Kerkbouw-zondag krijgt synodale aanbeveling Omzet PHILIPS steeg met veertien procent Geen reden voor paniek eoncurren tieslag in Uit het nest gegooid T.V.-zendtijd voor Franse kranten 1MIST. j Na discussie over positie van (gerei.) SSK Over lui gel van gr oio nood REGELMATIG ONDERHOUD VAN AUTO'S IS NODIG Televisie en een oude munt Rarevaria ƒ36 miljoen méér nettowinst 111 eerste halfjaar Zuidwolde's raad tegen lierv. school Buncleswehr helpt zieke Leidenaar met helikopter v_ Vrouw steekt haar man in rug ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 TROUW 7 ZELF DOEK DWANGPOSITIE E.V.O.: Geen verplichte keuring, maar: CONCURRENTIE COMMISSIE ÉÉN OPWEKKING MIDDENSTAND EN WARENHUIZEN Nieuwe Opel-Kapitaii en Rekord 1200 Mevr. -M, Grooter-y. Boven in Frov. Staten J Vervo!» van pagina 1 I'V-c (mi uit' n 1 a i* Liever een halve Internationale conferentie over gebrekkigenarbeid Vanavond Radio Vanavond T.V. RADIO TELEVISIE (Van een onzer verslaggevers) DE generale sjnode der geref. ker ken heeft vrijdag begoten te vol doen aan het verzoek vn de Stichting Steun Kerkbouw (SSK) cn -zat de ker ken vragen zondag 4 oktober te willen bestemmen voor ..kerkbouw-zondag' Op deze zondag wordt een extra bij drage gevraagd SSK had dit al aan gekondigd voor de kerkbouw. De synode zal de kerken ook een bood schap doen toekomen, waarin zij „krachtig worden opgewekt tot een bijzonder offer voor deze noodzake lijke actie." Deze synodale besluiten steunen op de overwegingen, dat in de komende jaren als gevolg van de be volkingsaanwas en niet minder ten ge volge van de voortgaande industriali satie, waardoor in tal van gemeenten nieuwe woonwijken (moeten) worden gesticht, een groot aantal nieuwe kerk gebouwen nodig zal zijn. en dat veel van die kerkgebouwen er niet zullen komen dan met krachtige seun van alle kerken. SSK noemt, op grond van zorgvuldige prognoses, deze getallen: |n de komende twintig jaar zijn onge veer 140 nieuwe kerken nodig. De synode was zeer overtuigd van de grote nood die er bestaat op het gebied van de kerkbouw. Toch heeft het debat zich niet uitsluitend om dit punt bewogen. Ds. W. Schouten, Utrecht, wilde het werk van SSK in zuiver kerkelijke banen leiden. Het betreft hier louter kerkelijk werk, zei hij, en het is onjuist dat dit in de hand is van e«n afzonderlijke stichting. Prof. dr. D. Nauta, Amsterdam, bracht in herinnering dat wat ds. Schouten voorstelde destijds is afge wezen, o.a. op grond van de over weging dat het te betwijfelen valt of generale deputaten het werk van SSK béter zouden doen. Maar, ging hij voort, daarna is op de synode van Assen de zaak van de kerke lijke stichtingen aan de orde geko men en zijn daarvoor algemene richtlijnen opgesteld. Daarom vond de hoogleraar dat de kwestie, door ds. Schouten naar voren gebracht, weer aan de orde gesteld kon wor den. Met alle waardering voor SSK, vroeg ook prof. Nauta zich af of dit werk niet kerkelijk moest worden. Is het wel joist dat de kerken zich door een stichting moeten iaten aanzetten tot een „kerkbouw-zondag": is het niet beter dat zij dit zelf doen? Het be treft hier volkomen een kerkelijke aangelegenheid, maar de beslissingen liggen in handen van het SSK-bestuur. Het betreft hier een. zaak van lange termijn, ging prof. Nauta voort, waar bij het stichtingsbestuur de beslissen de instantie is. De hoogleraar vond dat de kerken zelf dit werk als hun zaak op zich dienden te nemen. Ds. M. Kamper uit Wierden ging ook denken in de richting van de vorige sprekers. De actie van SSK is al over ai aangekondigd en spr. had het onbehaaglijke gevoel dat de synode nu achteraf haar fiat moest geven. Ds. J. van Herksen uit Ermelo vonö het onprettig dat in dit verband het Verplichte keuring van auto's is niet de oplossing om technische gebreken, die gevaarlijk kunnen zijn voor de verkeersveiligheid, te voorkomen. Dit is de mening van de EVO. de or ganisatie van verladers en eigen ver voerders. wier leden meer dan 200.000 bestel-, vracht- en bedrijfspersonen- auto's op de weg brengen. Het percentage ongelukken met