Nieuw stationsgebouw met étages in Schiedam vijf Burgemeester Peek stelt overweg buiten gebruik KERK EN SCHOOL Bouw zal in voorjaar 1962 voltooid zijn Romantiek en Biedermeier" officieel geopend Kosten station twee miljoen en entourage zes miljoen en viert eum Mevr, Voskamp nam afscheid van Chr. onderwijs li u LANGS VATERWE 4/1 Romantiek en Biedermeier Spoorwegwerhen voltooid Vierde reis hospitaalkerkschip „De Hoop" bijzonder drukke tocht Spoorwegdag C. J. van Mastrigt houdt toespraak Vlaai-dingen RONDREIZENDE TENTOONSTELLING IN VLAARDINGEN GESTART In de hoogte Twee miljoen Schilderijen Bagage Vijf etages Hoek van Holland J. Klinkenberg nam afscheid van St. Joris Doele Cefa-voorstelling Sakor wafelactie Maassluis Geref. Jeugdwerk Garage R. ^ijnands in het zilver Gedenkdagen predikanten Excelsiornieuws Ï'JKOUW Woensdag 30 september 1959 /"VS" - A li SCHIEDAM. Binnen afzienbare tijd zal Schiedam niet alleen een uiterst modern spoorwegemplacement met perroncomplex hebben, maar ook een stationsgebouw dat de stad op bijzondere wijze zal markeren. Over dit gebouw, dat, zo er geen ernstige tegenslagen zijn, in het voorjaar van 1962 gereed zal komen, heeft de President-directeur van de N.S. ir. J. Lohman, vanmorgen tijdens de Spoorwegdag, die in Schiedam is gehouden, nadere mededelingen gedaan. Inentingen Middenstanders maakten uitstapje naar Rozenburg w$mm. SCHIEDAM. Ter gelegenheid van het voltooien van de spoorweg- werken heeft burgemeester mr. J. W. Peek vanmorgen aan de Over- schieseweg, in aanwezigheid van vele genodigden, o.w. de President directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohman, voor de laatste maal de overwegbomen open gedraaid en vergrendeld. Dit gebeurde terwijl de Schiedamse Politiekapel pittige klanken ten ge hore bracht. Zondagnacht is de laatste van de vier spoorbanen, die van Hoek van Holland naar Schiedam, van de lage oude baan, overgezet op de nieuwe hoge baan. Daarmee kwam het nieuwe perron emplacement volledig in gebruik en de oude overweg buiten dienst, omdat alle treinen nu over het nieuwe viaduct rijden. Schoorsteenbrand Diefstal van rijwielen Einde moeilijkheden Imponerend plan Burgerlijke stand van Schiedam Twee auteurs spreken in de Harmonie BURG. STAND VAN VLAARDINGEN Vogeltentoonsielling Aanbesteding HET WEER UV EïïROPA Rapporten hedenmorgen 7 uw a ll il Is Stedebouwkundig- is er naar gestreefd met het stationscomplex een plaats in Schiedam te creëren waarop alle open bare en partlcuitere vervoermiddelen tezamen kunnen komen en waar bet publiek zonder gevaar kan overstappen. Het gebouw is geprojecteerd vóór de glazenoverkapping van de perrons, op het centrale, punt tussen de hooggelegen nieuwe spoorbaan en de geprojecteerde verbindingsweg tussen Rotterdam en Schiedam, die eveneens met een hoge vaste brug over de Schie gevoerd zal worden. Juist deze ligging heeft de vormge ving van het station bepaald. De hoog gelegen weg en de daarachter liggende verhoogde spoorbaan maken ieder een helling. Hierdoor was het noodzakelijk, wilde het niet doen schijnen alsof het station scheef gezakt was. het front var. het gebouw te breken. Zo is men geko men tot een grote hal met een zig-zag- vormig dak en boven de hoofdingang een blok met een korte gevel, vijf étages, hoog. De architectonische kracht heeft de ontwerper dus niet gezocht in een breed laag front, zoals bij het C.S. In Rotter dam maar noodgedwongen in de hoogte. De centrale hal, van 40 x 13 meter, vormt een van de hoofdbestanddelen van het nieuwe station. Hier komen alle voorzieningen ten behoeve van het rei zigersverkeer, zoals het piaatskaarten- kantoor met de loketten, de bagageaf- deling en diverse winkeltjes. De hal zal gelijken op een spin. in een web. Het wordt het centrale punt in de verkeers- aggtomeratie. De hal geeft namelijk rechtstreeks aansluiting op de reizigers- en goederentunnels naar en van de per rons, terwijl er zowel vanaf het laag gelegen stationsplein als van de hoog gelegen verkeersweg Schiedam-Rotter- dam verschillende toegangen komen. ruimte in het station Schiedam. Hier zal dus N.S.