Televisie Eisenhower: oorlog aan „vakbondsgangsters'' „Scheprad"- satelliet startklaar Kanaalkwestie Gent- Terneuzen geregeld Fransen mogen vliegen op westkust van V. S. Britse lijfwacht wordt j door politie bewaakt PRINCE sss—iuss irej"«sr,aï President eist aar gedood bij botsing m:TRAINEN VOOR RACE DAM TOT DAM strenge wetten Benzine duurder REDE TOT AMERIKAANSE VOLK Soldaat omgekomen in La Gourtine Rustig weer Teunis Willem werd op de pont geboren BELGISCH-NEDERLANDS AKKOORD Belg. Spoorwegen deden concessies Nog geen concessie voor K.L.M. 35 koeien gedood bij boerderijbrand DE r VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4366 KÏ'ürV"UNo^iisiV5700 161,1 a8örena,iMu9jo uu* A Directeur: H DhJ HUIG J Houtri red acteur: Dr. J A H J- BKU1NS bLUT 1M!!!MÜjlüj!lU!lMtll|ïi|ttl!!l'!ljljl!l'l!!ÜMHÜiiÜllliij»ii»'niHiHiiiiniiiiiHiiiiii>iiiiiiiiiiiiiitiiniiiiiiHiiiiiniiiii[iiiii' )RESIDENT EISENHOWER heeft donderdag voor radio en televisie van het Amerikaanse Congres geëist, dat een wet wordt aangenomen die het volk van de Ver. Staten beschermt tegen mis dadigers, afpersers en corrupte elementen, die de vakbeweging zijn binnengedrongen. Niet doeltreffend Alle post uit Antillen op vliegveld verbrand Op basis in V.S.: (Van onze Antwerpse corres pondent) HET Nederlands-Belgisch ver drag inzake de verbreding en verdieping van het kanaal Ter- neuzenGent kan binnenkort worden ondertekend. De redactie van de tekst is vrijwel gereed. De laatste moeilijkheden zijn einde lijk opgelost. Verfijnde Amerikaanse tabakken en 50 jaar Europese ervaring zijn in deze sigaret verenigd... Rotterdam: V i83«7 ,3 mrrani Postbus 1091 Postgiro No u 1 Klaehtendienst: IBJO—is.at Telefoon '«wiso Soulwec 132 TelM. 1,570 le"!0°" JeSoSe Thnrrm» Kempisstraat 6a - -hu 63451 's-GravenBagf Dordrecht: Schiedam: (Geldig tot zaterdagavond) VRIJ ZONNIG Droog weer met zonnige perioden. Weinig wind en iets warmer. Morgen: Zon op: 5.11 onder: 20.20 Maan op: 9-48 onder: 21.49 1T Amerika komen berichten, dat U men «eh daar na tien jaar tele visie een nieuwe houding begint aan te meten ten opzichte van de andere middelen tot vrijetijdsbesteding. Dat wil zeggen, dat men de televisie op haar juiste waarde gaat schatten. Dat is op zichzelf verblijdend, of schoon het te betreuren is, dat net tien jaren moest duren voor men zo ver kwam. Indien in ons land de gang van zaken in eenzelfde tempo zich voltrekt, dan zullen we tot ongeveer 1965 geduld moeten hebben voor ook de Nederlandse televisiebezitters tot de conclusie komen, op welke wijze zij hun vrije tijd niet alleen maar op de meest aangename, maar ook op de meest nuttige en verantwoorde wijze hebben te besteden. DE televisie neemt een grotere en snellere vlucht dan algemeen werd verwacht. Op 1 januari 1956 had de P.T.T. ongeveer 30.000 toestel len geregistreerd en verwacht werd toen, dat op 1 januari 1960 het cijfer van 120.000 zou zijn bereikt. Het Ss an ders gelopen. Reeds op 24 juli van dit jaar werd het getal van 500.000 genoteerd. De televisie is niet tegen te houden en.behoeft ook niet tegen gehouden te worden. Zij mag gezien worden als een van de zegeningen van de tech niek. Al* we het goed zien. dan mag ook dé televisie beschouwd worden als een gave Gods, die dan echter ook tot Zijn éer moet worden gebruikt. Daar om dragen de omroepverenigingen en draagt met name de N.C.R.V. in dit opzicht evenals bij de radio zulk een grote verantwoordelijkheid DIE verantwoordelijkheid is er ech ter niet minder voor de bezitter van het televisie-toestel. Maar het is de vraag of deze zich daarvan steeds ten volle bewust is. Het bezit van een televisie-toestel brengt voor velen gevaren met zich mee, al wil men dat zelf