De laatste hindernis m o itie eii ie ;er grepen Wrok tegen regerings- maatre el isenhower noodt prinses leatrix in Witte uis o! touw in combinatie voor „van Dam tot am-race Kleine landen toch aan hod Koopt op tijd uw zekerheid Mr. Marijnen spreekt Landbouwschap met HF/AT DOO Bezwaren tegen garantiebeleid Nederlander te Bo; ota doodt hele gezin iegtuig maakte noodlanding op zee Amerikaanse leger in Duitsland voor miljoenen benadeeld „IK VERLOOR ONDERWEG M'N VROUW" H TIJDENS DRUKKE REIS DOOR VER. STATEN e OVER TOEGEZONDEN RICHTLIJNEN Badgasten bij ijkduin aan gevaar ontsnapt PILOOT GERED Groot schandaal in Kaiserslautern Zonnig weer NATIONALE DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 J Directeur: H. DB RUIG ZEVENTIENDE JAARGANG No.4375 Zwakke tot (Geldig tot woensdagavond! IETS WARMER Droog, zonnig en opnieuw iets warmer, matige oostelijke wind. Morgen: zon op: 5.28 maan op: 20.09 onder: 19.53 onder: 6.3S Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT I[ ET staat nu wel vast, dat de alge- mene weduwen- en wezenverze- (IllpiliiSlllllllllllllliÉtfiW^MlilillillllllllflHilllllllliflllllll^BljjIUIllllltllllli^jlllllllltlllllllIjllil^lllllllllllllllillttllMliHIlllllllllillllllllllltlllllilllllllHIlIHlllfllfltSlllll PRINSES BEATRIX zal op 14 september, juist een dag voor Chrocstsjcw komt, de lunch ge bruiken bg| president Eisenhower. De Amerikaanse president heeft de Nederlandse prinses hiervoor een uitnodiging gezonden. Het schijnt dat Eisenhower eerst van plan was de prinses op 15 september uit te nodigen. Maar de lunch werd een dag vervroegd in verband met de komst van Elsenhower's Russische collega. (Van een onzer verslaggevers) Samen met de Koninklijke Nederlaaidsche Stoomboot Maat schappij en de N.V. Reederjj voorheen Gebr, Goedkoop heeft het Dagblad Trouw een combinatie gevormd die zal deelnemen aan de „Van Dam tot Dam-raee" (IJNoordzeekanaal-race 1959) die volgende week donderdag, vrijdag en zaterdag wordt gehouden. Deze combinatie strijdt in de toerklasse mee om één van de prijzen en heeft daartoe een plan ontwikkeld, dat met het oog op de mogelijkheid van „diefstal" door concurrerende racers pas zal worden bekendgemaakt op het ogenblik dat de verte genwoordigers van deze combinatie in Amsterdam starten De KNSM-Goedkoop-Trouw-equipe zal slechts éénmaal de afstand tussen de hoofdstedelijke en Zaandamse Dam afleggen en wel in de richting van de Zaanstreek. Zoals men weet start men op de zogenaamde rozet van kleine steentjes op de Dam te Amsterdam en is de finish op het tegelplateau rondom het Czaar Peter-standbeeld van de Zaandamse Dam. Aangezien het wedstrijdreglement, dat de organisatie van deze race (de Zaanse VVV) heeft samengesteld, voorschrijft na 10 uur 's morgen5 te starten en niet na 19 uur 's avonds te finishen zal de KNSM- Goedkoop-Trouw-equipe tussen deze twee tijdstippen de reis Ned. ontvangst Tulpebol iprek met Herter Zon onder NTEVREDENHEID onder de inheemsen heeft opnieuw tot ongeregeldheden geleid in de Zuidafrikaanse provincie Natal. Nadat inboorlingen gedurende het weekeinde reeds op grote schaal branden hadden gesticht bü Pie- ter Maritzburg, kwam het giste ren tot relletjes in Oemtwaloemi. Zuid-Natal. KIND VIEL MET HOOFD OP RAND VAN BUFFER zuidelijke charme zakelijke zuinigheid «onaf f 4790.