Kwalijke zaak Spanning tussen zes landen neemt toe Prins weer thuis Kwestie-Tibet op agenda van V.N.-Assemblée REGENKANS IN KOMENDE DAGEN WEER KLEIN Spierenburg: Ge vaar voor repercussies Wormer gat: goudmijn Koopt op tijd uiff zekerheid Sonde kreeg het met kluiten te kwaad VARA: Kwestie Siebe v. d. Zee afgedaan Londensejuwelendievenwinkelden één nacht: buit 2Jé miljoen Vrijere loonpolitiek in discussie Fel verweer van Rus Koeznetsow Mr. Biesheuvel wil interpelleren over hulp aan boeren WERK IN WORMER BEGONNEN Burgemeester van Bergen vraagt ontslag aan Ene zaak leverde sleutels voor andere Gevangenbewaarder vrijgesproken r NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK DI1VSDAC 13 OKTOBER 195» v1 ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4422 r V. P' m: II Pis Hl I ICï Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKULNS Si-Jji: Stichting van de Arbeid vergadert vrijdag Vliegveld bij Zuidpool Voorstel krijgt ruime meerderheid Beroep j™\E Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (KSG) zal de steun aan de gedeeltelijk werkloze Belgische mijnwerkers na :?1 ok tober niet langer voortzetten. Dit heeft de raad van ministers van de KSG gisteren na een vergadering van vier uur in Luxemburg be sloten. Deze beslissing dreigt de spanning tussen de zes landen van klein Europa te vergroten. Sinds maart van dit jaar ontvangt de Belgische regering van de KSG een bijdrage van twintig procent, voor de uitkeringen aan die mijnwerkers, die langer clan negen dagen per maand weikloos zijn als gevolg van de huidige kolencrisis. Hiertoe beschikt de Hoge Autoriteit. over een krediet van 2Ü0 miljoen Belgische franks. .^3 ..Gebrek aan \erlrouwen Twee Zwitsers ontsnapt Botterdam: •f-GMVfnhHge Oord rec lit: Schiedam: vViiic 4e Withstiaai /a leiei il3'2uu mi» PostblU «12 Postgiro No V24Ó19 L' .vlacfuendtetist abonnementen i a J t»19.30 uur Zatcrdaes 17—18 uur. Telefoon 115700, tiuv K*:"3p>in Tele soon IBJltii (0 Ulnnri, Postbus tOfll Postgiro No 42488Ï Klachtendienst: 18.30—19.30 - Telefoon 36256» bpu.rwes 132 Telei «76, T'tfimi». - 'Cnmrileoxast 6e S5«l. A ADonnementsprtn si cent per wee*, t 2 65 per mano, J.au per Irwa-taal. Lose nummers '1 cent. Versrhllnt tfojeUika IH&uufi (Geldig tot woensdagavond) RUSTIG WEER. Op de meeste plaatsen droog weer met in de nacht en ochtend hier cn daar mist. Morgen overdag wolkenvel den, maar plaatselijk ook zonnige perioden. Weinig ver andering in temperatuur. Meest zwakke wind. Morgen: Zon op: 1.01 Maan op: 11.04 onder: 17.51 onder: 4.25 E poging van B. en W. van Den C/ KSG HELPT MIJNWERKERS r_ E poging van B. en W, van Den U Haag om het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront tc dwingen tot sa mengaan met het Humanistisch Thuis front bij het houden van een collecte achten wij een uiterst verwerpelij ke zaak. Terecht heelt het P.I.T. deze po- ping afgewezen en liever algezien van de algemene colleele dan zich te on derwerpen aan deze onaanvaardbare d wang- De arbeid van hei P.I.T. is van gods dienstige aard. Hij heeft betrekking op de godsdienstige verzorging van onze militairen. Het Humanistisch Thuisfront heeft betrekking op een principieel met- godsdienstige verzorging. Het specifiek eigene van de gods dienstige verzorging en het princi pieel anderssoortige van de humanis tische verzorging wordt door de voor standers van de eerste sterk beklem toond tegenover de pogingen van hen die de beide soorten het liefst willen zien als varianten van één soort. nl. geestelijke verzorging. Een collecte door het P.I.T. gehou den is niet slechts een collecte voor een goed doel. maar het is een collec te waaraan men geven moet omdat het-hier arbeid in het Koninkrijk van God betreft. En daarom.moet het een eigen collecte blijven, die men niet samen kan doen met een organisatie, die haar werk principieel juist niet zo ziet. HET is dan ook zeer teleurstellend dat het college van B. en W. van Den Haag daar geen oog voor bleek te hebben. 