RUGGESTEUN VOOR ADENAUER Bovendien gesprek met mr. Luns en Spaak Uitbreiding van bezoek was een verrassing Water eiste vier levens Luchtstroom uit helikopter redt drenkelingen Tbc-besmetting in garnizoen te Ede Zestien vissers urenlang Noordzee zoek op Schipbreukelingen door vrachtboot opgenomen Logger gezonken Voorproefje van de winter V.S.-expositie groot succes Overstromingen op Formosa: 500 doden Prins naar huisprinses Beatrix naar Florence Duitse pers verheugd m Sfeer Vertrouwen Kleine landen Geen NAVO-top? LOGGER GEZONKEN NA EXPLOSIE Angstige spanning in Scheveningen in Negentien soldaten naar sanatorium „Straalbromvlieg" stoorde dienst Onweerachtig r MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 smSSSrwa*? Teleiooa 362569 y ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4368 Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT PRESIDENT EISENHOWER zal zyn Europese reis beginnen in de Westduitse hoofdstad Bonn, zo is gisteren tot veler verrassing bekendgemaakt. Hij zal in Bonn overleg plegen met bondskanselier Adenauer met het oog op de komende ontmoeting met de Russische premier Chroestsjew, Aanvankelijk was bekendgemaakt dat de Amerikaanse president niet naar West-Duitsland zou gaan. Dat het reisschema nu is veranderd, is een grote morele steun voor dr. Adenauer, op wie de Russen bqzonder gebeten zyti. De president zal voorts tn Parijs nog overleg plegen met twee lei dende figuren van de N.A.V.O., Paul-Henri Spaak, secretaris-gene raal van de verdragsorganisatie, en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, voorzitter van de NAVO- raad. Eisenhower wil door dit overleg waarschijnlijk tegemoetkomen aan de verlangens van de kleine landen, die graag via de NAVO be trokken wilden worden in het overleg voorafgaand aan Chroestsjews bezoek aan de Verenigde Staten. Radio Philh. Orkest naar Italië w «f (Van een onzer verslaggevers) m I RENLANG heeft men vannacht in angstige spanning ge- jf I zeten over het lot van de uit zestien personen bestaande bemanning van de 43 jaar oude Scheveningse motorlogger „Geertruida Jacoba" SCH. 37, die honderd kilometer noord- noordwest van Scheveningen (ongeveer ter hoogte van Den Helder na een zware explosie in de motor ivas gezonken. Reeds om kwart voor twee, kort nadat schipper Leendert Rog (46) via zijn radio melding maakte van het ongelukstreken de opvarenden hun enige sloep en verlieten zij op de schipper na, die het radionoodverkeer bleef leiden het zinkende vaartuig. Colven over dek Niet doorgelicht Bo wie wijn onverwachts naar Riviera „Scheprad-satelliet" fotografeert aarde Botterdam: Witt© <1© Withstra&t 33 Telei ll57or» ttt U12 - Postgiro Ko fflilS M Ktachtendienst abonnementen 18.3010.30 UQr Zaterdag* 17- 8 uur. Telefoon 115700! Bujrgenspleln l Telefoon 183467 (3 Hlraml Postbus 10S1 Poetgtro No. 1248S7. Thomas Kemplestraat 6a Telef. 65451. AbomwmentspnisSl «ntoa weeft, t 2.6S per maand. 7.90 per 'v lcwartaat- Losse gummen 15 cent. Verschilnt Óumlin» •s-Graïenbage: Oordrecbt; Schiedam; (Geldig tot dinsdagavond) MINDER WARM Minder warm met veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Morgen: zon op 5.16 Maan ofo 13.32 onder 20.14 onder 23.23 Eisenhower begint reis m Eisenhower reist naar Europa met een Boeing 707 straalvliegtuig. Met een zelfde toestel is vice-presi dent Nixon naar Moskou gevlogen. BONN Toen vorige week het programma werd bekendgemaakt bleek dat de president 28 augustus naar Londen zou gaan en 2 september naar Parijs. Over West-Duitsland werd niet ge sproken en men verwachtte algemeen dat Adenauer naar Parijs of Londen zou gaan. voor overleg met Eisenho wer. In Washington kon men 2elfs al ho ren vertellen, dat Eisenhower West- Duitsland niet wilde bezoeken om de sfeer voor het overleg met Chroes tsjew niet ongunstig te beïnvloeden; De regering-Adenauer is namelijk doelwit nummer één van de haat campagne van Moskou. Aan deze geruchten werd gisteren een einde