- Nog meer bedenkingen Overleg tussen Londen en Moskou over Laos Toestel gezonken Fanny ivas weg MUtliaii Wit» «te Withstraat 23 Tel et. 113700 <0 LI Postbue lila Postgiro Nc 424519. Klachtentaenat abonnementen 16 !i 19.30 uur. Zaterdags 17— 8 uur. Telefoon 113700. ^OnTCnbates Huygenapleta Telefoon 1834(17 (3 lijnen). Postbus 1091 - Postgiro No. 434867. Klaehtenddenst: 18201830 Telefoon 362369 Derdnsebtt Spuiweg IX - Telef. 4870. aeUeduns Thomas a Kemptetnst 8e - Teïef. 63431. Abosn jfuentsOTis 61 cent por week. t3.88 per maand, 730 per .jtwartaaL Isa» nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks. Ttotuc* kering op 1 oktober a.s. in werking gal kunnen treden. Reeds de vorige minister-president, pret Beel, heeft indertijd een toezeg ging in deze richting gedaan. De Invoering per genoemde datum bleef evenwel toch min of meer du bieus, zolang het niet zeker was «iat d« volksvertegenwoordiging tijdig klaar zou kunnen komen met de be handeling van het wetsontwerp tot aanpassing van de overheidsweduwen- en wezenpensioenen. Het betreft hier een moeilijke en in gewikkelde materie, welke onmogelijk overhaast kan worden afgedaan. De regering diende reeds enige tij geleden een ontwerp aanpassingsrege' ling bij het parlement in, doch het! liet zich al spoedig aanzien dat het wel diep in het najaar zou wordet voor deze zaak in kannen en kruiken zou komen. EEK dan eens is er, ook in het IVf parlement, op aangedrongen dat de invoering van deze belangrijke so ciale wet geen vertraging zou onder vinden van een eventueel niet tijdig gereed zijn van de zgn, aanpassings- regeling. De minister van Binnenlandse Za ken, mr. Toxopeos, heeft in Juli tij ricn» de behandeling van de nota over het sociaal-economisch beleid nader beraad toegezegd, want ook de rege ring hechtte er buitengewoon veel waarde aan dat de weduwen- en we- zenverzekering in elk geval per 1 ok tober *-3- zou ingaan. De regering wenste te vermijden, zulks wegens de daaraan verbonden ernstige bezwaren, de wet op een la tere datum dan 1 oktober in te voeren en daaraan dan terugwerkende kracht te verlenen. Voorts wa- voor haar on aanvaardbaar de gedachte de wet toch maar op 1 oktober a.s. in wer king te doen treden en daa de over- heidsweduwen- en wezenpensioenen voorlopig in het geheel niet aan te passen en daarmee te wachten totdat het parlement de noodzakelijk geach-j^ te aanpassingsregeling zou hebben be handeld. ONRUST IN NATAL VOOR de hier liggend? problema tiek is nu een voorlopige oplossing gevonden. Verleden week is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend' waarbij een tijdelijke aanpas singsregeling wordt voorgesteld, welke slechts zal gelden voor bet laatst* kwartaal van 1959. Het betreft hier een vereenvoudigd wetsontwerp dat zo nauw mogelijk aansluit bij de aanpassingsregeling vervat in de wet van 20 december 1956 die dezelfde materie voor de AOW be handelde. Op deze wijze wordt bereikt dat de wet toch op 1 oktober aj. in wer king zal kunnen treden en dat tevens de volksvertegenwoordiging alle gele genheid krijgt de definitieve aanpas singsregeling op haar gemak te bekij ken. Het laat zich aanzien dat het ver eenvoudigde aanpassingswetje weinig tegenstand zal ontmoeten. Zodoende zal dan binnenkort ook de laatste hin dernis, welke de inwerkingtreding van de algemene weduwen- en wezenver zekering nog in de weg stond, zijn op geruimd. Jarenlang is aan de voorbereiding van deze wet gewerkt Het zal er nu dan eindelijk van komen! Aan de lunch zal tok de Amerikaan se minister van Buitenlandse Ziaken Christian A. Herter aanzitten. Welke andere vooraanstaande