EERSTE V Eerst hereniging Oost en West Fransen verstoord op Engelsen? Zonnig, niet veel regen j SS regeringsdaad VOORSTELLEN OVER EN WEER Westduitsers vrezen noodlottige Koopt op tijd uw zekerheid gevolgen Toestand Dulles verergerd Hor^af neemt tegen Hiltóns Den Haag houdt hek van 't Kleine Loo Franse dienstplicht 2/4 jaar? Pinksterween r D NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK H «1 m' ACHTERDOCHT IN GENÈVE Adres aan Kamer VUISTGEVECHT IN TURKS PARLEMENT Meer dan 150 rendieren in Noorwegen verdronken LAG0 Dï GARDA 'Sm. mm 0' ZATERDAG IG MEI 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4296 N J r Directeur: H. Dtó KU1G Hoofdredacteur: L)r. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT De Russen hebben gisteren te Genève aan de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken een vredesverdrag voorgelegd, dat 48 arti kelen telt. Dit vredesverdrag zou, aldus Reuter, vóór de hereniging van Oost en West-Duitsland moeten worden gesloten met beide delen oï inge val van een statenbond, met deze bond en de twee onderdelen. Het verdrag zou het stationeren van buitenlandse troepen of bases op Duits gebied verbieden. De reeds aanwezige buitenlandse troepen zouden binnen twaalf maanden moeten worden teruggetrokken. De grenzen van Duitsland zouden zijn zoals deze op 1 januari van dit jaar bestonden en hangende de eenwording zou de huidige scheidslijn tussen Oost- en West-Duitsland blijven bestaan, JACO COMBI ZIT-LIGSTOEL .0 JACO» Groningen» tel. K5900-29074 v h- r*' 'r' Op Tiveede Pinksterdag, maandag IS mei, zal TROUW niet verschijnen. PINKSTEREN Vandaag» Heer» zijn veel monden stom» maar 't hart smeekt? Geest van Christus» kom! Wie hier nooit sprak» nog minder zong, weest Gij hem stem, A wordt Gij hem tong. |j U prijst slechts 't woordl en roemt het lied als Gij het schenkt, als Gij 't gebiedt. Jac. Lelsz POLITIE LIET ZICH NIET BEDRIEGEN HUIZE „DE IlOEK"_ VHla „BEUKENHOF" Kromme Nieuwe Gracht 8-10,Utrecht N.V, Algem. Verzekering Mij, UBO Kromme Nieuwe Bracht 8-10, Utrecht (Van onze weerkundige medewerker) VTOOR de pinksterdagen wordt fris weer verwacht met en kele zonnige perioden en weinig regen. Deze verwachting ïs geba seerd op het aanhouden van 4é hogedruktoestand boven het roe- gebied ten noorden van Schot land. Dit betekent dat niet gebeurt wat iedereen hoopte: dat liet war me en zörmïge weer van de af gelopen week voortduurt tot het pinksterweekeinde. Maar het blijft redelijk goed weer. Botte rajas: Witte at mtnatraat 33 - irnet. U3'/oo i« i Postbus 1112 - Postgiro No. 424511) Kiachtendienst abonnementen 18.30-19.30 ut Zaterdag» 1718 uur. Telefoon 115700 s-Gravenhage Hu.vgenspiolo 1 - Telefoon 183487 i3 iUnem Postbus 1091 Postgiro No. *24867 Kiachtendienst 18.3019.30 Telef. 302568 uordrecnt: Spuiweg 132 - Telef 4570. ,chledain: Lange Haven 73 Telef. 67686. \bonnementsprijs 61 cent per week, f 2.05 per maand I 7.90 pe wartaal. Losse nummer» M cant. Verschijnt dageHlkt (Geldig tot vanavond) OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Zonnige perioden en droog, behoudens enkele verspreid voorkomende buien in het binnenland, Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord. Weinig veranderittg in temperatuur. Aan de kust echter kans op binnendrijven van mist en lage wolken met lagere temperaturen. Morgen; Zon op: 4.45 Maan op: 13.57 Onder: 20.29 Onder: 2.13 E wereld beeft een Koning gekre gen en wat voor Koning! „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Dat is de koninklijke proclamatie welke werd uitgegeven ergens in het Galilese heuvelland na de opstanding van Christus uit de do den. Deze grote Koning heeft de troon bestegen. Hij trok zich terug in de verborgenheid achter het hemelse gor. dijn. „Een wolk nam Hem weg uit hun gezicht." Na de Hemelvaart heerst de Koning onzichtbaar. Morgen vieren wij Pinksteren. Wat betekent it feest nu nog na de ge weldige kon'ngsproclamatie in Galilea en de troonsbestijging vanaf de Olijf berg bij Jeruzalem? Zouden wij niet mogen zeggen, dat de uitstorting van de