kdpm Ruimere uitkeringen voor verdreven IJselmeervissers „U mag liet anders gaan doen, maar.de Bron blijft gelijk Laatste kerkdienst in bedehuis van Rijk mm Ook V.S. willen VN-debat Sowjet-geleerden tegen sensatie-theorieën £«tfhtn Prins reikt Erasmusprijs uit in "WENEN Schip zonder Roer MINISTERS STELLEN AAN KAMER VOOR: Aantal vergunningen moet in 15 jaar gehalveerd worden C. J. van Mastrigt tot CNV-jeugd: Na pijnlijk afscheid JAGO SHAWUSl Busje met Urker voetballers over de kop geslagen OPGAVE PUZZEL No. 1280 Dr, Mansholt: Europa belasting op olie Jaspers en Schuman onderscheiden K J De scheeps jongens van Bontekoe rnouw GEBOUW TOT IN DE HOEKEN BEZET moedig voorwaarts AKKERTJES Contacten met Duitsland en Zwitserland Magnaten, soldaten potentaten, buurlui, stuurlui, de ouders van de bruid, de vroegen, de laten, de leden van de Staten, doorluchtigen, vernuftigen, kwamen tot besluit met Esso bent u beter uit I m S. P. AKKERMAN MAANDAG 23 NOVEMBER, 1959 DE ministers Marünen en Kort hals ïijn van plan de gelde lijke tegemoetkomingen voor be paalde groepen afvloeiende IJsel- meervissers te verbeteren. In een nota aan de Tweede Kamer geven zij een overzicht van deze maat regelen, waarvan de kosten 8 a 9 miljoen bedragen, te verdelen over 15 a 20 jaar. In de komende vijftien jaar zal het aantal vergunningen voor de IJselmeervïsserij ongeveer gehal veerd moeten worden. Er zal op het verkleinde Usedmeer plaats zijn voor ongeveer 300 familie bedrijven. Van de mu nog aanwe zige 240.000 hectare viswater zal nog 130.000 hectare overblijven als het zuidelijk bekken van het IJselmeer door de dijk Lelystad- Enkhuizen zal zijn afgesloten. Vergoeding Ontroerende zang Oplossing puzzel 1279 wie niet tegen pijn kan neemt „Akkertjes" flitsen de pijn weg Ontwikkeling Beurs Gasten BABY ZEPHYR mmmm-oa^yoch tw eea Kokos noot Êrt c éCMÉRPÉ 'TiSHiÉRooKvjearg koop voor apen. nou ja,vté peMotert(WRKRuerv)i)rt wj een mooi caoéaotjé. zo, Hi er nee ZfiijütiiE wEtemes nöor hoorn Rijpen. jammer. \b POOG 6)4 Wf$- Fie URI6 HESBEri tfOÉl Via eert flrtOÉRÉ MfiAR 06 MöT'M Wa BIJ'T* HANéjÉrt, MOLÉNAAR Dagelijks feuilleton door Advertentie) 10 ÏABL. f 0.60 70 TABL.f 1.- 40 TAB! f 1.50 Voor afvloeiende IJselmeervïssers, die jonger zijn dan 65 jaar, kan volgens de ministers met de bestaande uitke ringen worden volstaan. Bit is echter niet bet geval met de uitkeringen na het 65e jaar. Het overgrote deel van de belanghebbenden, nl. degenen, geboren na 1890, krijgt thans na het bereiken van het 65e jaar geen uitkering. De ministers willen na de bepaling zó wijzigen dat de uitkeringen na het 65e jaar ook van toepassing wordt op hen, geboren na 1890. Deze uitke ring zon moeten neerkomen op 25 pro cent van de nitkering voordien of maximaal 700 per jaar. De ministers achten verder uitbrei ding van de kring van belanghebbenden nodig met de jaarklassen 19071912. Zij wijzen erop dat de beperking van het viswater ook van belang is vooral voor degenen die gevestigd zijn in plaatsen, die niet aan open water blijven. Ook de belanghebbende deelvissers krijgen bij het bereiken van de 65-jari ge leeftijd uitkering. De ministers me nen dat er in het algemeen geen bijzon dere regelingen nodig zijn voor de we duwen van afgevloeide vergunning houders of deelvissers, daar hierin tot het 65ste jaar de A.W.W. voorziet. 