persoonlijkhe den nog meer inlicn worden uitgeno digd, staat nog niet vast. Prinses Beatrix maakt de reis naar de Verenigde Staten in het kader van de Henry Hudsonherdenking. Zij komt op vrijdag 11 september met het nieu- we vlaggeschip van de HollandAme rika I4j«, het s.s. Rotterdam. Te Gra- vesand Bay stapt de Prinses 's morgens vroeg ove: op Hr. Ms. torpedojager .Gelderland". Aan boord van dit schip zal de Prin ses een grootse intocht maken in de haven van New York Helikopters, braadweerboten en vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zullen haar begroeten. Aan de wal wacht prinses Bea- trix een nog grootser ontvangst: de zgn. ticker tape parade, die in New York slechts de groten der aarde ten deel valt. Hieraan nemen tevens oen heden van de Amerikaanse strijd krachten en 48 matrozen van de „Gelderland" deel. Nadat de Prinses in New York aangekomen zal zijn wacht haar een drukke tijd Dit blijkt wel uit het officiële programma dat gisteravond laat is bekendgemaakt. In het kort is het schema van de reis als volgt: Zaterdag 12 september brengt de Prinses 03. een bezoek aan ie Neder landse gemeenschap in New York. Men verwacht dat ongeveer vijftienhonderd mensen aanwezig' zullen zijn in het park op Governors Island, waar de ont vangst wordt gehouden. Governors Island is één van de meest historische plekjes var New York. Het eiland ligt in de monding van de East River op ongeveer 800 meter van de zuidelijke punt van Manhattan. Zondagmorgen 13 september gaat de Prinses naar de kerk; 's middags maakt zij met het jacht van de heer La urence Rockefeller sen boottocht om Lower Manhattan. Maandag is er eerst de lunch op het Witte Huis en 's avonds een gala diner aan boord van de „Rotterdam". Dinsdag volgt oa. een bezoek aan een tentoonstelling over Nieuw-Guinea; woensdag 16 september wordt het ge bouw van de Verenigde Naties be zocht. De volgende dag verlaat de Prin ses New York om in het Sterling Bos de eerste tulpebol te planten van de daar aan te leggen tuinen die geïnspireerd zijn op de Nederlandse Keukenhof. Weer een dag later, op vrijdag 18 sep tember, bezoekt de Prinses de 300 jaar oude Old Dutch Reformed Church. Za terdag neemt zij een Hudson-parade af in Albany. Na een rustige zondag met o.a, een kerkdienst in de Albany Dutch Reformed Church, vertrekt prinses Beatrix maandag 21 september per KLM-vliegtuig naar Nederland. Volgens een hoge functionary van het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken wordt verwacht dat de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken. Herter, die president Eisen hower bii zijn aanstaande bezoek aan Europa zal vergezellen, aanwezi- zal ziin op een bijeenkomst van de NAVO op 3 september in Parijs. Een uiteindelijke beslissing over het houden van die bijeenkomst, zal mor gen op de wekelijkse bijeenkomst van de permanente NAVO-raad worden genomen. Door deze NAVO-bi] eenkomst met Herter zouden ook de stemmen van de kleinere landen gehoord kunnen wor den in verband met Chroestsjew's be zoek aan de V.S. Vooral België heeft zeei voor het horen van de kleine landen gepleit. l Advertentie! Zon op Afrikaanse vrouwen brachten hier zeven bassen tot staan. Ze eisten van de chauffeurs, lat zij hen naar Dur ban en Pleter Maritzburg zouden bren gen. D< vrouwe» wilden hun stamge noten die daai in de gevangenis zit ten „redden". Verleden week werd «en aantal vrouwen gevangen gezet omdat zij regeringseigendommen vernield hadden. De politie