niet erken nen. Het kijken naar het televisie beeld is voor velen geen ontspanning meer, maar een mghle^. Men moet alles zien wat geboden wordt Men kan zich niet beheersen. Het toestel moet worden gebruikt. En men be hoeft er de ingezonden stukken ia tal van dagbladen maar op na-te le zen om te zien hoe verontwaardigd men is, als de televisie niet biedt wat „men" verlangt. De gevolgen van zulk een ongema tigd televisiegebruik kunner niet uit blijven. In Amerika waren het tien jaar, geleden de leerkrachten bij het onderwijs, die het felst tegen de tele visie in verzet kwam. Ook in ons land zijn uit onderwijskringen vele klachten te beluisteren, over de in vloed van de televisie op het onder wijs. Dat is niet te wijten aan de te levisie als zodanig, doch aan de on verantwoordelijke wijze, waarop daar van' gebruik gemaakt wordt. Gema tigd' kijken naar de televisie kan ook voor kinderen een gunstige uitwerking hebben en het leren zelfs stimuleren. OOK op ander gebied ondervindt mén de gevolgen van de televi sie. Het verenigingsleven lijdt er op tal van plaatsen schade door. Zelfs het kerkewerk wordt er door bemoei lijkt. Het vaststellen van een avond voor huisbezoek wordt steeds bezwaar lijker. En was er zelfs al niet een kerkeraad, die ertoe besluiten moest het aanvangsuur van zijn vergadering een half uur later te stellen, .ten einde een aantal leden de gelegenheid te bieden toch nog kennis te kunnen nemen van het T.V.-journaal? In het jaarverslag over 1958 van de Openbare Bibliotheek te Den Haag werd de vraag gesteld of de terug gang in, het aantal uitleningen van boeken toegeschreven moet worden aan de invloed van de televisie. Zo 'zouden nog vele voorbeelden aan te halen zijn van de grote bete' kenis, welke de televisie op het le' ven uitoefent. l-l IERMEDE wordt niet gezegd, dat de televisie uit onze huizen dient te worden gebannen. Maar we! dient gewezen te worden op de gro te verantwoordelijkheid van de be zitter van een televisietoestel. Hij zal ervoor moeten waken, dat wat als een 'zegen mag worden beschouwd, niettemin tot zonde wordt. Dat zou het worden, Indien het ook in ons land tien jaren zou moeten duren voor de televisiekijkers tot het in zicht komen, dat zij een roeping heb ben te vervullen, ook na hun dage lijkse arbeid, op het gebied van kerk en school, van staat én maatschappij Ook een christen mag van de televi sie. genieten, maar hij moet er zijn God dan ook voor danken. In woord en daad. (Van onze correspondent) Op het kruispunt van de rijksweg GroningenNieuwesehans met !de Noordbroekerstraat te Sappemeer is donderdagavond een verkeersonge val gebeurd, dat aan twee personen het levén heeft gekost. Een autobus van de GADO en een scooter kwamen met elkaar in botsing. De bestuurder van de scooter, de 54- jarige heer H. J. Smid, onderwijzer te Finsterwolde en diens 52-jarige echt genote, die op de duo meereed, werden over de weg geslingerd. De heer Smid overleed vrijwel onmiddellijk. Zijn vrouw werd naar het academisch zie kenhuis te Groningen vervoerd, waar zij korte tijd later overleed. De chauffeur van de bus kreeg een zware shock. De scooter was geheel vernield. De gemeentepolitie van Hoogezand Sappemeer heeft getuigen van het ongeval opgeroepen zich ten spoedig ste met haar in verbinding te stellen. In de omgeving van La Courtine in Frankrijk is donderdagmorgen de sol daat eerste klasse A. M. M.« Meeuwis- sen bij een verkeersongeluk om het le- ven gekomen. Soldaat Meeuwissen die een der in zittenden was van een jeep, werd, ver moedelijk doordat de chauffeur van die jeep veel te hard reed, eruit ge slingerd. Hij kreeg een schedelbasis- fractnur, waaraan hij korte tijd later overleed. De omgekomen soldaat be hoorde tot een bataljon infanterie dat normaal gelegerd is te Grave. Hij woonde te Zevenbergen. 