r uws Opa moest het afleggen tegen krootrode'' chauffeur B. Kleijwegt (a.r.) nu W ijkraadsvoorzitter KERK EN SCHOOL Zwaluwen speelt zaterdag tegen hekkensluiter ARC DÉWATERWEGk Eerste paal geslagen voor fabriekspand Van den Bos Stichting Toneelgr. „Podium brengt ,,'t Gaat om je leven Wijkraad in Hoek van Holland heeft weer een voorzitter Mevr. Groot Enzerink sprak voor N.C.V.B. Nieuwland Gezellige feestavond van oudstrijders In Stadsgehoorzaal te Vlaardingen Voor Schiedamse kantonrechter vr Chef afdeling Dr. Cazemier vertelde verder over Israël eigendommen j Uitbreiding leden tal kerken Het dagboek van Anne Frank TROUW Donderdag 26 november 1959 Vlaardingen Schiedam Advertentie *t is van JUNGERHANS Burgerlijke stand van Schiedam 9? Advertentie HOEK VAN HOLLAND De Wykraad van Hoek van Holland heeft woensdagavond opnieuw de heer B. Kleywegt met vier tegen vijf blanco stemmen tot voorzit ter gekozen. De heer Kleywegt heef in tegenstelling met de vo rige keer, nu zijn benoeming wel aanvaard. Advertentie HOR LOG E S meer en mooier dan ooit tevoren LEO VAN IERLAND Woningbouw in de Sluispolder-oost Christelijk geloof' en natuurwetenschap Einde van opstalrecht aan de Strandweg Vergoeding B. KLEYWEGT Commissies verenigingsgebouw. De commissie-Bee- Winst en verlies voor SVC LELDSE THEOLOGEN VIEREN LUSTRUM PROF. DR.ITwTSSELINK LEGT FUNCTIE NEER Chr. Emigratie Centrale Advertentie Brillant f HEETMAN - Lijnbaan 92 J "ij- Smséssmm tOmaU SCHIEDAM. Aan de Strickledeweg is woensdagmiddag de eerste paai ge slagen voor een nieuw fabriekspand van de Apparaten en pijpleidingenmdustrie B. A. v. d. Bor, die momenteel geves tigd is aan de Schiedamse Hoofdstraat. De eerste paal werd geslagen door ir. C. Scherpenhuizen, hoofdingenieur bij de Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. Juist een employé van de Dok- en Scheepsbouw Maatschappij was uitgeno digd de eerste paal te slaan omdat dit bedrijf de eerste klant van de firma v. d. Bor was toen deze in 1956 begon. In de nieuwe fabriek zal men zich in hoofdzaak bezighouden met de fabri catie van apparaten, plaat- en construc tiewerken. terwijl in de Hoofdstraat de afdeling Pijpleidingen gevestigd blijft. Bij het vierjarig bestaan van het be drijf op 10 februari 1960 hoopt de firma het nieuwe pand te kunnen betrekken. De oppervlakte van de nieuwe be drijfsruimte wordt 31 meter lang en 15.50 meter breed. De fabriekshal heeft een hoogte van 5 meter terwijl de en tree gevormd wordt door een kantoor met ruime hal, alsmede door een ruime cantine met wasplaats. Het geheel is ontworpen door het ar chitectenbureau Chr, C. van Kluijven te Schiedam en wordt opgetrokken door het aannemersbedrijf B. Baron. Na het slaan van de eerste paal, maakten velen gebruik van de gelegen heid de heer v. d. Bor in Hotel De Kroon de hand te drukken. SCHIEDAM. De Nederlandse Bond van Oudstrijders en dragers van het Mo- bilisatiekruis, afdeling Schiedam hield dinsdagavond in het gebouw Musis Sacrum een feestavond. De voorzitter, de heer P. van Rijn ver welkomde m zijn openingswoord aüe af gevaardigden van de verschillende ver enigingen en drong er op aan, zoveel mogelijk leden en donateurs te werven. De vele aanwezigen genoten deze avond op zeer geanimeerde wijze van de Rot terdamse Pclitie-Amusements Vereniging „Hermandad", die een gevarieerd pro gramma bracht van muziek, zang en to neel. De 32 punten van het programma werden door „Hermandad" op vlotte en gezellige wijze voor het voetlicht ge bracht. Bij gezellige muziek van de W.F.-band „Music Boys" bleef men na afloop van het programma nog enige tijd gezellig bijeen. Zegt „"Kristal" en U denkt aan: Schoonheid, élégance, gratie.. Kristallen drinkservïezen AS soorten (3D dig) 63.- 375.— Kristallen sier- eri gebruiksvoorwer pen o.a. asbakken enUnica, rijk ge schakeerde keus 2.40 - 150.