begin ^,eni Drie socialistische Onweer zaaide paniek in stadion Poesan: 48 doden Castro van Cuba blijft aan als premier GENÈVE NA LUNCH Nog sneller over Kanaal Koninklijke Cuijk zorgt donderdag voor Blériot-race in het klein r D' H w Frankrijk verlaagt belastingen aam Poclola iii Loudens ziekenhuis Snel transport van Vierdaagse-vlag DE Slachtoffers meest vrouwen en kinderen r GEURTS' Gonservenfabriek c.v. President Urrutia gaat nu heen Statènrallv in de 1 vroegte begonnen Minder vast ZATERDAG 18 JULI 1958 J ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4349 r Directeur: H. DE HUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Iiigeslort bij verhoor J HOLTEN (överijsel) Uatel ,,'t Lösse Hoes'3 N.V. Levensverzekering Mij. UBO N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Kromme Nieuwe Gracht 8-10, Utrecht Riool niet afgesloten: jongetje verdronken Inkomensverschillen FIRMA J. DE VRIES Voor al bw effectenzaken ■zïmr# V Herenmodemagazijn te Assen uitgebrand EEN jachteen motorboot en drie auto's staan het koninklijk gezin in het Italiaanse Jcust- plaatsje Ravello ter beschikking. Gisteren, een dag na hun aankomst, hebben (op de foto van rechts naar linkskoningin Juliana, prinses Beatrix en prinses Irene onmiddellijk hiervan en van het stralende meer geprofiteerd. Zij maak ten een verkoelend tochtje over het diep-blauwe water van de Golf van Salerno. Be Koningin en de Prinsessen hadden giste ren eerst hun vakantieverblijf verkend: een middeleeuws hvis dat een fraai uitzicht over zee biedt. De villa, die achttien kamers bevat en eens de residentie is geweest van de bisschop van Amalfihuisvestte tijdens de tweede we reldoorlog koning Victor Emmanuel III en zijn gezin. Later heeft het gezelschap nog een bezoek gebracht aan het nabijgelegen Amalfi, eens een havenstad zo groot als Venetiëmaar nu nog slechts een vissersplaatsje met zesduizend in woners. Gisteravond was er een blij moment: prins Bernhard voegde zich bij zijn echtgenote en dochters. Hij had de reis uit Duitsland naar Italië per auto gemaakt. De nacht van donder dag op vrijdag had hij in Modena (Noord-Italië) doorgebracht. UTP\ WIT j gtetterfaata s-Graveahage: Dordrecht: Schiedam: WrWe (Je Withstraat 25 - Teler. 115700 1.) Postbus 1112 - Postgiro No. 42-S5I 3. Klachtendienst abonnementen 18 3019 30 uur. Zaterdag» 1718 uur. Telefoon 115700. Huygensplcin 1 Telefoon 183167 <3 lijnen). Postbus 1091 - Postgiro No. 424867. Klachtendvenst: 18 3019.30 - Telefoon 362560 Spuiweg 132 Telef. 4570. Thomas a Kempisstraat 6a - Telef. 65451 Abonnementsprijs 61 cent pee week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks. Tutum- (Geldig tot morgenavond) 1 MINDER WARM Minder warm weer. Veranderlijke bewolking met kans oi> enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind, draaiend naar westelijke richtingen. Morgen: Zon op: 4.41 onder: 20.59 Maan op: 19.56 onder: 4.07 Kamermeerderneid sl;e:. mi Kabinet E nota over enkele hoofdpunten van het sociaal-economisch be leid en het debat daarover in de Tweede Kamer hebben geleid tot over eenstemming tussen regering en ka mer. De kamer heeft de doeleinden, dio de regering zich stelde tot de hare ge maakt. Die doeleinden zijn: eer nieuw loon- beieid dat de verantwoordelijkheid voor de vaststelling van lonen en ande re arbeidsvoorwaarden daar legt waar zij in de eerste plaats behoort te liggen, n.l. bij het bedrijfsleven. Vervolgens: het opruimen van de consumentensubsidies, die onnatuur lijke verschijnselen in onze economie zijn. Ten