Rumoer in Azië rV Na overleg met minister De Pous Prinses v andaag in New York Steun voor loon- en prijsbeleid Scherp toezicht op voetgangers 04 tmmm Bankdirecteur failliet V D1 Duits zwervert je land uitgezet Warm weer Prins naar Turkije en Tanganyika Ned. oud-SS-er in Graz gearresteerd Kostbaar beeld uit museum gestolen Te veel ongelukkeu bij ov Jrstekeii NCAB benoemt nieuwe medewerkers Militaire chauffeur reed vrouw dood r~ .J III Mal Jm VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 Directeur: H. DE HUIG sfe ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4396 Huuirtredacteur: DI. J A ti. J. S. BKULNS ÖLÜ'f - v - - Welkom (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER DE POUS en de vertegenwoordigers van het georga niseerde bedrijfsleven hebben gisteren volledige overeenstem ming bereikt over de wijze, waarop het bedrijfsleven kan medewer ken om in het kader van de loon- en prijspolitiek de gedifferentieer de loonpolitiek te doen slagen. De vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties hebben zich tegenover de minister van Economische Zaken verbonden om onder de aandacht van hun leden te brengen, dat de verhoogde kos ten, voortvloeiende uit het gedifferentieerde loonbeleid, niet mogen worden doorberekend. De minister is van mening, dat prijsverhogingen slechts mogen plaats vinden op grond van wijzigingen in externe factoren, zoals stijging van de grondstoffenprijzen. SCOOTERBERIJDER IN DIEREN OMGEKOMEN export i§s V/ér"'! rit 'Fraude te Driesum LEDEN AANSPRAKELIJK VOOR TEKORT Botterdam: '«-Graven b*te Dordrecht: Schiedam: Witte o« WUiwr*»t 25 iei« 113700 <0 u Posioua 1112 - Postgiro No. 424J10. Xlaehtendienat abonnementen ns.3019.30 uur. Zaterdags 1718 uur. Telefoon 115700. Huygenapiein 1 leletoon i834«i (3 Lijnen: Postbus 1091 Postgiro No. 424887. Kis omen dienst: 183019.30 - Telefoon 36ÏS68 Soul weg 132 - Teler. «70. Thomas Kemplsstraat 6» - "'lef. 65451. Aooonementsprils 81 cent per wee*. I i.65 per maano. 7.90 per (Van onze militaire medewerker) DE Chinese draak roert zich in Azië. Deze keer gaat het niet om een actie rondom Formosa. Daar valt niet veel succes meer te verwachten sinds wijten John Foster Dulles duidelijk maakte dat één stap verder oorlog met de Ver. Staten zou betekenen. Dat is de enige taal die een agressor, en speciaal een oosterse, verstaat. Uiteraard dient achter deze taal het militaire vermogen te staan om deze waar te maken en de wil om deze macht toe te passen. Eerst dan zal de agressor de overtuiging hebben tegenover een onwrikbare muur te staan. Elke onzekerheid hieromtrent roept het gevaar op dat het machts evenwicht geleidelijk, zal gaan ver schuiven ten gunste van de agressor. FUNDAMENT van het machtseven wicht is mede, dat er stabiliteit bestaat aan grenzen waar rivaalsta- ten strategisch van elkaar gescheiden zijn. De bewegingen van de Chinese draak aan de noordgrens van India roepen o.i. ernstige gevaren op voor de handhaving van Ut machtseven wicht. Ook na de verovering van Tibet dat de ouverture was van het thans toegespitste drama bleef de strate gische gescheidenheid van beide sta ten groot. Er mogen dan schermut selingen plaatsvinden aan de grenzen van Bhoetan, Sikkim en Kasjmir, het gebrek aan begaanbare wegen, de ho ge, gemakkelijk verdedigbare bergpas sen beletten het ten enenmale, dat le gerscharen van aanzienlijke sterkte, hetzij in zuidwaartse, hetzij in noord- waartse richting, resp. India of Tibet binnenvallen en een grote oorlog tussen beide natuurstaten ontbrandt. Het logistieke probleem voor het op treden van sterke legers zou hier thans onoplosbaar zijn. V' (Geldig toi zateraagiivuuu; ZONNIG Droog, zonnig en warm weer. Zwakke, in de namiddag nu en dan matige, wind tussen oost en zuid. Morgen: Zon op: 6.08 Maan op: 16.29 onder: 19.04 onder: 0.49 BEDRIJFSLEVEN STAAT ACHTER REGERING 1" N de Gravesend Bay, de monding