Lioe volgt Mao op in China 34 praalwagens, 19 muziekkorpsen Kabinet nog steeds niet voor elkaar Verzet tegen Algerije de Gaulle in laait op Geen gezamenlijke actie tegen Ned. Walvisvaart Rekruut sterft na ongeluk m. Rechts vooruit in Franse Senaat Stra^™erbotsing bij Dokkum V erkeersknopen bleven uit Prof. De Quay blijft doorgaan, maar: Mr. Lichtenauer en mr. Van Gelder CH-kandidaten Fel protest tegen gratieve Moskon wil Britten via de maag winnen Bank te Amersfoort werd benadeeld voor 45 mille Drie landen werden het niet eens m K Premier Marokko uit partij gestoten mm r MAANDAG 27 APRIL 1959 Directeur: H. Dtü KIIIG ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4281 J Hoofdredacteur: l)r. J. A. H J. S. BHl'INS Sl.OT HI'jT communistisch-Chioese parlement heeft vandaag Lioe Sjao-tsji gekozen tot op volger van Mao Tse-toeng als pre sident van de Chinese volksrepu bliek. (Van onze correspondent) Vele tienduizenden hebben za terdagmiddag in de bollenstreek tussen Sassenheim en Hillegom het bloemencorso 34 praal wagens, begeleid door 19 muziek korpsen zien voorbijtrekken. Zij hebben kunnen genieten van bet vijftien kilometer lange „Bloe menparadijs": dit was het motto, dat corso-ontwerper Jos van Driel dit jaar voor de bloemen- stoet gekozen had. k Hotel Restaurant Kasteel Wittem Nists belemmert reis van Victor Silvester naar Blokker meer Politieke waarnemers in Algiers Billy Graham bewoog Australiërs tot liulp Verklaring C.H.U. Granaat bleef haken Prinses Beatrix in Amstelveen bij hockey festijn Ds. J. C. Fischer na kerke dienst overleden (Van onze correspondent) gotterdua: wit» a« w«a»tr«»t as - xeiet. navou u postbus ma postgiro No. 434516. Klnchtendierut abonnementen L8.30-iö.30 U1. Zaterdag» 1718 uur. Telefoon 115700 l-Graeesttage: Huygen»pl*in 1 - Telefoon 133467 (3 lllnen) poetbui 1091 Postgiro No. «4867 Klachtendlenat: 10750—13.30. Telef. 362549. Oortfrecnt: Spul weg 13j Telef. 4570. jthluUm: Lange Haven 73 Telef. 67466. tbonnamentaprlja 61 cent per week, 11.9B per maand, t T,»0 pet cwartaaL home nummer» «a aent, Venchljirt dageltjitt THaxuM" (Geldig tot morgenavond). ZUIDELIJKE WIND. Iets koudere nacht met opklaringen en een zwakke tot matige .vind tussen zuidwest en znid. Morgen overdag toenemende bewolking met plaatse lijk enige regen, hogere temperaturen dan vandaag en een matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuid. Morgen: zon op 5.18 Maan op 0.52 onder X9.58 onder 10.03 De keuie van Lioe die eerste vïce- voorzitter van de comunUUsehe part)) was, betekent dat hij de hoge positie die Mao thans in de partijhiërarchie bekleedt, ingeval van diens dood of aftreden, zal overnemen. Zijn verkie sing was voor westelijke waarnemen een verrassing. Algemeen werd aan genomen dat de 72 jaar oude Tsjoe teh het grotendeels representatieve ambt van president ton toevallen. Tsjoe-teh werd evenmin herkozen als vice-president. Zijn plaats wordi thans dor twee personen ingenomen namelijk dor Toeng Pi-woe en mevr. Soen Jat-sen, de weduwe van de grond legger van de Chinese republiek. Mevr Soen Jat-sen is geen lid van de com munistische partij. Zij heeft echter de raak van het communisme altijd in woord en daad gediend. Mevrouw Soen Jat-sen is de a»ter van de echtgenote van Tsjang Ksil-sjek, het nationalistisch-Chinese staatshoofd. In de tien jaar oude geschiedenis van de communistische-Chlnese volks republiek is Mao Tse-toeng tot dusver de enige president geweest. In decem ber van het vorige Jaar kondigde hij aan dat hij het presidentschap zou op geven doch zijn machtige positie als voorzitter van de communistische par tij, een post die hU reeds 24 jaar be kleedt zou blijven bezetten. De nieuwe president is evenals Mao afkomstig uit de provincie Hoenan. Hij komt uit een arm gezin van landbou wers. Hij verwierf zich naam als orga nisator van de arbeidersbeweging en in het verzet, Hoewel hij enige tijd in de Sowjet-Unie verblijf heeft gehou