lA^es -ML Jeugd Jolijt startte met verwarmend vuur Kapitein Aaldijk stak al zijn concurenten de loef af KERK EN SCHOOI Sint bestond 25 jaar k- „Prins Willem George Frederik" terug van Canadese Meren Twee exposities in Stedelijk Museum geopend Zestienhonderd jongeren doen verkeersexamen Ds. G. van Duinen sprak voor N.C.V.B. over levensdurf Dr. C. Riemers president van lutherse synode WATERWEG Geien straatvoetbal: We gaan er voor knokkenmaar we hebben geen kans Vrouw mishandeld door ex-echtgenoot Elektronisch interview met Verwey Jubileum intiem gevierd Praktisch gedeelte in'volle gang Excursie van technici Uitreking van verkeersdiploma's t o TROUW Woensdag 27 inei 1959 Enzm Schiedam Demonstraties van Animo en Harmonie Demonstraties Reportage vanuit Schoolbuitenhuis Auto's beschadigd „We gaan er voor knokken, maar we hebben geen kans", had kapitein Teun Aaldijk gezegd, voordat hij met de „Prins Willem in heTTólgencT'seizoeneen betere op-George Frederik" van de Oranje Lijn uit Rotterdam vertrok. Maar lossing wordt gevonden. Teun Aaldijk (aan de andere kant van de oceaan zegt iedereen Steve, omdat dat makkelijker uit te spreken is) was al te pessimistisch. Toen hij zijn schip vannacht om 1 uur in Rotterdam voor de wal bracht, was een reis ten einde, die de Nederlanders niets dan roem en lauweren heeft gebracht. Burgerlijke stand van Schiedam VOOR ANKER GEEN TAS Tijdens de tocht door de ijsvlakte liep de „Prins Willem George Fre-j uiden" kand^ te^s-Gr'avenha'ge derik" nogal wat schade op, o.a. aan Bedankt voor Roden: w, de schroef. In verband daarmee Halsema te Eprnev-'oude gaat het schip vanavond bij Boele in Bolnes in dok, waar de nodige reparatiewerkzaamheden zullen worden verricht. Donderdag ver trekt de „Prins Willem George Fre derik" die onlangs veertien me ter langer werd gemaakt voor een korte kustreis. Daarna wordt opnieuw koers gezet naar de Cana dese Meren. NOG MEER VREUGDE Voor S.G.-prijsvraag 175 uizendingen Filmavond Veilig Verkeer Vlaardingen Inzameling voor Roode Kruis Veel werk Hel parcours 'm Voor restauratie molen aan Kortedijk meer subsidie van Prov. Staten Gedenkdagen predikanten Maassluis Rapporten hedenmorgen 7 uw i s «2 es U e s Particuliere Synode Geref. Kerken Zuid-Holland-West AFSCHEID EN INTREDE Tournee Wartburg Choir/ Vv SCHIEDAM. Het jaarlijks terugke-.nie, werd het vuur ontstoken in een rende Jeugd Jolijt-evenement is deie brandstapels-die 2eer deskundig was op- keer van start gegaan met een groot I gebouwd, door de heer Teun Bouw. vreugdevuur. Omstreeks acht uur had-] Hoog sloegen de vlammen uit dc hoop den enkele honderden belangstellenden hout, die in de middaguren was verza- zlch verzameld rond de zandvlakte in meld bij verschillende instellingen, o.a. SCHIEDAM. Dit jaar zal de straat- voetbalcompetitie geen doorgang vinden. Dat is voor de eerste maal, na acht ja ren, waarin dit evenement regelmatig terugkeerde. Het gebrek aan terreinen ts de oorzaak van het afgelasten. Alleen het Martinit-terrein was be schikbaar, maar met één veld kon deze competitie geen doorgang vinden. Uiteraard is de teleurstelling groot, niet alleen bij de jongeren, maar ook bij de organisatoren. Het is te hopen dat het- Sterrenbos om deze vuurdoop mee te maken. Medewerking werd verleend door de Chr. gymnastiekvereniging „Animo" en het tamboer- en pijperkorps Harmonie. Karei Scholte sr.,de nooit aflatende jeugdleider, was er niet alleen om lei ding aan het geheel te geven, maar ook om een kort openingswoord te spre- - ken. