Legende Advies tot invoering per 1 januari 1960 Jaarlijks aanpassen aan loon- en prijsniveau „Ziekenfonds is geen duiventil" Voor het kind Op weg naar de 2000:- schilderzelf met M Pocketboek alléén in boekwinkels SER om advies gevraagd Macmillan ziet af van neutrale zone Grote concessie aan Adenauer W:ri j ving Moskou- Peking? Duits vredesverdrag op agenda topconferentie in Lichter losges stormrunners bléven r r Mikojan in Mexico Zacht weer STAATSSECRETARIS MEENT: Parkeerschijven (TIJD IN KLEUR) op proef naar 23 gemeenten Moskou eist (via TASS): Scherpe kritiek op dr. Adenauer Busje tegen auto: tien gewonden CHALET KAAS WRAK GREEP SLEEPTROS pöNöERDAG 19 NOVEMBER 1959 .■X. J ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4454 r HootrtrHlacitw Oi A H i r> Kin 'A> alAJT (Van een onzer redacteuren) EEN verhoging van de loongrens voor de verplichte sociale verzekeringen tot 7450.per jaar en een dagloongrens van 20.is door de SER geadviseerd aan de staatssecretaris van Sociale Zaken. Dit zou per 1 januari 1960 moeten ingaan. Ook adviseert de SER om de loongrens voortaan jaarlijks opnieuw vast te stellen in overeenstemming met de steeds stijgende lonen en prijzen. De huidige loongrens 6900.dateert van 1 januari 1957. Voortaan zou men. zodra de indexcijfers van lonen en prijzen 3 procent of meer zijn gestegen, de grens willen wijzigen. Eenheid «f# r«rf voor het schilder fetst J Continental Oil keert extra-dividend uit Meer medewerking aan herv. kerkbouwactie Arrestaties op Ceylon 13 mijl Zwitserse L «otterdam! Wme ae rVitnstraai j© roiei iuiuu ,o Postbus 1112 Postgiro Na 124519 KJaehten<üen*l abonnementen laJtii9jjo uur. Zaterdags 1718 uur. Telefoon 115700. •fOraventtnse: nuygenapiein i - Teietooo 1834B7 ts H|nen). Postbus 1091 - Postgiro No 424067, Klaehtendiensfc: 18.36—19.30 - Telefoon 36256C Dorflrecnt: Sburweg 133 Telei 4570 Schiedam: Thomas Kemtnmtraat 8* - ""«let 65451. AeonnementsprUs 61 cent Dot wee*, t 8 «5 per maand, r f.90 per gvartaal. Losse nummers '5 cent. Verschijnt dasellika. TuyuM- ZACHT WEER Zacht weer met veel bewolking en enige regen of mot regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde zuidelijke wind. Morgen: Zon op: 8.07 Maan op: 21.10 onder: 16.44 onder: 11.50 JMPt'IPUr H ÜHJ KUiii "an onze militaire medewerker) OK. te dezer plaatse is het van be- 0 laP6 nog enkele opmerkingen te wljden aan Alanbrooke's verklaringen over de rol van Engeland met be trekking tot de „bevrijding" van het vroegere Nederlands-Indife. Volgens Alanbrooke hebben de Ne derlanders destijds dc kracht van de nationalistische beweging onderschat ea hebben zij van Engeland verwacht dat dit het gezag over Ned.-Indië zou herstellen met gebruik van Britse of Brits-Indische troepen. De eerste waren niet beschikbaar, de tweede konden niet worden aange wend omdat het Brits-Indische natio nalisme zich tegen het gebruik van deze troepen verzette, aldus Alanbroo ke. - ix eigen nabij beleven kunnen we U bet volgende stellen. De kracht van de nationalistische beweging was ia augustus 1945 gering. Allerwegen werden na de Japanse capitulatie door de Indonesische bevolking uit eigen beweging verborgen gehouden Nederlandse vlaggen gehesen. De Nederlanders uit de concentratie kampen werden vreugdevol begroet en zij konden vrijelijk over heel Ja va rondreizen zonder dat hun een haar van het hoofd gekrenkt werd. Het wachten was slechts op een macht die de Japanse zou vervangen. Doch deze macht liet op zich wach ten. Zo kreeg de nationalistische be weging haar kans. Eerst aarzelend en tastend, later, toen dit straffeloos bleek te geschieden, steeds driester en driester. Gevolg van Britse nalatig heid. DE Nederlanders hebben de kracht van de nationalistische