Het doel Vijftig jaar chr. vakbeweging Zeven ministers bij u bileum viering TV I COMMISSIE BRENGT RAPPORT UIT: in Ondersoek sal rust moeten herstellen Respect nodig voor toekomstpl annen I - hier en op Nieuw-Guinea - Blanke na aanranding van negerin in V.S. ter dood veroordeeld 55 SCHENDING BRIEFGEHEIM Gouverneur Platteel H' gaf opdracht aan Hof van Justitie Merencleel rekent op terugkeer r ms x-- llll Miaidei* VRIJDAG 3 JÏILÏ 1959 V. Directeur: 1-J. L>tó KU1G ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4336 r Hoofdredacteur: ür. J. A. H. J. S. BKU1NS SLOT Ecnpaiismaallijd voor duizenden Veel autoriteiten Onderscheidingen Revolutie Zie verder pag. 3 4e kol.) OG deze >naand zal men per auto naar Marken kininen rijden en daarvoor behoeft het niet eens hard te gaan vriezen, want voortaan kan men zo'n tochtje ook ma ken. ah er geen ijs op de Gouwzee ligt. De dijk van het voor- I mediae eiland naar het vasteland vav Noord-Holland zal na- I melijk zeer trocirscht/nli/k zaterdag Jl juli voor alle verkeer worden, opengesteld en dan. zal definitief een einde komen aan j hel isolementwaarin de eilandbewoners veelal niet tot hun ongenoegen tot nu toe- altijd hebben verkeerd. De nieuwe verbinding is een gedeelte van de bedijking van de toekom stige Markerwaarddie zestigduizend hectare vruchtbaar land aan ons grondgebied zal toevoegen. Het laatste gat in de dijk werd 17 oktober 1907 gesloten. Foto KLM-Aerocarto. i IpïSI!üslü Vragen aan minister Zie verder pag. 3, 2e kol,) (Van onze parlementaire redacteur) HET is niet verstandig het eigen groepsleven van de in Nederland v erblijvende Ambonezen té zeer aan te tasten. Hun eigen toe komstperspectieven dienen ook zoveel mogelijk te worden gerespec teerd. Tot deze conclusie komt een door minister Klompé ingestelde commissie in haar rapport over cle Ambonezen in Nederland. Het rapport is heden door de minister van.Maafschappelijk Werk aan de Staten-Generaal aangeboden. Open woonwijken Zie verder pag, 3, 6e kol.) ft«4*»r<D«n: •»-&»9\»nhiso: Dordrecht. 5chS«rt»m: V> "tie de W.tiiatraat 23 - Tclef. U57Q0 (6 1.) Postbus 1112 - Postgiro No. 424519. Klacblendlenst abonnementen 18 3019 30 uur Zaterdajjs 17—18 uur. Telefoon 113700 Huvgem.p>em 1 - Tcletoon 183467 ;3 lijnen) Postbus 1001 Postgiro No 424367. Klacbtendicn.it" 18.30—19.1') - Telefoon 362369 Spmneg 132 - Teint 4370 Tbomas a Kerrvpisstraat 9a - Tc lef 63451 iVboafoemen-t-^ints 61 cent pei week. (2 65 per nwand, 17 90 per kwartaal. Losse m.mneri 13 cent. Verscliijnt dagelijks. TUfUM- (Geidisr tot morgenavond) IETS WARMER. Bewolkt met aanvankelijk plaatselijk enige regen, maar morgen overdag ook enkele opklaringen, voornamelijk in het zuiden van liet land. Matige tot vrü krachtige weste lijke tot zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. Morgen: Zon op: 4.25 Onder: 21.02 Maan op: 3.30 Onder: 19.21 i heeft do heer De Kadt 'n aitikcl geschreven over het kabinet De Quav met als ondertitel" „Nieuwe episode of nieuwe penode?" Het artikel is bijzonder onenteiend over de gezindheid van de heer De Kadt ten aanzien van dit kabinet en zijn leden en ten aanzien van n|n politieke tegenstanders, in het alge meen. De heer Dc Kadt heeft een bij na zou men zeggen, benijdenswaardig lalent om zijn tegenstanders „af te tui-j gen". Niet inrndei oriënterend is het arti-; gel over de taak die de P v.d A.' zich thans volgens do heet Dc Kadt stellen moet en vooral ook over het doel dat bcieikt inoet worden. FEESTDAG VOOR C.N.V, DE