auto's als gevolg van een technisch ge brek is zeer gering. Maar dat mag volgens de EVO geen reden zijn om niet alles in het werk te stellen ge vaar opleverende technische gebreken zoveel mogelijk te voorkomen. De eni ge mogelijkheid daartoe is goed ge richt onderhoud. Er bestaat behoefte aan een on derhoudsbeurt uitsluitend gericht op die onderdelen, die voor de ver keersveiligheid van belang zijn en die door de garagebedrijven tegen een van tevoren vastgesteld bedrag zou moeten worden verricht. Bij een dergelijke op de veiligheid gerichte onderhoudsbeurt dient o.a. te wor den gelet op het veilig functioneren van stuurinrichting, remmen, veren, sooorstangen e.d. Deze onderdelen dienen echter niet alleen te worden gecontroleerd, maar ook zonodig bij gesteld en daarna vooral waar no dig gesmeerd te worden. De EVO meent dat een dergelijke onderhoudsbeurt zou kunnen samen vallen met pen doorsmeerbeurt. Ex clusief de priis voor de olie, heeft de organisatie berekend dat de garage bedrijven een derceliikp beurtin clusief het normale doorsmerer. voor een bedrag van fis zouden kun nen uitvopren. De EVO adviseert een dergelijke beoerkte onderhouds beurt iedere 1500 km resp. twee maal per jaar te laten plaatsvinden. woord .dwangpositie" «as gevallen. IHj^ wilde de zaak liever omkeren: SSK brengt de synode niet in een dwangpositie, maar omgekeerd heb ben de kerken, door nog niet alles te doen wat mogelijk is, SSK in een dwangpositie gebracht. De actie van SSK is broodnodig, dat er geen woorden voor zijn, aldus ds. Van Herksen. Laten wij de zaak niet nodeloos ophouden en de actie laten doorgaan: dan kan er eventueel later nog gesproken worden over de positie van SSK, oordeelde hij. Ds. mr, W. S. de Vries uit Voorburg vond het jammer dat er zoveel nadruk in het debat viel op het formele. Hij wenste, evenals ds. Van Herksen dat had gedaan met grote nadruk te wijzen op do grote nood die er is. Daarbij bracht hij tevens de geestelijke nood van rtieuwingokor enen in de pas ge bouwde stadsdelen in het geding. Ds. Kamper had ook nog dit bezwaar tegen dc actie van SSK: draagt de ze niet te veel het karaker van con currentie tegenover wat op het ogen blik van hervormde zijde gebeurt'? Had SSK geen ander tijdstip kun nen kiezen? Dit overigens, ds Kam per wenste het te onderstrepen, met alle liefde voor SSK. Hier is geen sprake van eoncurren tie, merkte de heer A. Th Besselaar. Amsterdam, op. Wij zijn al vijf jaren met dit werk bezig, zei hij, terwijl de hervormden nu en voor het eerst met een zeer speciale actie komen. Hij en andere sprekers legden nog maals nadruk op het gewicht van de zaak, waar het om gaat en de heer B. Geleynse, Boetinchem, had nog een argument om het werk van SSK kerkelijk te doen worden: dit zal. zo zei hij. de objectiviteit bij de verdeling der gelden ten goede komen. Overigens is ditmaal nog geen be slissing genomen over de positie van SSK. Kennelijk wilde de synode in haar geheel net zo min als ds. Van Herken dat de gewichtige aangele genheid van de actie daardoor opge houden zou worden. Men heeft een voorstel van ds. P. D. Kuiper, Sassenheim. aanvaard en dit houdt in dat een commissie be noemd zal worden, die zich met de positie van SSK zal bezighouden en rapport zal uitbrengen op de voortge zette zitting van deze synode. Ds. Kuiper lichtte nog toe dat de benoeming van deze commissie niet betekent dat men eigenlijk al in prin cipe beslist heeft dat SSK een ande re, kerkelijke positie zal krijgen. Ook degenen dus, die geen verandering "•".">•1 hun stem aan ds. Kui- per's voorstel geven. De heer G, Jouwsma, Oppenhuizen, nam het op voor die kerken, die haar leden zien wegtrekken naar de rand stad Holland, derhalve m moeilijkhe den komen, toch in eerste instantie al meewerkten met SSK - en nu weer zullen hebben te offeren Niet, dat deze kerken dat met zou den willen. Maar, ging hij vont er zijn nog altijd andere kerken d:e nala tig bleven in het bicden van steun aan SSK. Psychologisch zou hij het daar om dienstig vinden, als de synode be sloot die kerken nog eens op