Hartelijke ontvangst in Warschau Vandaag bespreking met partijleider Gomoelka Leeglopers terroriseren Utrechtse Sterrcnwijk Hare Ma jesteit de Vrouw JS.ïïr-ïïU'ss sRsi» ss ws ROUTE WAS MET Amerika verrast BEKENDGEMAAKT Verolme opent rekening voor expeditie Joods congres bezorgd over antisemitische lectuur Tiveede Belgische overvaller in Rotterdam gepakt \\v^V\\ Rood-China niet in Ver. Naties' CHROESTSJEW IN SEPT. NAAR V.S.? Verolme naar Oslo om werf te kopen Hotelhouder had vreemde gast SCHEEPSHOND OP JOH AN" TEGEN WIL EN DANK Vissen zwei runen met vlaggetjes 51 Studenten eisen inpoldering van houwer szee GAS EN LICHT STELEN WAS „SPORT" r r SIGARETTEN - OF PAK SLAAG" GELDROOF UIT GRENSKANTOOR MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 - rC'eio°n 362569 Directeur: H. Dit) KU1G ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4362 -\ Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKU1NS SLOT ^OIETS HEB ik nog niet meegemaakt." zei de Amerikaanse vice- president Nixon, toen hij gisteren bij zijn intocht in War schau onder bloemen werd bedolven. Hij was bijzonder in zijn schik met de grootse ontvangst, die ongeveer 200.000 juichende Polen hem bereidden. Nadat hij op het vliegveld door autoriteiten was begroet reed hij per auto naar het Myslewickr-paleis. Deze rit was een ware triomftocht. U Het enthousiasme was veel groter dan onlangs bij het bezoek van premier Chroestsjew aan Polen, hoewel de ontvangst toen zorgvul dig was voorbereid. De ontvangst, die Nixon gisteren ten deel viel, wordt vergeleken met de wijze waarop Gomoelka in oktober 1956 werd begroet toen hij terugkeerde uit Moskou met de mededeling, dat hoge Russische officieren en een groot deel van de troepen uit Polen zouden vertrekken. Vandaag zal Nixon, die gisteren in twee uur van Moskou naar "Warschau vloog, besprekingen voeren met partijleider Gomoelka. De vice-president blijft vier dagen in Polen. AMERIKA HOUDT VOL: Bravo Amerika! Sympathie Aanklacht tegen Adams en Milton Eisenhower Opklaringenmaar ook buien Botterdam: 't-Gra watsage: Dordrecht: Schiedam: Witte de Withstraat 25 - Teler H57nn ra i» gortbw 1112 - POBtgiro No 424519. jiacntendionsi abonnementen 18,3919.30 uur Zaterdags 17— 8 uur. TeJefoon 115700. gWBcnspIeln 1 Telefoon 183467 ,3' lijncm Postbus 1091 - Postgiro No. 424867 Thomas a Kempisstraat 6a rdei. 65131 Tuyuju* (Geldig tot maandagavond) OPKLARINGEN Opklaringen, maar ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. In het algemeen iets hogere temperaturen. Morgen: Zon op: 5.04 Maan op: *>.04 onder: 20.37 onder: 19,a8 POLEN WIERPEN NIXON'S AUTO vol BLOEMEN (Van een onzer verslaggevers) Op initiatief van de scheepsbouwer C. Verolme is bij de Rotterdamse bank te Rotterdam een rekening ge opend voor „Steun Expeditie Nieuw- Guinea". ~Dc heer Verolme heelt intussen een volledige financiële garantie verstrekt aan de stichting Nieuw Guinea Expe ditie. Er was nog een bedrag van 200.000 nodig. De heer Verolme verwacht, dat ve len financiële steun zullen verlenen aan de expeditie. Hij heeft reeds een aantal adhesiebetuigingen ontvangen, alsook kleine en grotere giften. Ver zoeken om financiële steun zullen uit gaan naar relaties van de heer Verol me. 7? 77 „Wij zün vast van plan om in hei tiende achtereenvolgende jaar in de algemene vergadering van de Ver. Na ties de campagne tegen toelating van communistisch China tot de Volkeren organisatie te leiden. Dit heeft Cabot Lodge, het hoofd van de Amerikaanse delegatie in de V.N., op een lunch in San Francisco verklaard. Lodge keerde zich met kracht tegen de voorstanders van toelating, die stellen dat deze „onvermijdelijk" is. De redenen voor het Amerikaanse besluit, aidus Lodge, zijn o.a. het op treden van China in Tibet „de pogin gen om Formosa met geweld te ver overen, de vervolging van missionaris sen en zendelingen en de onmenselijke weigering om Amerikaanse burgers vrij te laten". Lodge drong er bij het Internatio naal Olympisch Comité op aan de uit sluiting van nationalistisch China on gedaan te maken, om dut anders „vele Amerikanen gaan twijfelen aan. de waarde van