M. A. A. de Jonge kreeg S.G. Erepenning Luchtverontreiniging neemt vormen aan Openbare Leeszaal geheel KERK EN SCHOOL HET BONTMODEHUIS" VATERVEG Procedures voor onteigening nemen te veel tijd in beslag Steeds meer belangstelling voor „Werk onzer handen" Aan t slot van laatste Revue-uitvoering Programma Concert Gemeenteraad van Rotterdam Familie v. d. Broek redt kleuter Nieuw systeem voor boeken uitlenen Niet 136.3, doch ƒ312 miljoen Erewedstrijd Bedrijfsvoetbal Ontploffing 50.000 bezoekers „Liehtfestijn* Schiedam 5; Kinderen aangereden Bromfiets tegen auto Meisje aangereden Bromfietser ernstig gewond bij botsing naar Vlaardingen Vlaardingen Oefenprogramma „Zwaluwen" Hoek van Holland Toch Oranjefeest Maassluis Van fiets gevallen Clubgebouw Zwaluwen spoedig gereed Rozenburg Verbouwing Herv. kleuterschool Braziliaanse voetballers spelen in Vlaardingen Uitbreidingsplan Maasboulevard TROUW Vrijdag 14 augustus 1959 - - SCHIEDAM Aan het slot van de laatste uitvoering van de S.G.-revue in het Passagetheater heeft de voorzitter van de Sch^e- damse Gemeenschap, de heer M. Holl, donderdagavond aan het S.G.-bestuurslid, de heer M. A. A. de Jonge, die Schiedam gaat verlaten, de erepenning van de S.G. aangeboden. A In Vlaardingen zullen 425 Rotterdamse gezinnen een „Larsen- Nielsen-woning" kunnen betrekken. a Het probleem van de luchtverontreiniging in Rotterdam en omgeving wordt op korte termijn onder de loupe genomen. Een verordening, regelende de schadeloosstelling voor gedu- peerde huurders van bedrijfsruimten, is spoedig te verwachten. Het terrein aan de Aert van Nesstraat zal niet als parkeerterrein worden verhuurd aan de n.v. „De Bijenkorf". Rotterdamse gezinnen (Van een onzer verslaggevers) DAT velen, die de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Schiedam een goed hart toedragen, sedert jaren wensten is in de afge.- lopen vier weken tot stand gebracht. Op de weg naar geleidelijke modernisering van het centrale gebouw aan de Lange Haven is zulk een groot stuk afgelegd dat de leden van de bibliotheek met ingang van maandagavond niet meer behoeven te wachten totdat een assis tente het gevraagde boek heeft opgezocht. In het vervolg mogen de leden de boeken uit de rekken halen en zien wat zy willen meenemen. Zitje Burgerlijke stand van Schiedam Lichte tinten Alfabetisch Studieboeken Desnoods sluiting Geen richtlijn SCHIEDAM Het bezoekers aantal voor de Tentoonstelling ,,Werk onzer Handen" die in de Korenbeurs wordt gehouden heeft een mijlpaal bereikt. Don derdagmiddag stapten kort na elkaar de 3500ste volwassen en de 1000ste jeugdbezoeker door de controle. Onnodig uitstel Verbolgen wethouder Rotterdams begroting Advertentie Tot 31 augustus a.s. kunt U profiteren van de traditionele xomercampagne van HET BONTMODEHUIS! EDEL-BONTMANTELS met volledige garantie voor de LAAGST DENKBARE PRIJZEN! VOSGARNERING GRATIS SLAAPKAMER BONTTAPIJT (175 x CADEAU fi Evangelisatie Werk anders In een feestelijke omgeving alle .medewerkers aan de revue stonden na een „daverende" finale op het toneel is van de heer De Jonge, die, zoals de heer Hoil het uitdrukte, gedurende tien keer de centrale figuur is geweest, die Voor de sectie toneel de verschillende 'avonden heeft voorbereid, afscheid ge nomen. Niet zo breedvoerig was de heer Holl, naar hij opmerkte, op dit feit ingegaan, wanneer niet de heer De Jonge Schiedam zou" gaan verlaten. De voorzitter van de Schiedamse Ge meenschap prees zich gelukkig zelf nog in de gelegenheid te zijn. voor diens ver dienste, de heer De Jonge de Erepen ning van de S.G. te mogen overhandi- •gen. „Gij kent de opdracht die aan de pen ning verbonden is", aldus spreker, „Een drachtig samen streven". ,,U bent de .man die met de meeste mensen en de minste dubbeltjes het beste heeft be reikt, laten vrij hopen dat u in Amstel veen, een stad zonder „Gemeenschap", nog vaak aan Schiedam zult terugden ken", zo besloot de heer Holl zijn toe spraak. Voor mevrouw D Jonge waren er bloemen. Voordat de heer Holl tot het uitreiken van de penning overging had hij eerst aan de