beweging niet onderschat. Integendeel, zij heb ben haar dadelijk op haar werkelijke kracht onderkend. Dat deze beweging zo sterk kon worden is een gevolg ge weest van de Britse passiviteit, die aanmoedigend, werkte, waarbij nog komt dat andere maatregelen het snel doen optreden van een Nederlands militaire macht verhinderden. Wat toch was het geval? Het mo ge waar zijn dat er geen Britse troe pen beschikbaar waren om naar In die gezonden te worden doch dat was een gevolg van de snelle demobilisa tie van de Britse eenheden in het Ver re Oosten en hun terugzending naar huis. LS gevolg hiervan ontstond er ge- N brek aan troepenschepen voor ver voer naar Nèd.-Indlë, terwijl men zich voorts had dienen te realiseren dat er nog een taak te wachten lag, al, een trouwe bondgenoot helpen weer orde in eigen huis te stellen. Engeland bracht zich eigener bewe ging in een positie waar' het niet helpen kon. Dan past het niet zich achteraf van schuld vrij te pleiten. Wat de Brits-Indische troepen4 be treft, had men deze maar gebruikt voor het ontwapenen van de Japanse troepen. Thans zijn hun wapens in handen van de nationalisten n ter roristen gevallen. Ware dat geschie dan had het Indische nationalisme nooit de militaire kracht kunnen krij gen, waartegen Alanbrooke zo hoog opziet en deswege aan Nederland on derschatting verwijt. Doch ook deze taak is door het Britse bestuur veel te langzaam, veel te laat en onvolle dig uitgevoerd. Ook hierin snijdt de bewering van Alanbrooke geen hout. TEN slotte. Alanbrooke verzwijgt dat Engeland op alle mogelijke wijzen verhinderd heeft dat Neder- tand zélf het eigen gezag herstelde. In het Verre Oosten waren duizenden ex-krijgsgevangenen georganiseerd in militaire verbanden en wachtten op bewapening c.q, uitzending naar Ned. Indië tot herstel van ons gezag. Slechts aan één bataljon werd in ok tober vergund van Singapore naar Ja va te gaan. Het verrichtte daar een bovenmenselijke taak en stak alle vreemde4 troepen de loef af. Daarbij bleef het. Een paar andere bataljons, van Saigon op weg naar Ba tavia, kregen onderweg order te Sin gapore te ontschepen Niet veel la ter weigerden de Britten onze oorlogs vrijwilligers op Java toe te laten. Zij moesten ook naar Malakka om te wachten. Dit beleid heeft Soekarno geweldig in de kaart gespeeld. De legende, dat het nationalisme van huis uit zo sterk is geweest en dat de Britten onschul dig zijn aan de latere kracht daarvan, verdient uit een oogpunt van histori sche waarheid naar het rijk der fabe len te worden verwezen. S.E.R.: LOONGRENS f 7450 ET Japanse eiland Okinawa in de Stille Oceaan is weer eens getroffen door een tyfoon. Ditmaal was het de ,.Emrna" die over het eiland raasde. Wat de gevolgen waren, toont deze plaat van een straat in Naha op het eiland. In deze plaats werden 350 huizen volledig verwoest. Twee personen kwamen om het leven. Op sommige plaatsen slaat het water anderhalf twee meter hoog in de straten. hogere loongrens vastgesteld worden, maar dezelfde die thans geldt, name lijk de algemene. Of deze algemene loongrens ook moet worden aangehouden als de grens van het inkomen waarover premie be taald moet worden voor het algemene ouderdoms- en weduwenpensioen, heeft de SER wel besproken, maar men heeft, hierover op dit moment geen uitspraak willen doen. Op het ogenblik is de premiegrens voor deze verzekeringen een inkomen van De thans geadviseerde verhoging tot ƒ7450.betekent voor de werk nemers, die vanaf 1 november van dit jaar de oude loongrens passeren, dat zij opgenomen blijven In de verplichte verzekeringen van ziektewet, zieken fondsen, werkloosheidswet en invali diteitswet. De werknemers die al eerder de grens passeerden en die In middels al een vrijwillige ziektever zekering hebben afgesloten, hoeven niet terug naar het verplichte zieken fonds, ook al verdienen ze nog geen 7450.