TIENDUIZENDEN OP DE BEEN BRANDSTOF DUURDER President confereert met Adenauer Ook moeder in arrest BURGEMEESTER ALS KIKKER OVER BODEM VAN NOORDZEEKANAAL' ever m een zwaaiende bak Spektakelstuk tussen Aïnsterdam en Zaandam bet IJ Stoet bleef steken in mensenzee Gebed voor Eisenhower Kernproeven in V.S. verder opgeschort Atoom-overleg in Genève verdaagd Luchtbellet] es van burgemeester Zwevend boven CAO voor beambten in metaalbedrijf ook goedgekeurd Ererondjes van Trouw !iew«lking ZEVENTIENDE JAARGANG No, 4383 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1939 poXrfifo? .'pós^'r S',a rei^°362589 'V Directeur: ti. DE RUIG Per 1 september PRESIDENT EISENHOWER heeft vanmorgen, staande in een open auto tijdens een rit van Bad Godesberg naar de residentie van de Westduitse president Heuss in Bonn, met de brede glimlach die in Amerika de „Eisenhower grin" wordt genoemd, de tweede ovatie van tienduizenden Duitsers in ontvangst genomen. Gister avond bij zijn aankomst in de Duitse bondsrepubliek was de Ameri kaanse president eveneens uitbundig toegejuicht door een enorme menigte. Drie kwartier duurde vanmorgen de rit. die Eisenhouver onder meer langs een Amerikaanse woonwijk'in Plittersdorf voerde. Heuss ontving de president hartelijk en stelde zijn gekozen opvolger, dr. Lübke, aan hem voor. Na een half uur reed Eisenhower, weer onder luide toejuichingen, door naar de bondskanselatij. waar hij met kan selier Adenauer begon aan de voorbesprekingen in verband met zijn komende ontmoeting met de Russische premier Chroestsjew. De perssecretaris van Eisenhower, Hagertv, zei dat de besprekingen tussen de Amerikaanse president en Adenauer strikt geheim zijn. De regeringsleiders confereren alleen in,het bijzijn van een tolk. De Amerikaanse en de Duitse minister van Buitenlandse Zaken. resp. Herter en Yon Brentano. bevonden zich in de omgeving. „Ongelofelijk' Spandoeken de verf voor het schillerfeest Wegen geblokkeerd Diefstallen van 13-jarige O Kikvorsman Zie verder pag. 3. Ie kol.) Aardbeving in Mexico (Geldig tot vrijdagavond) VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Morgen: Zon op: 5.43 Maan op: 00.06 onder: 19.39 onder: 15.54 Rotterdam. vVvLtfe ae Wiuiiiiaai <to relet iimiih m tv Postbus XI12 Postgiro No. <1243X9 Klachten dienst-abonnementen Uup Zaterdags 17-18 uur. Telefoon 115700 Thomap - Kprnoisstraat «a '-lel. 65451. '»-G raven luce Dordrecm.; Schiedam: ABonnementspri).- SI cent oer wees. i a,65 per maand 11 so pk kwa.-W.aL Los* „«maner» >S cent. 'vLSSft daaeUto. Eisen Duitse EISENHOWER Terwijl Eisenhower en Adenauer aan hel confereren waren marcheerde voor de kanselarij een eenheid van de grenspolitie af onder het zingen van populaire marsliederen, waaronder een over het wonderschone Silezië en het verlangen dat weer te zien. Silezië ligt aan de overzijde van de Oder. Het lied is zeer populair onder de Oostduiise vluchtelingen. In de loop van de dag zal hower een persconferentie geven, de eerste die hij als-president'-buiten-de eigen landsgrenzen belegt. ■Men schat dat gisteravond een kwart miljoen mensen op de been waren bij de aankomst van de Amerikaanse pre sident. Langs de route van het vlieg veld Wahn naar Bonn een afstand van circa 32 km stond een onafzien bare rij mensen, die met vlaggen wuif den en de president hartelijk toejuich ten. Eisenhower, die kennelijk verrukt was over de ontvangst, stond het groot te deel van de rit rechtop in de open De Amerikaanse democratische se nator Estes Kefauver lieeft presi dent Eisenhower de tekst van een gebed doen toekomen als gids b(j zijn besprekingen met westelijke leiders en met Ie Russische premier Chroestsjew. Het is het gebed voor de vrede van Sint Franciscus van Assisië dat gedeetelijk als volgt luidt: „Heer, maak mij tot een in strument van uw vrede. Laat mij liefde brengen waar haat heerst, vergeving waar onrecht is, geloof waar twijfel heerst, hoop waar ge wanhoopt