medewerkers aan de revue dank gebracht voor wat zij hebben geprcstee In het bijzonder was die dank bestemd voor de regisseur, de heer L. de Groot, de leidster van de balletgroep Phyllis Lightstone en de orkestleider, de heer Joh. L. Schroder, die een geschenk in ontvangst mochten nemen. Voor deze bijzondere avond had de re gisseur ook bij de finale de orkestleden van St. Ambrosius ingeschakeld. Voorafgegaan door vaandels en har monie, maakten de medewerkenden aan het slot een rondgang door de zaak, een geste die zeer op prijs werd ge steld door het, overigens niet zo tal rijke, publiek. SCHIEDAM. Het programma voor het Plantageconcert dat vanavond om 8 uur door de arbeidersmuziekvereni- ging „Crescendo" o.l.v. A. Bosch jr. ge geven wordt, luidt als volgt: 1. K.M.K.- mars, A. Bosch sr.; 2. Berlin wie es weint und lacht, A.' Conradi; 3. Le Tré- sor wals. Joh. Strauss: 4. Rapsodie Sla ve No. 1. C. Friedemann. Vervolg programma moderne muziek: 5. Eurovisie mars. Van Holland; 6. Kleine Suite, F. H. Schorer. 1. inleiding. 2. blues, 3. Mars; 7. American Jazz- Fantasio, F. Ruelle; 8. Deep River Rhapsody, H. L. Walters; 9. Chicago Jazz-Ouverture, F. Ruelle; 10. Semper Dixieland, arr. H. L. Walters. De voorzitter van de S.G.de keer M. Holloverhandigt aan de heer De Jonge (rechts) de S.G.-erepenning. Op de achter' grond de medewerkenden aan de revue. Schiedam Donderdagavond tegen zeven unr raakte de 2 jarige Jan Ver- wiel, wonende aan de Buitenhavenweg, in het water van de Buitenhaven. Door het toedoen van de gepensioneerde bri- gadier van politieG. v. d. Broek en ;zijn beide zoons kon de kleuter tij- idig op het droge worden gebracht. Het is aan de goede „teamwork" van 'de familie v.d. Broek te danken, dat de ^kleine Jan zonder nadelige gevolgen van zijn onvrijwillig bad weer aan zijn moe- ider kon worden teruggegeven, -v Brigadier v.d. Broek zag de jongen na- 'melijk in het water vallen. Hij ^waarschuwde onmiddellijk zijn 39 jarige zoon Anthon, die de haven indook en de -kleine greep. Een tweede zoon van de brigadier, de 15 jarige Gerrit, bracht het kind vervolgens op het droge, waarna de hoer v.d. Broek zelf met succes kunstma tige ademhaling toepaste. Na een onder zoek in de Noletstichting kon de kleuter naar huis gebracht worden. Het is overigens niet de eerste maal, dat brigadier v.d. Broek succes heeft met redding van drenkelingen. Schiedam. Op de Singel, achter de Hema. werden dondferdag twee kinderen door een auto gegrepen, toen zij, op een autoped, onverwacht achter een gepar keerde wagen vandaan komend, de rij weg overstaken. De 7-jarige K. S. uit de Borneostraat moest met een linkerbovenbeen fractuur en bloeduitstortingen aan voor- en ach terhoofd naar het Gemeente Ziekenhuis worden vervoerd. Zijn 5 jarig zusje M. kreeg schaafwonden. SCHIEDAM. Op de Overschiese- weg, ter hoogte van de Kommiezenlaan, reed donderdag een bromfietser tegen een verleende geen voorrang. Hij kwam via de motorkap door de voorruit van de 'auto terecht. Met een hersenschudding en snijwonden is de man in het zieken huis opgenomen. SCHIEDAM. Bij de oversteekplaats aan de Gerrit Verboomstraat werd woensdag het meisje J. T. K. uit de .Tuinlaan door een motor aangereden, ïoen zij de we| overstak met een kin derwagen waarin haar 15 maanden oude broertje lag. Met een gecompliceerde onderbeen- breuk is het meisje naar het ziekenhuis övergebracht. Op de Plas zoom te Rotterdam ont stond donderdagavond te 19.50 uur een ianrijding tussen een wielrijder en een bromfietser. De bromfietser, de 20-ja- '""•ge stoffeerder J. van der Schalk van ■de Broersveld te Schiedam, moest met een "escheurd schedeldak en een her senbloeding naar het westerziekenhuis worden vervoerd. De wielrijder, de .o jarige forceur W. van Waay uit de Lisstraat, had een wondje boven het rechteroog. Hij werd in het Bergweg- ziekenhuis behandeld. Willen getuigen van dit ongeluk zich voor het geven van inlichtingen melden aan het poli tiebureau Boezemsingel te Rotterdam? De modernisering vordert bij strikjes en beetjes. Eerst is overal een fraaie