NEDERLANDSE STAAT DRAAGT MEDE STROP NDSM zal vijf tankers kunnen afbouwen EEG-dollars voor Nieuw-Guinea TOESTAND AUTOPARK VALT MEE OOSTENRIJK HERADEMT let gebed voor de Overheid in Zuid-Afrika BIJ zwemmen m zee verdronken verantwoord Prinses Beatrix bij opera in Verona Ongeregeldheden oen voor 35 ni extra-projecten Scherpe aanval van Castro op V.S. Gematigde temperaturen ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4373 Directeur: H DU HUIG Hootd redacteur: Dr. J A H J BH UI NS SLOT Behoefte ,Hulp aan opstandelingen" (Van onze verkeersredacteur) EEN SCHERPE AANVAL op de ANWB is gedaan door de Vereniging van Artsen-Automo bilisten. Deze organisatie verwijt de toeristenbond 1. een onverantwoordelijke cam pagne door stelselmatig de in druk te wekken, dat een groot deel van het Nederlandse auto park technisch zoveel gebreken vertoont, dat het gevaarlijk moet worden geacht; 2. een duidelijk streven om zich wat de technische keuring van automobielen betreft een mo nopoliepositie te verschaffen met het'oog op een eventueel verplicht worden van deze keuring. Zie verder pag. 3, 5e kol.) FIRMA J. DE VRIES GEZINSFLES I e e n Ic w a I i f i t s - p r o d u let van BaVdria - Lieshout (Geldig tot,,zatcrdagavond ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perioden cn dezelfde tem peraturen als vandaag of iels hogere. Meest zwakke wind, Morgen: Zon op: 5.24 Maan op:18.32 onder: 20.04 onder: 2.59 Prinses Beatrix is vrijdag van Ra- venna naar Verona gereisd, waar zij 's avonds in het oude Romeinse am fitheater een uitvoering heeft bijge woond van Verdi's opera „La Forza del Destino". EEN- en andermaal heeft de voor zitter van het Centraal Comité der Antirevoiutiona re Partij, dr. W. P. Berghuis, erop gewezen, dat de teruggang in stemmental van de pro- testants confessionele groepen gezien moet worden als onderdeel van een algemeen verschijnsel, zodat ook de verbetering moet worden gezocht in het algemene vlak. t,n in dit verband wees hij op de onderlinge betrekking tussen de verschillende vormen van christelijk organisatieleven. Het spreekt vanzelf, dat hierbij in de eerste en voornaamste plaats de aandacht moet vallen op de houding der kerk. Het is gelukkig, dat voor het overgrote gedeelte van hen, die de Antirevolutionaire Partij steunen, de kerk in het middelpunt staat. Helaas is het omgekeerde niet altijd waar. Voor velen, die leiding geven aan hot kerkelijk leven, daalt de waardering voor het staatkundig bedrijf als zo danig. En ook de Antirevolutionaire Partij ondervindt daarvan de schade. Een zeer merkwaardig symptoom daarvan kan gezien worden in het veel vuldig nalaten van het gebed voor de Overheid in de openbare samenkom sten der gemeente. Voorzover ons bekend, komt dit betreurenswaardig verzuim in bepaalde kerkelijke for maties meer voor dan in andere. na aKKoora werven De steunactie voor de expeditie in Nederlands Nieuw-Guinca heeft tot nog toe vier ton opgeleverd. Dit heeft de penningmeester van de Stichting expeditie Ned. Nw.-Guinea, de heer H. Muller, meegedeeld. Volgens de voorzitter van de stichting, prof. Lam uit Leiden, be staat er nu goede hoop dat de voor genomen onderzoekingen tot een af gerond geheel kunnen worden vol bracht. Uit vele kleine bijdragen is geble ken dat de bereidheid tot storten op gironummer 478.000 aanzienlijk is, ter wijl het bedrijfsleven niet ten achter is gebleven de expeditie te steunen door financiële schenkingen, bijdragen in natura of kortingen op gelevérd materiaal. Het verschil tussen het benodigde bedrag en de tot dusver ontvangen bij dragen kan echter moeilijk worden aangegeven, omdat de expeditie uiter aard op enkele punten niet met een vaststaand budget kan werken. De politic heeft vrijdag met gummi stokken een charge uitgevoerd om 200 a 300 Afrikaanse vrouwen te