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de niet al te grote belangstelling. „Maar zodra het programma verder rolt zal het met die belangstelling ook we! 1 gaan", zo meende Scholte. Het vuur dat zou worden ontstoken was niet bedoeld als vervanging van het afgelaste nieuwjaarsvuur. zo betoogde hij. maar het wordtontstoken, omdat vuur warmte betekent, een warmte waarin het gemeenschapsgevoel tot uit drukking komt. Ten slotte merkte de heer Scholte op dat de aanwezigheid van Animo niet wil de zeggen dat deze vereniging propa ganda wil maken in dit gedeelte van Schiedam. Animo kwam op uitnodiging van de Schiedamse Gemeenschap, Ha de opmars van Animo met Harmo- SCHIEDAM. Tijdens de slotuitzen- dirtg van het grote radiospel „Alles op een- kaart*' datdonderdagavond om 8.20 uur zowel over de radio als de televisie wordt uitgezonden, zal ook een rechtstreekse reportage worden gegeven uit het Schiedamse Schoolbuitenhuis te Oosterhout. Momenteel bevolken de leerlingen van de Maria Gorettischool aan de Waran da en de Jacobussehool uit Kethel, het Schoolbuitenhuis. - SCHIEDAM Dinsdag hebben, tot nu toe onbekenden, versttiillende ge parkeerd staande auto's beschadigd. Van de wagen van de bouwkundige die aan de Julianalaan gepar keerd stond, werd het linker toehtraam vernield en verschillende 1 electrische draden kapot getrokken. Van de eveneens aan de Julianalaan geparkeerd staande auto van dokter H. M.v.p;, werd het rechter tochtraamp- je vernield. Aan de Burgemeester Knappertlaan werd een linker portierkruk van een daar geparkeerd staande auto., gesloopt. gemeentewerken, welke dienst momen teel-een kleine verbouwing uitvoert in het clubhuis St. Joris Doele. Onder leiding van de heer J. Voor- bach werkte Animo haar oefeningen af tegen de achtergrond van dit vuur. Vrije oefeningen door de dames wisselden af met brugturnen der dames, boogbrug der heren en oefeningen voor jongens en meisjes. Zeer geslaagd was deze de monstratie in de openlucht. Het vuur verspreidde een behaaglij ke warmte in de voor de tijd van het jaar kille omgeving. Gekortn: Jacobus P P M. hebber en P C Bredevoud: E Frdr.Ccel en A Drommel. Overleden: H L van Berttel, ftl jr; Wuister. 74 jr: P Pluljmert, 74 jr. z v H Ltef- Max P, z v G M De JPrins Willem George Frederik" ging als eerste door de nieuwe St. Lau- renszeeweg en werd winnaar in de jaar lijkse race van grote zeeschepen door als Tegen de achtergrond van het grote vreugdevuur werkte de Chr. Gymnastiek vereniging Animo uit Kethel de oefenin gen af h\j de start Van Jeugd Jolijt op de zandvlakte in het Sterrenbos. SCHIEDAM. Op de Lange Haven heeft dinsdagmiddag omstreeks 2 nur de*37-jarige electrician E. P. uit de Stationstraat, zijn gewezen echtgenote, de 33-jarlge H. C.. M„ met een -mes aangevallen en vrij ernstig gewond. De man reed op zijn -bromfiets de "van hem gescheiden vrouw aan, trok daarna een mes en stak haar daarmee verschillende malen. Omstanders slaag den- er in de vechtenden van elkaar te scheiden. De-vrouw werd ernstig aan hals en rug gewond en moest naar de Dr. Nolet Stichting worden vervoerd. De man sprong weer op zijn brom fiets en nam de vlucht: Hij wierp het mes in het water van de Lange Haven. De politie heeft hem later op de dag echter kunnen arresteren. Met een mag netische dreg wordt nog door dc poli tie naar het mes gezocht. SCHIEDAM. In bet Stedelijk .Mu seum zijn dinsdagavond twee tentoon, stellingen geopend; die in de komende -weken in .Schiedam, te bezichtigen zul len zijn. Het is een expositie van wer. ken van de kunstenaar Kees Verwey en een tentoonstelling van drie jonge schil, ders nif'Eindhoven, Johau Lcnnarts. Ad Snijders en Robert Oversleegcn.-' De combinatie van beide tentoonstellingen is te beschouwen als een ontmoeting van twee generaties kunstenaars. De.tentoonstelling, van prenten van de bijna zestigjarige'Verwey'werd geopend door de kunstenaar zelf langs* electro- nische weg. Gedraaid werd namelijk een bandopname van een interview, dat de cohsèrvator van het museum, de heer Pierre Jansen, met de kunstenaar heeft -gehad over zijn werk. Een serie van dertig schilderijen onder het motto „30 x 1" is in de benedenzalen van het museum opgesteld, dertig tekeningen over één onderwerp. Het zijn tekenin gen -van een zekere Anthonie Kok, een •gepensioneerd. - spoorwegman. die con tact zocht met de schilder en hem tij dens gesprekken inspireerde tot het ma ken van schetsen van de bezoeker. De kunstenaar tekent namelijk graag wanneer hij met mensen in gesprek is. De serie is een poging geworden, de veelsoortige gesprekken in tekeningen te verwerken. Het enthousiasme van de heer Kok was in grote mate debet aan het tót stand komen van de serie. Der tig tekeningen, in een logisch geheel op genomen, werden aangekocht door het Rijks Prentenkabinet. Kok gaf er zelf de titels aan. Dit werk ziet de kunste naar zelf als een merkwaardige faze in zijn ontwikkeling. De tentoonstelling van werk van jon ge schilders in de bovenzaal, werd in geleid door de criticus Lambert Tegen- bosch uit Eindhoven, die met nog meer -■ --o u>rrUiiui«i»Aa u.e uuinututu uu.it- «ci die een (geestrijk) voor conservator van het Van Abbe Museunv- naar Schiedam was gekomen.Tégen- bosch gaf* zijn visie "óp het- werk'van de kunstenaars en gmg daarbij dieper in op het begrip „Oorspronkelijkheid in .Se: kunst". Aan het slot van de avond wasd er gelegenheid voor de bezoekers; tót het bezichtigen van de geëxposeerde werken. - De beide tentoonstellingen zijn te be zichtigen tot 13 juli, op werkdagen van 105 uur. Tijdens de tentoonstelling zal de band met het interview met Verwey enkele malen ten gehore worden -c ge bracht. eerste in Toronto, Hamilton, Toledo en Samls aan te komen. De „Prins Willem ni" en de „Prins Johan Willem Frlso" van dezelfde maatschappij namen ge zamenlijk de resterende vier havens aan de Grote Meren voor hun rekening, zo dat de race een voor honderd procent Nederlandse aangelegenheid werd. Kapitein Aaldijk (471 had er ditmaal niet veel moed op, omdat hij concurren tie zou ondervinden van de gloednieuwe Engelse „Manchester Faith", die speciaal voor de vaart op de Meren was gebouwd en bovendien een snelheid kon ontwik kelen van 17 mijl. zeven mijl meer dan de „Prins Willem George Frederik". Tot verwondering van de Nederlanders ging de Brit voor anker in het meer van.St. i Lewis, zodra het daglicht was geweken, i Gezagvoerder Aaldijk besloot daaren tegen in het donker door te varen, even als zijn collega's S. Klein van de „Friso" en F. Hoekstra van dc „Willem III" Dank zij deze voortvarendheid werd een flinke voorsprong op de naaste con currenten verkregen. Dat de „Prins Wil lem George Frederik" erin slaagde als eerste in Toronto te meren, was behalve voor de bemanning ook een verrassing voor de havenautoriteiten van deze plaats. Zij hadden er vast op gerekend, dat de „Manchester Faith" de race met vlag en wimpel zou winnen en het was goed te merken, dat zij dat liever hadden ge zien. Het was zelfs zo sterk, dat de kapi tein een schilderij kreeg aangeboden, waarop de naam van het Engelse schip was gegraveerd. Toen de schenkers hun vergissing ontdekten, stamelden zij ex cuses om de begane fout vervolgens snel te herstellen. Het is gebruikelijk,dat de winnaar van de jaarlijkse race een Ieren docu- mententas ontvangt en nog enige andere geschenken. Kapitein Aaldijk heeft de tas tot dusver al tweemaal geweigerd, omdat hij tevreden is met het exem plaar dat hem enige jaren geleden na de eerste gewonnen race werd aange boden. Voor elk der bemanningsleden bracht de Rotterdamse gezagvoerder een speciale penning mee. De tocht door de nieutce zeeweg leverde geen bijzondere moeilijkheden pp, ondanks de aanwezigheid van een eerst in Chicago moeten aankomen, maar ook die verwachtingen bleken misplaatst. De „Prins Johan Willem Friso" werd royaal eerste en zag die prestatie ten stadhuize met passende geschenken beloond. NEP. HERV, KERK Beroepen te Drumpt (toez.): D j Spijkerboer, vic. te Den Haag, Bedankt te Benthuizen: T. Lannerak te Vinkeveen. Aangenomen naar Melbourne (Pres byteriaanse Kerk van Victoria!: H- van Arkei te Drumpt. Benoemd tot reserve legcrprc' (standplaats Bredai: W. Metting van Rijn, vic. te Aarden burg. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rcitsum: drs. Chr. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Edmonton-Rcd Canada (Free Rcf. Ch): te Broek op Langendijk. van Advertentie Een prachtige spreiding over ca 200 effecten bereikt u door aankoop van een Participaticbewijs Algemeen Fopdsenbezit (AF.) Aankoop is reeds mogelijk voor ca f94.- (voor ','io part. bewijs) Inlichtingen: Postbus 1700 - Amsterdam schot op de feestelijkheden had ge nomen. „Maar dat maakte verder niets uit. want ten slotte voeren we hier jillemaal voor het eerst". De autoriteiten van Detroit hadden eveneens een'Engels schip, namelijk de „Pierre LD." als eerste in de haven verwacht. Hier was het de JFTins Wil lem III" die met anderhalf nur voor sprong met de eer ging strijken. De Amerikaan „Santa Regina" zou het (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM. Dinsdag was het op de dag af 25 jaar geleden dat het Tehuis voor Ouden van dagen, het Sint Jfacobsgasthuis aan de B.K.-laan, in gebruik werd gesteld. Ongemerkt is dit jubileum niet voorbijgegaan. De gehele dag heerste er een feestelijke sfeer in het huis en 's avonds is het gebeuren tijdens een intieme bijeenkomst in de conversatiezaal herdacht. Vele bloemstukken, fruitmanden en andere geschenken werden in de loop van de dag aangedragen. In de conversatiezaal waren alle be woners 's avonds bijeen, uiteraard samen met het personeel met aan het hoofd de directrice jnej. A. Soholten, burge meester J. W. Peek en de verdere leden van het college van Regenten. Burgemeester Peek gaf tüdens deze torie van het tehuis, waarna één van bijeenkomst een overzicht van de his- de bewoners, de heer M. Vlug, namens de bewoners, een versterker aanbood voor de conversatiezaal, waardoor tijdens bij eenkomsten het gesproken woord niet alleen in deze zaal, maar ook in andere delen van het gebouw duidelijk te horen zal zijn. Het verdere programma op deze avond werd verzorgd door het gezelschap Alex de Haas met medewerking o.a. van de Pico's. Een vlot geheel van zang. voor dracht «n muziek werd gebracht. Aan het slot van de avond dankte een van de bewoners de heer N. van Was senaar. mede namens de anderen, voor het gebodene. SCHIEDAM. - De door de Schie damse Gemeenschap, op verzoek van B. en W.. uitgeschreven prijsvraag voor een passende naam voor het recreatie gebied in Kethel. waarvan de inzender mijn maandagavond afliep, heeft 1<5 suggesties opgeleverd. De inzendingen zmn door de S.L. ter beoordeling aan het College van B. en \y. voorgelegd. MAASSLUIS Dinsdagavond organi1 seerde de afdeling Maassluis van dc Vereniging voor Veilig Verkeer een filmavond in het Luxor Tneater. Hier mede heeft het bestuur der vereniging een goede greep gedaan. Het is een avond geworden van heel goed gehal te. De filmdienst van de Caltex ver toonde een prachtige serie kleuren films. De eerste handelde over het win nen van de eerste olie uit Australische bodem. Duidelijk l-.wam hierbij naar vor ren welke enorme moeilijkheden hierbij moesten worden overwonnen. Machtige vrachtwagens (er waren er bij die 33 ton konden vervoeren) moesten de be nodigde materialen over onbegaanbare wegen transporteren. De tweede film was «en product van Walt Disney over de ruimtevaart. Heel geestig, en toch zeer leerzaam. Na de pauze volgde een verkeerslilm opgenomen in de Ver. Sta ten. Met voorbeelden uit de praktijk werd aangetoond wat voor verkeersfou- ten er het meeste worden gemaakt. Na een tekenfilm volgde als slot een film over het moderne Noorwegen. Vooral deze laatste was qua vorm en inhoud wei de beste. Inspecteur de Joogh open de de avond en sloot deze met een aan sporing lid te worden van de Vereni ging voor Veilig Verkeer. Hij braclu spceiaal dank aan dc heer Stevens van de Caltex filmdienst voor de mooie en leerzame avond. SCHIEDAM. Dinsdagavond beeft de Ned. Christen