te wek ken de indertijd gevraagde t 1 50 per hoofd te voldoen. De praeses ds C. van der VYcuJe. Leeuwarden, kon dit verstaan, doch de heer Besselaar, en de p:v »s cn de gehele synode mot hem, vo.ii het wil der gewenst ditmaal te besivumn tot twee opwekkingen: èen voor de bij zondere actie en één als door de heer Jouwsma bedoeld. Daarop trok de heer Jouwsma het amendement, dat hij terzake had ingediend, royaal in. Samenvattend: de SSK-actie heeft flinke steun gekregen van de synode, die woensdagmorgen weer in plenaire zitting zal bijeenkomen. PHILIPS' Glocilanipeniabrieken heeft het eerste halfjaar 193!) af gesloten met een omzet aan derden van f 1768 miljoen, tegen een omzet van f 1348 miljoen 'n de overeenkom stige periode van het vorige jaar, Dc stijging van 14 'f', beantwoordt aan de verwat htingen. Het bedrijfsresultaat over de periode januari t.m. juni van dit jaar beliep f288 miljoen, tegen het vorige jaar f219 miljoen. In procenten van de omzet komt het bedrijfsresul taat overeen met 16.3 tesen 14.1 Tc in jan./juni 19.38. Na aftrek van het -alrio overige baten en lasten (mcl. minderheids belang derden) ad f 19 (v. j. 25) mil joen eri belasting op de winst ad f142 (103) miljoen resteert over de eerste zes maanden van het lopende jaar een nettowinst van f 127 mil joen. tegen f91 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1958. In procenten van dc omzet beliep de winst ditmaal 7.2 (5,9) 1- en m procenten van het eigen vermogen !2.ö (10.7) r: In het tweede kwartaal van 't lopen- (Van een ouzer redacteuren) Waarom zoekt de HEMA nu ook de kleinere plaatsen op, om zich daar in samenwerking met plaatselijke winke liers te vestigen? Waarom zuilen Vroom en Drees- mann straks dezelfde weg opgaan? De grote stadswarenhuizen verliezen hun klanten aan de moderne zelfbedie ningswinkels en aan de supermarkten die ondernemende middenstanders in nieuwe stadswijken openen. Die kun nen op het gebied van levensmiddelen en kleine huishoudelijke artikelen ge makkelijk concurreren met de grote kooppaleizen van de warenhuiscon cerns en de zich ontplooiende zelfstan dige middenstand boekt winst ten kos te van die concerns. Dat is de verklaring, die de kruide niersvakpers geeft van de plotselinge belangstelling der grootbedrijven voor de kleinere provinciale centra. De verrassende doorstoot van de Belgische PRJBA naar ons land, waarmee dit voorjaar de actie der grote concerns begon, was voor ons, zo oordeelt het blad „De Christelijke Kruidenier," een symptoom van een ontwikkeling die reeds in volle gang was. Jarenlang scheen bet warenhuis onberoerd te blijven te midden van de stormachtige ontwikkeling van de le- vensmiddelenbedrijven, die zich mo derniseerden, zelfbediening invoerden, supermarkten stichtten, winkels waar in net als in de warenhuizen van alles te koop is. Dat kostte de warenhuizen klanten, vooral op het gebied van de levensmiddelen. En nu gaan zij hun bakens verzetten. Zij moeten dat wel doen, want zij worden gedwongen door de adembe nemende ontwikkeling in de Eruope- se groot- en kleinhandel, aldus het blad. De grote Engelse en Duitse waren huis-concerns worden momenteel ge schokt door zware financiële aardbe vingen, waarbij met honderdduizen den en miljoenen guldens wordt ge streden om de beschikkingsmacht. Overal vinden financiële machtscon centraties plaats, men wil zich sterk maken in de enorme concurretieslag die te verwachten is. Vandaar ook dat bij voorbeeld een Duits concern als KAUFHOF zich interesseert voor ves tigingen in Nederland. De groot-be drijven die eerst in internationaal ver band hadden afgesproken elkaar niet op eigen terrein te zullen beconcurre ren, verbreken thans deze afspraken. De Belgische PRIBA was de eerste, toen dit concern de Nederlandse gren zen overschreed en daarmee recht streeks tegen de belangen van de HEMA in ging. De stadscentra raken ontvolkt, de mensen vestigen zich in nieuwe woon wijken aan de randen der gemeenten, men trekt naar dorpen en kleinere steden in de omgeving der grote een tra. In die nieuwe woonplaatsen heb