versprei den die de politie tijdens een incident bij een Afrikaans bierhuis in Pieler- maritzburg bestormden. Zij gooiden een paar flessen en ste nen naar de politie, gingen door de achterdeur het bierhuis binnen en gooi den een paar tafels omver. Een In diër en een Afrikaan werden gearres teerd. Alle bierhuizen werden gesloten en in 't gebied patrouilleerden sterke politiepatrouilles. In Oemzinto aan de zuidkust van Natal werden 84 vrouwen, die gearres teerd waren wegens het veroorzaken van relletjes, veroordeeld tot vijftig gulden boete of een maand gevange nisstraf. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor zes is de 21-jarige Fransman E. J. Le- fèvre uit Colombes (dep. Seine) bij Kijkduin in zee verdronken. Hij was juist met een vriend op het kampëer- centrum Ockenburg te Den Haag aan gekomen en daarna in zee gegaan De jongeman kon niet goed zwemmen. Op het strand in Heemskerk is bij het zwemmen in zee de tienjarige A. G. Beentjes* uit Heemskerk verdron ken. T_| ET is ons nooit duidelijk gewor- den, hoe dit in overeenstemming is te brengen met de heldere uit spraak uit 1 Timothcus 2 vers 1: „Ik vermaan u dan allereerst smekingen, gebeden, voorbeden en dankzeggin gen te deen voor alle mensen, voor koningen en alle hooggeplaatsten, op dat wij een stil en rustig leven mogen leiden in alle godsvrucht en waar digheid„Terecht heeft men dan ook eeuwenlang tijdens onze oude re publiek in het formuliergebed week in weck uit bij de predikatie zeer uitvoe rig in het gebed vóór de predikatie juist deze personen in Gods bijzondere hoede aanbevolen. De gemeente moest niet alleen we ten welke grote betekenis het ambt der Overheid had, zijnde Gods dienares se, maar ook welke grote behoefte juist de dragers van het overheids gezag hadden aan Gods bijzondere lei ding. Leiding bij het vervullen van een taak, die haast te groot is voor een zondig mens. En, om slechts op één voorbeeld te wijzen, de Gereformeerde Kerken heb ben bij de hernieuwde vaststelling van de tekst van enkele formuliergebeden, niet nagelaten uitvoerig te spreken over de wereldlijke regering en over haar belangrijke taak bij het bestrij den van „alle schandelijkheden en on gerechtigheden". Deze passage volgt onmiddellijk op die, welke betrekking heeft op zending en evangelisatie en gaat terecht vooraf aan het gebed voor hen, die door armoede, gevangenis, krankheid des lichaams e.d, worden gekweld. Vandaar dat het ons altijd bevreemdt, wanneer juist dit gedeelte van „alle nood der christenheid" met grote gelijkmoedigheid en zonder enige scrupule, aan de voorbede der ge meente wordt onttrokken. Verder is bepaald: 4 De Schelde betaalt aan de rederij van Carras twee miljoen gulden vergoeding wegens gebreken, die de motoren van de vier reeds door De Schelde geleverde schepen zou- 1 den hebben vertoond; Deze scheepswerf betaalt bovendien aan de Shipping Development Cor poration de termijnen terug, die al werden betaald op de zes nog te bouwen schepen; g Carras trekt de tegen De Schelde aangespannen procedure bij de Rot terdamse rechtbank in en y De NDSM zal de bouw van de vijf tankschepen normaal voltooien. Dit is vrijdagmiddag daags na onze publikatie over de gerezen moeilijk heden meegedeeld op een door het ministerie van Financiën te Den Haag in verband met deze affaire gegeven persconferentie. Hoeveel de schade, die van deze regeling het gevolg is, zal belopen en in welke verhouding deze zal wor den gedeeld, kon men nog niet zeg gen. Het hangt af van de opbrengst van de zes niet afgenomen schepen. Men kon ons daarom evenmin zeg gen, hoe groot de schadepost uit eindelijk voor de Staat zal worden Men meent echter, dat dit een „aan vaardbaar" bedrag zal zijn. Weliswaar is de vrachtenmarkt ongunstiger dan enige jaren geleden wat een daling van de prijzen van