-personeel uit Schiedam en wijde omtrek worden opgeleid. De vijf de verdieping, die niet zo'n groot vloer oppervlak heeft als de lager gelegen ruimten, zal als kantine worden inge richt. De hoogte van dit gebouw wordt 26 meter boven het stationsplein, terwijl het gebouw gedeeltelijk over het trot toir van de hoger gelegen weg zal ste ken. Daar zal het worden gesteund door twee pilaren. Het stationsgebouw, dat in samen werking met de N.V. Spoorweg Opbouw werd ontworpen door ir. K. v. d, Gaast, chef van de afdeling Gebouwen van de N.S., die o.m. de stations in Eindho ven en Vlaardingen-Oost ontwierp, zal ongeveer 2 miljoen gulden gaan kosten. Met de bouw zal in het voorjaar 1960 worden begonnen. Komen de kosten voor het gebouw geheel voor rekening van de N.S., de kosten van de entoura ge, ongeveer 6 miljoen, zoals van wegenaanleg en de aanleg van het sta tionsplein, komen voor rekening van de gemeente. Op het lager gelegen stationsplein is onder meer een plaats toebedacht aan een autobusstation, en parkeerterrein voor particuliere auto's en taxi's. Voor eventuele tramhaltes is plaats gereserveerd op de hooggelegen weg. VLAARDINGEN. Vanmorgen heb ben de eerste leerlingen van de scholen voor lager, uitgebreid en middelbaar on derwijs in Vlaardlngen een bezoek ge bracht aan de interessante schilderijen tentoonstelling in de Visbank, Gistermiddag heeft mejuffrouw P. Cla- rijs van de didactische afdeling van het bureau rijksinspectie van roerende mo numenten voor een groot gezelschap van genodigden, waaronder de burgemeester van Viaardingen, mr. J. Ileusdens, de wethouders .H. K, van Minnen en M. H. L. Weststrate, en veie hoofden van scho len en vertegenwoordigers van het mid delbaar onderwijs in de koffiekamer van het stadhuis een uiteenzetting gegeven over deze expositie. Tevoren had de heer H. K. van Minnen, wethouder van onderwijs te Viaardingen, de genodigden welkom geheten. Deze rondreizende expositie gaat al leen naar die plaatsen, die niet de be schikking hebben over een eigen plaat selijk museum. Op deze manier wil men de inwoners in dit geval de rijpere jeugd op een gemakkelijke wijze met deze tak van kunst in aanraking bren gen. Viaardingen is de 'eerste plaats in Het nieuwe stationsgebouw, Op de achter grond de glazen stationsoverkapping. Daarvoor links de centrale hal met het sig-sagdak. Boven de hoofdingang het vijf verdiepingen hoge kantoorpand. Voor het gebouw de hoge Burgemeester van Haarenlaan. Op de voorgrond de ingang naar de tunnel, vanaf het laag gelegen Stationsplein. Nederland, waar deze tentoonstelling ge houden wordt. Mejuffrouw Clarijs vertelde onder meer dat deze expositie, die onder de titel „Romantiek en Biedermeier" ge houden wordt, alleen uit originele schil derijen bestaat. Vele werken van meesters uit de jaren 18151850 zijn hier vertegenwoordigd, zoals Schelf hout, Koekkoek. Rochussen, Kruseman en Spring. Deze tentoonstelling laat de toeschouwer de sfeer proeven van die romantische periode van genoeglijk heid en gezelligheid, van een tijd van melancholische dromen en een terug grijpen naar de gedealiseerde mid deleeuwen „Romantiek en Biedermei er": biedermeier betekent vrij ver taald ..bravehendrikkentijd". De voorwerpen voor deze expositie werden afgestaan door het Rijksmuseum en het Stedelijk Juseum te Amsterdam, Het Gemeentemuseum van Den Haag en museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam. Na een korte inleiding luisterden de aanwezigen naar een uiteenzetting op een bandje. Dit bandje zal in de Vis bank steeds bij een nieuwe groep scho lieren worden afgedraaid, zodat men de kunst op deze expositie ten volle zal kunnen begrijpen. Na afloop van de bijeenkomst op het stadhuis begaf het gezelschap zich naar de 'tentoonstelling ir. de Visbank. Men verzocht ons nog mee te delen dat in de avonduren de expositie ook voor volwassenen geopend is en wel op alle werkdagen van half acht tot haïf tien tot en met 14 oktober. VLAARDINGEN Onder de titel „Romantiek en Biedermeier" wordt van 30 september tot en met 14 oktober in de Visbank een tentoonstelling gehouden van schilderijen uit de romantische