lieer De Kadt is het niet eens met de heer Bu: r die /.er da! men het kabinet i.ict ten val moet brengen als dat alleen maar een uitzichtloze crisis met zich zou brengen Wat dan wel' „Een constructieve oppositie", aldus de heer De Kadt, „heeft wel tot taak vooistellen op hun verdiensten te onderzoeken en die voorstellen zoveel mogelijk te verbe teren, doch dat is met haar enige taak. Haar hoofdtaak bltjCt erop tc wijzen, dat het Nederlandse volk alleen ge baat is met het verdwijnen van dit kabinet en met het vervangen van de' huidige regering door Oen waarin het! program van de P. v d A. een dui-l delijke uitdrukking vindt". En verder: „Doch ook is nodig dat! we duidelijk maken waar het met land «n volk heengaat als een bewind van het type van het tegenwoordige lan ger dan voor een episode zou blijven optreden. Dan zouden, vrees ik, de tegenstel lingen zo verscherpt worden, dat de kans op samenwerking met anderen hoe langer hoe kleiner wordt. We moe ten Immer» met vergeten dat ons land vormen van samenwerking kent die bijna nergens bestaan. Wat in de PBO en in de SER tot stand is gebracht rust uiteindelijk op een vertrouwen dat een overgrote meerderheid van ons volk in de regering had. En dat ver trouwen kon bestaan omdat de grote volksgroepen in de kabinetten bun ei gen vertrouwensmannen zagen Als dat voor een derde van ons volk met meer het geval is niet voor een episode maar voor een tijdperk dan verdwijnen vertrouwen en samen werking: en de instellingen die daar de uitdrukking van waren. En dan gaat op den duur de ongeremde machtsstrijd overheersen. Dat zal op alle gebieden overslaan, want de machtsstrijd heeft eigen wetten. En als men ons geen andere keus geeft zullen wij die strijd moeten voeren Die strijd kan alleen in constructieve banen geleid worden, als wc deel uit maken van de regering". HET is duidelijk wat de heer De Kadt wit: Hij wil de onderwerping van de meerderheid aan de minderheid. Het dreigement is: de ongeremde machts strijd met zijn eigen wetten. Daar mee probeert de minderheid de meer derheid naar haar hand te zetten. Het Lijkt ons dat hieruit duidelijk blijkt hoe terecht de kamermeerder heid in december jl. het ultimatum van P.v.d.A.-zijde heeft afgewezen. D» eis: wij moeten in de regering, we dulden een andere regering alleen maar voor een episode, we willen een regeerprogram waarin het program van de P. v.d. A. een duidelijke uit drukking vindt en anders de ongerem de machtsstrijd over de hele linie van het maatschappelijk leven, is door cn door ondemocratisch De meerderheid kan hier alleen maar negatief op reageren. Elke ande re reactie zou capitulatie betekenen. Het is opvallend lioe èn tti december, én tijdens de kabinetsformatie én daarna nu weer m het artikel van de heer De Kadt het doel van cle P.v. d. A. duidelijk blijkt: De meerderheid moet door de knieen en op de kmeen voor de P. v. d. A Een blanke Amerikaan die ecu ne gervrouw heelt aangerand en een ne ger die gepoogd heeft een blanke vrouw aan te randen, zün gisteren beiden door hetzelfde gerechtshof Ic Beaufort (South Carolina) ter dood veroordeeld De blanke was de 24-jarige marinier Fred G. Davis, die ervan beschuldigd wordt een 47-jarige negerin te hebben aangerand. De andere veroordeeld1» was de 19-jarige neger Israel Sharpe. De executie door middel van de elektrische stoel is vastgesteld op 14 augustus. Wanneer de mannier geen gratie krijgt, zal hij de eerste blan ke zijn die wegens dit misdrijf in de Verenigde Staten ter