Journalisten ontevreden; geen nieuws m Theeproces op komst in Antwerpen. Karabijnbrigade tegen nozems ingezet PRINSES AAN HET ROER VAN GROENE DRAECK Bij zeilwedstrijden in Friesland Chroestsjew mild van toon tot Adenauer Indonesië krijgt duikboten „India wenst geen geweld tegen rood-China" r SUCCES BIJ BERAAD OP CHEQUERS Versterking NAV 0 aanbevolen Naar Chequers Kerkgang Prinses Wilhelmina 79 jaar Voor miljoen gulden juwelen gestolen aan Riviera Mevr. Chroestsjew mee naar VS? Botersmofckelaar viel na jacht in handen van douane Agressie duurt onverminderd voort MAANDAG 31 AUGUSTUS 1950 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4386 r J Nieuw verzoek ÈN VOOR HET EERST IN AMSTERDAM: Te voet Ook in buitenland Rustig weer Vurige wens Medailles VOORZICHTIGE PREMIER NEHROE: Directeur: H. DE RUIG J Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT PRESIDENT Eisenhower en premier Macmillan hebben grote lynen volledige overeen stemming bereiltt over het beleid, dat in de huidige verhouding tus sen Oost en West moet worden gevoerd. Macmillan is het geheel eens met de manier, waarop Eisenho wer besprekingen wil voeren met de Russische premier Chroes tsjew. Beide staatslieden menen, dat de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie moet worden ver sterkt. i mté M H.K.H. prinses Wilhelmina, die vandaag haar 79ste verjaardag viert (Van onze correspondent) GEKLEED in een wit-plastic zeilpak stond prinses Beatrix zaterdagmiddag, de tweede dag van haar bezoek aan Friesland, zelf aan het roer van haar Lemst er aakjacht „De Groene Draeck", toen dit.de Langweerder Wielen opvoer, waar ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de zeilvereniging trLangweer" (die juist de vorige dag het- predikaat „Koninklijke" had verkregen} zeilwedstrijden gehouden werden. De kleding van de Prinses was 'niet overbodig: korte, striemende regenvlagen sloegen zo nu eh dan neer. ftottetdanu 'i-Gravenliaee: Dordrecht: Schiedam: Witte de Withstraat 38 - Telei, 115700 M Li Postbus 1112 Postgiro No. ««&0700 w Klachten dienst abonnementen 18.3019.30 uur. Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. Uuygenspletn i Telefoon 183467 13 Hinenl Postbus 1091 Postgiro No 424867. g^iSSfySog15*' i8,-30-1930 - Telefoon 382569 opuroeg 132 - Telei 4570, Thomas a Kempiastraat 6a - TelcL 8S4S1. Abonnementsprijs 61 cent per week, 12.SS per maand, ttgonw kwartaal. losse nummers cent. vlSfnt BS tSr (Geldig tot dinsdagavond) ZONNIG. Drooe en zonnig. Overwegend zwakke wind uit oostelijke richtingen. Koude nacht met op enkele plaatsen och tendmist. Iets wanner overdag-. Zon op: 5.50 Maan op: 3.55 onder: 19.30 onder: 18.28 President en premier werden het eens De ontwapeningsbesprekingen be troffen volgens conferentiekringen een nieuw westelijk ontwapeningsvoorstel, dat men volgend jaar aan de nieuwe ontwapeningscommissie van tien lan den hoopt voor te leggen. De defensiebesprekingen gingen in hoofdzaak over de speciale Ameri kaans-Britse verdedigingsregeling. De president en de premier hebben gistermiddag twee dagen van drukke, gebeime besprekingen op het buiten verblijf Chequers van Macmillan afge. sloten met een autotochtje naar Oxford, de universiteitsstad, die Eisenhower in 1948 een ere-doctoraat verleende. Vandaag brengen Eisenhower en Macmillan een bezoek aan Londen. Eisenhower zal morgen mevrouw Pandit, de hoge commissaris van India in Londen, ontvangen. Woensdag reist de president naar Parijs voor bespre kingen met president de Gaulle. Eisenhower reisde zaterdagmorgen per auto van kasteel