1 '£Fn£?&ó a£l2jl In Schiedamse Wijk 5 werd Herv. kerkbouwaktie succes SINTERKLAAS-PRIJSVRAAG J V.U.C. technisch beter dan Vlaardingse Zwaluwen Voorstel tot verhoging van enkele belastingen KERK EN SCHOOL WATERWEG Rijtoer door Sint Nicolaas Gemeenteraad van Maassluis Rozenburg won van Jodan Boys Hoekse Boys nu hekkensluiter Snarenspel in Muzanda H.V.0. bestaat 40 jaar Nieuw verenigings gebouw Kinderen draaiden gaskraan open f. TROUW Woensdag 25 november 1959 Schiedam Expositie Afscheid ten stadhuize Maasland Avondverkoop in winkels Advertentie Bewaar MORGEN de krant met de Vele prij'zen worden uitgeloofd. Doe mee aan deze prijsvraag. Vlaardingen Korfbalnieuws Winkels 's avonds open Christen Vrouwenbond bijeen Nieuwe KNVB-consul Excelsiomieuws Rioolbelasting Reinigingsrechten Hondenbelasting Nog vele plannen en Rozenburg Burgerlijke stand van Schiedam Verkeersmaatregelen Raadsvergadering wensen Hoek van Holland Subsidies Jeugdvoorstellingen in Stadsgehoorzaal Winkels eerder en langer open Winterlezing Het Nut Hevige vechtpartij Vergadering Chr. Schoolvereniging C.N.V.-jubileum in Maassluis Hardlopers gevraagd Geef clubhuis De Haven een reële kans Opbrengst E.H.B.O.-colïecte V.S.G.-uitslagen S cho uderblessur e Tentoonstelling „De Luchtbode" Sint komt in Den Haven Onderscheiding voor J. M. H. Baars D.M.K. zingt op Markt in Brussel Nieuwe expositie in de Meusa Verlovingsring HFFTMAN UJN,*AN Hem ony-her d eukin g Baccalaureaatsexamen te Eindhoven DS. A. A. v. d. HOORN Conferentie herv. geref. bond inwendige zending Sinterklaasfeest „Prins Willem I" 64ste Avieultura SCHIEDAM. Wtfk s van de Neder lands Hervormde Kerk hield dinsdag avond ln gebouw 8 ureum Corda aan de Nlnwxtmt voor dé medewerkers van de kerkbonwactie een bijeenkomst Op deze avond werd een nabeschouwing ge houden over deze actie. Nadat ds- 3. G. Jansen de avond had geopend, gaf de heer J. M. Grijsenhout een kort overzicht van het verloop van de actie. Hij memoreerde, dat de Nederlands Hervormde kerk in geheel Nederland 45000 medewerkers heeft voor deze grootse actie. Hij was dankbaar, dat ook wijk 5 hieraan met enthousiasme heeft medegewerkt Alle ingeschreven leden van de kerk la wijk 5 hebben een. iaschrijvings biljet ontvangen, zodat er in totaal 2924 biljet ten zijn uitgereikt Hiervan zijn er ingevuld terug ont vangen 721, zijnde 24% 7c. Wijk 5 heeft in totaal bijeen gebracht voor de kerk- bouwactie een bedrag van 11.074, 10, aldus spreker. Ds. J. G. Jansen, die deze avond de leiding had. nam daarna het woord. Spreker vond het een groot succes, dat ondanks deze grote Kerkbouwactie, de normale kerkelijke bijdragen van de leden niet achteruit is gegaan, hoewel de vrees er wel voor bestond. Hy was daar dan ook zeer dankbaar voor. Op de lijst van de 160 nieuwe kerken die in Nederland gebouwd moeten wor den en waarvoor deze actie is bedoeld, SCHIEDAM. Op 7 december a.s. mn 4.45 uur zal in het schoolgebouw Oude Kerkhof 13 de tentoonstelling ,,De lmoleumindustrïe" van de stichting „on derwijstentoonstellingen worden geopend. Deze tentoonstelling zal tot halt januari in schoolverband te bezichtigen, zijn door leerlingen van uXo. en nijverheidsscholen en de hoogste klassen, der lagere scholen. SCHIEDAM. Op 1 december as. zal de heer Jac. van der Graat, Referendaris plv. Gemeentesecretaris, Chef van de aid. Algemene Zaken ter Gemeente-Se cretarie van Schiedam, na een diensttijd van ruim 44 jaar de overheidsdienst gaan verlaten. •In verband daarmede zal op zaterdag 28 november ajs. des middags 12 uur ten Stadhuize het afscheid plaats vinden van de ambtenaren ter Gemeente-secretarie daarna zal tussen half een en een uur, eveneens ten Stadhuize een afscheids receptie worden gehouden, waar ieder belangstellende welkom is. komt ook Schiedam voor met één nieuwe kerk. Zelfs de zakenwereld heeft deze actie geappricieerd. Volgens hun mening is dit één van de beste acties die ooit gehou den is. Ik ben erg blij, aldus ds. Jansen, dat de 100 medewerkers die wij in onze wijk hadden, nu zelf eens hebben kunnen meemaken hoe de algemene toestand in de gezinnen is, als men op huisbezoek komt. Het zou onwaardig zijn. om bij U aan te blijven dringen deze huisbezoeken te blijven voortzetten. De ondervindingen die XI tijdens Uw rondgang door de wijk zal hebben opgedaan zullen U wel zoveel zeggen, dat U uit eigener beweging uw huisbezoeken, hopelijk wekelijks, zult blijven voortzetten. De avond werd verder gevuld met het vertonen van enige films, waarbij een zeer actuele film van de proefvaart van het S.S. „Rotterdam", die door de heer Adriaanse was opgenomen. SCHIEDAM. De Schiedamse win- kei* zuilen in verband met het