schooi in Nederland. Deze expositie zal overdag bezocht worden door Vlaardingse scholieren in klasseverband, en verder is zij op alle werkdagen voor het publiek geopend van half acht tot half tien 's avonds. VLAARDINGEN. Op donderdag l oktober 's middags van 1.302 uur be staat ten huize van de Vlaardingse art sen gelegenheid tot kosteloze inenting tegen de pokken voor kinderen, die de leeftijd van twee jaar nog niet hebben bereikt, en tegen difterie, kinkhoest en tetanus voor kinderen tot zes jaar. VLAARDINGEN Gistermiddag rondom twee uur vertrokken van de Visbank aan de Westhavenplaats twee touringvars vol Vlaardingse middenstan ders. Op uitnodiging van de Vlaarding se Christelijke Middenstands Vereniging begonnen zij aan hun jaarlijks uitstap je. Bezochten zij vorig jaar de Expo te Brussel, dit jaar bleef men dichter bij huis. Het doel van deze tocht was Rozenburg, dat de laatste jaren een on gekende metamorphose ondergaat. On der ideale weersomstandigheden en in een prima stemming werden deze mid dag de uurtjes doorgebracht en werd dit uitstapje weer het hoogtepunt van het jaarlijkse verenigingsleven. In Rozenburg werd het gezelschap op hartelijke wijze door het college van Burgemeester en Wethouders ontvangen. VLAARDINGEN Gevangen: VI 5S en 78 geen vangst. VI 70 60 kantjes, nog 20 netetn, VI 79 15, VI 89 5, VI 97, VI 197 en VI 199 weinig, VI 132 1, VI 19i 30, en 1 208 1 kantje. Onder de hal bevinden zich de rijwiel stalling, plaats biedend aan 850 fietsen en 150 bromfietsen, en de centrale ver- vvarmingskelder. De hal ën de rijwiel- kelder zijn vanaf het laaggelegen voor plein toegankelijk door twee tunnels on der de hooggelegen weg door, maar ook vanaf deze laatste is zowel de hal als de rijwielkelder op meerdere plaat sen bereikbaar. Bij de bagageafdeling in bet oostelijk gedeelte van de hal kunnen vrachtwa gens ter plaatse komen, om te laden of te lossen. Door de bagagetunnel kun nen de goederen dan naar de perrons worden gebracht. In dit gedeelte van de hal komt ook de P.T.T.-afdeling, die eveneens met ■auto's bereikbaar is en waar, bij ge- ■brek aan een stationspostkantoor, de post zal worden behandeld. Boven de hoofdingang is dan een blok van 5 étages ontworpen, waarin N.S.- •kantoren zullen worden ondergebracht. Op de eerste étage het kantoor van de stationschef cn de overige stations- kantoren, op de tweede een kantoor van de financiële dienst vrachtgoederen, dat momenteel nog in Rotterdam onderdak heeft en op de derde en vierde étage cursuslokalen. "..-De capaciteit van de cursuslokalen in Rotterdam is momenteel te klein. Daarom zal deze worden aangevuld met SCHIEDAM. Gisteravond omstreeks acht uur ontstond een schoorsteenbrand je in het pand Parallelweg.96 c te Schie dam. De brandweer wist het vuur spoe dig te bedwingen. SCHIEDAM. De Schiedamse politie hield vannacht drie Engelse zeelieden aan, die worden verdacht van diefstal van twee rijwielen. Zij zijn ingesloten in het politiebureau. De fietsen kunnen hier eventueel worden afgehaald. VLAARDINGEN Het hospitaalkerk- schip „De Hoop" is gisteren van zijn vierde reis gedurende de haringtceit 1959 ln de Vlaardingse haven binnen gelopen. Deze reis duurde van 3 tot 29 september er werden 1909 zeemijlen afgelegd. Maandag, 5 oktober, zal het schip de Koningin Wllhelminahaven weer verlaten. De medische dienst van het schip heeft 105 patiënten te behandelen gekre- en. waarvan 92 Nederlanders en 13 ■uitenlanders. Dit aantal is bijzonder hoog en kapitein W. F. Rog merkte bij aankomst dan.ook op, dat men een uit zonderlijk drukke reis achter de rug had. Toen men op 3 september Sche- veningen verliet, nam men vier Neder landse patiënten over van het Duitse hulpschip „Frithjof', dat dc dienst ge durende de afwezigheid van het kerk schip had waargenomen. Er werden tij dens deze vierde reis tien Duitsers, twee Polen, en een Belg geholpen. Driën- dertig patiënten werden in het sciieeps- hospitaal opgenomen, het aantal ver- pleegdagen bedroeg 130. Dokter Roder- monde bracht een Katwijker en twee Scheveniugers in Viaardingen aan wal, vamvaar ze naar huis konden vertrek ken. Een Duitse patiënt werd geduren de de reis in Engeland (Blyth) aan wal gebracht. Het operatief ingrijpen door dc dokter beperkte zich deze reis tot een handoperatie. Er werden dertig me dische adviezen via de radio verstrekt. Ds. K. A.