Spanning of overspanning Voorstel van rebellen-regering afgewezen Prinses tussen congresgangers VS lanceren kom-terug- Pesquet gaat de cel in ITOMADO! Politiek overleg niet mogelijk Carillon van had vreemde Nachtelijk concert Slachtoffer van fantasieloosheid en laten auto thuis vandaag Gelukwens voor NCR V De f3000.- gepasseerd! J n voor Kongo Zevengereed voor gesprek met ,ses Geen splitsing van Europa Koopt op tijd uw zekerheid Weer 55 mille voor lierv. kerkbouwactie Protest tegen dure benzine en hoge belastingen it Kleine vrijhandelszone een feit r: r r BEURÏS' Cofiservenfaöriek n.v. m NATIOt LE LEVENSVERZEKERING-BANK ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 A ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4456' h img huk; PRESIDENT DE GAULLE zal geen besprekingen voeren met de vijf in Frankrük gevangen zittende Algerijnse rebellenleiders, die door de Algerijnse regering in balling schap als onderhandelingsdelegatie zijn aangewezen, aldus werd gisteravond door regeringsfunctionarissen in Parijs verklaard. Gistermiddag had de rebellen regering in Tunis bekendgemaakt,, dat zij voorbereidende besprekingen met F*rijs wilde voeren over een staakt-het-vuren in Algerije. Zij wees ais haar onderhandelaars aan vijf nationalisten onder wie vice-prermer Ben Bella die zich in Franse gevangenschap bevinden. De Gaulle wil echter niet met gevangenen spreken maar met de lelingen of met leden van hun regering, in Algerije strijdende opstande die in functie zijn. met worst en varkensvlees In 15 minuten klaar met de SNELKOOKPAN J. DE VRIES N.V. Uvensverzskering Mij. UBO N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Kromme Nieuwe Gracht 8-10, Utrecht SINT GLUNDERT Rotterdam; 'i-GravcnUage; liardrecbt: Schiedam: Witte de Witusiraat *o - tciet. lidivu to Postoui 1112 - Postgiro No. 124519. KlachiendiensT abonnementen tti.dO>19.30 uur. Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. Huygenspicin 1 Jt'eletoon 483487 tü lijnen). Postous 1091 - Postgiro No 424857. KlachtendiensN lö.3019.30 - feieloon 36256^ Sn ui weg 132 - ieiea 4570. Thomas a fOmpTwiraat 6a 65451. Abonnementsprijs 61 cent per we«K. f 2.6S per maand, 1 7.90 per Jew n-taal. Losse nummers ?5 cent. Verschil at dageiiika. TiaxuM" (Geldig tot zaterdagavond) IIXER EN DAAR MIST Droog weer met weinig bewolking maar in de nacht en ochtend piaalseiük mist. Koude nacht met temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Morgen: Zon op: 8.10 Maan op: 23.16 onder: 16.41 onder: 12.56 - hr«-tf»tir* de HootrtmTaetwjr in J A H J HHIMNh SLO'I DE opvatting van prof. Banning dat de strijd voor vrijhei: en gerech tigheid een specifiek socialistisch be ginsel is, is in de eigen socialistische kring ook bestreden. Dr. J. J. Buskes schreef in „Socia lisme en democratie": „Wij zijn het er allen (ook liberalen en antirevolu tionairen) over eens, dat vrijheid aan gerechtigheid gebonden moet zijn en dat maatschappelijke ordening moet worden toegepast ter wille van zo groot mogelijke en vooral geestelijke vrijheid voor allen". Op deze opmerking van dr. Buskes antwoordt prof. Banning als volgt: „Ik dacht dat het typisch liberaal was om te zeggen: voorop individuele vrijheid en alleen als het niet anders kan: or dening. Ik dacht dat het typisch anti revolutionair was (souvereiniteit in eigen kring, wijsbegeerte der wets- idee) om te zeggen: de eigen kringen moeten zich zoveel mogelijk naar eigen beginsel ontplooien, de staat onb houde zich zoveel mogelijk". En de conclusie van