reeds vóór de eerste wereldoorlog zijn verschillende pogingen aange wend om tot 'n internationale arbeids organisatie te geraken. De bekende Engelse industrieel Robert Owen deed reeds to 1818 een suggestie in die richting. Later heeft de vooraanstaan de protestantse bedrijfsleider in de Franse Elzas Daniel Legrand vurig gepleit voor overleg en samenwer king op internationaal gebied. Deze gedachte kon echter pas na de eerste wereldoorlog tastbare vorm aannemen. Na voorbereidend werk van een speciale commissie werd het ontwerp-statuut voor de I-A.O, op 11 april 1919 aanvaard en opgenomen in het vredesverdrag van Versailles. SINDS de oprichting heeft de In ternationale Arbeidsorganisatie afgezien van een onderbreking tij dens de tweede wereldoorlog veel werk verzet. Het bleek bovendien een hecht gebouw, want als enige van de bij- het vredesverdrag van Versailles in het leven geroepen internationale organisaties heeft zij de stormen van de tweede wereldoorlog doorstaan. Er rijn thans 80 landen bij de In ternationale Arbeidsorganisatie aan gesloten, tegen 60 tien jaar geleden en 49 bij de oprichting. Juist in de laatste tijd is een aantal jonge lan den toegetreden, zo o.a. Tunis, Ghana, Soedan en ais laatste Frans Guinea dat vorig jaar onafhankelijk is gewor den. Men kan dus stellen, dat sinds 1919 de organisatie tweemaal zo groot is gewprilea. "Eri..ia ai'die jaren .ii|» meer dai» hónderd verdragen en zeker even zoveel aanbevelingen (Conventies 'én Recommandaties) aangenomen. De verdragen zijn door een groot aantal linden geratificeerd (bekrachtigd). Ons land heeft er tot dusver 49 be krachtigd. Dat de ratificatie in de afzonderlij ke" landen lang niet altijd (zoals voor geschreven) binnen een jaar ge schiedt, kan het gevolg zijn van ver schillende omstandigheden. Er zijn b.v. verdragen, die een bepaald land riet aangaan. Het kan ook gebeuren dat het sociaal wenselijke niet altijd direct economisch mogelijk is, zoals dat. b.v. bij ons het geval is met het terdrag inzake de gelijke batoning ypór gelijke arbeid van mannea en vrouwen. Het voordeel, is echter dat vanuit de IA.O. stimulerend wordt gewerkt pp de sociale vooruitgang in de wereld. Wie 1919 met 1959 vergelijkt, behoeft daarover niet in het onzekere te ver keren. Parijs en Londen EDURENDE de laatste tien jaar •A rijn aan de ontwikkeling van de kA-O. ook bepaalde schaduwzijden verbonden geweest. De intrede van Rusland is daar een voorbeeld van. 6® Internationale Arbeidsorgani- is nl, gebouwd op hét beginsel vao de driedeligheid, waarbij de ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers (naast die van de rege- dagen) een positie .van volledige onaf hankelijkheid moeten innemen. Die Positie is aangetast, doordat in Rus geen onafhankelijke werkgevers- ri werknemersorganisaties "bestaan. Rei streven in Genève is er op gericht "O hierdoor ontstane situatie zo goed "ogelijk op te vangen. Niettemin blijft het voortdurend •wken aan- een internationale ereco- °P bet gebied van de arbeid van jhrte waarde. Jonge, opkomende lan- kunnen door hun contact via Ge- e bun ontwikkeling sneller doen "dopen. Trouwens, van Genève zelf wordt door middel van het Interna- riaale Arbeidsbureau het perma- secretariaat van de I.A.O. ineens die ontwikkeling gestimu- De laatste jaren is de hier ge- Wen technische hulp aan onderont- kkelde landen al opgelopen tot 3 rijoen dollar per jaar. Van wezenlijk belang Is verder dat t raam van de IA..O. ook de stem de Internationale Chr. Vakbewe- g wordt gehoord. Die stem is (nog) n sterk genoeg, doch naarmate de Vakbeweging ook internationaal invloed wint, mag gehoopt wor- dat de weerklank daarvan ook In worden gezien en gehoord r een internationaal overleg-or- als de I.A.O., blijven wij dan f* f'vkomst zien. ZAL HET Westen de Russen op de ministersconferentie, die op li mei in Genève begint, voor stellen Berlijn onder toezicht te stellen van de Verenigde Naties en er waarnemers en een symbo lische strijdmacht van de V.N. te stationeren? Vit Londen wordt gemeld, dat een plan van een dergelijke strekking waarschijnlijk de steun zal krijgen van de Britse regering, In Parijs ie verno men, dat de Franse regering met toe zicht van de Verenigde Naties sal in