schepen tot gevolg heeft maar nog steeds is er behoefte aan nieuwe vrachtschepen. Aldus werd op de persconferentie gezegd. Met het oog op de ongunstiger vrach tenmarkt, heeft men het van Neder landse zijde in deze zaak met Carras' concessies moeten doen. „Er is hier sprake van moeilijkhe den, die het gevolg zijn van de on gunstige situatie op de internationale vrachtenmarkt. Het is in deze positie normaal, dat de scheepswerven de re der behulpzaam zijn bij het zoeken van een oplossing voor het gerezen pro bleem". ze fondsen extra projecten worden uit gevoerd, buiten de ontwikkelingsplan nen, die op de begroting staan voor Nieuw-Guinea. Deels zal het bedrag worden besteed voor een aantal afzonderlijke onder zoekingen op het gebied van de geo logie en de landbouw en o.m. voor een onderzoek naar de samenstelling van de Nieuwguinese bevolking Er wordt ook gedacht aan de op richting van een landbouwproefstation. Een ander deel van de fondsen is be schikbaar gesteld voor verbetering van de basisstructuur op Nieuw-Guinea. Hieronder zullen maatregelen vallen voor de verbetering van de sociaal- economische toestand, de aanleg van nieuwe en de verbetering van bestaan de wegen, de oprichting van een me disch centrum e.d. Het bedrag van de EEG-commissie is bedoeld voor het uitvoeren van pro jecten in een periode van vijf jaar, mei ingang van het in werking treden van de EEG-overeenkomst, 1 januari van dit jaar. Het ministerie van Zaken Overzee heeft thans een aantal pro jecten in studie, die met de beschik bare fondsen zullen worden uitge voerd. Als gevolg van de EEG-overeenkomst waaraan Nederland deelneemt, is ten behoeve van Nederlands Nieuw-Gui nea ccn bedrag van 35 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor ontwikke lingsprojecten. Dit heeft de voorlich tingsdienst van de EEG in Den Haag medegedeeld. Volgens inlichtingen van het minis terie van Zaken Overzee zullen met de- SLANK EN GLAD als een zeehond: de Amerikaanse atoom-duikboot ^kipjack" in de haven van de Britse haven Portland, uiaar het schip gisteren is aangekomen. Artsen - automobilisten De Cubaanse premier Fidel Castro heeft Amerika ervan beschuldigd steun te verlenen aan de contra-revo lutionairen van Cuba in een poging zijn bewind omver te werpen. De premier viel in een rede voor de televisie de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de, Ame rikaanse staten aan en noemde deze een „farce". Hij stak de draak met het programma van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, dat tot doel heeft aan de Ca- raïbische crisis het hoofd te bieden., Castro verklaarde, dat in de afgelo pen weken uit het buitenland vier maal een zending wapens verzonden is aan zijn vijanden in Cuba een uit Amerika en drie uit de Domini caanse republiek. Alle vier de zendin gen zijn onderschept. Castro zei, dat Cubaanse „oorlogs misdadigers", die onderdak hebben Jn Amerika, toegestaan wordt te doen wat zij willen. Hij zei verder, dat vliegtuigen, met basis in Miami, bij de Amerikaanse staat Florida, her haaldelijk naar Cuba gevlogen zijn om biljetten tegen de regering uit te strooien en oorlogsmisdadigers op te pikken. Cubaanse militairen hebben donder dagavond een uit de Dominicaanse re publiek afkomsitg vliegtuig buitge maakt, dat met opstandelingen, wa pens en munitie op het viiegveld van Trinidad landde. (Advertentie) Levens-, Studie- en Uitzet-, Lijfrente-, Pensioen- en Begrafenisverzekeringen: Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. TJB O voor alle verzekeringen. Volgens de Vereniging van Artsen- Automobilisten valt de toestand waarin het Nederlandse autopark ver keert, erg mee. Om dit te bewijzen en om de ANWB te corrigeren, heeft zij een on derzoek ingesteld. Directe aanleiding hiertoe was een recente publikatie van de ANWB, die betrekking