- Abelsma ging deze reis mee als geestetijk verzorger. Er werden 12 cerkdiensten. via de radio "uitgezonden en vele tientallen bezoeken bracht de predikant op de vissersschepen. Tijdens de septemberreis zond de Hoop 180 weerrapporten naar het KNMI in Den Bilt. Twintig maal werden de concen traties van de vissersschepen aan de Koninklijke Marine doorgegeven. Radio telegrafist A. Poortvliet hielp bij 25 re- SCHIEDAM. De spoorweg- werken. uitgezonderd de bouw van een station en stationsplein, zijn gereed. Dat was gerede aanleiding om de resultaten op feestelijke wijze eens onder de aandacht van het publiek te brengen. Een groot aantal gasten o.w. de president-directeur van de N.S. en raadsleden, werden dan ook genodigd om de afsluiting van de werkzaamheden vandaag bij te wonen. Het was de burgemeester van Schiedam mr. J. W. Peek, die voor de laatste maal de bomen van de overweg, bij de Overschie* seweg opendraaide en vergrendel- de. Eert groot verkeersopstakel is hiermee weggenomen. In een korte toespraak heeft de burgemeester vervolgens op het belang van dc uitgevoerde werken, die ds gemeente vijf miljoen gul den kostten, gewezen. In zijn antwoord heeft de presi- dent-directeur van de N.b. ir. J. Lohman daarop de verheugende mededeling gedaan, dat in voorjaar i960 alsnog begonnen zal worden met de bouw van hot sL,- tion. Daarna gaf ir. y. d. Gaast, de ontwerper van het stationsge bouw in de restauratie een zetting van de bouwp annen. He^ gebeuren werd tenslotte besloten met een lunch in restaurant Euro poort. Bij gelegenheid van het voltooiien van de spoonvegwerken hieft de burgemees- :er een korte rc. enng gehouden waarin hij het bela van een en an der duidelijk uiteenzette- „Er is alle reden voor dat yandaag.de vlaggen uitwaaien en feestelijke muziek weerklinkt rond de plaats waar een eeuw lang ieder op zijn manier zijn verzuchtingen- heeft geslaakt", aldus mr. Peek. „Want de opheffing van de spoorwegovergang is voor Schiedam en vooral voor de ruim 200 bedrijven in de Spaanse polder en bewesten de Schie een ware bevrijding. Een decennia lang gekoesterde wens gaat hiermede in ver vulling. Maar het is ook vanzelfspre kend dat het gehele uitgebreide com plex van spcorwegwerken die gereed zijn gekomen of binnenkort zullen wor den uitgevoerd, in de schijnwerper wor den geplaatst. Deze bijeenkomst brengt het einde van de steeds toenemende verkeers moeilijkheden waarmede onze stad te kampen heeft gehad. Bij de ingebruikneming van de spoor lijn op 3 juni 1847 heerste er siechts vreugde en voldoening en over de be zwaren van de spoorwegovergang sprak nog niemand. En zulks is begrijpelijk want er pas seerden toen per dag slechts 10 trei nen, 5 in elke richting. Na ruim 100 jaren is dat aantal gegroeid tot 270 per dag, waarvoor de afsluitbomen onge veer 200 maal moesten worden neerge laten hetgeen betekent een totale slui tingstijd van 10 tot 11 uur per dag. Zo zijn in ruim een eeuw tussen en i miljoen treinen voorbij gereden. Om dit mogelijk te maken moesten in de laat ste jaren 2500 voertuigen, 3500 fietsers en 4000 voetgangers zich_wachttijden ge troosten die tot 30 a 45 minuten kon den oplopen. Bij de bestudering van de mogelijk heden om tot een oplossing van dit de licate vraagstuk te komen bleek al aan stonds dat dit probleem in»breder ver band moest worden bezien. Immers de centrale ligging van Schiedam m het Waterweggebied en de Randstad Hol land bracht met zich mee dat op een 15-tal plaatsen onze gemeentelijke stra ten de spoorbanen en de Rijksweg «O kruisen, aldus de burgemeester. Uit het overleg tussen de Spoorwegen, de Rijkswaterstaat en de Gemeente is een imponerend plan naar voren geko men waarover wij allen voldaan zijn, omdat daarin alle verkeersproblemen van de toekomst zijn opgelost, voorzover we die kunnen voorzien. Dit plan" omvat het omhoog brengen van de beide spoorbanen naar de Hoek BERKEL KN rodEVRMS en Den Haag 'met als gevolg dat een udith Maria d'-anJP A nou viaducten moest worden aange- w en DC H.van Osta. Hendrl "ld waarvan er thans 5 nagenoeg ge- fcnnd«tnrouw£ej Ph Dubbeid, 2' j. en E. rced zi]n en de zesde in de Nieuwe stoetwegC- J. ce Boe. 19 j. en H. Damlaan later zal volgen, fieriae 19 J M. J. Hortors 28 j en J. A. D koslet) hiervan bedragen voor dc Hermei. 