Mr. Luns werd op Schiphol afgehaald door prof. De Quay Pulles weer in ziekenhuis Prins Albert verloofd met Italiaanse prinses Formafeur weer bij Koningin Vrouw gewurgd in slaapkamer Feest in paleis te Laeken Veenendaals meisje niet ontvoerd'? Eduard van Beinum overleden Hans (14) redde meisje uit zinkende auto Bandrecorder ging voor AMSTERDAMSE HEIERS 24 UUR IN STAKING TE LAAT VOOR FEEST r MINISTER VERVROEGD UIT AMERIKA TERUG Opheffing ministerie Zaken Overzee? Wil Nasser Irak binnenrukken? Tijdens repetitie Concertgebouworkest Uit protest tegen dwangsommen Gemeentesecretaris in arrest wegens knevelarij Klas voor straf een week van school RAANDAG 13 APRIL 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No.4269 r Bezorgdheid stijgt Geen bindende afspraak Echtgenoot bewusteloos JONGEMAN LIET VRIENDIN RIJDEN REGELRECHT HET WATER IN Tips werden betaald Leraar opgesloten Voor kankerbestrijding ruim 62 mille dank zij prijsvraag OUD-PREMIER EDEN ZIEK Directeur" H DE RUIG sk HnulilmJacteur. L>r. J A H J S BRUINS SLUT r --• IN ARNHEM GEZIEN (Van een onzer redacteuren) TIJDENS de repetitie van het - Concertgebouworkest heden ochtend, is de eerste dirigent dr. Eduard van Beinum, plotse ling overleden. Zaterdagavond dirigeerde hij nog in Den Haag en begin mei zou hij het Concert gebouworkest op een tournee door Engeland leiden. Hij be reikte de leeftjjd van 57 jaar. In verband met zijn labiele ge zondheidstoestand heeft Eduard van Beinum dit seizoen slechts enkele malen het Concertgebouw orkest gedirigeerd. Het concert in Den Haag zaterdag jl. was het eerste sinds vele maanden dat weer onder zijn persoonlijke lei ding stond. Hij was zojuist her steld van een longontsteking. Concerten uitgesteld I fw '"Zf- -' Hotel Restaurant Kasteel Wittem Bemiddeling afgewezen vmta <i* witn»tr«»t as relet. 115709 (6 u PMSbu» lllS - Pcustglro No. 4243JJ Klachtendienit abonnementen. i3.30-lS.jo uui Zaterdag» 17—18 uur. Telefoon 115700. Huygerapleln 1 - Telefoon 183467 (3 lijnen) Postbus 1081 Poetgiro No. 824867 Klachtendiecst: 18.3819.30. Telef. '362568. Spuiweg 132 Telef. 4570. Lange Haven 73 - Telef. 67486. 4.bonnetnentoprU« 61 cent per week, 2,65 per maand. 7,90 pe: cwartaal. Loste numme*» IS «ent. Verschijnt dagelUKi notterdam: •s-Oravenhage: pordrecnt: Schiedam: (Geldig tot morgenavond) WIND TUSSEN ZUID EN ZUIDWEST Aanvankelijk nog weinig bewolking en warm voor de tijd van het jaar, later meer bewolking met kans op enkele buien en afkoeling. Overwegend matige wind tassen zuid en zuidwest. Morgen: zon opt 5.48 Maan op: 9.40 onder: 19.34 onder: 0.4Z (Van onze parlementaire redacteur) Professor De Quay heeft dit weekeinde geen nieuwe personen ge polst voor het ministerschap. Hij heeft zaterdagmorgen een uitvoe rig onderhoud gehad met mej. dr. Klompé en de rest van de dag heeft hij besteed om minister Luns van Schiphol af te halen en met deze bewindsman te confereren. INISTEE LUNS, die zaterdag In verband met de kabinetsformatie vervroegd uit Amerika naar ons land terugkeerde, reisde met hetzelfde vliegtuig als de jazz-Zangeres Ella fitigeiald. Bij aankomst op Schiphol daalden zQ gezamenlijk de landings- trap af, waarna Zijne Excellentie met een hoofse handkus afscheid nam van zijn reisgezellin. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, is.zondag plot- Kling uit Florida, waar hij -voor her stel vertoefde, naar Washington terug gekeerd en weer in het Walter Reed hospitaal opgenomen. In Washington is bekendgemaakt dat het besluit om Dul les naar de Amerikaanse hoofdstad te rug ie brengen genomen is nadat de minister in Florida was doorgelicht. Sksals bekend lijdt Dulles aan kanker. L Washington vreest men dat de dok ters er niet in geslaagd zijn de ziekte onschadelijk te maken. Naar verluidt maakt president Eisen hower zich ernstig bezorgd over de toestand van Dulles. Hoge regerings functionarissen hebben verklaard dat medische kringen duidelijk teleurge steld zijn over de resultaten van de Wandeling die de minister heeft on dergaan. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft nog geen officiële verklaring afgelegd. Een week geleden eiste James Hagerty, de woordvoerder van het Sta te Department nog dat een krantebe- rl™t, volgens hetwelk de minister zou aftreden, zou worden ingetrokken. Zon dagavond reageerde hij echter vaag op fê van de Pers om inlichtin gen.Hh wilde de speculaties over een aanstaande beslissing bevestigen noch ontkennen. Dulles zag er bleek en vermoeid uit, toen hij gisteren in het Walter Reed oospitaal arriveerde. Vandaag zou prof. De Quay eerst een onderhoud hebben met prof. dr. Th. L. M. Thurlings, hoogleraar in de staat huishoudkunde aan de landbouwhoge school te Wageningen en Eerste Kamer lid voor de KVP. Men vermoedt dat prof. De Quay prof. Thurlings de por tefeuille van Economische Zaken heeft aangeboden (die een andere katholieke hoogleraar, prof. Van Berkum, om per soonlijke redenen heeft afgewezen. Na zijn gesprek met prof. Thurlings. zou de formateur een bespreking heb ben met de ministers Zijlstra en Luns. Men vermoedt dat in deze b-spreking nader is gesproken over de de partementale indeling en dat wel licht ook de beslissing is gevallen over een nieuw te creëren departement van Europese Zaken en Buitenlandse Handel. Vermoedelijk heeft ook het ge sprek met mej. Klompé de departemen tale indeling als onderwerp gehad. Professor De Quay schijnt momen teel de verschillende posities te conso- (Van onze parlementaire redacteurs) De formateur, prof. de Quay, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan paleis Soestrijk, Aangenomen wordt, «lat hij H.M. de Koningin een tussen tijds rapport heeft uitgebracht. Wel licht ook heeft hij de vorstin enkele departementale wijzigingen voorge legd. Men neemt in Den Haag aan, dat de formateur nu nog ehkele dagen nodig zal hebben voor hij de vorstin zal kunnen mededelen, of hij op dracht tot kabinetsformatie al dan niet aanvaardt. lideren en eerst wanneer hij enige re delijke zekerheid heeft over het aantal toekomstige departementen, met het polsen van nieuwe ministerkandidaten verder te gaan. Hoewel de formateur bij de aanvang van de tweede fase der kabinetsforma tie uitdrukkelijk heeft laten weten dat hij ook ten aanzien van de zetel verdeling en de te kiezen personen in een door hem te vormen kabinet geen enkele bindende afspraak met de frac tieleiders of met de fracties zou ma ken, doen sommige socialistische en li berale bladen het voorkomen, alsof de A.R. dusdanige eisen stelt, dat het voor de liberalen moeilijk zou zijn hun medewerking te verlenen. Kennelijk worden deze berichten gelanceerd om een sfeer van onrust rond de formatie te scheppen. Het is immers bekend, dat de forma teur zich strikt houdt aan het een maal door hem ingenomen standpunt, dat er bij hem overwegende staats- vechtelajte, „bezwarfij" bestaan tegen bindende afspraken' mét fracties of fractieleiders. Trouwens, ook de liberale leider pro fessor Oud wil van dergelijke afspra ken niets weten. De wijze waarop prof. De Quay werkt, moet dan ook zijn vol ledige instemming hebben. Natuurlijk zal de formateur rekening houden met bepaalde verhoudingen, maar dat wil niet zeggen dat hij aan deze verhou dingen dwingend is gebonden. Bij een kabinetsformatie als de onderhavige spelen tal van factoren een rol. die het inzicht van de formateur kunnen wij zigen. De mededelingen van prof. De Quay voor de telévisie gedaan zaterdag avond. bleken erop neer te komen dat de formateur op zijn schema enige da gen ten achter is. Aanvankelijk had hij verwacht mor gen gereed te zullen komen. Zijn uit spraak van zaterdagavond duidt erop dat hij nog wel enige dagen na dins dag werk zal hebben met de formatie. Het is mogelijk dat deze vertraging verband houdt met de vraag wat er dient te gebeuren met het ministerie van Zaken Overzee. Uit Suriname en de Antillen zijn Inmiddels berichten ontvangen, dat men daar op het hand haven van dit ministerie niet zoveel prijs stelt. Mogelijk kunnen deze uit spraken, welke gedaan zijn door de regeringsleiders van de Rijksdelen in de West van invloed zijn op de forma- tieooging van prof. De Quay. De premier van Suriname mr. Ema nuels, heeft namelijk in antwoord op een vraag over het standpunt van zijn regering inzake het voortbestaan van 7,it verder png 3. 