m ?rVATERV£G iC Fransina Hilden-Donker vol levenslust en dankbaarheid SINTERKLAAS-PRIJSVRAAG Diplomazwemmen in Vlaardings Kolpabad na overwinning vrijwel uit degradatiezorg Grootse feestelijkheden bij in- gebruik nemen Havenbrug KERK EN SCHOOL ■1 bij Fokkelman „Maatkleding" voor uw woning Honderdjarige in Schiedam Nationaal judo- tournooi Muziekconflict bijgelegd P.P.S.C. verloor voorsprong Panagro naar Maassluis ZATERDAG GROOTS VUURWERK Uitvoering Vox Humana" Sint op stap „Thomas-evangelie" in het Nederlands FOKKELMAN TROUW Dinsdag 24 november 1959 Schiedam V* SCHIEDAM. „Ik ben dol op soep en vooral op erwtensoep. Die is heerlijk hier en ik knin er gemakkelijk drie volle borden aohter elkaar van op". Dat vertelde gistermiddag Schiedams oudste in woonster, mevrouw Fransina Milden-den Donker, die zaterdag 28 no vember 100 jaar hoopt te worden. Demonstreert zij hier een gezonde eetlust, hieraan gelijk is haar grote levenslust. Is misschien die won derlijke en benijdenswaardige levenslust en dat stralend humeur het geheim van haar ouderdom? De manier waarop zij spreekt over het heden en de lach, die in haar ogen schiet, als rijke herinneringen uit het verleden even herleven; het is één en al leven. Neuriën Onderlinge wedstrijden van D.O.K. Zwaluwen onder de Bouw van industriehallen Inbrekers gepakt Advertentie DONDERDAG a.s. verschijnt in ons blad een Er worden vele prijzen uitgeloofd. Als u mee wilt doen, let dan op de krant van donderdag met SXNTERKLAAS-prijsvraag. Vlaardingen Maassluis schij] jnwerpers Burgerlijke stand van Schiedam 15 dreadnights Tegengevallen Pokkeninenting te Vlaardingen Ontvangst Hereniging v> St. Nicolaasavond VrijVilligersmedailles voor reservepolitie Advertentie AFSCHEID EN INTREDE Gedenkdagen predikanten De levenslust borrelt op, wanneer zi haastig en helder over het verlede spreekt. Even houdt zij soms op om cc. stille traan weg te pinken, wanneer z vertelt over haar man, met wie zij zi gelukkig geleefd heeft en die op 77-jarig leeftijd is overieden. Levenslustig; wan neer zij in de lach schiet om haar jeugc toen zij zo genoot van toneelstukken, zo- als „de Jantjes" en „Bleke Bet". Mevrouw Hilden kan boeiend vertellen over het verleden. En als echte Rotter damse, waarop zij bijzonder trots is, ook al is zij jaren niet meer in Rotterdam ge weest, vertelt zij over de gezellige mark- s ten aan de Goudsesingel en over het dem pen van de singels, kortom over het Rot terdam, zoals dat vele jaren geleden was. Zij werd in Rotterdam in 1859 ge- boren aan de Sint Pietersplaats. In deze stad heeft zij vele gelukkige jaren gekend en het kost haar moeite dit onderwerp van gesprek te verlaten. Met tintelende ogen in haar schrander gezicht vertelt zij over haar man, een Rin van geboorte, die ook een poosje In het Sint Jacobs Gasthuis aan de B.K.- laan, waar de 100-jarige thans verpleegd wordt, gewoond heeft. Opgewonden ver telt zij over de „uitjes" van vroeger Ze kan de wijsjes nog neuriën van de cadrille en de mazurka uit die tijden, veel sierlijker dansen dan tegenwoordig zo vindt mevrouw Hilden. Zij heeft ook gevoel voor de ernst van het leven. Dolgelukkig is zij als haar 95-jarige huisbewoonster, mevrouw Frudiger, haar zondags uit de Bijbel voor komt lezen, •want haar ogen worden wat minder of als de directrice haar pick-up aanzet om wat geestelijke liederen te draaien. Me vrouw Hilden wil nog wel wat van. het SCHIEDAM. Het was zaterdag- i avond weer overvol in de gymnastiek- - zaai van de Rehobotbscbool aan de Tuir> laan. De Chr. gymnastiekvereniging DjO.K. hield haar jaarlijkse onderlinge wed- strijden voor adspiranten van. 14—IS jaar. Het was een gezellige en sportieve - strijd, die zeer zeker belangrijk heeft -■ bijgedragen om de bestaande onderlinge band tussen de diverseafdelingen van D.O.K. in deze leeftijdsgroep, te ver stevigen. Aan het einde van deze sfeervolle avond bleek dat de volgende winnaars uit de bus waren gekomen: Meisjes le graad: 1 nils van Ravens, 2 Anneke Rokers. 3 Greta Groenewegen. Meisjes 2e graad: 1 Anneke Schot, 2 Dicky v. d. Meer, 3 Anneke Hersbach. Jongens le graad: 1 Kees Hoornen, 2 Max Pranger, 3 Henk van Rij. - Jongens 2e graad: X Frans Klepke. 