van de haven van New York, is prinses Beatrix vanmorgen om zeven uur plaatselijke tyd (12 Ncd. tijd) van het nieuwe vlaggeschip van de Holland Amerika L(jn, de „Rotterdam", overgestapt op de torpedobootjager „Gelder land"'. De commandant van de „Gelder- IT neemt echter niet weg dat Chi na, indien het op expansie uit is en daarbij een politiek van lange adem pleegt, in deze momentele toe stand wijziging kan brengen. Indien India de grensincidenten straffeloos hun gang laat gaan, zullen beperkte Chinese strijdkrachten in itaat zijn zich vast te zetten aan de Indiase zijde van de Him ala ja-berg keten, de gemakkelijk verdedigbare bergpassen veilig in handen krijgen en het aldus verkregen gebied kunnen gaan inrichten als een basis van waar uit in de toekomst een grootscheepse invasie in India mogelijk wordt. Bij deze basisinrichting behoort dan uiteraard de aanleg van wegen van Tibet uit over de Himalaja zodat het logistieke probleem van de verzorging van het leger kan worden opgelost. Er zijn in dit opzicht wel grotere pres taties geleverd indien men denkt aan de vooroorlogse Burmaweg. O WANNEER Nehroe thans dus niet aan China de voet dwars zet loopt India ernstig gevaar met China een open noordgrens te krijgen, welke het land over enkele jaren aan veel grotere gevaren zal blootstellen. Bij toegeven zal het machtsevenwicht ten nadele van India gaan verschuiven. De ervaring leert bovendien dat ver lies van grondgebied de neiging op roept een versnellingsproces van ver overing in te luiden. Houdt Nebroe het been niet stijf dan is hiervan een ander gevolg, dat Chi na deze toegefelijkheid zal aanzien voor zwakte en steeds driester zal gaan optreden. Trouwens, het zal voor Nehroe toch al uiterst moeilijk zijn China te overtuigen van zijn wil en militair vermogen tot effectieve tegen stand, gezien de neutral istische, poli tiek, welke India, sedert het zelfstan dig is geworden, heeft gevoerd. Het land is in geen enkel bondgenootschap opgenomen. r-p EGENOVER al deze negatieve I factoren, die ten nadele van India werken, staat echter een positieve fac tor. Het gevaar dat China demonstreert te zijn voor zijn naburen, zal zijn weerslag hebben in geheel Azië. De neiging tot neutralisme zal daardoor kunnen gaan verdwijnen. Gemeen schappelijk gevaar kan de niet-Chine- se Aziatische volkeren op één hoop drijven en mogelijk aansluiting doen zoeken bij dé tegenpool van de machtsbalans, het Westen. Reeds beginnen zich daarvan symp tomen af te tekenen, nl. het verras sende onderhoud dat Nehroe met zijn rivaal uit Pakistan, opgenomen in de Westerse defensie, had. Beide staten worden thans afgescheiden van hun onderlinge geschillen over Kasjmir naar elkaar tóegedreven, Werkt dit proces door, dan zou in dit werelddeel tegenover de Chinese kolos aan de ene zijde van de machts balans eén gelijk aantal andere Azia ten komen, waardoor de balans beter in evenwicht zal zijn, dan zij onder de huidige omstandigheden was. land*' bracht de kroonprinses in een barkas van de „Rotterdam" naar zijn schip. Op de tocht naar New York wordt de „Gelderland" begeleid door boten van de kustwacht en de politie. Tegenover het Vrijheidsbeeld wisselt de „Gelderland" saluutscho ten uit met Fort Jay op Governors Island. Ter zelfder tijd vliegt een escorte toestellen van de Amerikaanse lucht macht over de oorlogsbodem. Voorts is er een escorte van spui tende brandweerboten en zoemende helikopters. Omstreeks het middaguur (17.00 uur Ned. tijd) stapt prinses Beatrix aan land. De „Gelderland" meert aan een steiger van de zuidpunt van Manhat tan, waar de koninklijke bezoekster een geestdriftige ontvangst wacht. De toegang tot de steiger -was vanmorgen reeds vrolijk met vlaggen versierd, Drie militaire bands spelen als de loopplank van de Nederlandse onder zee boot jager wordt uitgelegd en am bassadeur en mevrouw Van Royen de kroonprinses verwelkomen op