Onzalige Bossen werden trieste ravage Zeer veel fraaie natuur vernield Moskovieten verbaasd over Nixon's aanwezi Einde van Genève in zicht Tramkaartje in de hoofdstad van 25 op 35 cent RUST OP TERRASJE IN CAPRI Bijna zeven mille door „slapende rentekaart TEXEL PROPVOL Huurblokkering Velen wisten niet dat hij in Rusland ivas... Hammarskjoeld lieeft nog hoop Ook Kalmthoutse heide prooi van vlammenzee A Vast gegeven m V1 KAVIAAR HIELP NIET Vice-president bij Chroestsjew 15.000 gasten uit alle windstreken Het blijft droog VRITSMft 24 JULI 1959 '-Si?- Tuirre%on0^f™ru -■ s.13 Directeur- H DG RUIG ZEVENTÏENIÏE JAARGANG No. 4354 Hoofdredacteur: L)r, J. A H J. S BRUINS SLÜT - (Van onze verslaggevers) Een van Nederlands mooiste stukjes natuur, de zogenaamde On zalige Bossen tussen Yelp, De Steeg en de Imbosch, is gisteren verteerd door de grootste bosbrand die, zover men zich herinneren kan, ooit op de Veluwe gewoed heeft. Zeker tweehonderd hectare zijn vernield. De rookwolken waren meer dan 25 km verder te zien. Het duurde vele uren voordat zestien brandweerkorpsen en meer dan tweeduizend militairen ook maar iets konden uitrichten tegen de huizenhoog oplaaiende vuurzee, die bovendien, door de telkens draaiende wind, zeer onberekenbaar was. DE Amerikaanse vice-president Richard Nixon, die gisteren in een Amerikaans vliegtuig in de recordtijd van acht uur en vijf enveertig minuten naar Moskou is gereisd, heeft vanmorgen korte bezoeken gebracht aan premier Chroestsjew en president Wo- rosjilow. Nixon heeft Chroestsjew een brief van president Eisenho wer overhandigd. Over de inhoud van de brief is niets bekendge maakt. Stilzwijgen Kritiek Aandacht afleiden Brandgang langs grens Tijdens hun bezoek aan het eiland, Capri namen konin gin Juliana en de Prinsessen plaats op een terrasje om wat uit te rusten van de vermoeienissen, die een bui tenlandse vakantie nu een maal onvermijdelijk mee brengt. In het midden zit, tussen andere vakantie- li gangers, de Koningin. Botterdam: -Xe^o. Klachtendienst- 18.30—19 30 - Telefoon IfWöso SDUJweg 132 Telex «70. JS2o68 Thomas a Kempisstraat 6a - relet 65431. 'i-Gravcniiafie Dordrecht: Schiedam* Abonnementsprijs 61 cent per week 1 r=ï kwartaal. Losse nummers 15 cent. VemcÏÏPnt dareuf" fv (Geldig tot zaterdagavond) WEINIG VERANDERING Droog weer met zonnige perioden. Meest matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in tem peratuur. Morgen: Zon op: 4.49 Maan op: 22,56 onder: 20.42 onder: 11.13 MOETEN de huiseigenaren nu voor 1 augustus de verplichte stortin gen doen? Het antwoord op deze vraag kan niet anders luiden dan: Er bestaat een wet die tot storting verplicht. Die wet is nog niet ingetrokken. Men is gehouden de wet na te leven. De huis eigenaren zijn dus gehouden om te storten. .yj E hebben met de huurblokkering wel een zonderlinge toestand. De wet is door velen niet nageleefd. De regering stelt in uitzicht een voorstel tot afschaffing. Vervolging van hen die de verplichte aanmelding niet de den, zal niet plaatsvinden, heeft de minister gezegd. Hier schijnt een premie te worden gesteld op het niet-nakomen van de wet. Maar terecht kon de minister zich hier op het opportuniteitsprinci pe beroepen dat het aan het Openbaar Ministerie en dat is uiteindelijk de minister van Justitie overlaat om te beoordelen of het gewenst is een wetsovertreder al dan niet te ver volgen. En dan staan wij voor het feit dat bij de vraag of er vervolgd moet worden mede een rol speelt de over weging dat we hier met een slechte wet te maken hebben, die de rege ring zo spoedig mogelijk wil oprui men. Onder die omstandigheden is het 't beste dat regering en Kamer zor gen dat die wet dan ook inderdaad