stemmen. In Amerikaanse regeringskringen toonde men zich gisteren echter nog niet erg enthousiast voor deze plan nen, die in Washington „niet realis tisch" werden genoemd. Men achtte het hier niet onmogelijk, dat de volkeren-organisatie zal worden betrokken in een regeling betreffende Berlijn, of dat VN-waarnemers in de stad of de corridors naar de stad wor den gestationeerd, maar de verant- r woordelijkheid voor een oplossing be- v, rust by de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, zo werd gezegd. DE jeugd van Oud-Vossemeer heeft vrijdag gelegen heid gekregen om toch nog haar burgemeester nat te spniten, en hoe! Omstreeks halfelf kwam Cent Nie- mantsverdriet bet dorp ingereden met zijn bel. Hij begaf zich naar het gemeentehuis, waar al een paar honderd schoolkinderen, gewapend met waterpistolen, stonden te wachten. Toen begon hij zijn proclamatie voor te lezen: „De voorzitter van het feestcomité laat bekendmaken, dat de burgemeester zich vanaf beden niet in ons dorp zal bevinden. Iedereen kan dus ongestoord en onbespied aan de versiering werken. Mocht iemand de burge meester toch ergens in het dorp gewaarworden, dan wordt hierbij toestemming verleend met waterpistolen op hem te schieten". Toen Cent deze proclamatie had uitgebeld, holden de jongens en ook meisjes door het dorp, terwijl zij een ieder onder vuur namen, die zij tegenkwamen. Zij had den niet ver te lopen om hnn waterpistolen weer bij te Iaden, want dank zij de regen was in de vele waterplassen van de straat volop munitie bij de hand en overal waar men liep kwam men deze „gewapende bende" tegen. Alles liep Cent achterna, die nog een paar keer deze proclamatie omriep en toen ging de jeugd naar de woning van de burgemeester aan de Koentjesweg, waar men verwachtte, dat de burgemeester zich zou ophouden. Achter bosjes en struiken verscholen, In en op de schuur en overal, waar de jagers dekking konden vinden, stelden zij zich op. Burgemeester Versluys had hier niet op gerekend en dacht wel even rustig naar zijn achter het huis gelegen tuin te kunnen gaan. Maar amper had hij de achterdeur geopend of er stormde een hele bende jongens op hem af en hij werd van onder tot boven nat gespoten. Zelfs een paraplu, die hij haastig greep, kon de beschieting niet verminderen. IJlings trok hij zich toen maar in zijn woning terug, want bet bleek, dat de bewaking perfect was. Na een goed uur trok de jeugd weer door het dorp, waarbij nog menige voorbijganger onder vunr werd genomen. De burgemeester was vogelvrij verklaard, omdat men het dorp wilde versieren voor de jubilemnviering vandaag. ("Fan onze correspondent) Vrijdagmorgen is in de buurtschap Oosterdijk nabij Andijk het woonhuis van C. Weverink geheel door brand verwoest. De bewoonster die enige werkzaamheden buitenshuis verrichtte, werd opgeschrikt door het geroep van haar twee kinderen. Bij haar komst in de kamer zag de verschrikte moeder, dat de oliebran der was omgevallen waardoor bedde- goed en kleren volop vlam hadden ge vat. Daar de beide kinderen zich aan het andere eind van de kamer bevon den sprong zij kordaat door de vlam men en kon ternauwernood haar hui lende kleintje die reeds brandwonden hadden opgelopen, redden. Een der kinderen ontglipte hierbij nog even aan moeders handen-en viel midden in de vlammen. Gelukkig kon zij direct weer worden opgepakt en naar buiten gebrscht Het huis, dat vrijwel geheel van hout was opgetrokken, stond in een omme zien in lichterlaaie. Juist passerende scholieren trachtten nog iets van de inboedel te redden, maar moesten hun pogingen al spoedig staken. Er kon-zo goed als niets worden gered. De brandspuit was juist wegens repa ratie afwezig. De gealarmeerde brand weer uit Enkhuizen arriveerde toen er niets meer te blussen vieL Tot «u toe is «r nog niet officieel over VN-toezicht op Berlijn gespro ken. Enkele regeringen hebben er enige tijd geleden op gezinspeeld en de Russische premier Chroestejew heeft hierop ingehaakt toet zijn ver- "öajflnif, oat een" ïlèutr«l«''6tt^èn- macht in Berlijn rijn Inatemmlng tou hebben. Parijs en Londen schijnen, dus thans deze ideeën over toezicht van de vol kerenorganisatie op Berlijn als basis plan voor de komende onderhandelin gen te willen