Vrouwenbond., afdeling Schiedam-Centrum, baar maandelijkse ledenvergadering gehouden In het Gere formeerd Jeugdhuis aan de Lange Ha ven. Ds. G. v. Dninen. Geref. predikant te Wassenaar sprak daar over het on. derwerp „Levensdurf In onze tijd' waarvoor, gezien de vete aanwezigen, grote belangstelling bestond.. Ds. Van Duinen zei dat wij een roe ping htöben in deze wereld. Wij zijn door God in de wereld gezonden. Wij moeten levensdurf opbrengen ook wan neer wij geplaagd worden door riekte. Onze tijd. zo zei hij, bestaat uit oorlogs dreigingen. Op het ogenblik zitten de grote mogendheden tegenover elkaar, met een bom In het midden. Geen van SCHIEDAM. Ongeveer zestienhon- ook aan het praktisch gedeelte gaat wel derd jongens en meisjes nemen deel aan'enige voorbereiding vooraf. Vele lijsten bet praktisch gedeelte van de verkeers- moeten worden gemaakt, kaarten moe- examens, die itt samenwerking tUSSen de ten ™rHm vorvaarHiVH en tonolnt!,. polltieen het Verbond voor Veilig Ver keer dinsdag, woensdag en donderdag in Schiedam worden gehouden. Het zjjn 1839 leerlingen uit de hoogste klassen van 43 scholen, die de In de loop van het jaar genoten verkeerslessen na In de praktijk brengen. Tachtig van hen bevinden zich momenteel in het School- boitenhuls te Oosterhout. maar vóór 1 juni hoopt de politie alle kandidaten aan de tand gevoeld te hebben. Dat zijn er dan 300 meer dan vorig jaar. Het schriftelijk gedeelte van het exa men werd begin maart gehouden en wanneer straks het praktisch gedeelte achter de rug is en de resultaten zijn bekend, dan worden tüdens een massale bijeenkomst aan degenen, die daarvoor in aanmerking komen de diploma's uit gereikt. De lessen zijn in de loop van het jaar gegeven door de leerkrachten van de verschillende scholen. Op 1 januari zijn de verkeerslessen verplicht ingevoerd, maar dat bracht voor de Schiedamse scholen niet veel verandering omdat reeds voor die tijd de leerkrachten zich vrijwillig hebben belast met de theore tische opleiding. Veel werk aan de examens is er ook voor de politie. Daarvan heeft Hoofd agent A. Wessel ons iets verteld. Enkele weken is men bij de politie bezig met het bewerken en uitwerken van de examenstof en met het examen zelf. Niet alleen het schriftelijk werk moet worden gecorrigeerd en geadministreerd, maar ten worden vervaardigd en tenslotte moeten ook de resultaten weer worden verwerkt. Gedurende de drie dagen, dat nu de] praktisch examens worden afgenomen.; zijn doorlopend tien man van de politie in touw op de controle-posten langs het parcours. Hel parcours is dit jaar in Schiedam- west uitgezet. De start vindt plaats bij de Dr. De Visserschool aan de West Frankenlandsestraat en dan gaat het met vele bochten en kronkels door de stra ten in de omgeving. Hier en daar staan technische verkeersobstakels. De politie heeft het niet klein aangepakt. Overal zijn originele verkeersborden geplaatst en op de hoek van de Beetsstraat staat zelfs een brandend verkeerslicht. Op het pleintje in de Dirk van Was senaarstraat wordt het de jongelui op het eerste gezicht wed erg moeilijk ge maakt. Daar is een poort geplaatst met drie doorgangen, waar boven verkeers borden, die het doorrijden al dan niet verbieden. De2e borden worden regel matig verwisseld. De deelnemers, die op de fiets het parcours langs rijden, starten na elkaar met tussenpoos, die het hen mogelijk maakt, de voorganger te zien en dus de kunst af te kijken. Fout/ Dese deelnemer aan het verkeers examen kiest de verkeerde poort. Juist daar mochten geen fietsen inrijden. Helsinki Stockh. Londen A/dam Luxemb. Bordeaux Grenoble Frankf Mtlncben Garm. P Zurich Locamo wenen innsbr- Kome Ajaccio VLAARDINGEN. De afdeling Vlaardingen van het Ned. Roode Kruis zal een dezer dagen het in de brieven bussen gedeponeerde zakje» waarin een vrijwillige bijdrage kan worden gedaan ten bate van het Roode Kruis, inzame len. - -1- V - w. t.. In