0 De negentienjarige dienstplich tige soldaat A. F. M. van der Linden, behorende tot het X.,. v. A.-regiment „Kornwerderzand" d; gedetacheerd was bij de rij- en tra^.ieschool te Eindhoven heeft gisteren bij het dui ken in de Dommel, waar hü aan het zwemmen was, zijn nek gebroken. De soldaat die woonachtig is in Utrecht, is overgebracht naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Tilburg. ER strekt zich thans een rug van hoge luchtdruk uit van Zuid- Engeland over België naar Oosten rijk. Hierdoor is de aanvoer van lucht van de Noordzee verzwakt en neemt de bewolking af. Op de oceaan bevindt zich nog steeds een hogedrukgebied ten noor den van de Azoren, Aan de noord flank daarvan: blijven 'storingen in de richting van 'Seandnpivië koersen. Eén ervan heeft de Noorse kust be reikt, een volgende verplaatst zich ten zuiden van IJsland vrij snel naar het zeegebied ten noorden van Schotland. De storingen zullen evenwel het weer in onze streken niet beïnvloe den. De luchtdruk blijft in onze om geving relatief hoog, waardoor het weer een overwegend zonnig karak ter krijgt met morgen weer iets ho gere temperaturen dan vandaag. Vicc-iireSidciit ixircon van de V;3. ttcclits): en dr. MJJton Elsenhower (midden) brengen president Eisenhower In l^et wittc .Hüis vet- slaj; over hun reis naarde Sow Jet-Unie. DE Nederlandse Spoorwegen en Van Gend en Loos zijn gisteren be gonnen met een grondige voorbe reiding voor de „Dam-tot-Dam- race". Beide bedrijven willen bewijzen dat mén smet van Amsterdam naar Zaan dam kan reizen, de Hembrugpont vermijdend. De trein doet er tussen de twee stations negen minuten over, en daarom denkt men een goede kans te maken. Gisteren heeft men, bij wijze van proef, de afstand van Dam tot Amsterdam Centraal Station en van het Zaan- se station naar het Tsaar Peterbeeld met motoren en bestelwagens 'gere- den- N. S. en" Van Gend en Loos doen de eerste dag mee in de afdeling rei- zigersvervoer; dé tweede dag zal men een vracht van Amsterdam naar Zaandam vervoeren met een extra ingelegde goederentrein, waarin een laadkist. Hoewel niet is meegedeeld wat deze laadkist zal bevatten ver moeden insiders dat men twee zee- meerminnen zal vervoeren. Deze zullen na aankomst bij bet Tsaar Peterbeeld aan de voorzitter van de Zaanse V.V.V. worden aangeboden. De derde en laatste dag zal men stukgoederen vervoeren. (Van een onzer verslaggevers) De Papendrechtse veerpont is dezer dagen in Dordrecht aan wal gekomen met één passagier meer dan men bij de veerdam aan boord had genomen. Het was de (toen nog naamloze) Teunis Wiliem Boerman, die op de schommelende pont in een ambulance- wagen het levenslicht aanschouwde. Teunis Willem zou zijn bedje ge spreid hebben gevonden in het Diaco- nessenhuis te Dordrecht, waarheen de moeder vervoerd werd, begeleid door een verloskundige. Hoewel de omstandigheden nu niet bepaald gunstig waren voor een ge boorte, verliep alles in de auto naar wens, zodat de veerboot de jongste passagier, die men ooit aan boord had gehad, gezond en wel ,in Dordrecht kpn afleveren. .Teunis Willem is hetderde kind van de vertegenwoordiger J. B. en hü wordt'nu al'de trots van de familie gerjoemd, omdat het de eerste zoon is. .Over de grens van de. territoriale .wateren tussen Papendrecht en Dor drecht heeft men zich verder maar geen zorgen gemaakt. Het kind is in de burgerlijke stand van. laatstge noemde stad ingeschreven. Gulf Oil kondigt een regelm. kwart. div. aan van 0,62li. Mormxnda Mines Nettowinst le h J •59 S 5.607.000 (4.723,000) of f 129 {1.05) per aand. Hervorming: van de wetgeving