2 Wïm Troost, 3 Mari v. <1. Ree. De nummers één van al deze groepen mochten naast het aan allen uitgereikte diploma ook nog een medaille in .ont vangst nemen. SCHIEDAM. Vijf judoka's uil 3 verschillende plaatsen stonden na af loop van hei nationale oranje banden lonmooï georganiseerd in hel Sporlcen- inun door Reinier Husker te Schiedam met een beker in de hand. Meestal komt bet voor, dat 'één clnb met meerdere prijzen naar huis gaat. Het zag er bij de kwart finales naar nit, dat de bekers naar Gouda en Delft zonden gaan. Het judo stond niet'altijd op een groots peil. Sommige partijen moesten dan ook verlengd worden en ook 'n de verlen ging zag men dan geen xelijke tech niek. Daartegenover stonden bijv. bij de junioren in de halve finale de Dordte- naar Kak en Van der Wilden uit Delft een partijtje weg te geven, dat buiten gewoon leuk was om te zien. De ster kere Kok tegen de technisch betere Van der Wilden, die dan ook door Van der Wilden gewonnen werd. Bil de senior lichtgewicht wist dezelf de Kok door te dringen tot de finale, maar werd toen verslagen door v. d. Bos van Ukemi met een 4e beenworp. Bij de middengewicht senioren wist de Schiedammer Engers al zijn partijen met een volle punt te winnen resp. van Krekt, Gouda met houdgreep; van de Roon, eveneens uit Gouda met Xe been worp en de finales van v. d. Ende, Ukemi met 10e heupworp. De 1.14 kg. wegende Dordtenaar v. Antwerpen wist alleen tegen Verdouw, Gouda een vol punt te maken met een houdgreep. Zijn overige partijen wist hij steeds met halve punten te beslissen. De uitslagen van de finale partijen lui- dtjunioren: lichtgewicht: Muilenburg, Gorinchem verslaat v. d. Wilden, Ukemi, Delft op beslissing; middengewicht: Wassing verslaat Nobel (beide uit Gou- ,da) met vemurging. senioren: lichtgew.: Bos, ulkemi, Dolft verslaat Kok, Dordrecht met 4e steen worp: middengewicht: Engers, S.C.S. verslaat v. d. Ende, Ukemi, Delft met 10e heupworp; zwaargewicht: v. Ant werpen, Dordt verslaat Oosterman, Maassluis met punt, 4e heupworp. even genieten, want het kan ook on- ndig goed zijn. En dan vertelt zij vol vuur. dat zater- iag op haar verjaardag ook haar 93- arige boezemvriendin, mevrouw Trettin it Crooswijk zal komen. Mevrouw Hil- ien is een gelukkig mens en dankbaar net alles wat haar gegeven wordt. Ook net haar 100ste verjaardag, die zij ziet !s een geschenk van haar Schepper. Ongetwijfeld zal de verjaardag van me- rouw Hilden, die in de harten van de irectrice en huisbewoonsters van het 'int-Jacobs-Gasthuis zo 'n grote plaats inneemt, niet onopgemerkt voorbijgaan. SCHIEDAM. Aan het gemeente bestuur is verzocht grond in erfpacht uit te geven aan: a. de N.V. Aannemings bedrijf J. v. d. Tempel te Schiedam voor de bouw van 5 industriehallen; b. de C.V. van Kleef en Snoey voor de verplaatsing van hun bedrijf aan de Bettoweg (koelkastenfabricage) naar een ruimer perceel. In overleg met de aanvragers kan aan hen een perceel worden toegewezen in het nieuwe industrieterrein bewesten de Schie, resp. groot 2850 m2 en 1150 m2. In verband met de vorm en de ligging van deze percelen is de waarde daarvan te stellen op j 43,50 per m2; de canon is bepaald op iVz van dat bedrag of op 1.85 per jaar. Voor het overige worden deze uitgiften gebonden aan het model van voorwaarden. MAASSLUIS Als verdacht van het plegen van inbraken in de fabriek van de Kiepra en Platex aan de Industrie weg in de nacht van 6 op 7 november j.l. zijn door de politie twee arbeiders van de Kiepra aangehouden. Deze twee mannen J. K. en E. v. d. P., afkomstig uit respectievelijk Hellen- doom en Vriezeveen, doch alhier ver blijvende in een kosthuis, hebben vol ledig bekend. Gisteren zijn zij voor de Officier van Justitie te Rotterdam geleid. MAASLAND. De netto-opbrengst van de verkoopmiddag en -avond gehouden in Het Trefpunt ten bate van het orgel fonds der Ned, Herv. Kerk bedroeg 2453,05. Van een gever werd voor dit doel 60.ontvangen. VLAARDINGEN. In het Kolpabad werd zaterdagavond „het zwemfeest van het jaar" gehouden. Twee-en-een-half uur achtereeen heeft een groot aantal zwem mers en zwemsters een uitstekend-ver zorgd programma gebracht. De vele aan wezigen, die op stoeltjes rondom het bas sin