— Koilekties uit Zweden, Frankrijk, Italië, België en ons eigen land. (verkoop partem) Coofsingel/hoeic Binnenweg Telefoon 11.75.00 (7 lijnen) Rotterdam SCHIEDAM. -- Geboren: Franciscus, z v C J van der Toorn en A Dröge: 25: Jo hannes A ze v J A van der Tuyn en C M Rensman; 25: Johannes, z v J van den Bosch en M G Coster: 25: Adriana H, d v M H van Dijke en A Waard. W-\> SCHIEDAM. De voornaamheid van de "rechtszaal, de ernst waarmee de rechter vonnist en de kilheid van het verbaal ten spijt, kan zomaar onver wacht het „humor-maruietje" de zaal binnenkomen. Zo maar in eens is het er, en het doet wonderen ook in de nuchtere zakelijkheid van toga en ge recht. Zoals het doorbreken van een zonnetje, op een regenachtige dag alles plotseling vrolijk maakt, zo tovert hij plotseling een lach .op de. gezichten ach ter de" groene tafel. "Zo moet ook" gis termorgen dit „humor-mannetje" naast de heer A. J. van 't H. gestaan hébben en hem dapper de woorden in de mond hebben gelegd, die hij sprak voor de Schiedamse kantonrechter. De heer Van 't H. die 79 jaar is, ver telde op ongekunstelde wijze, zoals dat alleen maar oudere mensen kunnen doen, dat hij door een. chauffeur bij het oversteken van de weg in de kraag was gegrepen en „als de grootste misdadi ger van heel Schiedam de weg retour •werd, gedragen". Lachend en luid zei het oude baasje ..Ik word volgend jaar 80 jaar, edel achtbare, en in heel mijn leven heb* jk nog nooit een proces-verbaal gehad." Omslachtig, maar toch boeiend teken de hij de rechter de situatie. De heer Van 't H. zou de weg oversteken: het sein was veilig. Plotseling kwam er met een flinke vaart een auto aanrijden, die moest stoppen, maar doorslipte en vlak voor de oude man terecht kwam. Nau welijks van de schrik bekomen stond Opnieuw stelde de heer G. Beeken kamp (V.V.D.), toen de verkiezing van een voorzitter aan de orde kwam, mede namens K.V.P. en C.H., de heer Kley wegt kandidaat. Deze keer maakte de P.v.d.A. fractie geen bezwaar tegen de kandidaatstelling van een niet ambtelij ke voorzitter Wel stemde deze fractie blanco omdat zij meende dat de te kie zen voorzitter uit -de P.v.d.A., de groot ste partij in Hoek van Holland, moet voortkomen. Ook de heer Kleywegt deel de mede blanco te zullen stemmen. Toen de uitslag van de stemming be kend. was legde de heer Kleywegt een korte verklaring af waarin hij stelde dat hij zijn benoeming deze keer wilde aanvaarden omdat uit diverse bespte- kingen was gebleken, dat de socialisten, ook nu er geen ambtelijke voorzitter komt, loyaal zullen samenwerken. Ook B. en W. zouden akkoord gaan met de benoeming van een niet ambtenaar. De heer Kleywegt zei, objectiviteit te -rullen betrachten en meende dat het doel van de Wijkraad moet zijn ie stre ven naar een grotere zelfstandigheid. Namens de wijkraad werd de heer Kleywegt daarop gefeliciteerd door de heer Lams (C.H.). Bij de verdere afhandeling van de agenda werd de heer H. J. Nijland (P.v.d.A.), die tijdens de vorige verga dering voorlopig in het dagelijks be stuur van de Wijkraad was benoemd, definitief gekozen. De heer Lems stel de zijn plaats in de kampeercommissie ter beschikking van de heer Kleywegt. Ook de heer Vermeulen (P.v.d.A.) werd in deze commissie benoemd. er een krootrode en hoogstnijdige chauf feur voor „opa". Heel veel lia'rde woor den gooide de chauffeur over „opa" heen, om hem vervolgens in de kraag te grijpen en hem terug over de straat naar het trottoir te sleuren. De politie agent die het verkeer op het kruispunt stond te regelen, vond het feit schijn baar niet belangrijk genoeg om zijn post te. verlaten tot grote ergernis van de steeds roder wordende chauffeur, die het huilen nader stond dan het lachen. Hij zag het nog steeds als zijn taak „opa" flink af te straften en na lang tieren en brullen trok hij eindelijk de aandacht van de agent, die zich naar het tweetal begaf. Opa moest nog van het hart. dat de chauffeur hem nog steeds vast had, schijnbaar bang, dat hij het (in dit