Heilige Geest de eerste publieke regeringsdaad van de hemelse Koning is? Overeenkom stig Zijn belofte geeft Hij aan de hon derdentwintig die in Jeruzalem de ver vulling daarvan verwachten, kracht. Hij geeft Zijn discipelen een hemelse bezieling, een goddelijke volmacht. Nu kunnen zij de wereld intrekken om het overal bekend te maken, dat de wereld een Koning gekregen heeft. Een nieuwe, wettige Koning, wiens heerschappij geen einde zal hebben. Zij mogen gaan getuigen van de overwinnende koninklijke heerschap pij van Christus. Onbeperkt is hun op dracht: te beginnen bij Jeruzalem, moeten zij voortgaan naar Judea, de grenzen overtrekken naar Samaria, en niet rusten voordat het uiterste van de aarde, de randen van de wereld zijn bereikt. HET Pinksterfeest in Jeruzalem heeft een beweging doen ontstaan, een vanuit de hemel ontketende en door God zelf opgestuwde beweging, ■waarvan het einde nog niet in zicht is. Miljoenen hebben in de sindsdien voortgewentelde eeuwen het getuige nis van het Evangelie des Konink- rijks gehoord; miljoenen hebben het vreugdevol aanvaard; andere miljoe nen hebben het getuigenis naast zich neer gelegd, het verworpen of be streden. Maar het is niet meer weg te den ken uit deze wereld. Er zijn tijden ge weest waarin het getuigenis is ver zwakt en vervalst. Soms leek het alsof de beweging was verstild, weggeëbd in het zand van kerkelijke zelfgenoeg zaamheid en onbewogenheid. Maar op het onverwachtst golfde dan het getui genis weer op: de blijde klanken van het Evangelie stroomden uit over de wereld: de onmetelijke ruimten van Afrika, de dichtbevolkte landen van Azië, de wijd verstrooide eilanden van Oceanië. En nog is de tocht niet ten einde. Integendeel: men krijgt de indruk als is in onze dagen de tocht eerst recht begonnen. EIGENLIJK is dat véél te onper soonlijk gedacht en gezegd: 't Evan gelie trekt door de wereld. Het is de verborgen Koning zelf, die in de Hei lige Geest als Zijn Woordvoerder en Uitvoerder de volkeren oproept het zachte juk en de lichte last van Zijn heerschappij op zich te nemen. Bijzonder indrukwekkend gaat het in deze reis van de Heilige Geest over en in de wereld niet toe. Indrukwek kend is het alleen voor wie zélf door de Geest van Jezus aangeraakt en ver anderd zijn. Zonder dat blijft er slechts een schouderophalend spotten over, dat óók al in Jeruzalem begon, zich voortplantte door Judea en Sa maria, en inmiddels óók de einden der aarde heeft bereikt. Russisch ontwerp voor Advertentie) redesverdrag n Zon op Zon onder ONZE kijk op de wereld wordt ten diepste bepaald door de betekenis en de waarde die wij aan het Pinkster feest in Jeruzalem toekennen. De ge beurtenissen en de zgn. machtsverhou dingen in de wereld -verken dikwijls als rookgordijnen, die ons het zicht op de werkelijke toestand benemen. Tus sen ons en Jeruzalem ligt Genève, en Genève is niet alleen dichterbij, maar de gebeurtenissen en besprekin gen daar raken ons ook veel directer dan dat vreemde feit van de komst van de Heilige Geest, eeuwen terug, in Jeruzalem. En tóch is Jeruzalem (het Jeruzalem van Pinksteren wel te verstaan) hel eigenlijke middelpunt van de wereld, evenals Jezus nog al tijd, óók dil jaar, de eigenlijke Koning is in Wiens handen alle macht is ge concentreerd. Daarom heef» de voort gang van het Evangelie over de we reld véél beslissender betekenis dan alles wat er verder op onze woelige planeet geschiedt. De aan de discipe len van Jezus toevertrouwde opdracht (die voor alle dagen tót aan de vol einding der wereld van kracht blijft) om het Evangelie van Jezus' reddend Koningschap te verbreiden onder alle volkeren, geeft de gemeente van Chris tus op een wonderlijke wijze déél aan Duitsland zou zich bij het vredes verdrag moeten verplichten niets in de weg te leggen aan politieke partijen met uitzondering van die welke pro nazi z«n, wraak zoeken of de verbon den mogendheden vijandig gezind zijn. (Op het ogenblik is de commu nistische partij in West-Duitsland ver boden). Alle propaganda, die het gevaar dat de vrede bedreigt, groter