het programma goed konden volgen, hebben deze avond volop van het gebo den® kunnen genieten. Een hoogtepunt deze avond was het figuurzwemmen, uit gevoerd door De Rotterdamse Water vrienden. Het jaarlijks zwemfeest, georganiseerd door het Kolpabad, is weer een enorm succes geworden. Vooral ook door de grote belangstelling, die heel wat gro ter was dan vorig jaar. Zoals de traditie dit wil. ontbrak deze avond ook het be zoek van Sint-Nieolaas en Zwarte Piet niet op het programma. Vrolijk schalden de vele Sint-Nicolaaaiiedjes door de hoge, ruime badinrichting. Sint-Nieolaas was bijzonder tevreden over zijn hartelijke ontvangst en ruimschoots kregen dan ook de vele kinderen handenvol versna peringen toegestopt. Het programma werd deze avond geopend met dipiamaziwem- men. Niet minder dan 122 Vlaardingse kinderen mochten na afloop het zwem diploma in ontvangst nemen. Na dit zo geslaagde onderdeel volgde er een kleu rig schouwspel, namelijk een ballonnen wedstrijd door de dlplomsewemers. Een interessant punt van het programma vormde de openbare les in de zwemsla gen. Het was fascinerend te zien hoe sommige kleintjes het zwemmen onder het water al sneester waren. Een vijftien jarig meisje, dat al zes diploma's, alle behaald in het Kolpabad te Vlaardingen, in haar zak had, zag kans om het Kolpa- binnenbad onder water, in de lengte, over te steken en zelfs een gedeelte re tour onder water af te leggen. Zoals wij al méldden, was het figuurzwemmen een hoogtepunt. Op de maat van wat wals muziek kwamen de dames tot opmerke lijke prestaties. Speels en correct voer den zij de verschillende figuren uit. Het jaarlijks zwemfeest, dat onder leiding stond van de heer J. Traas, werd besloten met een openbare les in het schoonsprin- gen en komisch springen. Rest ons nog te vermelden, dat het kwartet Ruud Ja cobs het zwemfeest opluisterde met ge zellige muziek. VLAARDINGEN Rondom Koningin nedag 1959 is een conflict ontstaan tussen de Federatie van Vlaardingse Muziek gezelschappen en het Comité tot viering van Nationale Gedenkdagen. Het gevolg was, dat de plaatselijke muziekverenigingen niet optraden op Koninginnedag en het comtié elders hulp •zocht. De kern van het conflict was. dat de Federatie van Vlaardingse Muziekgezel schappen meende recht te hebben op een betaling, welke door het comité niet werd erkend. Op verzoek van de Federatie van Muziekgezelschappen heeft enige tijd geleden onder leiding van de wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken een vergadering van beide besturen plaats gevonden. Na ampele bespreking is daarbij een bemiddelingsvoorstel van het Comité tot viering van Nationale Gedenkdagen ge daan, dat door de ledenvergadering van de Federatie van Vlaardingse Muziek gezelschappen is aanvaard. VLAARDINGEN. Dinsdagavond 24 november speelt Zwaluwen in Den Haag een lichtwedstrijd tegen V.U.C. Deze interessante en leerzame oefenwedstrijd begint om acht uur. SCHIEDAMGeboren. Antonia C. H. d. v W. de Jong en H. Woensdregt, Monica M. E- d- v. A. C. van Gerven en J. S. L- Kamp. SCHIEDAM. Van de twee wed strijden die voor de Schiedamse clubs op hel programma stonden, is slechts 50 winst naar voren gekomen en evenveel verlies. Dat HBSS van de rode lantaarndrager Dl* Haghe zou winnen, lag in de lijn der verwachtingen. De oranje-hemden zijn er nu vrijwel zeker van dat zij uit de degradatiezorgen xjjn en men kan weer wat rustiger adem halen. PPSC, dat weken lang onbedreigd bovenaan de ranglijst' stond moest toe zien dat Heinenoord in Schiedam beide punten meenam. De voorsprong die PPSC op zijn concurrenten had is nu omgezet in een achterstand, want hier heeft DVO de leiding overgenomen. Mogelijk herstellen de blauw-witten zich bijtijds, want we hadden er dit seizoen toch echt op .gerekend dat de „nakome lingen" van Nelis Kalden weer terug zouden keren naar de hun vertrouwde KNVB. Op het sportpark HARGA begon HBSS mét 'alles op alles te zetten en dat le verde voor de Schiedammers goed re sultaat op. De gasten wisten niet waar zij het moesten zoeken en zij boften, dat de Schiedamse voorhoede het doel voor lopig nog op de verkeerde plaats zocht Vooral Green kreeg een drocnikans, maar zijn schot ging