zo spoedig mogelijk verdwijnt en dat degenen, die de wet wel nageleefd hebben, niet achter komen te liggen bij hen die dat niet deden. L met al blijft het een zaak die de Maar de hoofdoorzaak daarvan is siecjitheid van de wet. De socialisten, die in dezen hoog van de toren blazen vergeten die hoofdoorzaak. Het was om hunnent wil dat die slechte wet er kwam. p. E regering heeft per 1 april 1960 U een huurverhoging van 20 pro cent aangekondigd. Is deze datum een, vast gegeven? De minister-president., heeft in de Tweede Kamer, toen tüj de wijzigin gen op de regeringsnota bekend maakte, uitdrukkelijk gesteld, dat aan die datum niet meer valt te tornen. Ja maar, zo hebben verschillende bladen geschreven, de heer Andries- sen heeft namens de K.VP.-fractie toch een voorbehoud gemaakt. De heer Andriessen heeft dat voorbehoud niet gemaakt. Bij de replieken heeft hij nl. gesteld: „Ten gevolge van de datum verschuiving meen ik ook, dat de vrijere loonvorming ten volle de voorrang heeft, en duidelijk is, dat het overleg in het kader van de vrije re loonvorming een bepaalde datum, waarop algemene maatregelen wor den genomen, nodig heeft, omdat an ders in het kader van de vrijere loon vorming naar het criterium van de produktiviteit geen overleg is te voe ren, zodat de fractie ook onderschrijft, hetgeen de minister-president zoëven hierover heeft gezegd: dat voor het bedrijfsleven de datum van 1 april is te beschouwen als een vast gegeven.'' Dat is duidelijke taal, die voor geen andere uitleg vatbaar is. De heer An driessen legde deze verklaring af na mens de grootst mogelijke meerder heid van zijn fractie. VUUR TEISTERT DE VELUWE 'v.-' - Juist voordat deze ongekend grote brand uitbrak, de Veluwe bovendien ook nog op vele andere plaatsen door vuur geteisterd werd en eveneens de Kalmt- houtsc heide in België (juist over de Nederlandse grens) zwartgeblakerd werd, sprak men al van een „noodtoestand op de Veluwe". Deze woorden kwamen uit de mond van ir. E. Reinders, opperhoutvester van het paleis Het Boo, die zei dat dit jaar al meer dan tweehonderd branden op de Veluwe hebben gewoed. ICE-PRESIDENT NIXON van de Ver. Staten middenwordt op het vliegveld Wnoekowo in Moskou verwelkomd door de Sowjetrussische vice-premier Kozlow (rechts). Uiterst links mevrouw Nixon. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins zullen de officiële proeftocht van het m.s. „Rotterdam" op donderdag 20 en vrijdag 21 augustus a.s. meemaken. Kct lot van de thans acht weken oude ministersconferentie van Genève zal hoogstwaarschijnlijk dit weekeinde in Moskou, Londen, Parijs en West- Beriijn worden beslist. Selwyn Lloyd brengt het weekeinde in Londen door voor besprekingen met premier Macmillan. Couve de Murviile Saat naar Parijs en Herter naar West- Berlijn voor een ouderhoud met burge meester Brandt. Het belangrijkste gesprek heeft on getwijfeld zondag in Moskou plaats. Dan zal de Amerikaanse vice-president Nixon een officiële ontmoeting met Chroestsjew hebben. Aller ogen zijn op dit gesprek gericht. Algemeen is men in Genève van oordeel dat de confe rentie thans in een stadium is gekomen tint op hoger niveau over afbreken of voortgaan moet worden beslist. De Westelijke regeringsleiders houden contact via de gebruikelijke diploma- tieken kanalen. Van westelijke zijde is te Geneve vernomen, dat Herter, Selwyn Lloyd en Couve de Murviile stilzwijgend nebben ingestemd met Gromyko s voorstel, gelijktijdig besprekingen te voeren over een interimakkoord over Berlijn en de vorming van een Pan- duitse commissie. Uiteraard zal men van Westelijke zijde trachten zoveel mogelijk te spreken over Berlijn en de kwestie van de Panduitse commissie op een zijspoor te rangeren. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromiko, heeft zijn ambtgenoot van de Westduitse bonds republiek, von Brentano, donderdag avond te Genève onthaald op kaviaar en wodka, maar het diner dat de Rus de Duitse minister aanbood, heeft po litiek niets opgeleverd. De secretaris-generaal der Ver. Na ties, Hammarskjoeld, die pas uit Genève te New York is teruggekeerd, heeft op een persconferentie verklaard, dat hij nog „de beste hoop" heeft, dat de mi nistersconferentie te Genève inzake Berlijn tot de een of andere interim regeling zal komen. Hij verklaarde, dat de Ver. Naties bereid zijn, te Berlijn elke taak te vervuilen, die niet in strijd zou z(jn met hun handvest. De beide bezoeken werden in het Kremlin afgelegd. De Amerikaanse vice-president reed met zijn metgezel len en de mannen van de veiligheids dienst in een stoet van zes auto's. Het verkeer werd voor hen stopgezet. Verwacht wordt dat Nixon vandaag nog een langdurig onderhoud met Chroestsjew zal hebben. Vanavond zal de Amerikaanse vice-president de Amerikaanse tentoonstelling in het Moskouse Sokolniki-park openen. Amerikaanse ambtenaren in de Rus sische hoofdstad zeiden aan te nemen dat de Russische premier bij deze opening aanwezig zal zijn en een toe spraak zal houden. Overigens is de ontvangst van Nixon uitermate koel geweest. Ongeveer driehonderd Russen stonden in ijzig stilzwijgen te staren toen. de Russische vice-premier Kozlow Nixon beleefd begroette op het vliegveld Wnoekowo bij Moskou. Slechts 'n half dozijn toe schouwers applaudisseerde toen Nixon van de trap van het vliegtuig af daalde. De Russische toeschouwers klapten uitbundig voor de begroetings toespraak van Kozlow, maar luisterden zwijgend naar Nixon's antwoord. Zij toonden slechts enige belangstelling, toen de Amerikaanse vice-president een paar van zijn pas geleerde Russi sche zinnetjes probeerde en zei: „Vrien den, lang leve de vrede." Deze woor den .werden beloond met een tikkeltje applaus en goedkeurend lachen. De rit door de straten van Moskou werd voor Nixon ook al seen succes. De meeste mensen wisten niet eens dat hij in de stad was. Toen Nixon op een gegeven ogenblik uit de auto stapte en de mensen handdrukken ging geven, kreeg hij alleen maar verbaasde .ge zichten te zier1. Een bejaarde Rus stond stomverbaasd, toen hem werd verteld dat de man wiens hand hij gedrukt had de vice-president van Amerika was. Terwijl vice-president Nixon op het vliegveld van Moskou werd begroet, hield premier Chroestsjew, die even tevoren uit Polen was teruggekomen, een nogal uitdagende rede in het sport paleis te Moskou. De Russische premier herhaalde zijn plannen voor een Duits vredes verdrag en de instelling van een vrijstad Berlijn. Hij leverde felle kritiek op de westelijke mogend heden „die zich verzetten tegen een redelijke oplossing". Chroestsjew toonde zich verbolgen over de gebedsweek voor de in sla vernij verkerende volken, die in Amerika is georganiseerd. „Aan de ene kant zenden zij ons prominente leiders, onder wie gou verneurs en openen een tentoonstel ling in Moskou, waarvoor zij de vice- president sturen, terwijl zij aan de andere kanl de een of andere soort week van gevangen naties procla meren," zei Chroestsjew. „Nixon heeft ons verteld, dat hij hier met de gewone, eenvoudige men sen wil praten. Zij (de Amerikanen) zijn ervan overtuigd, dat ons gewone volk het communisme als iets duivels beschouwt en het kapitalisme als een zegening, zo gauw zij een woord van een Amerikaanse afgevaardigde horen". Met een krachtig gebaar van de arm schreeuwde de premier: „Wij zullen meneer Nixon alie kan sen geven een ieder te ontmoeten die hij wenst. Laat hem luisteren