derde: het voorkomen van een nieuwe overbesteding, die bij een expansie van ons economisch leven altijd dreigt. Over de middelen, die tot deze doel einden leiden moeten, was er tussen de regering en verschillende groepen in de kamer aanvankelijk ernstig verschil van mening. Maar men heeft elkaar daarin op een zeer gelukkige ■wijze gevonden. De regering heeft een aantal wijzi gingen in haar plannen aangebracht. De datum van de huurverhoging is van 1 januari naar 1 april gebracht. De einddatum van de eerste fase van de vrijere loonvorming is van 1 juli naar 1 april bracht en de melkprijs verhoging geschiedt in twee fasen, de eerste op 1 januari, de tweede op 1 april. JET belangrijke van deze wijzigin gen is dat zij uit een echt parle mentair overleg geboren zijn. Er zou voor een motie tegen de aanvankelij ke regeringsplannen in de Kamer geen meerderheid zijn geweest. De rege ring zou dus die plannen er ongewij- zigd door hebben kunnen drukken. Maar de regering bleek gevoelig voor de verlangens en de argumenten dte door de haar steunende partijen wer den geuit. Aan die verlangens werd geen kracht bijgezet door met moties te dreigen. Het bleef alleen maar een gesprek. Het is dus een echt goed „gemeen overleg" geworden. Gelijk bekend is een van de hoofdpunten waardoor de breuk van 11 december veroorzaakt is, gelegen In het niet goed zien van de rechte verhouding waarin rege ring en Sta ten-Generaal jegens elkan der behoren te staan. Het geeft ons grote voldoening dat bij het jongste de bat de kamermeerderheid en het ka binet-De Quay die rechte verhouding ■wel bleken te hebb-o gevonden. Wij doen niemand te kort als wij zeggen dat van de zijde van de kamer in het bijzonder onze vriend Hazen- bosch tot dit gelukkige resultaat een belangrijke bijdrage heeft geleverd. AAN regeringszijde willen wij met name noemen een tweetal nieuw opgetreden excellenties en wel de minister van Economische Zaken de heer De Pous en de staatssecretaris voor Sociale Zaken de heer Rooivink. De heer De Pous debuteerde met een uitstekende rede waarin hij de eco nomische situatie analyseerde. De mo gelijkheden die- deze biedt en de ge varen die zij meebrengt werden door minister De Pous uitvoerig geschetst. De heer Rooivink hield een rede alsof hij al tien jaar minister was. Hij demonstreerde een volledige ken nis van zeken, betoonde zich een vlot spreker en een gevat debater. Zijn kennis van zaken ging duidelijk ge paard met een bewogenheid van hart die op de plaats waar hij is gesteld voor een Christelijk bewindsman on ontbeerlijk is. Wij zijn van oordeel dat de heer De Quay terecht rich dankbaar kan betonen over het feit dat hij de heer Rooivink voor het kabinet gewonnen had. ER komt dan nu een nieuw, een ander beleid dan wij te voren hebben gekend. Een nieuw loonbeleid, dat der vrijere en gedifferentieerde loonvorming, doet zijn intocht. Dat legt grote verplichtingen aan het bedrijfsleven op, op werkgevers- en "werknemersorganisaties. Het zal van grote betekenis zijn hoe de socialisti sche vakbe »eging daarop zal reage ren. Het is bekend dat zij voor het nieuwe systeem weinig voelt. Maar ook zij zal de feiten hebben te aan vaarden zoals die langs geordende democratische weg zijn ontstaan. In dit verband heeft zowel de heer Hazenboscb als staatssecretaris Rooi vink een warm beroep gedaan op het gehele bedrijfsleven om de noodzake- W De Franse regering heeft goed nieuws voor de kleine belastingbetaler. De inkomstenbelasting voor loon- trekkenden zal ongeveer 10 procent