24 J. G. Hulst, 27 IC. C-.;Gemcente ruim 3 ml!joen gulden, -van Dijk. 26 Als bekroning van het geheel gaan de Spoorwegen een groots stationsgebouw plaatsen vóór de reeds aangelegde rui me emplacementen. Een gebouw dat door zijn voorkomen een dominerende plaats aan het plein zal gaan innemen, het stadsbeeld aan- merkelijk zal verfraaien en aan de eu- trée van de stad een voornaam cachet zal geven. Mr. Peek sprak de hoop uit dat de bouw van het station even' gunstig en vlot zal verlopen als zulks, met de on derhandelingen tussen de Spoorwegen en onze Gemeente het geval ia geweest. Spreker geeft gaarne de verzekering- dat het Gemeentebestuur er alles op zal zetten om met, de aanleg van het plein en de toegangswegen de gemaakte time table bij te houden opdat over enige jaren een indrukwekkend en doelmatig geheel moge tot stand komen, dat zai symboliseren de traditionele goede sa menwerking tussen de Spoorwegen en de Gemeente. VLAARDINGEN. Het Christelijk Nationaal Vakverbond In Viaardin gen gaat op 14 oktober in de Stads gehoorzaal feest vieren ter gelegen heid, van het gouden jubileum van de Bond. De nieuwe voorzitter van het C.N.V., de zojuist als opvolger van de heer M. Ruppert gekozen C. J. van Mastrigt. zal op deze feestelijke samenkomst een'rede houden. Deze onder-ons avond van C.N.V. - Vlaardingen is opgezet als plaatselijke viering van het gouden feest van. het grote vakverbond. Vorig jaar vierde de Vlaardingse Christelijke Besturen Bond in grootse stijl het vijftigjarig bestaan. Nu gaat men in Viaardingen nog eens het vijftigjarig bestaan vieren. Op 14 oktober komt men om kwart voor acht samen in de Stadsgehoorzaal. De Chris telijke toneelvereniging „Animo" zal op deze avond onder leiding van de heer J. Pleysier „Oud ijzer" van Han Nes- HOEK VAN HOLLAND. Bij ge brek aan de nodige leerkrachten, waar de Christelijke schooi te Hoek van Hol land ook meermalen mee te Kampen heeft gehad, heeft het schoolbestuur een beroep kunnen doen op de oud-on derwijzeres mevr. Voskamp wonende te Monster. Tot tweemaal toe was zij ook in de Hoek een redster in de nood. Nu na acht jaren voor de klas gestaan te heb ben, heeft zij er toch maar definitief een einde aan gemaakt. Mevr. Voskamp een buitengewoon en zeer gewaardeerde ondewijzeres heeft namelijk de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en hoop nu als het haar gegeven mag zijn met haar man nog van een mooie levensavond te ge nieten. Vandaag nam zij officieel afscheid van haar kinderen zei voelt zich na melijk als een moeder voor haar leer- lingetjes van de derde klas maar maandagavond zijn zeer velen oud-leer lingen even achter de Kerkzaal 'komen aanlopen om haar de hand te drukken en afscheid van haar te nemen. Van weemoed was er deze avond geen spra ke want mevrouw Voskamp hoeveel zij ook van haar oud-leerlingen hield - is de persoon niet om te treuren over het afscheid. Zij weet haar plicht ge daan te hebben bij het Christelijk onder wijs ook toen van verschillene scholen een beroep op haar gedaan werd. Op 55 'jarige leeftijd en reeds 25 jaren gehuwd heeft zij weer haar roeping ge voeld de kinderen op de school de rijkdom van het geloof en de liefde van de Grote Kindervriend bij te brengen. Dit was een offer voor haar en voor haar echtgenoot. Doch tien jaar lang waarvan acht te Hoek van Holland heeft zij zich van deze taak gekweten. Alvorens mevr. Voskamp in een kor te speech afscheid nam was zij door de voorzitter van het schoolbestuur de heer A. G, Lock en het hoofd der school de heer A. Leras op hartelijke wijze toe gesproken. Haar werd zeer veel dank gebracht en als een blijvende herinne ring aan de laatste periode van haar onderwijs-loopbaan mocht zij