wordt, licht in duisternis en vreugde i n de plaats van droef heid." De V.S. hebben meegedeeld, dat zij de vrijwillige opschorting van de proe ven met kernwapens tot het einde van dit jaar uitbreiden. auto. Er waren zoveel mensen op de been dat de stoet een uur en vijftig minuten nodig had om de afstand tussen het vliegveld en de woning van de Ameri kaanse ambassadeur in Bad Godesberg. waar Eisenhower overnacht heeft, af te leggen. Voor de woning van de ambassadeur stond de menigte zo dicht opeengepakt dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Her ter, die in de tweede wagen zat, maar moeilijk uit zijn auto kon komen. De politie moest ingrijpen om Herter, die zoals bekend invalide is, veilig binnen te loodsen. Op de vraag wat hij dacht van de ontvangst, antwoordde de mi nister: „Ongelooflijk". Op het vliegveld Wahn had dr. Adenauer de Amerikaanse president tijdens een welkomstrede „de vaandel drager vande vrijheid in de wereld" genoemd. Eisenhower zei daarop, dat in de Ver. Staten „de naam Adenauer een symbool is geworden van de vast beslotenheid van het Duitse volk om sterk en vrij te blijven." Vele malen regende het uit de hui zen, waarlangs de stoet reed, bloem blaadjes neer op de president en Aden auer. Kerkklokken begonnen te beie ren, autoclaxons te toeteren en trams (Advertentie) Na de hCRroeting inspecteerden Eisenhower en Adenauer op het vliegveld de erewacht. te bellen telkens als de stoet naderde. Met zijn bekend gebaar de armen breeduit beantwoordde Eisenhower de enthousiaste toejuichingen. In Bonn zag de president spandoeken die hem ongetwijfeld herinnerd zullen hebben aan de verdeling van Duitsland. „Wel kom: mijnheer de president, help ons a.u.b." en „Miljoenen zijn vrij", maar 20 miljoen niet", (een verwijzing naar de Oostduitsers) waren slagzinnen die Bonn als het ware van de daken riep. Twee uur nadat de hoge gasten van het vliegveld vertrokken waren, waren de wegen in de omgeving nog steeds geblokkeerd. De mensen voor de wo ning van de Amerikaanse ambassadeur verspreidden zich pas toen de politie had omgeroepen dat de president niet meer naar buiten z t komen. De leden van het schuttersgilde van Bad Godes berg, die met brandende fakkels voor de ambassadeurswoning hadden ge wacht op Eisenhower, gingen teleurge steld naar huis toen de president op het vastgestelde tijdstip arriveerde. Hun fakkels waren uitgedoofd SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vaag gratis haakje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden C iJ.VIEN begun in Schotland en vi .i.mgs de Noorse kust de luchtdruk s.,il te stijgen. Tengevolge daarvan werd de wind geleidelijk meer noor delijk en passeerde 111 de loop van de middag een koufront ons land. Dit veroorzaakte veel bewolking, maar geen regen. Vergeleken met gisteren is de temperatuur in ons land onge veer 5 graden gedaald. In het gepas seerde koufront is ten westen van de Britse eilanden een kleine storing ontstaan. Deze zal in ongeveer ooste lijke richting gaan bewegen en kan morgenochtend in Denemarken arri veren. In ons land is dientengevolge een tijdelijke toeneming van de be wolking waarschijnlijk. Wellicht keert daarbij de subtropische lucht in Nederland terug. Deze zal zich hier maar korte tijd kunnen handhaven Want de storing wordt door een nieuw gebied van hoge druk gevolgd, dat de wind nogmaals in de noordhoek zal brengen. (Van onze correspondent) Behalve de 13-jarige A. W M. te Waddinxveen, die wegens diefstal van bedragen van o.a. 