1 Maar zelfs als men daar geen oog] voor heeft, zouden B. en W. zich toch hebben moeten afvragen, of het niet voor de door hen niet gedeelde be zwaren van het P.I.T. behoorde zwichten. Wij vinden dat hier een stuk gees lelijke vrijheid in het geding is. Het is natuurlijk noodzakelijk dat er een zekere orde in de collecten en controle over de aanvragen daartoe is. Maar wannéér men daarin zover gaat dat men een organisatie met een godsdienstig doel wil dwingen tot een samenwerking die zij principieel meent niet te kunnen aanvaarden, dan gaat men te ver. Dit is een kwalijke zaak. te (Van onze parlementaire redacteur) De vergadering van de Stiehting van de Arbeid, die tegen vrijdag bijeenge roepen is. belooft zeer belangrijk te worden. Zoals bekend heeft de Raad van Vakcentrales telegrafisch om deze vergadering verzocht teneinde in de kring der stichting nog eens te spreken over de nadere verduidelijking, welke staatssecretaris Roolvink aan de alge mene richtlijnen voor het College van Rijksbemiddelaars heeft gegeven. Ingewijden verwachten, dat in de vergadering van -de stichting van. vrij dag wel eens zou kunnen worden ge sproken over de vraag in hoeverre het bedrijfsleven zijn medewerking kan blijven verlenen aan de vrijere loon politiek. Van socialistische zijde stelt men alles in het werk om duidelijk te maken, dat wat de regering wil voor de vakbeweging onaanvaardbaar is. De socialisten spreken echter alleen namens het NVV, de beide arrdere vak centrales hebben nog geen definitief standpunt bepaald. Met name het CNV wenst eerst in overleg te treden met de andere organisaties van het Convent der Christelijke Sociale Organisaties. Het convent is tegen vrijdagmorgen bijeengeroepen. Vanavond komt de Raad van Vak centrales weer bijeen. PRINS BERNHARD is maandag, na een dag in Rome vertoefd te hebben, van zijn reis naar Tanganyika in ons land teruggekeerd. Kort na 21 uur kwam hij op Soester- berg aan waar koningin Juliana en prinses Margriet ter begroeting aan wezig waren. De Amerikaanse marine heeft plan nen ontworpen voor de bouw van een burgervliegveid in het Zuidpoolgebied dat onder alle weersomstandigheden gebruikt zal kunnen worden. Het vliegveld, dat zou worden uitge rust met startbanen van minstens ióOÜ meter, zou ongeveer 400 miljoen gulden moeten kosten. Met behulp van de drijvende bok Antilope is maandagavond een twin tig ton wegende zogenaamde hyper- pressietank die bestemd is voor de afdeling experimentele ghirurgie van het Amsterdamse VVilhelmina Gast huis van een dekschuit getild en op de trailer geplaatst, die het gevaarte naar de verpleeginrichting heeft ge bracht. Duizenden Amsterdammers kwamen naar-dit spectaculaire „ge wichtheffen" kijken, De algemene vergadering (Assem blee) van de Ver. Naties heeft met 43 tegen 11 stemmen, bij 25 onthoudingen- besloten het voorstel van Ierland en- Malakka tot een debat over de toe stand in Tibet op haar agenda te plaatsen. De kwestie zal in plenaire vergaderingen worden behandeld en niet naar een- commissie worden ver wezen. India nam niet aan de stemming