vloerbedekking in lichte tinten gelegd. In de tijdschriftenafdeling op de begane grond (waar een ieder, dus ook niet- leden vrije toegang heeft) zijn moderne wandrekken gehangen waardoor de tijd schriften overzichtelijker zijn uitgestald. Bovendien is de mogelijkheid geschapen achter de rekken de vorige nummers van bepaalde tijdschriften neer te leg gen, zodat men niet direct naar andere afdelingen behoeft te gaan cm oude nummers van bepaalde tijdschriften of weekbladen op te zoeken. Ook in de studiezaal op de. eerste verdieping zijn nu moderne stoeltjes met stalen poten en een schuimrubber zitting, echter niet in blauw maar in een frisse groen gele kleur geplaatst. Tevens is in een noekje een leuk zitje gemaakt met een moderne bank en en kele gemakkelijke stoelen. Bij het raam zijn twee moderne wand rekken met schrijfbladen aangebracht. In deze studiezaal zijn de kostbare en prachtige werken aan de wanden op de planken gezet. De glazen deuren voor de boekenkas ten zijn weggehaald. Men mag vrij de boeken lezen die men wil, maar het vreemde is dat men de weg naar de stu- weet te vinden. Ook gezocht, wandelt men dan naar de twee de deur, die nu als uitgang fungeert. Daar zetelt een assistente, die een stem pel in het boek zet en die de kartonnen kaart met het naamkaartje inneemt. Het werk van de leeszaalassislentes is dus in deze vakantie anders geworden. Zij zullen zich evenals het publiek op die andere gang van zaken moeten in stellen. De dames zijn echter zeer verheugd dat de modernisatie is doorgevoerd. Het is prettiger werken in een frisse en lich te ruimte ook al is Lange Haven 131 een oud gebouw. aonaeraag een uiuuuic„« -5 diezaal zelden weet te vinden. (Jok niet-leden mogen hier vrij studeren. Een SCHIEDAM. Getrouwd: K de Bruin, 27 j en G' W Sinke, 20 j: W Bakker 22 J en A A J de Vogel, 18 J; C A Quak. 24 j en D Harreman. 22 1; C L Winkelman. 24 ji en M F J Heinobroeik. 21 j; A D Huljzer. 20 j en E L J van Vossem, 20 j; T van Leeuwen. 27 i en J P V d Windt, 22 j; P A van Tol, 24 I en G M Kuperus, 17 j; S J P komijn, 25 i en G Buding. 21 j; J Krommenhoek, 23 1 en C M van Gultk. 21 j; C v d Gaag, 24 j"en J P de Lange. 20 jX. H F van Puf- felen, 21 j en H C v d Oever. 22 j; M H v d Draal, 22 j en P Trouwborst. 20 j. Geboren:5'Anita J, d.v B P Bosmanden K van der Meulen; Jeanne- N, d v G Koogjc en P L Schttperoort. Ondertrouwd: A B van den Berg, 24 i en C A Korsten. 21 j; H Elgenraam. 22 1 en M J Hoordijk. 20 j; A J Feelders, 27 j en H P Koppenhagen. IS j; J P C Sebreehts. 25 j cn H C de Baaij. 22 j; L J van Vesscm, 23 J en H Harte. 22 j. aantal fraaie naslagwerken mag hier worden ingezien, maar deze boeken wor den niet uitgeleend. De woning op de eerste verdieping, die vroeger werd bewoond door de conciër ge Nauman en zijn gezin, is nu geheel verbouwd. Er is een gezellige kamer ingericht, waar de leeszaalassistenten in hun vrije uren kunnen verblijven en bo vendien is er een werkkamer met bureau's e.d. voor de dames in orde gemaakt. Alle vertrekken zijn op prettige wijze in lichte tinten geverfd of zullen binnen kort nog een modern verfje krijgen. De grote uitleenzaal heeft de grootste wijziging ondergaan. Hier zijn de rekken van Reska voor de romans aan de wan den gezet. Tot voor kort moest de stad genoot, die een roman wilde lenen, voor een balie wachten totdat een assistente het betreffende boek in de rekken had opgezocht. In een rijtje, een voor een, werden de klanten* geholpen. In het vervolg komt de bezoeker door de rechterdeur binnen. Daar levert men de boeken in, die men terugbrengt. De dames, die de boeken terugnemen, zet ten de boeken weer direct op de be stemde plaats. Voor de teruggegeven boeken ontvangt men de kaartjes en een fleurig hardkartonnen mapje. Met dit mapje, waarin men tijdelijk het eigen naamkaartje bergt, gaat de be zoeker naar de rekken met romans, Deze boeken zijn volkomen alfabetisch in. de rekken gezet. Vroeger waren de boeken per rubriek ingedeeld. Dat was voor de assistenten gemakkelijker. Nu staat alles alfabetisch lexicografisch achter