maakt, zou worden verboden. De bondgenoten zouden een ver zoek van Duitsland om Ud van de VN te worden, steunen. Volgens h?t verdrag mogen verder aan Duitsland geen beperkingen wor den opgelegd bÖ de ontwikkeling van zijn vredes-eeonomle en ziin interna tionale handel. Het verdrag zou van kracht blijven na de Duitse hereniging. Hangende de Duitse hereniging zou West-BerlUn een gedemilitariseerde „vrije stad" *Mn met een speciaal sta- tunt. Het verdrag zou worden onderte kend door 29 landen waaronder com munistisch China. Andere staten die met Duitsland in oorlog geweest zijn en die het verdrag niet hebben ondertekend, zouden la ter verdragspartner kunnen worden. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de Westduitse dele gatie in Genève, verklaarde men vrij dagavond dat aanvaarding van het Russische plan voor een vredesverdrag met de beide Duitslanden „noodlottige gevolgen" voor het Westen zou heb ben en zou neerkomen op „Sowjetise- ring" van Duitsland. Deze „noodlottige gevolgen" zouden de volgende zijn: 1. Aanvaarding van bet Russische voorstel om van West-BerliJa een „vrije stad" te maken zou Duits land niet in twee, maar in drie delen verdelen. 2. Het defensiesysteem van de NAVO zon ernstig worden aange tast. zo niet ontwricht. 3. De integratie van Europa zou on mogelijk worden. 4. West-Duitsland zon zich niet meer kunnen verweren tegen de com munistische infiltratie en waar schijnlijk een „communistische satellietstaat" van de Sowjet-Unle worden. 5. Het machstverschil in de wereld zou verstoord worden ten nadele van het Westen, waardoor de vei ligheid van West-Europa en de gehele vrije wereld in gevaar zou worden gebracht. Men wees erop, dat het voorbeeld van Danzig en Triëst niet erg aanlok kelijk is om zich nogmaals aan het experiment van een „vrije stad" te wagen. Over het tweede punt „ontwrichting van het westelijke defensiesysteem" merkte men nog op, dat terugtrekking van de NAVO-strijdkrachten uit West- Duitsland, het uittreden van West- Duitsland uit de NAVO en vergaande beperking van de Duitse bewapening, West-Duitsland weerloos zou maken tegenover „militaire bedreigingen van het oostelijk blok". Het door de Russen voorgestelde vredesverdrag zou voorts, indien het Westen ermee akkoord zou gaan, geen politieke wijzigingen in Oost-Duits- land ten gevolge hebben, toelating van de communistische party In de bonds republiek met zich mee brengen en leiden tot onderdrukking van de be staande democratische partijen in West-Duitsland. Men wees er verder op. dat Oost- Duitsland 50 van de 100 zetels eist in de adviesraad, die bij aanvaarding van het Russische voorstel voor een staten bond zou moeten worden ingesteld en dit terwijl Oost-Duitsland maar 17 miljoen inwoners heeft en de bonds republiek 52 miljoen. Een en ander zou dus betekenen, dat de communisten de absolute meerder heid in deze raad zouden veroveren, als de Westduitse communistische par tij kans zou zien om een van de voor de Bondsrepubliek bestemde zetels in de wacht te slepen, zo zei men. De toestand van oud-minister Dul les is verergerd, zo heeft het Amorf- kxame ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt. (Advertentie) Sen van onze 20 modellen. met inklapbare voetrust -e J Catalogus op aanvraag verkrijgbaar ET reuzendok» dat door de Rotterdam- se Droogdok Mij. in Engeland is aan gekocht en op een dagenlange reis voor zichtig van Portsmouth, naar Rotterdam wordt gesleept, is inmiddels op de Noord zee aangekomen. Als alles goed gaat komt boten, de „Elbe". de „Sabelde" en 1de „Tasmanzee'* van L, Smit en. Co. Het Franse blad „Paris-Pfsw" I waardigheid °P dergelijke ..geruchten" De bond „Horecaf heeft een nader adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin men bezwaar maakt tegen de verlening van een overheidsgarantie voor de in Nederland te houwen Hil- tonhotels. Volgens dit adres zon de overheidsgarantie door middel van een daartoe', op te richten hotelfinancie ringsmaatschappij, aan de Nederland se hotellerle moeten worden verleend, om een aanzienlijk grotere