deel. Frankrijk onthield zich van stem- rr.ing. De Rus Koeznetsow noemde de kwestie-Tibet „de krokodilletranen van de voorvechters van slavernij". Volgens hem verdedigden de voor standers van de behandeling van de kwestie „de achterlijkste, akeligste en wreedste sociale orde in de moderne wereld". Na de stemming verklaarde de Ame rikaan Cabot Lodge, die de Sov,'jetrus. sische premier op zijn reis door de V\S. heeft vergezeld, dat de woorden van Koeznetsow niet de woorden van Chroestsjew waren. Daarom hoopte hij dat Koeznetsow's rede alleen maar een „persoonlijke dwaling" was. De Dalai Lama heeft maandag een beroep op de V.N. gedaan om voor T'bet een toekomst van vrede en rechtvaardigheid'" te helpen verzeke ren. Hij heeft door zijn broer een verkla- rina laten circuleren onder de afge vaardigden van de diverse landen. Hierin zegt hij met bezorgdheid te hebben vernomen dat sommige afge vaardigden van mening zijn dat over weging van het verzoek om de kwes tie-Tibet in de V.N. te behandelen wel eens zou kunnen leiden tot toene ming van de internationale spanning. Het Tibetaanse volk heeft nooit ge tracht de internationale spanning op te voeren, maar wil slechts dat het zijn eigen leven in vrede kan leiden- aldus de Dalai Lama. IN BELGIE NIET MEER Bom in huis: loos alarm (Van een onzer verslaggevers) Onmiddellijk nadat de politie in Am sterdam gisteravond om tien voor ne gen een telefoontje kreeg van een Duits sprekende man, dat er in een huis in de Honthorststraat een bom was geplaatst, rukte personeel van bureau Leidseplein uit om de omgeving af te zetten, bewoners van aangrenzende huizen van perceel 38 hun huizen te doen verlaten cn een haastig onderzoek in te stellen. De tijd was te kort om de mijnop- ruimingsdienst te waarschuwen want de „tipgever had er bij ver teld wanneer de bom ongeveer zou exploderen. De directeur van de ver tegenwoordiging van de „Kammer für Assenhandel der Deutschen De- mokratischen Republiek" die ze telt namelijk in het genoemde huis was bereid zijn diensten te verlenen bij het onderzoek. Om kwart over tien werd het sein veilig gegeven, want er werd niets verdachts in het huis gevonden. Kenne lijk was men het slachtoffer van een „grap" die gelukkig vrij zeiden wordt uitgedacht. En dan nog wel door iemand die hoogstwaarschijnlijk op an dere, humoristischer manieren niet in de belangstelling kan komen en daar om zijn toevlucht neemt tot dergelijke grollen. Het is achteraf bezien nog mo gelijk, dat de „tipgever" is beïnvloed door het hoorspel „Alarm, mijn aan gespoeld". dat de N.C.R.V. gisteravond uitzond. Het handelde over het de monteren van een nog onbekende, zo genaamde X-mijn, die reeds vele slachtoffers had gemaakt. De ministerraad bleek bereid de op 30 september jl. afgelopen ver lenging van deze maatregel van kracht te doen zijn tot 31 oktober, doch daarna geen verdere verlen ging toe te staan. Met uitzondering van de Belgische delegatie was de ministerraad alge meen van mening, dat het vraagstuk van de sanering van de kolenmijnen "niet wordt opgelost door verlenging van. de steun. De ondernemingen zelf en de nationale regeringen dienen deze hulp geheel voor hun rekening te ne men. De Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer B, F, Spierenburg, zei te vrezen, dat dit besluit van de ministerraad in België scherpe repercussies zal heb ben en dat het de Belgische houding jegens de in- en uitvoer van koleD zal kunnen verscherpen. De ministerraad bleek bereid de op 30 september jl. afgelopen verlenging van deze