gemaakt door de medede ling, dat de president zijn Europese reis op 27 augustus ia Bonn zal be ginnen. Adenauer heeft waarschijnlijk sterk op een ontmoeting in Bonn aange drongen als demonstratie van Ameri kaans vertrouwen in de Westduitse regering. Bovendien is het bezoek aan West- Duitsland vermoedelijk vastgesteld om de Westduitse vrees weg te nemen, dat de belangen van de Bondsrepubliek en Berlijn wel eens in de verdrukking konden komen bü het overleg Eisen- hower-Chroestsjew. Een andere aanvulling van Eisen howers programma is een onderhoud roet mr. Luns, voorzitter van de NAVO-raad en Paul-Henri Spaak, se cretaris-generaal van de NAVO. Sommige kleinere leden van de NAVO hadden aangedrongen op een topconferentie van de verdragsorgani satie, waardoor de kleine landen ook een stem in het kapittel zondtn heb ben bij de besprekingen tussen Eisen hower en Chroestsjew tijdens het be zoek van de Russische premier aan de V.S. Eisenhower voldoet gedeeltelijk aan deze verlangens door zijn voorgeno men gesprek met mr. Luns en Spaak, twee top-functionarlssen van de NAVO. Een volledige top-conferentie van alle NAVO-landen is thans niet waar schijnlijk meer. De Franse regering heeft de Itali aanse premier Antonio Segni en de minister van Buitenlandse Zaken van Italië, Giuseppe Pella, naar Parijs uit genodigd, waar zij een ontmoeting zul len hebben met Elsenhower. De zevenjarige Krijn Kuyt uit Scheveningen is zaterdagmiddag over leden, nadat hy door twee badgasten uit zee was gehaald ter hoogte van de seinpost op het Scheveningse strand. Pogingen om de jongen weer tot be wustzijn te brengen faalden. Zondagmiddag verdronk de 21- jarige houtzager N. Braat uit Basse- velde (België) in het recreatiegebied van de Braakman (gemeente Hoek). De broer van het slachtoffer raakte in moeilijkheden, waarop N. B. hem te hulp schoot. Beiden probeerden de kant te bereiken, maar dit lukte alleen de broer, die bemerkte dat N. B. in de diepte verdwenen was. Bij het zwemmen in de Wester- sehelde nabij Perkpolderhaven is de 17-jarige J. Hiïlaert zondag verdron ken. Vermoedelijk is de jongen bij het afgaande water meegesleurd. Het stof felijk overschot is nog niet gevonden. De 38-jarige kweker J. J. Zaal uit Kwakel, (gemeente Uithoorn) is zaterdagnacht verdronken in één der sloten bij zijn bedrijf. De man had tegen half vier zijn woning verlaten om de kassen te sluiten In verband met het naderende onweer. Het Radio Philharmonisch Orkest onder, leiding van Bernard Haitink, heeft 'de uitnodiging ontvangen om in het voorjaar 1960 een tournee van 14 concerten door Italië te maken. de schipper namelijk via zijn radio praten met de „Simson" en met Sche- veningen-ïta-dio te IJmuiöen. Hij wilde tot het laatste ogenblik blijven uitzen den om de kans op redding voor zijn mannen zo groot mogelijk te maken. Zelfs toen hij de marconist van de „Simson" had verteld, dat het achter- VANMORGEN omstreeks negen uur vond het Duitse vrachtschip „Ra- benfels" de ronddoberende sloep met schipper Rog en 15 bemanningsleden. Rog was op het laatste ogenblik nog in de sloep gesprongen. De Duitse kapi tein was voornemens de schipbreuke lingen In de loop van de dag als hij met zijn schip op weg naar Antwer pen Vlissingen passeerde op de Ylissingse loodsboot af te zetten. Toen de „Rabenfels" mededeelde, dat men de vissers had kunnen redden, kwam een einde aan de geweldige spanning rondom deze reddingsactie, die vooral heerste in de Sch evenings» visse^gezmnen, De meeste familiele den van de in nood verkerende vis sers konden namelijk in de huiska- verloop van de actie volgen. Daar kre- mn 'sjaSue.nuo-oi Pe- UTilt (!