over. In de 25ste minuut deed Groen het beter en knalde de bal hard achter Polman (10). Ruim tien minuten later was Rietkerk de Schiedamse verdediging te vlug af en Aaidijk kon de bal uit het net halen, (11). Met deze stand werd de thee gebruikt. In de tweede helft was er een goed kwartier gespeeld, toen linkshalf Rirrus van Duiven bode er aan te pas moest komen om uit een scrimmage de bal voor de tweede maal in het doel van Die Haghe te schieten (2—1). Daarna was het al HBSS wat de klok sloeg en de Hagenaars konden het tempo niet volhouden. Na een half uur kreeg links binnen Meuldiik de bal enhet schot dat hij loste betekende 3—1.' In de laat ste minuut kreeg hij weer een goede kans en bij die kogel zag de doelman de bal pas, toen deze in het net lag <4—1). De hoekschopverhottding was 103 in het voordeel van HBSS, zodat de zege volkomen verdiend was. maal toe kans om v. d. Gaag te ver schalken, waardoor PPSC met 13 klop kreeg Gezien het vertoonde spel was deze nederlaag verdiend en zal PPSC uit een ander vaatje moeten gaan tappen om de bovenste plaats weer te heroveren. MAASSLUIS. Verwacht mag wor den, dat aan de agenda van de raads vergadering, die donderdag te Maassluis gehouden wordt, nog een voorstel zal worden toegevoegd om In de Kapel polder een terrein van 12.590 m2 te verkopen aan de N.V. Panagro te War mond voor de stichting van een woning- fabriek. Zoals bekend gaat Panagro in Vlaar dingen (750) en Maassluis (250) wonin gen bouwen, volgens het systeem Lar- sen-Nielsen (Denemarken). Nadat aan vankelijk Vlaardingen als plaats van vestiging genoemd is, volgde later de mededeling dat onderhandelingen met het gemeentebestuur van Maassluis ge opend waren. Deze onderhandelingen zijn zaterdagmiddag met succes be kroond. Er is overeenstemming bereikt en behoudens goedkeuring van de ho gere bestuurscolleges, waaronder de ver eiste rijksgoedkeuring voor de bouw van de fabriek, zal de woningfabriek zo spoedig mogelijk in Maassluis ver rijzen. Vast staat, dat de eerste paal voor de woningen in Vlaardingen in de twee de bélft van december geslagen zal worden, terwijl de directie van Panagro er voorts naar streeft binnen twee maan den met de bouw van de fabriek te Maassluis te starten. VLAARDINGEN, Eén- der hoogte punten zaterdag belooft óók het grote slotvuurwerk te worden. Het vuurwerk is onderverdeeldin 23 afdelingen. Het zon te ver voeren om hier volledig bet programma weer te geven ook ai zon het beslist de moeite waard zijn Wij willen slechts een keuze nit de veelheid doen. Het vuurwerk wordt geopend met groot en zwaar luchtvuurwenk, dat om t-estaat uit vijftien dreadnights, welke hoog in de lucht een prachtig bouquet vormen van sdhitterlichten met dave rende kanonslagen,' een zeer grote vier dubbele Italiaanse Kunstbom „Battle in the air," welke viermaal achtereenvol gens in de lucht uiteenspringt en telken male een 'bouquet bliksemde sterren uit werpt, welke eindigt met een zwaar af weergeschut met totslot mijlen ver hoorbare explosie met schiltterlicht. Dan na de opening valt er een driedelig kleu- renfromt „Het triplex kleurenspel" te bewonderen. Op drie plaatsen van het terrein ont- Het spel van PPSC is ons tegengeval len. De hadden gehoopt op een 'herstel van de Boshoekbewoners, maar zoals zij nu speelden verdienden ze toch echt niet het recht om de bovenste plaats te blij ven behouden. Er moest zelfs een pe nalty aan te pas komen om de Schie dammers aan een doelpunt te helpen. Donkersloot plaatste zich achter de bal en dat was 1—0. Tot aan de rust bleef de stand ongewijzigd. Heinenoord had uit de thee blijkbaar veel inspiratie gekregen, want met veel elan wierp men zich daarna in de strijd en al na 4 minuten had v. d. Stel de partijen op gelijke voet gebracht. Den Otter en v. d. Breevaart zagen ongeveer een kwartier voor het einde tot twee- VLAARDINGEN"— Woensdag 25 no vember van 2—3 uur run. zal door het gemeentebestuur, ingevolge de wettelijke verplichting, gelegenheid worden ge geven tot kosteloze inenting tegen de pokken voor kinderen, die de leeftijd van twee jaar nog niet hebben bereikt. Deze inenting zal plaats vinden in bet G.G.D.