en van het schoolbestuur en van haar collegas enkele waardevolle geschenken in ont- vangsthiemen. Mevrouw A. M. Voskamp- Wassenaar is geboren in de hoofdstad op 29 mei 1894 en is in 1914 te Ooltgens- plaat als onderwijzeres benoemd aan de Christelijke school. In 1919 nam zij een benoeming aan van de Chr.School te Poeldijk en nam daar afscheid in '24 wegens huwelijk. Dit was geen algehe le beëindiging van haar taak als onder wijzeres zoals later bleek want na haar zilveren huwelijks jubileum nam zij weer deze taak op i na opvoeren. Tijdens de grote feest avond in. de Stadsgehoorzaal zullen ook enkele bijzondere onderscheidingen wor den uitgereikt. Bij het gouden feest van het Christelijk Nationaal Vakverbond te Utrecht werd ook een gouden C.N.V.-in- signe met lauwerkrans uitgereikt aan enige mannen, die reeds vijftig jaar lang lid zijn van het C.N.V. Naar wij vernemen zullen ook enkele leden in Viaardingen voor deze onderscheiding in aanmerking komen. Twee dagen later houdt het C.N.V. in het C.N.V.-huis aan de P.K.D.-straat weer een najaarska- derdag, waarbij ook verbondsleden uit Maassluis, Maasland en Rozenburg aan wezig zullen zijn. SCHIEDAM. Dinsdagavond nam in de Sint Joris Doele de bekende jeugdlei der J. Klinkenberg, wegens vertrek naar elders, afscheid van de orgeorga- nlseerde jeugd. Dit afscheid was slechts van een ge deelte van deze jeugd, aangezien er duizend pupillen zijn van 8 tot 20 jaar, zodat er woensdagmiddag nog een af scheid is van de jongste pupillen. Voor degenen die deze avond verhinderd wa ren is er hedenavond eveneens in de Sint Joris Doele nog gelegenheid af scheid van hem te nemen. Nadat de penningmeester, de heer A IJssélstein, hem bedankt had voor zijn medewerking op dit terrein van jeugd werk was hij in de gelegenheid, ondanks dat de schatkist leeg is, zoais hij mede deelde, de vertrekkende jeugdleider twee boeken als herinnering aan zijn werk in Schiedam te overhandigen, terwijl me vrouw Klinkenberg een doos bonbons werd overhandigd. Namens alle andere medewerkers van dit jeugdwerk had de heer Nettebreijer het genoegen de scheidende leider even eens een boekwerk te mogen overhandi gen. Van de kinderen, waarmee hij zo lang heeft omgegaan kreeg hij een plak' boek en een vulpen. De av-ond werd verder gezellig door gebracht met een poppenkast voorstel ling, gebracht door „Pepi" uit Den Haag die een voorstelling gaf van „Anna de harteloze". paraties op radiotechnisch gebied aan boord van loggers en trawlers. Twintig maal werd een technisch advies door de radio verstrekt. Vijf maal werden noodreparaties aan boord van vissers schepen uitgevoerd door de eerste ma chinist N. de Vreugd. „De Hoop" ver strekte aan vijf schepen drinkwater. "VLAARDINGEN De eerste van de drie culturele bijeenkomsten die de boek verkoper Aart Pontier dit najaar orga niseert ter, gelegenheid van het tien-ja rig bestaan van zijn zaak, vindt van avond plaats in de bovenzaal van de Harmonie. Mevrouw G. Kraan v. d. Burg hoopt daat Iets te vertellen over haar nieuwste boek „Franse Lelie", dat speelt in de tijd der Franse Hugenoten. ■Voorts spreekt die avond de Rotter damse essayist en romanschrijver C. Rijnsdorp over zijn laatste boek „Ik volg je tot Istanboel". De bijeenkomst begint om 8 uur. VLAARDINGEN Gebojen: Maria Adriana, d. van L. Voogd ën A. Don, Irene, d. van A. Romeijn en J. Rib- bens, Louise, d. van J, Meerbeek en D. A. 'van Woerkom, Anita, a. yah W. v. d. Meer en WE. Wielders, Elisabeth Adriana, d. van A. L. Niewijk en A. van der Winden. Getrouwd: Maarten Isaac van de" Vel de, 28 jr. én Reimpje Aletta Seij, 28 jr. Overleden: Pietcr de Jong, 86 jr., wed- nr. van N. C. de Groot. NED. HERV. KERK Beroepen te Pesse, Dr. (toez.): A. J, de Bue, vicaris te Rotterdam: te Scherpenisse: P. Posthouwer te Gouds waard. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vriezenveen: G. van der Giessen te Tzum; te Bovensmilde: F J. van der Wal te Erica. Bedankt voor Landsmeer: K. Snoey te Dinteloord. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Meliskerke: J. W. Kers ten te 's Gravenhage VLAARDINGEN De afdeling Viaar dingen van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers gaat ook dit jaar weer haar gebruikelijke tentoonstelling van inlandse en exotische vogels houden. De expositie wordt gehouden in de zaal Harmonie en wel van 6 tot en met 14 november. SCHIEDAM Zaterdagavond 3 okto ber a.s. 's avonds om 8 uur gaat de Christelijke Film Actie (C.F.A.) weer met het winterprogramma van start. In gebouw „Irene" zal dan de film ver toond worden „Das Madfchen Marion" (Het meisje Marion). Op vertoon van de donateurskaart kan men vanaf 7 uur aan de zaal toegangs bewijzen a 0.75 per persoon kopen. Verder zij nog vermeld dat deze film in Duitsland het predikaat „wertvoll" (van grote waarde) ontving, I SCHIEDAM Verleden jaar werd de eerste siroopwafelactie gehouden, uit gaande van de samenwerkende kinder bescherming organisaties (Sakor). Dui zenden zakjes met wafels werden ver kocht en een zeer belangrijk bedrag kwam ten goede aan het zo belangrijke werk ten bate van het misdeelde, kind.! Krachtens een besluit van B. en W. mag Sakor in de week van 5 t.m. 10 October a.s., een herhaling geven van deze goed geslaagde actie. Weer zullen huis aan huis de bekende zakjes met wafels worden aangeboden, tegen de prijs van 25 cent! Tevens hopen wij weer op bestellingen, die verschillende bedrijven ons deden toekomen. Op ons actiebureau Lange Haven 73, (tel. 67486) worden uw op drachten gaarne in ontvangst gen-omen en prompt? uitgevoerd! Maak van Uw koffiepauze een „Sakorpa-uze" en trac- teer op het heerlijke Goudse gebak! Weet U het nog? 75 instellingen, waarin 8000 kinderen van alle gezindten een veilig onderko men hebben gevonden, profiteren van het resultaat dezer actie, schreef men ons. MAASSLUIS, In de actieweek, waarin bekend wordt gemaakt, dat het jeugdwerk voor het komende winter seizoen wederom gestart is, vragen nog enkele onderdelen van het programma de aandacht. Woensdag, voor jongeren van 14 en 15 jaar en vrijdag voor meisjes en jon gens van 12 en 13 jaar zijn er gezellige avonden in het Jeugdhuis. Donderdag avond worden velen in Luxor verwacht om de film „Jour dé fête" te zien. Het batig saldo van deze avond gaat naar het fonds, ter financiering van een nieuw jeugdhuis. Zaterdagavond vindt m de Immanuelkerk de sluiting van de jeugdweek plaats. Ds. T. Spilker uit Utrecht, die in Maassluis nog niet ver- geten is, zal deze avond, waarvoor een leiden programma is vastgesteld, MAASSLUIS. Zaterdag bestaat het h»?"» wr- engaragebedrijf van de 5555 .Wijnands aan de Taanstraat te Maassluis vijf en twintig jaar. Dit zilve- ren jubileum valt samen met een aan zienlijke uitbreiding van het bedrijf. Niet minder dan 400 m2 nuttige opper- 13 ian.d,f- S^rage toegevoegd, waardoor de stallingscapaciteit met cir ca 30 auto s is uitgebreid. Ter gelegen heid van dit verheugende feit recipiëert de heer Wijnands met zijn zonen zater- garage Va0 nieuwe Op 30 september is het vijfentwin tig jaar geleden, dat ds. J. H. Jansen uit Vorden werd bevestigd als predi kant in de N. H. Kerk. Ds. Jansen stónd eerst ruim vier jaar te Baten- jburg en was daarna twee jaar werk zaal als predikantvoorganger van de herv. evangelisatie-vereniging te Den Helder. Sinds 2 februari 1941 dient hij de gemeente te Vorden. Ds. Jansen heeft in de loop der jaren zitting ge had in tal van colleges o.m. de genera le synode. Woensdagavond recipieert ds. Jansen tijdens een gemeente avond. Eveneens op 30 september Is het vijfentwintig jaar geleden, dat ds. ff. de Valk uit Katwijk aan den Rijn werd bevestigd als predikanl in de Geref. Kerken. Hij werd 24 april 1901 te Rotterdam geboren, was eerst onge veer dertien jaar werkzaam op ver schillende kantoren en studeerde na derhand aan de theol. Hogeschool te Kampen. Ds. De Valk diende eerst ruim twaalf jaar de kérk van Stel lendam Melissant. vanwaar hij 20 ok tober 1946 naar die van Katwijk a.d. Rijn vertrok. Onder zijn leiding kwam een chr. kleuterschool te Katwijk tot stand. Ds. Dc Valk zal woensdag avond 30 september om halfacht jn de geref. Kerk van Katwijk een H<„-. denkingsrede uitspreken. De derde jubilerende predikanl op 30 september