Progressief PARIJS: ZELFBESCHIKKING NA VREDE Overgangsperiode wordt te lang geacht CHROESTSJEW boos op journalisten Bouw Scheveningse pier begonnen Instorten van flatgebouw eist meer dan 100 doden Een gelukwens Doden op de weg Bittere stemming m Algiers Chroestsjew: eerste proef met Loenik II mislukte j Sow jet-leider ziet ijs van koude oorlog al breken mm Koninklijk vliegtuig vrijwel gereed ARCHITECT IN HECHTENIS Verbetering haven te IJmuiden: tien miljoen gevraagd Teleurstelling in Scheveningen Nieuwe veerboot naar TEXEL Raad v. Beheer voor televisiestichting Truman niet naar Chroestsjew DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 r "N ZEVENTIENDE JAARGANG No* 4395 1960: bijzondere viering van Bevrijdingsdag Paard trapt kleuter dood Keus al gemaakt Rampzalig Goede indruk PROVOCERENDE VRAGEN IN PERSCLUB" „Rat in de keel' RAMP IN ITALIAANS STADJE Directeur: F!. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Geen rijbewijs Aotterd&n; '««GravenHagc Dordrecht: Schiedam: jViW« oe Wiomraw ia USÏUO u PombtM. lllï Postgiro No. 12«Mg Xlschtendiotur: abonnementen («ju1930 uu- Zaterdags 17—18 uur Telefoon 115700. ttuygenspleui ieltioor iBjto, ,3 iljneni Postbus 1091 - Postgiro No 424867 Klachtendaenai 18 30la aj Ceiefooo .162560 Suuroeg 132 Tel» 4570 Thomas fCemoisstmai e» - -i«i 65451 Abonncmenteprljt 6x cent per week t 2 twartaaL Losse nummers *5 cent per maand f g.gu per VerschUnt daeellika I*1aXUM' (Geldis: tot vrijdagavond) AANHOUDEND DROOG Droos weer. met plaatselijk •wolkenvelden, maar ook na en dan zon, overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering In temperatuur. Morgen: Zon op: 6.18 Maan op: 19.25 onder: 18.50 onder: 7.45 oeklemtoont voort durend het conservatieve karak ter van het huidige kabinet. Het is niet wel doenlijk op al die vaak een tonige verhalen in te gaan en op eik slakje zout te leggen. Met dat conservatisme valt het in tussen wel mee. Het bewijs daarvan mag men nu veer zien in de verbe tering, welke deze week is aange bracht in de uitkeringsregeling voor werklozen, die uit de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering vallen. Degenen, die deze ramp van langdu rige werkloosheid treft, hebben het zeer moeilijk. De uitkeringen zijn nie. hoog. Zij moeten van enkele tientjes per week rondkomen. Dat is dus geen vetpot. Bovendien wordt van alle eventuele inkomsten van vrouw en/of verdienende kinderen steeds 50 pet afgetrokken Deze regeling gaf aanleiding tot al lerlei minder gewenste toestanden. Het noopte de overheid ook een vrij sterk controle-apparaat in het leven te houden. Er is nu voor wat die bijverdiensten betreft een veel soepeler regeling in gegaan. Verdiensten van inwonende kinderen komen met meer voor af trek in aanmerking en de verdiensten van de vrouw zullen slechts voor zo ver zij een bedrag van f 10 per week te boven gaan voor 50 pet worden af getrokken. Het voordeel van de nieuwe rege ling Is dat voortaan het gezinsverband beter bewaard kan blijven. Tot dusver immers verlieten de kinderen veelal vanwege die aftrek het ouderlijk huis. De overheid zal verder een veel min der stringente controle behoeven uit te oefenen. Een oude wens van de drie vakcen trale» is hiermee voor een belangrijk deel in vervulling gegaan. Voorheen was voor de verbeterde regeling geen geld beschikbaar. Nu blijkbaar wel. Wij mogen ook nog wel eens er aan herinneren dat de regering bij de behandeling van de sociaal-econo mische nota in juli jl. een aanzien lijke verhoging van de uitkeringen voor de rentetrekkers in uitzicht heeft gesteld. Over maatregelen als deze leest men in de oppositie-bladen wemig of niets. Het is daarom wel goed er «ven de aandacht op te vestigen. Het bewijst, dat het nieuwe kabinet met name de sociaal-zwakkeren, dat zijn degenen die zonder enige hulp in de samenleving staan, niet vergeet. Wie durft zo n beleid nog conserva tief te noemen? Hulp aan de aller zwaksten in de samenleving is pro gressiviteit in de ware zin des woords Maar hierover leest men in