den, staat hij niet te boek als meer pro-Russisch dan de overige hoge functionarissen. Lioe was de enige kandidaat voor de hoge functie. Radio Peking deelde mee dat de kandidaatstellingen de afgelo pen dagen in dertig werkcomnussles zijn besproken. De kandidaten en partijleiders wer den volgens de Chinese radio storm achtig dor de afgevaardigden toege juicht toen zij het podium beklommen. Omstreeks elf uur vanmorgen zijn In de omgeving vu> de Lauwerszee twee „Tbunderstreaks" van de vlieg basis Volkel neergestort. De piloten hebben de toestellen met hun schiet stoelen verlaten. Een van hen Is yelUg rtlmd i» Dofekanu i* ander heeft het engeluk niet overleefd. De toestellen zijn neergekomen op ongeveer één kilometer ten zuiden van Metslawier. Men vermoedt, dat zij elkaar tijdens de vlucht hebben ge raakt. Zaterdagmiddag zijn nog twee straaljagers verloren gegaan door een botsing boven het Brabantse dorp Nistelrode. Door de neerstortende vliegtuigen werd niemand geraakt; wèl werd schade aangericht aan jonge aanplant. De gezondheidstoestand vun premier Chroetstjew Is zo goed dat ieder ander er jaloers.op zou kunnen zijn, aldus een regeringswoordvoerder In Moskou. H|] zei dat de berichten in westelijke kranten volgens welke de premier op advies van zijn dokters kalmer aan moet doen geheel onjuist zijn. „Bloemenparadijs" trok tienduizenden kijkers Volgens de rijkspolitie is het bezoek saa het corso dit jaar groter geweekt dan ooit te voren. Met achttien mobi- lefoonposten en vierhonderd agenten ls z|j de gehele dag in touw geweest om de enorme verkeersstroom rollend te houden. De politiemannen zijn daar vrij goed in geslaagd: onontwarbare opstoppingen deden zich niet voor, hoewel men niet kon voorkomen dat zich moeilijkheden voordeden ais enor me verkeersstromen zleh plotseling richtten op de plaatsen, waarlangs het corso passeerde. Maar door snelle om leidingen k«n men dese laatkomers nog verder op het parcours naar het corso voeren. Vergeleken met voorgaande jaren had corso-ontwerper Van Driel zijn stijl verfijnd: de praalwagens waren prachtig uitgevoerd, doch een nadeel was dat er weinige gekleurde hyacinten beschikbaar waren door dat de bloei door het warme weer snel is verlopen. De blauwe tinten traden nu zeer op de voorgrond. In vele wagens waren nu tulpen ver werkt. Een wagen van geheel aparte styi was die van de tien jaar oude „Keuken hof, 'met als middelpunt Jacoba van Beieren, die omringd werd door rui ters. Verder trokken de aandacht de „Koningin van Sheba" (ereprijs in eerste prijsklasse), „Pauwenhoven" (ereprijs in tweede prijsklasse) en „vissen" (derde ereprijs). De onder zeeboot „Nautilus" werd bekroond als de meest originele idee. Foto boven: de bekroonde praat wagen „Vissen". Foto hiernaast: een detail van de wagen .«Bloetncnbode", waarop de ze jeugdige PTT'er zich blijkbaar goed op zijn remak voelt. Advertentie Tel. K 4450—208. Wittem (bij Gulpeni SPEC. VOOIUAARSTARIEVES Eigenaar: J. F. Ronding (Van een onzer verslaggevers) De British Musicians Union heeft besloten zich bij het vonnis van de Am sterdamse rechtbank neer te leggen en alsnog toestemming te geven aan het orkest van Victor Silvester om in Blok ker op te treden. Nu staat dosniet* meer de uitvoering op Hemelvaartsdag in de tveg. Dit besluit heeft nog meer conse quenties. De band van Chris Barber mag nu ook naar Nederland komen om is Amsterdam en Den Haag op te tre den. En de Dutch Swing College Bard mag nu naar Engeland. Door de hou ding van de Ned. Toonkunstenaars- bond was de toernee van deze Neder landse band door Engeland op losse schroeven komen te staan, omda* het hier een soort uitwisseling met de or kesten van Silvester en Barber, betrof. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. lie Quay heeft zön kabinet nog steeds niet voor elkaar. Zaterdag morgen heeft de C H.-fractieletder, dr. H. W. Tilanus, de formateur enige na men genoemd van personen uit de C.H.U.