geval) „zebrapad" zou kiezen. De chauffeur wond er tegenover de agent geen doekjes om en bazuinde alle „hoofdzonden" van opa over de drukke verkeersweg. De politie maakte proces verbaal op, de chauffeur startte, nog steeds spinnijdig, zijn auto en opa (die nogal hardhorend is) stond gister morgen voor mr. Cos. Voor de goede gang van zaken vond de kantonrechter het beter de zaak tot 9 december te verdagen. Dan hoopt „opa" zijn vriend weer terug te zien. Want zowel de chauffeur als de verbalisant zullen die dag voor het Schiedamse Kantongerecht verantwoording af moeten leggen. LIJNBAAN 50 VLAARDINGEN Dinsdagavond wordt in de Stadsgehoorzaal opgevoerd hei toneelstuk ,,t Gaat om je leven! van Helmut Ilarun. Het wordt op de planken gebracht door de Stichting To neelgroep „Podium", het eerste en eni ge beroepstoneelgezeischap In Neder land, dat werkt vanuit de protestants- christelijke ideologie. Het is een dyna misch spel, dat fel en realistisch een probleem stelt van vandaag: de ont spoorde grote-stadsjeugd. Het is een spannend en geladen spel. De Stichting Toneelgroep „Podium'' is nog niet zo lang geloden gestart. De ar tistieke leiding berust bij Han Kömg en Miep IVielenga-Quelle. De stichting heeft zich ten doel ge steld om vanuit een protestants-christe lijke levensbeschouwing dramatische kunst te brengen. Zij meent haar doel voorbij te streven als alleen maar ge tuigend toneel gegeven zou worden door „Podium". Daarom stelt „Podium" zich voor onder het motto „tot stichtinghe ende vermaeck" ook avonden van op recht plezier te brengen. „Podium" heeft de grote stap gewaagd! Als eerste stuk werd op het repertoire genomen „t Gaat om je leven" van Hermut Ha- run. dat in een 40-tal plaatsen in ons land zal worden opgevoerd. Dinsdag is MAASSLUIS. De woningbouw in de Sluispolder-oost is woensdag tot verdere ontwikkeling gekomen. Wet houder Van der Snoek sloeg om ruim twee uur de eerste paal voor een com plex van 21 woningen, dat door de N.V. Bonwgemeenschap „Bohan" te Utrecht aan het Frans van Mieris- en Gerard Douplein gebouwd wordt. In het Tehuis voor Zeelieden stelde wethouder Van der Snoek vast, dat het gezelschap, dat zich na het slaan van de eerste paal in de Sluispolder aldaar verzameld had, uit drie partijen be stond. In de eerste plaats zag hij de directie van Bohan, die deze dag de eerste fase van het plan. om in Maas sluis woningen te bouwen, realiseerde. Het deed spreker, als vertegenwoordi ger van liet gemeentebestuur, prettig aan, dat de medewerking verzekerd is van een plaatselijk architect en plaat selijke aannemer. Hij hoopte, dat alle factoren er toe zouden bijdragen om de bouw van de woningen een vlot verloop te doen hebben. Ook de gemeente zag spreker als partij. Niet alleen omdat zij de grond verkocht had. maar in het bijzonder omdat hier het particulier initiatief ontwikkeld is. Hü wees op de gemeentelijke woningbouw in de wo ningwet-sector en zei, dat elk gemeente bestuur gevoelig is voor particulier initiatief. Dit initiatief komt in de Sluispolder-oost wel sterk tot uiting. Tot voor enkele maanden werden in deze polder geen woningen in deze sector aangetroffen en met het slaan van de eerste paal voor de Rahan- woningen, zijn, thans 121 particuliere woningen in aanbouw. Een ontwikke ling die het gemeentebestuur tot grote voldoening stemt. Ten slotte zag de wethouder de toe komstige bewoners, voornamelijk van buiten Maassluis, eveneens als partij. Een eigen woning-bezit zal binnen enige maanden verwezenlijkt zijn en spreker hoopte, dat degenen, die 'van buiten Maassluis komen, zich te zijner tijd in Maassluis zullen thiüs voelen, zodat alle bij deze bouw betrokken partijen met en over de bouw van de woningen tevreden kunnen zijn. De heer Pouw uitte, namens de direc tie van Bohan zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop het gemeentebestuur van Maassluis zijn medewerking voor de bouw van deze woningen had