de linkse bladen weinig of niets. Hoogstens een onopvallend berichtje. *t Is maar dat men bet weet! AIge rij e gereserveerd jegens plan-de Gaulie Het ligt in de bedoeling in 1960, evenals in 1955 is gebeurd, de natio nale bevrijdingsdag als lustrumher-f denking te vieren. Dit wordt meege deeld in de toelichting op de begro-| ting van Alg«nene Zaken. Het twee-jarig zoontje Frederik van van de familie Oosterhof uit Heeren veen is aan de Schoterlandseweg te Oude Schoot door een trap van een paard om het leven gekomen. Het kind was onder het prikkeldraad doorgekro pen om in het weiland met het paard te spelen. Advertentie) now made In Holland with imported tobaccos TTET ZIET ER NAAR UIT, dat de Algerijnse opstandelingen vrij sceptisch staan tegenover het nieuwe plan voor Algeryc, dat door de Franse president de Gaulie gisteravond is bekendgemaakt. De „Algerijnse regering in ballingschap", die onder leiding van premier Ferhat Abbas in de Egyptische hoofdstad Caïro zetelt, heeft weliswaar nog geen officieel commentr.ar gegeven, maar enkele opstandelingenleiders zouden het aanbod van de Gaulie al een „truc om de wereldmening te misleiden" hebben genoemd. Met name schijnt men bezwaar te hebben tegen de lange overgangsperiode tussen het ontstaan van de vredestoestand en de verkiezingen die moeten duidelijk maken welke weg de Algerijnen wensen te gaan. President de Gaulie gaf gisteravond zijn langverwachte uiteen zetting van zijn plan in een rede voor radio en televisie. Zodra in Algerije een „vredestoestand" is bereikt (daaronder verstaat de Gaulie een. situatie, waarbij over een periode van één jaar niet meer dan tweehonderd personen als gevolg van terreurdaden om het leven zijn gekomen), begint een overgangsperiode van uiterlijk vier jaar, aan liet eind waarvan de Algerijnen naar de stembus zullen kunnen gaan. Zij zullen dan uit drie mogelijkheden kunnen kiezen, namelijk: 1) integratie bij Frankrijk: 2) zelfbestuur in nauwe samenwerking met Frankrijk of 3) volledige onaihankelijkheid. DE Katholieke Arbeiders Beweging viert vandaag te Utrecht haar gouden jubileum. Dat is een geluk wens waard. Nog slechts een paar maanden geleden verkeerde het Chris telijk Nationaal Vakverbond in dezelf de feestelijke omstandigheden. Dit wijst erop, dat de geschiedenis van de K.A.B. in veel opzichten pa rallel loopt met die van het C.N.V. Kreeg de Chr. Vakbeweging belang rijke impulsen na het houden van het eerste Chr. Sociaal Congres in 1891, de Katholieke Arbeiders Beweging ont leende die aan de bekende pauselijke encycliek „Rerum Novarum" van hetzelfde jaar. De eigenlijke bundeling van organi satorische kracht zette voor de con fessionele vakbeweging door in het begin van deze eeuw. Via de R.-K. Volksbond en de stichting van het „Bureau voor de r,-k. vakorganisa tie" in 1909 en het latere R.-K. Werk liedenverbond (1925) kwam men in 1945 tot de K.A.B. die nu ruim 400.000 leden telt. In protestantse kring gingen „Pa trimonium" en het Chr. Arbeidssecre tariaat aan het C.N.V. vooraf. Aanvankelijk is er nogal wat me ningsverschil geweest over de vraag of de confessionele vakbeweging als één ondeelbaar geheel zou optrekken, dan wel of r.-k. en prot.-chr. arbei ders elk afzonderlijk hun eigen weg ïouden gaan. De definitieve keus viel in 1912 op het laatste. Een beslissing, die aan vankelijk door velen werd betreurd Achteraf bezien bleek het evenwel de juiste weg. De prot.-chr. en de r.