Sint Nl- colaasfeest van zaterdag 28 november tot en met vrijdag 4 december tot 's *- vonds 9 uur geopend zijn. Zaterdag zal St. Nicolaas op verzoek van de Schiedamse Middenstands Cen trale een grote rijtoer door de stad ma ken. De Sint zal worden voorafgegaan door het muziekkorps St. Ambrosius. In de Nolenslaan wordt voorts mede werking verleend aan de opening van een door de winkeliers daar georgani seerde aktie. De route is als volgt: Start omstreeks 2.30 uur bij Hotel Beijersbergen-Nw, Damiaan, Mgr. No lenslaan, Opening van de Sint Nicolaas- week georganiseerd door de Nolenslaan winkeliers, Dr. Wibautplein. P. J. Troel- stralaan, Rembrandtlaan, W.Frankeland- sesfraat. Anth. Muijsstraat, St. Liduina- straat. Warande. Schoolstraat, W. de Zwijgerlaan, Stadhouderslaan, Nw.Brug, Willemskade, Groenlaan, Wm. Brouwer- straat, Hoofdstraat, Lange Nieuwstraat, Gernt Verboonstraat, Koemarktplein, Hoogstraat, Dam, Vlaardingerstraat. Hotel Beijersbergen, eindpunt plm. 4,30 uur. Advertentie Intimiteit... gezelligheidGOUDA ka&raent MAASLAND. In de uitwedstrijd tégen Spirit 2 heeft GDO weer goed werk geleverd door met 9—2 te winnen van de vroeger ongeveer: gelijkwaardige tegenstanders. ODO 2 had het tegen DIO 3 minder gemakkelijk en moest met een 9—4 ne derlaag genoegen namen. .Van de junioren wist alleen ODO a tot de volle winst te komen: in Simons- haven won dit twaalftal van SSV a met 41. De b-junioren moesten in Or. Nassau c. uit Viaardingen hun meerdere erken nen en verloren met S0; de c-junioren bleken de minderen van 't Waterschip a en verloren met 3—1. Wat het programma voor a.s. zaterdag bë treft: ODO speelt in Rotterdam tegen Rotterdam-zuid 3 en zal ongetwijfeld revanche willen nemen voor het gelijke spel in de thuiswedstrijd. ODO 2 be zoekt het sterke ODI 2 en zal de eer i$&n de Schiedammers moeten laten. ODO 3 bezoekt in Rotterdam TOP 3 en ODO b speelt thuis tegen Spirit b. "ft N. -MAASLAND, Vanaf 28 november tot en met 4 december zullen de winkels tqt 's avonds 9 uur geopend zyn. Ook de dinsdagmiddagsluiting komt te ver vallen. MAASLAND. Op donderdag 26 no vember vergadert de afdeling Maasland van de Chr. Vrouwenbond in de Mag neet. Mevrouw Engel-Mieyer uit Woer den, presidente van het gewest Zuid- Holland-Noord „Komt klappen uit de keuken van het hoofdbestuur". Na de pauze zal er een film vertoond worden. - VEILING MAASLAND MAASLAND. 23 nov. Spruiten AI 9-11.50. BI 7.6010.20. Cl 840-10.90, AH 8.60-9. Bil 4.50-6.80. CU 180-2.60, DH 5 40-8 per 15 kg: tomaten A 5.40-6.70, B 5-530, C 4.40-530, CC 3.10 per 6 kg: prei 029-0.31. uien 0.25-036, boerenkool 0,20-0.27. appelen conference 0.84- 0M. id. cox orange 035-039 alles per kg; selderij t.03-0.05. peen 032-033 beide per bos. MAASSLUIS. In de vacature van wijlen J. Hennevanger is door de Kon. Nederl. Voetbalbond de heer K. van Wolferen als plaatselijk consul van de KNVB te Maassluis, aangesteld. MAASSLUIS. Excelsior, dat tot de ichtste plaats op de ranglijst is afge lakt gaat zaterdagmiddag naar Die laghé, de drager van de rode lantaarn. In Maassluis won Excelsior met 7—4 en willen onze stadgenoten niet in acuut degradatie-gevaar komen te verkeren (er degraderen twee clubs) dan zal ook de ontmoeting in Den Haag de volle winst moeten opleveren. Excelsior 2 en 5 ontvangen om kwart voor drie resp. Capelle 2 en Vlaardm- Htet4junior-progranuna vermeldt slechts Rozenburg b-Excelsiorb2; DHS b2-Ex- celsior b3 en SW c5-Excelsior c4. MAASSLUIS. Het college van bur gemeester en wethouders hebben de reeds aangekondigde verhoging' van enkele belastingen bereids bij de raad ingediend. Ingevolge de thans bestaande verorde ning bedraagt de belasting 6 pet. van de belastbare opbrengst van de ge bouwde en ongebouwde eigendommen. Over de jaren 1987 tot en met 1959 bracht de straatbelasting nog geen 50 pet. op van de werkelijke kosten, welke over die jaren ten laste van de gemeente zijn gekomen voor aanleg en onderhoud van .and- en waterwegen. Daar dit percen tage ten hoogste 85 pet. mag bedragen, wil er nog sprake zijn van een billijke bijdrage m die kosten» is er naar de mening van het college aanleiding het heömgspercentage te verhogen van 6 tot 9. Met deze verhoging zal voor het jaar 1960 een hogere opbrengst worden ver kregen van circa ƒ23.750,—. Deze belasting bedraagt thans 3 pet. van de belastbare opbrengst van ge bouwde eigendommen. Over de jaren 1955 tot en met 1959 was de opbrengst dezer belasting gemiddeld niet hoger dan 42 pet. der kosten, die voor de ge meente verbonden zijn aan de afvoer van water en vuil Burgemeester en wethouders achten het dan ook verant woord, dat het heSfingspercentage wordt verhoogd- van- 3 tot—5;.