1950/1952, wat op basis van de thansi technische maatregelen nodig, o.a. ver geldende prijzen op F:en besomming van j dere beperking van de kuiltijd op aal 6 miljoen zou neerkomen. j en de zomervisserij met staande netten I en verbod van de visserij op snoek - Op korte termijn zijn daarom visserij- baars. De ministers achten het wel nodig dat tegemoetkoming wordt verleend voor overbodig geworden schepen en netten. Een regeling zal worden uitge werkt. Omdat de inpolderingswerkzaamhe den in 1950 zijn hervat, willen de mi nisters belanghebbenden, die na 1950 het bedrijf hebben verlaten, onder de regelingen doen vallen De ministers willen de vergunning houders bü het bereiken van de 65-ja- rige leeftijd met een ruime overgangs bepaling voor de keuze stellen, of de vergunning inleveren en in aanmer- kig komen voor uitkering of de visserij blijven voortzetten met verlies van rechten. De ministers delen nog mee dat, af gaande op voorlopige schattingen, de opbrengst van het verkleinde IJselmeer ongeveer 60% zal zijn van de opbrengst (Advertentie) (Van onze corespondent) Op de laatste zondag van het kerkelijk jaar heeft de hervormde gemeente van Rijk in de Haarlemmermeer giste ren afscheid genomen van het ver' trouwde bedehuisdat in verband met de uitbreiding van het vliegveld Schip hol moet worden afgebroken. Het kerkgebouw was tot in alle hoe ken bezet, toen de plaatselijke predi kant, ds. H. P. Swets, voor de laatste maal de kansel besteeg, vanwaar hij, na de gebruikelijke aanvang van de dienst, een predikatie hield over He breeën 12 1 „Alle afscheid is pijnlijk," zo zei ds. Swets, „maar het is niet juist om in de weemoedige gedachten te blijven ste ken. We aioeten er ons over verwon deren, dat God bij ons wil wonen." Na gesproken te hebben over het afscheid van het velen zo dierbare kerkgebouw, zei -de predikant, dat „wij volgende week, op de eerste Adventszondag, op nieuw met God hopen te beginnen, al is het dan in een noodgebouw". Aan het eind van de preek onder streepte ds. Swets het gedeelte uit de tekst: en met volharding de wed loop lopen, die voor ons ligt". „Hier Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor twee is een busje uit Urk, dat met het C-elftal van de Urker voet balclub op weg was naar Vollenhove. waar dit junioreselftal een wedstrijd tegen Vollenhove C.L, zou spelen, nabij Kraggenburg in de Noordoostpoïder verongelukt. Het busje, dat bestuurd werd door de 41-jarige Urker chauffeur W. Schraal, vloog in de moeilijke boch! bü het dorp Kraggenburg uit de ry- baan. De wagen dreigde in de naast de weg aanwezige vaart te ver-dwy'- nen, maar werd door een lichtmast gestuit. De gevolgen waren vrij ernstig. Vier jongens, in de leeftijd van omstreeks 12 a 13 jaar, liepen ernstige verwon dingen op. J. Kramer werd uit de bus geslingerd. Hü liep een hersenschud ding op. Zijn ploeggenoten J. de Vries en J. Brouwer waren er niet minder ernstig aan toe. Laatstgenoemde kreeg een kwetsuur aan de rugwervel, eerst genoemde brak een aangezichtsbeen. Het jongetje B. van Urk kreeg glas-, splinters in een der ogen. De jongens werden naar het ziekenhuis in Eromel- oord overgebracht. J. Kramer en B. van Urk zijn inmiddels van het zieken huis naar huis vervoerd. De chauffeur kreeg een shock. De bus, die viermaal over de kop is geslagen, werd zeer zwaar bescha digd. De Amerikaanse delegatieleider in de Verenigde Naties, Cabot Lodge, heeft een officieel verzoek Ingediend voor het houden van een debat in de Algemene Vergadering over de kwes tie Hongarije. De delegatie van Nieuw- Zeeland heeft reeds eerder een der gelijk