,,A He voorstellen hangen Nee tegenover nee in Genève Haags publiek maakte Adamski moeilijk Acht ministers WOEDENDE BEER VLOOG EIGENAAR AAN Man bezweek aan verwondingen George Adamski ontvangen op paleis Soestdijk Vader overleden na handgemeen met zijn zoons 7, Jacht- op malse maatjesstart morgen Ijootlwill Alom tevredenheid over toerisme DRUKKE PINKSTEREN - maar geen gebroken recórds Vrijdag eerste „nieuwe" in Umuiden? Koopt op tijd uw zekerheid Duizend mensen kwamen luisteren Films en foto's van vliegende schotels bijzonder vaag Nederlandse in de Alpen verongelukt Strijd dood op leven en Mevr. Dulles dag en nacht bij haar man Communisten nemen Matsoe weer onder vuur NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK KAMPEERDERS BIBBEREND NAAR POLITIE Man na beroving in het water geduwd; later overleden S0EKARN0 IN BRAZILIË DINSDAG 19 MEI 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4297 J r Directeur: H. Dfc) KU1G Hoofdredacteur: Dr. J. A H J S BHUINS SIDP Lievefgeëfitolk Een paar stipjes SCHUIMRUBBERBED OP DE VELUWE KAMPEERDERS (Van onze verslaggevers) EJUICH Brak los uit de rijen van de vele honderden uitwuivers Y op de Scheveningse lcaden, toen vanmorgen-iegen zes. nar de SCH. 4 van de rederij Jacob den Duik als eerste logger de haven verliet en de visgronden in het noordelijk deel van de Noordzee tegemoet voer. Op dat moment waren de loggers van de Vlaardinrse haringvloot reeds vertrokken- Pas twee uur later hozen de loggers van Katwijk en Umuiden, die van IJmuiden uitvoeren, zee omdat alle aan de haringrace deelnemende schepen, wat de start betrof, een zoveel mogelijk gelijke kans moesten hebben. Speculaties Race begint Ook minister McElroy naar Genève Botterdam: •j-Gravenftage: Ooxdr.eDt-. Schiedam: ♦.bonnomentspriJ» 81 cent per c wartaal- Lowe nummera witto do munsTMt - reiet. iia/uo i.» Poatbu» 1X12 Postgiro No. 424518. Klachtendlenst abonnementen. 18.30-19.30 uu Zaterdag» 1718 uur. Telefoon 113700. Huygenepïeia 1 - Telefoon 183407 <3 lijnen) Poctbua 1001 Postgiro No. «24867. Klachtendlenst: 18:3019,30. Telef. 302509 Spulweg 192 Telef. 4570. Lange Haven 73 - Telef. 87886. f 2.65 per maand, f T.90 pet Verschijnt dagelijks (Geldig tot morgenavond) WOLKENVELDEN Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen. Matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verande ring in temperatuur. Morgen: Zon op 04.10 Maan op 17.53 onder 20.33 onder 03.38 Westen wil niet alleen regeling .voor Berlijn ONZE voorstellen kunnen niet los van e'kaar worden geregeld. Een oplossing voor het Rerlijnsë vraagstuk moet samengaan met een regeling voor de Duitse her eniging en voor bewapenings kwesties in een deel van Europa, aldus hebben Amerika Engeland en Frankrijk gisteren in Genève verklaard. Deze verklaring was het einde van een onenigheid, die waarschijnlijk zon dag tussen de westelijke delegaties was ontstaan. Van Amerikaanse en Britse zijde werd zondag namelijk onofficieel ver klaard, dat de V.S. en Engeland liever een tijdelijke afzonderlijke regeling voor Berlijn wilden bereiken op de ministersconferentie in Genève, dan dat zij zich zonden neerleggen bii een dreigende mislukking van het overleg. Frankrijk en West-Duitsland zouden zich fel tegen dit standpunt hebben verzet, waarna een druk overleg tus sen de westelijke delegaties volgde. De Fransen en Westduitsers schijnen gehoor te hebben gevonden voor hun standpunt bü Engelsen en Amerikanen, want de verklaring, dat alle vraag stukken bij elkaar moeten worden op gelost, werd gisteren door alle dele gaties uitgegeven. Wel verklaarden de westelijke delegaties zich bereid over de diverse onderwerpen afzonderlijk te onderhandelen. Inmiddels heeft gisteren