Ameri kaanse bodem. Ook de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Young, zal aanwezig zijn. En dan volgt het New Yorkse wel kom, met ponsbandjes en papiersnip pers die uit de wolkenkrabbers van Broadway dwarrelen. Detachementen van de Amerikaanse strijdkrachten, en een Nederlands marinedetachement van 48 man, zullen meemarcheren in de stoet. Na de tocht over Broadway volgt op het gemeentehuis van New York de officiële begroeting door burgemeester Wagner, gouverneur Rockefeller en- talrijke functionarissen. Na de officiële begroeting gebruikt de kroonprinses de lunch. Maandag vertrekt prinses Beatrix uit New York naar Washington. Tot maandag zal zij deel hebben aan tal van evenementen die verband houden met de herdenking van het feit dat Henry Hudson 350 jaar geleden Nieuw- Amsterdam stichtte en de Hudson-ri- vier in kaart bracht. (Van onze correspondent) Op een tuincomplex te Dlemen heeft men een veertienjarige Duitse iongen aangetroffen, die zich daar op ver dachte wijze ophield. Het was een ze kere A. R. uit Essen, die vorige week clandestien met een goederentrein tot de grens gekomen is en toen ons land is binnengewandeld, zonder papieren of geld bij zich. Hij werd in Diemen aangetroffen in het bezit van een windbuks en een doosje met patronen, die hij uit een tuinhuisje had ontvreemd. Tijdens zijn verblijf in ons land had hij zich ge voed met appelen en peren, die hij uit boomgaarden plukte, en met door nij vere volkstuinhouders geweekte wor tels. In verleg met de officier van Justi tie is hij op las) van de burgemeester van Diemen als ongewenste vreemde ling over de grens gezet. HET hogedrukgebied boven West en Midden-Europa had vanmorgen zijn centrum boven de Alpen. Tus sen dit hogedrukgebied en een de pressie boven de Noordelijke IJszee staat over Scandinavië een krachtige westelijke luchtstroming, waarin en kele storingen naar Noord-Rusland trekken. In het Atlantische gebied kwam er een verandering in de algemene cir culatie, doordat een depressie vain Zuid-Groenland naar het midden van de oceaan trok, in plaats van even als haar voorgangsters naar IJsland te koersen. Bij IJsland treedt nu een - belangrijke stijging van de lucht druk op. Deze veranderingen zulten echter nog weinig invloed hebben op het Europese hogedrukgebied. Doordat dit laatste zich wat naar Midden- Europa terugtrekt, kan de wind meer zuidelijk worden. De temperaturen blijven daardoor op een voor de tijd van het jaar zeer hoog niveau en het j weer behoudt een zonnig karakter, PRINSES BEATRIX geestdriftig welkom in New York Prins Bernhardt zal volgende week woensdag naar Turkije vertrekken orrfi zoals steeds, een BJIderbergconferentie te presideren, die van 18 tot 21 sep tember in .Yesilkoy, een plaats even buiten Istanboel, zal worden gehouden. Voor deze bijeenkomst van politici en personen uit het bedrijfsleven, werk gevers en leiders van vakverenigingen, worden deelnemers verwacht uit de meeste vrije landen van Europa en ook uit de Verenigde Staten en Canada. Na afloop van de conferentie reist de Prins door naar Tanganyika, waar hij enkele weken zal verblijven. Prins Bernhard zal dan omstreeks 12 oktober weer naar Nederland terugkeren. De 37-jarige Nederlandse oud-SS-er P. v. d. W. is in Graz (Oostenrijk) ge arresteerd op beschuldiging van vals heid In geschrifte. Dc man blijkt zich nds 1943 bij een twintig jaar oudere inwoonster van Graz verborgen te hebben, daar hij niet naar Nederland durfde terugkeren. Van de W. ging enige tijd door voor haar neef, maar later adopteerde zij hem officieel als zoon. Toen een kind werd geboren, moest hij iets doen om de toestand te redden. Hij vervalste de papieren van zijn in de oorlog omgeko men brier, om zo een wettig „trouw bewijs" te kunnen bemachtigen. In dit verband acht hij het noodzakelijk, dat eventuele prijsverhogingen onmiddellijk'schriftelijk aan het ministerie