een Amerikaanse deelne ming aan de Olympische Spelen". In het Zweedse parlementsgebouw in Stockholm Is het vierde joodse wereld congres begonnen. Er wordt aan deel genomen door 300 afgevaardigden uit 45 landen. Op de eerste werkzitting werd ver slag uitgebracht door de politieke directeur van de organisatie, de Brit Easterman, en de directeur voor inter- De menigte stond hier en daar tien rijen dik. Zesmaal zag de autostoet zich gedwongen langzaam te rijden. Er werden zoveel bloemen in Nixons open limousine geworpen dat deze vier malen moest worden geleegd, In tien minuten zag Nixon meer mensen dan op zijn hele Russische reis. „Wij houden van u", riepen som migen, „Viva Amerika" schreeuwden anderen. Nixon stond rechtop achter in do auto. met uitgestrekte rechter arm. Nixon werd getroffen door dozijnen boeketten en begon ze ten slotte la chend als een honkbalspeler te van gen, Onder de mensen bevonden zich honderden Poolse leger-officieren en. soldaten. De Poolse regering had niet vooruit •de tijd van aankomst van Nixon be kendgemaakt, evenmin als de route die hij zou volgen. Doch de „Voice of America"' had het nieuws drie dagen lang uitgezonden. De New York Times schrijft dat de Amerikanen wel diep geroerd moeten zijn door de uitbundige ont vangst die de bevolking van War schau vice-president Nixon heeft bereid. „Dit gebeurde in een stad die pas enkeie we ken geleden de Russische premier Chroestsjew slechts lauw verwelkomde. Eens te meer heeft de waarheid zich sterker getoond dan de schijn." Het blad zegt verder: „Er is zon dag iets belangrijks gebeurd in War schau, de bevolking heeft de pro pagandacampagne teniet gedaan, die het deed voorkomen alsof de bevol king van Oost-Europa voor het communisme gewonnen wasv ZodSf niet meer van onderdrukte volke ren kon worden gesproken. De vrienden van vrijheid en democratie hebben weer moed gevat, waardoor het politieke wereldbeeld ongetwij feld zal worden beïnvloed." Op het binnenplein van het Mysle- wicki-paleis, waar Nixon zal verblij ven tijdens zijn driedaags bezoek, ston den duizend mensen hem op te wach ten. Nixon wuifde van het bordes van het paleis de juichende menigte toe. Honderden malen had langs de route de leus geklonken „Bravo Amerika". Op het vliegveld overhandigden tien Poolse meisjes boeketten van roze anjers aan Nixon en zijn echt genote. Direct na het vertrek van het vlieg veld begon het publiek te juichen, en elke kilometer werd de geestdrift groter. Nixon zag maar af.van zijn gewoonte uit te stappen om de mensen de hand te drukken. Het Poolse partij-orgaan de „Try- boenoe Loedoe" (de volkstribune) wijd de aan Nixons bezoek een artikel vari drie kolom, met een groot portret en een korte biografie van Nixon. Het blad schrijft: „Wij begroeten onze eminente gast van ganser harte en oprecht. Zonder twijfel beseft hij het eerlijke gevoel van sympathie van de Poolse natie voor de Amerikaanse. „Wij zien in het bezoek van Nixon een vriendschappelijke daad tegenover de Poolse Volksrepubliek en de uit drukking van een realistische aan pak van het gewichtige probleem der vreedzame co-existentie en vreedza me samenwerking van alle naties, on verschillig hun maatschappelijk stel sel, aldus het blad. Nixon was gistermiddag in Mos kou uitgeleide gedaan door vice- premier Kozlow en de waarnemen de minister van Buitenlandse Za ken Koeznetsow. Kozlow ze! te hopen dat het be zoek van Nixon zal bijdragen tot een beter begrip. Ook beant woordde hij vele punten uit Nixon's rede van zaterdag over buiten landse basissen, vreedzaam naast elkiar bestaan en vrijheid van pers. Nixon zei voor ziin vertrek: „Als het bezoek slechts tot resultaat heeft dat de uitwisseling van denk beelden tussen beide landen groter wordt, dan zal ik het als een suc ces beschouwen. Vele waarnemers in Moskou be schouwen de tocht van Nixon aan de gesloten industriegebieden in Siberië als het meest geslaagde deel van het tiendaagse bezoek van de Ameri kaanse vice-president aan de Sowjet- Unie. In Genêve is vernomen, dat het mo gelijk is dat Chroestsjew misschien al in september naar de V.S. komt. Pre sident