verband hiermee wekt de- genoem de afdeling de inwoners van Vlaardin gen op met gulle hand te geven, omdat de vele taken waarvoor het Roode Kruis zich gesteld ziet grote bedragen vragen, waarvoor zij op eigen midde len is aangewezen. VLAARDINGEN. Honderd dertig technici, leden van het Ned. Instituut van Register Ingenieurs en Hogere Tech nici. afdeling 's-Gravenhage. hebben dinsdag een uitgebreide excursie onder nomen naar Vlaardingen. O.a. werd een bezoek gebracht aan de Cincinnati-fabriek en het flatgebouw voor bejaarden. In de namiddag is het gezelschap ten stadhuize ontvangen, waar wethouder T. de Bruijn een cau serie heeft gnhouden over VTwdinggen. Na de vertoning van de film „V/aar- dingenkoerst op morgen" heeft het ge zelschap een rondrit door de nieuwe stadswijken gemaakt. VLAARDINGEN. Het gemeentebe stuur van Vlaardingen heeft aan Prov. Staten van Zuid-Holland gevraagd om een verhoging van de subsidie ita de kosten van restauratie van de korenmo len aan de Kortedijk, In de vergadering van 22 december verleende Prof. Staten in de op 40.000 geraamde kosten van restauratie een subsidie van 15 pet. tot een maximum van ƒ6000. In het adres van B. en W. van Vlaar dingen komt tot uitdrukking dat de kas- tn van de restauratie van genoemde molen niet 40.000, maar 81.003 hebben bedragen. Genoemde college zou het zeer op prijs stellen, indien het reeds toegezegde subsidie zou worden ver hoogd in verhouding van de werkelijk gemaakte kosten. De Provinciale Molencommissie, die erzake werd gehoord, is van oordeel dat verschillende op de specificatie voor komende posten niet voor subsidie in aanmerking komen. Overeenkomstig dit advies menen G.S., dat de hogere kasten waarin subsidie zou kunnen worden verleend, gesteld kunnen worden op 10.000. G.S. geven dan ook in overweging in de meerkosten van herstel V&n de ko renmolen een subsidie te verlenen van 1500. beide durven zij de bom tot ontploffing te brengen. Ons leven bestaat uit een bom, die elk ogenblik uit elkaar kan springen. Wordt het dan niet erg moei lijk om nog levensdurf op te brengen? Levensdurf is makkelijk op papier te zetten maar het is een ontzaglijk moeilijke opgave om het op te brengen. De werkelijke levensdurf óbbrengen is niet het leven in eigen hand nemen, of de onverschilligheid. De werkelijke le vensdurf, aldus ds. v. Duinen is, zich laten leiden door Gods Woord. Door het bloed van Jezus Christus, dat Hij voor ons gestort heeft op Golgotha. De Heer lijkheid van het Christen zijn is te le ven vanuit de stem van het bloed. Als wij dit verstaan, kunnen wij lachen en blij zijn, aldus ds. v, .Duinen. Op 6 oktober zal de landdag van de Bond plaatsvinden in de Rivièrahai te Rotterdam. De bekende bas-bariton Kees Weenink zal dan de samenzang leiden. van deer s- Vynsnia Op 25 mei was het veertig jaar ge- leden, dat ds. P. de Jong ui*. 's-Gra venhage werd bevestigd als predikant in de geref. Kerken. Hij werd 5 mei 1893 geboren en diende de kerken van Schoonebeek, Almkerk, Bunschoten en Spakenburg en Zwolle, waar hij was geroepen voor de arbeid in de N.O Polder. Op 21 juni 1953 deed hij in trede als predikant van de geref. Kerk van "s-Gravnhage-Oost, waar hij werkzaam is voor de geestelijke ver zorging in de inrichtingen van het Mi nisterie van Justitie. MAASSLUIS. Dinsdagmiddag vond ln het Luxoriheater de nltreiklng plaat* van de verkeersdiploma* voor de school jeugd. Inspecteur van politie J. de Jongh. heette als secretaris van de Af deling voor Veilig Verkeer, de Burge meester en de onderwijzers met hun plm. 270 leerlingen van harte welkom. Hij dankte de onderwijzers alsmede de hoofdagent W. Haakma en de agent G. J. M. Ruhl, van de plaatselijke po litie voor de lessen die zij aan dc kin deren gegeven hadden. Hij spoorde de kinderen aan om toch vooral het ge leerde in het verkeer toe te passen. Hierna reikte de Burgemeester aan een viertiental kinderen, die