-k. vakbeweging hebben op die manier elk vanuit eigen overtuiging en ge loofsvisie een niet geringe bijdrage kunnen leveren aan een belangrijk stuk vernieuwing van de samenle ving, waarbij de gedachte van over leg en samenwerking centraal kwam te staan. Wie het anders zou willen zien, ver- tékent de geschiedenis. In het laatste geval, dat de Gaulie kennelijk niet verwacht, behoudt Frankrijk zich het recht voor om de Algerijnen of Europeanen die Frans wensen te blijven samen te brengen in enclaves, de ontwikkeling van de olie reserves onder de Sahara voort te zet ten. Rechtstreekse onderhandelingen met het Algerijnse bevrijdingsfront (FXN) of sijn leiders zal. Frankrijk niet accep teren zolang zij zich niet onderwerpen hebben. Ondanks de kritiek die de Algerij nen op het nieuwe plan hebben, geven zij wei toe dat het woord onafhanke lijkheid „een belangrijke uitbreiding van de Franse vocabulaire is". Men is verheugd dat de Franse president ten slotte heeft toegegeven dat Algerije een afzonderlijk land is en dat het recht heeft op zelfbeschikking. Een woordvoerder van de FLN in Cairo heeft gezegd dat Algerije zijn keus al gemaakt heeft: het wil onafhankelijk worden. De verklaring van de Gaulle is in Algiers door de mohammedaanse be volking met apathie en door de meeste Fransen met verbittering ontvangen. Leiders van Franse rechtse groepe ringen hebben inmiddels spoedverga deringen belegd om bun gedragslijn te bepalen. Eventuele negatieve reacties van Franse zijde zullen echter niet m de plaatselijke pers kunnen worden gepubliceerd daar het Franse leger heeft gedreigd met strenge censuur- maatregelen en onmiddellijke inbeslag neming van bladen die artikelen pu bliceren die de openbare veiligheid in gevaar kunnen brengen. De meeste Europeanen die woens dagavond naar hun mening werd ge vraagd, vonden dat de Gaulle's besluit om het lot van Algerije door verkie zingen te laten beslissen een ramp zalige invloed zal hebben op de econo mie van het land. „Wie zal nog geld gaan beleggen in bedrijven als hij na een eventuele verkiezing misschien zijn biezen zal moeten pakken", was de veel gehoorde reactie. In Parijs was de reactie op het plan van de Gaulie onverdeeld gunstig. De communisten en enkele geestverwan ten verwierpen de voorstellen, maar Guy Mollet en Edgar Faure, alsook Maurice Schumann en Paul Reynaud, stemden ermee in, sprekend namens hun partijen. In Amerikaanse regeringskringen heeft de Gaulle's plan een goede indruk gemaakt. Men beschouwt het als een stap in de richting van vrede in Algerije. Officieel commentaar was er nog niet: op het ministerie van Buiten landse Eaiken wordt de verklaring druk geanalyseerd. Waarschijnlijk zal presi dent Eisenhower vandaag tijdens zijn persconferentie een mening worden ge vraagd. Volgens welingelichte zegslieden heeft de Britse regering het voorstel van president de Gaulie ook gunstig ontvangen. Het werd in Whitehall als bij zonder belangrijk en als een mogelijk keerpunt in de ontwikkelingen in Al gerije beschouwd, aldus de zegslieden. Terwijl generaal de Gaulie gister avond zijn rede hield waarin het nieu we plan werd ontvouwd, werden boven Algerije pamfletten uitgegooid waarop in verschillende talen de tekst van de rede stond gedrukt. De Ned. kustvaarder „Jonan" (500 ton) heeft hulp verleend aan een mo torboot, die met zeven mensen aan boord onderweg van Sark naar Jersey motorstoring had gekregen. De „Jonan" sleepte de boot naar Guernsey. De Russische premier Chroestsjew heeft aan Amerikaanse senatoren ont huld dat op zaterdag 5 september jl. ai een poging i$ gedaan de Loênifc II naar de maan' te schieten." De proef moest echter worden uitgesteld, omdat de ra ket niet goed werkte. De meertraps- raket is tenslotte door een andere ver vangen. Eerst weigerde Chroestsjew te zeg gen of de Sowjet-Unie te kampen heeft gehad met een mislukte lance ring. Hij zei tegen de senatoren dat zij dat maar moesten navragen bij vice- president Nixon die een paar dagen geleden verklaard had dat drie Rus sische lanceerpogingen mislukt waren. Na zijn onthulling stond Chroestsjew op en zei: „Dat is de waarheid en ik wil zweren op de Bijbel. Als Nixon denkt dat hij gelijk heeft laat hem dan ook op de Bijbel zweren", aldus de Russische premier. Een aangrijpende bloemenhulde vond gisteren te Nijmegen plaats, toen 1800 kinderen in ver band met de vijftiende jaarlijkse herdenking van de bevrijding van Nijmegen bloemen legden op de graven van de Britse oorlogsslacht offers, die op het kerkhof Jonker- bos begraven zijn. Dltusische premier Chroestsjew was gisteren een poos