6e kn! (Van een onzer verslaggevers) is in Vlaardingen de w-jarige mevrouw E. S.—van D, in Mar woning aan het Mendelsohnpleln 2 vermoord gevonden. De vrouw, die «venloos in haar slaapkamer werd ««getroffen. was door wurging om het «ven gebracht; haar schedel was met «n hamer Ingeslagen. 34-jarige echtgenoot D, C. S, werd bewusteloos in dezelfde kamer tfl^iroffen. Nadat hij naar het zie- o2.1en vervoerd was kon worden fi»°stateerd dat S. een overmaat aan •lapmiddelen had gebruikt. De man aen vannacllt niet tot bewustzijn geko- beide kinderen van het echtpaar «aden gistermorgen bij het opstaan oe slaapkamer van hun ouders op slot «vanden. Zij riepen familieleden te 2>- die de deur forceerden en het ™*lpaar in bed aantroffen. Omtrent de toedracht van de zaak 'f ov®r de motleven van de moord is s bekend geworden. Het echt- ?nd nlet ongunstig bekend. Iw parket te Rotterdam heb- .TT1 5Jr- B. van der Meulen en mr. H. *®ajDuuren de plaats van het misdrijf alsmede de rechter-commlssa- •■7,.?- B. Jolles. Dr. J. Zeldenrust heeft j*®8® op het lijk verricht. Prins Albert van België heeft zicb verloofd met de 21-jarfge Italiaanse prinses Faola Ruffo di Calabria, aldus is gisteren door het Belgische Hof meegedeeld. De 25-jarige prins, de jongere broer van koning Boudewijn, heeft de prinses eind vorig jaar tijdens een bezoek aan Rome ter. gelegen heid van de kroning van paus Joannes voor het eerst ontmoet op een receptie in de Belgische ambas sade. Later ontmoette hij haar weer tijdens een skivakantie in Zwitserland en met Pasen brachi hij haar een bezoek in Rome. De prinses behoort tot de hoogste Italiaanse adel. Zij is blond, heeft blauwe ogen en houdt van tennis en zwemmen. Prinses Paola was zaterdag met haar moeder, prinses Luisa in Brussel aan gekomen. Gisteravond werd de ver loving, die voor de Belgen een grote verrassing was, gevierd op het paleis van Laéken. Bij geruchte is vernomen, dat het paar na het huwelijk (dat in komende voorjaar of zomer zou plaatsvinden) zijn intrek zal nemen op het buiten Belvedere, aan de rijksweg tegenover het paleis van Laeken gelegen. Prins Albert is luitenant bij de ma rine en voorzitter van het Belgische Roode Kruis. Hij heeft vorig jaar de senaatszetel ingenomen, die hem krachtens de traditie toekomt. Prinses Paola Ruffo di Calabria Telefoto PRINS ALBERT De in 1946 overleden vader van prinses Paola, prins Fulco Ruffo di Calabria, was een van de grote lucht- helden van Italië uit de eerste wereld oorlog. Hij kreeg de „gouden medaille van de natie" na aan 53 luchtgevech ten te hebben deelgenomen. De prins was senator totdat Italië een repu bliek werd. De prinses is zijn zevende kind. (Van een onzer verslaggevers) NOG altijd wordt gezocht naar het vijftienjarige Veenendaalse meisje Corrie Groot, dat dinsdagavond ver dween en woensdag haar ouders op belde met de mededeling, dat zij zich onder dwang in een haar onbekend plaatsje fn Zuid-Limburg bevond. Dat Corrie zich In Limburg zou bevinden, Is nu echter twijfelachtig geworden: mej. R. de Kievld uit Veenendaal be weert met grote stelligheid, dat zij de verdwenen Corrie zaterdagmorgen op het Velperplein in Arnhem heeft ge,- zien. Er wordt nu rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het relaas, dat Corrie haar ouders doorbelde en dat op tal van punten onduidelijk was onjuist is. Zo betwijfelt de politie sterk of de verpleegster die volgens Corrie's verhaal de vermiste in Utrecht een kleine nvee weken gele den In contact zou hebben gebracht met haar broer, wel bestaat. (Deze broer en de verpleegster zouden de hand in de „ontvoering" hebben ge had.) Deze veronderstellingen