ver leend. Hü sprak voorts de wens uit, dat in het bijzonder de eigenaars, die van buiten komen. Maassluis een pret tige woonstad zullen vinden, waaraan spreker niet twijfelde. De woningen, worden onder architec tuur van de heer J. H. Steehkist door de aannemer B. Wamaar gebouwd. dus Vlaardingen al aan do beurt. In vier adembenemende, (el realistische be drijven confronteert Harun de toeschou wer met de rauwe en meedogenloze werkelijkheid var. het leven van een zestal maatschappelijk, moreel en gees telijk ontspoorde jonge mensen. Het is een modern stuk, in die zin, dat de au teur bij de karaktertekening en in de dialoog geen blad voor de mond neemt. Hij weet door de wijze waarop hij zijn tragedie tot ontwikkeling brengt een po sitieve weg tot een oplossing van het door hem aangeroerde probleem te wij zen. De medespelendcn in dit stuk zijn: Henk Hester, Jelly de Jong, Gerrie Mantel. Mary Michon. Jo Nobel. Dick van 't Sant en Hans Veerman. Dc regie heeft Han Kónig. De voorstelling begint om kwart over acht. NED. 11ERV. KERK Beroepen te Poortvliet (toez 1: C. J. V. d. Broek te Ridderkerk: te Wilhelmi- nadorp (toez.i- H. Lmdboom, kand. te Uellt GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Eernewoude en te Rutten NO.P.: H. Krent er, kand. te Een. Dr te Den Bommel' .1 C. van Egmomi, kancl. te RijnSbutg. SCHIEDAM. In de „Opstandings- kerk" opende de heer J. de Paler woensdagavond om klokslag 8 uur een wükavond van de wükgemeenten 2 en 7 van de Ned. Herv. Gemeente te Schie dam. Dr. L. J. Cazemier zou zijn derde en tevens laatste lezing houden over zün reis naar Israël. De avond werd opge luisterd door zang van het kerkkoor van de Opslandingskerk, o.i.v. dirigent W. Hagenaars. Dit koor zong prachtig en bracht ien gehore „Gods ere" van L. v. Beethoven en „O Herder Israels". Zeer veie aanwezigen gaven van hun belangstelling blijk. Dr. Cazemier begon met te vertellen, hoe in het plaatsje Rehoboth inderdaad ruimte werd gegeven en verkregen voor het bouwen van scholen. De uit Neder land geëmigreerde Dr. Prins werd daar het hoofd van. een complex scholen. Op zo'n school zaten kinderen uit wel 60 landen en gaven onderwijzers les uit 12 landen. Het Joodse volk wordt door dit onderwijs schatten rijker. Ondanks het feit. dat slechts 25 der scholen religieus te noemen is, wordt toch op alle scholen regelmatig uit het Oude Testament gelezen. Spreker vertelde ook nog veel over Jeruzalem. Hij vond bij zijn toehoorders een aan dachtig gehoor en. de vertoonde diaposi tieven met opnamen uit het Heilige Land waren met het gesproken woord een passend geheel. VLAARDINGEN. Tot chef van de j afdeling eigendommen en bezittingen! hebben B. en IV. van Vlaardingen be-1 noemd de heer J. Leums. voordien sous- chef van deze afdeling. Naar men zich. zal herinneren was deze vakature ont-i staan door het overlijden van de heer A A. den Boer. De heer Leums kwam op 1 oktober 1947 ais souschef van de I toenmalige afdeling bezittingen, waarun- j Eijkmanhuis te Driebergen een confe- dcr destijds nog het woningbedrijf ros-, rentie gehouden over het onderwerp: sorteerde, naar Vlaardingen Daarvoor christelijk geloof en natuurwetcn- was hij werkzaam ten stndhmze van I schap Hillegersberg en later, na de annexatie i 'De 'sprekers zijn dr. Giinter Hows van deze gemeente, ten stadhuize van te Heidelberg, prof. dr. C. F. von Rotterdam. De heer Leunis. die 45 jaar; weizsacker te Hamburg en dr. J. M. is. heeft zich sedert de ontsluiting van de Jong de conrector van het her- de yettenoordspolder tot industrieterrein vormd seminarie te Driebergen, m het bijzonder beziggehouden met in- A de discussie nemen deel: dr. C, dustnc-vestigmgsprobltemen. Hij is sec- j Dippel Eindhoven, prof. dr. ir. A. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Vconendaal. A F. Hon- koop te Goes; te Ridderkerk: M. Blok te Kijsscn. Van 11 tot 13 december wordt in het retaris van de raadscomissie voor economische zaken. Bij de oprichting van de Cincinnati-fsbrie-k in Vlaardin gen heeft hij als administrateur van dp bouwmaatschappij een belangrijk aan deel in de totstandkoming van deze fa briek gehad. VLAARDINGEN. De uitbreiding van Vlaardingen brengt met zich mee dat de verschillende kerken in deze ge meente het ledental aanzienlijk zien stij gen. Zo heeft de hervormde kerk die m 1957 31.233 leden telde, thans 32.254 inge schreven leden. De gereformeerde kerk steeg van 8008 in 1957 tot 8416 leden in 1959. De gereformeerde gemeente telde in 1957 1024, thans 1025 leden. De christelijk gereformeerde kerk is van 642 leden in 1957 op 645 gesprongen. Tot andere kerkelijke gezindten beho ren 2117 Vlaardingers. tegen 1866 in 2957. Het aantal inwoners van Vlaardin gen groeide van 63.284 in 1957 tot 67.799. Wanneer men het aantal leden van de verschillende kerken bij elkaar telt, kan men constateren dat 45.639 Vlaar dingers tot een der protestantse kerken behoren. Telt men daarbij de R.K. kerk met 10.333 leden, dan kan men stellen dat ruim 56.000 inwoners van Vlaardin gen bij een kerkgenootschap staan inge schreven. Met 11.827 Vlaardingers is dit niet het geval. Sinds gisteravond heeft de wijkraad in Hoek Van Holland weer een voor zitter. Een voorstel van de heer P. Beekenkamp, ingediend mede namens drie andere leden, om de heer B. Kleijwegt in deze functie te benoemen verwief de stemmen van de vier in dieners. Vijf stembiljetten werden blanco ingediend; zij waren afkomstig van de vier socialistische wij braads leden en van de kandidaat zelf. De in deze uitslag van de stemming opge sloten liggende benoeming heeft de heer Kleijwegt aanvaard. iffij deed zulks onder het afleggen van een verklaring, waarin hij eraan her innerde dat m de vorige vergadering van de wijkraad de verkiezing van een voorzitter een zelfde resultaat had op geleverd, maar dat hij toen gemeend had SCHIEDAM. De Ned- Chr, Vrou. wen Bond heeft een gofale keus gedaan door voor woensdagavond ais spreekster op l<>ar ledenvergadering in het Wjjk- cen m Nieuwland te vragen mevr. VLAARDINGEN Onze KNVB-elf- iallen komen zaterdag allemaal in het veld, terwijl de clubs van de Afdeling Rotterdam deze keer een vrije dag heb ben. Wel is er een programma vastge steld, maar toevalligerwijze zijn de Vlaardingse elftallen daarin niet ver meld. De wijkraad heeft zich vervolgens verdiept in de moeilijkheden van eige naren van opstallen aan de Strandweg, die geen enkele juridische grond heb ben om vergoeding te eisen voor het afbreken van hun eigendommen. Alle opstallen waaronder enige bedrijfspan den moeten namelijk verdwijnen voor de realisering van het uitbreidingsplan Zuidelijk Strandcentrum. De eis is door de Gemeente Rotterdam gesteld dat de eigendommen door hen zelf moeten wor den verwijderd en dat de grond in de staat moet worden gebracht van. voor de bebouwing, Het opstalrecht (Geen erfpacht) hep van jaar tot jaar. De voorzitter was van mening, dat al is er dan geen enke le juridische grond om een bepaalde ver goeding te kunnen eisen er toch op mo rele gronden getracht moet worden B. en W. te bewegen deze zwaar getrof fen Hoekenaren financieel te helpen. De nieuwe voorzitter heeft voorts ten opzichte van verschillende urgente plaat selijke belangen de wijkraad tot akli- viteit aangespoord om diverse commis sies te benoemen die tot taak hebben studie van het een en ander te maken. De commissie Nijland waarin verder zitting heeft de heren Vermeulen (p.v.d.n.) en"Bots (k.v.p.) zal zich gaan seis (p.v.d.a.) en de Muynck (c.h.) zal studie maken van het mogelijk reali seren der plannen van de Hoekse vere nigingen om te komen tot een eigen vèrdiepen in het reeds eerder naar vo- kekamp waarin ook de heer Lems (c.h) SCHIEDAM De teams van de Schie damse Volleybal Club hebberf ditmaal goede met minder goede resultaten afge wisseld. Dames I bleef ongeslagen aan de kop