Eisenhowers tegenbezoek zou dan niet lang worden uitgesteld. In dit geval zou een topconferentie van de Grote Vier wellicht na de reis van Eisenhower naar Rusland worden ge houden. (Van een onzer verslaggevers) Woensdag zal de heer C. Verolme, president-directeur van de Verenigde Verolme Scheepswerven, in Oslo be sprekingen voeren over de mogelijke exploitatie van een scheepswerf in Noorwegen. Het ligt in zijn voornemen in Noor wegen een werf te stichten, omdat het bouwen voor Noorse reders in het buitenland veelal extra uitgaven met vice-president LJ Nixon, rechtopstaand in de open auto, wuift nuar de enthousiaste Polen die hem in de straten van Warschau begroeten. Op de motorkap van de auto liggen bloemen, die de uitbundige Polen op de auto van Nixon lieten neerdalen. zich meebrengt. Ook voor het repare ren van schepen zijn de Noren dik wijls gedwongen een beroep te doen op buitenlandse werven. De werf is gelegen in een der haven plaatsen nabij Oslo. Komt men woens dag tot overeenstemming, dan zal de werf eer si, wórden gemodt rniseercL en uitgebreid.' 1 (Van een onzer verslaggevers) „We willen een pakje sigaretten. Als je 't niet geeft, kent je vrouw je straks niet terug". Op deze wijze kan men in een der Utrechtse wijken de Ster- renwijk door lieden, zwaar in leer, worden aangesproken. Zij terroriseren, de baurt al geruime lijd in Chicago-sti;!: inbraak, joy riding, vernielinsen en mishandelingen zün aan de orde van de dag. Dank zij de oplettendheid van een hotelhouder, is gistermiddag te Rotter dam de Uveede dader van de roofover val te Wuustwezel gearresteerd. Van de één miljoen Belgische franken, die hij woensdag met een medeplichtige nit het wisselkantoor vlak over de grens had weten te bemachtigen, had hij er nog 31.000 op zak, plus een be drag van 300 a 400 Nederlandse gul dens. Een pistool en een dolkmes wer den eveneens in zijn bezit gevonden. De arrestant is de 29-jarige grond werker P. L. B. uit Antwerpen, die zich vrijdagavond laat doornat aan een hotel op het Heemraadsplein te Rotterdam vervoegde om een kamer. Hij toonde daarbij een naar later bièek vals Belgisch identiteitsbewijs uit Zandvliet en betaalde veertien da gen vooruit. De hotelhouder gaf hem een kamer maar vond de houding van de Belg toch vreemd. Toen hij bovendien in een ochtendblad de volgende .norgen het relaas van de overval te "Wuust wezel las, waarin ook de naam van het plaatsje Zandvliet werd vermeld en zich ging realiseren, dat het vreemd was, dat de man zo goed in zijn con- De gezagvoerder van de Johan van Oldcribanieeek heeft zcitejdttg het teven gered van een hond. die kort nadat het schip in Sydney had afgemeerd, aan boord kwam. Volgens'de quarantainebepalingen zou hat dier of afgemaakt «toeten morden, óf oo.n boord van het schip moeten blijven. De kapitein vond. dat hij zijn bezoeker niet kon laten sterven en besloot daarom, hem als Australische emigrant op het door hem beheerde stukje Nederlands grond- flebied te accepteren. tanten zat, ging hjj het een met het ander combineren en besloot ten slotte de politie op te bellen, met het ver zoek eens een onderzoek in te stellen Het eerste dat de politie te weten kwam, na een telefoontje met Antwer-, pen, was dat de identiteitskaart dooi iemand in Zandvliet werd vermist. Dc hotelgast moest dus onder een valse naam te Rotterdam verblijven, op zich zelf al een reden genoeg om hem aan de tand te voelen. De Belg was echter lange tijd niet in zijn hotel. Pas gistermiddag had men succes en toen was de arrestatie spoedig een feit. B. heeft intussen reeds een bekentenis afgelegd. Hij had vrij dag in België een auto ontvreemd, doch was in zijn haast om ver over de grens te komen ergens in een sloot gereden. Zo kwam het, dat hij kletsnat te Rotterdam arriveerde. (Van onze correspondent) Het Rijksinstituut voor Vis serij-onderzoek voorziet momen teel schollen en tongen van rode plastic vlaggetjes. Met deze ge merkte vissen toil men gegevens verkrijgen over de trek. de groei en de bevissingsintensileit. Vorig jaar werden de rissen met een metalen knoopje ge merkt. Gebleken is echter dat de