ROTTERDAM BEGROET KONING DER BEEGEN Hittegolf op hoogtepunt en Rondvaart door havens vliegtocht over de Deltawer Boot ontplofte: 51 Denen omgekomen Gouverneur wil mr. Van Beek laten ontslaan Marechaussee en echtpaar vermoord Morgen wordt Marken in wegverkeer opgenomen Marechaussee-onder-kolhak heeft benauwd halfuurtje Half jaar voor kanselier Lloyd: oplossing voor Berlijn nog .steeds mogelijk Dr. Arendsen Hein dient klacht in „Antares -toppen beklommen PttiiS m liÉtesliÊMMm Als de dijkweg „open" is Naar oplossing van drakkersconflict in Engeland r r DONDERDAG 9 JULI 1959 V- Directeur: H. DE KUiG ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4341 -/ Hootriredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKUINS SLOT IN PUTTE IN.-BR.) Sunny Seat de stoet om lekker lui te luieren! ZAAK-MEULENBELT Zie verder pag. 3, 5e kol.) Succes op Niv.-Guinea (Van een onzer verslaggevers) Tl tfARKEN is morgen officieel !1tJL eiland af. Een 1960 me ter lange dijk die loopt van de zuidwestpunt van Marken naar de noordoostelijke hoek van de Nespolder en morgen voor het verkeer wordt opengesteld heeft Markens geschiedenis als eiland volledig afgedamd. Weg doorgetrokken (Voor koninklijk bezoek zie- ook pag. 7) Rotterdam: Witte de Withstraat 25 - Te lef. 115700 (6 1.) PObtbus 1112 - Postgiro No. 424519, Klachtenctienst abonnementen 18 3019.30 uur. Zaterdags 1718 uur. Telefoon 115700. 's-Graretvhage: Huygensplem 1 - Telefoon 183467 (3 Ujnen). Postbus 1091 - Postgiro No. 424867. Klaebtendienst: 18.3019.30 - Telefoon 362569 Dordrecht: Spuiueg 132 - Telef. 4570. Schiedam: Thomas a Kempisstraat 6a - Telef. 55461. Aborenerueat-sprijs 61 cent per wek, 2.65 per maand. 7,aopet tcwsc-ta»U Loaqe nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks. (Geldig tot morgenavond) KOELER Vanavond en vannacht kans op een enkele onweersbui. Morgen «innige perloden en op de meeste plaatsen droog. Matige wind nlt noordelijke richtingen. Koeler. Morgen: Zon op: 4.31 onder: 20.59 Maan op: 9.33 onder: 22.51 Geestdriftige ontvangst in (Van onze weerkundige medewerker) OP het gehele vasteland van West- Europa was het vanmorgen weer drukkend warm. In ons land stonden ,de thermometers om twaalf uur al twee a drie graden hoger dan giste ren om dezelfde tijd. Verwacht wordt, dat de hittegolf vandaag zijn hoogtepunt bereikt. In Engeland is al een daling van de temperatuur opgetreden door aan voer van minder warme oceaanluclit. De lijn, die deze lucht begrenst, lag vanmorgen dicht voor onze kust. maar beweegt zich slechts langzaam. Deze vertraging hangt samen met een waratcsloring. die zich van West-Frankrijk naar onze streken verplaatst. Aan dc achterkant van deze sto ring zal dc minder warme oceaan- lucht evenwel snel het vasteland binnenstromen. In tiet grensgebied tussen de zeer warme contiuentale lucht en de minder warme oceaan- lucht zullen boven ons land plaatse lijk onweersbuien ontstaan. tropische hitte fVan een onzer verslaggevers) /~\OK de tweede dag van het staatsiebezoek van koning Boudewiin aa" ons land is onvergetelijk geworden. Terwijl de julizon nog steeds een tropische hitte boven deze vaak zo kille lage landen aan voerde en mens en dier schaduw en verkoeling zochten, waar deze maar te vinden waren, stapte de koning der Belgen vanmiddag met zyn gastvrouwe en gastheer, H. M. koningin Juliana en Z, K. H. prins Bernhard, aan boord van de Erasmus om een rondvaart door de Rotterdamse havens te maken. 