naar onze gewone mensen en hun woorden" Zijn opmerkingen dienden moge lijk om de aandacht van de aan komst van Nixon af te leiden. Alles is klaarblijkelijk bedoeld om de uit werking op het Russische publiek weg te nemen van de rijkdom aan Over de oorzaak van de brand in de Onzalige Bossen bestaat nog geen zekerheid maar men vermoedt dat een vakantieganger achteloos #een peukje heeft weggegooid. Over de omvang van de schade was vanmorgen, vroeg nog steeds weinig te zeggen. De schat ting van tweehonderd hectaren zou nog wel aan de lage kant kunnen blijken te zijn. Aanvankelijk zag de brand er niet zo ernstig uit. De Rhedense brandweer meende de zaak te kunnen klaren, maar doordat de wind telkens draaide, sloeg het vuur onverwacht over de Burgemeester Bloemerweg. Toen was er geen houden meer aan. Brandweerkorpsen, burgers en militairen werden van heinde en ver opgetrommeld. De draaiende wind maakte de brand echter zo onoverzichtelijk dat men zidh vaak in allerijl moest terugtrekken om het vege lijf te redden. Enkele men sen kregen brandwonden of werden bedwelmd door de rook, Pas 's avonds leek het grootste ge vaar bezworen. Uitbreiding in de richting van de Imbosch was voorko men, maar voor 't overige was men nog erg voorzichtig. De hele nacht zou men nablussen en zorgvuldig wacht lopen. Nederlandse militairen hebben gis teren in grote haast met bulldozers een brede brandgang gegraven langs de Nederlands-Belgische grens bij Putte (N.-B.) om te voorkomen dat een zeer zware brand op de Kalmt houtse heide naar ons land zou over slaan. Intussen waren acht brandweerkorp sen uit beide landen bezig met het blussingswerk. Zij werdeu bijgestaan door honderden militairen uit het le gerkamp Ossendxecht en later ook door Belgische militairen. De Kalmthoutse heide is een van de mooiste- natuurreservaten aan de BelgischNederlandse grens. Dikke rookwolken trukken hon derden meters omhoog en waren kilometers ver te zien. Het vuur naderde de grens tot enkele meters. Ook omliggende bossen werden be dreigd. Het plaatsje Huybergen heeft eveneens uren lang gevaar gelopen, maar gisteravond laat was men hier veilig doordat de wind iets gedraaid was. Aangezien de brand vannacht nog voortwoedde, valt over de schade geen uitsluitsel te geven, maar minst en# driehonderd hectaren waren gister avond laat al verwoest. Andere bosbranden van gisteren: tussen Ugehelen en Hoenderlo wer den twaalf hectaren vernield, in Oud dorp bij Garderen werd een klein bos- Advertentie (Van een onzer verslaggevers) In de hoofdstad zullen de tram- en bustarieven binnenkort met ongeveer 25 verhoogd worden. De Amster damse gemeenteraad heeft hiertoe be sloten met 33 stemmen voor en 2 stem men (communisten en pacifistisch so cialisten) tegen. Zodra de nieuwe kaartjes zijn gedrukt gaan de gewij zigde tarieven in. Dan zal men in Amsterdam voor en overstapje (45-minuten kaartje met onbeperkte overstapbevoegdheid op alle lijnen) inplaats van 25 cents 35 cent moeten betalen. Ook week-, maand-, jeugd-, vastrecht- en andere -kaarten worden duurder. Amsterdam was tot de verhoging ge noodzaakt'door de grote verliezen, die het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf jaar lijks lijdt. Voor volgend jaar was een tekort op de exploitatie van veertien miljoen gulden geraamd. Door de ta riefsverhoging zal dit tekort ongeveer drie miljoen gulden kleiner wore en. Daar de exploitatie van het bedrijf ook na de tariefsverhoging zeer grote te korten blijft vertonen is een nieuwe tariefsverhoging over enige tijd niet uitgesloten. perceel verteerd; verder woedde het vuur tussen Ugehelen en Beekbergen, aan. de Reeënbergweg te Beekbergen en in de Veldekster te Apeldoorn. Hier was de schade vrij gering. Een hardnekkige brand, die gister middag uitbrak in het natuurreservaat „Het Agelerbroek" aan de noordkant van het kanaal AlmeloNor ahorn bij Ootmarsum, woedde vanmorgei nog steeds voort. Door de droogte wordt in. 