verdwenen, toen hij op een persconferentie in de nationale persclub in Washington onder vuur werd genomen door een groot aantal Amerikaanse journalisten. De Russi- che leider was kennelijk: zeer verbol gen, ioen hem vragen werden gesteld over zijn activiteiten tijdens het be wind van Stalin en over de opstand in Hongarije. De voorzitter va nde persclub, Law rence vroeg Chroestsjew zijn commen taar op een wellicht apocrief verhaal over het partijcongres waar Chroes tsjew zijn onthullingen over Stalin deed. Een der deelnemers zou een on getekende schriftelijke vraag hebben ingezonden. „Wat deed u toen Stalin jyn misdaden beging?" Chroestsjew üou de vragensteller gevraagd hebben op te staan en toen dat niet gebeurde hebben opgemerkt: „Nu weet u wat ik. toen gedaan heb". „De makers van fa bels, zoals deze vraag, willen mij in een, moeilijke positie brengen. Ik zou wil len zeggen dat wie het laatst lacht, ook het best lacht. Ik zal op deze vraag die ik provocerend acht, niet antwoorden, maar zou wel de gelegen heid willen aangrijpen om dergelijke geruchten te ontkennen'' aldus een boze Chroestsjew. Nadat hij in snel tempo andere vra gen van journalisten had beantwoord, ergerde hij zich kennelijk opnieuw toen een van de journalisten hem zei: „Hoe rechtvaardigt u de interventie van uw land in Hongarije?" Chroestsjew sprong op van zijn stoel en zei: „De kwestie van Hongarije zit sommige mens enals een dode rat in de keel. Ze voelen hem ia hun keel, maar kunnen hem niet uitspuwen. Als de wens bestaat dat ons gesprek die draai neemt zouden wij op onze beurt heel wat vragen van hetzelfde kaliber kunnen stellen. Ik heb meermalen ge- Zie verder pag. 4, 4e kol.) EXPORT Op de Heerlenerweg te Sittard is de 17-jarige H. uit Munster-Geleen, die achter een stilstaande autobus de rijweg overstak, gegrepen door een personenauto en op slag gedood. Langs de rijksweg te Wellerlooi is het stoffelijk overschot gevonden van de 28-jarige motorrijder T. T. uit 's-Gravenzande. De man, die matroos was ter koopvaardij bleek tegen een boom gereden te zijn. De 19-jarige J. G. Bemers uit de buurtschap Woold bij Winterswijk is in het naburige Kotten op zijn motor met grote snelheid uit een bocht ge vlogen, tegen een boom gebotst en op slag gedood. Het slachtoffer was niet in het bezit van een rijbewijs. (Van een onzer verslaggevers) DE burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft vandaag onder het toeziend oog van vele genodigden niet het be dienen van een dragline een begin gemaakt met de herbouw van de Scheveningse pier. Verwacht wordt, dat in de zomer van 1961 de nieuwe pier geopend kan worden. Er zal dan een wandelhoofd in zee gebouwd zijn, dat niets meer heeft van het oude, dat de naam van Koningin Wilhei mina droeg. De Rotterdamse architect H. A, Maaskant heeft de nieuwe pier een geheel ander aanzien gegeven dan de oude, die op 1 mei 1901 door prins Hendrik geopend werd en op 6 mei 1943, onder de ogen van Duitse sol daten, geheel uit- en afbrandde. Slechts de lengte (372 meter) zal de nieuwe pier met. de oude gemeen hebben. Opvallend worden aan de nieuwe pier de 38 meter hoge uitkijktoren aan het eind, het zonneterras in de vorm van het achterdek van een oceaanstomer met 1.200 zitplaatsen, het kindereiland met twea verdie» pingen en de toepassing van tech nische snufjes, die bedoeld zijn als attracties, zoals radar voor het op sporen van visscholen. Het nieuwe vliegtuig voor de Ko ninklijke familie is nagenoeg gereed, zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie van ant woord, hoofdstuk burgerluchtvaart mede. Mede dank zij dit feit kon het eind cijfer van deze afdeling ongeveer 3,6 miljoen lager worden gesteld dan in 1959; dit scheelt namelijk 1.320.000 gulden. Voorts was van invloed, dat voor de onderafdelingen Rijkslucht vaartschool en weerobservatlestatlons resp. 285.000 en 880.000 minder nodig hadden. Reddingsploegen zoeken in het Zuid- italiaanse havenstadje Barletta nog steeds naar vermisten in de puinhopen van het vijf