bijdrage te kunnen leveren tot de oplossing van hethotelprobleem. meldt uit Genève dat er thans reeds onenigheid tussen Fr an rijk en Groot- Brittannië dreigt. Volgens het blad zullen de westelij ke ministers in het weekeinde pro beren te voorkomen dat de barsten in het westelijke front groter wor den. Groot-Brlttannlë zou bereid zijn ten aanzien van wijzigingen In het wes telijke plan een soepeler bonding aan te nemen dan Frankrijk. Volgens Ass. Press verstoort de rol van Engeland als verzoener tussen het Westen en Rusland in hevige mate de Franse en andere geallieerde diploma ten op de conferentie te Genève. In privégesprekken van deze autoriteiten zeggen zij ongewone activiteit waarge nomen te hebben van de zyde van de delejatie vap Selwyn Lloyd. In hun uitlatingen komt onbehagen tot uit drukking. Dit is onder de aandacht gekomen van de Britse delegatie. Lloyd en zyn raadgevers zijn in het bijzonder vertoornd over een gepubli ceerd bericht, waarin gesuggereerd wordt, dat Engeland en Rusland In fei te zover gegaan zijn te midden van de Berlijnse crisis een geheime politieke en economische overeenkomst af te sluiten. Britse woordvoerders hebben van avond geweigerd commentaar hierop te geven. Franse autoriteiten hebben meege deeld, dat „geheime maar betrouw bare" berichten de Franse regering be reikt hebben, dat Engeland Rusland voorlopig beloofd heeft een grote le ning te verstrekken om de handel op te voeren. Premier Chroestsjew zou van zijn kant in Moskou beloofd heb ben dat de communisten in het Mid den-Oosten zich niet zullen bemoeien met de Britse oliebelangen. De Britten vinden het beneden hun te antwoorden. Voor een deel kan de achterdocht van thans worden toegeschreven aan de oude Franse en Westduitse wrevel dat Engeland speciale betrekkingen heeft met Amerika. Voor een ander deel komt het wan trouwen voort uit het nieuwe radica lisme dat de Britse politiek kenmerkt sedert Macmillan besloot een bezoek aan Chroestsjew te brengen. Een feit is dat Engeland werkelijk overweegt een handelskrediet aan Rus land te verlenen. Op het ogenblik ver toeft in Moskou een Britse handels missie. de wereldregering. Wonderlijk, omdat het zo weinig opzienbarend is: er ko men geen ronde tafels aan te pas, of vierkante, en ook geen topconferen ties. En wéé de kerk, die het wèl ver wacht van ronde tafels en machtige conferenties! Die heeft het zitten ver kozen boven het géén. Maar het Woord Gods moet zijn lóóp volbrengen. Als alle zittende christenen eens bewegen- de christenen werden, voortbewogen door de stormkracht van de Heilige Geest! Als onze wéreldse onrust eens vervangen werd door de evangelische onrust, wat zouden we dan rustig le ven, in het besef dat de eerste publie. ke regeringsdaad van de ten hemel opgevaren Jezus niet de laatste is ge weest. Hy voert nog steeds het regi ment der wereld. En voor Hèm geldt bovenal: zijn de volkeren al opgeroe pen? Heeft het Evangelie van Mün reddende dienst alle mensen reeds be reikt? Laten wij zó Pinksterfeest vieren, dat Jezus' belangstelling voor en be lang bij de wereld óók de onze wor den. En weest maar niet bang dat hier de bréédte de diepte zal verslin den. Want wij zullen eerst samen met alle heiligen in staat zijn te vatten hoe groot de breedte en lengte en hoogte en diepte is, en te kennen de liefde V§n Christus. DR. J. BLAUW In de wandelgangen van het Turkse parlement is het vrydag tot 'n gevecht gekomen tussen afgevaardigden van de democratische party en de volksrepu blikeinen, die in de oppositie zOn. Eén afgevaardigde werd ernstig ge wond, twee liepen lichte kwetsuren op. De volksrepubiikeinen zyn van oor deel dat de regering hun party onder druk zet. (Van een onzer verslaggevers) Het hek van de buitenplaats 't Klei ne Loo, dat langs de Bezuldenhontoe- weg'te eDn Haag staat, zal niet ver plaatst worden naar de oprijlaan van het kasteel Wisch in Terborg. Een aan tal Hagenaars heeft namelijk een be drag bijeengebracht, waardoor bet bek in Den Haag kan blijven. Het hek, een overblijfsel van een buitengoed van enkele