de Rus sische minister Gromiko de wes telijke voorstellen voor oplossing van de Duitse vraagstukken ver worpen. Wel verklaarde hij zich bereid over enkele punten ervan te onderhandelen. Een zelfde verklaring was zater dag afgelegd door premier Chroestsjew In een rede in het Kremlin. Chroestsjew vond de westelijke plannen als geheel on aanvaardbaar, maar hij achtte ver dere behandeling van sommige der voorstellen mogelijk. Aan de andere kant verwierp de Amerikaanse minister Herter op de drie uur durende zitting van gisteren de Russische voorstellen van vrijdag, die beoogden een vredesverdrag met geheel Duitsland en terugtrekking van de buitenlandse «.roepen uit Duits land. Dit n'>an schept slechts een reeks nieuwe problemen" eiaus Herter. Vandaag vergaderen de ministers opnieuw. (Van onze correspondent) De 44-jarige mevrouw D. F. van Kenlen-Terpstra, echtgenote van de gereformeerde predikant te'Oldehovc (Gr.), is zaterdag tijdens een berg wandeling in Tirol (Oostenrijk) In een honderd meter diep ravijn ge stort en dodelijk verongelukt, v De predikant en zijn vrouw waren onderweg naar Griesenau, toen zij door een onweersbui werden overval len. Ondanks de waarschuwingen van haar echtgenoot week mevrouw Van Keulen van de normale route af, waar schijnlijk om een schuilplaats te zoe ken. Zij viel toen van een honderd meter hoge rotswand. Haar stoffelijk overschot is zondagmorgen vroeg door een berggids gevonden. Het is over gebracht naar Kircbdorf, Mevrouw Van Keulen was moeder van vier kin deren. GEORGE Adamski heeft gistermiddag te Den Haag aan ruim duizend belangstellenden, onder wie opvallend veel oudere dames, verteld over een reis die hjj beween gemaakt te heb ben langs de achterkant van de maan in een „slgaarvormig ruimteschip". Voor vijf gulden de entreeprijs kon het publiek uit de mond van de vroe gere cafetariahouder In Califofoië horen dat „een Venusmens er net zo uitziet als de aardbewoners". Alleen draagt de Venusiaan zijn blonde haren erg lang, golvend over de schouders en draagt hg een soort sklpak". Adamski zei dat zijn Venusvrienden zeer snel reizen: In ongeveer twaalf uur vliegt volgens hem een ruimte schip van die planeet naar de aarde. De lezing van de heer Adamski ging overigens niet zo vlot van stapel. In de eerste plaats arriveerde hij ruim twintig minuten te laat; ten tweede bleek hjj In Den Haag te stuiten op meer- taalmoeilijkheden dan in zijn gesprekken met „veausmensen". De vertaalster, mejuffrouw Ray d'Aqui- la(> zich noemend „Nederlands contact persoon van de schrijver", die de tournee van de schrijver heeft voor bereid, moest op verzoek van het publiek maar ophouden als tolk op te treden omdat dit meende Adamski beter te begrijpen als zijn woorden niet vertaald werden. De heer Adamski zei. voordat hü zijn lezing begon, dat hjj zeer dankbaar was voor en onder indrulc van zijn ontmoeting met H M. de Koningin. „Ais er meer mensen waren zoals Zij, zou de wereld er veel beter aan toe zjjn". verklaarde hij. De heer Adamski vertelde de uit zijn boeken bekende verhalen en toonde na de pauze een filmpje waarop vlie gende schotels zouden voorkomen en zeer veel op tekeningen lijkende foto's van een Mexicaan die, naar bij beweert, vier dagen op Venus zou hebben vertoefd, op uitnodiging van de volgens de heer Adamski „buiten gewoon goedige Venuspersonen". „Als wjj een Venusbewoner zouden willen doodschieten, dan zouden deze lieden hun grote kracht niet«aanwecden om ons te vernietigen. Ze zouden liever sterven dan hun zwakkere broeders kwaad doen". „Ik heb thuis talloos vele voorwerpen van Venus", zei de schrijver, „maar ik ben met een vliegtuig hierheen gekomen. Dan mag je maar een be perkte bagage