verdiepingen tellende flat gebouw dat woensdag is ingestort toen een trein voorbijreed. Gevreesd wordt dat meer dan honderd personen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Er is weinig hoop meer dat van de ver misten nog iemand in leven is. Tot dusver "zijn 36 lijken geborgen, terwijl vijftien .gewonden in veiligheid konden worden gebracht. Het is niet precies bekend hoeveel personen zich in het splinternieuwe flatgebouw be vonden, toen het woensdagochtend vroeg met een. daverende klap instort te. Naar alle waarschijnlijkheid be loopt dit aantal 118. Het merendeel van de bewoners waren zakenlieden en ambtenaren die de flats kort tevoren hadden betrokken. De gehele nacht zijn reddingsploe gen, bestaande uit soldaten, carabinie ri, brandweerlieden en vrijwilligers on afgebroken en koortsachtig in de door schijnwerpers verlichte ravage aan het werk geweest, terwijl politie een kor don rondom de .plaats van de ramp had getrokken om de grote groep fa- Volgend jaar zal worden begonnen met de verbetering van de havenmond te IJmuiden. Deze levert wegens zijn geringe wijdte voor de bestaande scheepvaart moeilijkheden op en moet bovendien geschikt worden gemaakt voor de ontvangst van grotere, dieper gaande schepen in verband met de ont wikkeling van de erts- en olietank- vaart. Het verbeteringswerk zal in totaal ongeveer 80 miljoen kosten. Op de be groting voor 1960 vraagt de minister voor het begin der werkzaamheden tien miljoen aan. Van onze parlementaire redacteur In Scheveningen is men zeer teleur gesteld, dat op de begroting van Ver keer en Waterstaat geen bedrag is uit getrokken voor verbetering van de Scheveningse haven. Men had gehoopt, dat in 1960 het rijk een belangrijke bijdrage zou willen leveren in de kos ten, die aan een verbetering van de haven verbonden zijn, maar noch uit de begroting noch uit de memorie van toelichting blijkt, dat er gelden voor Schevsmngen »(jn uitgetrokken. milieleden .en vrienden van de slacht offers op een afstand te houden. •De leider van het reddingswerk heèft verklaard dat het opruimingswerk een kwestie van dagen zal worden. ,3 ij rampen zoals deze vindt men de meeste slachtoffers diep onder het puin. Het zal daarom noodzakelijk zijn alles, tot de laatste steen toe,» weg te ruimen voordat alle in de puinhoop aanwezige lichamen geborgen kunnen worden", verklaarde hij. De architect van het gebouw, Lom bard!, is in voorlopige hechtenis ge nomen. Volgend jaar komt'tussen Den Hel der en Texel een nieuwe veerboot in de vaart, een grote boot met koplading. De veerhaven te Oude Schild is te klein voor dit schip en daarom komt bij 't Homtjo op Texel een nieuwe veer haven, terwijl ook in Den Helder voor zieningen moeten worden getroffen, De kosten worden geraamd op zeven mil joen. Op de begroting voor 1960 vraagt minister Korthals een bedrag van 2,5 miljoen opdat met de aanleg van de nieuwe veerhaven kan worden be gonnen. De regeringscommissaris voor hef Radiowesen, mr. Van Veen, zal tevens worden belast met televisiezaken. Voorts is ingesteld een „Raad van Be heer" voor de Televisiestichtmg, onder voorzitterschap van het bestuur van de stichting. Het huidige dagelijkse be stuur van de stichting wordt opge heven. Een_ en ander is vastgelegd in de vorig jaar gepubliceerde wijziging van het Televisiebesluit 1956, die bij be schikking van de staatssecretaris van O., K. en V/., mr. Y. Scholten, met in gang van woensdag in werking is ge treden. Harry S. Truman heeft verklaard een uitnodiging te hebben afgeslagen om een receptie bij te wonen die mor genavond wordt gegeven voor de Rus sische premier. Als reden gaf Truman op dat hij een afspraak heeft voor een diner met zijn dochter en schoonzoon. De vroegere Amerikaanse president zei dit aan verslaggevers toen hy zijn ochtendwandeling maakte door Man hattan. Truman is hier maandag ge arriveerd voor een bezoek aan zijn dochter Margaret en haar eohtflonofiL de journaMtt Güftoa Daniel «3S* X A, r wf.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1