van Economische Zaken worden meegedeeld, gemotiveerd met de factoren, die tot de prijsverhoging aanleiding hebben gegeven. De minister heeft er tijdens de be spreking met het bedrijfsleven geen twijfel over laten bestaan, dat indien de meldingsregeling niet vrijwillig wordt opgevolgd en Indien loonsver hogingen toch zouden worden doorbe rekend, hij zich gedwongen zal zien over te gaan tot het wettelijke voor schrijven van deze meldingsregeling en tot het afkondigen van prijsmaatrege len en tot schorsing, respectievelijk ontbinding van eventuele bartel overeenkomsten. Dfe vertegenwoordigers van het be drijfsleven waren het er allen over eens, dat het stabiel houden van het prijsniveau in het bijzonder in de huidige omstandigheden var. de al gemene lóonherzieningen één der eerste voorwaarden 1» voor het ge zond dóéii blijven van dë Nederland se economie. (Van een onzer verslaggevers) In .het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht is donderdag een eikenhou ten relief, de Araris Boodschap" voor stellende, gestolen. Het beeldje, dat uit 1479 dateert, was verzekerd voor tweeduizend gulden, maar de kunst waarde ervan Is vermoedelijk aanzien lijk hoger De diefstal werd kort na sluitings tijd door een suppoost ontdekt. Er zijn geen sporen van inbraak gevonden. Het kunstwerkje, dat 36,7 cm hoog is, stond niet in een vitrine, maar volko men vrij. De directeur van het museum de heer D. P. R. Bouvy uit Bussum deed zelf aangifte van de diefstal. Acht jaar geleden is ook reeds een beeldje met een religieuze voorstel ling uit het Aartsbisschoppelijk Mu seum ontvreemd. Vrij spoedig kon dat worden achterhaald. (Van onze correspondent) De 18-jarige scooterrüder G. Koeke- bakker uit Dieren is donderdagavond om tien uur op het kruispunt Spoor straat—Nieuwe Rijksweg dodelijk ver ongelukt. Hij verleende geen voorrang aan een vrachtauto. De jongeman passeerde als laatste van een groepje van vier scooterrijders het kruispunt, waar op dat moment een vrachtauto naderde. De eerste drie kwamen veilig aan de overzijde, maar de vierde werd door de wagen gegre pen. De jongeman is in de loop van de avond overleden. Zijn scooter werd geheel vernield. Men zal zich onvoorwaardelijk achter het prijsbeleid van minister De Pous stellen, waarbij bij de leden van de diverse bonden met kracht zal worden aangedrongen op het niet doorberekenen van de verbeteringen van lonen en andere arbeidsvoor waarden. Ook aan de eerder ge noemde meldingsprocedure is de volle medewerking toegezegd. Do heer D. Ketel, laatstelijk am bassaderaad te Washington, zal bin nenkort worden tewerkgesteld als zaakgelastigde te Peking. (Advertentie) now made in Holland ■with imported tobacco# EXPORT BY SPEOAl APPOINTMENT (Van onze Haagse redactie) TN vele plaatsen van het land begint de politie maandag met het A verscherpt uitoefenen van toezicht op de gedragingen van voet gangers, in het bijzonder bij het oversteken. Er zal door de politie niet alleen waarschuwend worden opgetreden. In voorkomende ge vallen worden bekeuringen gegeven. Het verscherpt toezicht op de voet gangers zal in elk geval gedurende de gehele tweede helft van de maand uit- Advertentie EEN patrouille van het koninklijke Laotiaanse leger trekt door een straat van een stadje in de provincie Sam Neoea, waar communistische opstan delingen actief zijn. geoefend worden. Het besluit daartoe is genomen door de politiekorpsen, in elf grote steden. In het verleden werd gedurende be paalde perioden vaak gelet op ver schillende soorten rij- en voertuigen. Zo waren er landelijke verlichtings acties. Het is evenwel noodzakelijk geble ken, ook eens speciaal te letten op het gedrag van de voetganagers büy het oversteken. Het aantal verkeersongevallen, dat veroorzaakt wordt" door onvoorzichtig oversteken, is iog veel te groot en de gevolgen van deze aanrijdingen zijn meetsal ernstig. De politiekorpsen