dood gebracht wordt. We] zijn reeds vele neger* wegens dit misdrijf geëxecuteerd. De jury die Davis veroordeelde, be stond uit uitsluitend blanken; de jury voor Sharpe bestond uit zes blanken «a zes negers. (Van een onzer redacteuren) 1/REUGDEVOL is vandaag in Utrecht het gouden jubileum van het CNV gevierd. De bijna zesduizend plaatsen tellende Margriethal van de Jaarbeurs, waar de jubüeumsameiikomst werd gehouden, was vol feestgangers: mijnwerkers uit Limburg, tex tielarbeiders uit Twente, -werkers uit de havens, uit de fabrieks steden, de bouwvakkers, de landarbeiders en al die anderen uil de meest verschillende beroepen, die samen één zyn in de christelijke vakbeweging. Sommigen waren vanmorgen al om vijf uur van huis vertrokken om tijdig in Utrecht te zijn. Met feestelijk klokkenspel van de jaarbeursbeiaard werden ze er begroet, kleurige vlaggen wezen de weg van het slation naar de Margriethal. In dc met grote spandoeken, bloe men en vaandels getooide Margriet- hal luisterde men naar feestelijk ge stemde toespraken en in het middag uur verenigden de duizenden zich aan een smakelijke éetipansmaaltiid. Daarna begon dc middagbijeenkomst met muziek vad dc Koninklijke Mili taire Kapel en de opvoering van een groots jubileumspel. Koren cn muzi kanten werkten er met gerenom meerde vocalisten aan mee Ook de regering liet zich vertegen woordigen. Vooraan in de zaal hadden zeven ministers plaatsgenomen: prof. dr. J. de Quay, minister-president, drs. H. A. Korthals van Verkeer, prof. dr. .1. Zijlstra van Financiën, drs. J. W. de Pous van Economische Zaken. mr. J. van Aartsen van Volkshuisvesting, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy van Sociale Zaken en de staatssecretaris van .So ciale Zaken B. Roolvink. Tevens waren verscheidene leden van de Eerste en de Tweede Kamer, met name van de A. R. Partij en de C.-H. Unie, aanwezig. Verder zagen wij de president van de Hoge Raad. mr. dr J. Donner, de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg. en ver tegenwoordigers van de kerken en tal van maatschappelijke organisaties. Ook de internationale christelijke arbei dersorganisatie liet zich vertegenwoor digen. Er waren deputaties uit België, Duitsland. Italië, Nieuw-Guinea, Ca nada en de Belgische Kongo. Alleen hieruit bleek al iets van de resultaten van de 50-jarige arbeid van het christelijk vakverbond, dat van het begin af heeft geijverd voor samenwerking tussen werkgevers en werknemers en voor overleg en goede menselijke verhoudingen in de bedrijven. Daverend applaus weerklonk, toen minister-president De Quay namens II M. de Koningin meedeelde, dat voorzitter Iluppert benoemd was tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Niet minder uitbundig werd de minister van Sociale Zaken, mr. dr. Van Rooy, begroet, toen hij aan een der oudste Jedcn, de heer G. A. Kreeft, de eremedaille in goud van Oranje Nassau overhandigde en aan de heer j. M. Harthoorn, voorzitter van de oudste bond van het C.N.V,, de ver sierselen als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Prof. De Quay wees in zijn rede op de geweldige sociale ontwikkeling van de laatste vijftig jaar. De er barmelijke toestanden van vroeger, de armoede, de vaak wat doffe berusting, de vrees, dat men zelfs voor goede ontwikkeling niet tot lotsverbetering zou kunnen komen, dat alles is tot het verleden gaan behoren. Daar is een zware strijd voor gevoerd. Met ver schillende instellingen. Sommigen wil den de bezittende klassen overheer sen. Maar er is ook de sfeer van over leg gegroeid, en daaraan heeft juist het C.N.V. van het begin af gewerkt. De typische geest van christelijke naastenliefde is daarbij de achtergrond geweest. Wanneer thans praktisch ledeieen het overleg aanvaardt.