—, Dit is voorab van belang voor duizenden metaalarbeiders en werk nemers in de grafische bedrijven, die vanwege hun recente loonsverhogin gen de oude grens passeerden en die daarom uit de verplichte verzeke ringen werden verwijderd. "Zij moeten hun vrijwillige voorzieningen kunnen handhaven. Anders wordt de sociale verzekering een duiven til waar men voortdurend in- en uitvliegt, zo oordeelt de SER. Daarom wordt ook aanbevolen om de afschrijvingen uit de verplichte fondsen steeds uit te stellen tot het begin van het volgende kalenderjaar. Tijdig voor het begin van het nieuwe jaar dient namelijk voortaan bekend te worden gemaakt of en hoeveel de loon grens wordt verhoogd. Men kan dan zien of arbeiders die in de loop van het jaar de bestaande grens passeerden toch gehandhaafd kunnen blijven in de verplichte verzekeringen, omdat ze nog beneden de nieuwe grens van het volgende jaar blijven. Op deze manier wordt de administratieve rust in het verplichte verzekeringswezen be vorderd. De SER Is er sterk voor om de ver- schiUende verzekeringen als een on verbrekelijke eenheid onder één loon grens samen te vatten. Zou de staats secretaris het SER-advies om deze grens op te heffen voor de werkloos heidsverzekering niet opvolgen (en zijn mededelingen aan de Sociale Ver zekeringsraad wijzen daarop), dan moet voor deze wet geen afzonderlijke DE Chr. Streekschool (Weesp) telefoneert aan hoofdkwartier van Sint Nicolaas, per adres TROUW: „Wij doen mee aan ac tie „Voor 2000 kinderen", pakjes worden gemaakt!" Uit alle delen van het land ko men brieven binnen met sugges ties „naamgeving Sint's ezel". Ge weet het vrienden.' Sint zal een ezel schenken aan de kinderen in Ermelo. De leuze is: Bedenk een naam voor grauwtje. Beste naam wordt bekroond met prijs. DE PAKJES: de stroom is be gonnen. Herhaald verzoek: Ver geet de g r o t e kinderen niet. De giften: Bedragen van 100.- en 1.- wisselen elkaar af. We zijn op weg naar de tweeduizend gulden Onveranderd blijft het verzoek van de kindervriend: Pakjes adresseren aan postbus 2200, St-, Nicolaasactie Trouw Amsterdam Gelieve inhoudsopgave te ver melden. Giften via giro 4 12 7 3 9, op rekening Twentsche Bank, of door middel van postwissel. Voor Amsterdam: X 500. Vooral op girostrookje vermel den: Voor 2000 kinderen. Schaart u nog heden in de ge lederen van de hulptroepen van de Sint, voor het andere kind! 7450.merkwaardigerwijze dus het zelfde bedrag dat thans als algemene loongrens wordt geadviseerd. Advertentie) SI KKENS-TJALLCHA PR0BUKT Vice-premier Mikojan van de Sowjet-Unie is woensdag voor een tiendaags bezoek in Mexico aangeko men, waar hy een Russische weten schappelijke, technische en culturele tentoonstelling zal openen. Mikojan is o.m. vergezeld van zijn beide zonen, zijn schoondochter en de onder minister van Buitenlandse Handel, Borisow. De Continental Oil stelt voor op de gewone aandelen een regelmatig kwar taaldividend van 0,40, alsmede een extra dividend van 0,10 uit te keren. Vorig jaar werd geen extra dividend gedeclareerd. OP de oceaan ten zuidwesten van Ierland handhaaft zich een om vangrijk lagedrukgebied, waarom heen zachte lucht via Frankrijk naar onze streken stroomt, In verband daarmee wordt ook voor morgen zacht weer verwacht. Randstoringen veroorzaken af en toe vrij veel bewolking en plaatse lijk regen, de afgelopen nacht vooral in Engeland, waar plaatselijk ook onweer voorkwam. Een nieuwe storing naderde van morgen Zuidwest-Engeland. Onder invloed van deze storing zal ook in ons land weer enige regen vallen. De koude in Oost-Europa wordt nu geleidelijk verder teruggedron gen. In Noord-Duitsland is de tem' peratuur weer tot enkele graden boven het vriespunt gestegen. Ook in Denemarken werd het zachter. ""i, c,-4 (Van een onzer verslaggevers) MOET de verkoop van pocketboe ken uitsluitend blijven voorbe houden aan de boekhandelaren? Over deze vraag zal de Sociaal-Eco nomische Raad zich zeer binnenkort moeten beraden. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft deze raad namelijk op korte termijn een advies gevraagd over het «nfcwerp- vestigingsbesluit voor het boekver- kopersbedrijf. Da staatssecretaris zelf meent dat de verkoop van pocketboeken niet moet worden toegestaan aan anderen dan aan „echte" boekhandelaren. Het verschil tussen een pocketboek en een "gewoon" boek is namelijk maar beperkt en van graduele aard, meent hij. Op het ogenblik bestaat er een vestigingsbeschikking die loopt tot 29 november van dit jaar en die dan voor een half jaar zal worden ver lengd. Dit laatste is nodig omdat op het ogenblik een juridische strijd uit gevochten wordt of deze vestigings beschikking (en ook het ontwerp- vestigingsbesluït) in strijd is met ar tikel 7 van de grondwet waarin de vrijheid van drukpers wordt gewaar borgd. De regering wil de uitspraak van de Hoge Raad hierover afwachten maar toch onderhand voortgaan met de voorbereiding van het vestigings- besluit. Daarom ook is nu het SER- advies gevraagd. Premier Macmillan heeft gisteren in het overleg met de Westduïtse bonds kanselier Adenauer een belangrijke concessie gedaan door te verklaren dat hij zal afzien van zijn bekende plan, dat voorziet in de Instelling van een internationale zone aan beide zijden van het ijzeren gordijn in Midden- Europa. In deze zone zouden slechts in beperkte mate strijdkrachten aan wezig mogen zijn. Premier Chroestsjew is een voorstander van dit plan, maar de Westduïtse regering is er steeds fel tegen geweest. Macmillan en Adenauer zijn het er nu over eens geworden dat het instel len van een eventuele zone met een beperkt aantal strijdkrachten niet op zichzelf zou moeten staan (zoals Mac millan dat wilde), maar deel zou moe ten uitmaken van een uitgebreider ontwapeningsprogramma. Adenauer en Macmillan hebben in hun besprekingen over de Brits-Westduitse betrekkingen, ontwapeningsproblemen en Europese economische vraagstukken een grote mate van overeenstemming bereikt. Een volledig akkoord over al deze kwesties schijnt in zicht te zijn. De regeringsleiders zijn het eens over de eind april in Genève te be leggen topconferentie, waar de be trekkingen tussen Oost. en West. de ontwapening, en de Duitse kwestie waarbij inbegrepen het vraagstuk Berlijn op de agenda zullen staan, Adenauer heeft bij monde van zijn minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, beloofd, dat de zes landen van de Euromarkt niet een politiek verbond zullen aangaan binnen het Atlantisch Verbond. Premier Macmillan en kanselier Adenauer sluiten vandaag hun bespre kingen af op het landgoed Chequers. Vanavond reist Adenauer uit Bonden terug naar Bonn. Gisteren is dr. Adenauer even op bezoek geweest bij Sir Winston Church ill, die dinsdag een ontmoeting met de bondskanselier had moeten uitstel len wegens lichte ongesteldheid. Na het korte bezoek aan Sir Winston vertrok dr. Adenauer naar Chequers, het buitengoed van de premier, waar hij de nacht doorbracht. Overigens merkt de staatssecretaris nog op dat Nederland verhoudingsge wijze meer boekwinkels kent dan de omliggende landen. In ons land zijn 1563 boekwinkels, dat is één verkoop punt per 7100 inwoners. In West- Duitsland is één boekwinkel per 11.000, in België één per 9 tot 10.000 in de Ver. Staten één per 18.000 in woners. Buiten Nederland is wel het aantal verkoopplaatsen van pocketboeken groter