prof. Banning tegen over dr. Buskes Is dan ook dat „ge rechtigheid en vrijheid verbonden en toegepast op maatschappelijke orde ning en dus b.v. op bezitsverhoudin gen en machtsconcentratie wel een socialistisch beginsel is." WIJ geloven, dat prof. Banning zich hier wel wat al te gemak kelijk van dr. Buskes heeft afgemaakt. Hoewel wij ons niet als de meest ge- eigende verdediger van de wijsbegeer te der wetsidee beschouwen, menen wij toch wel te kunnen zeggen, dat prof. Banning hier die wijsbegeerte on recht doet. Immers die wijsbegeerte leert niet het isolement van de verschillende kringen, maar kent wel degelijk een onderlinge verbondenheid daarvan. En als wij het goed zien dan f'-at het in de wijsbegeerte der wetsidee juist om een poging om zowel de vrijheid als de gerechtigheid, en die beide dan in hun onderling op elkaar betrokken zijn, tot hun recht te doen komen. Voorts moet gesteld worden dat de wijsbegeerte der wetsidee door vele antirevolutionairen aangehangen wordt, maar dat zij niet een specific antirevolutionaire leer is. En dan zouden wij nog nader willen opmerken dat juist bij de antirevo lutionairen de zaak van vrijheid en ge rechtigheid steeds het punt is ge weekt waarom het politiek denken zich concentreert. Zaken, die ieder op zich zelf een groot goed zijn. Zaken, die ook onderling verbonden zijn in die zin dat het gezag op grond van de gerechtig heid de vrijheid haar grenzen stelt. Maar ook verbonden in die zin dat het grenzen stellen aan de vrijheid ook soms tot aantasting van de gerechtig heid kan leiden. De antirevolutionairen hebben daar om van oudsher oog gehad voor de spanning tussen vrijheid en gezag. Voor die spanning hadden van ouds her de socialisten veel minder oog. ÏN het nieuwe socialistische pro gram wordt over allerlei dingen veel genuanceerder gesproken dan voorheen. Die meerdere genuanceerdheid Is naar onze mening het gevolg van die als historisch-maatschappelijk ver schijnsel niet te loochenen spanning. Maar uit het betoog van prof. Ban ning,-juist ook met betrekking tot de a.r. opvattingen, blijkt o.i. dat hij zich van het essentiële van die spanning voor het politiek handelen onvoldoen de bewust is. Dat blijkt ook uit het nieuwe pro gram. Bij alle genuanceerdheid con stateren wij daarin toch ook datgene wat ons na de oorlog steeds van de socialisten principieel scheidde, nl. de gezagsoverspanning. Wij hopen dat t.z.t. toe te lichten. PAR j S PRAAT MET MET l)!lli!l!i!l!!llil!lli!ii!l!l!iiillil|ll)!li;iillillll!l|j|ll!lll!lil|i!liii!i|limiilli!ilil)iillllll!ill!lllll!ll!ili flllllirmillllllllllllllllJIIIIIII GEVANGEN ALGERIJNEN De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag op de vliegbasis Vandenberg zijn achtste „ontdekker" gelanceerd, een aardsatelliet die vandaag boven Hawaii een ruimtecapsule terug moet schieten naar de aarde. Opnieuw zal een poging worden gedaan deze cap sule te bergen. Alle voorgaande pogingen daartoe zjjn mislukt. In deze achtste ontdekker zijn nu verbeteringen aangebracht om de oorzaken, van de vroegere misluk kingen weg te hemen. De kans dat de capsule, die 140 kilo weegt, wordt op gevangen, wordt geschat op 1 op 700. De lancering had plaats om 20.25 uur Nederlandse tijd. Het ruimtevaar tuig bestond uit twee trappen met een Thor-startraket. Het is de bedoeling, dat de tweede trap in zijn geheel om de aarde gaat draaien. Zijn gewicht in de ruimte zal ongeveer 770 kilo zijn. Het totaalgewicht op aarde, inclu sief de brandstof was 3.850 kilo. Een rechtbank te Parijs heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Robert Pesquet, die met senator Mitter rand de hoofdrol speeli in de „affaire Mitterand". Pesquet is de man die heeft gezegd dat hij op verzoek van de senator ■ie „moordaanslag" van 16 oktober leeft uitgevoerd. De rechtbank heeft het niet nodig reoordeeld Abel Dahuron. die volgens 'esquet de schoten zou hebben ge est. eveneens in voorarrest te zetten Advertentie DOBEVVAARD DE FIJNSTE FRUITPRODUCTEN UIT DE BETUWSE BOOMGAARDEN Vraagt uw winkelier ons tnerk Jams, appelmoes, vruchten op sap enz. f' Advertentie JU Heerlijke zelfgemaakte ERWTENSOEP TIJDELIJKE PRi]SVERLAGIN6 vraag uw winkelier (Advertentie) Commissionairs In effector. O.Z. Achterburgwal I7S Tel. 24*126 Privé; Olyrap-lakade 60. Tel. 794152 AMSTERDAM Advertentie) Levens-, Studie- en Uitzet-, Lijfrente-, Pensioen- en Begrafenisverzekeringen. Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-ve rzekeri ngen UBO voor alle verzekeringen. Advertentie) VERCHR. STALEN KINDERSTOELEN COMB? BOXEN, BOXMATRASJES, BABYTRAPEZES. s'HEERENBERG-TEL.-08346-444- TOEN prins Berhhard vrijdag-inhei- Hof burg-paleis te Wenen, op het congres van de Europese Stichting voor Cultuur de openingsrede hield, luister de zijn dochter, .prinses Irene toe, ge zeten tussen de deelnemers aan het congres. Vrijdagavond hebben Prins en Prin ses in de Ween.se Staatsopera een op voering bijgewoond van ,,Die.-Zauber- jlöte" van Mozart. Daarna begaven zij zich naar een receptie van. de Oosten rijkse regering in het slot Schönbrunn, (Van een onzer verslaggevers) Een bedrag van 55.000 kwam van daag, zaterdag, binnen voor de her vormde kerkbouwactie 1959. Hiermede is de stand gekomen op ƒ8.416.053. Bij het boekingsbureau van de actie is dezer dagen het bericht van iemand, die mededeelde, dat hij met zijn be talingen voor de actie zou doorgaan, totdat het gestelde bedrag van 16 miljoen bereikt was. De Ganlle .schijnt bovendien nog meer bezwaren tegen het voorstel van de nationalistische regering te "hebben. Hij heeft ettelijke keren verklaard, dat hij met haar alleen over een staakt- het-vuren wil spreken. In hun gisteren gedane voorstel spre ken de rebellen weliswaar over een staakt-het-vuren, maar zij zeggen, dat hiervan geen sprake kan zijn zolang beide partijen het niet eens geworden zijn over de vraag hoe de zelfbeschik king, die de Gaulle Algerije heeft aan geboden in de praktijk tot stand zal komen. De rebellen willen dat eerst bespreken en daarna een staakt-het- vuren aan de orde stellen. Dit zou ech ter betekenen, dat ook over politieke aspecten zou moeten worden gespro ken, hetgeen de Gaulle altijd heeft geweigerd. De vijf door de rebellen-regering aangewezen leiders zijn Ben Bella, die by dé vorffiin'g van de'voorlo pige Algerijnse regering töt vice- premier werd benoemd, en de vier ministers van Staat Mohammed. Khider, Ait Ahmed Hocine,, Mo hammed Boediaf en Bitat Rabah. De eerste vier werden op 22 oktober 1956 door de Transen aangehouden, nadat het vliegtuig waarmee zij van Rabat op weg waren naar Tunis -door Franse toestellen gedwongen was op het vliegveld van Algiers te landen. Bibat Rabah was in janu ari 1955 gearresteerd. Ben Bella, Khider en Ait Ahmed worden op het eiland Aix vastgehouden. De twee anderen bevinden zich in het hospi taal van de gevangenis te Fresnes bij Parijs. In Franse politieke en militaire krin gen in Algerije heeft men over het al gemeen zeer scherp op het bericht uit Tunis gereageerd. Leiders van de ex tremistische politieke