T riest Prestatie van Amerikanen geëvenaard Ook konijn in raket van twee ton Nog dit jaar Bus de ruimte in? h Politieke leiders in Madagascar bijeen Politie van Majorca bestrijdt fo Moeilijkheden om Gallas bestaan niet (meer) Vier gevangenen honden veertig bezoekers vast Ieren: We hebben Fokker in Rio wordt heropend Instrumentarium werkte geheel volgens plan Amsterdammers besmet door varkensborstel in abattoir Koopt pp tijd uw zekerheid Groots gebaar van de Gaulle PTT-kantoorhouder verdacht van verduistering ƒ11.000 Algemene verhoging van huren Ingrijpen van GGD voorkwam epidemie Ben Zwi raadpleegt partijleiders Demonstratie van eenheid DE leiders van Frankrijk en Wittebroodsweken van prins Albert en prinses Paola Meneghini en Diamand verzekeren: „Door insinuaties niet verontrust59 Weer warmer KOZLOW VALT TRUMAN AAN Jonge misdadigers in opstand te Monroe Nederlandse vissers met wantrouwen ontvangen r r VEERTIG GEVALLEN VAN PARATYFUS r NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK B DINSDAG 7 JULI 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4339 V j J Directeur: H. DU RUIG Hoofdrertacteun Dr. J. A.. H. J. ti. BKUINS SLOT T>USSISCHE geleerden hebben een ruim twee ton wegende een- trapsraket „op grote hoogte" gelanceerd. De raket had een grote hoeveelheid instrumenten aan bo--d alsmede twee honden en een konijn. De instrumenten en dieren, die in een apart compartiment waren ondergebracht, zijn na de vlucht in de ruimte weer teruggebracht naar de aarde. De dieren zijn in goede welstand uit de ruimte te ruggekeerd. De proef heeft een grote hoeveelheid zeer waardevolle gegevens opgeleverd, aldus radio Moskou. 'Zoals bekend hebben de Amerikanen onlangs twee aapjes een geslaagde vlucht in een ruimteraket laten maken. De Russen heb ben dus thans deze prestatie geëvenaard. O J Huis- en grondeigenaren dringen aan op: KLM neemt Belgische stewardessen in dieiST V. 55 •t-Gf*v*nj.age: Dordrecht: Schiedam: Witte de Wittmtraet 23 - Tclef. USTOO U Postbus 1112 - Postgiro No. 424519. Klaehtendlenst abonnementen 18,3019,30 uur. Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. Huygensplein 1 - Telefoon 183487 (3 lijnen). Postbus 1091 - Poetgiro No. 424807. Klaehtendlenst: 1.8.3019.30 - Telefoon 362589 Spul-weg 132 - Telef. 4570. Thomas a Kenyptaseroat 6a - Tetef. 65462. AboiwvenvcntsprlM 91 cent pee week. 2.< lcwarta»!. Losse nummers 15 cenrfc. i per maand, 7.90 pet Verschijnt dog-eJijJcjL (Geldig tol morgenavond) ZONNIG Droog en zonnig weer met iets hogere temperaturen, vooral In het binnenland. Zwakke tot matige wind, over wegend uit oostelijke richtingen. Morgen: Zon op: 4.29 onder: 21.00 Maan op: 7.16 onder: 21.56 NADAT het Indonesische parle ment geweigerd had de constitu tie van 1945 wederom in te stellen het voorstel haalde niet de vereiste tweede: de meerderheid heeft president Soekarno, na op zijn gemak zijn wereldreis te hebben vol tooid, in een rede van zeven minuten die constitutie per decreet ingesteld Daarmede is in Indonesië de demo cratie, of wat daarvoor doorging, af geschaft en is ook formeel de dicta tuur van de president oen feit. Het is voor buitenstaanders niet dui delijk wie er nu werkelijk de baa wordt. Is het Soekarno, is het Nasoe- tion, is het mogelijk iemand anders? Waarschijnlijk is hier sprake van we derkerige afhankelijkheid van ver schillende figuren die elkaar niet kunnen missen om zich te handhaven En dat baas zijn moet ook overigens met een korreltje zout genomen wor den, want het ontbindingsproces in In donesië is niet tot staan gekomen. E huidige crisis is het gevolg van U het wanbeleid dat sinds de soe vereiniteitsoverdracht is gevoerd. Voor dat wanbeleid is Soekarno de aansprakelijke man. Hij slaagde erin een welvarend en goed geleid land om te zetten in een gebied van armoede en hopeloze verwarring. Er is dus niet de minste reden om te verwachten dat het voortaan beter zal gaan. President Soekarno heeft wel dema gogische, maar geen staatvormende kracht vertoon'-' De staat