ben zelfstandige middenstanders de zaken in handen en daar proberen nu de grote bedrijven zich in te dringen. Dit is niet zonder gevaar voor de middenstanders, maar aldus de Christelijke Kruidenier zij hoeven niet in paniek te geraken want ten slotte is de hele actie van de concerns niet anders dan een defensieve strijd, al probeert men zich daarin inderdaad met verrassende wapens te verdedi ger.. Voor de middenstander, die in de zone ligt waar straks de concurrentie slag zich zal ontwikkelen, geldt in de eerste plaats: hoofden koel houden, aldus de mening van de vakpers der kruideniers. OMDAT de meerderheid van de Zuidvvoldse raad de aanlooptijd van één jaar „redelijk" vond voor de bouw van een nieuwe hervormde schooi (hoewel het schoolbestuur twee jaar tijd gevraagd had), werd donder dagmiddag tijdens dc raadsvergade ring na een lange discussie de aan vraag van de onlangs opgerichte Stich ting Hervormd Onderwijs Zuidwolde een school te mogen stichten, afgewe zen, Voor het schoolbestuur is één jaar niet voldoende, omdat er dan nog niet genoeg toekomstige leerlingen de ver eiste leeftijd bereikt zullen hebben. In Zuidwolde heeft men vroeger al eens pogingen gedaan een Chr. Natio nale school te stichten, maar dat is steeds (zelfs vorig jaar nog) mislukt. Tot heden zijn er alleen een gerefor meerde en een openbare school. Het bestuur van de gereformeerde school heeft toen geadviseerd een hervormde school op te richten omdat die meer kans van slagen zou hebben. Op 29 ju ni van dit jaar werd opgericht de stich ting „Hervormd Onderwijs Zuid wolde". Op 14 juli heeft het bestuur bij de gemeente een lijst ingediend met de namen van 72 leerlingen (het mini mum vereiste aantal is 50), die in een week tijds verzameld werden. In op dracht van B. en W. werden de hand tekeningen gecontroleerd, maar vrij wel gelijktijdig gingen drie leden van de afdeling Volksonderwijs de ouders bewerken die reeds hun handtekening voor de hervormde school hadden ge geven. Achttien ouders namen daarop hun handtekening terug. Mede door an dere oorzaken zouden er maar 39 kin deren overblijven. De Opel-fabrieken te Riisselsheim hebben een nieuwe „Kapitan" op de markt gebracht, welke vanaf oktober 1959 verkrijgbaar zal 2ijn. De carros serie is nieuw ontworpen. De zuiger verplaatsing van de motor is 2,605 lo- ter, compressie 7.8:1. De motor levert 100 bij 4300 omw./min. In november zal er voorts een ver eenvoudigde uitvoering van de „Re kord" te koop zijn, uitgerust met een 1200 cm3 motor, de ..Opel 1200". „De prijs van deze wagen", zodeelt General Motors mee, „zal aantrekkelijk zijn al hoewel niet zo laag als zekere berich ten willen doen geloven". Deze 1200 zal op de autosalon te Frankfort te zien zijn. In de vaea'ure in Provinciale Sta ten van Noord-Holland, ontstaan door het overlijden van de heer Jac. Rus tige, is benoemd verklaard mevrouw M. Grootenvan Boven te Amsterdam. Braziliaanse senatoren en kamerleden zijn doende handtekeningen te ver krijgen voor een adres aan presi dent Kubitsehek. Men wil hierin de president verzoeken over te gaan tot een onmiddellijke hervatting van de politieke en handelsbetrekkingen met Rusland en andere landen ach ter het IJzeren Gordijn. dt' i.i,u bedroog tic om/et tuin derden f H73 uiiltoen tegen t 895 miljoen ui het eeiste kwartaal en f 772 miljoen ui het tweede kwartaal vun L958, De stijging ten opzichte van het vorige laar was in het tweede kwartaal der halve 13 tegen 15 Ui het eerste kwartaal en 16 in het tweede kwar taal van een jaar geleden. Het bedrijl--— resultaat m het tweede kwartaal win 1959 beliep f 144 (v. kw. 144. v, J. 114) miljoen, hetgeen neerkomt op 16.3 (16.1; 14,8) ei van de omzet. De stij ging van het bedrijfsresultaat ten op zichte van het vorige jaar kwam m het tweede kwartaal uit op 26 (27; 28) De nettowinst over de periode april/ juni is becijferd op f 65 (62: 47) mii- oen, neerkomende op 7,4 (6,9: 6,1) .