vissen daardoor ziek worden en sterven. Van de vlaggetjes heb ben zij geen hinder. Over een jaar hoopt men de verlangde ge gevens binnen te hebben. Nederland staat op de,, eerste plants wat. betreft de tongenvis serij in, de Noordzee. Belfjië op de tweede en Engeland op de derde. Vele bewoners durven uit vrees voor repressailles de politie niet te waarschuwen. Deze kan trouwens weinig uitrichten, omdat zij meestal noch over bewijzen, noch over ge tuigen beschikt. „Nozems" kan men de lanterfan ters nauwelijks noemen. Zij variëren in leeftijd van twintig tot dertig jaar. De vijf aanstokers zijn zonder beroep. De politie kent hen en houdt hen in de gaten. Een der buurtbewoners merite eens dat uit een hok achter zijn woning twee hanen waren gestolen. Hij deed geen aangifte. „Ik durfde niet," ver klaart hij nu. „Het zijn vechtersbazen. Ik zou de eerste niet zijn, die „ont voerd" werd naar het centrum van de oende om een pok slaag in ontvangsl te nemen." Talrijk zijn de gevallen waarin voor bijgangers op straat werden afgeperst of beroofd. Meestal ging het daarbij slechts om een pakje sigaretten. Daar uit valt op te maken dat het voor de daders slechts een tijdpassering is. Een bejaard echtpaar in de buurt werd aan het eind van het vorig jaar plotseling opvallend vriendelijk door de jongemannen begroeit. „Let op" had de oude heer tegen zijn echt genote gezegd „wij krijgen vandaag of morgen bezoek". Enkele dagen nadien werd ingebro ken. De vernielingen in de woning waren groter dan de- buit, die slechts bestond uit een bedrag van dertig gul den aan stuivertjes. De recherche kon wel vermoeden wie de daders waren, maar vond geen bewijzen. De meeste buurtbewoners zijn goed op de hoogte van wat de terroristen in de afgelopen jaren hebben misdre ven. „Maar het is beter om te zwijgen, dat stemt de bende gunstig", zei een van hen. Op 1 april jl. evenwel hebben 53 be woners van de Abstederdijk een adres aan de gemeente gezonden. „Wij ver zoeken hierbij beleefd doch dringend bemoeienis van het stadsbestuur betref fende het optreden van enkele bewo ners van de.... (adres). De steeds sneller opeenvolgende ongeregeldhe den in deze omgeving leveren ernstig gevaar op voor de buurt". In het adres wordt verder melding gemaakt van afpersing, dreiging met snij- en steekwapens, ploertendoders en van inbraken, diefstallen, vernie ling en ruzies. De bewoners vragen of er geen mo gelijkheid bestaat de raddraaiers uit de buurt weg te halen en te verplaat sen. dat zij geen onderling contact meer kunnen hebben. Zij hebben nog geen antwoord ontvangen. „De zaak is nog in onderzoek", ver klaart men van gemeentewege. Commentaar van de politie over plaatsen naar een ander stadsdeel biedt geen oplossing. Het zou hetzelf de zijn als het enten van een zieke loot op een gezonde stam: de hele boom zou worden besmet. Wij kun nen zonder onomstotelijke bewijzen niet veel meer doen dan wat extra toezicht houden". nationale zaken, dr. Pearlzweig. Zij rapporteerden dat het congres zich ernstig bezorgd maakt over „de aan zienlijke internationale handel in anti- semietische lectuur, die zich de laatste jaren ontwikkeld heeft en waarbij de meest gemene anti-joodse uitlatingen uit het nazitijdperk worden gereprodu ceerd": Volgens het rapport zijn er bewijzen, dat „anti-semietisehe organisaties, in stellingen of individuele avonturiers op dit terrein internationale verbindingen hebben tot stand gebracht om de ver spreiding van dit materiaal op inter nationale schaal te verspreiden. Op het congres zal o.m. ook worden gesproken over de pogingen die gedaan zullen moeten worden om contact op te nemen met de joden die in Rusland wonen. De joodse gemeenschappen, uit Rusland zijn niet op het congres ver tegenwoordigd. Zij hebben laten weten dat zij zich uitsluitend concentreren op godsdienstige zaken en zich niet be moeien met politieke aangelegenheden, zoals op deze Stockholmse bijeenkomst. (Van onze corresponfent) „Geen geld voor de inpoldering van de Lauwerszee. Geen geld voor de versterking van de Friese zeewe ring". Dit stond in forse letters boven een gestencild