maatregel van kracht te doen zijn tot 31 oktober, doch daarna geen verdere verlenging toe te staan. De ministers waren echter kennelijk van mening, dat er geen reden is om een lidstaat te subsidiëren als alle zes leden met dezelfde moeilijkheden heb ben te kampen. De bijdrage bedroeg 20 procent van de verliezen die door de Belgische mijnindustrie werden ge leden. De beslissing zou wel eens tot ge volg kannen hebben dat België be sluit zijn kolenirnport uit de andere leden/landen van de' KSG stop te zeiten. Het was hiermee al begonnen ten aanzien van Nederland. Neder, landse mijnbeheerders hadden er dan ook al bü de Nederlandse regering op aangedrongen de Belgische houding als onwettig en discriminerend te brandmerken. Franse deskuudigen hebben België ervan beschuldigd zijn mijnen niet te hebben gemoderniseerd vlak na de oorlog zoals Frankrijk dat heeft gedaan- Bovendien, aldus die Fran sen. hebben de Belgen contracten gesloten voor grote hoeveelheden importkolen uit de Verenigde Staten toen zich in 1956 de Snez-crisis voor deed. die West-Europa van zijn ge regelde olietoevoer beroofde. Daardoor waren de Belgen ver plicht Amerikaanse kolen te blijven invoeren, ook toen hun eigen mijnen, meer produceerden dan ze konden verkopen. De bijzondere ministerraad bleek wel in principe van mening te zijn, dat na afloop van de op 9 februari 1960 eindigende overgangsbepalingen, steun dient te worden gegeven voor de we deraanpassing van die arbeiders uit de kolenindustrie. die als gevolg van de sanering zonder werk zullen komen. Deze steun zou zich moeten uitstrek ken tot de arbeiders in alle zes landen van de gemeenschap. De politieke gevangenen in Joegosla vië mogen voortaan twee weken vakantie nemen met behoud van loon. zo heeft ric internationale com missie van het Rode Kruis in Genève meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) WORDT het gat in Wormer een goudmijntje voor de eigenaar van het weiland, waar in het „ding" gevallen is? Mis schien, In elk geval probeert de eigenaar er in figuurlijke zin uit te halen wat erin zit. Gistermiddag deelde de heer T. van Tol nit Laren in opdracht van de grondeigenaar mee, dat de cameralieden van het film journaal en de televisie voort aan alleen filmflltsen. mogen maken na betaling van 50,-— voor de eerste opname en voor elke volgende opname ƒ25, Uiteraard wekte deze mede- Ung de woede op van de aan wezige cineasten, zodat een hooglopende discussie volgde. Men wees de heer Van Tol op het volkomen ongebruikelijke van zijn houding, te meer waar de schrijvende "en fotograferen de pers deze „entreegelden" niet behoeft te betalen. Op de vraag of hij in deze be taling een bepaalde regeling van de schade zag, antwoordde de heer Van Tol, dat hij een „ver goeding voor publiciteit" be doelde. T Kapitein F. C. van Putte van de Legervoorlichtingsdienst be reikte ten slotte een overeen komst, die inhield, dat men van daag „vrij" mocht filmen, maar dat de cineasten en de commen tator van het N.T.S.-journaal overleg zouden plegen omtrent de te volgen gedragslijn. In het onderling overleg is in tussen gebleken, dat niemand bereid is ook maar iets te be talen. Advertentie) Zon op Zori onder Bij de aanvang van de vergadering van woensdag zal het A.R.