<l '-»1" gen zij ook de informaties van de vele schepen en het Britse opsporings vliegtuig, dleaan het jpeken waren en telkens opnieuw Scheveningen-Radio opriepen met de mededeling; „Nog niets gevonden. Sloep blijft spoorloos. Wjj blijven zoeken". Aan schipper Leendert Rog*s kalm te en moed is het mede te damken geweest, dat het eerste schip, dat naar zijn positie opstoomd», de sleep boot „Simson" van Bureau Wijsmul ler, direct over een goede plaats aanduiding kon beschikken. Terwijl zijn bemanning reeds in de sloep zat en de golven zich langzaam van zijn logger meester maakten bleef Zaterdag, toen de temperaturen In een groot deel van ons land weer ver opliepen, kondigde zich de winter al even aan: op de veiling in Pijnacker werd de eerste boerenkool aangevoerd, "Vergelken met andere jaren is dit vroeg; door het warme weer van de laatste maanden is de kool gegroeid als Erg veel belangstelling voor het winterse produkt was er blijkbaar niet: er werd 7 cent per kilo voor betaald, terwijl de gemiddelde prijs In de winter "wanden omstreeks 12 cent bedraagt. schip van de „Geertruida Jacoba" al overspoeld werd en de sleepbootmar- conist hem vroeg nog één keer aan een ajsj-aatpq 'u«3fj»A\ soul Sunrodoipei. de schipper nog zijn vrees met'de log ger te zullen ondergaan en telde hij kalm tot twintig, de gebruikelijke ma nier om* luisterend schip gelegenheid te geven tot het nemen van radio-pei ling. Op de „Simson" peilde men de logger daardoor nauwkeurig. Tijdens dit radio-contact hoorde men plotse ling een zware storing en het wegzak ken van de stem van schipper Rog. Daarna werd het stil rondom de „Geertruida Jacoba". Dit was een aan grijpend ogenblik voor allen die by de ontvangstapparaten meeluisterden. Aan boord van de „Simson" nam men aan, dat de logger ondergegaan was. Het was toen bijna drie uur. De marconist van de sleper, de heer Van dier Putten, begon onmiddellijk met de coördinatie van de reddingsactie. Hij riep schepen op, die zich op het nood sein van Scheveni ngen-Radio meldden en organiseerde het zoeken naar de sloep Het heeft verwondering gewekt, dat geen enkele motorredingboot van de KNZHRM zee gekozen heeft. Er lag voor de te Den Helder ge stationeerde „Prins Hendrik" zeker een taak. Dr. Kwame Nkroemah, de premier van Ghana, is voor een particulier bezoek aan koningin Elizabeth te Balmoral in Schotland aangekomen. Nkroemah is door de Britse koningin uitgenodigd. Koningin Elizabeth zou in november naar Ghana gaan, maar zij heeft de reis nu uitgesteld omdat zij in verwachting is. Het hoogtepunt van de zaterdag in het Rotterdamse Ahoy-complex gehouden jeugdlanddag van dé Shell Junior Club was het bezoek van de Amerikaanse artieste Jose phine Baker, met haar tien pleeg kinderen. De Shell Junior Club heeft haar ten behoeve van haar „gezin" <zü heeft kinderen nit ailer- lei landen en van allerlei rassen geadopteerd) een geschenk aange boden, Deze foto werd in Rotter dam genomen. Op de achterste rij de heer Piét Worm, schrijver van kinderboeken. Bij Katwijk vonden zaterdag middag reddingsdemonstraties plaats. Een van de meest spec taculaire reddingen was de op deze foto afgebeelde: een dinghy met „drenkelingen" werd door de sterke rotorwind van de he likopter naar het strand gedre ven- Tot dusver hebben ongeveer ieen miljoen belangstellenden de Ameri kaanse tentoonstelling in Moskon. die twee weken geleden Is geopend, be zocht. De Russen hebben grote belangstel ling voor letterlijk alles op de expo sitie. Ze stellen voortdurend vragen en zijn bijzonder weetgierig. Zij verlaten de expositie met hun armen en zakken vol souveniers, prospectussen en alles wat zij maar mee mogen nemen of kunnen kopen. De tentoonstelling wordt dagelijks door ongeveer 70.000 mensen bezocht. Dit aantal zou veel groter zijn, indien de Amerikanen de kaartverkoop niet wat beperkten ten einde alles in goede banen te houden. (Van een onzer verslaggevers) Het hele garnizoen Ede (ruim 5000 militairen) wordt óp het ogenblik doorgelicht. Ook alle burgers, die in kazernes te Ede werken, en familie leden van in Ede woonachtige mili tairen zullen worden onderzocht op eventuele tbc-besmetting. Dit onder zoek is gelast, nadat men bü de B- compagnie van de Verbindingstroepen in de