arresteerde verscheidene vrouwen, van wie sommigen messen voor het snijden van suikerriet hadden gestolen. Ze bedreigden hiermede de politie. Eenheden van de politie en het leger rijn maandagochtend uit Pie- ter Maritzburg naar Opi in Zuid- Nata! vertrokken, waar zich onge regeldheden hebben voorgedaan in de buurt van een kerk waarin zich eer kleine -.evenduizend inheemsen, hoofdzakelijk vrouwen, hadden ver enigd. Politiepatrouilles zijn ook uitgezon den naar andere roerige gebieden in NataL Q.a. naar St "Faith waar Afri kaanse vrouwen weigerden belasting te betalen. Hier werd de rust spoedig hersteld. Een polïtiegroep is uit Fort Shepstone naar Hafa aan de kust gezonden, waar 126 vrouwen zijn ge arrestee rd. Vm bevoegde Afrikaanse zijde zijn drie hoofdzaken genoemd vcor de on rust In de eerste plaats is er wrok onder inheemse vrouwen omdat zij tanks met water hebben moeten vullen zon der hiervoor betaald te zijn. Verder zijn er klachten over de be lastingen Ten slotte wordt de controle op de toeloop van inheemsen naar de steden beschouwd als een maatregel om hen te dwinger, als goedkope werkkrach ten in landbouwbedrijven te fungeren terwijl zü in de steden meer zouden kunnen verdienen. In Natal was het vandaag rustig. eD toestand blijft echter gespannen. Te lm pop» hebben Europese boeren drie comités van „waakzaamheid" ge vormd om de te velde staande oogst en machines te beschermen. /Van een onzer verslaggevers) Tijdens he spelen op spoorwegwa gons hij de Werkspoorlaaa te Utrecht is nedenmorget omstreeks tien uur de elfjarige Theo Spelt, Van Egmondkade 4 te Utrecht, met zijn hoofd op de scherpe rand van een buffer gevallen. De jonge: overleed tijdens he vervoer naar het Stads- en Academisch Zieken huis. Artne—rennp I ("Van onze parlementaire redacteur) r\E minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, heeft aan het Landbouwschap enige richtlijnen toegezonden voor de in het komende jaar te voeren landbouwpolitiek. Vandaag zou de minister met vertegenwoordi gers van het Landbouwschap een bespreking over deze richtlijnen hebben. Naar wij vernemen zijl de plannen va» de bewindsman niet bijzonder enthousiast ontvangen. Met name ten aanzien van het i* arantiebeleid heeft men In landbouwkringen ernstige be denkingen Het schijnt, iat minister Marijnen ook voor het komende melkjaa het gedeelde marktrisico wenst te hand haven. Dit betekent, dat de overheid het verschil tussen ie opbrengst van de gegarandeerde hoeveelheid en de garantieprijs niet geheel mor haar •ekening neemt Wanneer het verschil groter is dan ƒ5,per 100 kg. Eten zal he meerdere gelijkelijk tussen de overheid en de producent dienen te worden gedragen. D< georganiseerde landbouw heeft destijds tegen het gedeelde markt risico ernstig bezwaar gemaakt. Men achtte dit beleid in strijd met de af spraken, die tussen de regering en de landbouw waren gemaakt. Minister Vondeling zette echter door en de Tweede Kamer heeft zich zij het node bij de beslissingen van de minister neergelegd. Nu ook mr. Marijnen. een beleid an gedeeld marktrisico wil doorvoeren, .orden dezelfde bezwaren gehoord. Van *:en garantie is eigenlijk geen sprake meer, zo redeneert de georga niseerde landbouw. In feite wordt hef minimurn-bestaansinkomen van de boer aangetast Ook tegen enkele andere punten va* het voorgestelde landbouwbeleid heeft men bedenkingen, maar de bezwaren wegen hier niet zo zwaar. Zo schijnt de minister voor bepaalde produkte. niet