-Twecde-Ka- meriid mr, B. W. Biesheuvel een ver zoek indienen om de minister van Landbouw en Visserij te mogen inter pelleren over de maatregelen, die de regering denkt te nemen ten behoeve van de door de droogte getroffen boe ren. Minister Marijnen is. naar het ANP meldt, van plan de bestrijding van de gevolgen van de droogte voor de land bouw spoedig te bespreken met het Landbouwschap, om in overleg tot een beoordeling van de situatie te komen en eventueel maatregelen te beramen voor nadere bijstand aan uitzonderlijk zwaar getroffen landbouwers. Dit is de nienwe Russische ambas sadeur in ons land, de heer Fan- telogmon Kondra tjewitsch Pono- marenko. Deze week wordt hij in Den Haag verwacht. (Van een onzer verslaggevers) GÉÉN veenscheur. Géén bom. Géén meteoorsteen. Maar wat de op lossing van het „ding" in het gat te Wormer wèl kan zijn dat kon kapi tein 3. 3. Biommaart, commandant van de explosievenopruimingsdienst in Cu- lenborg ons nog niet zeggen. Het eenvoudige feit echter dat deze dienst van de landmacht zich sinds gistermorgen met het raadsel achtige „ding" bezighoudt, maakt het wel zeker dat mea ermee rekent dat het onbekende- voorwerp van groot militair belang is. Een raket- deel dus, van onbekende herkomst, vermoedt men. Gisteren heeft men geconstateerd bezig met het verrichten van metingen. Het htiis van de familie M. de Jong te Papendrecht wordt een meter om hoog gebracht, omdat de Provinciale Waterstaat anders geen vergunning -wil geven voor een verbouwing. Het huis ligt namelijk aan een. dijk en aangezien men de dijk wil ophogen, zou het huis te laag komen te liggen om het te vergroten. Het huis is eerst losgemaakt van de fundamenten en daarna wordt het lang zaam. omhoog gedrukt met behulp van 48 grote bouten Op de foto: Links mevrouw De Jong, die zelf aan de werkzaamheden deel neemt. Op de voorgrond de aannemer. dat het ding vrijwel verticaal naar beneden gegaan moet zijn en zich nog precies onder de ingevallen opening van het gat moet bevin den. Vanmorgen heeft men de werkzaam heden voortgezet^ De, ••di^poe^.r.di!*, steun moet géven aaiï"3ë sonde, waar mee men het „ding" wil opsporen, staat er nu, maar het is gebleken, dat de sonde, niet zonder mee door de aardkluiten kan heenkomen. Men heeft nu een gat door de sonde geboord en daardoor gaa.t men nu water pompen mo de kluit weg te spuiten. Mocht men bij de werkzaamheden in het langzamerhand overbekende gat in het weiland te Wormer geen succes hebben, dan is het niet onmogelijk, dat men elders in dat welland nog eens gaat proberen. Op 4 juli is namelijk door de eigenaar nog een gat in de grond geconstateerd, dat hij echter heeft dichtgegooid, zonder er aangifte van t« doen. De VARA beschouwt de kwesties rond om het AVRO-tele-visiesectiehoofd Siebe van der Zee en door hem privé gemaakte opmerkingen als afgedaan. In een communiqué wordt herinnerd aan de door de AVRO gedane be kendmaking, aan de schriftelijke verontschuldiging, die de VARA van de AVRO ontving en aan de brief, die de heer S. van der Zee aan het VARA-bestuur heeft gezonden. In deze brief deelde de heer Van der Zee mee, dat het nooit in zgn bedoe ling heeft gelegen in het openbaar andermans gevoelens te kwetsen en dat, voor zover dit wat de VARA be treft toch het geval zou zyn, hij zulks wel heel diep betreurt. Aangezien de heer Van der Zee daarbij de hoop uitsprak, aldus de VARA, in de toekomst te mogen bewijzen, dat zijn houding tegenover de VARA, vooral wat betreft de samenwerking, als volkomen collegiaal en loyaal kan worden bestempeld en tevens het AVRO-bestuur nog heeft meegedeeld ervan overtuigd te zijn, dat die hoop zal worden verwezenlijkt, beschouwt de VARA deze zaak als afgedaan, t.V Ierland, Zuidwest-Engeland cn i West-Frankrijk zijn de afgelopen dagen flinke hoeveelheden regen