-gebouw, Hoflaan 7, waarbij de in- entingskaart of boekje moét worden over gelegd. Ouders, die hun kinderen niet lieten inenten, worden er aan herinnerd vol gens artikel 1 der Xnentingswet 1039 ver plicht te zijn een bewijs van inenting in te leveren voor hun kind de leeftijd van een jaar heeft bereikt Wanneer geen inenting plaats vindt moet een verkla ring worden overgelegd op een bij de G.G.D., administratieve inentingen, Ke- tbelweg 51, Vlaardingen, verkrijgbaar formulier, waaruit blijkt waarom de in enting achterwege blijft. N.B. Deze gelegenheid tot ineinting treedt niet in de plaats van die, welke gegeven wordt door de inentingscommis sie op de eerste donderdag van elke maand, waarbij kinderen tot en met vijf jaar, op vertoon van de inentingskaart- of boekje, bij hun huisarts kunnen wor den ingeënt tegen difterie, kinkhoest- tetanus en tegen pokken. branden standaards van fonteinen, welke zonder ophouden van links naar rechts en van rechts naar links fraaie kleuren- regens uitwerpen, welke het geheel een prachtig kleurenfront geven van adem benemende schoonheid. In de vierde af deling zullen de toeschouwers van een Alexandrische Decoratie kunnen genie ten; beginnende met een grote draaiende Cocarde, versierd met gekleurde diaman ten, omringd door een gouden en zilveren omranding. Plotseling ontbrandt een aan tal jasmijnfonteinen, waardoor een enor. me en. prachtige decoratie ontstaat met tienduizenden sterren en stralen in welk midden kleurige diabolozonnen verschij nen. Het geheel eindigende met een zwaar bomdardement. Ook de grote eiectrische diamantwater val ontbreekt niet. Gevormd door grote fonteinen, welke enorme massa's stralen en sterren uitwerpen, welke tot de aarde nederladen en een schitterende verlich ting over het terrein veroorzaken. Het vuurwerk wordt tenslotte besloten met een groot slotbambardement, bestaande uit vijfentwintig luéhtkanonades met sohitterlichten, gelijktijdig gevolgd door vijfentwintig brillantbommen, welke giro- te en fraaie gekleurde bouquetten uit werpen met diverse effecten boven het grote reclamebord. "VLAARDINGEN Ter gelegenheid van het ingebruikstellen van de nieuwe brug over de Oude Haven biedt hel Gemeentebestuur van Vlaardingen in samenwerking met de Centrale Middenstandsorganisatie De Burgerij een veelbelovend programma aan. Er staat voor zaterdag 28 november een groot aantel festiviteiten op stapel! De organisatoren hebben het wel in het bij zonder in de „geluidseffecten" gezocht. Zo zullen bü het neerlaten der brug II saluutschoten op de Hertenweide afgevuurd worden. De dag wordt besloten met een groots slotvuurwerk, waar ongetwijfeld heel Vlaardingen getuige van wil zijn. Een uitgebreid en afwisselend pro gramma zal zaterdag de Vlaardingse bevolking ter ere van het ingebruik- nemen van de brug aangeboden worden. Om half drie wordt traditiegetrouw een bal gehangen op de toren van de Grote Kerk. Het hangen van deze bal geldt teven» als startsein voor een hardloop wedstrijd voor jongens van 11 tot en met 13 jaar. Men hoopt te starten aan de Schiedamseweg, nabij de brug. Tij dens deze wedloop moeten de deelnemers een bal bemachtigen, welke aan de finish op een haringvaatje gedeponeerd moet worden. De hoofdprijs is een mooie fiets. Bovendien zijn nog negen andere fraaie prijzen bescnikbaar gesteld. Men kan zich voor deze wedstrijden aanmelden bij de fa. Boogaard, Schiedamseweg 41. Tussen half drie en 3.30 zal op de toren van de Grote Kerk een kegel worden gehesen. Voor degenen, die het door notaris W. Robert te bepalen juiste tijd stip raadt, heelt een plaatselijk blad een hoofdprijs van 1000,uitgeloofd. Om drie uur hoopt het gemeente bestuur een aantal genodigden op het stadhuis te ontvangen, waaronder de leden van de raad en de ontwerpers en bouwers van de brug. Om tien voor half vier maken het gemeentebestuur en de genodigden voorafgegaan door het Tam boers- en Pijperscorqs een wandeling door enkele versierde straten in het Westelijk deel van de binnenstad. Nabij het Oostelijk bruggehoofd van de nieuwe brug speelt de Cnr. Harmonievereniging Sursum Corda, gekleed in oud-Vlaar- dingse dracht, vrolijke marsen. De be volking van de Oostelijke binnenstad wordt verzocht zich by dit muziekcorps aan te