zullen in de ste den, waar het verscherpt toezicht wordt uitgeoefend, extra-manschappen voor dit toezicht inzetten. Speciaal zal gelet worden, op het ge drag van voetgangers bij met lichten of borden geregelde kruispunten. Hier mogen de voetgangers niet oversteben, dwars doo rhet rijdend verkeer heen. Ook wordt gelet op het oversteken bil zebra's met knipperbollen. Ter ondersteuning van dit ver scherpte toezicht zullen alle politie korpsen dezelfde voorlichtingsbiljejtten gebruiken. Deze biljejtjten zijn met veel suc ces reeds door de Eindhovense politie gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) De Ned. Chr. Aannemers- en Bouw vak patroonsbond heeft op het bonds- bureau te Utrecht een tweetal nieuwe medewerkers aangetrokken. Meer spe ciaal ten behoeve van de juridische bijstand van de leden is benoemd mr. E. J. de Roo te Amsterdam. Deza was voorheen reeds secretaris van de Bond van Chr. Ondernemers in het loodgieters-, fitters- en sani tair installatiebedrijf, alsmede secreta ris van de Chr. Middenstandsvereni ging te Amsterdam. Ten behoeve van de kleinere onder nemingen werd iemand aangetrokken met een bedrijfseconomische scholing. Het is de heer drs. A. J, Drewes te' Utrecht. Deze benoemingen werden mede noodzakelijk doordat mr. W. Aantjes in verband met het kamer lidmaatschap nog slechls in beperkte mate zijn werk als secretaris van de N.C.A.B. zal kunnen verrichten. Op verzoek van de officier van Jus titie heeft de rechtbank te Leeuwarden de 58-jarlge H. H. D. uit Driesum, di recteur van de Boaz-bank Driesum, Wouierswonde en omstreken, failliet verklaard. D. werd begin deze week gearresteerd onder verdenking van fraude, waardoor de bank voor een totaalbedrag van circa JT 250.000 was benadeeld. Uit de laatst beschikbare balans van de bank, over het jaar 1957, blijkt dat er toen een gestort led'enkapdtaal was van 20.000. Volgens de statuten, wor den de 73 leden van de bank, meren deels woonachtig in of in de omgeving van Driesum, bij een eventueel tekort aansprakelijk gesteld tot maximaal bet viervoudige van dit bedrag, voordat ook ^paar één avn de inleggers enig nadeel lijdt. De balans over 1957 noemde een reservekapitaal van ruim 105.000. Over 1957 bedroeg de winst circa 8.500 en werd vijftien procent divi dend uitgekeerd. Het is waarschijnlijk, dat de inleggers weinig nadeel van. de fraude zullen ondervinden, doch. voor de leden kan en en ander on aangename gevolgen hebben. Zij zul len namelijk niet alleen de «boor hen gekweekte reserve voor het tekort moeten aanwenden, doch ze zullen bo vendien nog moeten bijstorten. (Van een onzer verslaggevers) Op de hoek van de Delftlaan en de Arthur van Schcndelkade te Haarlem is gistermiddag omstreeks kwart over vier de 25-jarige mevrouw J. J. Eikel, berg-van de Vegte door een militaire eentouswaeen aangereden. Onderweg naar het ziekenhuis is de vrouw, die een baby verwachtte, overleden. Het onderzoek van de marechaussee heeft uitgewezen, zo vernemen wij van de Legervoorlichtingsdienst, dat dit ongeluk te wijten is aan de schuld van de 20-jarige dienstplichtige soldaat eerste klasse P. J, de J., die behoort tot de 127e afdeling zware luchtdoel artillerie in Haarlem. Met te grote snelheid reed de mili tair de bocht om. Met zijn voertuig kwam hy op het linker weggedeelte, waar mevrouw Eikelberg juist fietste. Ze werd geschept en meegesleurd. De soldaat-chauffeur zal voor de krijgsraad terecht moeten staan. De onder-gouverneur van de Canadese provide Quebec heeft Paul Sauve tot premier van deze provincie benoemd Sauve volgt Duplessis op, die i 1* maandag is overleden. •Als raad ermee akkoord gaat 2 ,T?,n paarden van de bereden politie van Groningen per 1 november voorlopig worden ondergebracht in een loods van Van Gend en Loos aan d# Emmasingel, die de gemeente ka# huren voor 14500 per jaar#

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1