^ dan is dat speciaal ook aan hel CNV te danken, aldus prol. De Quay. Spreken de over de toekomst zei de minister president. dat wat bereikt is aan wel vaart. nog verbeterd kan worden. Maar wij zijn op een moment aangekomen waarop alle organisaties, ook de vak bonden, meer aandacht zullen moeten geven aan andere problemen. Men ziet de afstand tussen leiding en leden groeien Het is moeilijk om in deze tijd van specialisten en deskundigen de binding tc bewaren. Vandaar dat er een streven is naai decentralisatie, waai door ieder meer deel kan hebben aan de arbeid, Prof De Quay verwachtte, dat bij een vol gend jubileum /al blijken, dat dit stre ven kenmerkend was voor de periode, die nu begint. De minister-president eindigde met te zeggen, dat dc sfeei van de vergadering hem bijzonder had getroffen en hij onderstreepte van harte de woorden van het Evangelie, waarmee voorzitter Ruppert de ver gadering had geopend; „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijn gerechtig heid en dit alles zal u bovendien ge schonken worden"'. Voorzitter M. Ruppert sprak de openingsrede uit. „Zou het bestaan van een sterke christelijke vakbeweging in Nederland invloed hebben gehad op de materiële toestand der werknemers en op de verhoudingen tussen werk gevers en werknemers?" zo vroeg hij zich af. En het antwoord luidt on betwist: ja. Vijftig Jaar vakbeweging overzien de stelde Ruppert vast, dat er zoveel is veranderd, dat er een revolutie schijnt te hebben plaatsgehad. Het loon is vermenigvuldigd, de arbeids tijd verminderd, wie ziek is of een ongeluk krijgt profiteert van een ver zekering. er is een belangrijk begin van een ouderdomspensioen. De toestand internationaal overzien de kan gezegd worden, dat er slechts een enkel land is waar materiele posi tie van de arbeiders een tikje beter is dan in Nederland. Maar dat zijn die landen, die minder van de oorlog te lijden hadden dan wij. En dan; nergens in de wereld zijn de verhoudingen tussen werknemers en werkgevers beter dan in Nederland. Terwijl men in vele delen van de we reld alleen nog maar kan denken in de sfeer van klassctegenstellingen bezit ten we in Nederland publiekrechte lijke bedrijfsorganen, een sociaal-eco nomische raad. Waarmee nog niet gezegd is, dat de verhoudingen in Nederland al voldoen aan de evangelische eis van naasten liefde. Ook vertoont de christelijke vakbeweging niet een ideaal beeld. Maar toch: de vergelijking met het buitenland blijft treffend. Waarom heeft de christelijke vakbe weging zo'n grote invloed kunnen uil- oefenen? Niet omdat zij zo braaf, zo goed of zo groot is. Maar omdat het een afhankelijke beweging is. die niet begint met te eisen, maar met te bid den. Het rusteloze zoeken naar het ko ninkrijk Gods heeft de christelijke vak beweging, hoeveel fouten er ook ge maakt werden, bezield en kracht ge geven, heeft ook zegen geschonken. Ambonezen niet aantasten eigen groepsleven' (Van onze parlementaire redacteur) ET niet ongevraagd verlof zenden van dc advocaat- generaal bij liet hof van Justitie te Ilollandia, mr. W. C. van Beek, door <le gouverneur van Nieuw- Guinea, dr. P. J. Platteel, zal ver moedelijk leiden tot een uitge breid onderzoek naar de schen ding van het briefgeheim, een