had op de 7000 auto's, die de toeristenbond gedurende de eerste zes maanden van dit jaar in zijn tech- nostations heeft onderzocht. Deze publikatie was nogal alar merend: in 37 procent van de gekeurde auto's was de stuurinrichting defect, in 43 procent de remvoeringen versle ten, in 55 procent het loopvlak van een of meer banden versleten, enz. De Vereniging van Artsen-Automo- bilisten, die zich.erop beroemt over de oudste technische dienst te beschikken, heeft nu deze cijfers op hun juistheid gecontroleerd. Van 1000 bij haar ge keurde auto's werden de gebreken na gegaan- De uitkomsten waren heel wat gun stiger: in 1,9 procent van de gevallen moesten de banden terstond worden vervangen; in 0,9 proeent leverde de stuurinrichting zoveel gevaar op, da: directe revisie nodig was; in 0,6 pro cent bleken de remmen ónbetrouwbaa: of niet te werken. Deze verschillen zijn,- aldus jhr. H Beelaerts van Blokland, voorzitter van de georganiseerde autorijdende artsen, niet veroorzaakt doordat hel wagenpark van de artsen zoveel beter verzorgd is dan de rest. „Het tegendeel is eerder waar", >o zei hjj, „want ten eerste is de dokters auto vaak aan abnormale slijtage on derhevig en ten tweede kopen vele, vooral jonge artsen, tweedehands auto's". Jhr. Beelaerts van Blokland zocht het verschil in een onjuiste indeling door de ANWB van de gevonden ge breken. „Er is verschil tussen een nor male slijtage en een slijtage, die tot een gevaar opleverend gebrek is gewor den". „Het criterium is: wanneer is een wagen zo ontoelaatbaar slecht, dat hij gevaar oplevert. De ANWB heeft naar dit criterium niet gezocht, doch rijpe en groene gebreken onder een en dezelfde noemer gebracht. Resul taat: een onverantwoordelijk hante ren van de verkregen cijfers. Gevolg: het publiek wordt nog benauwder dan het ai is. Daar is niemand mee gebaat". De achtergrond van de regelmatig door de ANWB de wereld ingezon den alarmkreten is volgens de art sen-automobilisten het streven van de ANWB om de autotechnische keu ringen geheel in handen te krijgen ais deze eventueel verplicht zouden worden. Er zijn verscheidene organi saties die keuringen verrichten, maar het staat natuurlijk erg goed ona het apparaat te zijn waarbij het meeste aan het licht komt. „Wij houden het er echter op", al dus jhr. Beelaerts van Blokland, „dat er beslist geen reden is tot alarm. Dat bleek trouwens ook wel uit het feit, dat slechts 1 a 1% proeent der" verkeersongevallen wordt veroor zaakt door een technisch gebrek of feilen. Het is zeer de vraag, of door verplichte keuringen dit percentage noemenswaardig terug te brengen y.nu riin" MEN begrijpe ons niet verkeerd. Wij pleiten hier niet voor speciale politieke wensen, maar voor een vol doen aan de Bijbelse waardering van het staatkundig beleid als zodanig. Onze reformatorische voorvaderen hebben, ondanks hun republikeinse in stelling, heel goed geweten, dat het ambt der Overheid, de politieke of burgerlijke regering, gerekend moet worden onder de uitwendige middelen der zaligheid. De uitvoerige vermel ding in het publiek gebed, was geen opgelegde plicht, maar gevolg van hun inzicht in de grote betekenis van deze gave „van onzen goeden God". In onze dagen moest dat eigenlijk nog meer spreken. Er vaart door het openbare leven een toenemende drang naar de vervulling van materië le behoeften. Zelfs bestaat de verlei ding om ter wille van stoffelijke voor delen minder acht te slaan op de gro- le geestelijke voorrechten, die ons volk nog geniet. En nu houden onze democratische instellingen in. dat iedere Nederlan der mede verantwoordelijk is voor het juiste functioneren van ons stau'sbe- stel. Niemand kan zich aan zijn aan deel onttrekken, zonder zijn staatkun dige roeping te verwaarlozen. Vele van onze rechten en vrijheden hebben na een langdurige