is ds. J. P, van Steen- bergen uit Apeldoorn. Hij 'werd 30 sep tember 1934 te Biezelinge in de N.H. kerk bevestigd, ging in 1946 naar Heerlen en staat sinds 6 februari '43 te Apeldoorn. Ds. Van Steenbergen heeft in Biazehnge het kerkelijke leven weer geheel moeten opbouwen, te Schaesberg werd een nieuw kerkelijk centrum ingericht. Te Apeldoorn is de jubilaris werkzaam in de wijkge- meente „Eendracht", watt binnen niet al te lange tijd een eigen' wijk centrum zal komen Ds Van Steen bergen zal thuis recipiëren. Ds. 1. W. Tons'ieek uit Helvoirt, em. predikant van de N.H. kerk, wordt 30 septembei tachtig jaar. Hij werd 23 september '906 door zijn vader te Haulerwijk in het ambt be vestigd. Op 4 september 1910 ging hij naar Schiedam, waar hem 1 mei 1945 emeritaat werd verleend. Daar na bleef ds. Tonsbeek nog ongeveer anderhalf jaar te Scjv'edaro werk zaam als hulpprediker. Ook te Hel voirt was hij nog enige jaren hulppre diker en verleende bijstand in het pastoraat. Verder heeft hij de her vormde evangelisatie van Tilburg on geveer twee jaar als predikant-voor ganger gediend. Ds. Tonsbeek beeft meer dan vijfentwintig jaar He breeuws gedoceerd aan het gymna sium te Schiedam en ongeveer acht jaar aan het Rotterdams lyceum. D?. Tonsbeek 'was 'in. de loop dér'jaren o.a. Ud van het-hoofdbestuur van -het Ned. Zendingsgenootschap, voorzitter van Zuid-Holland van de N.C.G V„ voorzitter var de Vereniging „Kinder- zorg te Rotterdam en van de diaco- nessenarbeid te Schiedam. RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN GRONINGEN. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagden voor het doctoraal examen godgeleerdheid: H. B. de Roest, Delfzijl: doctoraalexamen sociale weten schappen: G. A. Hengeveid. Groningen; kan didaatsexamen sociale wetenschappen: p. R. Hoefnagels. Groningen; kandidaatsexamen geneeskunde 2 a: tnej. J. J. I. van der Klei, Leek: G. Staal, Smmen; S. S. Lie, Groningen: A. H.. Goedhuis, Veendam; S. Haveman, St. Nicolaasga; S. P.. Rtetema, Uithuizermeeden en H. R. Eikelaar. Breda. GEM. ÜNIVER8ITEI-' VAN AMSTERDAM AMSTERDAM. Geslaagd voor het doc toraal examen pol. en xoc. wetenschappen: mej. J. E. Scheepens en de heren M. van Beugen (Amsterdam) en H. Wagenfeid (Haar lem). MAASSLUIS. In de Bijkpolder te Maassluis komen zaterdagmiddag de twee Excelsior-elftallen Maassluis en Pernis tegen elkaar in het veld. Het is lang geleden, dat beide ploegen in competitie-verband elkanders krachten hebben gemeten. Veel verschil zat er nooit in en het zal ook ditmaal span nen, want de krachtsverhouding ligt ook nu vrijwel gelijk. Exc. M.heeft 5 en Exc. P. 4 punten uit 4 wedstrijden. Ex celsior 4 ontmoet op het tweede veld M.F.B. 3 en Excelsior 5 gaat naar het Vlaardingse D.V.O. 4. Het juniorenprogramma luidt: Excel sior a 2—V.F.C. a 2; P.P.S.C. b 2—Ex celsior b 3; Fortuna c 2—Excelsior c U Excelsior c 2Fortuna c 3: Excelsior '20 c 6Excelsior c 3 en V.F.C. c 10— Excelsior e 5. MAASSLUIS. Dinsdagmorgen is ten kantore van de dienst van gemeente werken aanbesteed het afbreken en op ruimen van de bestaande kademuur en het maken van een betonbeschoeiing langs de Veerstraat te Maassluis. Er werden tien biljetten ingeleverd. Hoog ste inschrijfster was de firma H. Riet veld, uit Papendrecht met ƒ47.000.—; laagste N.V. Van Splunder's Aanne mingsmaatschappij te Ridderkerk met 21.800.en opvolger M, V/ Hollkamp te Wateringen met ƒ21.900.—. Het wérk is aan de laagste inschrijfster gegund. a Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. Münchfil) •Zürich Genève Locarno Wenen tnnsbr. Belgrad' Rome Ajaccio Madrid Lissabon goh. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw bew. zw bew zw. bew. onbew. onbew. onbew - onbew. izw bew -geh.beu onbew mist regen zw. bew zw. bew. mist zw.bew. j V M 3 S «c ZW S il 0 WZW 2 12 0 stil .1* 0 ZW 4 15 0 Z 7 19 0 O 3 22 0 O S 21 0 ONO 1 22 0 ONO 8 O 3 .20 0 24- 0 O l 24 0 stil 21 0 N 4 24 0 O I 15 0 NTNO 2 20 0 O 4 15 0 N t 17 0 NO 1 16 0 ONO 1 17 0;3 NNW 2 13 0 stil 19 V® sti! 16 0.1 NNO 4 26 ONO I 25 stil 12 NN W J 27

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 2