elkaar. Het leeszaalpersoneel hoopt vurig dat men de boeken ook weer neer zal zetten waar ze behoren ie staan. Daarvoor heeft men dan ook de kartonnen kaart in de handen. Deze kaart wordt tijdelijk op de open plaats gezet van het boek dat men ter kennismaking in kijkt. Wordt het boek goedbevonden dan neemt men kaart en boek mee, zo niet dan haalt men de kaart uit het open vak en zet men het boek In dat vak terug. In de nieuwe kinderleeszaal aan de Westvest wordt dit systeem al toege past en de jeugd doet precies zoals voorgeschreven is. Hopelijk laten de ouderen zich niet door de jongeren be schaamd zetten. In de rekken kunnen de boeken met klemmen worden vastgezet. Deze klem men zijn aan de onderkant van de plan ken bevestigd zodat de grijsmetalen planken niet beschadigd kunnen worden. De afdeling studieboeken kan nog niet gemoderniseerd worden. Daarvoor ont breken de middelen en de ruimte. In de uitleenruimte zijn de kaartsys temen neergezet. Er is een alfabetisch- lexicografiseh systeem en er is een kaartsysteem naar onderwerp en naar titel, zodat men meestal het gezochte boek zal kunnen vinden ook al zijn de aanwijzigingen, die men over een be paald boek zal hebben, vaag. Getracht wordt nieuwe catalogi gereed te maken. Het binden van de boeken ge schiedt ook op moderne wijze. Er zijn nieuwe machines, o.a. voor het bin den door middel van plakken en de boe ken worden in plastic gebonden. Ter oriëntatie worden in het vervolg korte beschrijvingen in de boeken aange bracht. De beraadslagingen en discussies in de gistermiddag gehouden vergadering van de Rotterdamse gemeenteraad waren in hoofdzaak op de vier hierboven vermelde punten gericht. Ir. P. Boersma (chu) sneed het vraagstuk van de woningbouw aan tijdens de behandeling van het voor stel met betrekking tot de onteigening van percelen grond in het uitbreidings plan „Groot-IJsselmonde". Naar aanlei ding van de publicaties over de bouw van de Larsen-Nielsen-woningen in Vlaardingen en Maassluis, vroeg hij zich af, of er in Rotterdam geen bouwrijpe gronden meer waren. Hij drong aan op het betrachten van spoed bij de behandeling van de onteige ningsprocedures voor de rechtbank en nader wenste hij geïnformeerd te worden over het inbrengen van het Rotterdamse aandeel bij de woningbouw in Vlaardin gen. Wethouder Bavinck gaf toe, dat er een „wedloop in onteigeningsnoodgevallen" bestond. Niet alleen is de gemeente Rot terdam aangewezen op de Rotterdamse rechtbank, maar ook de omliggende ge meenten. Binnenkort zal de wethouder hierover een bespreking hebben met de president van de Rechtbank en daarbij wijzen op de nood, die in de Maasstad heerst. Bouwrijpe gronden zijn er echter nog voorhanden, aldus de wethouder. Op de Zandplaat tn Hoogvliet kunnen nog 1600 woningen worden gebouwd. Dat er thans ten behoeve van Botterdam 500 woningen In Vlaardingen worden gebouwd, Is slechts een gevolg van de huidige ver deling van het contingent. Het iaat zich aanzien, dat voor het jaar 1959 slechts 500 in plaats van 1000 Dura-Colgnetwo- ningen voor Rotterdam zullen worden gebouwd. Daardoor is er ruimte ont staan in het Rijkscontingent voor de In dustriële bouw. Nu het wel mogelijk blijkt 500 wonin gen volgens het systeem in Vlaardingen te bouwen, is Rotterdam ermee akkoord gegaan, dat deze huizen op het grondge bied van Vlaardingen zullen verrijzen. Van deze 500 zullen er 425 ter beschik king staan voor Rotterdamse gezinnen. Over de resterende 75 woningen mag de gemeeme Vlaardingen bescnucken, zo is overeengekomen. Met nadruK wenste de wethouder ech ter te verklaren, dat- een vertraging bij de verwerving van gronden cncrer. alle omstandigheden moest worden voorko men. Voor, de toekomst zou het er wei eens somber uitzien, als de gronden niet op tijd bouwrijp kunnen worden opgele verd. Over de luchtverontreiniging zei de wet houder, (lat net college van B. en W. strenge maatregelen zal nemen als blijkt, dat bepaalde bedrijven overlast aan de bevolking aandoen. Zo nodig, zal worden overgegaan tot gehele of gedeel telijke sluiting van de