- waardoor een- meerdere opbrengst van circa 14.350, wordt verkregen. De gemiddelde opbrengst was in de afgelopen zeven jaar 33 pet. van de werkelijke kosten. Deze verhouding tus sen opbrengst en kosten en de hoge per ceptiekosten maken het naar de mening van burgemeester en wethouders 'ge wenst, het reinigingsrecht te verhogen en de inning daarvan op andere wijze (maandelijkse inning op de gas-, elek- triciteits- en waterrekening) te regelen. Voorgesteld wordt het reinigingsrecht als volgt vast te stellen: voor één em mer 7,80 per jaar of 0,95 per maand; voor een tweede emmer ƒ4.20 per jaar of 0.35 per maand ea voor elke volgen de emmer ƒ3.60 per jaar of ƒ0.30 per maand. Voor het gebruik van een vuilnisem mer, welke door de gemeente beschikbaar wordt gesteld, wordt thans een retri butie geheven van 1.50 per jaar» Hier wordt een verlaging voorgesteld, want burgemeester en wethouders menen, dat, gelet op de aanschaffingskosten en ge middelde levensduur van een emmer, met een retributie van 1-20 per jaar of 0.10 per maand kan worden volstaan. De nieuwe reinigingsrechten brengen 9 240,meer op, terwijl de retributie 240,vermindering te zien zal gewen; uiteindelijk in deze groep nog een stij ging in ontvangsten van 9.000. De hondenbelasting is thans 5.voor een waakhond en 10.voor elke andere hemd, met dien verstande, dat voor hon den, welke door de houder van een hondenkennel of door een handelaar in honden in de uitvoering van zijn bedrijf worden gehouden, de belasting is ver schuldigd tot maximum ƒ50.Burge meester en wethouders menen, gelet op het begrotingstekort, dat de hondenbe lasting eveneens voor verhoging in aan merking komt. De waakhond wordt met aangetast. Deze belasting blijft 5. doch voor de andere honden zal ƒ20. betaald moeten worden, met een maxi mum van ƒ80.inplaats van ƒ50. Deze maatregel geeft 3.000.meer opbrengst. De totale opbrengst zal bij aanvaarding van meergenoemde voorstellen circa ƒ50.000,— bedragen. Zoals bekend geeft de gemeente-begroting voor 1960 een tekort van ruiifi twee ton te zien. Het Ugt in de bedoeling van burge meester en wethouders voorts ook nog een nieuwe (verhoging) legesverorde- ning bij de raad in te dienen. VLAARDINGEN. Zwaluwen speelde dinsdagavond op het verlichte V.U.C.- terrein in Den Haag een oefenwedstrijd tegen het sterke V.U.C. Hoewel beide elf» talten met enkele invallers speelden, hebben de toeschouwera toch een aardige partij gezien, waarbij de Hagenaars tech- n'...>h beter waren. Zwaluwen miste Aad Vleugel en RoH Post. voor de rust speelde Vermeer mee en na de rust Mellema. Deze jongeren hebben getoond wel iets m hun voetbal mars te hebben. Voor de rust hielden de doelverdedigers hun doelen schoon, zodat met blanke stand werd gedraaid. Kort na de hervatting van deze spor tief gespeelde wedstrijd konden de Ha genaars uit een goede combinatie het eerste doelpunt aantekenen (10>. Een kwartier later kreeg Berghoef de bal van rechts. Hij liep ermee tot aan de doellijn en zijn als voorzet bedoelde schot verdween via de Haagse doelman in het net (11). Gemunte tijd kon de Zwa- luwse verdediging standhouden, maar toen Sloots onoordeelkundig terugspeelde op de goed keepende Van de Reyden was Geboren: Hubertus A. J. z.v. H- en P w Noordijk: René z.v. C. Timmer Si R T Tiessellöck: Bernardus H. z.v. f JJf.JJ' en H Jf- A. M. Koude: There- ^*2 Tv g G. Smit en M. C. van rink- meter V. D- J. van Weelie en B Vm-' Maria H. d.v. 1- M. van Ettinger «?^"m H Caratl; Antonla M. L. d.v. a, y1 A?)-,» ej, jr. M. Zoetmulder: Peter J. tv H Jongened B. Heljstor; Jacaue- M J d.v. J. van den Berg en M G. a'sunginberger; Ajtrid M v.dv. R Hor. va» J. K. J. M. -locker; J- A. Beogen 70 jr. MAASSLUIS- Burgemeester en wet houders stellen de raad voor de volgende voorrangskruisingen aan te wijzen: a. de Laan 1940-1945, Koningin Wilhelmina- laan en Stationsweg; b de Noordvliet- nocrdzijde en c. de Heldrmgstraat en de Pieter Jelles Troelstrastraat. Br te trekken de geslotenverklaringen voor de Lijn dra aierssteeg, de Helling kade en de Ankerstraat en een wacht- verbod m te stellen voor de noordelijke zyde van de Noordvliet-noordzijde, van af de Wagenbrug tot aan de Wijde Koe- straat In een breedvoerig pre-advies moti veert het college de voorgestelde maat regelen. Burgemeester en wethouders delen voorts mede, opnieuw een verzoek bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te hebben ingediend om de bebouwde kom, ingevolge de Wegenverkeerswet en Wegenwet op de Laan 1940-1945, te doen samenvallen met de gemeente- grens tussen Maasland en Maassluis. Thans kan het verkeer ongehinderd doorrijden tot aan de P. C. Hooftïaan. Tenslotte