Balmoral, waar hij de gast was geweest van de ko ninklijke familie, naar Chequers. Daar begonnen "s middags bespre kingen over verschillende aspecten van de koude oorlog, waaronder Ber lijn. Ook kwamen nog* terloops de communistische pogingen om door te dringen in Afrika ter sprake. Zondag handelde het gesprek over de defensie en de stopzetting van atoomproeven. Volgens berichten ,uit Londen zijn Eisenhower en Macmillan van mening, dat alleen president ,de Gaulle in staat is een oplossing voor het Algerijnse probleem te vinden en dat Engeland en de Ver enigde Staten hem moeten helpen by zijn pogingen. Overigens is Al gerije voor Engeland en de VS een Frans probleem. Zondagmorgen hebben Eisenhower en Macmillan in de dorpskerk van EI- lesborough een dienst bijgewoond. Zy kwamen per auto en werden op de route toegejuicht door duizenden men sen. Ook de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, en tal rijke andere autoriteiten waren in de kerk. Premier Macmillan las twee gedeel ten voor uit de Bijbel, namelijk uit het boek Joël en uit Romeinen 14. In zijn predikatie vroeg de rector, de eerwaarde Cyril N. White, de ge meente stil te staan bij de betekenis De honderden verslaggevers die de besprekingen tussen Eisenhower en Macmillan moeten verslaan, zijn onte vreden. Zij vinden, dat er op de pers conferenties te weinig werkelijk nieuws wordt verstrekt. De perschef van Eisenhower, Hager- ty, heeft gezegd te verwachten, dat Eisenhower en Macmillan vanavond in een televisieuitzending waarschijnlijk meer zullen bekendmaken. Het groot ste deel van de besprekingen heeft een privé-karakter en wij geven er van door wat men ons opdraagt, zei hij. De verslaggevers kwamen met htm klacht nadat de woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, Peter Hope, een gedetailleerd verslag had voorgelezen van de rijtoer die de president en de premier naar Oxford hadden gemaakt. Hope las o.a. het volledige menu voor, waarbij hij de vreemde namen spelde, wat grote hilariteit onder de verslaggevers verwekte. Hope gaf b.v. als nieuwtje, dat de adviseurs na het vertrek van de staatslieden croquet gingen spelen. Het woord croquet werd weer gespeld. De perschefs hebben beloofd het protest van de journalisten door te geven aan Eisenhower en Macmil lan. De Antwerpse firma, die met de In donesische regering een overeenkomst heeft gesloten voor de veiling van Indonesische thee in Antwerpen, is, naar in Beigië verluidt, door de Ne derlandse eigenaren van de genatio naliseerde theeondernemingen ge waarschuwd dat zü „zich aiie rechten voorbehouden, met inbegrip van een eventuele gerechtelijke actie". Vorige week werd officieel mee gedeeld, dat de eersté zending Inno nesische thee op 17 september daar zal worden geveild. Het gaat om een partij van ruim 2400 kisten. Uit Bremen wordt gemeld dta de Deli-. en de Senembah-maatschappij nu bij het Landgericht de recht bank van Bremen een verzoek neb ben ingediend om vrijgave van de uit Indonesië afkomstige tabak, die in deze stad ligt opgeslagen. De twee maatschappijen hebben reeds twee maal een vergeefse poging gedaan om sequestra tie van de partii te verkrijgen (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse politie heeft zon dagavond op de Dam en op het Dam rak voor het eerst de hulp van de zwart gehelmde karabijnhrigade inge roepen om joelende nozems uit elkaar te drijven. Er vielen harde klappen, ook onder dc op sensatie belaste nieuwsgierigen, die naar de Dam waren gekomen. Om de orde te kunnen handhaven, moest de politie het verkeer over de Dam