aanvaarden. Kadlo-Peklng heeft meegedeeld dat anti-communistische - „rebellen" uit communistisch China hulp hebben verleend bij de opstand in Tibet. De Chinese radio verklaarde voorts dat de gevechten in het Tibetaanse bin nenland heviger worden. De verliezen van de Chinese troepen, die voor een deel worden aangevoerd door jonge vaandrigs, die juist van school komen, werden .hls „aanzienlijk" betiteld. Handelaren die uit Tibet in India zijn aangekomen hebben verteld, dat de Tibetaanse opstand rich van het zuidwesten uit heeft uitgebreid naar het zuidoosten. Vijf dagen geleden, toen de bewonen hoorden dat de Dalai Lama naar India was gevlucht, braken op 250 kil ome ter ten zuidoosten van Lhasa gevechten uit. waarbij reeds 700 mensen zonden zijn omgekomen. Minister Van Aartscn is bereid de beperking dat slechts vliegtuigen met een maximum gewicht van twintig ton gebruik mogen maken van bet vlieg veld Zestienlioven bij Rotterdam, op te heffen. Niets zal dus meer het vol ledige» gebruik van de beschikbare hoaoiengte van 1300 meter in de weg staan. (Advertentie) Het excl- rest. op de HoMerberg. Onze spec.: Kip van t' spit (boven open vuurt, a.d. vleugel: Lex Moser. Entert. Zeer verz. -weekendverblijf t 27.— p- p. Advertentie) HUIS VOOR SPECIALITÉS BEEKBERGEN TEL. 0 67 <6530 (Anno 1771) IN OUDE GLORIE HERREZEN. Restaurant aan de hoofdweg Apeldoorn— Arnhem Specifiek 'wildrestaursnt te midden van de Veluwse Jachtterreinen. (Advertentie) Het vraagstuk van de tunnelbouw bij Amsterdam is thans in onderzoek hij het Centraal Planbureau, dat de eco nomische rentabiliteit bestudeert van de verschillende oplossingen, die wor den voorgesteld. Dit deelt minister Van Aartsen mee aan de Eerste Kamer. De minster stelt voorop dat het bij de grote investeringen, waar het hier om gaat, nodig zal zijn niet alleen de prioriteiten onderling van beide autotunnels te bepalen, maar ook de 'Investering te bezien in het licht der overige in nationaal verband nood zakelijke investeringen. Het Centraal Planbureau onderzoekt De commissie veiligheid wegverkeer bestudeert de vraag of de mogelijkheid moet worden geschapen ook buiten de bebouwde kommen snelbeidsgrenzen vaat te stellen. Minister Van Aartsen, die dit aan de Eerste Kamer meedeelt, zai zijn standpunt bepalen als de com missie verslag beeft uitgebracht. De minister meent dat de mentaliteit van de weggebruikers in het algemeen verbeterd is. In het algemeen houdt men zich vrU nauwgezet aan de voor geschreven maximum-snelheid. Deze verbeterde mentaliteit dreigt echter te verslappen doordat er nog steeds een categorie automobilisten is, die zich slechts van overtredingen op dit punt laat weerhouden uit vrees te worden geverbaliseerd. nu: 1. het ia eerste instantie uitslui tend bouwen van de U-tunnel: 2. het in eerste instantie uitsluitend bouwen van de Coen-tunnel en 3. het reeds dadelijk houwen van beide tunnels. Dit maakt een veel omvattende stu die noodzakelijk. Nadat een beslissing is genomen zal de bouw of van de IJ-tunnei of van de Coentunnel on middellijk kunnen beginnen. De bouw zou niet meer dan 3% 4 jaar vergen. Minister Van Aartsen deelt ook nog mee dat, als overeenstemming met Amsterdam en de provincie Noord- Holland verkregen is, in 1960 met de aanleg van een nieuwe havenmond in Urrruiden kan worden begonnen. Over enige maanden hoopt men gereed te zyn met modelonderzoekingen; een beslissing kan pas genomen worden als zekerheid bestaat dat de risico's tot een minimum teruggebracht zijn. Het Nederlandse fregat „Van Speyk" is woensdag lastig gevallen door een patrouillevaartuig van de Domini caanse republiek, dat de kapitein van de „Van Speyk" aan een ondervraging wilde onderwerpen. Het incident werd bekend, toen de „Van Speyk" vrijdag aankwam in San Juan in Porto Rico, aldus meldt UPL Naar verluidt acht de gezagvoerder het incident van geen betekenis. Een en ander gebeurde toen de „Van Speyk", na te hebben deelgenomen aan de AmerikaansNederlandse vloot- oefeningen in de Caraïbische Zee naar Porto Rico voer. Elf mijl ten zuiden van Ciudad Trujilla sneed een korvet van de Dominicaanse marine de „Van Speyk" de weg af en kwam toen langs zij om de kapitein te ondervragen. (Van een onzer verslaggevers) In kringen van de Nederlandse luchtmacht is men bijzonder in zijn wiek geschoten door een bericht, dat maandag in TROUW is gepubliceerd en dat later door enkele andere kranten is overgenomen. Volgens dit bericht is een op de vliegbasis Woensdrecht gestationeerde vlieger, die. ia zeer moeilijke, .omjrtan.