't reservaat nagenoeg geen water meer aangetroffen. Het reservaat heeft eea oppervlakte van circa 60 hectaren. Het vuur heeft zich inmiddels ook uitgebreid over andere gedeelten van het Agelerbroek, dat deel uitmaakt van de ruilverkaveling „De beneden Din- kel". Door de dichtheid van het hout gewas en de moerassige bodem is een effectieve blussing niet mogelijk. Amerikaanse goederen die te zien zullen zijn op de Amerikaanse ten toonstelling in Moskou. Achtenveertig uur voordat de Amerikaanse tentoonstelling geopend zou worden, openden de Russen hun eigen tentoonstelling met ongeveer dezelfde goederen aan de andere zijde van de stad. Bovendien heeft de Prawda een ver bitterde aanval op Amerika en de ten toonstelling gedaan. Het blad raadt de mensen zich niet te laten beïnvloeden door de Amerikaanse propaganda van de tentoonstelling. (Van een onzer verslaggevers) HET toeristenverkeer op Texel be leeft een hausse als nooit tevo ren. Naar schatting 15.000 gasten uit alle delen van de wereld hebben dit eiland als vakantie-oord gekozen. Het gevolg is, dat nagenoeg geen slaapplaatsen meer beschikbaar zijn. Hotels en pensions zitten propvol en de plaatselijke V.V.V. is geheel aange wezen op particuliere adressen. Auto's met luidsprekers reden gistermiddag over het eiland om de bevolking op te wekken een of meer kamers be schikbaar te stellen. Deze oproep is niet zonder succes ge bleven. Alle gasten die in de loop van de dag op Texel waren gearriveerd, konden aan logies worden geholpen. Morgen zal de drukte wat afnemen, want dan keren de bouwvakarbeiders huistoe, die hier hun vakantie hebben doorgebracht. De verlichting zal ech ter van korte duur zijn, want ook voor de komende weken zijn reeds honder den logiesaanvragen geboekt. De Raad van Arbeid te Arnhem gaat f (1836,05 uitbetalen aan een dame in Borr.uk>, die 17(4 jaar geleden wedu we is geworden. Dezer dagen pas kwam zij op het idee, dat zij misschien recht op uitkering van weduwen- en wezen rente zou hebben op de rentekaart van haar overleden echtgenoot. Zij diende een aanvraag in bij de Raad van Arbeid en inderdaad bleek, dat 2ij een flink bedrag aan rente met bijslagen en kinderbijslag had te vor deren. Inmiddels zijn reeds kinderen van de dame getrouwd. De publikaties in ons blad wijdde Flex een artikel aan de „slapende ren- tekaarten", zijn er «e oorzaak van ge weest, dat bij de verschillende R-tden van Arbeid in het land talrijke aan vragen zjjn binrvngekomen van men sen, die op grond van eigenlijk verge ten rentekaarten nog aanspraak op uit keringen blijken te kunnen doen gel den. TEN westen van de Azoren handhaaft zich al dagenlans een gebied van hoge luchtdruk, dat in ztjn centrum een baro meterstand van ongeveer 1032 millibar heeft. Van dit gebied strekt zich een uit loper uit over de Birtse eilanden, de Noordzee en Scandinavië. Deze uitloper blijft het weer In ons land beheersen, zo dat de droogte Onverminderd voortduurt. Een kleine storing, die gisteren ten west zuidwesten van Ierland tot ontwikkeling kwam heeft zich langzaam In de richting van de Golf van Biscaje verplaatst. Ook ln de hogere lagen van de atmosfeer Is deze storing duidelijk aanwezig. Over de noordelijke helft van de oceaan blij ven depressies zich via IJsland in de rich ting vaii Spitsbergen bewegen. Ze hebben geen van alle veel te betekenen en hu* Invloed reikt nauwelijks tot ln gehot, land.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1