onderzoek, dat zowel in Nieuw- Guinea als hier te lande de ge moederen gerust zal moeten stel len. Gouverneur Platteel heeft in eerste instantie dit onderzoek opgedragen aan liet hot" van Justitie, waarvan mr. H. AL Vriiheid president is cn mr. I*. Oknm procureur-generaal. Mr. Van Beek was als advocaat- generaal de onmiddellijke onderge schikte van mr. Okma. De berichten over censuur op Nieuw- Guinea zijn beslist niet nieuw. De par- tementaiie missie, die twee jaar gele den een bezoek aan Nieuw-Guinea bracht, kreeg ai verscheidene klach ten. maar die klachten waren toen zo weinig gefundeerd, dat er geen aan leiding ivas om in het rapport aan de Tweede Kamer op deze zaak terug Ie komen. De vraag is. ot de klachten, die thans worden geuit en die blijkens berichten uit Hollandia o.a. afkom stig zijn van mr. Van Beek, nu wel enige grond hebben. Een feit is, dat de justitionele auto riteiten het recht hebben bepaalde poststukken te openen, zulks op grond van een beschikking, welke ongeveer drie jaar geleden werd uitgevaardigd door de gouverneur. Het uitvaardigen van een dergelijke beschikking be hoeft de goedkeuring van het hof van Justitie te Hollandia en zij kan alleen worden gebruikt tegen personen, die de openbare veiligheid in gevaar bren gen. Wetteiijk steunt een dergelijke beschikking op de postordonnantie. Ten tijde van het bewind van gou verneur dr J. van Baal is de beschik king beslist met onrechtmatig toege past. Wel is er toen door de gouver neur een geval van censuur geconsta teerd, dat niet steunde op de reeds eerder genoemde beschikking. Dr. Van Baal heeft toen onmiddellijk maatre gelen genomen om herhaling te voor komen en hij kon de parlementaire commissie desgevraagd dan ook ver- kla.en, dat van onrechtmatige cen suur geen sprake was Het c.-h. Tweede Kamerlid, de heer F. II. v, d. Wetering die deel uit maakte van de parlementaire missie, is nu de beriehten over censuur op nieuw opduiken van plan de minis ter van Zaken Overzee a.i. vragen over deze aangelegenheid te stellen. Deze zaak moet de wereld uit, want zij schaadt de Nederlandse belangen in Nieuw-Guinea. De huidige gouverneur, dr. Platteel. schijnt op eenzelfde standpunt te staan. Hij "wil, dat het hof van Justitie de censuurkwestie tot op de bodem onder zoekt. In dit verband moet het onge vraagd verlof van mr Van Beek wor den gezien. De advocaat-generaal is vesting in de woonoorden op laag peil staat. Individuele huisvesting in wo ningen tussen de Nederlandse bevol king kan voor de grote meerderheid alsnog niet worden aangeraden. Daar om beveelt de commissie bij wijze van proef de inrichting van open woonwijken t.b.v. de Ambonezen aan. Duidelijk stelt de commissie, dat in het huidige stadium het vcrantwoor delijklieidsgtevoel op kerkelijk en maatschappelijk terrein van de eigen groep dient tp worden versterkt. Men zou b.v. de Ambonese gemeenschap ertoe moeten brengen geleidelijk be paalde sociale taken zorg voor al leenstaande kinderen, gezinsverzor ging enz, zelf ter hand te nemen op een wijze, zoals in Nederland gebrui kelijk is. De commissie staat een handhaving van het groepsverband voor en zij meent, dat met name de elite der Am bonezen het groepsverband niet moet breken. Een sociale en economische differentiatie is gewenst, maar de overheid mag niets opleggen en zelfs niet rechtstreeks deze differentiatie bevorderen. Wel kan zij door het doen bouwen van een aantal middenstands woningen in de woonwijken bepaalde voorwaarden scheppen. De