staan echter niet met zekerheid vast. Positief zeker is wél, dat Corrie niet het vermoorde meisje is, dat in Axel in een greppel werd gevonden. De Londense Evening Standard be richt dat president Nasser in Syrië voorbereidingen treft om Irak binnen te vallen. Het sein hiertoe zou een nieuwe op stand van Iraakse nationalistische of ficieren zijn. Met hulp van de Ver. Arabische Republiek zou dicht bij de grens met Syrië een voorlopige regering worden uitgeroepen, die de V.A.R. formeel om erkenning zou vragen. Tijdens de voorbereidingen voor het concert dat hedenavond in het Con certgebouw gegeven zou worden voor de Stichting Sociaal Fonds Bouwnij verheid, maakte" een hartaanval een einde aan het leven van deze dirigent die door zijn bijzondere persoonlijk heid zo geliefd was bij zijn medewer kers, en die als musicus een interna tionale faam genoot. In verband met het overlijden van dr. Van Beinum is het concert, dat het Concertgebouworkest vanavond in het Concertgebouw te Amsterdam zou ge ven voor het Sociaal Pond3 Bouwnij verheid, geen doorgang vinden. Ook he, concert, dat morgenavond in Rotter dam gegeven zou worden, vindt geen doorgang. De jeugdconeerten van a.s. woensdag en vrijdag worden tot nader order uitgesteld. (Zie verder pagina 3) Advertentie) Tel. K 4450—208. Wittem (bij Gulpen) SPEC. VOORJAARSTARIEVEN Eigenaar: J. F. Rooding. „Dalvei" van het Haags hervormd weeshuis aan de Badhuisweg te SchevenJngen, was gggflag s&jgg lijk de held van dc dag bij zijn 'Van een onzer verslaggevers) DE veertienjarige Hans Dadema, die zaterdagavond omstreeks halftien met zijn fiets over de Koningskade te Den Haag reed, bedacht zich niet lang, toen hij aan de waterkant een om bnlp schreeuwende man zag staan en in het water een auto zag drijven. HU begreep dat in de wagen nog een passagier moest zijn. Hans kon het later niet meer pre cies navertellen. In een oogwenk had hij enige kledingstukken uit getrokken, en met een stuk ijzer, dat hij van wie weet hij niet meer kreeg, zwom. hU door het koude wa ter naar de wagen midden in het kanaal. Hij klom op het dak, sloeg de achterruit kapot en wist de 28-Ja rige mejuffrouw Willy B. te redden. Hans, die woont' in bet paviljoen (Vaa een onzer verslaggevers) Ongeveer 180 Amsterdamse heiwer kers zijn vanmorgen voor 24 uur In staking gegaan nit protest tegen de dwangsommen, die een aantal heiwer kers moeten betalen omdat ze vorig jaar bijna twee maanden staakten. Het gaat hier om 20 helers, die door de rechter wegens contractbreuk werden veroordeeld, maar de gehete helwer- kersverenlgng ..Broederschap", waarin zij zijn georganiseerd, is in opstand ge komen tegen het vonnis. Zij eisen dat de patroons, die de stakingsaffaire aanhangig maakten, de dwangsommen (f 25 per man voor Iedere stakingsdag) zullen betalen. De patroons weigeren dit. De proteststaking van vandaag geldt ook voor 24 helers die veroordeeld werden wegens een langzaam-aan-ac- tie. "Wanneer het protest geen resul taat oplevert en de patroons dus blij ven weigeren om de boetes voor hun rekening te nemen, zal de vereniging „Broederschap" proberen om een lan delijke hei werkersstaking op touw te zetten. „Broederschap" is een sterk gesloten en zeer gedisciplineerde vak bond, die niet bij de erkende vakcen trales is aangesloten. De stakende leden hebben vanmorgen ook de van buiten Amsterdam komende heiploegen (die geen lid zijn van „Broederschap") van het werk afgehouden. Er is geprobeerd om in het conflict tussen de heiers en hun patroons de be middeling van een advocaat in te roe pen. Maar de heiers willen dit niet. „Wij wensen het wel en wee van onze vrouwen en kinderen niet te laten af hangen van de beslissing van een ad vocaat", zei ons vanmorgen de voorzit ter van „Broederschap", die ook ver telde dat de Amsterdamse heiwerkers- vrouwen al wekenlang „in de zenuwen zitter," omdat ze bang zijn dat hun „boeltje" verkocht zal worden wan neer de dwangsommen niet betaald worden. En, zo voegde hy eraan toe", er is bü niemand geld in huis om de boetes te betalen". HANS DADEMA held van de dag vrienden. HU had geiukkig slechts lichte verwondingen opgelopen, en nadat hij in de diakonesseninrichting „Bronovo" verbonden was, bracht de politie hem naar „Dalvei". Ondertussen was komen vast te staan, wat er gebeurd was. De 23-ja- rige T. D. mocht zaterdagavond de auto van zijn vader gebruiken. Hij ging op weg met de 22-jarige Willy B. Hoewei zij geen rijbewijs had, stond haar vriend haar toe achter JJET bestuur van de buurtschapverenigirjg Koudhoorn in Putten stelde zich tl voor het 12',?