Simon Stevinkazeme te Ede één ernstig geval van tuberculose en acht tien beginaandoenlngen van deze ziek te heeft geconstateerd. De negentien soldaten zijn opgenomen in het Mili tair Sanatorium te Amersfoort. Tuberculose kwam de afgelopen ja ren nog maar heel weinig voor in het leger. Is een ernstig verzuim de oorzaak van deze besmetting? Op deze vraag zal een uitgebreid onderzoek het ant woord moeten geven. Op 7 maart van dit jaar constateerde een burgerarts bü een dienstplichtige soldaat uit Ede, die ziek was thuisgebleven, pleuritus. By doorlichting van de patiënt, die ingedeeld was bij de B-compagnie van de Verbindingstroepen, constateerde men een afwijking aan de longen. De jongen leed in ernstige mate aan tbc en moest onmiddellijk in het sanatorium te Ede worden opgenomen. De dienstplichtige soldaat was op 16 februari 1958 voor zyn nummer opge komen in de- legerplaats Ossendrecht. Omdat hij op de reactieproef van Man- toux (een kruisje op de arm) sterk po sitief reageerde, moest hij om de drie Meer dan vijfhonderd personen zijn omgekomen bij overstromingen ten gevolge van zware regenval in Midden-Formosa. Er worden nog bij' na driehonderd mensen vermist. Er zqn meer dan dertigduizend daklozen. Een aantal dorpen is weggespoeld. Sommige plaatsen zijn door het water geïsoleerd. President Tsjang Kai-Sjek en premier Tseng Esjeng van nationa- listisch-China hebben de bevolking via de radio opgeroepen zoveel mogelijk hulp te bieden. Ook de Amerikaanse zevende vloot, die in de Straat van Formosa ligt, neemt aan het reddings werk deel. De bevolking van de over stroomde gebieden wordt door hon gersnood bedreigd. In sommige streken ten zuiden van Taipeh valt nog steeds regen, maar zondagmiddag begon het water in ve le blankstaande gebieden terug te lopen. De zware regenval kwam tegelijk met de wervelstorm „Ellen", die ook in Japan grote schade heeft aange richt maanden doorgelicht worden. Bij zijn overplaatsing naar Ede heeft men deze melding dat hij om de drie maanden doorgelicht moest worden niet door gegeven. Waarom niet, is momenteel nog onbekend. De jongen, die zich nooit ziek voelde en nimmer op het zieken rapport verscheen, is in Ede nooit door gelicht. Met het vreselijke gevolg, dat zijn huisarts ten slotte tbc bij hem moest constateren. Onmiddellijk werd bü de B-compag nie een zogenaamd contactonderzoek ingesteld, dat geruime tijd in beslag neemt. Ten slotte heeft men achttien gevallen van besmetting waargenomen. Dit feit heeft er toe geleid, dat de in specteur van de militair-geneeskun dige dienst gelast heeft het gehele gar nizoen Ede te laten onderzoeken. De Westduitse bladen zijn verheugd over het nieuws dat Eisenhower een bezoek aan Bonn zal brengen. Zo schrijft de christen-democratische „Kölnische Rundschau", dat Eisenhowers komst naar Bonn een duidelijk antwoord, zelfe voor dove oren Is, op de voortdurende po gingen van Chroestsjew om Bonn met demagogische argumenten als de „eeuwige onruststoker" aan de kaak te stellen. „Der. Mittageen onafhankelijk blad, noemt Eisenhowers bezoek voor alles een overwinning voor de buitenlandse politiek van Adenauer. Het toont aan, dat de V.S. West- Duitsland als een politieke factor beschouwen, aldus „Der Mittag". Het blad is verder van mening, dat het verzet van de Gaulle, Eisenhower heeft genoopt om af te zien van be sprekingen in NAVO-verband. Adenauer had dientengevolge naar Parijs of Londen moeten gaan om Eisenhower te spreken. Maar een bezoek aan Londen zou zeker onre delijk zijn geweest, omdat er in Lon den nog steeds een bittere ondertoon wordt gehoord, zodra de politiek van Adenauer ter sprake wordt gebracht, aldus „Der Mittag". „Die Welt", eveneens een onaf hankelijk blad, schrijft dat Washing ton het denkbeeld van een westelijke topconferentie heeft verworpen. Een dergelijke bijeenkomst zou slechts zin hebben gehad als Elsenhower hierdoor woordvoerder zou worden van de westelijke landen bij het