meenemen", (ANP). (Van onze parlementaire radecteur) De acht nieuwe ministers zijn van morgen op het Huis ten Bosch door H.M. de Koningin beëdigd. De minis ters Cals, Klompé, Lans, Van Aartsen en Zijlstra, die uit het oude kabinet naar het nieuwe zijn overgegaan be hoefden niet opnieuw te worden be ëdigd. In de staatscourant van vandaag is het benoemingsbesluit van het nieuwe kabinet opgenomen. Overigens kon men niet veei^zien van de ufo's, zoals de vliegende voorwer pen worden genoemd. Op het witte doekje zag men slechts een paar be wegende stipjes. De heer Adamski zou aanvankelijk na afloop van zijn lezing een persconfe rentie geven, maar hjj is stiekem weg geslopen via een achteruitgang De vragen uit het publiek hadden het de heer Adamski overigens al moeilijk genoeg gemaakt. „Waarom hebt u als bewijs niet voorwerpen van Venus meegenomen?", vroeg een toehoorder. IVT- pon onze' verslaggevers) j^EN Hlmalayabeer heeft op de «nor gen van de Eerste Pinksterdag de eigenaar van een vogel- en dierenpark In Apeldoorn, de 50-jarige heer F. L. Put, ernstlt» verwondingen toege- Vactit. waaraan de man vannacht in het gemeenteziekenhuis te Arnhem is O" De heer Put, wilde twee beren, die in een gevecht waren gewikkeld, tot kalmte brengen. IR» deed dit naar ge woonte door hnn enige stukken vlees toe te gooien. De dieren staakten Inder daad de strijd. Eèn van hen echter, de «nametiesheer bekommerde zieh niet oni het toegeworpen hapje, maar wierp zich WHdeod op de heer Put- Deze riep luidkeels om hulp. Een ogenblik later kwam er versterking. Een buurman, de automonteur H. v. d. Beek. ging het beest met een bijl te lijf. Hoe wel op een gegeven moment de siee) zelfs brak, liet de zwarte beer zijn proo' niet los. De vrouwtjesbeer, «lie er zich inmiddels ook mee wilde gaan bemoeien werd, doordat men haar zand in de ogec strooide, uitgeschakeld. Een tweede omwonende, de vertegen woordlger G. Oelen, wierp zich enkele^ minuten later met een ijzeren staaf op de nog steeds met zijn bek en klauwen van zich af bijtende en slaande beer. Eerst toen droop het dier, bloedend uit kop en poten, af. De heer Put was zwaar gewond, voor- il aan armen en benen. Aanvankelijk werd hjj in het Juliana Ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. Later werd hy naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht voor het toepassen van plastische chirurgie, maar ook deze medische hulp mocht niet meer baten. Mevrouw Dulles heef thgns haar in trek' genomen in een kamer Tan het Walter Reed ziekenhuis in Washing ton om ook 's nachts bü haar man te kunnen zijn. Andere familieleden van de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken bevinden zich momenteel in Washington, Sedert vorige week vrijdag toen de perschef van het Witte Huls, Lincoln White, onthulde dat de toestand van Dulles ernstiger werd, heeftnhet mi nisterie van Buitenlandse Zaken geen officieel medisch rapport meer uitge geven. Vrienden van Dulles hebben verklaard dat de Amerikaanse staats man geregeld pijnstillende middelen krijgt toegediend en dat Dulles door deze middelen vele uren van de dag en de nacht slaapt. De post bezorgt Dulles dageiyks on geveer 300 brieven met goede wensen; de patiënt leest zijn post echter niet zelf meer. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gistermorgen de Amerikaanse auteur van enige boeken over ruimte vaart, George Adamski, in het palels Soestdijk ontvangen. Mede waren aanwezig de chef lucht machtstaf, luitenant-generaal H. Scha per, prof. J. Jongbloed, hoogleraar te Utrecht, onder meer gespecialiseerd op het gebied van de luchtvaartgenees- kunde. prof. dr. M. Rooy uit Heem stede, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam In de leer van de communicatiemiddelen, en de heer C. Kolff, voorzitter van de Roninkiyke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart. De heer Adamski gaf mede naar aan leiding van gestelde vragen een uit eenzetting van zyn denkbeelden over de ruimtevaart, zoals die ook be schreven zijn in zyn boeken. (ANP) (Van een onzer verslaggevers) Twee Amsterdamse broers zyn ge arresteerd omdat faun vader overleed, nadat zy met hem gevochten hadden. Het drama speelde zich zondagmor gen af in de Warmondstraat in Am sterdam-West. Een meningsverschil tussen tdider A. J. W., 52 jaar en zyn zoons van respectievelijk 18 en'22 jaar liep op tot een hevige twist, waar- by het op een gegeven moment tot een handgemeen kwam. Na de ruzie ging de vader naar de keuken. Daar zakte hy in elkaar en overleed ter plaatse. Het is niet waarschijniyk, dat de dood is ver oorzaakt door verwondingen, toege bracht door de twee jongens. Welis waar moet dr. Zeldenrust nog rap port uitbrengen, maar de politie nam slechts een schrammetje boven een wenkbrauw waar. Bovendien was de man hartpatiënt, zodat het heel goed mogeiyk is, dat hy een hartverlamming kreeg als gevolg van de. opwinding. In afwatditing echter van het me disch rapport en het nader onderzoek zyn de twee jongens P. D„ scholier en H. G. L., elektricien in bewa ring gesteld. De twist ging over een futiliteit. De nationaiisiiscb-Chinese Matsee eilanden voor de kust van communis tisch China ziin zondag voor het eerst sinds geruime tüd weer hevig bescho ten door de communisten. De Matsoe- eilanden liggen ca. 220 km ten noorden van de Quemoys. De beschieting duurde anderhalf uur. Drie personen zijn om het leven ge komen en acht werden gewond. (Adï'erteutie) Zon op Zon onder Haringvloot op zee (Advertentie) - BINNENVERINGBED KAZ£T-FA«Rt£KEN ZEVENBERGEN „Behouden teelt en welleknm ls zee"; de Jacht ep de nieuwe haring Is besonsen. Honderden wolfden van- norren tussen 8 en 9 nar de haring- -vloten van Vïaardlnsen,SchervenlS- gen en Umulden ttit He toto ïia*' zien hoe de Katwijka# loggers de ha ven van Umulden uitslomen. President Soekarno van Indonesië heeft zondag te Rio de Janeiro een be zoek gebracht a*.n president Knbit- schek van Brazilië. Aangenomen wordt dat er weinig kans is dat Soekarno Kubitschek ertoe zal kunnen overhalen diens standpunt ten aanzien van Nederlands Nieuw Guinea te veranderen. Brazilië heeft Nederland in de Verenigde Naties ge steund bü de behandeling ven dp kwestie Nieuv-Guinea. Soekarno heeft waarschijnlijk in het büzonder belang by uitbreiding van de handel tussen Indonesië en Bra zilië. (Van een onzer verslaggevers) De balans van het pinkstertoerisme is doorgeslagen aan de kant ven de tevredenheid. Wie uitging was tevreden: het was redelijk neer; en wie thuisbleef om. van het uitgaan te profiteren was te vreden: het ivas redelijk druk in hotels, restaurants en vermaaks centra. In vergelijking met de prachtige zo merse dagen, die we de laatste tijd gewend waren, was het eigenlijk be paald koud. Maar het bleef tenmin ste drcor en zeer licht-bewolkt, en men hoefde zich maar weinig moei te te getroosten om een zonnebad te kunnen nemen of om anderszins van de zon te genieten. "-arom trokken duizenden en nog eens duizenden Nederlanders er op uit. Naar familie, naar de zee, naar de bossen. Deze landgenoten gevoegd bij de drommen Duitsers, en de vele Fransen en Belgen, die ook ditmaal weer over onze grenzen kwamen, maakten dat de politiekorpsen op vele plaatsen weer hun handen vol hadden met het ontwarren van ver- keersknopen, en dat vervoer- en rond vaartbedry ven weer moesten woekeren met personeel en mate rieel. -i het verkeersplein Ouderyn by Utrecht was de drukte op tweede