zelfverzorging van de Ambone zen dient te worden doorgetrokken, doch vooi sommige groepen zullen aanvullende sociale voorzieningen noodzakelijk blijven. De problemen van de jongere generatie dienen de grootst mogelijke aandacht te hebben. Ook aan de voorlichting van de Neder- DE commissie voegt aan haar con clusie toe, dat onderschrijving van haar bevindingen niet beteként, dat men met de politieke toekomst verwachtingen van de Ambonezen be hoeft in te stemmen. Wat die politieke toekomstverwachtingen zijn. wordt eveneens duidelijk, wanneer men het rapport van de commissie doorleest: het merendeel van de Ambonezen re kent nog steeds op terugkeer naar een vrije Republiek der Zuid-Molukken. Heel hun leven, hun werk en hun po litieke en maatschappelijke activiteit is hierop ingesteld. Ook bij het kiezen van onderwijs voor de jongeren wordt gezocht naar die opleidingen, welke voor het opbouwen van de R.M.S. in de toekomst van groot belang kun nen zijn. De commissie, die bijna twee jaar over haar onderzoek heeft gedaan, bestond uit mevr. dr. H. Verwey- Jonker (presidente), prof. dr H. Bergema, de heer L. Götzen, prof. dr. J. P. Kruyt en prof. dr. J. M. Pieters. Haar rapport behelst tal van interessante gegevens over het leven van de Ambonezen in Neder land en het komt tot conclusies, die /eker voor het trekken van een nieu we beleidslijn van het allergrootste belang zullen bliiken te zijn Zo meent de commissie, dat de huu- Zware brand in Pentagon Het Pentagon in Washington, hoofd kwartier en zenuwcentrum van de Amerikaanse verdediging, is gisteren ernstig beschadigd door een zware brand, die woedde op de verdieping waar films opgeslagen liggen. Verstikkende rook van brandende geheime documenten en geluidsban den vulde de doolhofachtige gan gen van het gebouw, terwijl brand weerlieden met alle macht poogden de rampzalige brand te onderdruk ken. Ambtenaren met plattegronden met de aantekeningen „vertrouwe lijk" en „geheim", volgden de brand weerlieden op de voet om aan te geven hoe het vuur liet best kon worden aangepakt. In. het Pentagon werken 29.000 man personeel. Het is het belangrijke knooppunt van het Amerikaanse de fensiestelsel over de gehele wereld. De totale lengte van. de gangen is 29 kilometer. Er zijn 150 trappen en ne gentien liften. Na verloop van vier uur waren de meer dan 300 brandweermannen die bij de blussing waren ingeschakeld, erin geslaagd de brand onder controle te krijgen. Toen was echter reeds uitrus ting ter waarde van 30 miljoen dollar in vlammen opgegaan. Het zou vijf tot tien jaar duren voor dat het vernielde materiaal zou zijn vervangen, indien vervanging al mo gelijk is. Twintig brandweerlieden werden door de rook bevangen en moesten zich onder doktersbehandeling stellen. Een storing die gisteren op de Atlantische Oceaan ten westen van Ierland lag is in de afgelopen nacht met de sterke westelijke stroming in de hogere luchtlagen met grote snelheid naar de Noordzee getrok ken. Tengevolge hiervan begon het vanmorgen na kortstondige opkla ringen gedurende de nacht in een groot deel van het land weer te regenen. De storing wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge druk, waarachter zich midden op de oceaan een nieuwe depressie bevindt. Het ziet er echter naar uit, dat deze depressie morgen nog geen invloed op het weer hier te lande zal uit oefenen, zodat morgen enkele op klaringen mogen worden verwacht, met iets hogere temperaturen.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1