merken burgemeester en wethouders nog op, dat het college voor hands geen termen aanwezig acht om maatregelen te nemen ten aanzien van het kruispunt Haven, Havenbrug, Burg. de Jonghkade, Stationsweg en Fenacoli- usiaan. Het nemen van maatregelen zou de situatie ter plaatse slechts ingewik kelder maken, aldus B. en W. MAASSLUIS. He tijdstip vjm aan vang van de raadsvergadering, dat aan vankelijk op donderdagmiddag drie uur was bepaald, is gewijzigd. De middag vergadering is komen te vervallen en de raad komt nu des avonds half acht in openbare vergadering bijeen om d« normale agenda af te wakkelen. Tegen maandagmiddag is opnieuw een vergadering uitgeschreven. De raad zal dan een begin maken met de behande ling van de begroting, dienstjaar 1960. Des avonds en zonodig dinsdag zullen de beraadslagingen -worden voortgezet. MAASSLUIS B. en W. voeren besprekingen omtrent realisering van het in het uitbreidingsplan Sluispol- der-Oost geprojecteerde winkelcen- JsjimvJ?a-».outiUag&, xan de zwem inrichting maakt het geven van zwem lessen op enigszins ruime schaal uiterst moeilijk. Het lijkt niet verantwoord te streven naar verbetering van deze outillage nu er verdergaande plannen zijn voor 'n nieuwe inrichting. _De 2e politie-auto zal eerst dan volledig ge schikt zijn, wanneer daarin een mobi lofooninstallatie is aangebracht. Het college ziet de aanleg en exploitatie van een ijsbaan als een zaak voor particulier initiatief. Botterdam heeft de levering van water aan Maassluis opgeschort, totdat vaststaat, welke voorzieningen ten behoeve van de West wyk in Vlaardingen getroffen moeten worden. D[e beslissing van Botterdam ten aanzien van de leve ring aan Maassluis is niet afhankelijk van de plannen van Botterdam voor een nieuwe waterwinning. Naar aan leiding van gemaakte opmerkingen om trent op de markt verschijnen van de sociale werkplaats met een eigen pro- duktie en het innemen van een con- currentie-positie tegenover het vrije bedrijf, merken burgemeester en wet houders op, dat dit slechts in geringe mate het geval is en dat dit geschiedt in overeenstemming met de opvattin gen van het ministerie van sociale zaken. Voor het instellen van eèn wo ningbedrijf acht het college niet uit sluitend het aantal woningen maat gevend. Het is bekend, dat het be stuur van de woningstichting „Wo- ningbefaeer" zich over een eventuele reorganisatie beraadt en burgemeester en wethouders achten het niet ge wenst dit beraad te doorkruisen. Ten slotte wordt gezegd, dat de vraag naar industrieterrein in de laatste jaren minder groot geweest is dan voordien. De oorzaaak hiervan moet worden ge zocht in de omstandigheid, dat de ondernemers rekening houdend met een recessie in de conjunctuur een zekere terughoudendheid hebben be tracht met het doen van investeringen. Thans valt weer een toenemende be langstelling voor industrieterreinen te constateren. ROZENBURG. In een meer span nend dan fraai duel is het Rozenburg ge lakt de belde punten te veroveren. De thuisclub was In het begin sterker, maar de voorhoede kon het niet klaren tegen de hard spelende verdediging van de Gouwenaar*. Na een half uur werd het eerste doel punt van de wedstrijd gescoord. Inval ler rechtsbuiten Breukel, kreeg de bal vrij en plaatste deze over de voor het doel opgestelde verdediging van Jodan Boys naar linksbuiten Gunst, die de bal ineens op de schoen nam en onhoudbaar doelpuntte (1—0). Na de rust poogde Jodan Boys ver twijfeld gelijk te maken en hoewel zich hachelijke situaties voor de Rozenburgse veste voordeden, bleef het 10. Een strafschop werd door de thuisclub onbe nut gelaten. MAASSLUIS Aan subsidies is in de begroting voor 1960 een bedrag van 150.000,opgenomen, t.w.: subsidies in kosten van wijkverpleging, ge zondheids- en vakantiekolonie, kruis verenigingen, ziekenhuizen en sanato ria 30.000,- bijdrage stiehting Briel- se Maas ƒ5.500,bijdrage stichting Maassluise Gemeenschap f 5.000,— bijdragen in kosten van gezinszorg 3.500,—; bijdragen in culturele activi teiten ƒ2.500,diverse kleine sub sidies ƒ4.000, KOEK VAN HOLLAND; Hoekse Boys is er zaterdag niet in geslaagd de „„Hemken opmars van hoi nog ongeslagen Ornas e s oat Wassenaar te stuiten. De Boys trok-' ken weer aan het korte eind en zijn hierdoor hekkensluiter geworden van de 4e klasse B daar S.V.G.T. de volle winst wist te behalen. Tot ver na rust kwam Hoekse Boys prima voor den dag. De rust ging zelfs tn met 0—0 hetgeen blijk gaf dat Oraas het niet zo gemakkelijk had deze middag Inderdaad bleek Hoekse Boys en meer malen de meerdere, maar na rust viel door een te langzame reactie van keeper Van Vliet het eerste doelpunt waardoor het