de landelijke gem ideide kostprijs als uitgangspunt te willen nemen, maar een regionale kostprijs. Men hoopt, dat mr. Marijnen in de vandaag begonnen besprekingen ont vankelijk zal zijn voor de bezwaren, die van de zijde van het Landbouwschap naar voren gebracht zullen worden. Engeland en de Sowjet-Unle hebben voorstellen uitgewisseld voor het her steilen van de vrede in Laos. De itwisseiing vond .Maats tijdens een bijeenkomst op het Foreign Office van minister van Staat John Frofumo en de Sowjet-amb&ssadear Jacob Malik. De directeur van de KLM voor Co lumbia en Ecuador, de heer A. de K. (36), heeft vrijdag in lijn woning in een luxueuze buitenwijk van Bogota zijn 32-jarig< echtgenote en si|n twee kinderen van 19 en 1 laar om het leven gebracht en daarna de hand aan zich- zelf geslagen. Fas gisteren werd lit ontdekt. De Nederlands:; familie De K. woonde al vier jaar in de Colombiaanse hoofdstad. Het drama werd ontdekt door KLM- functionarissen, die naar het huis waren gegaan, ongerust door de langdurige afwezigheid van hun directeur. Omtrent het motief tast men volledig in het duister. De politie neemt aan, dat de beer De K. in een vlaag van. waanzin heeft gehandeld. Niettemin wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld om de mogelijkheid na te gaan of de vier personen wellicht door een onbekende zijn gedood. Door ziin vliegtuig, dat in het on een Ie was geraakt, even buiten de kustlijn een noodlanding op zee te la- Amerikaanse en Dnitse autoriteiten onderzoeken op het ogenblik een gi gantisch schandaal over misbruik van geld en materiaal van het Amerikaanse leger. De Duitse politie heeft bekendge maakt dat ruim honderd Duitse em ployés van het Amerikaans leger en een onbekend aantal Amerikanen er van verdacht worden de hand In deze affaire te hebben gehad, Duitse em ployés hebben in de tijd van het leger en met bouwmateriaal van het leger 28 huizen gebouwd voor Duitsers die in dienst zijn van de service-afdeling Kaiserslautern van bet leger. Een va; de huizen werd gebouwd compleet met zwembad. Het van de Amerikanen ge stolen materiaal was van Duitse fir ma's gekocht De schattingen aangaande het door het leger geleden verliet lopen van twee tot tien mUjoen dollar. Een woordvoerder van het Ameri kaanse hoofdkwartier in Heidelberg zei vrijdag, dat men ook beweerd heeft dat militairen, die onregelmatigheden aan meerderen meldden, gedegradeerd of ontslagen zijn. ten naken, heel d« 46-jarige vlieger B. de Geus uit Voorburg gistermiddag niet alleen zijn leven, maar ook dat van een aantal badgasten aan bet strand onder Kijkduin bij Den Helder gered. Oe heer De eus was met zijn Harvard PH-NIB opgestegen van het vliegveld op Texel met achter zich een doelzak ten behoeve van oefeningen voor de luchtdoelartille rie, die bil Kijkduin ligt. Juist bo ven de stellingen kreeg het toestel zo'n hevige vibratie, dat de huidpla ten van het toestel vlogen. Op dat moment vloog de heer De Geus n de richting van de zee. Hij koppelde onmiddellijk de doelzak af en draaide zijn toestel in zuidelijke richting om het op het strand te zet ten. Toen hij voldoende hoogte had ver loren om te landen bleek hij echter boven een strandgedeelte te zijn, waar zich veel badgasten bevonden. De heer De Geus heeft daarom zijn toestel een meter of vijftig van het strand in zee doen neerkomen Hij slaagde erin tij dig uit de cockpit te kornei en het strand te bereiken. Hei toestel, dat in gebruik was bij Aero-Ypenburg, Is