Pinksterdag zo groot, dat er een vliegtuig voor nodig was om de Utrechtse verkeerscolilie per mobi lofoon een overzicht van de chaoti sch/ toestanden op de rijkswegen by het plein te geven. Op en om het plein waren voortdurend zestien man politiepersoneel in actie. Tot elf uur 's avonds duurde de drukte onver minderd voort: naar schatting zijn meer dan honderdduizend auto's het plein gepasseerd. Het aantal grote en kleine kettingbotsingen was groot, maar voor midden mei waren de ho tels en de pensions behoorlük bezet Toch kan worden gezegd, dat meer in het binnenland gelegen streken zoa'ls de Veluwe naar verhouding meer toeristen hebben geherbergd dan de kuststreek. Zo was het bU voorbeeld in Arnhem en omgeving büzonder druk. De Ho ge Veluwe ontving 27,000 bezoekers, de Postbank naar schatting 35.000, het park Sonsbeek 40.000 en het Openluchtmuseum 5300. Ruim drie duizend mensen lieten zich bedriegen door de daartoe in Rozendaal aan wezige instrumenten. De Arnhem se hotels en pensions waren zo in trek {voorzeventig proeent buiten landers) dat „noodadressen" moes ten worden ingeschakeld. Hetzelfde goldt voor Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. Den Haag kon met zUn enorme hotelcapaciteit de drukte juist de baas. fn Amsterdam waren voor zaterdag al 1500 bedden gereserveerd. En nog steeds stroomden bü VVV de aan vragen binnen. Er moesten verschei dene gasten worden doorgezonden naar noodadressen en naar plaatsen in de omgeving. Het is wel geen pan geworden", aldus VVV, „maar m aanmerking genomen, dat de toeristische hoofdstoot al ach ter ons ligt mogen we over de be langstelling helemaal niet klagen." Dat mogen zeker de rondvaartrederijen niet. Meermalen stonden op het Dam rak van het Centraal Station tot aan de Bijenkorf files mensen te wach ten op hun beurt om in een bootje te kunnen afdalen. "r zijn per slot was het half mei enorm veel kampeerders op uit ge trokken. maar velên kwamen (de vergelijking móét wat mank gaan) van een koude kermis thuis. Zoals j voorbeeld een deel van de 7600 openluchtgasten op het kampeerter rein „Ockenburg", die na een zeer koude nacht bij VVV Kijkduin bib berend om beter onderdak kwamen vragen. -Dat waren voornameiyk Duitsers. De Nederlanders bleven hun tentje trouw: per slot: je kam- oeert of je kampeert niet. >g enige cijfers. De „Keukenhof' treeg 25.000 bezoekers en sloot tot voorjaar 1960 haar poorten met een recordaantal van 660 000 entrees, ifauna: 27.000 bezoekers. „De Efte- ling" te Kaatsheuvel: 35.000 met, zo als erbij wordt vermeld, 5000 auto's, Vladurodam: 26.000, voornameiyk Nederlanders. „De Kennemerdui- aen": 27.000. Giethoorn: een onge- elde menigte bU de HollandVene- 'ié zeilwedstryden en het vuurwerk aan de meren. OisterwUk: 3000 kam peerders op „De Reebok" en 6000 zwemmers, baders en zonnebaders op het strand van het bad „Staalduin" totaal 30.000 vreemdelingen in dit Brabantse dorp. BUjdorp: 29.000 be zoekers. Artis: 15.000. Schiphol: 26.000 (exclusief de passagiers). Om negen uur was onze gehele haringvloot buitengaats, onderweg naar het jachtgebied, waar de jonge, „groene" haring thans nog argeloos ronddartelt. Woensdagavond suilen de 55 Scheveningse, ruim veertig Katwijk- se en Umuidense en 14 Vlaardingse schepen de vleet overboord setten voor een eerste poging, de malse maatjes te vangen. Op deze „Bnisjesdag" klonk in Vlaar dingen, Scheveningen en Umuiden het aloude „de zegen en de gezondheid", dat de uitvarende vissers van de wal af werd toegeroepen. Op zee klonk via de radio-telefonie de traditionele groet: „Wellekoni In zee, goede teelt en behouden thuisvaart". In Vlaardingen was het de VL 216 die als eerste de kop van de haven rondde en naar zee