die men bij de soevereiniteitsoverdracht op pa pier voor elkaar had ontstond niet in werkelijkheid. Soekarno is de man die gefaald heeft En zo triest is nu de toestand in Indonesië dat tie man die faalde niet wordt afgedankt, maar dat men hem uitgerekend de dictatuur aan biedt. Het feit dat men Soekarno niet los laat en het feit dat men naar de dic tatuur grijpt zijn bewijzen van de po litieke armoede, van de afwezigheid van een bevolkingslaag die het ver mogen heeft een moderne staat te dragen. DE vrijheid die de Indonesiërs meenden bevochten te hebben op de Nederlanders, verliezct. zij aan Soekarno. Men zal terecht zeggen dat het voor Indonesië niet het zelfde is onder Soe karno of onder Nederland te zitten. Dat is in tweeërlei zin waar. Soe karno is een der hunnen en de Ne derlanders waren vreemden. Dat maakt voor het nationaal gevoel een verschil. Maar er is ook dit verschil: Neder land kan Indonesië regeren en Soe karno kan dat niet. En blijkbaar kan niemand het daar. Misschien, zo moet men vrezen, tot de communisten aan bod komen. Op bevel van president Kubitschek zal de Nederlandse Fz-kkervllegtuig- fabriek in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro worden heropend. De achthonderd vroegere arbeiders hadden een beroep op de president ge daan de fabriek weer in bedrijf te doen stellen. De fabriek werd op 29 mei gesloten. Tussen het bedrijf en de luchtmacht zijn nog steeds "gedingen aanhangig over leveranties. De kantoorhouder van het P.T.T.- kantoor In Rijnsburg, G. van der V., is door de rijkspolitie gearresteerd op vermoeden van verduistering van een bedrag van ongeveer 111.000, Hij zou het geld grotendeels ten bate van anderen hebben gebruikt. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door de postale recherche in Den Haag. Russen brengen honden uit ruimte terug De instrumenten van de Rus sische raket verzamelden gegevens over de hoogste atmosfeeriagen, over de micro-meteorieten daar, over de samenstelling van de lucht op ver schillende hoogten, voor metingen van het ultraviolette deel in het zonne- spectrum, structuur van de ionosfeer, snelheid en richting van luchtstromen op grote hoogte, aldus radio Moskou. De twee honden heten Durfal en Sneeuwvlok, het konijn is tot dusver naamloos. Doordat een van de honden reeds tweemaal eerder een ruimtereis had gemaakt, was men ook in staat ge gevens te verzamelen over het aan passingsvermogen van dieren en over hun gedrag tijdens de gewichtloze toe stand. Ook heeft het instrumentarium van de raket voor het eerst in de geschie denis van de wetenschap gegevens ver zameld over de samenstelling van de lichte gassen in de atmosfeer. In de officiële verklaring werd ge zegd dat de lancering normaal verlo pen is en dat het instrumentarium waarmee de kostbare lading veilig naar de aarde -werd teruggebracht, ge heel volgens plan had gewerkt. De lancering was onderdeel van het pro gramma dat is opgesteld voor onder zoekingswerk in de bovenlagen van de atmosfeer. Een commentator zei voor de Russi sche radio, dat de geslaagde proef van grote betekenis is bij de voorbe reidingen voor een menselijke ruimte vaart. De Sowjet-Unie zal waarschijn lijk reeds dit jaar een poging doen óm een mens een rutate- vlncht te laten maken. Engelse geleerden nemen aan, dat dit eind augustus zal gebeu ren, als in Londen het tiende astronautische congres bijeen komt. Amerika hoopt in de herfst van 1960 een mens in de ruimte te laten reizen. Kennelijk laten de Russen hun opzienbarende prestaties samen vallen met internationale con gressen. Het plan voor het af schieten van aardsatellieten werd op het Kopenhaagse congres van 1955 bekendgemaakt. De eerste Spoetnik werd gelanceerd op de openingsdag van het congres in Barcelona, in 1-957 en de eerste hondjes maakten een reis in een an rdsa teil iet. terwijl vorig jaar in Amsterdam een mtematinnaal congres werd gehouden. Het bestuur van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren deelt in een adres aan de Tweede Kamer