leden van het Oranjehuis, moet' verdwijnen, omdat het .een profielswijzigmg van de Be- zuidenhoutseweg belemmert. Nu voldoende geld bijeen is om het hek voor Den Haag te behouden, wordt overleg gepleegd over een nieuwe plaats. Men denkt aan het Huis ten Bosch of'CIingendael. Meer dan 150 rendieren zyn by het oversteken van de grote Altafjord in Finmark, niet ver van de Noordkaap, verdronken. De rendieren zouden de fjord over steken op een punt waar deze meer dan zeven kilometer breed was. De dieren, opgedreven door hun Lapland- se eigenaren, hadden echter niet vol doende kracht om de fjord over te zwemmen. Toen zü ongeveer halver wege waren verdwenen ongeveer 150 rendieren in het water. De Laplanders beschikten niet over voldoende boten om de dieren t« redden. Aan de Franse nationale defensie commissie is een rapport voorgelegd, waarin wordt voorgesteld de Franse dienstplichtigen twee maanden langer in dienst te houden teneinde de sterkte van de strijdkrachten in Algerije op 400.000 man te houden. Dit zou be tekenen dat de diensttijd in Frankryk twee en een half jaar wordt. De Amerikaanse atoomgeleerde Lauriston Taylor heeft verklaard dat het waarschijniyk 200 tot 300 jaar zal duren voordat betrouwbare ge- varengrenzen voor atoomstraling zullen kunnen worden vastgesteld Op 14 april werd te Egmond een proces-verbaal opgeraakt tegen een negentienjarige ÏJmuidenaar. Het bleek echter, dat deze een valse naam had opgegeven. Het signalement werd doorgegeven aan de politie te IJrnui- den en toen begin deze week een agent op surveillance was. trof hij een jonge man op, straat aan, die merkwaardig goed aan dit signalement voldeed. De jongeman bekende onmiddeliyk Premier Diefenbaker van Canada heeft de oprichting van een perma nent Canadees comité voor ruimte onderzoek bekend gemaakt. Advertentie Boulevard 11 - Tel. K 83022878Velp Rozendaalselaan 32 - VELP Tel K 8302—2281. it Spec, ingericht voor verlofgangers en families. Vraagt prospectus. „Villini Oleandro": Nabu TOR- BOLE gedurende het gehele jaar (uitgez. juli en aug. a.s.) te huur voor min. 14 dagen: enige stijl volle, comfortabele bungalows. Uniek gelegen aan het meer in fraaie, rustige omgeving, eigen strand. Prospectus op aanvraag, gaarne onder vermelding event, huurtyd en aantal personen. K. H, van Stegeren, Boulevard 137, Katwijk. Tel. K 1718—4346. MEC HELEN (Z.-L.) „HOTEL BKULL". Telefoon 0 4155—263. Landelijk en rustig gelegen in het mooiste gedeelte van Zuid-Limburg. Centr. verwarming en moderat comfort. Penslonprlls t 9, per dag. VRAAGT PROSPECTUS. HOLTEN <0> Tel. 06483—353 Hotel ,.'t I.ö.ite Hoes" Het excl. rest op de Holterberg. Onze spec. Kip van 't spit (boven open vuur), a. d. vleugel: Lex Moser Entert. Zeer verz. weekendverblijf, t 27.p. p. tevens-. Studie- en Uitzet-, Lijfrente, Pensioen- en Begrafenisverzekeringen Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekerlngen HBO voor alle verzekeringen. KOEL Bij de huidige örukverdeling wordt voortdurend -lucht nit noordelijke •tre ken naar West-Europa getranspor teerd. Voor zover de lucht daarbij ever Scandinavië wordt aangevoerd blijft bet tamelijk zonnig. maar vooral in d* Kuststreken za] tijdelijk ook lucht „van de Noordzee met mist of wolkenvelden ons land binnenstromen. Wat de regen betreft is het een sto ring |n de bovenlucht, die aanvankelijk nog enkele plaatseiyke buien zal ver oorzaken, Later kan ook by bet binnendringen van een nieuwe hoe veelheid polaire lucht mogelijk wat re- gen vallen, maar over het geheel ge nomen zal de neerslag tydeng de pink*- sterdagen van weinig betekenis zyó. (Advertentie) VERCHR. STALEN KINDERSTOELEN COMB: BOXEN. BOXMATRASJES. 8ABTTRAPEZES s'HEERENBERG-TEL 08346 444 Vu4ui is het laggetjesdag" ln Vlur- (Horen. Scheveningen en Umuiden suilen, de Itaringloggers, die dinsdagmorgen see sullen kleien, te pronk liggen Do vl*ser» hebben voor dese gelegenheid hun vaartui gen een grote beurt gegeven en de vlagge* gehesen. »ese toto werd gisteren in. Umuiden gemaakt.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1