op dit punt is een zaak van het grootste be lang voor elke Amerikaan en is boven de partijstrijd verheven. „Ik wil al leen maar een doelmatige bescherming tegen bendeleden en oplichters van het volk van Amerika, van de mannen en vrouwen die met hun handen, hun hoofd en hun werkkracht werken om Amerika te maken tot een betere plaats voor hen en hun kinderen", aldus de president. „Het is mijn oprechte hoop dat het Congres volledig gehoor zal geven aan een overweldigende nationale eis", al dus Eisenhower. Tot dusver, zo zei hij, heeft het Congres niet voldaan aan de verzoeken die hij heeft gedaan ter be scherming van het Amerikaanse volk. De Senaat heeft zich in april voor een wetsontwerp uitgesproken dat niet doeltreffend is en de commissie voor arbeidszaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp opgesteld dat nog min der geschikt is, zei de president. Dit laatste ontwerp stelt ongeveer zeven tig proeënt van de vakbonden vrij van het uitbrengen van verslagen over hun financiën en maakt degenen die de rechten van vakbondsleden schenden straffeloos. Eisenhower pleitte voor aanneming van een .door d^ democraat-Landrum em drn republikein: Griffin; beiden lid van de commissie" voor arbeidszaken van het Huis, ingediend wetsontwerp. Dit ontwerp is volgens de president een goed begin bij het bestrijden van de misbruiken in de vakbeweging. De president gaf in zijn boodschap tot het Amerikaanse volk, die ongeveer een kwartier duurde, enkele voorbeel den van gewraakte misbruiken. Zoals bekend heeft een commissie onder leiding van senator McClellan kortgeleden rapport uitgebracht over de praktijken van verschillen de vakbondsleiders. Vooral de figuur van James („Jimmy") Hoffa, de be ruchte leider van de bond van trans portarbeiders, werd daarbij in een kwaad daglicht gesteld. Hoffa blijkt zich te hebben laten omkopen door werkgevers. Ook de voorzitter van het machtige vakverbond A.F.L.C.I.O., Meany, heeft donderdag voor de radio zijn oordeel uitgesproken over het ont werp van Landrum en Griffin, maar in heel andere zin dan president Eisenhower. Volgens hem zijn er krachten aan het werk die maar een echt doel hebben, namelijk afbreuk aan en zo mogelijk vernietiging van de doelmatigheid van de vakbonden. Degenen die hierop uit zijn, grijpen de misbruiken in een kleine min derheid van de bonden aan om de gehele vakbeweging te beteugelen aldus Meany. Alle post uit Curacao en Aruba is donderdag verloren gegaan bij een brand in de gebouwen van het vlieg veld. van Georgetown in Brits Guyana. De post was vervoerd door een toestel van de KLM. Op de Amerikaanse basis Cape Cana veral staat een drietrapsraket gereed om een „scheprad"-satelliet in een baan om de aarde te brengen, een experiment, dat de weg vrij moet maken voor een* tocht naar Mars of Venus. Het is de bedoeling, dat de raket in de loop van de dag wordt gelanceerd. Indien de raket doet wat ervan verwacht wordt zal de schepradsatel liet een ellipsvormige baan om de aarde beschrijven. De bijnaam „scheprad" komt van wege de vier schoepvormige armen van de satelliet, die ongeveer 63,50 kg weegt. De schoepen zijn bedekt met cellen, die zonlicht in elektriciteit kunnen omzetten. De elektriciteit dient weer om de instrumenten en appara ten in de-satelliet in werking te stel len en te houden. Met de nieuwe satelliet wil men de stralingsgordels, die een gevaar voor menselijke ruimtevaarders betekenen, nauwkeuriger meten. De raket waarmee de satelliet wordt gelanceerd, is Thor-Able III genaamd. Deze heuglijke mededeling deed de kabinetschef van het departement van Buitenlandse Zaken te Brussel, die in tegenwoordigheid van eerste minister Gaston Eyskens en de minister