verzoek ingediend. ligt de roeping om door te gaan en God gaat met ons mee. Wij moeten meetrekken met de grote pelgrimscha- re, de tokomts hoe onzeker ook met God tegemoet!" Ontroerend klonk hierop de gemeen tezang „Wat de toekomst brengen mo ge, mij geleidt des Heren hand". Namens de kerkvoogdij sprak ouder ling-kerkvoogd C. Ofman de wens uit, dat men toestemming zal krijgen het nieuwe kerkgebouw op de gewenste pL'ïits op te richten. Ds. D. C. van Wijngaarden uit Hoofd dorp sprak namens de ring over de al tijd „rouwe erediensten hier gehoudeij. Hü hoopte, dat na de afbraak de op bouw veel zegen mag geven voor de trouw» gemeente van Ryk. Wethouder dr. Brouwer, die namens het gemeentebestuur van Haarlemmer meer sprak, zegde toe, dat men in Hoofddorp alle gewenste medewerking zal verlenen voor de plannen van de hervormde kerk van Rijk. Nadat de vorige predikant van Rijk ds. Winter, ook nog een opwekkend woord had gesproken, dankte ds, Swets alle sprekers, waarna de kanselbijbel, het doopvont en het avondmaalstel door leden van de kerkeraad op plechtige wüze uit bet kerkgebouw -werden ver wyderd. Horizontaal: 1 verhalende overlevering met betrekking tot de godsdienst en de we reldbeschouwing v. e, volk: 3 blaasinstru ment; 5 troefkaart bü sommige kaartspelen. 7 zeer grote menigte (figuurlijk): li vlakte maat; 12 snelle loop; 13 voegwoord, 15 uit stralende warmte: 17 geheel de uwe (afk Lat.); 18 steengruis; 20 zelfstandig deei v e. tenmsparty; 31 Bloeimaand v. h jaar: 22 bezieldheid, vuur: 24 leren zak v. e. blaas balg; 25 regenboogvlies la het c ig; 26 koop mansgoed; 27 zulvelprodukt bereid uit het dik v. gestremde melk; 29 snelle beweging met een pus tig voorwerp over een ander. 31 smakeloos, niet genoeg gezouten; 32 dol v geest, soezerig; 34 gedwee, mak: 35 hoe- vrek ofschoon; 36 mannetje v. i rund SS svmbool v. magnesium (saheik.); 39 gehoor orgaan: 40 ongerooide stomp v. e. gevelde room: 42 hond met lange beharing en plat ifhangende oren; 44 vlaag v. eigenzinnig heid; 45 vorm v. belediging; 46 manier waarop Iemand slaat, houding. Verticaal: 1 leven: organisme dat slechts net een microscoop Is waar te nemen; 2 reemde taal; 3 schermdegen met vierkant ;mmet en een dopje op de punt: 4 te) voord; 6 produkt v. de kip: 7 muzieknoot. 1 in hoge mate; 9 plechtige verklaring; ia ia onbekende (afk. 14 btiwltiKel; 16 sterk ijzerhoudende grond; 17 hulpmiddel bij het eerste rekenonderwijs: 19 sierlijk bewerkte fles met wijd buik en smalle hals- voor wön, likeur enz.; 21 één der maanden v h Jaar; S3 schulpvonnige inham tn eert uur: 24 oefentoestel op het droge voor roeien op rollend zitbankje; 27 met stekel achtige haren bezette vrucht; 28 kortstondi ge periode v. slecht weer; 30 soort v groen r '.elgesteente: 32 uit zand bestaande zee oever; 33 mythische vogel die zich- volgens d= fabel, om de vijf eeuwen verbrandde op een nest v. geurige krulden en dan ver jongd uit zfjn as herrees; 38 met water ge mengd beestevoer; 37 landmaat; 39 trekdier: 41 laatstleden (afk,); 43 op bet ogenblik. Horizontaal: 1 scharrelaar; 9 are; 10 dar; (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) „U zult het werk straks moeten voortzetten. Wij laten u vrü het an ders te doen dan wij, ouderen, deden, Bewandelt rustig nieuwe wegen. Maar houdt één ding vast, dat altüd gelük blijft, namelijk de Bron, waaruit u heeft te patten", aldus de voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt, toen hü zaterdagochtend