enige tijd gedeeltelijk stopzetten. Ook zaterdagavond had de Amster damse politie reeds de handen vol ge had aan de belhamels, die nu al ge ruime tijd avond aan avond de binnen stad onveilig maken. Met straffe hand werd opgetreden tegen groepen nozems op het Konings plein, de Kalverstraat, de Heiligeweg en de in een donkere buurt gelegen Nieuwe Nieuwstraat. Ook de Haarlemse nozems hebben zich dit weekeinde weer geroerd. In de Grote Houtstraat kwam het zater dagmiddag tot een hevig treffen tus sen een vijftigtal opgeschoten jonge lieden en de politie. De politie verspreidde de horde, Voordat president Eisenhower zaterdag morgen van het kasteel Balmoral vertrok, waar hij de-gast was geweest van koningin Elizabeth, werden er nog wat foto's ge maakt bi de tuin. VJ,n.r.: Prins Philip, prinses Anne en de president, van deze eenvoudige dienst „nu de landen der wereld staan op de drem pel van hetgeen de profeet Joël noemt de vallei der beslissing". In de kerk waren ongeveer driehon derd mensen. Duizenden hoorden bui ten door luidsprekers de preek. Op andere zondagen komen slechtsvijftig tot zestig mensen naar de kerk in El- lesborough. Buitengekomen zei Eisenhower, tot rector White: „Hartelijk dank voor uw preek. Ik voel dat het juist dat is wat wij nodig hebben." De predikant deelde later de pers mee, dat hjj drie dagen om zes uur was opgestaan om de preek goed voor te bereiden. Vier onhekenden, die met een mo torboot de bij Cap d'Antibes aan zee gelegen villa van de Engelse textiel baron Louis Rawlings waren genaderd, hebben een safe met voor een miljoen gulden juwelen erin meegenomen. Dit was de grootste juweelroof in de ge schiedenis van de Cöte d'Azur. Een bedrag van duizend gulden en drie passagebiljetten waarop de familie Rawlings naar Groot-Brittannië zou terugkeren, verdwenen eveneens. De safe die het viertal meenam woog tachtig kilo. De Franse politie vermoedt dat een eindweegs buitengaats een grotere boot heeft gewacht. De grootste moeilijkheid in de hele affaire is dat de ontvreemde juwelen allemaal vrij gemakkelijk van de hand kunnen worden gedaan, omdat er geen extra grote, c£ internationaal bekende stukken bij zijn. Volgens diplomatieke zegslieden in Washington zal de Russische premier Chroestsjew zijn vrouw, Nadezhda, meenemen wanneer hij volgende maand de Ver. Staten bezoekt Het is mogelijk dat nog andere leden van zijn gezin hem zullen vergezellen op zijn reis. Hat Russische gezelschap zou uit ruim 120 personen bestaan, van wie ongeveer veertig journalisten zijn. Chroestsjew heeft de Russische ro manschrijver Michael Sjokolow uit genodigd hem op zijn reis door de Ver. Staten te vergezellen. De 60-jarige Sjokolow is afgevaardigde in de Op perste Sowjet. Kanunnik Colin Montgomery, broer van burggraaf Montgomery en rector van de Anglicaanse Sint Ste- fanuskerk in Vrijburg in Zuïd-Afw- ka, is vrijdagavond in de leeftijd van 53 jaar plotseling overleden. (Van onze correspondent) In de Wouwsc Plantage, op een paar honderd meter van de Nederlands Belgische grens is een grote Belgische smokkelauto met roomboter in handen van de Nederlandse douane gevallen. Daarbij is de bestuurder, de 35-jarige G. v. L. uit' Antwerpen, gearresteerd. Douanebeambten hadden een achter volging ingezet, omdat twee auto's in volle vaart waren gepasseerd zonder dat de bestuurders zich aan de stop tekens stoorden. Na een sensationele achtervolging vari ruim twee kilometer dwars door de Wouwse Plantage, werden de ban den van een van de auto's kapot ge schoten, waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed. Hij