Uit het nest gegooid Grensposten India blijven bezet ondanks protesten Prinses in Friesland 1 Nieuwe V.S.-lening voor Indonesië WEER SABELSLAGEN TEGEN NOZEMS Eisenhower op bezoek bij Macmillan rr Compensatie aan Nederland niet ter sprake Koopt op tijd uw zekerheid De Gaulle wil pacificatie voortzetten «rss-TSi? ss jrü*" a Kans op ernstige crisis wordt klein geacht .JLa Cave Internationale" Ook Moskou schort kernproeven verder op Avond aan avond rumoer in Al dam Noordenwind »vas Rusland wil geen V.R-waarnemers „ER MOEST EENS REGEN KOMEN NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 Directeur: H. DE HUIG .J ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4385 Hoofdredacteur: Dr. J. A.. H. J. S. BRUINS SLOT Communistisch plan Voorpost HOTEL ,;'T LÖSSE HOES'* m Zun, ze ,m IfrJ iAulSooA GEZINSFLES CASSIS Steun? Eisenhower gewekt met de doedelzak Botterdam: *VUt«= at «vunsiraai <Jo iejtl aalllll tH kh Fastbu* nu Po3,Elro Nb SU# M aboanen»ente» m.JO—-19.30 uur. Zaterdags 1718 uur. Telefoon 115700. rtuygenspiein i - A'eletoon lU34ti? <3 iii inent Postbus 1091 - P6stgiro No 42486?. Teis,oon 362569 Thomas a Kemtrtsslraat 6a "--let. 63451. 's-Gravenaage. Dordrecht: Schiedam: THaxuM" (Geldig tot zondagavond) AANHOUDEND KOEE Aanhoudend koel met veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Morgen: Zon op: 5.46 onder: 19.34 Maan op: 1.49 onder: 17.30 DE in 1944 overleden aartsbisschop van Canterbury, William Temple, die ook zulk een belangrijke rol heeft gespeeld bij het tot stand komen van de oecumenische beweging, deed kort voor zijn dood de volgende merkwaar dige uitspraak: „De werkelijke crisis van onze tijd is niet in de eerste plaats van zedelijke aard, maar cultureel van karakter". William Temple heeft deze stelling ongeveer als volgt toegelicht: Er is een tijd geweest waarin vele mensen meenden dat zij wezens waren, die eigenlijk geheel en al werden gere geerd door hun verstand, door hun be wustzijn. Maar toen zagen zij over het hoofd, dat de mens onlosmakelijk ver bonden is., met de natuur en" dat hij met zijn hele bestaan wortelt in aller lei verhoudingen; dat hij vervlochten is met zijn familie en gezin, met zijn middelen van bestaan, met zijn tra dities en met de gehele cultuur. Wan neer nu de samenhang tussen de mens; en deze bronnen van zijn bestaan ver broken wordt, wordt het hele leven en samenstel van de menselijke samen leving verzwakt. En wanneer wij te genwoordig in onze maatschappij stui ten op een moeilijke situatie, dan is dat voor een belangrijk deel een gevolg hiervan dat allerlei vormen van de cultuur, dat een culturele stijl, die in belangrijke mate ontstond onder chris telijke invloed, aan het verdwijnen zijn. CHINA WIL NIET TERUG COMMUNISTISCH CHINA heeft geweigerd de Indische grens posten Kazimani, Limeking en Longjoe te ontruimen, die woensdag door Chinese militairen waren bezet. Premier Nehroe van India had gisteren, zoals gemeld, in het parlement meegedeeld, dat India in Peking tegen het bezetten van stukken Indisch grondgebied heeft geprotesteerd. De Chinezen hebben het protest afgewezen, omdat de betrokken gebieden vol gens hen deel uitmaken van China. India heeft parachutisten naar Lineking gezonden om de Chine zen te verdrijven. Uit de staat Assam wordt gemeld, dat duizenden Chinezen zijn samengetrokken langs de grenzen van Bhoetan en Nepal. ALS we eens goed principieel chris telijk willen gaan denken over de urbanisatie, over dat verschijnsel van het al maar groter worden van stedelijke bevolkingsopeenhopingen en van de uitbreiding van het stedelijke leven, over de hele bevolking van een land als het onze, moeten wij de uit' spraak van William Temple eens na der overwegen. Bij de urbanisatie den ken wij dikwijls aan de gevolgen en