verlaagd worden. De omzetbelasting vervalt en de successierechten te be talen door de onmiddellijke familie zullen worden verlaagd. Terzelfdertijd heeft de regering beloofd dat opnieuw opgetreden zal worden tegen belasting ontduikers. De algemene hervorming van het be lastingstelsel is goedgekeurd door het kabinet, maar moet nog goedgekeurd worden door het parlement. Het wets ontwerp zal vogende week aan het parlement voorgelegd worden en de nationale vergadering zal het niet voor oktober in behandeling nemen. Sommige andere belastingen worden verhoogd, maar naar schatting zal de regering met' deze wijzigingen onge veer 40 miljard francs verliezen. Door de staatssecretaris van Finan ciën, Valery Giscard, werd meege deeld, dat een vrijgezel pas belasting gaat betalen als zijn inkomen de 404.000 francs ruim 3000 per jaar te boven gaat. Voor een echtpaar met twee kinde ren begint de belasting pas boven de 1.200.000 francs ruim 9000 per jaar. Guenther Fritz Erwin Podola, die donderdag werd gearresteerd ais ver dacht van moord op een Londense po litieman, ligt in een Londens zieken huis, waar de politie hem scherp be waakt. Donderdag heeft hy, na een verhoor dat acht uur duurde, een ze nuwinstorting gekregen en 's nachts, toen hij reeds in het ziekenhuis lag, is zijn toestand nog slechter geworden. Het is daarom niet mogelijk hem te verhoren. Het eerste verhoor heeft niets opge leverd: Podola ontkent nog. Er zijn berichten volgens welke Po dola een gevaarlijke krankzinnige is. DE leden van het kabinet bleven niet achter toen de kamer aan het eind van het driedaags debat over de regeringsnota staande applaudisseerde voor kamervoor zitter dr. Kortenhorst, die alle par lementariërs een goede vakantie toewenste. De kamer ging gisteren nl. op reces. Op de voorgrond van links naar rechts: de ministers Korthals, De Pous, De Quay, Zijlstra en Van Rooy. Dr. Kortenhorst heeft de regering nog gevraagd spoed te betrachten met de indiening van de in de regeringsnota aangekondigde wets ontwerpen, opdat zij gelijktijdig met de begrotingen kunnen worden behandeld. (Van onze parlementaire redacteur) DE Tweede Kamer heeft giste ren met 47 stemmen voor en 87 stemmen tegen een drietal so cialistische moties verworpen. Daarmee gaf de meerderheid der Kamer uiting aan haar vertrou wen in het regeringsbeleid, zoals dat in de gewijzigde sociaal-eco nomische nota van het kabinet- De Quay is vastgelegd. In feite betekent het verwerpen van de socialistische moties ook, dat de datum van uitvoering voor het complex van maatregelen, dat de regering heeft voorgesteld om te komen tot afschaffing van de consumentensubsidies op huur en melk, is vastgelegd op 1 april 1960. De minister-president heeft dit aan het eind van de debatten nog eens nadrukkelijk gesteld. VVV van het Brabantse Maas stadje Cuijk zal ter gelegenheid van de Vierdaagse een „Blériot-race" in het klein houden. Aanstaande donderdag zullen wielrijders name Hik in de gelegenheid worden ge steld in de kortst mogelijke tijd een vlag van Groesbeek naif Cuijk over te brengen. Deelnemers aan deze wedstrijd zullen in ouderwetse kledij gestoken moeten zijn. De juiste opdracht waaraan zij moeten voldoen is de volgende: gebruik makend van een fiets moeten ze een vlag van Groesbeek zo snel mogelijk naar de Maasoever tegenover Cuijk brengen. Daar dienen ze de vlag naar de overzijde van de rivier te brengen, waarbij ze geassisteerd worden door een helper, die in bad pak en met behulp van een drijvend luchtbed de Maas oversteekt. De