sluiten. Om 4 uur wordt op de Westhavenplaats de nieuwe brug door de burgemeester officieel in gebruik ge steld. Eerst zal de burgemeester de brug neerlaten. Tijdens dit neerlaten brengen „Sursum Cörda" en „De Pijpers" toe passelijke muziek ten gehore en loeien onder meer de sirenes.' Op dit moment zal er ook vuurwerk afgestoken worden. Aan de opvarenden van in de nabijheid van de brug liggende schepen wordt verzocht tijdens het neerlaten van de brug te blazen. Wanneer de brug neergelaten is, wor den op de Hertenweide aan de Hofsingel elf saluutschoten afgevuurd. Door mid del van een „eiectrische lont" onthult de burgemeester vervolgens het naam bord van de brug en verwijdert hij het over de brug gespannen lint, waarmee de verbinding tussen Oost- en West- Vlaardingen officieel hersteld wordt. De oude Schelpweg te Hoek van Holland zal komen te vervallenj uiat dringend nodig is. De Schelpweg is de grote ver. keersader geworden naar het recreatie, gebied van de Hoek (kampeerterreinen, strandboulevard en het Waterweggebied). In de overvolle zaal van hotel „Ame rica" te Hoek van Holland heeft maan dagavond het dameskoor Vox Humana onder leiding van de heer W. Hart- suyker een concert gegeven. De mede werking van Aukje Karsemeyer (so praan) en Evert Lutz (bas) met aan de vleugel Thea Roos heeft van deze uit voering een avond van grote kunst ge maakt. Het Hoekse publiek heeft een bijzon dere waardering gehad voor de zang van het koor. Het vrouwenkoor zong ter opening Le Rossignol van M. Grety en het Len tekoor uit Samson en Delila van C, Saint Seans. Aukje Karsemeyer zong wgrken van Schubert en de bassolist Evert Lutz een 17 eeuwse kerkaria en van Mendelssohn- „Iah danke Dir" uit Paulus. Het dameskoor besloot het eerste op treden met twee werken van Mendels sohn namelijk Laudate pueri en Ave Maria met sopraansolo. Er is dus bij het samenstellen van het programma naar verscheidenheid gestreefd maar daarbij een zeer goede keus gedaan om deze solisten te inviteren. Zeer dank baar was de vertolking van het laatst genoemde het Ave Maria wat door aan dringen van het publiek werd herhaald. De solisten hebben zich deze avond buitengewoon moeten inspannen er zat namelijk wat krampachtigs in de grote stijgende intervallen en dit is zeer aanneembaar want de zaal is niet ge heel geschikt voor een concert ais deze. Met het „Koor der herderinnen" werd het tweede gedeelte geopend het prach tige lied van Mozart uit „Ascania" wat door Vox Humana zeer gevoelvol ten gehore werd gebracht. Ook met de laatste nummers van het kooroptreden werken van Nicolai uit „Die lustige Weiber van Windsor" is gebleken dat dit vrouwenkoor onder deze leiding geenszins te hoog heeft gegrepen. Er wordt door dit koor een over wegend fraaie en genuanceerde klank geproduceerd die bij elke uitvoering weer .beter w-ordt, In de grotere sterkte graden blijkt het geluld beschaafd en toonzuiverheid laat ondanks de lage zoldering van de zaal weinig te wensen over. Voor een goede klavier begeleiding zorgde Theo Roos zowel voor koor en solisten terwijl zij op voor treffelijke wijze de Ballade Opus 23 van Fr. Chopin ten gehore bracht. Om tien minuten over vier, nadat het lint gevallen is. trekt het tamboers- en pijperscorps „De Pijpers" gevolgd door het gemeentebestuur en z(jn genodigden, de brug over in de richting van de Schiedamseweg. Terzeltdertijd marcheert de Chr. Har monievereniging „Sursum Corda", ge volgd door het publiek uit het oostelijk deel der binnenstad, in tegenovergestelde richting van de brug. Op deze wijze wordt de hereniging van Oost- en West-Vlaardingen op symbolische wijze tot stand gebracht. Nadat een muzikale wandeling ge maakt is door enkele versierde straten van het oostelijk deel der binnenstad, begeeft het gemeentebestuur zich met zijn genodigden naar de zaal „Harmo nie", waar de officiële toespraken ge houden zullen worden. „De Pijpers" vervolgen hun route door het oosteUlk deel. Het muziekcorps „Sursum Corda" zal, na over de brug te zijn getrokken en op de Westhavenplaats nog enkele muzieknummers gespeeld te hebben, een route door West-Vlaardingen afleggen. Rondom hakt zes zullen aan de „middag festiviteiten" een einde komen. Om