in Apeldoorn op de tweede dag van de algemene vergadering van de Chris- teliik-Sociale Jeugdorganisatie „Wer kende Jeugd" de jongeren toesprak. De heer Van Mastrigt wees er op dat men na vijftig jaar arbeid voor cie hervorming van de maatschappy, die nu meer zekerheid biedt, er nog niet is. De christelijke vakbeweging wil meer. Haar doelstellingen grijpen hoger. In Jezus Christus zijn de moeilük- heden, ook die ten aanzien van het terrein van de arbeid, principieel over wonnen. De overwinning moet alleen worden geïncasseerd. De tweede dag was voorts groten deels gewijd aan de bezinning op een aantal onderwerpen, die voor de ont wikkeling van „Werkende Jeugd" (en daarin voor de kadervorming van het CNV) belangrijk zyn. Aan de orde kwamen zaken als het werk onder de 20- tot 25-jarige leden, de ledenwer ving en propaganda, de methodiek van het brengen van sociale onderwerpen, de ontspanning op de clubs als vor mingselement en de overgang school- bedrijf. Na bespreking in discussie groepen deelden tien rapporteurs hun bevindingen mede en kon een samen vatting van het geheel worden gege ven. Met een en ander zal men stellig zjjn winst kunnen doen bü het werk dat nog voor de boeg ligt. Interessant was de „beurs", die men 's middags hield, waarby een aantal stands een goed overzicht bood van het voorlichtings- en instructiemateriaal dat de besturen by de arbeid ten dien ste staat. De voorzitter, de heer Tj. Pel, deel de in zün slotwoord o.m. mede dat .Werkende Jeugd" contacten heeft en zoekt in Duitsland en Zwitserland. Onder de gasten, die een deel van de tweedaagse vergadering meemaak ten, waren de heer M. Ruppert, oud voorzitter van het CJÏ.V, (en eerste voorzitter van „Werkende Jeugd"), de heer K. de Boer, tweede voorzitter van het C.N.V., de heer J. Berkhout, in specteur voor vrije jeugdvorming na- Drie vooraanstaande Russische na tuurkundigen, onder wie Nobelprijs winnaar Igor Tzram, hebben zondag in de „Frawda" een aanval gedaan op Nikolai Kozirew, een van de beroemd ste Russische astronomen. Zij verwijten hem dat hy verkla ringen heeft gepubliceerd die we tenschappelijk niet houdbaar zün. De theorieën van Kozirew zün ver vat In een boek, dat volgens zyn critici uit „louter valse hypothesen" bestaat. De drie natuurkundigen Artsimowitsj, Tamm en Kapitsa zeggen in het artikel in de „Praw- da" dat Kozirew de wetten van de thermo-dynamica negeert en wel in het by zonder de wet van het be houd van de energie. Het gaat hier om de theorie van Ko zirew, dat de „stroom van de tyd" ge bruikt kan worden om energie te pro duceren. Geleerden uit het Westen hebben direct na de publikatie van deze the orie kritiek hierop uitgeoefend. De drie natuurkundigen geven aan hun kritiek ook een meer algemene strekking. Zy kanten zich nl. tegen de sensatie in Rusland by de publikatie van nog niet bewezen theorieën of ontdek kingen van Russische geleerden. Wy achten het volkomen onjuist om in de pers ruimte beschikbaar te stellen voor sensationele artikelen over deze theorieën of ontdekkingen, door on bevoegde personen, aldus de drie Russische geleerden. De Russische successen op het ge bied van de ruimtevaart schijnen ge leid te hebben tot het prijsgeven van de voorzichtigheid, die van de be oefenaars van de wetenschap wordt verlangd. Vermoedelijk zullen nu, na de kri tiek van de drie natuurkundigen, alle wetenschappelyke theorieën of hypo- r Advertentie) de zachtste voor uw kleine schat thesen, voor zij in