trachtte nog te ontsnappen, doch zat bekneld in de auto; zodat bij kon worden gearres teerd. Dé wagen bevatte zevenhonderd kilo Nederlandse roomboter. Het stortregende zelfs, toen de Prinses zaterdagmorgen ongeveer tien uur in de jachthaven van Sneek aan boord van haar jacht gingmaar gelukkig kwamen er in de loop van de dag steeds meer opklaringen, zodat de wed strijden later bij stralend weer konden worden gevolgd. De zeiltocht van Sneek naar de Langweerder Wielen verliep vlot. Het was ruim één uur, toen men er „De. Groene Draeck" zag naderen. Het jacht kruiste enige malen over de Wielen en zocht toen een geschikte anker plaats op. Aan boord waren behalve de Prinses o.a. haar particuliere secretaresse, mevr. nr. M. ScholtensMeurs, de commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, de burgemeester van Doniawerstal, mr. K. J. van Douwen en de voorzitter van de jubilerende zeilvereniging, mr. K. H. Mulder. Dank zij de stevige bries en het 's middags overwégend zonnige weer waren de zeilwedstrijden bijzonder span nend. Met hun 14G schepen hadden zij een record-deel neming, maar overweldigender was nog de belangstelling van het publiek, dat langs de oevers van de Wielen, op boten en in zeilschepen, de wedstrijden volgde en daprbij steeds weer de blikken liet afdwalen naar het jacht van de Prinses. Hudson Bay .Mining Smelt. Netto winst le h. j. '59 4,401.333 i2.74Q.569) of S 1.60 (0.99) per aand. Na de wedstrijden verliet prinses Beatrix „De Groene Draeck" en werd zij in een polïtievaartuig even buiten het dorp aan wal gebracht. Daar stond een muziekkorps klaar. Tot vreugde van de Langweerders ging de Prinses te voet door het dorp; in de nauwe dorpsstraat drongen de rijen mensen op, kinderen liepen trots naast de Prinses en zo bereikte men het juist geopende vakantiecentrum De Wielen", waarin een aantal men- waarbij twee argeloze voorbijgangsters in het gedrang gewond raakten. Het waren een 71-jarige dame en haar 70- jarige zuster. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Zaterdagavond groepten de jongens en meisjes samen in de Minahassastraat. Zy smeten gestolen flessen en ander glas op het wegdek, dat zij later onder leiding van de politie moesten oprui men. Ook moesten ze de schade ver goeden. Acht oproerkraaiers werden opgepakt. Ook zondag was het in de binnenstad onrustig. Toen kwam het echter niet tot uitspattingen. Ook uit het buitenland wordt een golf van nozemterreur gemeld: Bij een bloedig gevecht tussen no zems in New York zijn zondag in een park twee zestienjarige jongens door messteken om het leven gebracht. Een derde jongen werd levensgevaarlijk gewond. De Parijse politie, die kortgeleden een campagne tegen de nozems is be gonnen, heeft in de omgeving van de Franse hoofdstad tijdens het weekeinde niet minder dan achthonderd jongelui, die de straten onveilig maakten, ge arresteerd. Een rock and roll-feest is zondag in de Kopenhaagse voorstad Bellahöj uitgelopen op een reL De „zang" van de Scandinavische rock and roll-kam- pioen, Ronald Stensby, en de Deense kampioen lb Jensen, deed zulk een drang naar activiteit onder de jongelui ontstaan, dat zy met stenen naar auto's begonnen te gooien, verkeersborden uit de straatstenen rukten en voorbij gangers lastig gingen vallen. De po litie liet versterkingen aanrukken en arresteerde een tiental van de grootste raddraaiers. 