51 personen zyn woensdag om het leven gekomen toen de Deense piezierboot „Dam Ende", overladen met 7S passagiers plot seling ontplofte en in brand vloog. Het kleine vaartuig dat ge bouwd was voor het vervoer van slechts Sp) personen, 'vloog in brand op het Haderslevmeer. De ontploffing ontstond mis gevolg var. lekkende benzine bij de motor waarop onmiddellijk brand volgde. Onder de passagiers ontstond een pa niek. Velen sprongen met ernstige brandwonden in het meer en verdron ken. Redders in kleine boten slaagden erin 34 personen te redden. Velen van dezen hadden gevaarlijke brandwon den opgelopen. Aanvankelijk meende men, dat slechts veertien personen bij de ramp waren omgekomen, maar terwijl de uren verliepen werden steeds meer stoffelijke resten gevonden. Tot dusver is vastgesteld, dat 44 personen om het leven zijn gekomen. Men weet echter niet precies hoeveel passagiers zich op de boot bevonden, daar de kaartjes aan boord plachten te worden ver kocht. De toestand van sommige ge redden is ievensgevaarijlk en men vreest, dat het aantal doden nog zal stijgen. Vandaag zullen kikvorsmannen nog naar mogelijke slachtoffers zoeken. De gehele avond werden de politie bureaus en ziekenhuizen in Haderslev en nabijgelegen steden overstroomd met vragen door personen die vrees den, dat familieleden of vrienden zich aan boord van het noodlottige schip hadden bevonden. Maar zele slacht offers waren dermate verminkt, dat identificatie bijkans onmogelijk lijkt. Haderslev is een stad in rouw. De Deense minisier van Justitie, Hans Haekkerup, vertrok vandaag uit Ko penhagen naar Haderslev. Hij wil per soonlijk bij het onderzoek naar de oor zaak van de ramp zijn. De heer en mevrouw Testers Leeners en de marechaussee Van der Horn zijn vanmorgen in de woning van het echtpaar op de Koude Heide te Putte (N.-Brdood aangetroffen. Zij waren, voor zover op het ogenblik bekend, door revolverschoten omge komen. De heer Testers is grootgrondbezit ter. Het echtpaar had twee kinderen, die thans bij de burgemeester van •Putte zijn ondergebracht. Marechaus see Van der Horn zou overmorgen in het huwelijk zijn getreden. De heer Testers, een van dc slacht offers van de drievoudige moord te Putte, was in de omgeving een beken- do figuur. Hp had een vrij omvangrijk iruitteeltbedrijf en een nevenbedrijf m Kloetinge in Zeeland. Advertentie SIROCCO N.V. ZUTPHEN - IEL. 06750-4.979 ("Van onze parlementaire redacteur) De gouverneur van Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel, heeft dc advocaat- generaal bü het Hof van Justitie, mr. VV. C. van Beek. meegedeeld, dat hij op grond van zijn bevindingen mr. Van Beek niet geschikt acht voor de func tie, die hij thans bekleedt. Dr. Platteel overweegt dan ook mr. Van Beek voor tc moeten dragen voor ontslag. Zoals bekend, werd mr. Van Beek enige weken geleden met ongevraagd verlof gezonden, zulks naar aanlei ding van de geruchten die de ronde deden over briefcensuur. Dr. Platteel, die persoonlijk een uit gebreid onderzoek instelt naar de waarheid van deze geruchten, heeft meegedeeld, dat het ontslag van mr. Van Beek nog niet definitief is. Vol gens art. 18 van de ordonnantie op de ambtenaren van Justitie, heeft mr. Van Beek nu het recht bezwaren te gen zijn ontslag kenbaar te maken bij het Hof van Justitie. Dit Hof zal uit eindelijk moeten beslissen, of de be weegredenen, die de gouverneur tot ontslag hebben doen besluiten, juist zijn geweest. Inmiddels verwacht men in Hollan- dia, dal dr. Platteel alles in het werk zal stellen om de censuurzaak volle dig tot klaarheid te brengen. De mi nister van Zaken Overzee a.i. zal