-kring, die hij geschikt achtte voor het ministerschap. Onder hen was ook mr. W, F. Lichtenauer (59). lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid, evenals mr. Beerman, die vorige week bedankte, een der leidende figuren uit de Rot terdamse haven. De formateur heelt zaterdag een gesprek gehad met mr. Lichtenauer. Uit dit gesprek zou gebleken zyn, dat mr. Lichtenauer wel bereid is in het kabinet van prof. De Quay zitting te nemen, maar dat zön voorkeur uitgaat naar Verkeer en Waterstaat. Mr. Beerman had prof. De Quay vo rige week hetzelfde medegedeeld. De formateur had toen weinig zin om nieuwe verschuivingen door te voeren. Aanvankeiyk eiste de C.H. de por tefeuille van Binnenlandse Zaken op. Prof. De Quay had deze echter gere serveerd voor de liberaal Toxopeus. Er zyn toen verschuivingen aange bracht. Prof. Zyistra en mr. Toxopeus vielen buiten het kabinet. De laatste maakte plaats vor prof. Wit- teveen, een liberaal econoom, die nu voorbestemd schijnt te zyn het minis terie van Financiën te gaan beheren. Wanneer prof. De Quay wèl aan de wensen van mr. Lichtenauer tegemoet zou komen, komt het departement van Binnenlandse Zaken weer in handen van een liberaal. De liberalen hebben hier waarschijnlijk geen bezwarmi te gen. 9 Het moet echter onwaarschijnlijk wor den geacht, dat de A.R.- en K.V.P.- kandidaat ministers met deze gang van zaken zonder meer akkoord zouden gaan. Prof. De Quay zal ai zUn onder handelingskunst nodig moeten hebben om deze nieuwe moeilijkheden te om zeilen. Vanmorgen" heeft de formateur op nieuw een gesprek met mr. Lichtenauer gehad. Als de heer Lichtenauer be dankt is het -vry zeker dat de heer De Quay zyn opdracht teruggeeft. Met ee" kandidaat^ mr. J. W. van Gelder secretaris van de CHU, die door dr. Tilanus is ge noemd voor minis ter van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, heeft de forma teur zelf nog geen contact gehad. Vermoed wordt, dat prof. De Quqy de jongste ontwik- Mr. J.W. v. Gelder kelingen eerst eens met zijn kandi daat-ministers wil bespreken. Zaterdag had de formateur zijn kan didaten ook al bUeengeroepen.-Uit voerig is daar gesproken, over het antwoord dat dr. Tilanus de formateur gegeven heeft. Daarna kwam het program aan de waren verrast door de heftige reacties en vooral ook door de reacties in krin gen die tot dusver een gematigde hou ding hadden aangenomen. D" politiek van president de Gaulle heeft onder de Fransen In Algerije *en nieuwe golf van oppositie doen ontslaan. Aanleiding tot deze felle op- Positie is de gratie die de Gaulle heeft verleend aan dertig nationalistische opstandelingen die door militaire recht banken ter dood waren veroordeeld. De dieper liggende oorzaak voor het scherp toegenomen verzet - tegen de Gaulle ligt echter in een gevoel van onveiligheid dat zich thans ook van de meer gematigde rechtse elementen scMfnt meester te maken. Het gratiebesluit werd vrijdagavond bekendgemaakt. Kort daarop werden in het gebied van Mascara de zwaar verminkte lichamen gevonden van twee Europese vrouwen en een kind die kennelijk door de opstandelingen om het leven waren gebracht. De Frans-nationalistische Europese organisaties in Algerye hebben thans stuk voor stuk verklaringen openbaar gemaakt waarin de politiek van de Gaulle als zwak, onsamenhangend en talfs als bedxlegelijk wordt gedood- vermd. Men liet uitkomen dat het verlenen van gratie de opstand alleen maar aal verlengen. De premier van Cuba, Fidel Castro is vandaag uit de Ver. Staten in Mon treal aangekomen voor een bezoek van één dag aan Canada. Volgens diplomatieke kringen te Boedapest worden Britse diplomaten In Oosteuropese landen door de Rus sen gul onthaald. Be vorige week gai de Sowjet-ambassadeur ln Boedapest een ontvangst speciaal voor leden var bet Britse gezantschap Onlangs wa ren de Britse dlpjloma-ten te Sofia de gasten van hun Russische collega's aan een zeer ultgehreld diner. Naar in genoemde kringen