half negen wordt het tweede deel van deze feestdag begonnen. Dan zullen de hoogtepunten het verbranden van de oude brug en een slotvuurwerk zijn. Om negen maken de Chr. Harmoniever eniging „Sursum Corda" en „De Voor waarts" muzikale wandelingen door de binnenstad. Om negen uur wordt de bur gemeester van zijn woning afgehaald en zal deze een knetterend vuurwerk ont steken op de oude brug. Vervolgens zul- j """derden fakkeldragers, gevormd door de Vlaardingse jeugd, de burge meester volgen en met hun fakkels de noodbrug over de oude Haven in brand steken. De fakkels worden uitgereikt bij de Stadsgehoorzaal en het Luxor Thea ter om kwart vóór negen. Om half tien wordt er een groot slotvuurwerk ont stoken aan de Oosthavenkade. Het vuur werk wordt afgestoken langs de water kant op het gedeelte van de Oosthaven- kade tussen de Willem Beukelszoonstraat en de Oosterstraat. Het publiek wordt verzocht zich op te stellen op de West- havenkade. Met attracties bij het Ver- ploegh Chasséplein (o.a. polonaise lopen) wordt de dag besloten. VLAARDINGEN. Zaterdag had de goede bisschop, die momenteel in Vlaar dingen op bezoek is, een drukke dag! 's Middags is Sint-N'icolaas op bezoek geweest bij de patiënten in het Alge meen Ziekenhuis en in het Flatzieken huis. Uiteraard kwamen hij en. z'a knechten niet met lege handen en de 2ieken' hebben dan ook een paar bijzon- dér plezierige ogenblikken aan het be zoek van de Sint beleefd. Ook-de be woners van de, Bejsacdenflat kregen bezoek van Sinterklaas en z'n. gevolg en ook daar had het al zo langzamerhand traditie geworden bezoek een allerar- digst verloop.- NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (ziekenhuis, predikant): A. Dönszolmann te Amster. dam; te Linschoten: J. C. Schuurman te Bleskensgraaf door de generale syno. de tot pred. voor buitengew. werkzh. (legerpredikant): H. Bartlema te Vlis- singen. Aangenomen naar Ammerstol: P. c. Schoenenboom te Frederiksoord. Bedankt voor Hoogeveen (vac. J. W. Beerekamp)H. H. Tulp te Workum; voor Boven-Hardinxveld: J. C. Schuur man te Bleskensgraaf. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Wollongong, New South Wales, Australië (Ref. Church of Austr.): Jac. Jonker te Amsterdam-Zuid; naar Domburg-Westkapellc: F. L. v. d. Bom, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Dinteloord. Hoornster. zwaag, Schermerhorn, Stad aan 't Ha ringvliet en Westeremden: F. L. van der Bom. kand. te Amsterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Midwolda (Old.): H. U. Westerkerk te Wormerveer en S. van Zwoll te Kampen. Bedankt voor Sneek en voor Zwaag- westeinde: W. Heerma te Veenendaal; voor St. Jansklooster: W. Ruiter te Baarn. UNIE VAN BAPT. OEM. Bedankt voor Leeuwarden; Ph. Linde man Wzn. te Stavoren. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Passaic, N. J. U.S.A.: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Binnenkort zal een Nederlandse ver taling van het zogenaamde Thotnas- evangelie verschijnen. De Franse, Duitse en Engelse vertaling aön reeds eerder gereed gekomen. Het manuscript is in 1948 door Egyp tische boeren gevonden. Het bevond zich tussen dertien in leer gebonden papyrus-manuscripten; ze stamden uit een gnostische bibliotheek van de vier de eeuw na Christus. Het manuscript was in het koptisch gesteld. De Utrechtse hoogleraar prof. dr. G, Quispel heeft een paar jaar geleden fotocopleën van de gevonden manus cripten gekregen, zodat met de ver taling een begin gemaakt kon worden Het manuscript wordt toegeschreven aan Thomas de „twijfelende Tho mas". Sommige geleerden zien dit „evange lie" in hoofdzaak als een geschrift met een sterk gnostische inslag; anderen waarderen het positiever. Prof. dr. Et. Schippers, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, is, naar wij vernemen, bezig met een geschrift, over deze materie, dat het volgend voorjaar zal verschijnen. VLAARDINGEN. De C.K.C. „Spi rit" belegt dinsdag 1 december in de grote zaal van Obadja voor alle leden een Sint-Nicolaasavond. Aanvang: half acht. VLAARDINGEN. De Vlaardingse reservepolitie heeft vrijdagavond een bijeenkomst in zaal Excelsior, waar burgemeester mr. J. Heusdens vrijwiLli- gersmedailles zal uitreiken en waar te vens enkele films worden vertoond, waaronder „Vlaardingen koerst op mor gen". Deze bijeenkomst begint om 8 uur. Kies uit de uitgebreide collectie die poly-Z elementen, die beantwoorden aan liwspeciale behoeften. Voeg ze samen tot exclusieve stijlvolle wandmeübelen. Zo bouwt u individuele kamers op... kamersmetkarakterl Bezoek onzepermanente expositie van poly-Z om een goede indruk te krijgen van de ongekend vele mogelijkheden. ieuwe Binnenweg 288 Rotterdam Ds. A. J. van Cruymncea ui za novem ber afscheid nemen van de herv. gemeente te Ka rich en Ruigahuizen en op 6 december u. 