van Verkeerswezen, de heer Segers. een hoog gezelschap uit Gent ontving. Het onderhond liep uitsluitend over de be langen van de Gentse haven, het Ka- (Van een onzer verslaggevers) De „Air France" mag via de Pool op Los Angelos gaan vliegen. Naast deze zeer belangrijke concessie heeft de Franse luchtvaartmaatschappij het recht gekregen om passagiers mee te nemen voor Anchorage in Alaska, De kleinere Franse luchtvaartmaatschap pij TAI, die tegenwoordig nauw sa menwerkt met de „Air France", zal via Tahiti op Los Angelos of San Francisco gaan vliegen. De Fransen -hebben langdurig moe ten vechten om landingsrechten voor steden aan de Amerikaanse westkust te verkrijgen. Een persbureau meldde dat de „Air France" ook nog luchtlij nen mag openen op "Washington en Baltimore, maar dit bericht kon de directie Nederland van de „Air France" ons vanmorgen nog niet bevestigen. (Van onze correspondent) Een heel beslag vee, bestaande uit 35 koeien, is donderdagmorgen in de vlammen gebleven ioen door hoolbroci brand uitbrak in de grote schuur van de kapitale boerderij „Noorderham", bewoond door de bedrijfsleider, de heer F. Huizinga te Den Ham, Behalve dit vee gingen een grote voorraad hooi en vele landbouwwerk tuigen verloren. De schade wordt op ongeveer 100.000 geschat. De eige naar van de boerderij, de heer De Boer uit Meedhuizen is verzekerd. Het woonhuis kon gedeeltelijk be houden blijven alsmede een deel van het meubilair. De brand werd ontdekt door de knecht, toen hij tegen melktijd het erf kwam oprijden. De heer Huizinga en zijn knecht probeerden onmiddellijk do schuifdeur van de stal te openen. Dit gelukte niet doordat de deur door de hitte ontzet was. Elke avond 'werden de koeien bin nengehaald om de volgende morgen in de stal elektrisch te worden gemolken. Op het moment dat de brand ontdekt werd, lagen de vrouw en vijf kinde ren van de bewoner, alsmede twee bejaarde gasten nog te bed. Zij kon den zioh op tijd in veiligheid stellen. Het toekennen van deze rechten aan de Fransen is een slag in het ge zicht van de KLM, die reeds her haalde keren gevraagd heeft een luchtlijn naar Los Angelos te mogen openen en vrijwel al haar vliegtui gen in de V.S. koopt. Steeds werden echter beleefde verzoeken beant woord met botte weigering. De heer I. A. Aler, president-directeur van de KLM, heeft indertijd zelf een be zoek aan Los Angelos gebracht en toen geconstateerd dat men daar zeer geporteerd is voor een luchtverbin- ding tussen Amsterdam en de Ame rikaanse westkust. De grote Amerikaanse luchtvaart maatschappijen 1Pan Am. «n TWA hebben echter het State Department andër druk gezet. Ookbij ..de-Fransen hebben zij dit gedaan, die een nieuw luchtvaar.tverdrag eisten en de Ameri kanen niet toestonden via de Pool op Parijs te vliegen. Dit zakelijk gevecht is voor de Fransen zeer gunstig ver lopen. Naar Anchorage'in Alaska mag men passagiers meenemen en ook nieuwe reizigers opnemen. Op haar Tokiolijn via de Pool doet de KLM eveneens An chorage aan, voor het laden van brandstof. Het ïs onze maatschappij verboden daar passagiers in en uit te laten stappen. Hoewel men in kringen van de KLM de Fransen deze nieuwe concessies van harte gunt Plesman was de grote voorvechter voor het vrije luchtruim hoopt men wel dat de KLM nu ook niet al te lang meer zal behoeven te wachten. naai Terncuzen-Gent en de houw van de nieuwe sluizen. Eerste minister Eyskens deelde me de dat via rechtstreekse onderhande lingen tussen de wederzijdse departe menten van Buitenlandse Zaken de redactie van het verdrag nu ongeveer gereed is. Officieel heeft de Nederlandse minister van Verkeer, de heer Kort hals, nog niet op het nieuwe voorstel van zijn Belgische ambtsgenoot