verluidt traden de Russen hijzonder hartelijk op en z|) schenen van mening te zijn dat de Britten soepel en bereid tot compromissen zijn. (Van onze correspondent) De zestigjarige Hilversummer W. M., eigenaar van een afbetalingsmagazijn, is in verzekerde bewaring gesteld we gens oplichting. De man heeft in de afgelopen tweeëneenhalf jaar kans ge zien om een bankinstelling te Amers foort, die hü bi) de financiering van zijn hunrkooptransacties had ingescha keld, te benadelen voor een bedrag van ongeveer f 45.000. Het voorlopig onderzoek heeft uit gewezen, dat hü fictieve koopovereen komsten by de bank inleverde en daar op de nodige contanten incasseerde. M. maakte daarby misbruik van het grote vertrouwen, dat de bank in hem stelde. Hü is inmiddels voorgeleid. Door toedoen van de evangelist Biliy Graham hebben drie mensen te Syd ney een huis aangeboden aan het ge zin van de 42-jarlge Nederlander Pieter Kramer, die door een ongenees lijke ziekte niet lang meer te leven heeft. Tot dusver woonde de heer Kramer die in de oorlog in het verzet was, met zyn vrouw in een volgepropte kamer. Hun zesjarig zoontje Karei was in een tehuis ondergebracht, omdat de zieke vader de drukte van het kind niet kon verdragen. Billy Graham had gelezen over de toestand, waarin de heer Kramer ver keert, en hü heeft daar zaterdagavond over gesproken tot een menigte van 67.000 mensen, die in Sydney naar hem waren komen luisteren. (Van een onzer verslaggevers) De poging van Noorwegen, Engeland en Japan om gezamenlijk te trachten Nederland als walvisvarende mogend heid van de zuidpoolzeeën te vagen, is blijkbaar vruchteloos geweest. De lan den zijn 't er zelfs niet over eens gewor den hoe zij dat zouden kunnen berei ken of welk nieuw en zeer hoog bod op de Willem Barendsz zij zouden kun nen doen. Blykens een officieel in.Oslo uitge geven communiqué is er „geen over eenstemming bereikt" Hiermee is blijkbaar deze zaak Sic geheel buiten Nederland omging afgedaan. Want volgens het com muniqué zou de kwestie van de vangstquota verder worden bespro ken op een bijeenkomst van verte genwoordigers van alle belangheb bende landen: Engeland, Japan, N c- derland en Noorwegen, Deze bijeenkomst zou overbodig ge worden zijn als Nederland niet meer ter walvisvaart zou gaan. De concur renten zgn er nu echter wel van door drongen dat ze wel degelijk met Ne derland rekening moeten houder. orde. Over dat program is men het cok nog niet eens. Zelfs al zou de for mateur er in slagen zyn kabinet vol tallig te krijgen, dan is het nog niet zeker, dat hü met zyn kandidaat- ministers overeenstemming zal berei- ten over het program. Vandaag wordt het dus weer af wachten. Moeizaam sleept de for matie zich voort. Prof De Quay blijft echter door^-on Het dagelijks bestuur van de Chris telijk Historische Unie kwam zaterdag te Utrecht bijeen. Vastgesteld werd, dat de unie een positieve bijdrage heeft geleverd en dit nog wil doen voor de totstandkoming van een kabinet De Quay, door kandidaat-ministers te ani meren de portefeuilles van Binnen landse Zaken en van Volkshuisvesting te aanvaarden. Ook werd uiidrukkeiyk tegengesproken de enkele malen ge lanceerde mening als zou de unie alleen maar ministers willen leveren voor een kabinet waarin ook P.v.d.A.-ministers zitting hebben. Aldus is door de CH.U. medegedeeld. De 19-jarige soldaat I). T. A. van Emmerik uit Schalkwijk, die ingedeeld was bij de tweede compagnie van het garderegiraent grenadiers, Is in het ziekenhuis te Den Bosch aan Inwendige kneuzingen overleden, nadat hij be trokken was geweest bij een ongeluk met een oefenhandgranaat. Twee rekruten, de overledene en de 20-jarige R, A, Werkman uit BeJum, liepen ogenschijnlük slechts lichte beanwonden op toen 'n granaat die zij op last van de luitenant moesten wer pen, aan de ring bleef haken. De re kruten bevonden zich juist tn een on diepe plas. De granaat ontplofte tn het water en de twee rekruten raakten