gene, die zijn vlag het eerst depo neert aan de voet van de afgeknotte toren van het eeuwenoude kerkje van Cuijk is winnaar. De gehele wedstrijd staat, zoals gezegd, in verband met de Vierdaagse- •wandelmarsen, die volgende week in Nijmegen worden gehouden. Het is namelijk een goed gebruik van de buurgemeenten Eist, Wyehen, Groes beek en Cuijk dat deze plaatsen in deze volgorde tijdens de Vier daagse ieder één dag versierd zijn met internationale vlaggen. Gewoonlijk worden de vlaggen aan het eind van zo'n dag per auto ver voerd naar de plaats, die ze de vol gende dag nodig heeft, maar Cuijk, dat vrijdag aan de beurt is om zich met de vlaggen te tooien, heeft het nu eens anders willen doen. Het hele idee is geïnspireerd op het feit, dat de Duitse oud-oorlogsvlie ger Hans "Wende, die na 1918 in Achtenveertig vrouwen en kinderen zijn omgekomen en ongeveer en 125 (Advertentie) •fc HET exclusieve Restaurant op de Holterberg. x Onze specialiteit: KIP VAN 'X SPIT (boven open vuur). Telefoon K 5^83353. lijke medewerking te verlenen. Het kabinet - De Quay heeft in de verlopen weken veel kwade woorden, veel hoon en verguizing ondervonden Maar het kabinet heeft deze week in de kamer een uitstekende start ge maakt. Het is versterkt uit de parle mentaire discussies naar voren ge komen. Het heeft aan aanzien gewon nen. En de partijen waarop het ka binet moet steunen bleken in grote eensgezindheid die steun te kunnen verlenen. En dat is een zaak die ons met dankbaarheid vervult. werden gewond toen bij een plotse linge regen- en onweersbui paniek uit brak ouder de 70.000 toeschouwers in een stadion in Poesan, Zuid-Korea. In het stadion werd een openlucht spel van muziek en cabaret uitgevoerd, dat was georganiseerd door een plaat selijk blad. De plotselinge regenval was er oor zaak van dat de menigte in paniek naar de hoofduitgang en twee zijuit gangen rende. Volgens de politie waren tientallen mensen onder de voet gelopen bij de drie uitgangen. Politie en vissers werden onmiddel lijk gemobiliseerd om de paniek te be dwingen en te trachten ongelukken te voorkomen. De stortregen zou de grens zijn ge weest van eer> tyfoon die de westkust van het Koreaanse schiereiland heeft geteisterd en vandaag in vrijwel geheel Zuid-Korea hevige stormen en regen val heeft veroorzaakt. Advertentie) Levens-, Studie- en Uitzet-, Lijfrente-, Pensioen- en Begrafenisverzekeringen. Brand-, Inbraak-, Ongevallen' en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Cuijk een vliegsehool wilde oprich ten, het in die tijd heeft bestaan om met zijn lichte vliegtuig, terwijl de benzine op was, toch de overzijde van de Maas te halen en daar een perfecte landing te maken. Vrijdagmiddag is het vijfjarig zoon tje van de familie Hagenaars uit de Rijkebuurtstraat te Bergen op Zoom in het stadsriool verdronken. Het jon getje was aan de achterzijde van het huis, in de Moeregrebstraat, in de open ingang van het hoofdriool geraakt. De politie onderzoekt waarom de rioolingang niet, zoals behoort, was afgesloten. Advertentie) DODEWAARD DE FIJNSTE FRUITPRODUKTEN UIT DE BETUWSE BOOMGAARDEN Vraagt uw winkelier ons merk Jams, appelmoes, vrachten op sap enz. De moties welke waren ingediend door de socialistische afgevaardigde drs. Roemers wilden drieërlei. In de eerste motie werd de regering uitge nodigd de kamer op de hoogte te stel len van de stand van zaken in de vrij ere loonvorming alvorens tot defini tieve beslissingen inzake de afschaf fing der subsidies over te gaan. In de tweede motie werd