een dezer dagen antwoord geven op de vragen, die hem door de Kamerleden Van de Wetering en De Graaff zijn ge steld, Vermoedelijk zullen in het ant woord van de minister de resultaten van het onderzoek van dr. Platteel be kend worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) De zenuwarts dr. G. W. Arendsen Hein te Ederveen heeft bij het Medisch Tuchtcollege te Amsterdam een aan klacht ingediend tegen de redacteuren van de Vrije Artsentribune wegens ..handelingen, die het vertrouwen in de stand der geneeskundigen onder mijnen". De klacht betreft een aantal scherpe artikelen in de Vrije Artsentribune over de zaak-Meulenbelt, de kwestie van het artseneebtpaar dat ten onrech te krankzinnig zou zijn verklaard. In de omstreden publikaties werd dr. Arendsen Hein beschuldigd van we- deirechtelijke vrijheidsberoving. Ook aan boord van de Erasmus was het warm, maar toch minder erg dan aan de wal en de koninklijke bezoeker gebruind door de zon genoot kennelijk van het beeld, 'dat de uit gestrekte en altijd bedrijvige havens langs de drukbevaren Nieuwe Maas hem en zijn tochtgenoten boden. De tocht begon bij het clubhuis van de koninklijke roei- en zeilvereniging „De Maas" aan de Veerhaven, waar de burgemeester van Rotterdam en diens echtgenote de vorstelijke be zoekers aan boord begeleidden. De zon was toen juist op haar mid daghoogte gekomen en de dranken, die op het bovendek van de Erasmus wer den geserveerd, waren daarom welko- mer dan ooit. Inmiddels was in de grote salon van de salonboot een koud buffet aangericht, dat de vorstelijke bezoekers met hun gevolg en genodig den zich goed deden smaken. De Erasmus zette eerst koers naar de Merwehaven langs da leaden- van N.V. Wm Muller en Co., N.V. Quick -Dispatch, N.V. C. Swarttouw's Stu wadoors Mij-, Blaauwhoed N.V. en Hu- dig en Pieters en de werf „Gusto". Vervolgens voer men naar de Heyse haven, waar de werven van de Rot- terdamsche Droogdok gevestigd zijn- Ook kon in deze haven de nieuwe „Rotterdam" van de H.A.L. in ogen schouw genomen worden. Vervolgens werd nog een bezoek gebracht aan de uitgestrekte Waalhaven en de altijd overvolle Maashaven. De vorstelijke stoet was des morgens tegen half twaalf bij de grens van de gemeente Rotterdam aangekomen. Hij bestond uit zes auto's. In de konink lijke auto hadden plaats genomen: Z.M. de Koning der Beigen, H,M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins. In de vijf auto's, die de koninklijke auto volg den, hadden de volgende personen plaats genomen: Eerste volgauto: baron Van Harden- broek, eerste stalmeester; tweede volg auto: baronesse De Smeth, minister Wigny, dr. De Graaff; derde volgauto: baron Van der Straten Waillet, graaf d'Aspremont Lynden, jonkheer Röell; vierde volgauto: commandeur Robins, de heer Kerremans, majoor Le Heux; vijfde volgauto: majoor De Heusch, de heer Paelinck, luitenant-ter-zee Kuyck. Over de grindweg reed de stoet enthousiast toegejuicht door de dui zenden toeschouwers ter weerszijden van de straten door de Straatweg Illllllllllllilllll!l!!lllllilllll!llll|lll!l!lllll!lll!lllllllllllli!llilll!l Dr. Brongersma, de leider van de expeditie naar het Sterrengebergte op Nieuw-Guinea, heeft telegrafisch een succes gemeld: De geologen Escher, Verstappen en luitenant Nicolas heb ben namelijk op twee achtereenvol gende dagen resp. de westelijke top (3400 meter) en de oostelijke top (3750 meter) van de „Antares" beklommen, een prestatie, die des te meer respect afdwingt, omdat de expeditie werd be moeilijkt door de dichte begroeiing