•an de omzet. De stijging ten opzichte van het vorige jaar stelde zich op 38 (41; 24) 'r. Het gemiddelde percen tage belasting bedroeg in het tweede kwartaal van het lopende jaar 31.9 Te, tegen 52,4 cb in het eerste kwartaal en 53 Tc in het tweed™ kwartaal van een jaar geleden. In de kwartaalmededeling merkt de Raad van Bestuur op. dat de export uit Nederland procentueel meer geste gen is dan dc omzet. Het aantal werk nemers in de wereld is toegenomen. In Nederland is het aantal werknemers gestegen van 64.100 per einde decem ber 1958 tot 65.700 per einde juni 1959. De gemaakte belangrijke koers winst op de gerealiseerde aandelen N.V. Gem. Bezit, die in de post effec ten waren begrepen en in 1939 nage noeg werden gerealiseerd, is niet in het winstcijfer verwerkt. Deze zal in de jaarrekening 1959 worden opgeno men. De voorraden bedragen 34 c'<- van de omzet op jaarbasis: per einde juni 1958 was dit percentage 38. De liquide middelen belopen f 576 miljoen, tegenover f271 miljoen per einde juni 1958. De gemiddeLde kre diettermijn van debiteuren is 3,0 maand; per einde juni 1958 was de termijn 3.1 maand. De opheffing van de preferente aandelen is voor Philips nog steeds niet actueel. HET speciale toestemming van de Westduitse minister van Defensie, Franz Josef Strauss, is de 32 jaar oude Leidenaar T. van Baarsen gis teren met een helikopter van het Duitse leger naar zijn woonplaats gebracht nadat hij op vakantie in Duitsland ernstig ziek was ge worden. Het ministerie van Defensie deelde mee dat de heer Van Baarsen oor spronkelijk in een ziekenhuis te Mannheim was opgenomen, maar dat hij met klem had verzocht naar zijn woonplaats te worden gebracht. De ziekenhuisdirectie wendde zich tot het ministerie van Defensie en kreeg toestemming voor het helikopter- dedigingseenheden. (Van onze correspondent) Ze hadden al meer dan eens tegen elkaar gezegd: „We moes ten eigenlijk televisie hebben Als je avond aan avond als twee oudjes bij elkaar zit. raak je uitgepraat, ..Maar zo'n bege renswaardig kijkapparaat kost je maar niet niks". Tot hij zich op een mooie zomerdag in 1959 herinnerde nog in het bezit te zijn van een oude munt: een driegulden-stuk, iets groter dan een rijksdaalder met het opschrift: „Koning Willem der Nederlanden. Groot Hertog van Luxemburg - 1820". Had iemand hem indertijd niet ge zegd. dat er in 1820 slechts S00 stuks van deze munten u-aren aangemaakt? De bakker en de melkboer gaven voor dit geldstukdat eens drie gulden waard is geweest, qeen brood en geen melk. Zou deze munt voor iemand nog waarde hebben Er werd contact gezocht met een verzamelaar van oude mun ten. Het resultaat is geweest, dat de bejaarde heer Jonker te Andijk zijn drieguldenstuk heeft geruild vooreen televisie toestel. AUGUSTUS 1939: Een muntverzamelnar voelt, zich de koning te rijk met een zeldzame munt van 1820. Het echtpaar Jonker zit avond aan avond genietend te kijken naar het moderne wonder, dat men televisie noemt. staan van allerlei vormen van mense lijk samenleven. Dit heeft schone gevolgen gehad. En telkens klinken in de geschiedenis van de westerse cultuur de tonen van dank baarheid voor de zegen van God, die Hij met de christelijke invloed schonk aan het leven. Er waren natuurlijk ook kwalijke gevolgen; we denken maar aan de zelfgenoegzaamheid en het con servatisme. Wanneer allerlei mense lijke instellingen, het zich ergens thuis gevoelen van de mens door het evan gelie der genade werden geheiligd en verdiept, hield men bet niet altijd uit elkaar wat uit de mens en wat uit God is en heeft men wel eens 111 naam van het evangelie de meest starre be houdzucht verdedigd. tijd. Alles wordt door elkaar jfe- gooid. Wat telt nog van wat vroeger zo belangrijk was? Wat is nu nog le vensgeluk".' Wat is toekomst? Wie kan het nog overzien? Waar leven we voor? De mensen hebben het gevoel dat ze in een dwaze wereld leven en dc meest dwaze dingen kunnen gaan beleven. Idealisten maken zich be lachelijk De mens heeft geen tehuis meer; hij heeft niet meer het gevoel dat hij ergens ingebed is, dat hij in een gezonde verhouding staat tot zijn omgeving. Hij is voortdurend op zoek naar rust, naar een nieuwe vorm van organisatie van het leven, naar