door met 22 gelijk te spelen tegen Z.V.C. 2. Heren 1 presteerde hetz$föe door een 31 overwinning op het sterke Smash, dat onverwacht fel kwam opzetten. Dames 2 en 3 alsmede heren 2 moesten het onderspit delven, resp. met 3—0, 30 en 31 tegen D.R.L. 2, Concordia 2 en Smash 2. Op het programma staan nu: Dames Smash 1S.V.C. 1; Rotterdam Zuid 1 S.V.C. 2; DOP 1—S.V.C. 2; Hermandad 1—S.V.C. 3. Heren: Rotterdam Zuid 1S.V.C. 1; Z.V.C, 4—S.V.C. 2. SCHIEDAM. Met een lichte her senschudding is woensdag de 75-jarige J, W. naar het gemeente ziekenhuis ge bracht. De man viel op de B.K. laan van zijn fiets. ren gebrachte verzoek tot het - stich ten van een zwem-instructiebad in Hoek van Holland. De commissie Snoey waarin mede zitting heeft de heren Hes zitting heeft zal zich bepalen bij de toe komstige bestemming van het terrein gelegen tussen de verlenging Pr. Hen drikstraat en Zekkenweg. Zwaluwen speelt tegen het onderaan bengelende ARC in Alphen aan de Rijn. TB gaat een bezoek brengen bij het bovenaan staande Zwervers en ook HVO speelt tegen een leider, n.L het Rotter damse Unicum. HVO speelt echter thuis en heeft dus het rijk alleen. Het feit, dat ARC onderaan staat mag voor de Zwaluwen geen onderschatting van de tegenstander worden, want ARC zal zich tot het uiterste geven om wat meer puntjes te gaan vergaren. Boven dien konden de Zwaluwen op eigen ter rein destijds niet verder komen dan 0—0, dus zal het op vreemd terrein dubbel zwaar vallen een gunstig resul taat te behalen. Gezien de vorm van de Vlaardingers moet nu toch minstens weer een puntenverdeling behaald wor den. TSB The Shell Boys gaan een bezoek bren gen bij Zwervers, dat met Rozenburg en Unicum gelijk aan de kop van de rang lijst staat. De Vlaardingers staan echter maar drie punten achter, dus komen bij de volle winst dicht in de buurt en kunnen nog een woordje mee gaan spre ken. Bij verlies is die kans vrijwel voor goed van de baan, zodat het voor TSB zaak is de zaken met voile ernst aan te pakken. HVO HVO kan nog steeds haar draai niet vinden en wisselt goede met minder goede resultaten met elkaar af. In Rot terdam werd met slechts 10 van Unicum verloren, maar wanneer Schip pers c.s, het in de Zuidbuurt tot een gelijk spel weten te brengen, zullen zij zeker met ontevreden zijn. Alle wedstrijden beginnen om 14.45 uur. EVANGELISATIESAMENKOMST VLAARDINGEN Op dinsdagavond 1 december om half acht hoopt in het Rode Kruisgebouw aan de Emmastraat 38, voor te gaan ds. G. v. d. Breevaarl, van H.I.-Ambacht, Groot Enzerink-v. d. Tas, de echtgenote van Maaslands burgemeester. Onder werkelijk doodse stiite heeft de volle zaal in grote spanning geluisterd naar haar voordracht, die het boek „Het achterhuis" van Anne Frank besprak. Een goede keus, inderdaad. Ook al was het onderwerp uiteraard min of meer tragisch en werden vele herinneringen uit de laatste wereldoorlog weer naar voren gehaald. Vooraf had de presidente van de NCVB-Nieuwland, mevr. J. H. Heester- Bol geopend. Na de pauze las mevr. Groot Enzerink enkele schetsjes voor en kwam de actie 4 x- ZN nog ter sprake. Het honorarium van de spreek ster komt ten goede aan het speeltuin werk te Maasland. De spreekster onderbrak haar voor dracht telkens door enkele stukjes voor te lezen uit het boek „Het achterhuis". Zij begon te vertellen, hoe Anne er toe kwam een Dagboek te schrijven; hoe Anne met Peter opgroeit; hoe Anne's mooiste avond in Het Achterhuis was diè avond, waarop ze mét Peter openlijk al les heeft kunnen bespreken en waarin ze voor het eerst vrijuit met Peter sprak; hoe ze Peter het liefst wilde zien ais een vriend,- die haar vrolijkheid wist te geven; hoe Peter haar daarna toch weer tegenvalt, omdat hü geen vast ka rakter beeft en ze hem te oppervlakkig vindt. Dit alles vertelt ze dan m brieven aan haar „Lieve Kitty". Ook horen we hoe Anne het soms'heel moeilijk heeft met ziriizelf en dikwijls in tranen uitbarst, om dan