het examen foutloos hadden afgelegd, het diploma „met lof" uit. Dit waren: Arie van Vliet. Eliza Kruiniger, Derk Poot, Ma ria Pool, Gerardus van der Ldy. Koos Vaissier, Marja Mensen, Ingrid Leü- endïjk, Arie van Helden en Maria de Bruin. De burgemeester wekte de kin deren op om tocb vooral voorzichtig in het verkeer te zijn. Tot de 14 bes ten «zei hij: „Jullie hebben het bij het examen voor IOC pet. goed geaaan. blijf dat altijd zo doen. Ikzelf heb wel eens een foutje gemaakt, doch geluk kig is dit zonder gevolgen gebleven". Hierna werden de kinderen vergast op een aantrekkelijk filmprogramma, dat belangeloos werd verzorgd door de Cal tex. Te omstreeks 4 uur gingen de kin deren voldaan en voorzien van een ver snapering huiswaarts. 1. bew. ragen ti, bew. onbew. rw. bew. onbew. zw. bew. motregen motregen geh. bew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. h. bew. onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. motregenstil onbew. ONO zw. new. Ino NNO N NNO N NNW N NNW N N NNO stU stil NNW WNW N NNW stil stil stU stil NNW stil a S •a c ja 10 3 7 0,2 5 12 0 6 12 0 2 9 Ü.L 2 8 0 6 10 O 0.4 5 11 U 8 04 10 0 13 0 11 0,4 5 16 O 6 10 0 3 13 0 3 9 0 9 0 11 0 10 0 12 0 1 11 0 10 0 14 18 3 14 t U CUf De Particuliere Synode der Gerefor meerde Kerken van Zuid-Holland-West kwam dinsdag te Den Haag, in de Val- kenboskerk, in jaarlijkse vergadering bijeen. Ds. S.Ermga opende, namens de roepende kerk van Den Haag-west, de vergadering. Tot leden van het moderamen wer den gekozen de predikanten ds. mr. W. S. de Vries van Voorburg, preses, ds. P. D. Kuiper van Sassenheim, eerste scriba, ds. W. van den Bosch uit Pijn- acker, tweede scriba en ds P. van Strien uit Delft, assessor. De .Particuliere Synode behandelde verschillende jaarlijkse rapporten. Ge kozen werden tot afgevaardigden naar de op 30 juni te Utrecht aanvangende Generale Synode van de Gereformeer de Kerken als primi ds P. D. Kuiper, ds mr. W S. de Vries, de ouderlingen A. Fonteyn uit Rijswijk en S. Melse uit Leiden en de diaken J. de Boer van- Den Haag Oost, en als secundi ds P. van Strien en ds. W. van den Bos de ouderlingen H. H. Spoelstra van den Haag-Loosduinen, drs T. Spaan ï,it.,Ileids?he2dam en de diaken J. H. Nelleke uit Den Haag-West. De Particuliere Synode van Zuid- Holland-West wordt gevormd door de classes Delfland, Den Haag en Leiden. Ds. F. D. Emous zal 28 juni afscheid nemen van de hervormde gemeente* van Rotterdam-Hillegersberg en 5 juli intrede doen te 's-Gravenhage (vak.- prof. dr. G. P. van Itterzon), Ds. W. E. Verdonk zal 31 mei af scheid nemen van de hervormde ge meente van Okkenbroek en 7 juni in trede doen te Workum. Ds. W. C. Ligthelm zal 28 juni af scheid nemen van de hervormde ge meente van Lekkerkerk en Zuidbroek en op 5 juli intrede doen als voorgan ger van de afd. 's-GravenhageSche- veningen van de Ver. van Vrijz. Her vormden. Ds. J. Hen geveld zal 2 augustus af scheid nemen van de Geref. Kerk van Wateringen en 6 september intrede doen te Gouda. Ds. F. Strinkwerda, em.-predikaiit van de gerei, kerk van 't Landt zal 7 juni als hulppredikant te Kootwijk be vestigd worden. In de plaats van dr. J. P. van Ifceit, die dertien jaar president van de sy node der Evang. Lutherse Kerk is ge weest, heeft de synode gekozen dr. C. Riemers. cice-president der synode. Tot vice-presidenten toerden gekozen dr. IV. F. Lichtenauer en ds. mr. D. G. Hoevers. In twee vacatures in de syno dale commissie werd voorzien door de benoeming van de heren dr. C. J. Lin- dyer en E. A. Entrop. In deze 154e vergadering van de sy node der Evang. Lutherse Kerk, die van 25 tot 27 mei te Amsterdam gehou den wordt, bracht de 2e secretaris, dr. H. 3. Jaanus verslag uit over de staat van de kerk. Hieruit bleek dat weder om een kleine teruggang in ledental moest worden geconstateerd. Kriti scher behandeling van de ledenregis- ters door de kerkeraden, in verband