bedrijven. ivir. BavincK deed deze meaedeiing naar aanleiding van een aantal gemaak te opmerkingen door de heren R. Laan (aro) en J. Wilschut (arj over de stank verspreiding door het destructiebedrijf der n.v. Gexro. Weinig bemoedigend was de ontdekking van de heer Laan over de activiteit vau de commissie, die een onderzoek instelt naar de verontreiniging van lucht, land en water. De heer Laan had vernomen, dat de sectie, belast met het onderzoek naar de .stankverspreiding van de Gekro, „Dit jaar geen aanleiding had gevonden bij een te komen." De heer Wilschutwees er op, dat het hier niet alleen om de bedrijven van de Gekro gaat. Ook de bewoners, die in westelijke gebieden van Rotterdam wo nen, in de omgeving van de olie-raffina derijen, uiten vele klachten. Ook zij heb ben de ramen moeten sluiten tijdens de verstreken zeer warme weken om de stank uit de hulzen te weren. Hij vroeg voor dit erastige verschijnsel de bijzon dere aandacht van B. en W. Het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan Laanslootseweg, bracht enig rumoer in de raad teweeg over de De heer Stouthamcr flinks) in gesprek met de heer N. G. Kremmers en mej. Kool. De belangstelling donderdag was ove rigens zeer groot. In totaal hebben nu 4448 volwassenen en 1374 kinderen de tentoonstelling bezocht. Het enthousiasme voor de tentoonstel ling is dermate aanstekelijk dat de heer Jac. A. Bruyn, de restaurateur van de Beurskantine, besloot voor de 5000ste volwassen bezoeker een fles champag ne beschikbaar te stellen. Dt kurk zal vanavond of uiterlijk zaterdagmiddag knallen. Het was overigens zeer gezellig don derdagavond. De 10-jarige Anke Wille bracht leuke melodieën op de accordeon en voor het eerst sinds de opening kon den debezoekers de zuster van stad huisbode Bos aan het werk zien met kantklossen. Zaterdagavond gaat zij met kaartje in ontvangst nam en Elisabeth j dat werk verder. Vanavond zuilen de pot- Kooi, die even later als 1000ste jeugdi-1 tenbakker en de maskermaker demon. Het was de heer Stouthamer, de or ganisator van de tentoonstelling, die bei den hartelijk de hand drukte, en hen vervolgens door de tentoonstelling leid de, waar zij verschillende geschenken in ontvangst mochten nemen en zelf ook actief aan het .werk bij de verschil lende stands deelnamen. Het was de heer N. G. Kremmers uit de Pascal- straat te Schiedam, die het 3500ste aanzegging van ontruiming van een ga ragebedrijf in deze omgeving. Mevrouw Ir. A. Kuiper-Struijk (vvd) wilde de mogelijkheid laten onderzoeken, of in dit gebied plaats was voor de bouw van een goed geoutilleerd garagebedrijf. De heer L. J. Platenburg (kvp), wilde, evenals mevrouw Kuiper-Struijk het voorstel voor drie maanden aanhouden, teneinde na te gaan of er voor de betreffende ex ploitant van de garage een oplossing was te vinden. De heer L. den Adel (arb.) ging in zijn betoog nog wat verdel en drong er op aan, dat de garagehouder schadeloos zou worden gesteld. De heer A. R. de Kwaadsteniet (ar) was van oordeel, dat de raad zich op een verkeerde weg begaf. In dit geval betrof het een huurder. Voor schadeloos stelling bestaan voor huurders bij de ge meente geen richtlijnen. Hij wees ons op de ontruiming op de veemarkt. Ook in dit opzicht zou er dan sprake van gedu peerden zijn. Mr. J. J- M. Kaulingfreks (kvp) meen de dat juist nu moest worden bezien op welke wijze de gemeente in vrijwillige zin de gedupeerde tegemoet kor. trden. Volgens hem kon men zich niet beroe pen op de omstandigheid, dat de ge meente geen verplichting had. De heer Wilschut hield de raad voor, dat een huurder geen mogelijkheid be zit tot opponeren tegen de vaststeUing van een uitbreidingsplan. Vanzelfspre kend kan worden bezien of de betrok ken firma op een of andere wijze gehol pen kan worden. Wethouder Bavinck achtte het zijn plicht na te gaan of de garagehouder elders kon worden ondergebracht. Be zien wordt reeds of een terrein in de Spaanse polder kan worden toegewezen. De wethouder kon hieromtrent nog geen definitieve toezegging doen. Hij waarschuwde de raad vooral voor zichtigheid