krachtige zelfs lofwaardige technische goede spel der Boys in elkaar viel. Ook het tweede doelpunt vaa Ornas was een misgreep van Van Vliet Een onge lukkig verschijnsel was bij de Hoekse voorhoede dat uit hun soms snelle en scherpe aanvallen voornamelijk voor rust met een enkel doelpunt kon wor den geproduceerd. De voorhoede van de Boys speelde uiteraard een zeer goede partij. De gasten waren er door verraat en hebben de handen vol gehad de hef tige aanvallen die snel achtereenvol gens voorkwamen te keren. Doelman Bezuyen beschermde het Omasdoel op prima wijze. Scheidsrechter v. d. Brugge herstelde zich direct toen de grensrech ters hem opmerkzaam maakte 5 minuten te vroeg de wedstrijd te hebben beëin digd. Alle spelers werden uit de kleed kamers teruggeroepen om de anderhalf uur vol te maken.. Een in deze vijf mi nuten gemaakt vierde doelpunt door Omas werd afgekeurd wegens buiten spel. de V U C -madvoor ei ais de kippen bij om van dit presentje te profiteren (21) Hiermede kwam het einde van deze pret tige wedstrijd, die voor beide elftallen een uitstekende oefenpartij is geweest. VLAARDINGEN. Muziekschool van Loon heeft in Muzanda een fris en goed verzorgd programma op de planken ge bracht. Nadat dc heer Van Loon de aan wezigen welkom had gebeten, nam de heer G. Borden, conferencier, xtjn laak over en heeft h|j de verschillende pro grammaonderdelen op prettige wijze aan eikaar gepraat. Er zyn heel wat jongelui voor het voetlicht opgetreden. Een groep kinderen uit Maassluis begon het programma. Zn waren met de enige aanwengen. die van buiten kwamen, er waren ook nog kin deren uit Honselersdyk Muziekschool Van Loon heeft met alleen een schooi m Vlaardingen. maar ook in de hierboven genoemde plaatsen. De Fratelli's lieten enkele Italiaanse en Engelse nummers horen. Zy hebben met hun electriscb-e klanken veel succes geoogst. De Mando- gitaba's gaven eveneens een aardig pro grammaatje weg, vooral de door hen Bespeelde tango viel by het publiek in 3e smaak. Verder waren daar nog de Repico's raet hun ritmische muziek en de Berwiki Hawaaiians, die de sfeer der Zuidzee suggestief opriepen. De Herwy Brothers en de Guitar Rythms deden voor hun voorgangers met onder. Na afloop van deze muzikale avond bleef men nog enige tyd genoeglyk bijeen. VLAARDINGEN, Ter gelegenheid van de verjaardag van Sint Nicolaas or ganiseert het Centrale Middenstands Aik- tiefonds twee jeugdvoorstellingen in de Stadsgehoorzaal. De eerste voorstelling begint om twee uur, de tweede om vier uur. VLAARDINGEN. In tegenstelling tot voorgaande berichten, is thans besloten reeds vrijdagavond de winkels tot 9 uur te openen. 'VLAARDINGEN. —"Hét Havenbedrijf Vlaaxdingen-Oosi bestaat -in -de tweede' helft van december 40 jaar. De directie is voornemens aan dit feit geen aandacht VLAARDINGEN. De tweede wmter- lezmg in dit seizoen van de Maatschap- py tot Nut van 't Algemeen, departe ment Viuardmgen, wordt woensdagavond a s. gehouden. In de bovenzaal van dc Harmonie spreekt de heer C A. J. von Freitag Drabbe over het onderwerp „De geheimen alter tijden, onthuld door de luchtfotografie". De lezing, die om 8 uur begint, wordt toegelicht met lichtbeelden. VLAARDINGEN. In een woning aan de Steynstraat vond zondagavond een hevige vechtpartij plaats, waarby vijf gewonden zun gevallen. Voorlopig werden 3 personen gearresteerd. De 27-jarige los-werkman M. N. ge raakte slaags met de 24-jange stuurman H. O- uit Groningen. Het gezelschap had zitten kijken naar het televisiespel „Requim voor een zwaargewicht" AI of niet geïnspireerd hierdoor sloeg men aan het vechten De 23-jarige handelaar J. Z. deed ook mee cn even later verschenen de vader en moeder van N., «lie ook aan de al gemene vechtpartij aeeinamen Er werd zeifs met twee byien „gewerkt". Het resultaat was, dat de dienstdoende arts van de GGD Cornel de vyf vech tenden moest verbinden, waarby dc stuurman O. in het algemeen ziekenhuis aan het hoofd moest worden gehecht. M. N„ H. O. cn J Z zyn aan het bureau van polltic ingesloten. De re cherche stelt een onderzoek m naar de gang van zaken. HOEK VAN HOLLAND. De vereni ging tot oprichting en instandhouding van een vrije school op Geref. Grond slag houdt donderdagavond een leden vergadering in het schoolgebouw. Na de bestuursverkiezing zal een voor stel ter tafel worden gebracht betreffen de botïw van een nieuwe kleuterschool. De vergadering vangt aan te 20 uur. MAASSLUIS. De afdeling Maassluis van het C.N.V. herdenkt donderdagavond van de vakvereniging. Het eerste gedeelte van de avond spreekt hoofdbestuurder H. R. Plomp en worden leden met een langdurig lidmaat schap gehuldigd. Koos Bons verzorgt op het orgel