een plaats in zijn bestaan waar hij weer socius, makker en maat zijn kan. En dan lijkt het christelijk om met wat furore tegen dat zoeken naar een „tehuis" aan te schoppen. Het lijkt christelijk om dan te gaan bedenken, dat nooit een formule de laatste diepte van onze overtuiging heeft kunnen ber gen; dat nooit de zede volledig onze zedelijkheidsverlangens heeft kunnen reguleren, dat nooit orde en recht ten volle hebben kunnen herbergen wat aan de mens in zijn individuali teit toekwam. Het gevaar dreigt, dat men bij een verschijnsel als dat van de urbanisatie de moed volkomen op geeft. De mens voelt zich gegooid uit het oude nest van het socius-zijn. Wie zal nog voor hem zorgen? Intussen zijn een dergelijke verbitte ring en moedeloosheid allerminst christelijk. In oude tijden heeft de onveranderlijke boodschap van het evangelie der genade gebouwd aan de ontwikkeling van de euituur. Zou het lerende woord van God machteloos zijn In nieuwe tijden? R. SCHIPPERS r I'll tijn boren buurman yister- nraud iti militair ritme op de rlorr hoorde stampen kan er van verzekerd üjn dat hij naar de te levisie zat te kijken. Voor de vierde maal werd da Taptoe Delft in de huiskamer gebracht. Ruim anderhalf uur duurde het. Dut was nel wat lang. Misschien dn' wij op kleurentelevisie dit ge voel niet hadden gehad. Kleur vormt een onmisbaar element in het schouwspel dat jaarlijks op dc Markt in Delft re zien is. Camera- regisseur Wint Bary heeft er overi gens uitgehaald wat er inzat. Hij "liet het televisie-oog als een riaeht- l'li rider over de alsmaar marche rende muziekkorpsen speten. Ook de toelichting van Guus Weitzel. die zo nu en dan lyrisch ran verrukking werd was plezierig. Maar non maals: met een halve taptoe, zoals dc Belgen te zien kre geni, zouclsn Wij niet ontevreden zijn geweest B. v. K. IN Frankrijk wordt een nieuwe vorm van samenwerking toe gepast tussen krant en televisie. Franse dagbladen en tijdschriften hebben nl. van de Franse staats omroep zendtijd toegewezen gekre gen voor de verzorging van over wegend actuele programma's. Zo is het dagblad France-Soir verantwoordelijk voor een tv-pro- gramma onder de titel „Koppen op de voorpagina", het geïllustreerde weekblad „Paris Match" heeft de verzorging van het programma „Zo gaat het in 't leven" en het bekende Parijse dagblad Figaro neemt de wekelijkse „Dunde* dag parade"' voor zijn rekening. Nog enkele bladen worden genoemd om uitzendingen te verzorgen. Deze vorm van samenwerking tussen pers en (staats-)televisie komt in vn enkel ander Westeuropees land voor. De invoering ervan moet o.m, verband houden met het gebrek aan. medewerkers waarmee de Franse televisie tobt. Onder het be wind de Gaulle zijn nl. vele pro minente medewerkers aan radio en televisie van het toneel verdwe nen. Naar beweerd wordt: in vele gevallen om politieke meningsver schillen. Njet Premier Chroestsjew van de Sowjet-Unie is niet welkom in Rus land! Het mag vreemd klinken, maar biet is toch maar een feit. Want de 400 bewoners van het in de Amerikaanse staat Ohio gelegen plaatsje Rusland hebben laten weten, dat zij eert bezoek van de Russische premier tijdens diens trip door de Ver. Staten niet op prijs stellen. Franse oorlogsveteranen die onder Napoleon in Rusland hadden gevochten stichtten indertijd dit Ame rikaanse plaatsje. Zij noemden het Rusland omdat zij de omgeving op de wijde Russische vlakten vonden lijken. Ikikik Duitse taalgeleerde! heb ben berekend dat een mens, gerekend naar het spreektempo van een Duit ser, 30.000 woorden per dag spreekt. Een vijfde van de tijd die een mens wakker is, praat hij, zo zeggen deze geleerden voorts. Het woord dat het meest wordt gebruikt is teken aan de wand! „ik". Een Wes^iuitse te lefoonmaatschappij heeft zelfs Kunnen vaststellen, dat in 500 (afgeluisterde) gesprekken 3900 keer „ik" werd ge zegd. What's In a name? De Ameri kaanse sergeant Jack Lovett, die ge stationeerd is in de Japanse hoofd stad Tokio heeft zes kinderen, die luisteren naar de welluidende namen Linda Fay, Larry Gay, Garry Ray, Giinda