en zware regenval. Om deze ploeg een goede ravitaille- ring te waarborgen werd een hulp- patrouille met voorraden nagezonden. Achteraf bleek deze patrouille over bodig te zijn, daar zij de geologen hal verwege hun terugtocht heeft ontmoet, moet. Het slagen van de beklimming van de „Antares" is voor een groot deel te danken aan de voortreffelijke mede werking van de helikopters en hun piloten, die van Sibil uit de ploegen naar de „Antares" hebben bevoorraad. Binnenkort zullen verschillende ploegen vertrekken in de richting van de „Julianatop". i Op de foto's van boven naar beneden: 1. Op het Amsterdamse raadhuis kreeg koning Boudewiin een histori sche atlas aangeboden. Van links naar rechts: Amsterdams burgemeester mr. Van Hall, koning Boudewiin, koningin Juliana en prins Bernhard, vol bewon dering over het boek geboren. •k 2. Later poseerde het vorstelijke ge zelschap voor de Nachtwacht van Rem brandt in het Rijksmuseum. V.l.n.r.: koning Boudewiin, jhr.Röell, hoofddi recteur van het Rijksmuseum en konin gin Juliana. •k 3. De tocht van't hoofdstedelijk raad huis naar het Rijksmuseum maakte de Belgische monarch per rondvaartboot. Naast hem: burgemeester Van Hall. Een bedrag van 3.267.000.moest op tafel worden gelegd om de bevol king uit haar isolement te verlossen. De oudste eilandbewoners zijn onge twijfeld met weemoed vervuld, nu hun grondgebied tot schiereiland promo veert. Maar de 200 mannen (op een totale bevolking van 1580), die hun ■werk aan de vaste wal hebben, zijn er allerminst rouwig om. Drie jaar lang hebben de bewoners zich met hun nieuwe status vertrouwd kunnen maken. In april '56 begonnen de werkzaamheden, zowel aan de Noordhollandse kant als vanaf het eiland Marken. Half september 1957 werd de scheepvaart een halt toege roepen, toen de zuidelijke toegang naar de Gouwzee werd afgegrendeld. Een De Russische premier Chroostsjew heeft in ziin gesprek mei zeven Ame rikaanse gouverneurs, waarvan reeds eerder gewag was gemaakt, gezegd, dat het zijn nut zou hebben als hij een hezoek aan de Verenigde Staten zou brengen en president Eisenhower aan de Sowjet-Unie, (Van een onzer verslaggevers) Hevig transpirerend onder de bran dend hete zonnestralen, staan de man nen van de Koninklijke Marechaussee op hun post. Aan weerszijden van tie effen rode loper voor de ingang van hel paleis op de Dam staren zij als levends standbeelden voor zich uit. Zonder ook maar één enkele stap te verzetten, verrichten zij bewonderens waardig werk. Want het is een presta tie om deze kokende zomerhitte onder afweermiddelen een half uur achtereen te trotseren. De stoepwacht gaat een half uur op en een uur af. Normaliter staan zij een uur op wacht, maar het zonnige weer heeft tot een wijziging in het werk schema geleid. De Jagers voor het pa leis geven er de voorkeur aan een uur achtereen wacht te lopen om dan twee uur lang uit te kunnen blazen. Zij ver keren echter in dz voordeliga omstan digheid. dal zij nu en dan kunnen schilderen De marechaussees hebben het knap I benauwd onder hun drie pond toepen de kolbak. Het donkere,hooggesloten uniform werkt bovendien absorberend, zodat alle voorwaarden aanwezig zijn om de mannen een benauwd halfuurtje te bezorgen. Tot dusver is nie/nancl flauwgeval len. Maar mocht de grond al te warm onder de voeten, worden, dan is er al- lijd nog het drukknopjz, dat via een kabel verbinding geeft met het wacht lokaal. Dat knopje is weliswaar niet voor deze gelegenheid uitgevonden het kan ook bij relletjes nuttige diensten bewijzen maar wel