de muzikale omlijsting. Na de koffiepauze wordt de bekende film „Tranen over Johannesburg" ver toond. De avondsluiting wordt verzorgd door ds. C. Mak. Voor deze avond, die om half acht be gint zijn kaarten bj) de bestuursleden van het C.N.V. verkrijgbaar. HOEK VAN HOLLAND. Voorna melijk door de uitbreiding van Hoek van Hollend ls de bouw van eeu nieuw en groot verenigingsgebouw noodzake lijk geworden. De verenigingen van H. v. Holland hebben zich tot de Wijkraad gewend om stenn aan het verzoek tot gemeente Rotterdam de plannen te rea liseren. De verenigingen zijn ervan overtuigd dat ter verbetering en ontwikkeling van de Hoek zeer veel door Rotterdam on dernomen is maar dat aan het culture le leven van deze plaats niet al te veel aandacht is geschonken. De bestaande zaalruimte in Hoek van Holland laat te wensen over, waardoor verenigingen genoodzaakt worden twee of meer avonden uitvoeringen te orga niseren. Daarnaast is er een groot ge brek aan repetitielokaliteit, die even eens geschikt zou kunnen zijn voor klei ne vergaderingen. De lokaliteiten die daar momenteel voor disponibel zijn brengen nog al wat kosten met zich mee wat de verenigin- gen onderling heeft doen besluiten een plan te ontwerpen voor een eigen ge bouw. De verenigingen stellen voor een zaal met toneel te doen verrijzen aan de Prins Hendrikstraat ongeveer in het cen trum van het dorp. Deze zaal kan wor den gescheiden ln drie kleinere lokali teiten. De grote zaal zal plaats moeten bieden aan circa 800 personen. Er zal ook een keuken komen. VLAARDINGEN'. Twee honderd jon gens van elf, twsalf en dertien jaar kun nen zaterdagmiddag meedoen aan een hardloopwedstrijd georganiseerd door de winkeliers van befciedamseweg. Een- drachtstraat, CaUenbnrgschraat en Oost» havenkade. Deze wedstrijd wordt genoemd de „Bal Op"-wedstrijd. Om ongeveer half drie zal er n.l. op de omloop van de to ren op de Markt een bal worden gehesen, Op dat sein moeten de jongens goed let ten, want dan moeten zij zo snel mogelijk van de brug naar de Eendrachtstraat ren nen. Daar staan dertig harm evaatjes met ballen er in, waarvan ze er één moeten zien te bemachtigen. Halverwege de Een drachtstraat (bij de Wm. Beukelsznstraat) staan de lege vaatjes. Wie het eerst de bemachtigde bal daarin deponeert, heeft de eerste prijs, bestaande uit een jon gensfiets. Verdere prijzen zijn een foto toestel, voetbalschoenen en zeven troost prijzen, De liefhebbers kunnen rich op geven bij de firma Boogaard, Schiedam- seweg 41. VLAARDINGEN. Het werk van het clubhuis De Haven wordt ernstig be dreigd. En dat, omdat het pand aan de Westhavenplaat valt in de sanerings plannen van de gemeente Viaardigen. j definitieve datum van ontruiming ïs nog niet bekend, maar dat het clubhuis vóór 1962 ontruimd zal moeten zijn is vry zeker. Het gebouw is niet het eigendom van de clubhuisorganisatie. Nu is het moge lijk geld te lenen; door allerlei mede werking, maar voorwaarde is, dat het clubhuis zelf een beginkapitaal moet be zitten. Men heeft geen eigen kapitaal voorhan den. Dit zal met gezamenlijke inspanning van zeer velen bijeengebracht moeten worden. Op zaterdag 28 september gaat men nu een grote openbare inzameling houden. De dag, waarop de nieuwe brug geopend zal worden en vlak voor Sinter klaas. Dit toch omvangrijke Vlaardingse jeugdwerk mag niet verloren ga collectebureau op de 28e Is het Clubhuis Westbavenplaats 16, Hier kan men zich opgeven en bij de volgende adressen: Fam. Weststrate, Wilhelmuiasmgel 25, tel, 3584; fam. Maat, v, Blankenheim- straat 9, tel. 5389; fam. Moll, Nieuwe Kerkstraat 4, tel. 3383; fam. BJjlefeld, Lobeliastraat 6, tel. 5739. VLAARDINGEN. De zaterdag ge houden collecte voor de EHBO heeft het mooie bedrag van 1200,14 opgebracht. Het bestuur brengt alle gevers en geef sters hartelijk dank, evenals alle mede werkers en medewerksters. VI8BERUBERICHT SCHKVENINGEN DEM HAAG, 25-11. Hedenmorgen waren in Scheveningem aan de marJrt de vleet- logger met ea haring, Sch 229 met f 280,—, spanvissers, Sch 38 en Sch 44 met 1.230,—, SI 16 en Sas l raet 2.950,Voorts 6 kust- vissers met tezamen 5.520,—. Notering per kilogram: grote tong 4,58— 4.70, groot middeltong 3,70—3,80, klein mid. deltong 3.60—3,80, tong 1 3.403,50, tong 2 2,30—2,50, tarbot 1 3,403,59, tarbot 2 2,50— 2,70, tarbot 3 2,20—2,30. tarbot 4 1,15— 1,70. griet l 2—2.25, griet 2 1.40—1,70. per 40 kilogram: groot mlddelsehoi 40—45, mid- delschol 4044, klein schol 27—33, schar 18 50 —27, bot 22—25, sprot 23—28, wijting 15—32. Per S kilogram: verse haring 18 (1 prijs), pilchard 12,50, aangevoerd: 420 kantjes ge- zouten haring Notering per kantje: steurhs- gramma, dat voornamelijk