te betrachten bij het beplei ten van dergelijke verzoeken. Tegen de vaststelling van het uitbreidingsv an is geen enkel bezwaar ingebracht. oou de raad thans om uitstel van de vaststel ling verzoeken, dan impliceert dit slechts, dat het onderhavige plan onno dig langer op uitvoering moet wachten. Het betreft hier de ontruiming van een loods met een oppervlakte van 150 m2. De exploitant betaait een huur van t 50,per maand voor de ze loods. Verwacht wordt, dat de ge dupeerde in dezelfde sfeer zal worde» geholpen. Mr. Bavinck twijfelde er niet aan, of de raad zou wei met hem van mening zijn, dat het zeer moei lijk zou zijn onder de huidige tijds omstandigheden een nieuwe ruimte te vinden tegen een dergelijke lage huur prijs. De belangrijkste vraag, die echter bij dit voorstel kan worden gesteld en be antwoord, noemde de wethouder een eventuele regeling voor schadeloosstel ling voor huurders. Enige maanden ge leden had hij de raad reeds medege deeld, dat er een wetsontwerp op komst was, waarin deze materie zou worden geregeld. De wethouder had verwacht, dat het ontwerp intussen gereed zou zijn. Dit was echter niet het gevaL Be reids had mr. Bavinck opdracht gege ven tot het samenstellen van een ge meentelijke verordening. Op grond hiervan zouden dan gedu peerde huurders een schadeloosstel ling kunnen verwachten. De raad moest echter de verwachtin gen over de grootte van uitkering niet te hoog stellen. In dit verhand wees de wethouder op de regeling in Amster dam, die wel het verst in den lande gaat. Zou men deze toepassen, d.in kon men in het onderhavige geval rekenen op een uitkering van circa 2000.De wet houder vroeg zich af, of de gedupeer de garagehouder wel met een dergelijk bedrag zou zijn gebaat. Naar zijn me ning zou het vinden van een andere ruimte een betere oplossing betekenen. Hij gaf tenslotte de raad de verzeke ring, dat alles in het werk zou worden gesteld de helpende haud te bieden. Mevrouw Kuiper-Struijk, in twee de instantie het woord voerend, achtte de gars.ge-service in de bedoelde wijk bepaald onvoldoende. Zij wilde gaarne ingelicht worden over de mogelijke stichting van een garage op een ander terrein in dit gebied. Teneinde het college daartoe de gele- genheid te geven, diende zij een motie in, waarin werd verzocht het voorstel drie maanden aan te houden. Deze mo tie was medeondertekend door de heren L. J. Platenburg en A. in t' Veld (chu). Wethouder Bavinck verborg zijn ver bolgenheid niet over het indienen van deze motie. De inhoud van de motie wees er enigermate op, dat er geen of weinig vertrouwen werd gesteld in de toezeggingen van de wethouder, in eer ste instantie gedaan. De loco-burgemeester, wethouder J. Schilthuis, die deze middag de raad presideerde, wilde daarop de motie in bespreking brengen. De heer Wilschut stelde voor eerst voor enige minuten pauze te houden. De voorzitter kon daarmee instemmen en na de herope ning van de vergadering bleek, dat de indieners van de motie heel wat milder jegens de wethouder waren gestemd. De fractie-voorzitter van de p.v.d.a., de heer R. Laan, verklaarde tijdens de pauze te hebben vastgesteld, dat de wethouder inderdaad op 23 april jl. me dedelingen had gedaan over de op komst zijnde regeling voor schadeloosstelling. Nu hij bovendien van de heer Bavinck had vernomen, dat er een conceptver ordening gereed lag, wilde de heer Laan de kwestie verder laten rusten. De heer Platenburg merkte nog op, dal hij geenszins toet voornemen had ge had aan de uitspraken van de wethouder te twijfelen en mevrouw Kuiper-Struijk deelde tenslotte mede, dat zij en de me deondertekenaars van de motie bereid waren deze in te trekken. Daarmee was de vrede weer getekend tussen de indieners van de motie en de wethouder. Maar de c.p.n.-er L. van Halm, kon deze verzoening toch niet verwerken. Hij vroeg stemming over het voorstel. De uitslag was toen.al op voorhand bekend. De twee c.p.n.