kan het bij dezs tropische temperatuur een welkome noodklok zijn. maand later werden beide delen aan elkaar geklonken. De nu tot stand gekomen verbinding maakt deel uit van de bedijking van de Markerwaard, waaraan de water staatkundigen vele iaren hebben ge dokterd. De breedte van de kruin be draagt in het algemeen 17,5 meter, maar is plaatselijk tot 31,25 meter ver groot om over de nodige opslagruimte te kunnen beschikken. Op de dijk zelf is een zes meter brede bestrating van klinkers aangebracht. Toen de verbinding eenmaal een feit was, werd een nieuw plan ten uitvoer gebracht: de weg, die eindigt bij de omringkade van het voormalige eiland, werd doorgetrokken naar Markens centrum. Daarmee werden de plannen der eilanders doorkruist, want zij wil den de nieuwe weg aanleggen in het zgn. kanaal van Napoleon, welk plan echter veel grotere uitgaven zou ver gen. Het gemeentebestuur van Marken en vertegenwoordigers van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat zijn toen om de tafel gaan zitten, met als resultaat, dat het onderhoud van de weg op Marken nog tien jaar lang door het rijk wordt ver zorgd en dat van de onderhoudskos ten in deze periode maximaal 24.000 gulden ten laste van de gemeente Marken zal komen. Nu al deze beslommeringen achter de rug zijn, gaan'de Markers morgen feest vieren. Het feest van de verlos sing uit het isolement, van de eerste stap op de weg naar een nieuwe ont wikkeling. Het comité „Ontsluiting Marken" heeft een lijvig feestprogram samengesteld, waaraan de Markers - in historische dracht gekleed zon der twijfel veel genoegen zullen be leven. Het eigen volkslied zal worden gezongen, er zullen ballons worden op gelaten, en ook zullen historische volksdansen worden uitgevoerd. De verbindingsdam zal officieel wor den opengesteld door ir. F. J. B. Geers, het hoofd van de Dienst der Zuiderzee werken. Wegens verduistering en valseïd in geschrifte heeft de Haarlemse recht bank de 48-jarige kanselier aan de Nederlandse ambassade in Bangkok A. H. R. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. (Eis één jaar). Verdachte had te Bangkok de dagelijkse leiding van de administratieve werkzaamheden op de ambassade en volgens de dagvaar ding had hij tussen 1950 en 1954 meer malen gelden van de Nederlandse staat, totaal 20.000, verduisterd. Om de verduisteringen te camoufleren veranderde hij bedragen in maand- verantwoordingen, nadat zij reeds door de ambassadeur waren getekend. Aan het begin van een Lagerhuisde bat over Buitenlandse Zaken heeft de Britse minister Selwyn Lloyd als stand punt van zijn regering gesteld dat een vergelyk tussen Oost en West terzake van Berlijn nog steeds tot de mogelijk heden behoort, zelfs indien de (maan dag te hervatten) Geneefse ministers conferentie geen besluit neemt. Want dan blijft het nog mogelijk een vergelijk tot stand te brengen op een conferentie op het hoogste niveau. De leiders van de tien vakbonden betrokken bij het Britse drukkersge- sehil zijn met de werkgevers overeen gekomen een onafhankelijke voorzit ter te benoemen. Onder diens leiding zullen de besprekingen tussen werk gevers en drukkers hervat worden. Als voorzitter wordt genoemd Lord Monckton, oud-minister van Arbeid in een vorig conservatief kabinet. De vakbondleiders zijn ervan overtuigd, dat hierdoor een bevredigende rege ling van de moeilijkheden, bereikt zal, kunnen worden. -.Ws-t - .v VduliM iiijiiiiiiiiiiiiniiijiiiiiij[i»iiiii]|[iiiiiiiiimiiiiiniii[!jiinniiiiii

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1