zichzelf weer moed in te spreken met de woorden: ik moet, ik moet! Door het verder schrij ven van haar Dagboek verdwijnt haar verdriet en herleeft haar hoop. Het einde van de oorlog mocht Anne niet meer meemaken. Twee kantoor meisjes, Miep en Elly, vonden haar Dag boek tussen -wat oude kranten. Spreekter besloot haar boeiende be toog, dat het niet haar bedoeling is ge weest een zielkundige uitleg te geven van dit boek. Maar we mogen nimmer vergeten wat er tussen 1940 en 1945 is gebeurd. Hoe een gelovig Joods meisje zich heeft geopenbaard als een bloem. Een bloem die opkomt, open gaat en weer ondergaat. En hoe zien wij dit? Laten we het zien als een lijden, dat deel heeft aan het lijden van Christus. Daardoor is er ook deel aan de eeuwige heerlijkheid. Want. zo besloot spreekster onder doodse stilste haar lezing, beter dan dit tijdelijke leven is, o Here, het eeuwige bii Uwe goedertierenheid, SCHIEDAM. Dat niet iedere weg gebruiker zich aan de maximumsnel- beidsbepalingen houdt bleek woensdag weer in Schiedam, waar zeven bromfiet sers en een automobilist wegens het overtreden van de maximumsnelheid werden bekeurd. de benoeming- niet te moeten aanvaar den omdat hü niet zeker was van de steun van de socialistische fractie bij de uitoefening van zün taak. Bovendien hadea tevoren B. en W. van Rotterdam een zekere voorkeur uitgesproken, voor de benoeming van een ambtelijke voor zitter. Vaststond echter dat de meerder heid van de wijkraad een ambtelijke voorzitter niet wilde. Na de vorige vergadering zyn ver geefse pogingen in het werk «gesteld buiten de wijkraad een figuur te vinden die zich met het voorzitterschap zou willen belasten en die voor alle groe peringen in het college aanvaardbaar zou zijn. Het ovérleg daarover is mis lukt omdat de socialistische fractie geen medewerking wilden verlenen: zü wilde ook geen eigen kandidaat stellen. Intus sen is gebleken dat het standpunt van B. en W, niet inhoudt dat zü niet ak koord zouden kunnen gaan. met een uit odoor de wijkraad benoemde voorzit ter. Voorts heeft de socialistische fractie laten weten dat haar wijze van stemmen in de vorige vergadering niet mag wor den uitgelegd als een blijk van wantrou wen in de spreker. Zij heeft zich be reid verklaard loyale steun aan zijn lei- diDg te geven. In dit alles zag de heer Kleijwegt vol doende redenen om thans geen bezwaren meer tegen zijn benoeming te toaken. Onder dankzegging voor het in hém ge stelde vertrouwen zei hü zijn benoeming te willen' aanvaarden, daarby de hoop uitsprekende in het belang van Hoek van Holland nuttig werkzaam te kunnen zün. De heer A. Lems, die zei te spreken namens alle leden van de wijkraad, gaf uiting aan zijn blüdschap dat de wyk- raad uit de impasse is geraakt. Hij complimenteerde de heer Kleywegt met zijn benoeming, eraan toevoegende dat de wykraad vertrouwen stelt in zyn vermogen de Hoekse belangen te behar tigen. Hierop reageerde de heer B, Ver meulen (soc.) met de opmerking dat hij het met de heer Lems eens kon zyn voorzover het diens uitlatingen over het uit de impasse geraken van de wijk raad betrof, maar dat overigens de he-er Lems niet voor alle leden had gesproken. De wykraad heeft zich vervolgens beziggehouden tnet enkele benoemingen. In het dagelijks bestuur werd gekozen de heer H. J. Nijland. Over de benoe ming van een wijkraadslid in de kam peercommissie voor Hoek van Holland- ontstond enige discussie. De socialisti sche fractie meende, dat, gezien haar getalsterkte in de wijkraad, een man uit haar gelederen .daarvoor in aanmer king behoorde te komen. De andere leden wilden de heer Kleijwegt aange wezen zien. De oplossing werd ten slotte gevonden doordat de heer Lems ver klaarde zich uit de commissie te zul len terugtrekken, Daardoor kon zowel de heer Klejjwegt als de socialistische kandidaat, de heer Vermeulen, in de kampeercommissie worden benoemd. Als vertegenwoordiger van de wykraad in