de afschaffing van» de consumentensubsidie op melk ont raden. En de derde motie nodigde de regering uit de vijfde gemeenteklasse af te schaffen, zulks om uiteindelijk tot verkleining van de inkomen-ver schillen als gevolg van de gemeente classificatie te komen. Nu is dat laatste iets wat in feite alle partijen voorstaan. Zo op het oog is het dan ook wat vreemd dat de so eialistische motie verworpen werd. Maar in het debat is wel degelijk tot uiting gekomen, waarom de meerder heid der kamer aan de motie geen be hoefte had. Staatssecretaris Rooivink had in de beantwoording van de gemaakte op merkingen gezegd, dat ook de regering een verkleining van de inkomensver schillen, welke uit de gemeenteelassi- ficatie voortvloeit, voorstaat. Zij wil echter eerst het oordeel van de SER afwachten. Desondanks meende de staatssecretaris, dat door de vrijere loonpolitiek de inkomensverschillen zal kunnen worden teruggebracht. De so cialisten waren het hier niet mee eens, maar de a.-r.-afgevaardigde Van Eibergen kon zich wel bij het betoog van de staatssecretaris vinden. Evenals de afgevaardigden van de c.-h. en de KVP, de heren Van Mastrigt en An- driessen. De heer Van Eibergen zei Zie verder pag. 3, 6e kol.) De ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn er gisteren in geheime besprekingen niet in ge slaagd een stap nader tot elkaar te komen, aldus hebben officiële woord voerders naderhand bekendgemaakt. De ministers spraken met elkaar tijdens een lunch in de villa van de Franse minister Couve de Murville. Zij hadiren ieder twee adviseurs meegeno men. Westelijke functionarissen zeiden na de lunch, die ongeveer twee en een half uur duurde, dat zij een gevoel van pes simisme hadden. Er waren in het ge heel geen vorderingen gemaakt. De ministers besloten echter maan dag weer samen te lunchen op dezelf de basis als deze eerste keer en dan met de Brit Selwyn Lloyd als gastheer. Ook zal men op verzoek van de Sow jet-minister Gromiko dinsdag een voltallige vergadering houden. Een Sowjet-woordvoerder deelde overigens het westelijke pessimisme niet. Hij zei, dat de ministers een goed gesprek hadden over essentiële zaken. Gromiko is vrijdag onderscheiden met de Orde van Benin wegens „zijn grote verdiensten voor de Sowjet-staat en in verband met zijn 50ste verjaar dag". De twintigjarige John Volkers een vaandrig, die in opleiding is bij de Britse luchtmacht heeft gisteren een nieuw record gevestigd in de_ Kanaal race. Hfj legde de afstand ParijsLon den af -in 42 minuten 34 seconden, dat is twee seconden-sneller dan de lucht machtofficier Charles Maagham don derdag. Volkers viel bijna flauw toen hij in Marble Arch aankwam. Een van zijn handen zat vol bloed. Hij werd onmid dellijk naar een ziekenhuis gebracht. Gebleken is dat zijn hand verward is geraakt in een lier toen men hem te Chelsea uit de helikopter op de oever van d.e Theems trok. (Advertentie) COMISSIONAIR IN EFFECTEN Kantoor: O. Z. Achterburgwal 173 Telefoon 47126. Privé: Olympiakade 60, telefoon 94152, Amsterdam. TEEWIJL de Cubaanse premier Fidel Castro gisteren zijn ontslag had genomen, bleek h(j vanmorgen daarop weer te zijn teruggekomen. Het was blijkbaar slechts een manoeuvre om president Urrutia te nopen op zijn beurt ontslag te nemen, wat deze dan ook prompt deed. Aan deze ontslagneming van de presi dent was een televisie-uitzending voor afgegaan waarin Castro zelf president Urrutia beschuldigde van handelingen, die „aan hoogverraad grensden". Castro was nog voor de televisie bezig zijn