pamflet, dat een aan tal Friese studenten te Leeuwarden heeft uitgedeeld. In dit pamflet werd op scherpe wijze geprotesteerd tegen het in Den Haag bestaande voornemen om (voorlo pig?) geen geld beschikbaar té stel len voor de inpoldering van de Lau werszee. De studenten, roepen de Friezen op, fel tegen de Haagse plan nen te protesteren. Het bestaan van de Friese volk is er mee gemoeid, aldus het pamflet. In een kleine optocht werd een aantal spandoeken meegedragen, waarop de in het pamflet naar voren gebrachte klachten en wensen herhaald wer den. Een van de opschriften was be paald studentikoos: „Drs. Korthals eerst promoveren, dan regeren". De afkorting drs. was extra onder streept. Advertentie) Ontwerper van dit vijfde corso van het bloemendorp Rijnsburg was de heer G. J. Kiersch uit Amsterdam. Naar schatting honderdduizend be langstellenden, stonden langs de weg om deze bloeoienstoet, die uit vier en veertig wagens bestond, voorbij te zien trekken. De beste praalwagen van het corso was die van de per soneelsvereniging van Veiling Flora te Rijnsburg, gearrangeerd door de heer G. v. d. Heijden uit Leiden. Eerste prijzen wonnen „Miss Hoi land" een prachtige wagen met ty pisch Hollandse versiering. Kenau Simonsd. Hasselaar, die op de stads wallen van Haarlem haar moed de monstreerde „La Dame aux Camé lias" een Frans ontwerp met guir landes en „Mademoiselle de Paris De jury verklaarde, dat het corso weelderiger en origineler van uit voering was dan andere jaren. Sherman Adams, de voormalige as sistent van president Eisenhower en dr. Milton Eisenhower, broer van de president, zijn betrokken in een aan klacht, die is ingediend door aandeel houders tegen leden van de commis sie voor handelsbetrekkingen tussen de staten van de V.S. De aanklagers twee kleine aan deelhouders van de Alleghany Corpo ration en twee kleine aandeelhouders van de New York Central Railroad stellen dat er door hoge functionaris sen van de regering-Eisenhower onge paste druk is uitgeoefend op de com missie i.v.m. de overneming van de (Van onze correspondent) Vijf agenten van de gemeentelijke politie te Stadskanaal hebben, verge zeld van de chef-monteur van het ge meentelijk gasbedrijf, een inval ge daan in de glasfabriek te Musscl- kanaal. Tijdens een intensief onderzoek bleek dat het bedrüf clandestien gas en elektriciteit afnam. De directeur, de heer G. A. IV.. is gearresteerd. Hoewel moeilijk is na te gaan hoe veel gas en licht buiten de meters om werd gebruikt, staat vast, dat het ge meentelijk gasbedrijf en de laagspan ningsnetten voor een groot bedrag zijn benadeeld. De directeur heeft een bekentenis afgelegd. Hij verklaarde de knoeierijen bij wijze van „sport" te hebben ge pleegd. Hi.i had een plastic buis aan gelegd van de hoofdgnsieiding naar de fabriek, waardoor hij een flink deel van het nodige gas buiten de meters om kon gebruiken. Voortj had hij op geraffineerde wijze een houten pen in de elektriciteitsmeter aangebracht, waarmee hij de meter naar believen kon laten stoppen. New York Central Railroad, nu vijf jaar geleden. De eisers willen dat de federale ar rondissementsrechtbank van Washing ton de commissie dwingt de overne ming opnieuw te onderzoeken. "7 IS WEES BiqÖEN-WEER? r plastic jassen vj3. 6.®®, ÏN de algemene luchtdrukverdeling is gedurende het weekeinde boven West-Europa en het aangrenzend deel van de oceaart maar weinig ver andering gekomen. De luchtdruk blijft boven het oostzee gebied en de omgeving van IJsland, terwijl een krachtig gebied met hoge barometerstanden zich handhaaft op de oceaan ten zuidwesten van Ier land. Enkele storingsgebieden zijn inmiddels langs de flank van het hogedrukge- bied boven de Britse eilanden en de Noordzee via ons land naar het zuid oosten getrokken, waardoor het weer een veranderlijk karakter heeft ge houden en plaatselijk buien zijn ge vallen, maar ook opklaringen voor kwamen. Maandagmorgen bereikte een nieuw storingsgebïed ons land. Na het pas seren ervan zullen opnieuw opkla ringen voorkomen, maar de kar» 09 lokale buien blijft bestaan.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1