met het feit dat voor de synodale mid delen hoofdelijke omslag moet worden betaald, is in enige gevallen als oorzaak van een lager ledental aan te wijzen. De nieuwe president werd 28 april 1800 te Den Helder geboren, waar hij na rijn opleiding aan de rijks h.b.s., werkzaam was op* de Marinewerf. Na staatsexamen te hebben gedaan, stu deerde hij aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1942 promoveerde hü bü prof. N, W-estendorp Boerma aan de Gem. Universiteit te Amsterdam op het proefschrift: „Prolegomena tot een lutherse pedagogiek" tot doctor in de godgeleerdheid, in 1825 werd hij pro ponent en 9 augustus van dat jaar aan vaardde dr, Riemers het ambt bij de Herst. Evang. Lutherse Kerk te Har- lingen. Daarna diende h(j ver volgens de gemeenten ven Wlldervank- Veendam, Naarden-Bussum, 's-Graven- hage en sedert september 1943 Amster dam. Op 16 december 1945 volgde dr. Riemers officieel ds. J. C. Schroder op als predikant-directeur van de Lu therse Diakonessen Inrichting te Am sterdam, terwijl hij reeds sedert sep tember 1944 als zodanig was werk zaam geweest. Dr. Riemers is een bekend figuur in de lutherse kerk: hü is o.m. voorzitter geweest van de Ned. Lutherse jonge- lingsbond. van de internationale fede ratie van bonden van Diakor.essenge- meensehappen „Diakonia", van de bond van Ned. diakonessenhuizen, bestuurs lid van het interkerkelijk prot. zieken- huisbureau en lid van het moderamen van de Oecumenische Raad van Ker ken. Op dinsdag 2 juni begint in Amster dam de -Europese tournee van „The Wartburg Choir". Dit in Europa nog vrijwel onbekende koor werd in 1937 opgericht door de huidige leider, pro fessor dr. Edwin Liemohn van "het Wartburg College te Waverly, Iowa U.S.A. Na aankomst op Schiphol zal op dins dag 2 juni om 8 uur 's avonds het eerste concert in Europa gegeven worden in de nieuwe Augustanakerk aan dé Eras- musgracht in Amsterdam-West. Daar na volgen er concerten in U,trecht op 3 juni, in Heerlen op 4 juni, en ver volgens nog concerten In verschillende andere Europese landen; ln' totaal on geveer dertig. Op het programma staan werken van Bach, Schütz, Scarlatti, Reda, Pa- chelbel en enkele negro-spirituals. Calvijnnuminer Comité 1618/19 Het Comité 1618/1619 van Ned. Herv. (geref.) belijdende lidmaten deelt mede, dat het voornemens is op 10 juli met een bijzondere uitgave te komen t.g.v. de Calvjjn-herdenking. Dit co mité dat het herstel van de Dordtse Kerkorde beoogt in de Ned, Herv. Kerk, geeft minstens viermaal per jaar een bijzonder nummer uit, gewijd aan de kerkgeschiedenis. Men wil thans door een grote oplaag de grote werken Gods op deze merkwaardige datum betoond, in gedachtenis houden of brengen. Bij dragen voor het werk van het comité kunnen gestort worden op giro 399824 van de secr.-pennlngmeester Comité 1618/1619, A. W, van Woerkens, Cy- presstr. 46, Den Haag. RIJKSUNIVERSITEIT UE1DEN Lelden. Geslaagd voor bet vrij doct.ex. rechter, de heer H. J. Houtman te Leiden. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN Groningen. Aan de R.U. te Groningen slaag den voor het doctoraalexamen biologie J, J. Beukema, Groningen (cum Jaude), G. T. N. de Leeuw, De Steeg; doctoraalexamen schei kunde mevr. A, M. PostrnaZweens, Gro ningen; kandidaatsexamen wis- cn natuur kunde. (F): H. A. Martin, Winterswijk; Idem (1): J. van der Deen. Winschoten; H. F. M. Kerckhofls, Hulsöerg (L.) TL K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Nijmegen. Geslaagd voor kandidaatsexamen sociale wetenschappen: pater W, H.- G. A. van Betuw M.S.C. (Arnhem): doctoraalexa men Nederlands: E. L. Janssen (Kerkradej. GA^?I*erSSiX3?RS1:rE1T VAN AMSTERDAM AMSTERDAM. —.Geslaagd voor het doeto» raai examen opvoedkundo de heer A. van Meerten (Overvecn) en voor het doctoraal examen Engels mej. S. Convtn (Amster dam) en de heer P. H. M. Beaumont' (Geleen).

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 2