-ers stemden tegen en de rest van de raad voor het voorstel. NED. HERV. KERK Bedankt voor Ouddorp (Z.H.): A. J. Timmer te Huizen (N.H.); voor Zoeter- meer (tweede pred. plaats): J. van Dijk te Garderen. Tengevolge van een betreurenswaar dige vergissing is het eindbedrag van de Rotterdamse begroting voor I960 in ons blad van gisteren onjuist vermeld. Het totaal aan inkomsten en uitgaven bedraagt 312.024.567, tegen 291.885,862 van de begroting voor het dienstjaar 1959, ongeacht de verreken posten, welke voor de jaren 1960 en 1959 respectievelijk totalen van ƒ136.324.440 en ƒ115.845.838 aanwijzen. Thans ongeëvenaarde keuze uit onze enorme, zojuist gereedge komen 1959-1960 collecties. Korte bontmantels: CONÏGLIO 89. SHANTUNG KID 149.— MOLTON DORÉ 189.— NERZ PIECES 595.— PERSÏANER 595.— Lange bontmantels: SHANTUNG KID ƒ195.— JEMEN295 NERZ MURMEL 695.— NERZ PIECES 795.— BISAMRUG 895.— fraaie bij aankoop tot 230.— of bijzonder mooi 100 cm) bij aankoop boven 250, Het Bontmodehuis wil u bewij zen dat u dit kostbare cadeau niet zelf betaalt, doch dat deze aanbieding uitsluitend wordt ge daan om de zomerverkoop te stimuleren. Reiskosten voor worden vergoed. 2 personen Ferd. Bolstraat 32 - Amsterdam - Tel. 798S81 Tramlijn 16-24-25 SCHIEDAM. Als hedenavond de be- drUfsvoetbalkamnioen van Schiedam. GZV (Gusto) In het sportpark Harga de erewedstrijd speelt tegen de landelijke kampioen van de Tram- en Buscompe titie BET uit Botterdam dan is deze spectaculaire match de bekroning van een succesvol debuut van de Algemene Bedrijfsvoetbal Competitie in het jaar van baar oprichting. Toen vorig jaar enkele vertegenwoor digers van de diverse bedrijfsvoetbal- competltiën in Schiedam bijeerucwamen was men het al spoedig eens met de mening van de autoriteiten dat het niet juist is dat overal in Schiedam kleine elkaar beconcurrerende bedrijfsvoetbal competities zouden toestaan. Zulke klei ne competities zijn niet aantrekkelijk. Bovendien kunnen in die kleine compe titie» excessen zo gemakkelijk voorko men. Het gebeurde vorige jaren dat een geschorste speler van de ene competi tie naar de andere overging en door ge brek aan samenwerking was aan deze wantoestand niets te doen. In de wintermaanden hebben de lei ders van de grote competities Veg a en SBC een groot succes geboekt. Er werd besloten in het vervolg te voetbaden in een enkele competitie. Daardoor konden de belangen van de voetbalverenigingen uit afdeling Rotterdam van de KNVB SCHIEDAM. Een ontploffing ont stond donderdagmiddag ten huize van H. y. L, in de Alberdlnck Thijmstraat. Bij het solderen raakte de slang los van een fles propaangas, waardoor de fles in brand vloog. De hitte was zo groot, dat de loodgieter geen kans meer zag de'kraan van dc fles te sluiten. Daar de waterleiding in de woning af gesloten was. kwamen dc buren met em mers water helpen. Zij wisten de vlam men te doven voor de brandweer met groot materiaal arriveerde. Deze be hoefde dus niet in te grijpen. De schade in de woning is beperkt. De loodgieter moest met brandwonden aan hand en armen naar de Dr. Nolet stichting worden overgebracht. VLAARDINGEN. Gedurende de drie eerstvolgende zaterdagmiddagen speelt Zwaluwen enkele oefenwedstrijden aan de Kethelweg ter voorbereiding van het nieuwe seizoen. Zaterdag ontvangen de Vogels om - .4.15 uur een sterke con-.bïnatie van de en de KNVG beter worden gediend. DiejDordtse semi-profelub E.B.O.H., een ene algemene competitie kan nu cffi-club die de rwa rt-witten nog niet eerder ciënter arbeiden. ontmoet hebben. De competitie is nu afgelopen. Van dc Voor 22 augustus staat de wedstrijd HOEK van HOLLAND. Wegens het verregenen van de feestelijkheden op koninginnedag heeft toet bestuur van de plaatselijke oranjevereniging gemeend verschillende feestelijkheden die niet hebben kunnen doorgaan toch nog te doen plaats vinden op 31 augustus a.s Getracht zal worden ook deze avond een lampionoptocht te houden. Verdere mededelingen zuilen nog worden ver strekt. veertig clubs uit alle Schiedamse parti culiere, gemeentelijke en rijksbednjven. grote en kleine bedrijven heeft de ploeg van Gusto (GZV) zich de sterkste ge toond. Nu worden voor de afdelingskam pioenen Nieuwe Waterweg, Schiedamse