politieke worsteling hun waarborg gevonden in de bepa lingen der grondwet, men denke aan onze godsdienstvrijheid. Wat krijgen de Kerken grote kansen door het be schermend en steunend beleid der Overheid, als Gods dienaresse, ook de Kerken ten goede. Dat beleid moet gedragen worden door het gebed, ook door het openbaar „Even begrijpelijk is het, dat de staat in het algemeen, belang en in dit speciale geval een steentje bij draagt tot deze oplossing. Wij zijn over het thans bereikte akkoord zeer verheugd. Het was beter een regeling te treffen dan het tot een uitbarsting te laten komen. De stroppen zullen gezamenlijk worden gedragen". Het water van de Traunsee is het Oostenrijkse stadje Gmunden binnen gedrongen na veertig uur onafgebroken regenval, die grote overstromingen ver oorzaakte in Salzkammergut en Ne der- en Opper-Oostenrijk. Pacific Lighting Nettowinst 12 maan den per 30 juni S 22.72S.051 i23.56S.341) of 2.5A l3.17j per aand. (Advertentie) (Advertentie DE depressie, die gisterochtend bij Ierland was gelegen, trok naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland. Intussen is boven West- Europa de luchtdruk weer flink ge stegen, hetgeen de vorming van een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaye tot gevolg had. Dit hoge drukgebied breidt zich verder uit, zodat voor ons land morgen cp de meeste plaatsen droog weer wordt verwacht met zonnige perioden. De temperaturen blijven gematigd door het voortduren van een zwakke aanvoer van polaire oceaanlucht. De warmte in Europa handhaaft zich in Duitsland, waar gisteren tempe raturen tot 30 graden werden ge meten. Aan de grenslijn tussen deze warme lucht en de minder warme in Frankrijk en onze streken viel in de afgelopen nacht vrij veel regen langs de bovenloop van de Rijn. Ook langs onze oostgrens kwamen de afgelopen nacht enkele regen- en onweersbuien voor. Boven Noordwest-Rusland hand haaft zich een hogedrukgebied met vrü warm en zonnig weer tot in Finland en Zweden. COMMISSIONAIR IN EFFECTEN Kantoor: O. Z. Achterburgwal 173 Telefoon 47126. Privé: Olympiakade 60. telef 94152. Amsterdam. Voor al uw effectenzaken De Oostenrijkse autoriteiten zijn van oordeel dat, als er niet meer regen valt, het ergste van de overstromin gen die vele delen van het land hebben getroffen, voorbij is. Terwijl in het oosten en zuiden nog gebieden onder water staan, herstei len de toeristengebieden van Salzburg; Opper- en Neder-Oostenrijk zich gelei delijk van de watersnood, die veroor zaakt werd door een onafgebroken regenval van ruim veertig uur. Van enige rivieren, zoals de Salz- ach die door Salzburg stroomt, daalt het peil. De Donau stijgt echter nog. Vele toeristen zijn op zoek naar hun kampeeruitrusting die zij enige dagen geleden, bij hun vlucht voor het water hebben moeten achterlaten. In de omgeving van het Attermeer is de weg tussenWeyregg en Stein- bach op '23 plaatsen door aardverschui vingen geblokkeerd. Het zal weken duren voordair deze weg weer voor het verkeer kan worden geopend, al dus hebben plaatselijke autoriteiten meegedeeld. De autoriteiten trachten een motorbootdienst te organiseren om de verbinding tussen de twee plaat sen te onderhouden. gebed in het midden der gemeente, zodat alle gemeenteleden zelf weer ge voelen, hoe groot hun eigen verant woordelijkheid is. t EEN HELE GROTE DIT alles krijgt nog dieper zin, als wij het gehele voorschrift uit de eerste brief aan Timotheus lezen. Want na hetgeen wij zo straks citeer den volgt nog: „Dit is goed en aan genaam voor God, onzen Heiland, die wil, dat alle mensen behouden wor den en tot erkentenis der waarheid ko men". Dit is de machtige betekenis, mede van het gebed voor de Overheid. PROF. MR. L.W.G. SCHOLTEN, tCHTE ZWAKTE BESSEN LIMONADE

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1