partijen spraken over „een belediging voor Frankrijk om gevangen misdadigers in een dele gatie te benoemen". Een hoge officier zei, dat het „een grap was, die van slechte smaak blijk gaf en die men niet ernstig mocht nemen". President de Gaulle, die op het ogen blik een bezoek aan Oost-Frankrijk brengt en zondag naar Parijs zal terug keren, heeft het nieuws gisteren in Colmar vernomen. (Van onze correspondent TIET carillon van O. Zeeuwsvlaamse een klokkespel intens muzikaal genot kan ver schaffen. ingezetenen DEZE zaken overwegen de, kwam de gemeen teraad tot de conclusie, dat de leverancier van het oude carillon zal wor den gevraagd het ver sleten mechanisme mits gaders de klokken terug de ge meente Uzendijke is het zwijgen opgelegd. Bet gemeentebestuur kreeg klacht op klacht over de vreemde kuren van het klokkespeldat niet meer speelde met de regelmaat van een klok, doch op VNKELE willekeurige tijden vro- brachten een bezoek te nemen en daarvoor in lijke wijsjes over de hui- aan de burgemeester en de plaats een nieuw klok ten en de akkers liet deelden hem mee niet kespel te leveren, des- klingelen. Het mechanis- opnieuw zo 'n nacht te noods ietwat bescheide- me van het carillon was wensen. Daarop heeft de ncr van opzet, doch van versleten en als gevolg burgervader besloten, dat een zodanige degelijk- daarvan waren de klok- voor het slapen gaan van fieitf dat het de ingezete ken volkomen van de de ingezetenen het klok- nen niet uit de verdiende wijs. Aanvankelijk namen kespel moest worden stil- slaap zal houden. gezet. Aldus is geschied, Ook ten aanzien van de maar thans klagen de nachtrust heeft de over- Uzendijkers, dat zij het heid een taak. Een sug- oude, trouwe carillon zo gestie van een ingezetene erg missen. der gemeente om in de avonduren slaapliedjes te - DE gemeenteraadsleden laten spelen, werd door t Lf hebben er, met dikke de vroedschap niet aan- de IJzendijkers dat niet zo zwaar op. In een maat schappij. ivaarin bijkans alles strak is georgani seerd en geordend kan het zijn bekoring hebben een klokkespel te bezit ten, dat zich aan het systeem onttrekt. Doch rimpels in hun voorhoof- vaard. De raadsleden ver toen enkele weken ge- denover gediscussieerd, zochten het college van leden om twaalf uur Alle fracties waren het B. en W. echter te toil 's nacht s het carillon be- er, ondanks hun politieke len bewerkstelligen, dat gon te klingelen en eerst verscheidenheid, over straks in de nachtelijke ophield toen in de vroege eens, dat het in verband uren het gemeentelijk ochtend tegen vijf uur met de roeping der over- klokkespel zal worden heid ten aanzien van de stilaezet. handhaving der rust. niet Omdat alleen zo- oorbaar is het oude caril- als van oudsher tn de het hanegekraai in de hoenderrennen weer klonk. toen hebben de IJzendijkers na een hele nacht het ongewenste carillonconcert te hebben beluisterd, de andere dag slaapwandelend tegen el kaar gezegd, dat het heus te gortig werd. lort toeer vrij spel te laten. Niettemin was de raad ook van mening, dat de overheid een taak heeft met betrekking tot de culturele verheffing van de bevolking en dat Zeeuwsvlaamse contreien de hanen het recht hebben in de prille och tend de ingezetenen op te wekken tot het op nieuw aanvatten van hun dagtaak. Kort daarop hield hij een redevoe ring, waarin hij zijn aanbod aan de Al gerijnse rebellen herhaalde. Hij voeg de hier echter aan toe: „Natuurlijk spreek ik hier slechts overdïegenen, die nog in de strijd zijn. Ik spreek niet over degenen, die uit