ge zonken. Alleen bij eb komt de staart boven water. lilliiil!ll!llll![|||l!llilil!lll!ll!lll!llllil!l!illll!lll!Jilil|||||||||)||) HET hogedrnkgebied, dat bij ons zonnig weer veroorzaakt, ver plaatst zich nu langzaam in ooste- ïijke richting en was vanochtend juist ten noorden van de Wadden- kast gelegen. Het breidde zich het afgelopen etmaal vooral over Scan dinavië en Duitsland uit, waardoor aan de langdurige regens in deze streken een einde kwam. Aan 4e westkant van het hoge drukgebied trok dicht langs Schot land een storing naar het noord oosten. Een volgende diepere de pressie, die midden op d oceaan is gelegen, koers: eveneens in noord oostelijke richting naar IJsland. Het genoemde hogedrnkgebled wordt echter door deze ontwikke lingen niet aangetast et zal «tan ook onverminderd het weer bü ons blij ven bepalen. Verwacht wordt dufc dat het droge en zonnige weer voort duurt, waarbij morgen de middag- temperaturen opnienw Iets hoger zullen worden. Maandagmiddag is in Amsterdam de 14-jarige scholier George Berentsen in de Amstei verdronken De jongen, die niet kor; zwemmen, was onde een vlot geraakt van het gemeentelijk botenhuis bij de Berlagebrug. (Van onze correspondent) Een onthutste meneer kwam zondag bij de politie in Apel doorn aangifte doen van een niet alledaagse vermissing. Hij was in Limburg met vakantie geweest met zijn vtouw en ©p de terug weg naar Haren (Gr.), waar hij woont ontdekte hij plotseling, dat zijn vrouw, met wie hij meende nog pas geleden in ge sprek te zijn geweest, niet meer op de duo van de bromfiets zat. Hij herinnerde zich wel ergens bij een kruispunt in Apeidoora stil V; hebben gestaan om op een ANWB bord te kijken. Toen hij ie goede richting had ontdekt had hij zonder aarzelin gas ge- geven en was weggereden. Mei de politiewagen werd de Groninger daarna hulpvaardig 'angs de verschillende kruispup - ten gereden tot hij op de kruising EendrachtstraatArnhemseweg tot zjjn grote vreugde zür wou ontdekte, die zo verstandig was geweest rustig- Je gebeurtenissen >p dit punt af te wachten, nadat haar man er zo ijlings vandoor was gegaan en haar geroep blijk- baar niet had gehoord. De onbekend gebleven Gro ninger overtuigde zich er ter- de.» van of vrouwlief veilig achterop zat, toen men na een hartelijk afscheid van de be hulpzame politie de reis naar het noorden voortzette Het spijt ons wel, maar we moeten toch constateren, «lat do het bromfietsend deeï der natie wel wat nonchalant wordt omgesprongen met de vrouwen, die zo vriendetijk zijn de tochtjes door hun aanwezigheid luister Jij te zette»; om deze bewering te staven is hier nog een geval van een verdwenen vrouw Twee bromfietsers uit Sittard, vader en zoon, iwamea bij de Êjolitie te Delft beel zenuwach tig vertellen, dat zij Fanny had- der: verloren. Fanny was de ver looide van d« zoor en zij had op d duo gezeten bij inur aan staand e schoonpapa Is Rotter dam zat z|j er nog, maar in Delft was zij weg Om een lang verhaal kort te maken, Fannj zat intussen ai hoog en droog op de bestemming van het drietal bü familie in Den Haag. Nabij Overschie, -waar de pas gerepareerde Zwetb brug de bromfietsers enige moei- lijk «den had bezorgd, was zij tonder lets te zeggen afgestap en daardoor had ze ever later verloofde en aanstaande schoon vader voor het nakijk; n. Per taxi reed ze toen naar Den Haag, WMF enkele ures later een blij de hereniging plaats had.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1