stoomde. In IJmuiden schoven de loggers KW 86 en KW 18 aan de kop van de vloot de pieren uit. Een telkenjare weer groots moment, de climax van de wekenlange voorbereiding op de nieuwe haringteelt en van de „Vlag getjesdagen" en daarop volgende „Kykdagen", waarop de vloten be- vlagd en keurig opgepoetst lagen te pronken. Vrüdag wordt de snelste jager met de eigen vangst en die van schepen uit een of andere combinatie in de haven xan IJmuiden terug verwacht met de eerste Hollandse Nieuwe. Dit schip zal de haringrace winnen en zün bemanning wacht het traditioneel en groots onthaal in de haven. In Scheveningen duurde het twee uur voor alle schepen de Buitenhaven verlaten hadden. Tijdens hel uitvaren maakten de honderden, die de vloot uitgeleide kwamen doen en die een plaats gevonden hadden op de haven hoofden, de kaden en de boulevard, reeds speculaties over de haringrace. Alierwege werd de SCH 55 de beste kans toegedacht. Deze logger, die een snelheid van 11 knopen haalt, ls deze maal als vleet- logger uitgerust. De gehele haring vloot, ook die uit Vlaardingen en IJmuiden, hoopt morgenmiddag woensdag kort na het middaguur, de vleet in zee te zetten. In de nacht van woensdag op donderdag, zo om streeks middernacht, zal dan de roep bakkie doen" over alle loggers klin ken: het sein voor alle vissers, "die een kort slaapje genoten hebben, om vóór het halen van de vleet nog een bakje koffie te drinken. Valt in deze nacht de vangst mee, dan begint de race van de jagers. En bU dese nee van vleettaggers, die naar i verwacht wordt vrijdag In de loop van de dag eindigt, kan de Sch. 55, zo zeg gen de Scheveningers, de grootste snelheid ontwikkelen. Enkele schepen liepen in Schevenin gen by het uitvaren aan de grond, maar kwamen met behulp van een duwtje en een sleeptros weer snel vlot. Ia de havens, en vooral bö de door gang van de Tweede-naar de Eerste en van de Eerste- naar de Blnnenvoor- haven, was het een gedrang, om eer der dan de ander buiten te rijn. De Sch. 73 en de Sch. 102 keerden terug. De eerste logger had een be schadigd voorroer en de tweede een verstopte oliepomp. In de loop van de dag vertrokken deze loggers weer. (Van een onzer verslaggevers) Zondagavond is in het ziekenhuis aan de Zuidwat te Den Haag plotseling overleden het slachtoffer van de be roving, die in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de Fletterijkade te Den Haag plaats vond. De toestand van het slachtoffer, de 33-jarige wegen bouwer Joscphos Worms, was geduren de de Pinksterdagen nog vrij goed. Hü werd door zijn vriend, de 27-jarige steward J. W. T. uit Delft, beroofd van een loonzakje met dertig gulden. Daarna kwam hij in het water terecht, naar de politie aanneemt ten gevolge van een duw van de steward. De steward was vrydagmorgen uit de gevangenis ontslagen, nadat hij een straf van twee maanden had uitgezeten. In de loop van de avond was hij met de wegenbouwer, die logeerde in een logement aan de Houtmarkt te Den Haag, op stap gegaan. Getuigen kon den aan de politie waardevolle ge gevens verstrekken, en dank zü deze verklaringen heeft de steward toege geven, dat hy zyn vriend van het loonzakje beroofde. Hü ontkent even wel, dat hy hem daarna in het water geduwd heeft. Uit Amerikaanse bron in Genève wordt vernomen, dat de Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, woens dag naar Genève zal komen om «ieel te nemen aan bepaalde besprekingen van. de ministersconferentie. Naar verluidt zal hy voorts beschikbaar zijn voor advies ten aanzien van het Ameri- kaans-Russisch-Britsoverleg inzake het beëindigen van de .proeven met kernwapens. Hoe lang hjj zaL blöven, ie niet bekend.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1