Rusland gepubli ceerd mogen worden, door wetenschap pelijke instellingen onderzocht worden. Dr. S. L. Mansholt, de vice-voor- zitter van de EEG-commissie, heeft za terdag de gedachte geuit dat men eigen inkomsten voor EEG en Euratom zou kunnen verkrijgen door heffingen op olie en atoomenergie. De KSG. de derde gemeenschap van de zes, beschikt over eigen inkomsten door de heffing op de kolen en dit voorbeeld staat de heer Mansholt voor ogen bij het opperen van dit denk beeld, dat een zuiver persoonlijke ge dachte bleek te zyn, ontwikkeld tüdens het b'egrotingsdebat in het Europese parlement in Straatsburg. (Advertentie) Flonkerend lichtGOUDA kaarsen 1 mens het ministerie van O., K, en W., en de heer H. Korsch, die de Evan gelische Aibeiter Jugend uit Duits land vertegenwoordigde. Er werden vijf nieuwe bestuursleden gekozen: de heren A. Moelker uit Goes, E. J. v. d. Berg uit Apeldoorn en W. v. d. Struik uit Stadskanaal en de da mes E. de Ruiter uit Ridderkerk en M. Flink uit Hengelo. De heer S. Th. v. Wering uit Groningen werd als zo danig herkozen. De Duitse cultuurfilosoof dr. Karl Jaspers en de Fransman Robert Schu man (de grondlegger van de EGKS) zün zaterdagmiddag in Wenen onder scheiden met de Erasmusprijs. Z.K.H. prins Bernhard reikte als voorzitter van de raad van gouverneurs van de Europese Stichting voor cultuur de prüzen uit aan hun vertegenwoor digers. Prins Bernhard zei dat prof. Jaspers nooit geaarzeld heeft in de worsteling van alle dag zijn stem te doen horen. De prins noemde verscheidene ge schriften o.a. het belangrijke „De schuldvraag" uit 1946. In een rede, die prof. Jaspers vorig jaar hield, con fronteerde hij Europa met de eigen lijke kern van zijn filosofie: „Wij zijn aan ons mens-zyn verplicht in de ge geven situatie met wijsheid, eerlijk heid en met moed de waarheid te zoe ken, opdat daardoor ons bestaan wordt doorlicht en wij naar de zin van ons „zijn" kunnen leven. Doordrongen van deze geest moet het nieuwe Europa kunnen slagen", aldus de prins. De persoon van Robert Schuman vergeleek prins Be -nhard met d-c van Benedictus van Nursia en met die van de Ierse monniken-missionarissen der vroege middeleeuwen, die het heiden dom en de duisternis in Europa aan pakten en vorm gaven aan de toen nieuwe geest in Europa. De prins zei dat Europa zich geluk kig mag pryzen dat Schuman (zoals deze vroeger wenste) geen hoogleraar is geworden, hoewel hij „een ster aan het firmament der wetenschap" gewor den zou zijn. (Advertentie) 52 E moet je maar niet ongerust maken Geesje", De donkere ogen kijken hem angstig aan. Die ogen.Nu gaan alle dingen weer door zün gedachten. De oude zandweg, als hij haar naar huis bracht De tocht door de sneeuw over de grens, hun huis in Essen, Bidden Bob", ze vouwt de handen op de dekens. Buiten straalt de voor jaarsdag. Bob vouwt ook de handen, „Here geef dat het alles goed mag gaan. Om Jezus wil, Amen". Ze knikt stil en schreit. Dan is er geratel van wielen op de keien. De deur gaat open, een man met een styve pet op komt binnen. „De zie kenwagen", kondigt hy aan. Achter hem komen twee man met een bran card, maar die kan niet door de deur. Halverwege het portaaltje blyven ze steken. „Kom maar Gees", zegt Bob en heft haar voorzichtig in zün sterke armen van het bed. Half in het portaal, half op straat staat de brancard. De man met de pet, vouwt deskundig een deken over haar heen. Dan dragen ze de brancard naar de grote lange wagen met het groene