we hebben dan vooral de geestelijke ea zedelijke gevolgen op het oog. Maar de vraag is, of Temple, geen ge lijk had toen hij stelde dat de eigen lijke en de diepste crisis van onze tijd toch eigenlijk veel meer cultureel dan zedelijk van aard is. In de loop van de eeuwen heelt de kerk gebouwd aan de ontwikkeling van wat wij meestal noemen de westerse cultuur. Zij had altijd „een woord voor de wereld", een opwindend woord waardoor zij de verwachting van een ongelooflijke vrede en heerlijkheid wakker riep. Aan de volken predikte zij een boodschap van eeuwige ge rechtigheid, onkreukbare waarheid, daarmee harmoniërende barmhartig heid, zinvolle vergevensgezindheid, menselijke solidariteit in schuld en vérlossing, een boodschap van godde lijke mensenliefde en van de eeuwige zin van het offer der verzoening. Ei 'de kerk maakte deze heilsboodschap concreet voor het aardse leven in een leer van heiliging, trouw, volharding, toewijding aan de levensroeping, ge hoorzaamheid aan de overheden, zorg vuldigheid jegens de gaven van God, strijdvaardigheid tegenover allerlei vernietigingstendensen, geloof in het goede en waarachtige, eerlijkheid en plichtsbetrachting. Deze boodsdhap van de kerk vond op de lange wegen van de historie een neerslag in een ontwikkeling van de cultuur. WANNEER wij dit zo zeggen en overwegen, mogen we echter niet vergeten dat er een min of meer geordende wereld was, waarin de kerk met het evangelie der genade op trad. De kerk predikte tot mensen, die waren ingelijfd in de maatschappij en die in deze samenleving een bepaalde plaats en roeping hadden. De mens, die door het evangelie geroepen wordt, is nooit een mens in de afgetrokken heid, maar een mens in het concrete leven, een man, een vrouw, iemand die jong of die oud is, een boer, een huisvader, een koopman, een vorst, een rechter; kortom iemand die een plaats heeft in het grote geheel van het mensenleven. Ook als de kerk leer de spreken over de liefde tot de naaste in de menselijke samenleving, was de ze naaste soeius, iemand met een so ciaal bestaan, iemand die geïncorpo reerd was in de maatschappij met haar vele gestalten en instituten. En wanneer de kerk kon inwerken op het mensenleven, dan hing dat toch ook In belangrijke mate hiermee sa men, dat de mens een soort maat schappelijk tehuis had. De prediking van de kerk heeft dan vaak ook nog meegewerkt tot de versteviging van dat maatschappelijk tehuis. Juist on der de invloed van het evangelie is het leven in huwelijk en gezin gehei ligd, zijn de verhoudingen van over heden en onderdanen gekerstend, is er een versteviging en verdieping ont- i Zie verder pag. 7, 3e kol.) President Eisenhower zal tijdens het weekeinde met de Britse premier Mac- millan op diens buitenverblijf Chequers uitvoerig over de Chinese agressie in India spreken. In officiële kringen is echter niet gezegd dat beide staats lieden de controverse tussen India en China als formeel punt zullen behan delen. DU zou alleen gebeuren als Neh roe een verzoek hiertoe tot beide man nen richt. In kringen van de Ver. Naties wordt eraan getwijfeld of India om inter ventie van de Volkerenorganisatie zal vragen. Het hoofd van de delegatie van India weigert commentaar te leve ren. Zij die ervaring hebben met de poli tiek van India menen dat het waar schijnlijker is dat premier Nehroe zal trachten het geschil rechtstreeks met de regering van Peking te regelen dan dat hij een beroep op de Ver. Naties zal doen. Veel vooraanstaande Amerikaanse politici zien de communistisch-Chlnese aanvallen op Indisch grondgebied als onderdeel van een grootscheeps plan van de communisten om aan de voor avond van de ontmoeting Eisenhower- TIJDENS een tocht door de noor delijke provincies heeft prinses Bea trix gisteren een bezoek