'f 10.000 en f 1000. werd gearresteerd, is thans ook diens moeder, de 35-jarige W. A. M.M. aangehouden en ter beschikking ge steld van de officier van Justitie te Rotterdam. Haar man is na verhoor tc zijn op vrije voeten gesteld. De Geneefse conferentie over stop zetting der kernproeven is door de deelnemers Engeland, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie tot 12 oktober van dit jaar geschorst, ten einde af te wachten welke resultaten de Amerf kaanse president en de Russische pre mier met hun overleg boeken ten aan zien van de conferentie en haar toe komst. Men veronderstelt, dat Eisenhower en Chroestsjew in Washington de im passe, die in 127 vergaderingen te Genève gegroeid is, zullen doorbreken. Allis Chalmers declareert een gebruike lijk kwart. div. van S 0.25. Marshall Field declareert een regelra. kwart. div. van S 0.50. (Van onze Haagse redactie) De prijzen van alle soorten huis brandstoffen zullen per 1 september omhoog gaan. Gemiddeld zullen de prijzen van dinsdag af 30 tot 35 eent per hectoliter hoger zijn dan op het ogenblik, nu rog de zomerprijzen gelden. Het betreft hier de gebruikelijke seizoenprijsverhoging. In kringen van brandstoffërahandelaren ver wacht men dat de prijzen die op 1 september ingaan, zeker tot april 1960 gehandhaafd zullen worden. De brandstoffenhandel is zeer tevre den over de medewerking van het pu bliek dat gedurende de zomermaan den regelmatig kolen en andere brand stoffen heeft afgenomen. Daardoor is de afzet niet gestokt. Burgemeester Van Hall neemt af scheid van zijn Zaandamse collega Franken, die in duikerspak meedoet aan de Dam-tot-Damrace. (Van een onzer verslaggevers) „He, hij gaat ónder de majum dóór!"" riep een Amsterdams jon getje vanmorgen keihard over het hoofd heen van Zaandams 39-ja- rige burgemeester G. J. D. Fran ken. In een - rubberen kikvors mannepak van de marine stond hij op de luidruchtige Dam te zwaaien met een rode badhand doek, waarop de woorden „De Zaanstreek is een. tunnel waard" stonden te lezen. Zijn Amsterdamse ambtgenoot en tunnelconcurrent (de Zaan streek vindt de Coentunnel be langrijker, de hoofdstad natuur lijk de IJ tunnel) mr. G. van Hall schudde hem lachend de hand en wenste hem vooral sterkte toe. Zo begon het grootste spektakel stuk van dit jaar: de Dam tot Dam. race. Hiermee wil de Zaanstreek op rumoerige wijze de aandacht vra gen voor het belang van de Coen- tunnel (die er nog altijd niet is) en vele bedrijven gelegenheid geven op originele wijze reclame te maken. Drie dagen lang. In een duiveklok stempelde burge meester Franken zijn deelnemerskaart af en toen wandelde hij, omstuwd door een uitbundige menigte, naar zijn auto toe, die voor het paleis geparkeerd stond. Bij het begin maakte hij al thans op ons —- toch wel een enigszins nerveuze'indruk, maar zo gauw deze kikvors wegliep, was daar geen sprake meer van." De tocht ging naar de het Noordzeekanaal en op de plaats te van vijftien meter, op de bodem van Schroothaven, waar Zaandams eerste burger het water inzakte. Op een diep- waar toch nu zo snel mogelijk de Coentunnel moet verschijnen, zoals de Zaankanters vinden, wandelde hij naar de overkant. (Van een onzer verslaggevers) Met een hartelijke kus verwelkomde de Zaandamse burgemeestersvrouw, mevrouw Franken-Preusterink, van morgen haar echtgenoot, die een wan deling had gemaakt over de bodem van het Noordzeekanaal. De luchtbel letjes gaven de route aan, die de Zaan damse burgemeester volgde langs een Hoog boven het water van het IJ zweeft de bak, waarin onze ver slaggever en een fotograaf gezeten zijn. De kraan, die op de drijvende bok .Antilope" geplaatst is, heeft de bak stevig in haar greep. Een sleepboot van de firma Goedkoop trok het gevaarte naar Zaandam. De „zwceftocht" van de Trouw- Goedkoop-KNSM- equipe was begon nen. (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen is ook de ont- werp-CAO voor de beambten in het metaalbedrijf door het College var Rijksbemiddelaars goedgekeurd. Dez' CAO voorziet in een denivellering de salarissen per 1 april 1959 en een ver hoging der salarissen per 1 aug. jl. me 5%. Verder is de huurbijslag 1957 ii de nieuwe salarissen verwerkt en he: gemeenteklasseverschil belangrijk in gekrompen. L? Door een aardbeving zijn in Mexico naar schatting twintig mensen om het leven gekomen. De aardbeving, die zwaar wordt