besehuldigingen te uiten, toen de president liet weten dat hij aftrad. Castro bleef onbewogen toen de bekendmaking van de ontslagne ming werd voorgelezen. Urrutia is indertijd op aandrang van Castro tot president gekozen. Naar het schijnt zal de president met zijn gezin in ballingschap gaan. Castro had voor de televisie reeds verklaard dat als Urrutia zou aftreden hij, als hij zulks wenste, naar het buitenland kon gaan of onderdak zoeken in een buitenlandse ambassade. Het presiden- tiek paleis wordt intussen sterk be waakt. Volgens UPI heeft Castro ook al gezinspeeld op een „"verschrikkelijke toekomst" voor Urrutia. „Hij zal n-u de waarheid onder ogen moeten zien," vond Castro. De nieuwe president van Cuba O®- valdo Dortieos en het hele kabinet deden na hun optreden terstond een beroep op Castro om als premier aan te blijven. Waaraan deze zoals gezegd terstond gevolg gaf. Hoe verward de situatie vanmorgen in Cuba nog was blijkt wel hieruit, dat er ook berichten waren dat "Urrutia ontkend had zijn ontslag te hebben genomen. Het zou hem dan gegeven zijn, waarbij het feit dat hij volgens Castro, „de waarheid onder ogen moet zien", aan waarschijnlijkheid wint. (Van onze Rotterdams® redactie) RUX.il honderdzeventig deelnemers zün vanochtend in alle vroegte gestart voor de traditionele Staten- toeht, die elk jaar in het kader van de herdenking van de eerste vrije Statenvergadering wordt verreden. Ook uit Dordrecht vertrok een aantal van oranje rallyborden voorziene auto's. Toen ze echter hun eerste vaantje en een verrassing in ontvangst had den genomen, zetten ze er een tempo in, want ze wilden in elk geval zoveel mogelijk van de twaalf Statensteden aangedaan hebben, voor om halftwaaLf in Alkmaar het défilé begon. Daartoe had een ieder ook ruimschoots gele genheid en tijd. Precies op de vereiste tijd waren de automobilisten in Alkmaar te vinden, waar dit jaar het défilé werd gehou den. Dit werd afgenomen door de commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. Cramer, en door de burgemeesters van de twaalf Statenleden. Het gezelschap had zich opgesteld op het bordes van het Alkmaarse raadhuis. De feestelijke plechtigheid, werd extra luister bijgezet door de postharmonie van de Kaasstad, Bin nen het raam van de Statentocht zou den vanmiddag om balfvier vijfenveer tig deelnemers starten voor de zgn. Spanjaardrally, een puzzelfotozoekrit. Vanochtend heeft een uitslaande brand gewoed in het herenmodemaga zijn „Bertram" aan de Marktstraat in het centrum van Assen. De brandweer bestreed het vuur met groot materiaal, maar kon niet verhinderen, dat er veel schade werd aangericht. EEN groot hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van het noorden van Rusland, via Duisland, Frankrijk en de Golf va Biscaje, naar de Azoren brengt in grote delen van West- Europa warm zomerweer. Dit hoge drukgebied neemt in onze omgeving echter in betekenis af en tegelijker tijd wordt de luchtdruk op het aan, Ierland grenzende oceaangebied ho ger. Door deze ontwikkeling kan een koufront, dat vanochtend boven Ier land, Zuidwest-Engeland en West- Frankrijk lag, vorderingen maken in de richting van Nederland. Samenhangend daarmee zijn de komende dertig uur enkele regen- of onweersbuien mogelijk, die ge paard zullen gaan met afkoeling. Dit deelde het K.N.M.I, zaterdagmorgen om 10 uur mede. (Advertentie) M« ÉÉN flacon" wolwjt van Echfa No-iron overhemden en blouses weet hagelwit en opnieuw kreukvrij. echia

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1