gebracht aan het naar haar genoemde sana torium „Beatrixoord" in Appelscha. Zü bezocht er ook het kinderpavil- joen (foto boven). Later in de dag bezocht de Prinses in Joure het concours-hippique, dat daar ter gelegenheid van het 80-ja- rig bestaan van het Friese Paarden stamboek werd gehouden. Hier maakte zij een ritje in een 200 jaar oude Friese sjees (foto onder). De Prinses bracht nog verscheidene andere bezoeken in Friesland. Zij werd overal luid toegejuicht. W$4- -V. China Tibet SIKKIM BHOETAN Bengalen Chroestsjew op verschillende plaatsen onrust te doen ontstaan. In Britse regeringskringen, die over grote ervaring beschikken ten aanzien van Indische zaken, neemt men de in cidenten niet al te zwaar op. Men ver wacht in Londen geen ernstige crisis. Het Amerikaanse blad Washington Post waarschuwt, dat de gebeurtenis sen in India stellig ernstig zijn, maar dat men er goed aan za! doen hun betekenis niet te overschatten. „Het Chinese optreden schijnt in de eerste plaats een deel van het Chinese streven naar verkrijging van de slecht afgebakende grens-berggebieden, een streven dat in de Tibetaanse opstand nog is aangewakkerd", aldus het blad dat India's krachtiger houding tegen over communistisch China opmerkelijk noemt. Het Indische leger vestigt'een voor uitgeschoven hoofdkwartier in het af gelegen berggebied aan de noordooste lijke grens waar Chinese troepen een grenspost in handen hebben, aldus is van officiële zijde te New Delhi ver nomen. Legerafdelingen zijn paraat maar zullen niet onnut gebruikt wor den voor gewone grenspairouilles. De met kleine wapens uitgeruste „Assam- troepen", die grotendeels uit Goerkha- stamleden onder leiding van Indische officieren bestaan, zullen op de grens posten blijven maar onder toezicht van het leger in plaats van burgerlijke autoriteiten. Premier Dorji van Bhoetan heeft verklaard bijzonder ingenomen te zijn met de „tijdig gegeven verzekeringen" van Nehroe voor de bescherming van Bhoetan. Advertentie RESTAURANT „HET INTIEME EETKELDERTJE" HERENGRACHT 561 AMSTERDAM TELEFOON 34373 (ADVERTENTIE) HOLTEN (OVERUSED Het exclusieve restaurant op de Holteröerjg Onze specialiteit: KIP VAN 'T SPIT (BOVEN OPEN VUUR) Dagelijks muziek Een. zeer verzorgd weekendverblijf 30,per persoon. Telefoon 05483353. Directie J.Meuleman. (Advertentie) —FIRMA J. DE wies- commissionair IN EFFECTEN Kantoor: O. Z. Achterburgwal 173 Telefoon 47126. Privé: Olympiakade 60» telef. 94152» Amsterdam. Voor al «w eflectenzaken De Sowjet-regering heeft verklaard dat zij de proeven met kernwapens niet zal hervatten indien het Westen dit ook niet doet. In de officiële verklaring werd ge zegd dat de Sowjet-Unie bereid is overeenkomsten met de Ver. Staten en Groot-Brittannië te sluiten voor de permanente stopzetting van proeven met alle soorten kernwapens. In Washington worden op het ogenblik besprekingen gevoerd over een Amerikaanse lening aan Indonesië, De Indonesische ambassadeur Moekarto Notowidigdo deelde hierover mee, dat het niet om een grote som gaat. De Indonesische regering heeft verschillende ver zoeken om kleine leningen inge diend bij de export-import bank en het fonds voor ontwikkelings kredieten. De kwestie van compensatiebe talingen door Indonesië voor ge naaste Nederlandse bezittingen is volgens de ambassadeur bij de be sprekingen. niet aan de orde ge komen. Een zegsman op het Amerikaanse ministerie van, Buitenlandse Zaken deelde eveneens mee, dat het nu niet gaat om grote bedragen. Het laatste krediet van beduidende omvang werd Indonesië verstrekt hij de besprekin gen die eerder in de loop van dit jaar in Djakarta gevoerd werden over het gebruik van de roepiah's die Amerika kreeg voor de levering van surplus- landbouwgoederen, zei hij. Hij beves tigde, dat de