9 In de Italiaanse stad Milaan is door de politie een grote razzia op nozems gehouden. Een paar honderd jongelui werden opgepakt. De politie van drie Engelse graaf schappen in de buurt van Londen is zondag op jacht geweest op ongeveer tachtig nozems, die uit een opvoedings gesticht braken, na eerst de boel kort en klein geslagen te hebben. Zestig jongelui zijn inmiddels aangehouden. De andere twintig, de meesten gewa pend met messen, loppn nog vrij rond. TIJDENS het weekeinde heeft de polaire lucht, die een paar dagen geleden Europa begon binnen te Stromen, de Alpen overschreden. In het noorden van Italië gaf dit aanleiding tot zware regen en on weersbuien. Zo is er in Milaan 75 en in Bologna 32 mm. regen geval len. In onze omgeving kwam de bui igheid vrijwel tot een einde, als ge volg van toenemende stabiliteit van de atmosfeer. Dit hing samen met de omstandigheid, dat een nabij de Britse eilanden gelegen gebied van hoge druk zich langzaam in oostelij ke richting verplaatste en zich ook over onze streken uitbreidde. De wind nam in kracht af en de aanvoer van polaire lucht kwam tot staan. Ook morgen zal het weer hier te lande worden beheerst door het hogedrukgebiedl Een droge en zon nige dag met wellicht nog iets hoge re temperatuur kan worden ver wacht. De voornaamste depressiehaan strekt zich nu uit van New Found- land via straat Denemarken en IJsland naar Spitsbergen. De meest oostelijk gelegen depressie in deze baan beeft weinig meer te beteke nen. Een volgende en iets actievere depressie bereikte vanochtend de zuidpunt van Groenland. sen bijeen was gekomen uitreiking bij te wonen. Premier Chroestsjew van de Sowjet Unie heeft gisteren verklaard dat liet antwoord dat hij van de Wesduitse kanselier Adenauer heeft ontvangen op zijn laatste brief, een gunstige in druk heeft gemaakt. De Russische pre mier verklaarde dit op een bijeenkomst te Wesjenskaja, een dorp aan de Don. Chroestsjew zei, dat van het ant woord van Adenauer in de eerste plaats kan worden gezegd, dat het matiger van toon is en dat het sterk verschilt van de vroegere documenten van de federale Duitse republiek. „De brief van de heer Adenauer raakt zeer be langrijke kwesties en spreekt de wens uit tot beter begrip van deze acute kwesties te komen in het belang van de samenwerking tussen onze twee landen. Indien deze woorden door daden ge volgd worden, mag worden veronder steld, dat we er in zullen slagen de lijn over te steken welke ons scheidt bij de bespreking van urgente problemen van internationale betrekkingen en een de finitieve stap vooruit te doen naar de vermindering van de internationale spanning en de verbetering der betrek kingen tussen de USSR en de federale Duitse republiek. Graag zouden we zien, dat de federale Duitse republiek een uitvoeriger toelichting geeft op haar voorstellen voor de oplossing van zulke belangrijke problemen als dat van ontwapening, de liquidatie van de „oorlogsoverblijfselen" en de ontwikke ling van samenwerking tussen onze landen. Als de andere partij bereid heid toont, zijn deze kwesties niet on oplosbaar. Ze kunnen worden opgelost indien de westerse mogendheden se rieus een vreedzame schikking van dringende internationale problemen wensen", aldus Chroestsjew. De Russische leider zei, dat hy nog eens nadrukkelijk wil verklaren dat hij met goede bedoelingen naar de Ver. Staten gaat en met de vurige wens een waardige bijdrage te leveren tot de zaak van vermindering van de in ternationale spanning en van verster king van de vrede. Hij zei, vastbeslo ten te zijn akkoord te gaan met maat regelen welke het ijs kunnen doen dooien van de koude oorlóg en welke de mensen een mogelijkheid zouden bieden vrijer te ademen: Adenauer had in zijn antwoordbrief