dan in Nederland. Dat komt ten eerste omdat daar minder boek winkels zijn, en ten tweede omdat de wooncentra kleiner en verder van el kaar verwijdei*d zijn. De staatssecretaris zou wel de mo gelijkheid open willen laten in be paalde gevallen ontheffing te verle nen van het verbod pocketboeken te verkopen. (Van een onzer verslaggevers) De stand van de hervormde kerk bouwactie was vandaag ƒ8.319.841. Dit betekent, dat sinds gisteren ruim ƒ48.000 ontvangen mocht worden. Overal in het land blijkt nog steeds enthousiasme te bestaan voor de actie. Bij de start van de actie waren er her vormde gemeenten, die meenden niet te kunnen meedoen. Er zijn evenwel verscheidene van deze, eerst afzijdig gebleven gemeenten, die toch besloten hebben medewerking te verlenen. De ANWB heeft aan de verkeers- autoriteiten van 23 grote steden èn aan de minister van Verkeer en Waterstaat een aantal parkeerschij- ven gestuurd. Met deze parkeer- schijven wil de ANWB een proef ge nomen zien. De parkeersehijven zijn ongeveer identiek aan de Parijse parkeerschijx, doch in de uitvoering heeft de ANWB een verbetering aangebracht, waardoor het mogelijk is de schijf reeds van een afstand van ongeveer acht meter te controleren. Het vakje waarin de te parkeren tijd staat aan gegeven is in kleur uitgevoerd. Nier- door valt de auto die langer dan de toegestane tijd geparkeerd staat on middellijk op: de schijf vertoont dan een andere ïdeur dan de overige. De ANWB meent, dat de schijf het beste systeem bied voor de controle van de parkeertijden in die gemeen ten. waar een gebrek aan parkeer ruimte heerst. De schijf dient aan de rijbaanzijde van het voertuig te wor den aangebracht, zodat voorbij rijdende politieagenten gemakkelijk controle uit kunnen oefenen. Volgens gezaghebbende diplomatieke kringen in Londen zijn er aanwijzin gen, dat er groeiende geschillen zijn tussen het Kremlin en het regime van communistisch China te Peking. De geschillen zouden volgens deze kringen gerezen zijn ten aanzien van politieke en economische beleidslijnen. De deskundigen voorspellen een gestadige voortgang van de wrijvingen tussen de twee communistische landen, hetgeen tot bepaalde crisissen zon kun nen leiden. Maar men verwacht dat beide landen er wel voor z-Men op passen dat het tot een defin«.ieve en allesomvattende breuk komt. Op Ceylon zijn de voor ma Li ge mi nister van Gezondheid, Wijewaröene, en Richard de Zoysa, een broer van de huidige minister van Financier)," gearresteerd, in verband met dë moord op de vroegere oremier Banidaranai'ke. Deze arrestaties zijn een gevolg van de bekentenis die de van de moord be dachte monnik heeft afgelegd. Cities Service Co. kondigt een re gelmatig kwsrtaaldividend aan van 0,60. Vorig jaar werd behalve dit bedrag nog een stockdividend van 2% uitgekeerd. Het officiële Russische persbureau TASS heeft vandaag meegedeeld dat (Van een onzer verslaggevers) EEN wrak op de bodem van het En gels Kanaal heeft gisteravond laat de sleeptros gegrepen, waarmee de IJmuidense sleepboot Titan een met stalen pijpen geladen lichter naar Fal mouth sleepte. De tros is gebroken. De tegenslag kwam tijdens een storm, die het ergste deed vrezen voor de twee runners, die aan boord van dc lichter zijn. Maar zij hebber» kans gezien hun op drift geraakte schip een halve mijl ten zuidoosten van Dover voor anker te brengen. De reddingboot van Dover, die uit voer toen de Britse sleper „Diligent" de haven vanwege het slechte weer niet uit kon, had de lichter (een groot type motordekschuit, afkom stig uit Vlaardingen) gevonden en bleef in de buurt. De twee runners wilden bun schip niet in de steek laten. Zij achtten de situatie nog niet zo kritiek, dat zij op de reddingboot wilden overspringen. Een