kwestie van de compen satie niet aan de orde is geweest. In Indonesië traden de eerste ver- President Eisenhower is vanochtend om aeht uur per auto van het kasteel Balmoral in Schotland vertrokken. In Aberdeen stapte hij aan boord van een Comet van de R.A.F. die hem naar de vliegbasis te Benson in Oxfordshire bracht. Vandaar reed de president per auto naar het landgoed Chequers, de residentie van de Britse premier. Vóór zijn vertrek te Balmoral po seerde Eisenhower met de koninklijke familie voor foto's. De hertog van Edinburgh bracht hem naar Aberdeen. De president was vergezeld van zijn arts, generaal Snyder, en zijn zoon majoor John Eisenhower. Toen kwam het hoogtepunt van de ochtend. De koningin en de president stonden met ineengeslagen handen, el kaar in de ogen kijkend, tegenover elkaar. Zij stonden zo voor meer dan een minuut. Het was voor hen beiden duidelijk een plechtig ogenblik. Perso nen die dicht bij hen stonden vertelden dat er zowel in het oog van de presi dent als van de koningin een traan blonk. Zeven minuten later dan was vast gesteld, vertrok de president in zijn auto. Buiten de kasteelpoort stond een kleine groep dorpelingen. De president verzocht de chauffeur langzamer te rijden toen hij de mensen die hij har telijk toewuifde voorbijreed. Van een onzer verslaggevers) Met harde hand is de Amsterdamse politie gisteravond opgetreden tegen groepen opgeschoten, brooddronken nozems, die er avond aan avond op uit zijn conflicten met de politie te for ceren. Met blanke sabel surveilleerden agenten op het Leidseplein en op de Dam, waar het echter in tegenstel ling tot voorgaande avonden vrij rustig was. Wel waren hier enige hon derden nozems samengegroept, maar tot moeilijkheden op heide brandpunten is het niet gekomen. Des te heviger roerden de nozems zich in Kalverstraat, Vijzelstraat en op het "Weteringcircuit. In de smalle Leidsestraat kwam het verkeer bijna stil te liggen. Toen waarschuwingen niet hielpen en zelfs een averechtse uitwerking hadden, werden de schermutselingen met de sabel be slecht. Enkele jongelui werden op gepakt en naar de dichtstbijzijnde bureaus overgebracht. Commentaar van hoofdinspecteur Vrijburg (bureau Leidseplein): „Hei wordt tijd dat het gaat regenen, dan blijven ze ten minste van de straat," Kort na halfelf gisteravond werd de politie gealarmeerd voor een vechtpartij aan de Nieuwendijk in Amsterdam. De moeilijkheden be gonnen in een café, waar de 22-jarige Canadees G. McC. in beschonken toestand de overige klanten bele digde. Toen reacties uitbleven, liep hij de straat op en greep daar de eerste de beste voorbijganger om zijn woede op af te koelen. Het was de 21-jarige mejuffrouw M. A„ die plot seling bij de keel gegrepen werd en daarna tegen buik en benen werd geschopt Het meisje bleef liggen en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Enkele omstanders namen het voor het slachtoffer op en sloegen de Cana dees tegen de grond, waar hij bewuste loos bleef liggen. Ook hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. DE luchtdrukverdeling boven de oceaan en Europa verandert thans maar weinig. Ten westen van Schot land handhaaft zich een hogedruk- gebied en boven "West-Rusland ligt een vrijwel stationaire depressie, die langzaam opvult. Tussen beide druksystemen komt een brede noordelijke luchtstroming voor die de warmte in Europa tot achter de Pyreneeën en de Alpen heeft teruggedrongen. De polaire lucht, die naar onze streken stroomt wordt geheel over zee aangevoerd, zodat de tempera tuur van deze lucht bij het bereiken van ons land alweer aanzienlijk is gestegen. Door de verwarming is de lucht onstabiel zodat af en toe vrij veel bewolking ontstaat waaruit plaatse lijk enkele buiten vallen. Bij IJsland ontwikkelde zich