-jarig jubileum van de vereniging op indrukwekkende wijze te vieren. Er werden daartoe plannen gemaakt en de nodige voorbereidingen getroffen. Toen het bestuur dezer dagen bijeenkwam om de plannen nader uit te werken, kwam men tot de ontdekking, dat het jubileum reeds vorig jaar gevierd had moeten worden. Het voorstel tot het organiseren van festivi teiten is toen maar van de agenda afgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie heeft het afgelopen weekeinde de 64-jarige gemeentesecre taris P. G. van de gemeente Heesch. gearresteerd. Er zijn ernstige verden kingen tegen deze ambtenaar gerezen inzake „knevelarij". De gemeentesecretaris, die thans in het huis van bewaring te Den Bosch vertoeft, zou van boeren, die pacht- verpliehtingen hebben tegenover de gemeente, extra-gelden hebben ontvan gen. Hij zou en een regel van gemaakt hebben de boeren te waarschuwen wanneer hun contract eindigde. Hij zou zich voor deze attentie hebben laten betalen. Vast staat, dat de gemeentekas door de handelingen van de secretaris niet is benadeeld. Reeds eerder is ramoer rondem G. ontstaan. Dat was een jaar geleden, die hij op last van de fiscale recherche.enige dagen, in bewaring is gehouden. (Van onze correspondent) Omdat de examen)klasse 5B van de rh.bs. te Vllsslngen een leraar had op gesloten, heeft de directeur, de heer G. Lammers, de Jongens en meisjes ge straft door ze een week naar huis te zenden. Kort na de paasvakantie kondigde de wiskundeleraar een repetitie aan. De leerlingen, die er niet op voorbereid waren, protesteerden en zetten hun argumenten kracht bij door de leraar in het leslokaal op te sluiten. De prijsvraag „Wie was wie?", die la december in de dagbladen is versche nen, heeft voor het Koningin Wilhel- mina Fonds een netto bedrag van f 62.738.opgebracht. De advertentie pagina was het Koningin Wilhelmina Fonds aangeboden door de uitgevers van de dagbladen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers. Oud-premier Sir Antony Eden van Engeland heeft voor de tweede maal in één maand een aanval van zijn leverkwaal gehad. De doktoren achten het „een niet onverwacht gevolg" van zijn operatie twee jaren geleden. Eden's doktoren hebben hem aan geraden, met het oog op zijn ziekte geen verplichtingen op zich te nemen. Er gingen de laatste tijd geruchten, dat Eden In de politiek zou terugkeren als lid van het Hogerhuis, Een Dakota van de Portugese lucht macht Is gisteren op een vlucht naar de Canarlsehe eilanden in de mon ding van de rivier de Taag in zee gestort. het stuur plaats te nemen. Hij zou dan toezicht houden. Bij het nemen van de bocht van de Nassau Zuilensteinstraat naar de Koningskade raakte de bestuurster de macht over het stuur enigszins kwijt. De auto reed in de richting van het water. T. D. zag aankomen, dat de auto over de kademuur zou rijden, en hij sprong juist bijtijds op het wegdek. Met de bestuurster verdween de auto in de diepte. D-, die'niet kan zwemmen, begon om hulp te roepen. ZUn geroep was de aanleiding voor de heldendaad van Hans Dadema. Hans, die snel handelde, was ver baasd, dat, nadat hij de achterruit kapot geslagen had. de bestuurstal eerst nog een bandrecorder door het gat aanreikte. Omstanders wisten met touwen redder en geredde op de kant te brengen. De brandweer bracht later op de avond de auto op het droge.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1