over leg tussen hem en Chroestsjew. De Amerikanen willen echter niets we ten van formele, tweezijdige onder handelingen qiet de Sowjet-Unie, omdat zij er vast van overtuigd zijn dat dit onvermijdelijk zou leiden tot de verdeling van de wereld in twee kampen, aldus het blad. Z. K. H. prins Bemhard is zondag middag, naar Ass. Press meldt, in zijn Ferrari uit Ravello vertrokken op weg naar Nederland. De Prins werd uitge leide gedaan door H. M. koningin Ju liana en prinses Irene. HU is drie we ken in het vakantieverblijf geweest. De nacht heeft de Prins doorge bracht in Orbeteüo in Midden-Xtalië, tussen Rome en Livorno. Vandaag zou hü via Milaan verder ryden. Na het afscheid gingen de Koningin en de Prinses naar Sorrento voor een laatste bezoek aan deze beroemde bad plaats. Vandaag vertrokken zij naar Nice. H. K. H. prinses Beatrix is zaterdag reeds naar Florence gereisd, waar zy haar vakantie met enige vriendinnen zal voortzetten. Zij maakte de reis van Ravello naar Napels per auto, van Na pels naar Florence per vliegtuig. Op de luchthaven wachtten haar twee auto's. Vandaar ging zy naar een villa in de nabijheid van Florence, waar zij een week zal blijven. Naar in paleiskringen te Brussel wordt vernomen, is koning Boudewijn zondagmiddag met een militair vlieg tuig naar Hyères nabij Toulon aan de Franse Riviera vertrokken. Hij maak te de reis alleen. In tegenstelling tot de gewoonte werd ditmaal zijn vertrek naar het buitenland niet officieel bekend gemaakt. Paleisfunctionarissen ver klaarden zelfs niets yan de reis van de vorst' af te weten. Het bericht, dat de 28-jarige vorst naar het zuiden is vertrokken heeft geleid tot nieuwe specnlaties over een geheime ontmoeting met de 25-jarige prinses Marie-Thèrese Bourbon-Par- ma, wier naam al vaak in verband met eventuele huwelijksplannen van ko. ning Boudewijn is genoemd. De 17-jarige Gerrit Westerman en de 21-jarige Martin de Kejrzer, beiden uit Vlaardingen, zijn zondag in Lei- cester (Engeland) licht gewond bij een botsing. Een Britse zakenman, die de jon gens een lift gegeven had, werd ge dood. De Nederlandse jongens zijn in het ziekenhuis te Leicester opgeno men. ÏN het park van de Kapel in 't Zand te Roermond wordt elke zondag een drietal kerk diensten gehouden. Zondag was tijdens de dienst plotseling een .luid gebrom hoorbaar en aller ogen richtten zich omhoog om tussen de boombladeren door naar een mogelijk laagvUegende straaljager te turen. Sr au ech ter niets te zien, maar het gebrom hield aan. Soms ging het even weg, maar onmiddellijk daarop was het weer volop te horen. Aan deze beklemmende situatie kwam pas na enkele minuten een einde: het bleek, dat een brom vlieg rondom de microfoon cir kelde; het geluid werd honderd voudig versterkt door de geluids installatie over de hoofden van de kerkgangers uitgestort. Voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart is vanuit het heelal een foto van de aarde opgenomen en naar de aarde overgebracht. Het overbrengen van het beeld ge schiedde door middel van de nieuwe Amerikaanse scheprad-satelliet", Ver kenner IV, die eind vorige week is ge lanceerd. GEDURENDE het weekeinde be vond zich een gebied met be trekkelijk lage luchtdruk boven Spanje. Frankrijk, België, Neder land en Engeland. Een uit Frankrijk afkomstige onweerstoring bracht op vele plaatsen enkele onweersbuien. Door de toegenomen luchtvochtig heid kreeg het weer een drukkend karakter. Na het passeren van do onweerstoring breidde zich een ge bied met weinig bewolking over ons land uit. Boven Frankrijk bewegen zich echter nieuwe onweerstoringen naar het noorden. In Zuidwest-Frankrijk brachten deze zware buien. Op een waarnemingspost bü Bordeaux viel vannacht 54 mm neerslag. De storingen zullen ook in ons land de onweersaetivlteH weer doen toenemen. Daardoor zullen de tem peraturen morgen waarschijnlijk wat minder hoog worden dan van daag.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1