'ntrede doen te Kioetlnge Dr.L. 3. van der Lot zat op 23 november as. zijn ambtsbediening sis predikant du le remoastr. broederschap neerleggen ea afscheid nemen van de remonstr gemeente te Amersfoort.. Zondag 13 december ut hij tntrede doen als predikant van de Rerv. gemeente te Hilversum, waar n« eeroer«" Is lie predikant voor bijzondere werkzaam heden ipredlkant-dlrecteur van het diaco- nessenbuia). Ds. H. P. Kntgers, geref oredte nt te Anna Paulowna, viert 2 decem ber zijn 25-jarig ambtsjubileum Voor dat hij In 1948 naar ziin huldtee ge meente kwam, stond ds. Rutgers na zijn hulppredikerschap te Naald wijk te Vlnkeveen, Woensdagavond 2 december om half acht wordt in een gemeentesamenkomst dit jubileum gevierd en voorts zal ds Rutgers zon dagmorgen 8 december een herden kingspredikatie houden: de week daar op, 13 december, zal hij voorgaan in zijn eerste gemeente Vinkeveen. - Ds. W. F. Schroder te Baarn, em. predikant der evang. lutherse kerk, hoopt 25 november 70 jaar te worden. Ds. Schroder is van 1919 tot omstreek» 1943, toen hij door de Jappen werd ge ïnterneerd, zendelingleraar op de Ba- -toe-eilanden aan de westkust van Su matra geweest. Na de bevrijding was hij enige tijd predikant van de Indische kerk te Meden en geestelijk verzorger van de Ned. luchtmacht aldaar, In 1947 keerde hij naar ons land terug en werd hij, na zijn hulppredikerschap te Utrecht-noord, in '48 predikant van de luth. gemeente te Gouda, waar hij in 1955 met emeritaat ging. Nadien was hij daar nog enkele maanden hulp prediker en thans dient hij de Baarn- se gemeente als zodanig. Voorts Is ds. Schröder sinds 1955 geestelilk verzor ger van het luthers bejaardenhuis te Amsterdam VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM. Geslaagd voor het kan didaatsexamen economie: K. P. G. Wilschut. (Den Bosch). W g. van Walraven (Dub beldam), B. J. Roosjen (Üiever), C. F. van Nispen (Naarden), W. it. Sinning* (Sehagen). Kandidaatsexamen theologie: D. de Heer (Rotterdam). RUKSUNIVEBSITEnC LEIDEN LEIDEN. Geslaagd voor het cand. ex. psychologie mej. A. C. Paulen (Treebeek), voor het notarieel ex. 3e ged. de heer X Fr' j1' Cranssen (Leiden), voor het doet. ex. Ned. recht mej B. A. Ross (Huizen), voor het cand. ex. klassieke taal- en letterkunde de heer A. J. M. Hertogh (Rijswijk. ZH). Geslaagd voor het seml-artsex. mevr. E. S. Sachs (Oegstgeest) en voor het artsexa men J. C. de Wolff (Voorschoten). EXAMENS TILBURG TILBURG. Aan de rooms katholieke Economische hogeschool te Tilburg zijn ge slaagd voor het candidaatsexamen. Economi sche wetenschappen: A. Keune (Valkenburg) en W. van Hhee (Den Haag). R-K. UNri'ERSITErr TE NIJMEGEN Aan de r.k. universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraal- S?alPe£ eerste gedeelte geneeskunde: de br N E. Pop (Venray). Geslaagd voor het seml-artsexamen: de "®er J. Th. A. M, Weytens (Einden).. •rRS® f? -ï°°r het artsexamen: de heren H C L V Koek (Z-venbergen) en R M A Kurstjens (Tegelen). Geslaagd voor het doctoraalexamen klas* siwten; de heer J H Horsthuls (Apeldoorn) Geslaagd voor het kandidaatsexamen F T M Drossaers (den Haag). NIJMEGEN Geslaagd voor kandidaats- Frans: pater H. F. Scheffers S. C. J. (Nijmegen) en de heer A. A. J. I- M. Smeele (Delft). Geslaagd voor doctoraalexamen Frans de heer G. p. Bloem (Nijmegen). KATH. ECONOMISCHE HOGESCHOOL TILBURG. Aan de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg zijn geslaagd voor het docoraal examen sociale weten schappen: M. v. Loon (Bergen op Zoom) en C. v. d. Aart (Bennebroek).

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 2