om zich te dekken of door de explosie, een kort ogenblik onder watei Zü zün normaal met de troep naar buis ge gaan. De militaire arts verbond hun wonden en zond hen naar bed, omdat zij enigszins van streek waren. Soldaat Werkman is nog dezelfde avond naar het hospitaal overgebracht. Zijn toestand is niet zonder gevaar, hoewel enige verbetering is ingetreden. De soldaat Van Emmerik werd pas naar het ziekenhuis overgebracht, toen de volgende morgen bij de reveille bleek, dat hü het bewustzijn had ver loren. Het Russische partijblad Prawda meldt dat Kozlow is gekozen tot secretaris en lid van bet centrale bureau der communistische party van de repu bliek Kazaohstan. Zijn voorganger, Melnlk, was van deze post ontheven met het oog op zyn benoeming tot eerste vice-premier van de repu bliek. ROONPR1NS Akihito van zoveel aantrekt van tradities (getuige zijr. huwelijk met een meisje van niet adellijken huizen), helemaal negeren kan hij de vele oeroude gebruiken toch niet. Zo zien we de prins hier enkele me ters voor zijn echtgenote Mitsjiko lopen Japant na een bezoek aan de graven van zijn voorouders. De Japanse traditie vereist dat de vrouw bij officiële gebeurtenissen en kele meters achter haar echtgenoot loopt. Onder ideale, weersomstandig heden het was prachtig lente weer ts het internationale dameshockeytoernooi, dat tot 8 mei zal duren, zaterdagmiddag met een stijlvolle parade van de deelnemende landen geopend. Ongeveer 1500 toeschouwers, bij wie zich prinses Beatrix bevond, volgden de indrukwekkende en kleurrijke parade. De captaine van Engeland, mej. Barbara Ry lands wordt voorge steld aan de koninklijke bezoek ster- De Marokkaanse premier, Abdallab Ibrahim, is zaterdag uit de regerende partü, de Istikla), gestoten. Hem wordt verweten, dat hü niet genoeg doet om een einde te maken aan het werk van opstandige elementen. Vrydag is een hoge parUjleider, Ab- del Azziz ben Driss, op een party- büeenkomst in het dorp Tahanaoute vermoord. Frankrijk heeft gisteren een nieuwe senaat gekregen, die bestaat uit 307 leden, en ln de plaats is gekomen van. de voormalige, 320 leden tellende, Raad van de Republiek. Bi) de verkie zingen hebben zich geen grote ver schuivingen voorgedaan; wei is de in vloed van de rechtse partijen toegeno men. De officiële uitslagen voor de 255 zetels uit het Franse moederland lui den (de cyfers voor de 246 zetels uit het moederland in de Raad van de Re publiek, die tijdens de Vierde Repu bliek bestond, staan tussen haakjes): Conservatieven 85 (80); U.N.R. (gaul listen) 27 (29); M.R-F. (katholieken) 29 (21), Radicalen 51 (47); Socialisten 48 (53); Linkse groeperingen 1 (0) en Communisten 14 (16). De nog ontbrekende senatoren zullen binnenkort in de overzeese gebieds delen worden gekozen. Oud-premier Edgar Faure en de communistische leider Jacques Duclos, die in november niet als gedeputeer den werden herkozen, kregen een ze tel in de senaat, evenals oud-minister Francois Mitterand en mevr. Jeanne Vermeersch, de echtgenote van Mau rice Thorez, leider van de communis ten. De senaat werd gekozen aoor een college van 103.374 „grote kiesman nen nl. 465 leden van de Nationale Vergadering. 3.135 raadsleden uit de departementen en 104.774 vertegen woordigers van gemeenteraden. Kort nadat hü zondagmorgen een dienst in het kerkgebouw van de Ned. Protestantenbond aan de Tesselschade- laan in Hilversum had geleld, is ds J. C. Fischer door een hartaanval ge troffen en overleden. Enkele weken geleden was hü 58 jaar geworden. Ruim tien jaar geleden kwam hü uit Den Haag naar Hilversum, waar hü zich als voorganger verbond aan de plaatselyke afdeling van de NPB, Ds. Fischer was voordien herv. pre dikant te Harkstede, Jukwerd en Win schoten, hulpprediker te Slootdorp en voorganger van de afdelingen Neder- veluwe, Den Haag en Hilversum van de Ned. Prot. Bond. Ds Fischer was gehuwd en had vier kinderen.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1