Segers geantwoord, maar volgens Brussel staat nu vast, dat Nederland akkoord zal gaan, omdat de laatste moeilijkheid uit de weg is geruimd, namelijk de speciale positie van Terneuzen tegen over de Belgische havens (Gent en Zeebrugge), Ook de kwestie van het goederen vervoer per spoor is nu in kannen, en kruiken. De Belgische Spoorwe gen hebben zich bereid verklaard tegemoetkomingen te doen, die een inkomstenderving betekenen van ongeveer zes miljoen B, Fr. Ook de kostenverhouding'voor het uitdiepen, het verbreden en de bouw van de nieuwe sluizen bij Terneuzen wordt veranderd in tachtig procent voor België en de rest voor Nederland. De totale werkzaamheden zouden vijf jaar in beslag nemen. Het Kanaal Terneuzen—Gent loopt van eerstgenoemde plaats tot iets voorbij Sas van Gent 15.700; meter over Nederlands grondgebied. Het is voor Gent een bruikbare, bijna 33 km lange verbinding met de Westerschel- de. De breedte is 67 meter, maar de minimale bodembreedte bedraagt slechts 24 meter, hetgeen even storend en beperkend is als de geringe diep gang van nog geen negen meter. Jaar lijks passeren in de sluizèn Terneuzen een dertigduizend schepen met een to taal laadvermogen van 13 miljoen ton. Als over vijf jaar de werkzaamhe den gereed zijn, kan de Gentse haven grote zeeschepen ontvangen, maar hoewel er in Gent grote vreugde heerst over de beslissing, beweert men in ha venkringen toch, dat men de ontwik keling op de voet zal moeten blijven volgen omdat men hier vreest, dat Terneuzen, dat nu de voordelen krijgt van een Belgische haven en goedkope (Belgische) spoorwegtarieven, straks een ernstige oneurrënt zafkunnen. 'Worcïeh vanent en Zeebrugge. (Van onze Haagse redactie) - Met ingang van zaterdag, 8 augus tus worden de prüzen van de verschil lende soorten benzine aan de pomp met 0,3 cent per liter verhoogd. Hiertoe hebben de oliemaatschap pijen, besloten in verband met recente prijsstijgingen op de wereldmarkt. Donderdagavond is op de weg Zeil» bergDeume 4e 8G-jarige K. Janssen uit Mierlo dodelijk verongelukt. De heer J., die per rijwiel in de richting Deume reed, stak achter een passe rende auto plotseling de weg over en. werd gegrepen door een uit de tegen overgestelde. richting komende auto. VIJF BRITSE REGIMENTEN doen om de beurt de wacht voor de paleizen van de Britse koningin. Thans heeft de politie op haar beurt de bewaking van de garde op zich genomen. De extra-politiemannen bij Buckingham Palace staan er niet omdat de soevereine in gevaar zou zjjn. Zij is in Schotland met vakantie. De agenten zijn opgeroepen om de befaamde gardisten te beschermen tegen de toeristen, een strijd, die de gardisten niet zelf kunnen voeren. De mannen van de Coldstream, Grenadier, Scots Irish en Welsh Guards-regimenten mogen namelijk niet uit de plooi komen, geen woord zeggen, niet lachen, niet reageren, wat hun nieuwsgierige belagers ook zeggen of doen. Het enige dat zij.mogen doen is van de ene post naar de andere post op het trottoir voor het paleis op en neer lopen. En daar moeten zij het zich laten welgevallen dat kwajongens of kleine meisjes hun paradepas na- apen, anderen hen in de weg lopen, fotografen voor hen neer knielen. Een gardist heeft kortgeleden tien dagen arrest gekregen omdat hij een Amerikaanse toeriste zou hebben geschopt. De soldaat be weert echter, dat hij tegen de (nieuwsgierige) dame is opgebotst. Nu patrouilleren dertig politiemannen te voet en vier te paard voor het'paleis om de garde tegen de toeristen in bescherming te nemen. Deze maatregel zal de gehele zomer, zolang het toeristen seizoen duurt, worden gehandhaafd. f Advertentie) ZO STUKS 1 GULDEN

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1