zal bestaan ring 45.50—61. Verwachte aanvoer voor don- uit liederen uit de begintijd van het derdagmorgen: circa 15 kustvissera. - VLAARDINGEN. De wedstrijd Maassluis 1—VSG. 1. welke vorige week onderbroken werd met voorl: uitslag 2'4 2%. werd door V S.G, 1 tenslotte met óH—4fa gewonnen' De heren T. v. d Vaart Obord 51 en J. v. d. Berg (bord 6), die vorige week hun partij in gewonnen positie moesten af breken, kregen hun partij zonder verder spelen gewonnen. De afgebroken partij aan bord 2 van de heer C. v, d. Gaag ging voor Vlaardingen verloren. De nog resterende partijen aan bord 3 en 4 van de heren T. Smit en C. v. d. Mark ein digden beide in remise. VLAARDINGEN. Tijdens de voet- balwedstryd Fortuna 3Feijenoord 4 kwam de 20-jarige doelverdediger van Fortuna Th. v. S. te vallen. Met een schouderfractuur moest hij naar het alg. ziekenhuis worden overgebracht. VLAARDINGEN. De postduivenver eniging ,,De Luchtbode" had weer haar jaarlykse dubtentoonstolling. Voor dc mooiste jonge doffer ging de prijs naar A. v. d Hoeven met 91 punten, jonge duivin naar C. Verwey met 9414 punt. oude doffer 1. van Keulen met 9114 punt, oude duiven naar C. Verwey met 93% punt. Het hoogste aantal punten behaalde de heer C. Verwey met 727 punten. Als keurmeester trad op de heer J. de Ligt Dit was een voorbereiding op de grote stedelijke tentoonstelling, die 11 en 12 december met de P V. Adelaar"., .Keer Weer" en de P.V. „De Lucht bode" zal worden gehouden, waarvoor men tot en met morgen het inschnj vingsbiljet kan brengen bij de vereru- gmgssecretaris. VLAARDINGEN. De grole beneden zaal van Clubhuis De Haven zal zater dagmiddag en avond tot 9 uur voor het publiek geopend zijn om daar even te verpozen onder het genot van .oen con sumptie, die voor een geringe prijs te ■verkrijger!,zal zijn. Op deze middag zal. méér vooricle kleineren, in deze zaal ook Sinterklaas aanwezig zijn om zijn vriendschap aan de kinderen te bewij zen. Iedereen ts zowel 's middags als 's avonds hartelijk welkom. De toegang is geheel gratis. DELFT. De loco-burgemeester, de heer J. M. H. Baars, heeft gistermorgen de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer W. F. van Hemert, die zijn veertigjarig jubileum vierde in dienst van de N.V. Oliefabrieken „Calvé-Delft", DELFT. Het Delfts Madrigaalkoor heeft een uitnodiging ontvangen om op dinsdag 22 december, drie dagen voor Kerstmis, op de Grote Markt te Brussel een Kerstconcert te verzorgen. De uit nodiging is aanvaard. Gezongen zullen worden Europese kerstliederen onder leiding van Pierre van Hauwe. De piano begeleiding wordt verzorgd door Cock Paardekamp. De Madrigalen hebben het rond Kerst mis bijzonder druk. Op 15 december is er een concert in het Prinsenhof alhier en op 18 december komt de Wereld omroep naar onze stad om opnamen te maken van een kerstprogramma, op 22 december zingt men in Brussel en 26 december wordt een kerstconcert ge geven m Maassluis. DELFT. Van 27 november tot 24 december wordt in de Mensa, de stu- denten-eetgelegenheid aan de Oude Delft, een tentoonstelling gehouden van schilderen van Klaas Gubbels. De expo sitie zal vrijdagavond worden geopend door de kunstcriticus Dolf Welling uit Rotterdam. DELFT. Twee kinderen van de familie De B. zhn gistermiddag in hun woning aan de Kloosterkade ternauwer nood aan gasverstikking ontkomen. Ter wijl hun moeder zich met hoofdpijn even boven ter ruste had begeven, draai den de vijfjarige Hobby en zyn vier jarige zusje Irene in de keuken de gaskraan open. De moeder rook de gas- lueht en vond in de keuken de twee kinderen op de grond liggen. Zij waar schuwde de G.G. en G.D., die de twee kinderen die nog bij kennis waren, naar het Gasthuis heeft vervoerd. Zij zijn ter observatie opgenomen. NED. HERV. KERK Beroepen te Zwolle (jeugdpredikant) G E. Zevenbergen te Hekelingen Bedankt voor Boskoop (toez.) M v de Bosch te Nigtevegt GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Ridderkerk: N. Korenhoff te Appingedam Bedankt voor Stcgcrswoude: W. J. de Ruiter te Itskenshuizen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizen N H B Bijleveld te Noordeloos Preekverzoekcn: Ds. M. Boertien heeft verleden zondag afscheid genomen van de „Jerusalem-Kirchc" m Hamburg Rij hoopt naar Jeruzalem te vertrekken, maar is voorlopig nog in de gelegenheid om in kerkdiensten voor te gaan oi spreekbeurten te vervullen over het werk onder Israël Zyn adres is tijdelijk: De Steeg, Schietbergseweg 10. Advertentie Kt£S UW uit de aparte collectie van n.Li: I ITIHII OOSTZÈEDIJK. 