aan Chroestsjew verklaard, dat de beslissende kwestie voor de toekomst van vrijwel alle volkeren niet de na sleep van de oorlog Is, maar het tot stand brengen van een gecontroleerde ontwapening. Adenauer sprak zich uit voor ver betering van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek en is van mening dat meningsverschil len van ideologische aard geen belet sel voor de economische samenwerking tussen belde landen mogen vormen. om de prijs- De Prinses reikte een medaille, door Koningin en Prinses beschikbaar ge steld, uit aan de eerste-prjjswinnaar In de 16 m2-klasse, de heer H. Olde Achterhuis te Heerenveen en de door haar zelf uitgeloofde medaille aan de winnaar in de Valken-klasse, mr. R Mulder te Langweer. Dan had de zeilvereniging nog een extra-prijs, nl. een wandbord van Makkumer aardewerk voor het schip, dat deze dag de meeste be langstelling had getrokken. Nu, dat was natuurlijk „De Groene Draeck" en de Prinses nam deze prijs lachend in ontvangst, met de verzekering, dat het wandbord in haar jacht een goed plaatsje zal krijgen. 's Morgens had de Prinses de Leeuwarder jachthaven bezocht. Volgens de chef van de Indonesische marfnstaf, kapitein-ter-zee Martadi- nata, krijgt de Indonesische marine onderzeeboten. Hij weigerde te zeggen, waar zij vandaan komen en wanneer zij zullen aankomen. Hij zei op een persconferentie Dat is een defensiegeheim. Maar wacht tot 5 oktober (de dag van de strijd krachten) dan zullen wij een demon stratie geven van onze marine-uitrus ting". REMIER NEHROE van India heeft in het Hogerhuis verklaard, dat zijn land niet van plan is .de Chinese infiltranten in het noorden te bombar deren, „omdat dit niet de manier is, waarop de Indiasche regering haar taak wenst te vervullen". Hij voegde hieraan toe: „We hopen het geschU te regelen door besprekingen en we zijn niet van plan een oorlog te beginnen' Nadrukkelijk verklaarde Nehroe, dat „landen niet ten oorlog dienen te trek ken zonder eerst aiie andere mogelijk heden voor een oplossing te hebben onderzocht". Bovendien vond hij het ongepast voor regeringen, die voordien in vriendschap hebben samengeleefd, elkaar met bommen te bestoken. (De vorige week nog liet Nehroe zich zeer dreigend tegen Peking uit. Red.) Voorts wenste Nehroe een scherp on derscheid te maken tussen de infiltra ties in het gebied Ladakh (Kasjmir) en I die in het noordoostelijke grensgebied. Hij wees erop, dat de Chinezen oude kaarten te voorschijn hebben gehaald om hun aanspraken op Ladakh te steu nen en dit is, aldus Nehroe, althans iets waarover te discussiëren valt Maar de aanval op het gebied aan de noord oost-grens was volgens hem een on verbloemde daad van agressie. De Indiasche premier zei dat, nagi» aanleiding van een verzoek van het parlementslid Singh, lid van de Praja- socialistische partij, om krachtig op te treden en de Chinezen uit het gebied van Ladakh met geweld uit India te verdrijven. Inmiddels houden de berichten over Chinese agressie In India aan. De cor respondent van het Britse blad Daily Mail meldt, dat er in Shillong berich ten ontvangen zijn over verscheidene gevechten tussen Indiasche en Chinese troepen. De „Press Trast of India" meldt, dat Chinese soldaten in de streek van Siang en Lohit India zijn binnen getrokken. Volgens de „Hindoestan Times" zijn Chinese communisten het Indische protectoraat Bhoetan binnen gevallen. De bevolking van Sikkim zon m paniek zijn door berichten over con- centrales van goed bewapende Chi nezen langs de grenzen*

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1