Kay, Brinda May en Winda Day. Hij heeft nu in het Amerikaanse legerblad Stars and Stripes een ad vertentie geplaatst voor naamsugges- ties, teneinde voor zijn op komst zijn de zevende kind de rijm voort te zet ten. Uitgeschakeld Een groep Zwitser se politiemannen die deelnam aan at- leteikwedsrijden in het stadion van Bazel, stond een onaangename ver rassing te wachten, toen zij in de kleedkamers terugkeerden. Alle porte feuilles waren gesolen. De politie agenten hadden graag onmiddellijk de achtervolging ingezet, maar de dieven hadden eveneens hun broeken mee- geomen. (Van onze Haagse redacteur) Staatssecretaris B. Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) zal op 31 augustus het Europese „Seminar on sheltered employment" (een interna tionale studie-conferentie gewijd aan de arbeid van gebrekkigen in een be schutte omgeving) openen. Er zal overleg worden gepleegd over de vraag wat men voor de gebrekki gen kan doen. Een groot aantal Westeuropese lan den is uitgenodigd. In Nederland wer ken thans 22.500 mensen als handar beiders in zogenaamde beschutte werk plaatsen. Er z(jn hier ruim 2000 gehan dicapte hoofdarbeiders. Het aantal werkplaatsen bedraagt hier 180. Er zijn ongeveer duizend openluchtprojecten in Nederland. Naar schatting veertig procent kan iaarlijks overgaan naar de normale ar- beidswereld. Niet alle werkplaatsen zijn reeds „up to date". De Nederlandse vereniging voor gebrekkigenzorg heeft de komen de studie-conferentie georganiseerd. Van Den Haag uit zullen ook excur sies worden gemaakt. 0 Wie een goed voorbeeld wil ho ren van de zgn. „programmamu ziek' (ofwel; beschrijvende mu ziek) kan om 7.40 luisteren naar het Radiokamerorkest dat o.Lv. Mounts van den Berg optreedt in het KRO-programma, Het laatste (derde) werk dat zal worden uit gevierd is Le Festin de i'Araignée van Albert Roussel, waarin een episode uit het leven van een spin het gegeven is. 0 Op de andere zender kunt u om 7.40 uur in het VFRO-programma „Van ganzeveer tot snelpers" iets vernemen over de geschiedenis van de Nederlandse Bijbel. Sa mensteller van dit programma is dvs. L. J. R. Ort te Amsterdam. 0 Welk amusement de Italianen op zaterdagavond op hun beeld schermen geboden wordt, kimt u vanavond na 9 uur zien. De KRO relayeert n.l. reahtstreeks het zomerse amusementsprogramma dat de Italiaanse televisie van avond uitzendt. 0 Voor Nederland heet het „Pret tige Vakantie'*. Het duurt een uur. Het K.R.O.-programmaomvat voorts de rubriek „Anno" waarin filmbeelden het wereldnieuws uit het jaar 1916 vertonen, om S.20 0 en een Hitchcock-filmpje, om 10 uur. ZONDAG HILVERSUM I VARA: 8.00 Nwa cn postdurvetiber. 8.18 Gevar. progr, 0.45 Geestelijk levert, caus VPRO: V. d jeugd. IKOR: 10.30 Herv kerkd. 11.30 Vragcnbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sport - spiegel. 13.35 Gram. 13.00 N-ws. en S.O.S.-ber. 13.07 Meded. of gram. 13.10 Gevar. progr. v d. sold. 1400 Boekbesjw. 14.20 Radio FUh. ork. 15.10 Jeugdfesti- val Velp 1959. caus. 13-25 Radio Fiih, ork. 1G.00 Lichte mui 1630 Sportrevue. VPRO: 17.00 Wat weet u ervan, klankb. over Suriname cd Nederl. Antilies. .17 50 Nws.. sportuitsl. en sportjouxn.. 1330 Lichte muz. 20.30 Don Juan de Bedrie ger. hoorsp. 21.15 Fromenade-ork. 2130 Act. £2.05 Gevar. muz, 2230 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.45-34.00 Gram. HILVERSUM II NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Gram. IKOR: 330 Goe de morgen. KRO: 930 Nws. 9.45 Gram. 9.33 Hoogmis. 1130 Klassieke muz. '235 Apologie. 1235 Gram 12.53 lem. 13.03 De hand aan de ploeg. caus. 13.10 Gram. 14.00 Idem 1420 Instrumentaal kwint» 14.45 Sopr. en piano. 15.15 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerkd. NCRV: 1830 Verz. progr. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gewijde muz. 1930 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO: 19 43 Nws. 20.00 Gram. 20.40 La vida breve, opera. 21.10 Gram. 2130 Aroor verhandelt Peppels, hoorsp. ideel 2.). 