ge noemd, heeft haveninstallaties in Coat- zacoalcos beschadigd. Het dorp Anti- pan, ongeveer 40 km van Coatzacoalcos is voor de helft verwoest. In de getroffen gebieden zijn alle olie-installaties ernstig beschadigd. Bij de raffinaderij van Minatitlan is een grote olietank opengesprongen, zodat de olie zich over de omgeving heeft verspreid. •i de Poolse hoofdstad Warschau is vandaag de 48e jaarvergadering van de interparlementaire unie begonnen. Aan deze eerste bijeenkomst in een communistisch land nemen ongeveer 500 volksvertegenwoordigers uit 43 lande» deók uitgestippeld .tracé van de Coentunnel. Begeleid door een rubberboot van de Marine' waaraan hij met een touw was verbonden, maakte, hij deze sensatie- tocht in gezelschap van radioverslag gever Dick van. Rijn. Mevrouw Fran ken, die in aanwezigheid van het Zaan damse college de aankomst van bear man op de noordelijke Noordzee,-'a - naaioever afwachtte, keek met span ning uit naar de luchtbelletjes, die achter het rubberbootje de komst van de kikvorsmannen aankondigden. Op veertig meter diepte onder een druk van tweeëneenhalve atmösfeeë maakte de burgemeester de overtocht, die in totaal zestien minuten duurde. Eenmaal voet op vaste wal en ontdaan van de duikerhelm werd de burger meester, die op de kanaalbodem ecs. kaart van het Coentunnelplan had aangetroffen, begroet door Jan Fie- tersz. Coen en Z(w)aantje Coen- Tunnel. In een samenspraak wezen Jan Pietersz. Coen en burgemeester Franken op de wanhopige oeverver binding van het Noordzeekanaal. De Coentunnelplannen van de Rijkswater staat, zaten in kruiken en kannen, wat nog ontbreekt is het regeringsakkoord, aldus burgemeester Franken. Op eerl tractor ging de Zaandamse burge meester vervolgens door de weilanden naar de Oostzanerdijk, waarna hij op een politiezijspan van de Zaandamse politie een triomfantelijke intocht maakte in Zaandam. De gehele tocht had precies één uur en achttien minu ten geduurd: (Van een onzer verslaggevers). Heel de Zaanstreek scheen zich verzameld te hebben op de Prins Hendrikkade te Zaandam om dar om streeks half twaalf de aankomst te zien van de drijvende bak „Antilope", die de kraanbak met onze verslagge ver J. Roelfs en de persfotograaf P. Magchielsen, twintig meter boven water, van Amsterdam naar de Czaar Peterstad 'had vervoerd. Duizenden toeschouwers waren ge tuige van de vlotte aankomst van onze equipe, welke in het kader van de IJ-Noordzeekanaal-race met hefwerk tuigen van Amsterdamse Dam naar Zaandamse Dam, werd overgebracht. Toen Goedkoop's Voith-Schneider trekboot, „Jan Goedkoop Jr." met grote vaart de, drijvende bak de Zaan opsjouwde, liepen reeds honderden rnensen op de oevers met het transport mee. Vlak voor het eindount nam een kleinere sleepboot,, de „Antoinette W. Goedkoop" het transport over om de bak snel en feilloos af te meren bij de plaats, waar de menigte zich ver zameld had. Toegejuicht door al deze toeschou wers maakten de twee mannen in de kraanbak langzaam en statig de terug tocht naar de aarde, waar hur. cabine opgevangen werd door een zgn, bun lorrie. die hen vervolgens door dichte rijen kijkers naar het standbeeld van Czaar Peter op de Dam reed. Daar maakte onze équipe voor de lenzen van filmoperateurs en fotogra fen, de kritische ogen van vele jury leden er het enthousiaste oubliek, twee ererondjes rondom het standbeeld. Daar het bij onze deelneming aan de spectaculaire race niet om snelheid ging, werd graag toegegeven aan de wens van de toeschouwers, eenmaal en andermaal een rondje te rijden. Dankbaar werd gebruik gemaakt van het politie-escorte, eerst van de rijks politie te water en daarna van gemo toriseerde agenten om zich een weg te banen naar de finish. Daar aange komen. werden de kaarten van de in zittenden van de kraanbak afgestem peld en daaruit bleek, dat het spek takelstuk zich in vijf kwartier had af gespeeld.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1