kruis er op. Twee paar den staan er voor. De brancard wordt er ingeschoven, de deuren gaan dicht. De paarden trekken aan, de wagen rijdt weg. Een rijtje nieuwsgierigen blijft nog even staan. Bob gaat in huis hy trekt een knap pakje aan. Dan spoedt hij zich naar het zieken huis. De wachtkamer is maar klein. Twee stoelen en een tafeltje staan er. Er is een raam dat uitzicht geeft op een grasveldje. Er hangen twee platen te gen de wand. Bob zit eerst op één der stoelen. Het is stil in het ziekenhuis. Af en toe hoort hy voetstappen, soms een deur die dichtslaat. Hij is ongerust. Hoe zal dit aflopen? Misschien valt het ook wel mee. „Here laat het goed gaan", bidt hij. „Laat het goed gaan". Het is meer een bevel dan een gebed. Het duurt en duurt. Bob loopt heen en weer, Hy leest de opschriften op de platen, die aan de muur hangen. Zal het goed gaan met Geesje? Als hy 11 norm; 14 mare; 18 dek; 17 kop; 19 kar, 20 rX; 21 manen; 23 de: 24 JaagHjn: 2b krats; 21 smaad; 30 Epe: 31 e.m-a.: 32 smalt; 34 agent; 36 noorden; 38 ha; 40 trein: 41 nl.; 42 aak; 44 nee: 45 kub; 46 vlak; 48 gala. 49 die; 51 een; 52 toetsenbord Verticaal: 1 sandrak; 2 hark; 3 arm: 4 re; 5 e.d.: 6 iam; 7 arak; 8 roerend: 12 oef: 13 tong; 15 rad; 17 kaas, 18 pels; 21 matelot; '2 Nymegefl; 24 Japan; 25 Namen; 27 rem; 29 aan: 32 schavot; 33 torn; 34 adle: 35 tul band; 37 reep; 39 aal: 41 nul; 43 kade; 45 kano; 47 feit; 48 get>,; 50 es; 51 en. KHUÉKKÉfWER taar het gelijk- aatnige hoek JOHAN FABRIQUS ra» JfiM'rt ZOON JOrt.PlÉ PRfiCHftCj...JOrt^g; JON^Wr ZUILEN Zé $1f?AK?> THUIS QPKUKÉri! Geesje verliest heeft hü niemand meer. Niemand.„God laat het goed gaan". De dag vergaat over de stad. De zon schijnt nu door het raam. Eindelyk is er geloop. De deur wordt geopend, de dokter met de baard staat in. de gang. „Huisman", zegt hü zacht. „Uw vrouw heeft een levenloos jongetje ter wereld gebracht". Bob trilt als een blad. „Hoe is het met haar dokter?" Vragend zien zyn don kere ogen de dokter aan. „Zwakjes, zwakjes", zegt de dokter. „Niet dat er direct gevaar is, maar ik zou toch de familie waarschuwen. U moet dat niet te ernstig opvatten, maar voor alle zekerheid". „Kan ik naar haar toe dokter?" „Dat is beter van niet Huisman. U kunt nu wel naar huis gaan. Als dat nodig is zal men u direct waarschu- v;er- Hij legt even zyn blanke hand op Bob's schouder. „Kop omhoog man. Br is nog alle hoop". Bob slingert naar huis. Nu eerst naar het postkantoor. Twee telegrammen stuurt hij weg. Geesje ernstig ziek. Kom over. Een naar zyn moeder, een naar Boekert. Dan gaat hij naar huis. In de kleine kamer zit hy by de tafel. Hoe stil is het hier. Buurvrouw is nog even geweest maar nu naar huis ge gaan. Bob Huisman zit in angst. In angst om zijn vrouw. Geesje zo maar weg. Hij mag niet eens naar haar toe. Bob bidt. „Here maak haar weer beter". Een kind zullen ze niet hebben. Dood geboren, een jongen. Dood ge boren. Het dreunt al maar door zijn hoofd. Dood geboren. Een jongen dood geboren-, „Here maak Geesje beter". HU gaa niet naar bed. Hü zit maar, soms ligt hij op de knieën „Maak haar beter", alsof hij God wil dwingen, dwingen om hem te horen, altijd maar weer. „Maak haar beter o God". De nacht vergaat. Er komt geen be richt. Dat is een goed teken. Het licht van de vroege morgen aarzelt aan het raam. Bleek en koud breekt de morgen aan. Met het hoofd op tafel valt hü toch In slaap. (Wordt vervolgd).

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 6