23.15 Gram. 22.45 Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nws. 2335-24.00 Gram. BLOEMEND AAL. Uitzending van diensten om 030 uur (De. A. van der Deijl van Dalfsen): om 11.00 uur (ds. G. N. Lammens van Rotterdam): om 15.30 uur (Ds. A. van der Deijl van Dalfsen). MAANDAG HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws, 7.10 Gyro. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Piano spel. 830 Gram, 8.00 Gym. 9.10 Ds Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waters-u 9 40 Morgenwijding. 10.09 Gram. 11.00 Radiophilimrm. ork. 11.45 Vootrdx. 12.00 Lichte muz. 1230 Land- en. tuinb. loa ded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 1333 Lachte muz. 1335 Bearsber. 14.00 Lichte muz. 14.15 Paul en Julia, hoorsp. 14.45 Gram. 15.15 Van mens tot bhhu, caus. 1530 Gram. 17.00 Idem, 1730 V. d. jeugd. 18.00 Nws, 18.15 Regeringsuitz.; F.S.P.. pol. caus. door. ir. H. J, van Steenis over socialisme zonder dirigis me. 1835 Amateurs-ui tz. 1830 Kamer- ork. en soliste. 1930 Radio en TV-ge- sprek pres. Eisenhower en Eng. Min. Pres. Harold Maranillan» 20.00 Natio naal Progr.; Nws. 20.05 Het Koningin Wilhelmlnafonds, caus. 2030 Ororoep- ork. 21.00 Herinneringen aan prinses Wilhelmina. 2130 Songfestival 1909.22,00 Zout water, zoet brood, klankb. over de koopvaardij. 2230 Gram. 2230 Milit. laptoe. 23.00 Nws. 23.15 Meüopoie-orï. 23.50-24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 730 Een woord voor de dag, 8.00 Nws- 8,15 Gram. 830 Po- litiekapel. 9.00 V. d. zieken. 930 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 1015 Theologische etherleergang. 11,00 Gram. 1130 voor- dr. 11.40 Gram. 1135 Kamerkoor. 1233 Voor boer en tuinder. 1230 Land- en tuinb. meded. 1233 Mosette-ens. en so list. 12.53 Gram. act. 13.09 Nws. 1335 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.03 School radio. 1435 Gelijk oversteken, quizparogr. 15.50 Gram. 16,00 Bijbelovertlenking. 1630 Pianorecital. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Knapenkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.; Rijksdelen Overzee; Klanken van St.-Maarten, een eiland van de Bovenwinden, door KKHF. de Leeuw en ör, G. D. van Wengea. 18.00 Otgelconc. 1830 Koorzang. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Pianorecital. 1930 Ra diokrant, 1935 Gram. NATIONAAL PRO GRAMMA 20.00-24.00 Zie Hilversum I. DRAADOMROEP 4e lijn van 18.JÖ- 20.00 uur klassiek grammofoonplaten- programma. Ludwig van Beethoven: ..Symphonic nr. 2 in d. gr. t. op. 36; Robert Schuman: „Concert voor plano en orkest op. 54; „Manf red-Ouverture; Johannes Brahms; „Concert voor viool en orkest op. 77. ZONDAG NEDERLAND: AVRO, KRO, VARA, EN VPRO. 16.00-17.00 Eurovisie: Rep. Europese kano-kampioenschappen te Duisburg. Convent van Kerken 17.00- 18.00 Kerkd. v.d. Baptisten Gemeente. AVRO 20.00 Filmrep. 2030 F Urn docu ment., ire 20.45 Gevar, progr. NTS: 21,43 Pauze, AVRO. KRO, VARA, en VPRO. 22.00-22.30 Sportact. DUITSLAND. 1930 Weekjournaal: 20.90 Nieuws: 20.05 Stad in oproer, speelfilm; 21.20 Dwaaltocht door het Kopenhaagse Lunapark. VLAANDEREN. 11.00 Hoogmis. 14.00 Eep. vanuit Namen; Grote Prijs der Naties motorcross. 14.45 Rep. vanuit Gent van de Sterrit. 17.30-18.00 Rep. Grote Prijs der Naties motorcross. 1930 Nws„ act. en journ. 20.00 Feuül. 2035 Idem. 20.30 Intern. Chanson-festival te Pesaro. 21.50 Beroemde bokswedstrij den. 22.00 Nws. en journ. NEDERLAND AVRO: 17.00-1730 V. d. kind. MAANDAG Duitsland 17.00 Programma v. de kinderen; 1730 Programma voor de vrouw 20.00 Nieuws, journaal en weer- overzicht. 20.25 Televisie revue. 21.05 Blik in de tijd. 22.00 Internationale ra ces-week m Iffezheim. VLAANDEREN 19.30 Nwg„ act., journ. en sportber. 20.15 Film V. d. jeugd. 20.30 TV-feuili. 21.00 Eurovisie: Kopenhagen: Rep. Europ. danskam- pioensch. 22.00 Nws en journ. Tijdens een echtelijke twist is de 49-jarige P. G. in zijn woning aan de Hogeweg te Venlo vrijdagmiddag: door z|jn vrouw aangevallen en met een mes in zijn rug gestoken. De man moest In het ziekenhuis worden opgenomen. De vrouw is in verzekerde bewaring ge steld.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 7