o.a. mede van oordeel te zijn, dat met de principiële lijn in de rege ringsnota de belangen van de volks huisvesting kunnen worden gediend. Het bestuur van de bond acht de voorgestelde maatregel tot verhoging van de grondbelasting schadelijk voor een huurbeleid dat streeft naar econo misch verantwoorde maar tegelijker tijd zo laag mogelijke huren. Het bestuur acht _de uitsluiting van de woningen van vóór 1918 ongemoti veerd en willekeurig en het meent voorts, dat deze maatregel in de prak tijk tot vele moeilijkheden aanleiding zal geven. Het bestuur meent daarom alsnog met klem te moeten aandringen op een algemene huurverhoging. 9 De 28-jarige gehuwde J. P, M. Staps uit Tilburg is bij het zwemmen in het Wilhelminnkanaal verdronken. President Ben Zwi van Israël is maandag zijn overleg met partijleiders over benoeming van een kabinetsfor mateur begonnen. Men verwacht dat zijn besprekingen een dag of tien in beslag zullen nemen. ie.-»* Advertentie ,:.V, «"V".; - V Zon op Zon onder Bij Bergershcek in de Zegwaard kijken de landarbeiders niet vreemd meer op als ze wat muziek bü het werk krijgen. Een violist zorgt daar voor wat vrolijke klanken bij de dagelijkse arbeid. van de uitgestrekte overzeese gemeenschap zijn naar Tanana rive, de hoofdstad van Madagas kar, gereisd. In deze stad zullen zij onder de persoonlijke leiding van president de Gaulle twee da gen vergaderen. Deze vergadering heeft geen precedent. De neger premiers uit de elf Frans-Afri kaanse landen zijn per vliegtuig naar de hoofdstad van Madagas kar vervoerd. Behalve de Afrikaanse premiers be vonden zich aan boord der vliegtuigen de Franse premier Michel Debré, de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, minister Pinay (Fin.) en andere vooraanstaande lei ders der Franse regering. De massa-overtocht van Franse lei ders is een betekenisvol gebaar. Het De KLM heeft een achterstand bij de werving van cabinepersoneel en is zelfs gedwongen Belgische stewar dessen in dienst te nemen alse door de uitbreiding van de vloot met 12 DC- Sen en 12 Lockheed Eiecfra's het aan tal hofmeesters, pursers en stewar dessen aanzienlijk moet worden ver groot. Op het ogenblik heeft de KLM 450 pursers en hofmeesters in dienst en 230 stewardessen. Het totaaüjaantal zal met 20 procent moeten stijgen, omdat de maatschappij eind 1960 800 cabine personeelsleden nodig heeft. (Van een onzer verslaggevers) ESMETTE borstels van een var- kensschribmachine op het abat toir hebben Amsterdam aan de rand van een paratyfus-epldemie gebracht. Vorige week werden in de hoofdstad veertig gevallen van paratyfus ge registreerd tegen vijf normaal. De Geneeskundige en Gezondheidsdienst Het onmiddellijk een brief uitgaan aan alle Amsterdamse artsen, waarin ep de mogelijke gevaren werd ge wezen. Langs deze weg hoopte men ook de haard van de besmetting te kunnen opsporen. Dr. C. Postma, directeur van het abattoir, onthoudt zich van alle com mentaar. Wethouder R. v. d. Bergh verklaarde ons desgevraagd, dat de in beslagneming van het besmette vee in opdracht van het rijk zou moeten ge schieden. Hij achtte het onderzoek naar deze zaak eerder een kwestie voor de veterinaire inspectie. „Het adres aan de Amsterdamse dokters," aldus de wethouder, „heeft een stijging van het aantal aangiften tot gevolg gehad. Men heeft klaar blijkelijk geen enkel risico Willen nemen en zich gelijk met de genees kundige dienst in verbinding gesteld. Alarmerend is de situatie echter allerminst. Nu bekend is op welke Hoewel prins Albert en prinses Paola op Majorca door de Spaanse politie worden beschermd tegen publiciteit zijn fotografen er toch in geslaagd deze foto van hen te maken. Er zijn nog meer foto's gemaakt van het prinselijk paar, dat zijn wittebroodsweken op het eiland doorbrengt, maar deze zijn door de politie in beslag genomen. De Franse persfotograaf Herve Terrane. van „Paris Press", is maandagavond door de plaatselijke politie vrijgelaten en 2al vandaag waarschijnlijk naar huis terug keren. Terrane werd