gis teren een kleine storing, die zich nu met de noordelijke stroming naar de Noordzee verplaatst. In verband daarmede zal er in ons land ook mor gen hier en daar wat regen voor komen. schijnselea van de deze week genomen drastische financiële maatregelen, aan het licht. Zo ontbreekt 'het de werkgevers aan geld om de salarissen van deze maand uit te betalen. De banken waren niet in staat de aangeboden cheques te ver zilveren. Men wacht op aanwijzingen van regeringsweze. Ook de buiten landse werkgevers beschikken niet over contanten. In Djakarta heerst een crisisatmosfeer. De banken en andere financiële instellingen stonden onder bewaking van met geweren ge wapende politiemannen. Door president Soekamo werd vrij dag de nationale raad voor economi sche planraen met een rede geïnstal leerd. De raad die 77 leden telt en on der leiding staat van prof, Mohammed Yamiii heeft tot opdracht een plan op te stellen dat zou leiden tot een op rechtvaardigheid gebaseerde wel vaartsstaat. Advertentie EEN HELE GROTE ECHTE ZWARTE BESSEN LIMONADE KOST MAAR een k w a I iteif s - pro d ukt van Bavaria Lieshout De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer is vrijdag uit Bonn per vliegtuig naar Milaan vertrokken om zijn vakantie te Cadenabbia, die hü voor zijn ontmoeting met Eisenho wer moest onderbreken, te hervatten. Het staat vast, dat Eisenhower en Macmillan zich tijdens het weekeinde ernstig zullen bezighouden met de toe stand in Laos. Britse functionarissen zijn er vrijwel zeker van dat de Rus sen op het ogenblik het Britse voorstel om waarnemers van de V.N. naar Laos te sturen, niet zullen aanvaarden. Hoe wel de Russische ambassadeur in Lon den, Jakob Malik, het voorstel niet for meel verworpen heeft, zou hij zich hierover buitengewoon kritisch hebben uitgelaten bij de besprekingen die hij donderdag op het Britse mini-terie van Buitenlandse Zaken heeft gevoerd. I ArhiprTpwt.ieI Zon op Zon onder President de Gaulle, die op het ogenblik een reis door Algerije maakt, heeft tot officieren gezegd dat de pacificatie van Algerije zal worden voortgezet'tot zij Is voltooid, aldus heeft een woordvoerder van generaal Challe, de Franse opper bevelhebber in Algerije, vrijdag te Algiers meegedeeld. Officieren van het Franse leger te Algiers hebben zich opgelucht ge toond toen zü hoorden in welke rich ting de besprekingen van. de Gaulle met Franse officieren in West-Alge rije zijn gegaan. Drew Middleton schrijft vandaag in. de New York Times in een bericht nit Londen dat aangenomen wordt dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika en Engeland, Herter en Lloyd, overeengekomen zijn de pogingen van president de Gaulle om tot een „libe rale oplossing" van de Algerijnse kwes tie te komen, te steunen. Naar uit betrouwbare bron in Pa rijs wordt vernomen heeft de Alge rijnse regering in ballingschap van Ferhat Abbas een gematigd vredes plan voor Algerije opgesteld om de volgende maand voor te leggen aan de Verenigde Naties. Het nieuws over dit vredesplan is afkomstig uit Genève, waar Abbas naar verluidt op het ogen blik vertoeft. Tweeëndertig employés van het elek triciteitsbedrijf van Sao Paulo in Brazilië zijn vrijdagavond om het leven gekomen, toen de kabine van een kabelbaan losraakte en langa een steile berghelling naar beneden rolde. Vijf inzittenden overleefden het ongeluk, maar drie van hen zijn, ernstig gewond. President Eisenhower is vanmorgen op Balmoral Castle, waai- hij als gast van koningin Elizabeth II de nacht heeft doorgebracht, gewekt door de hoge schrille tonen van een Schotse doedelzak, die bespeeld werd door Pijper-majoor Alexander Macdonald, de eigen püper van de koningin. Hij nep al spelend rond het stenen kastceL

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1