se- vallen. Ook uit Zuidwest-Duitsland werd enige regen gemeld maar ei ders in West-Europa duurt de droog te voort en ook voor de komende dagen blijft de kans op regen gering. Het Europese hogedrukgebied nam de afgelopen 24 uur weer in omvang toe. waardoor het naderbij komen van nieuwe oceaandepressies opnieuw enige dagen is geblokkeerd. Het regengebied, dat zich gisteren over Engeland en West-Frankrijk in oos telijke richting verplaatste, nam snel in betekenis af. In Oost-Nederland viel gisteren en de afgelopen nacht 10 tot 20 mm. in België plaatselijk 8 mm en in het zuidwesten van ons land werd vanmorgen 1 a 2 mm afge tapt. Voor morgen wordt op de meeste plaatsen droog weer verwacht niet enkele opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. De burgemeester van Bergen <NH), dr. W Htiygens. heeft ontslag uit zijn ambt gevraagd, aangezien na de ge beurtenissen van dr laatste tijd bij hem het vertrouwen ontbreekt niet enige leden van do gemeenteraad op vruchtbare wijze te kunnen blijven samenwerken. In vier Londense winkels van de fir ma „Verenigde goud- en zilversmeden" bleek gistermorgen een hoeveelheid juwelen met een totaalwaarde van 2'_, miljoen gulden te zijn gestolen. De bijzonder brutale dieven moeten in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks vier uur, toen de late nacht clubbezoeker* naar hui* waren en de I binnenstad bijna geheel was uitgestor ven, hun slag hebben geslagen. Het staat wel vast, dat de bende goed op de hoogte was met de Inrichting van de winkels en de alarmsystemen. De inbrekers hebben ringen met dia manten, armbanden, halskettingen en gouden en zilveren horloges mee genomen. Zwaardere zilveren voorwer pen, die ook in de winkels waren op geslagen, hebben ze laten liggen. Volgens Scotland Yard is de dief stal door ongeveer zes mensen ge pleegd. Zij zijn met valse sleutels de eerste juwelierszaak op Piccadilly Circus binnengegaan. Ze hebben daar een grote hoeveelheid juwelen in zakken gestopt en dc safe gefor ceerd. tn die safe vonden ze de sleu tels van een andere winkel van de firma. Ook deze /aak, die een paar honderd meter verderop lag, zijn ze toen binnengedrongen. Daar vonden ze niet alleen waardevolle goederen rnaar ook twee andere sleutels, die pasten op de belangrijkste zaak van de firma in Oxfordstreet en op een filiaal in Victoriastreet. Zij hebben hierop deze twee zaken bezocht en geplunderd. Scotland Yard heeft een dicht net rond Londen gelegd om de bende in handen te krijgen. De douane en de politie van havent en vliegvelden zijn gewaarschuwd en vliegende brigades van rechercheurs hebben invallen gedaan in woonhuizen en winkels en bekende helers bezocht. Ook Interpol is ingeschakeld. Ook in hoger beroep is de 51-jarige gevangenbewaarder A. F. E. van het Huis van Bewaring aan de Amstel- veenseweg te Amsterdam vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verza king van zijn plicht. Op 8 april wijtctt twee Zwitserse gevangenen te ontsnap pen, terwijl deze bewaker de control» moest uitoefenen over de luchtcellen» waarin de gevangenen zich bevonden, In eerste aanleg meende de officier van Justitie, dat de ontsnapping der Zwitsers aan verdachte's schuld te wij ten was, maar de rechtbank sprak hen» vrij. De officier tekende hoger beroep aan en 14 dagen geleden eiste de pro cureur-generaal evenals de officier had gedaan een maand gevangenisstraf. Het gerechtshof heeft thans echter het vrij sprekend vonnis van de rechtbank be vestigd.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1