zondagmiddag aan gehouden nadat hij prins Albert en prinses Paola zou hebben gefoto grafeerd toen deze op het punt stonden te gaan zwemmen. Terrane kreeg zijn camera terug nadat de filmrol eruit was genomen. De film zou na ontwikkeling in het poiitie-Iaboratorium aan de Bel gische regering worden gezonden. Terrane's arrestatie was de cli max van de actie die de Spaanse politie ondernam om het jonge paar tegen publiciteit te bescher men De politie bezocht de fotografen in hun hotel en eiste alle camera's en films op. De apparaten zullen eerst teruggegeven worden wan neer het prinselijk paar vertrekt. wijze de patiënten werden geïnfec teerd, zijn onmiddellijk maatregelen genomen om uitbreiding tegen te gaan. De varkens, die met de bewuste borstels zijn behandeld, zijn zoveel mogelijk opgespoord en aan een af doende behandeling onderworpen. Een deel van het besmette vlees is echter de keuringsdiensten ten spijt in de handel terechtgekomen. DE heer MENEGHINI, de echt genoot van de sopraan MARIA CALLAS, heeft in Milaan verklaard, dat de regeling met betrekking tot de verlichting voor het concert» dat zaterdagavond in Amsterdam wordt gegeven, oorspronkelijk is voor gesteld door de organisatoren, en dat mevrouw Gallas „uitsluitend haar goedkeuring eraan had ge hecht". „Het is absoluut onwaar om te zeggen» dat mijn vrouw erop stond, dat alle lichten op het podium zouden worden gericht en dat het orkest in de schaduw zou moeten spelen." zo zei de heer Meneghini. „Niet alleen heeft zij er niet op aan gedrongen, maar zij heeft zelfs geen enkel verzoek in die richting ge daan. Het was louter een technische kwestie, waarover de organisatoren de mening van mijn vrouw vroegen, en die gaf zij. Natuurlijk weten we allemaal, dat er enkele kranten zijn, die altijd klaar staan om mevrouw Gallas aan te vallen om te proberen te bewijzen, dat er moeilijkheden zijn, waar zij ook maar gaat. Maar niemand ge looft dat meer. De waarheid is, dat alles absoluut in orde is, en ik ben blij eraan toe te kunnen voegen, dat noch miin vrouw noch ik in het minst verontrust zijn door deze be lachelijke insinuaties," zo zei de heer Meneghini. De heer Peter Diamand, secretaris van het Holland Festival, verklaarde desgevraagd, dat hij de mededelin gen van de heer Meneghini volledig kan onderschrijven en dat de „affaire Callas" in feite helemaal niet bestaat. „We hebben nu eens van nabij kunnen zien hoe verhalen over deze zangeres in de wereld worden gebracht." De heer Diamand vertelde ook. dat er in het Concertgebouw belichtings- proeven zijn genomen, waarmee zo wel de organisatoren van het Hol land Festival als de Nederlandse Orkeststichting hun instemming hebben betuigd. Het podium zal helder belicht worden en het Con certgebouworkest zal iets minder in het schijnsel van de lampen spelen, als doorgaans bij een concert het ge val is. Een hogedrukgebied, afkomstig van het zeegebied nabij de Azoren, trekt vandaag over ons land lang zaam naar het oosten. In verband daarmee kan morgen weer warme lucht uit het zuiden naar onze omgeving terugstromen. Vooral in het binnenland zullen de middagtemperaturen morgen hoger zijn dan vandaag. De komende nacht echter zal het nog vrij fris zijn. De depressie-activiteit op de oceaan blijft vrij noordelijk. Het front van een storing, die vanmorgen ten zui den van IJsland was gelegen, ver oorzaakte wat regen in Schotland en het noorden van de Noordzee. On weersbuien brachten de afgelopen 24 uur wat regen in Oost-Duitsland en plaatselijk in Tsjeehoslowaküe en in Oostenrijk. bewijst dat het de Gaulle ernst is met zijn leerstelling, dat de nieuwe ge meenschap een werkend geheel is van. deelgenoten en geen organisatie, waar in Frankrijk het alleen maar voor het zeggen heeft. De vorige drie bijeenkomsten van de gemeenschapsraad zijn in Parijs ge houden. Maar de Gaulle zou wensen, dat volgende zittingen ook in verschil lende hoofdsteden van Frans Afrika zullen worden gehouden. In Frankrijk is wat men noemt een rompkabinet achtergebleven