half uur na het bericht van de Titan (van bureau Wijsmuller), dat men een van de drie lichters waarmee men onderweg was, door trossenbreuk had verloren, gaf de directie van de sleepvaartmaatschappij aan de zee sleep- en bergingsboot Simson opdracht IJmuiden te verlaten om de Titan te hulp te snellen. Ondanks de storm en de woeste Noordzee joeg deze sleper met de ongekend hoge vaart van 13 mijl per uur recht tegen wind en zee in naar Dover. Daar kan de Simson eind van de morgen bij de losgeslagen lichter zijn. Oe Titan heeft deze lichter intussen ook weer opgezocht. Men had goede hoop de sleep veilig in Falmouth te kunnen brengen. Vandaar zullen de lichters door de sleper Cycloop naar West-Afrika gebracht worden." Vanmorgen vroeg zijn op het kruis punt ZuiderparkwegOldegaarde te Rotterdam een busje en een personen auto met elkaar in botsing gekomen, waardoor tien mensen zijn gewond. Acht van hen werden naar een zieken huis overgebracht. In het busje zaten zeven personen. De 53-jarige voorman J. Struik uit Zwijndrecht kreeg een schedelbasis- fractuur, de 25-jarige voorman A. Huis mans, eveneens uit Zwijndrecht, een gebroken been. Vier andere inzittenden werden licht gewond. Deze waren af komstig uit Rotterdam, Dordrecht en Zevenbergen. De bestuurder werd ter plaatse door de GGD behandeld. Twee inzittenden van de personen auto, de 47-jarige uitvoerder J. S. van der Spek uit Rotterdam en diens 24- jarige zoon, een classificeerder, liepen een hoofdwond en schouderfracturen op. De derde inzittende van deze auto werd licht gewond. vooraanstaande kringen in de Sowjet- Unie ervan overtuigd zijn dat de rege ringshoofden op de aanstaande topcon ferentie van Oost en West een vredes verdrag met Duitsland zullen uitwer ken. Dit is de eerste bekendmaking dat de Sowjet-Unie een dergelijk ambitieus programma op het oog heeft voor de topconferentie, die begin volgend jaar zal worden gehouden. In de officiële verklaring van TASS wordt gezegd, dat het belangrijkste wat nu nodig is, de liquidatie is van de overblijfselen van de tweede we reldoorlog en dat dit alleen gedaan kan worden door het afsluiten van. een vre desverdrag met de beide Duitse staten of met een van beide. TASS zegt dat de Duitse kanselier, dr. Adenauer, streeft naar het verslech teren van de betrekkingen, die beter begonnen te worden, om liquidatie van de oorlog te verhinderen. Het agentschap verklaart, dat de Westduitse kanselier „zich wel dege lijk bewust is" dat niemand de vrij heid van West-Berlijn noch de levens wijze van haar inwoners bedreigt. „Ook al is de tijd nog niet gekomen voor een feitelijke oplossing van de Berlijnse kwestie, Adenauer moet be grijpen dat er nu onderhandelingen worden gevoerd en dat deze kwestie diepgaand op de topconferentie zal worden besproken. De Russische rege ring biedt aan een vredesverdrag te sluiten en daarmee de Berlijnse kwestie op te lossen om de onweerskoppen van de hemel te vagen en een rustige sfeer in dat deel van Europa te schep pen. De leidende kringen in de Sow jet-Unie hopen dat de regeringshoofden een wijze oplossing voor het Duitse vraagstuk zullen vinden, dus voor de sluiting van een vredesverdrag met Duitsland," aldus de verklaring van TASS. De Zweedse afgevaardigde Sandler heeft in de Ver. Naties verklaard dat de intensieve kernproeven van vorig jaar een gevaarlijke radio-actieve neer slag op Zweeds grondgebied hebben ver oorzaakt. Sandler zei dat er radio-ac tieve deeltjes in Zweden zijn aangetrof fen, die veel groter waren dan die welke tot nu toe waren gesignaleerd. f Advertentie Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. Gft'iUc <t f It aUten eeht met het merk CHALETI

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1