de strijd zijn". z.on op l Advertentie) Zon onder (Van onze correspondent) VANDAAG BLIJVEN de auto's in België in de garages of langs de trottoirs staan, want de automobilisten by onze zuiderburen staken een dag. Alle bonden, federaties, verenigingen IN het Amsterdams* Concert gebouw heeft de NCRV gister avond een jubileumconcert ge geven ter gelegenheid van haar zevende lustrum. Minister Van Aartsen biedt hier de voorzitter van de jubilerende omroepvereniging, mr. A. B. Roosjen, zUn gelukwensen aan. Sint Nicolaas heeft eerst ge glunderd en 'larna breed ge lachen, vrienden, toen wij hem berichtten dat de finaneiële actie „Voor 2000 kinderen" de drie duizend gulden is gepasseerd. Een luidkeels „Rrrravo" van Sint's zwarte dienaar overstem de alle verdere reacties. Maar dat alles betekent niet gij hulptroepen dat de han den in voldaanheid over elkaar mogen worden geslagen. Wij zijn er nog niet. Sint's op roep voor „pakjes" en voor gif ten gaat onverminderd door. Op 2 december sluiten wij de actie af. Zend vóór die tijd, liefst vandaag nog, een verrassing voor het kind, dat het feestelijk avond je niet in de huiselijke kring kan vieren. Dat zijn kinderen tussen de 2 en 18 jaar. Speelgoed, ge bruiksvoorwerpen, textiel, boe ken, alles is welkom via post bus 2200 Sint Nicolaasactie Trouw Amsterdam-C. En wie geen pakje maakt, stu- re een gift, via giro Trouw Am sterdam 4 1 2 7 3 9, - dan wel door middel van een postwissel. Voor Amsterdam X 500. Steeds vermelden: Voor 2000 kinderen. Vrijdagmorgen eerste post sluit de wedstrijd: Naamgeving ezel. Wij ontvingen honderden namen. U kunt nog meedoen. Bedenk een originele naam voor de ezel, die Sint op 3 december in Ermelo zal aanbieden. Wat onze muziekredacteur over dit concert schrijft vindt u op pagina 3. Koning Boudewijn beeft alle Belgen opgeroepen gezamenlijk een oplossing te zoeken voor de problemen in Afrika, die zich, naar hij zei, hebben ontwik keld met een snelheid die niemand kon voorzien. Hij deed deze oproep in de universiteit van Brussel, die hem een eredoctoraat verleende. „Ik doe een beroep op u", aldus de koning, „en op al onze landgenoten om in eensgezindheid de moeilijkheden in Kongo op te lossen". De oproep lijkt wel in de eerste plaats gericht tot de socialisten, die tegen het plan van de regering stemden om Kongo tegen 1984 in staat te stellen onafhankelijk te wor den en die ook weigeren deel uit te ma ken van de parlementaire adviescom- en clubs die iets met de autowereld ie maken hebben, hebben tot een natio nale staking opgeroepen. Aanleiding hiertoe zijn de plannen van de rege- ring-Eyskens om de benzine nog meer (met 0,75 fr.) te belasten. De oorzaak ligt echter dieper: de automobilisten in België voelen zich het slachtoffer van fantasieloze regeringen, die elk be grotingstekort maar op de weggebrui kers wilien verhalen. De Belgische regering klaagt over steeds stijgende prijzen, die de econo mie van het land in gevaar zouden brengen. Ze zoekt naar initiatieven, die een prijsverlagende strekking kunnen hebben, maar door de auto wereld nog meer te belasten en zo doende het wegtransport duurder te maken, werkt ze zelf nieuwe prysstij* gingen in de hand. Zodra in België een auto wn eige naar verwisselt, moeten er belasting zegels op de rekening worden geplakt. In 1949 bedroeg deze belasting 7,5 percent, maar nu bedraagt zij dertien percent en men wil haar nu op vijf tien brengen. Een nieuwe wagen van 60.000 Belgische fr. komt nu op 67.800 fr, en straks op 69.000 fr. Ook de