1S5-1S? DELFT. In ons land wordt dit jaar een Hetnony-berdenking gehouden, daar het 350 jaar geleden is dat de bekende klokkengieter Frans Hemony werd ge boren. Samen met zijn broer Pieter heeft hij vele beroemde klokkenspelen gemaakt Ter gelegenheid hiervan wor den Hedenavond (woensdag) in vele plaatsen van ons land carilionconcerten gegeven. De beiaard van de Nieuwe Kerk al hier zal van kwart voor tot kwart over negen worden bespeeld door de stads- beiaardier Rien Ritter. Hi) zal het pro- Aan de technische hogeschool te Eindhoven zal de mogelijkheid gebo den worden baccalaureaatsexamen te doen Dit blijkt uit een bij de Tweede Kamer ingediende nota van wijzigin gen op het wetsontwerp tot wijziging van de hoger onderwijswet. Inmiddels heeft de technische hoge school te Eindhoven plannen ontwor pen voor de organisatie van een of meer baccalaureaatsopleidingen. De bepaling welke de invoering van .research-examens" mogelijk wilde maken en welke volgens het wets voorstel zou worden ingevoegd, is «1 dier voege gewijzigd, dat het niet no dig zal zijn de research-studie met een examen af te sluiten De minister van Onderwijs is bij nadere overweging tot de slotsom gekomen dat de mo gelijkheid moet worden geopend om op grond van een dergelijke research- opleiding een getuigschrift uit te rei ken zonder dat daarvoor eerst een examen behoeft te worden afgeieed. Daarnaast blijft evenwel de mogelijk heid bestaan, wel een examen af ie nemen De classis Grootegast van de geref. kerken heeft ln haar vergadering vaa 12 november Jl. besloten ds. A. A. van den Hoorn los te maker als pre dikant van de geref kerk te Grijps- kerk (GrVoor andere kerken is hy beroepbaar: binnenkomende preekver- zoeken en eventueel beroep zal nlj gaarne tn overweging nemen- (Adres, voorlopig nog: Nic. Grijp plein 26, Grijpskerk; telef 05947—2403). Zaterdagmiddag 28 november om twee uur houdt te Utrecht, in het ge bouw voor Chr Soc Belangen, Krom me Nieuwe Gracht 39. de Ned Herv, Bond voor inwendige zending op geref. grondslag een vergadering Hier wor den allen verwacht die op een of an dere wjjze bü de van de kerkeraden uitgaande evangelisatie-arbeid betrok ken ïiln Referent is ds. A. Teriouw te Rot terdam-Zuid; hij zal spreken over het onderwerp: het klimaat, waarin wij leven. Vrijdagmiddag 4 december om halfvier hoopt aan de Vrije Universi teit te Amsterdam de heer p. A. Du- miny bi) prof dr. J Waterink te pro moveren tot doctor in de ietteren en wijsbegeerte, op een proefschrift ge titeld: „Begaafdheid; enkele psigolo- giese en pedagogiese aspekte". GEM UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM AMSTERDAM. Geslaagd voor het can- didaats examen soc aardrijkskunde de heren J H Mak. J G Lambooy (Amsterdam) en W H M Aalbers (Alkmaar) en voor het can- dldaatsexamen phjs geographic mevr H G Levin-Teunenbroek (Delft). M O STAATSINRICHTING DEN HAAG. Voor het examen M O staatsinrichting is geslaagd: C van de Bunt te Nljkerk. M O Staathuishoudkunde en statistiek: W W J Voorham (Landsmeer). H- de Vries (Diemen). EXAMENS UTRECHT UTRECHT. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het: Doet examen rechtsgeleerdheid* B Hoek stra (Eindhoven). Doet examen tandheelkunde: J H Beek man (Zwolle). J W van der Brug (Amster dam), mej M Hajénius (Rotterdam), J H Keyser (Amsterdam). J G Kockmann (Al melo), J van Leusden (Deventer), C H Phi- Upsrooo (Amsterdam), R Plantema (Den Haag), H C G de Fuyter (Rotterdam), E L Steens (Utrecht). Doet ex sociologie: 0 van Schilfgaarde (Utrecht). Doet ex sociale geografie: W J van der Bremen (Rotterdam) Apothekersexamen: mej J J den Herder (Goes), mej T G Köhie (Den Bosch), J van den Berg (Futten). H J G den Boer (Soest- dijk), P A M Kuypens (Nijmegen), J W Kampman (Hilversum) Seml-arts examen: K S v d Brug (Ticl), O Cohen (BHthoven), P Holle (De Bilt). Arts-examen T B Intveld (Utrecht), P C Stuiver (Nijmegen) 7ïJ DELFT. Zaterdag 28 november »eeft de oranjevereniging „Prins Wil- em I" m het patronaatsgebouw aan de Raamstraat een Sint Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden van vijf tot en met tien jaar. Er worden twee voor stellingen gegeven, waarin films worden vertoond en het hoogtepunt wordt ge vormd door het bezoek van Sint Nico laas en Zwarte Piet. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben voor de 64ste tentoonstelling van de Kon. Ned. Vereniging Avieultura een zilveren medaille beschikbaar ge steld. De show wordt gehouden van 15 tot en met 17 januari 1960 in de Haagse dierentuin. Aan de tentoonstelling wordt medewerking verleend door een dertig tal landelijke bonden en speciaaiclubs. Men verwacht ruim 3.000 inzendingen pluimvee, sierduiven en pelsdieren, als mede, door de medewerking van de

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 2