- standigbeden erin slaagde zijn toestel; behouden aan de grond te zetten, later gestraft omdat hy zijn toestel niet naar behoren van de landingsbaan verwij derd had, In het begin van de week had de luchtmachtvoorlichtingsdienst aan jour nalisten van andere bladen, die nadere inlichtingen vroegen naar aanleiding van het TROUW-bericht, al meege deeld dat de positie van de vlieger veel minder penibel was geweest dan Om dé parkeerproblemen in de grote steden op te kunnen lossen overweegt minister Van Aartsen de plaatsing van parkeermeters mogelijk te maken. Daarvoor is een wijziging in de Motor rijtuigenbelastingwet nodig. De minis ter van Financiën heeft zich bereid verklaard aan deze wijziging mee te werken. De minister meent ook dat gebruik dient te worden gemaakt van par- keerschüven, omdat deze geen finan ciële offers van de weggebruikers vergen. Nadelen van de parkeerschyf zijn echter dat zij minder differen tiatie in de parkeerduur mogelijk maakt en dat er meer controlerend politiepersoneel hij nodig is. Om het gebruik van deze parkeerschijven mogelijk te maken, zal een wijziging in het wegenverkeersreglement noodzakelijk zijn. (Advertentie) Zon op Zon onder Een groep parachutist». maakte vril- dag een paar sprongen uit de „Friend ship", die speciaal voor öeie gelegen heid ingericht was. Het „droppen" van de parachutisten geschiedde hoven het vliegveld Beeft in Limburg. Op de foto: de parachutisten verlaten de machine tijdens de tweede vlucht. méfè Mimi iF<©rttos.t8 0M. Be liberale afgevaardigde zou aan vankelijk voorbestemd zijn geweest om bet departement van Oorlog te gaan lelden, maar gezien zijn gezond heid zou hü persoonlijk de voorkeur geven aan een lichter departement. Gedacht wordt in dit verband aan Verkeer- en Waterstaat, dat momen teel wordt beheerd door mr. J. van Aartsen (AR), Wat mr. Blaisse betreft: zyn naam wordt in verband gebracht met een staatssecretariaat voor Europese aan gelegenheden en buitenlandse handel. Het is zelfs niet onmogeiyk dat hier voor een nieuw departement wordt ge creëerd. Minister Luns, die vanmiddag in Den Haag terugkeert, zal in deze aangele genheid echter ook wel iets te zeg gen hebben, zodat men moet aanne men dat de formateur in zijn gesprek met mr. Blaisse geen definitieve voor- stelten heeft gedaan. Na drs. Hazenbosch werden nog ont vangen prof. dr. P. P. van Berkum, hoogleraar in de theoretische econo mie aan de Kath. Economische Ho geschool in Tilburg en de heer W. J. Andriessen. kamerlid voor de KVP. Laatstgenoemde zou gepolst zyn voor het departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting, doch hy heeft daarvoor bedankt, naar men in Den Haag aanneemt om gezond heidsredenen. Prof. Van Berkum is al eerder in het cormatienieuws geweest, nl. in 1952. De katholieke hoogleraar voelde ook toen weinig voor een ministerschap, in ver hand met zijn dominerende positie in dat jaar aan de hogeschool te Tilburg. Het schijnt ere moeilijk te zijn re presentatieve liberale en christeltjk- historisehe kandidaten te vinden voor de departementen van Defensie en Landbouw, Drs. Hazenbosch Vanmorgen om halfelf ontving prof De Quay minister Klompé voor de tweede maal. Men vermoedt dat hij een oriëntatiegesprek wenste te voe ren over enige departementale zaken. Het is ook mogelijk, dat de formateur mej. Klompé advies heeft gevraagd over eventuele nieuwe KVP-kandi- daten. Vanmiddag ging prof. De Quay naar Schiphol om minister Luns af te haien. Bij terugkeer in Den Haag zou prof. De Quay ten huize van de minister met deze een onderhoud hebben. Prof. De Quay zal het weekeinde in Den Bosch doorbrengen. Vermoed wordt dat hy van daaruit enige nieuwe afspraken zal maken o.a. met ir. S Herweyer, de eventuele c.-h. kandidaat voor het departement van Landbouw Ir. Herweyer is directeur van de cul tuur-technische dienst en vertoeft momenteel in Rome.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1