tweede, derde en eventueel vierde eigenaar - een.grens is er niet - be talen telkens dertien pereent van de factuurwaarde aan de fiscus. Boven-? dien moet dit percentage voor gebruikte auto's steeds van minimaal 10.000 Bel gische fr. worden berekend, zodat iemand die een knutselwageutjé van. 5-000 Belgische fr. aanschaft, hierop 1.300 fr. „overschrijftax." moet betalen, j - Daarnaast bétalen onzè ,'zïifdëi- buren een „verkeersbelasting",te vergelijken met onze wegenbelasting, In 1945 bedroeg deze 60 fr. per ibe- lasting-pk. Twee jaar later ver du Hf belde men déze bijdrage en in 1948. werd ze wederom tot 240 fr. verhoogd' vanaf de elfde pk. Een nieuwe ver hoging volgde in 1950 en nu betaalt een rijder van een Oldsmobile of-een Buick per jaar een slordige 750 gul den verkeersbelasting. De benzine gaat na de voorgestelde verhoging 8 fr. per liter kosten en de Belgen hebben al berekend, dat als ze straks voor 100 fr. tanken er 61 van naar de fiscus gaan. Door het hele autoverkeer vandaag stil te leggen hopen ze de regering tot inzicht te brengen. Het is inderdaad nogal vreemd, dat de Belgische regering onder de huidige omstandigheden een dergelijke maat regel durft nemen, want in het bui tenland is al gebleken, dat zoiets wel tot sterke stijgingen van de vervoers-- prijzen, maar niet tot hogere belas-; tingopbrengsten leidt. In Frankrijk, waar nu binnenkort, een verlaging van de benzinebelasting; zal worden afgekondigd; heeft men moeten ervaren, dat door de vroegere verhogingen het benzineverbruik aan zienlijk daalde, tn 1958 legden de Franse automobilisten gemiddeld 10.000 km if, tegen in dit jaar nau welijks 8000 km. Voor het vrachtver voer was deze vermindering nog aan zienlijker, namelijk veertig percent. missie die de regering naar Kongo zóu willen zenden voor overleg met de in landse leiders. „Onze generatie zal op beslissende wijze beïnvloed worden door dit ont waken van de onderontwikkelde vol keren van Afrika", aldus koning Bou dewijn. Onder het felle licht van televisie- schijnwerpers hebben ministers van Engeland, Oostenrijk, Zweden, Noor wegen, Denemarken, Zwitserland en Portugal vrijdagmiddag in de salon van het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken te Stockholm het ver drag voor de kleine vrijhandelszone geparafeerd, waarmee deze vrijhan delszone een feit is geworden. Het nieuwe handelsgebied' omvat circa 90 miljoen mensen. Op de conferentie van ministers werd voorts een resolutie aangeno men, waarin de ministers zeggen vastbesloten te zijn al het moge lijke te doen om een splijting van Europa te voorkomen. Wij beschouwen de kleine vrij handelszone als een stap naar een overeenkomst tussen aile leden van de OEES. De regeringen van de ze ven staan klaar om onderhandelin gen te beginnen met de zes (Frank rijk. W.-Duitsland, Itaiië, Benelux) van de EEG, aldus de resolutie. Intussen moet men langs diploma tieke weg of via andere kanalen tot een meningsuitwisseling komen, op basis waarvan met vrucht onderhan delingen kunnen worden begonnen. De Finse regering wil spreken' over deelneming aan de kleine vrijhandels zone. Het verdrag beoogt de instelling van een vrije markt tussen de leden van de kleine vrijhandelszone. Dit za' bereikt worden door afschaf fing van de tarieven en ophef fing van andere handelsbelemmerin gen in de industriële sector. Hiervoor is een maximumtermijn van tien jaar vastgesteld. Elk lid van de zone kan zelf zijn buitentarieven vaststellen.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1