Cartonnagefabriek en Rotterdamse Blik- fabriek nog enkele erewedstrijden tegen clubs uit de omgeving vastgesteld. Be sloten zal worden mei een feestelijke prijsuitreiking. Schiedam heeft echter geen zaal voor 3900 bezoekers, zodat de afwerking van dit programma voor het actieve beetuur nog een groot probleem is. SCHIEDAM. Naar wij vernemen wordt zaterdag in het Juiianapark de 5Ö.OOOste bezoeker verwacht van het „Liehtfestijn tegen Fortuna op toet programma, ter wijl deze reeks ,op de laatste zaterdag van augustus besloten wordt met een wedstrijd tegen een combinatie van het Rotterdamse Excelsior. Het is de bedoe ling om op laatstgenoemde datum te vens het nieuwe clubgebouw, waarvan de bouw gestadig vordert, op min of meer feestelijke wijze in gebruik te ne men. MAASSLUIS. Op 12 augustus te plm. 21.30 uur kwam J. v. d, V., toen hij per rijwiel over de Noorddijk fiet ste te vallen, vermoedelijk doordat hij met zijn knie in aanraking kwam met een aan zijn stuur hangend melkbusje. Hij raakte vrij ernstig gewond en is op advies van dr. ELsman overgebracht naar de Noletstichting te Schiedam. MAASSLUIS. De jaarlijkse evange- lisatie-zaaiweek wordt dit jaar gehouden van 14 tot 19 september. Naast straat- prediking wordt er p.m. in de Tmma- nuelkerk het lekespel ,,Gode gelijk" opgevoerd. Voorts is er een zangavond met Kees Deenik in de Grote Kerk. De slotavond vindt op de Markt plaats. VLAARDINGEN. Gedurende de drie eerstvolgende zaterdagmiddagen speelt het Vlaardingse Zwaluwen enke le oefenwedstrijden aan de Kethelweg ter voorbereiding van het nieuwe sei zoen. Zaterdag ontvangen de vogels om 16.15 uur een combinatie van de Dordtse semi-profclub EBOH, een club die de zwartwitte» nog niet eerder ont moet hebben. Voor 22 augustus staat de wedstrijd tegen Fortuna op het programma. De reeks wordt op de laatste zaterdag van augustus besloten met een wedstrijd te gen een combinatie van het Rotterdam se Excelsior. Het is de bedoeling om op de laatstgenoemde datum tevens het nieuwe clubgebouw, waarvan de bouw gestadig vordert, op min of meer fees telijke wijze in gebruik te nemen. Met de roman, die men zelf heeft uifc-j£e belangstellende kwam binnenstappen.stiaties geven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina en Annetje drs. van A. N. van Balen en M. van Oud- heusden; Peter Emil z. v. H. Meer kerk en D. Clerkx. Overleden: Andries Kerkhof 39 jr., cchtgen. van A. Staas (woonplaats Rot terdam). MAASSLUIS. De hervormde kleu terschool aan de Pres. Steynstraat, die eigenlijk vervangen is door de nieuwe kleuterschool in de Sluispolder-west, gaat als zodanig niet verdwijnen. Het be stuur van de vereniging voor Hervormd Schoolonderwijs besloot onlangs deze school intact te houden en benoemde een hoofd-ieidster. De oude lokalen on dergaan thans een grondige verbouwing en hoewel de school daardoor na de va- cantie niet op tijd kan beginnen, is dit uitstel de moeite waard, want de kinde ren zullen nu in een betere sfeer en mo dernere huisvesting ondergebracht wor den; VLAARDINGEN. Vanavond om half zeven speelt een personeelselftal van Verolme Electra (Maassluis) op een der velden van Zwaluwen aan de Kethel weg te Vlaardingen een wedstrijd tegen een ploeg.van de Braziliaanse marine bestaande uit opvarenden van het vlieg kampschip „Minas Gerals" dat thans aan de werf in het Europoortgebied te Rozenburg ter modernisering ligt. Aan de bekende Maassluisse, scheidsrechter, ae heer Roodenburg is verzocht deze wedstrijd te leiden. VLAARDINGEN. Ondanks vakantie is er in de maand juli nog 124.784,38 gespaard. Het tegoed op de spaarbank bedroeg op 31 juli 23.127.679,33. Het aantal in omloop zijnde boekjes steeg in juli met 165. VLAARDINGEN. Burg. en weth. hebben de raad ter vaststelling aange boden een uitbreidingsplan in onderde len voor het gebied tussen de Oude Ha ven, Nieuwe Maas, de terreinen van de Levers Zeep Mij. en de spoorlijn. Aan genomen mag worden, dat dit voorstel in de eerstvolgende raadsvergadering in behandeling komt.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 2