om het land te regeren. Na de zitting van de gemeenschaps raad zal de Gaulle een tocht over de Comores maken, te zamen met minis ter Soustelle. De punten van de agenda zijn ge heim, maar zouden in hoofdzaak De fensie en Buitenlandse Zaken betref fen. Frol Kozlow, een van de plaatsver vangende premiers van Rusland» heeft gisteren voor een ogenblil het glimlachende masker van de toerist laten zakken. Hij heeft oud-president Truman verweten „de betrekkinges tussen Rusland en de Ver. Staten te bederven." Kozlow, die, sedert hij in de V.S. aan kwam, geweigerd had in de politiek betrokken tc worden kwam vrijdag: in Noord-Galifonrië aan etf vertoonde de klaarliggende glimlach, de hartelij ke lach en hef gezicht van de interna tionale goede kameraadschap, toen hij civiele en zakenleiders ontmoette. Maar gedurende een rustige wande ling, voordat hij naar zijn hotel terug keerde, schoof hij Truman de koude oorlog in de schoenen. De journalisten, die de derde man van het Kremlin op diens wandeling vergezelden, wezen er op, dat hij de zelfde weg aflegde, die Truman ge woonlijk neemt, wanneer hij in San Francisco is. De Sovjet-ambassadeur in de Ver. Staten, Mikhail Mensjikow, die Kozlow vergezelde, grinnikte en zei: „Ja, dezelfde weg, maar niet dezelfde route." Kozlow knikte instemmend. „Truman was verantwoordelijk voor het bederven van de goede be trekkingen tussen onze landen." zei hij. „Roosevelt was een groot man, die goede betrekkingen met ons aan knoopte. In ons land werd hij zeer ge- eerd. Meer wilden de bei-'3 Russen niet over deze aange'egenheid zeggen. Vier opstandige gedetineerden hou den in de gevangenis van de staat Washington in Monroe bijna.' veertig bezoekers (mannen, vrouwenden kin deren) als gijzelaars vast. j De vier rebellen hebben gedreigd hun slachtoffers te verminken tenzij hun wordt toegestaan te ontsnappen. Zij willen» dat de directeur hun een auto ter beschikking stelt. Een hoofdbewaker deelde mee, dat de vier gevangenen zich in de keuken meester hebben gemaakt van. een der bewakers en zich een weg hebben ge baand naar de grote» in verband met de normale bezoekdag bijna geheel gevulde, bezoekkamer. Bijna alle bewoners van deze ge vangenis zijn jongelieden, die voor het eerst een misdaad hebben gepleegd. Bewakers, staatspolitie en mannen van de sheriff hebben het hoofdgebouw omsingeld en alle uitgangen versperd. In Olympia deelde de staatsdirecteur van het gevangeniswezen. Garret Heyns, mede, dat hij het gevangenis personeel opdracht had gegeven, de toestand meester te worden door be wakers bij de ramen van de bezoek kamer te posteren om de oproerigen onder schot.te houden. De rebellen houden ook enige be wakers vast. „Nederlanders, ga naar huis." Dat stond geschreven op spandoe ken, die werden meegedragen door Ieren in Killibag, toen daar twee IJmuidense kotters met vissers uit Katwijk, IJmuiden en Egmond aan boord binnenliepen. De twee kotters de „Mercator" en de „Groenland", die in juni raar Ierland werden verkocht door de machinefabriek H. Zwart te IJmui den, zijn bemand met veertien Ne derlanders om de Ieren vertrouwd te maken met de visserijmethoden op deze moderne stalen schepen. Bij aankomst werden de Neder landers met groot wantrouwen ont vangen, zo vertelde schipper G. V's- ser uit IJmuiden. De Ieren weger den met de opvarenden te spreken en in de winkels van Killibag wer den zij met minachting bejegend. Schipper Visser meent dat de Ieren met hun visserij dertig jaren ten achter zijn. Ze weigeren echter om ook maar iets van de Nederland se vissers aan te nemen, „We heb ben de Nederlanders niet nodig om vissen te leren", aldus de Ieren, „we kunnen het zelf wel". De Groenland en de Mercator heb ben enige reizen gemaakt in op dracht van een vismeelfabriek in Killibag Er werd veel kleine haring en zandspiering gevangen. De Ierse opdrachtgevers waren zeer tevre den. De kotters liggen thans te Dublin waar nadere orders worden alge-» wacht.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1