de strandcommissie werd aange wezen de heer Beekenkamp. Vrij uitvoerig is gesproken over de vergoedingsregeling voor de eigenaren van opstallen aan de Strandweg, welke eigenaren de aanzegging hebben gekre gen dat aan hun opstalrecht een einde komt. Er bestaat een mogelijkheid dat deze mensen, die het veld moeten rui men in verband met stedébouwtkundige veranderingen aan de Strandweg, een tegemoetkoming zuilen krijgen in hun verplaatsingskosten. De betrokkenen zul len echter nog voor niet onbelangrijke andere kosten komen te staan. Zij zullen er namelijk zelf voor moeten zorgen dat hun opstallen worden afgebroken en de grond in de oorspronkelijke staat wordt opgeleverd. Dit is dan een gevolg van het feit, dat de grond indertijd met in erfpacht is uitgegeven of verkocht, maar volgens het opstalrecht voor gebruik is afgestaan. De wijkraad was van oordeel dat het onbillijk is de betrokkenen ook nog met de afbraakkosten te belasten. Het dagelijks bestuur kreeg opdracht zich hierover met B. en W. te verstaan. Er werden drie commissies benoemd: één om te onderzoeken welke bestem ming gegeven zou kunnen worden aan het terreintje tussen de oude Zekken weg en de doorgetrokken Prins Hendrik straat. één om het dagelijks bestuur te adviseren over de stichting van een zweminstructie bad, en één om de mo- mogelijkheid te onderzoeken een ver enigingsgebouw op te richten. E. Loen te Utrecht, prof. dr. C. A. van Peursen, Groningen en dr. A. de Wilde, Nieuwe Niedorp. Opgave en inlichtingen bij het con ferentiesecretariaat van Kerk en Wereld. Hoofdstraat 211 te Driebergen, tel. K 3438/2241 of 2242. Het collegium theologicum der Leid- se universiteit viert op maandag 30 november zijn dertiende lustrum. Voorafgaande aan de ontvangst der reünisten, vindt dan op het Leidse station (met speciaal verleende toe stemming) éen bijzondere huwelijks inzegening plaats. Te kwart over drie wordt een bui tengewoon college gegeven door prof. dr. G. J. Hoenderdaal, kerkelijk hoog leraar te Leiden vanwege de remon- stranse broederschap, over het onder werp: homo faber. Te vier uur reei- pieert het praesidium van het colle gium in de receptiezaal van het acade miegebouw. Prof. dr. J. Wisselink heeft aan het college van curatoren der Ned. Econo mische Hoogeschool te Rotterdam de wens te kennen gegeven zyn functie als hoogleraar aan de hogeschool bin nen afzienbare tijd te willen neerleg gen. Prof. Wisseling was van juni 1931 af aan de hogeschool verbonden. Als zün opvolger is per 1 september 1960 tot gewoon hoogleraar voor de bedrijfshuistaoudkunde benoemd dr H. J, Kuhlmeüer. thans economist in dienst van de Cotton Council Interna tional en hoofd van het internationale kantoor van deze organisatie te Arn hem. De najaarsvergadering van de chrtste- ijke emigratie centrale zal worden gehou- len op 9 december. *s middags 2 uur- In net gebouw voor kunsten en wetenschap pen te Utrecht. De heren A. F F. Ver meulen en J. Yandervliet zullen spreken. Er zullen twee kleurenfilms, een die een oeeld geeft' van de ontwikkeling van Bra- tiJiê en een tweede, die laat zien het bcgm en de ontplooiing van de Nederlandse nederzettingen in ParanA. vertoond worden. GE5I UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM AMSTERDAM. 24-11. Geslaagd voor het doet examen pol. en soc.- wetenschappen de heer P. Nljhoff (Amsterdam). PROMOTIES TE GRONINGEN GRONINGEN, 25-11. Op woensdag 25 no vember promoveert aan de RifksuniversUe.t te Groningen de heer De Vries tot doctor tr. de geneeskunde op ten proefschrift getiteld „Over haemodynamische verschijnselen bij stenoses". De promotie vindt te 15.00 uur plaats. Promotor is prof. dr. A. Arcnds. Een uur later promoveert aan dezelfda uni versiteit de heer F. J. Tempel tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „Een onderzoek naar de positie van de mar- dibula in eontrale occlusie". Promotor u prof J. G. van der Ven. PROMOTIE AAN DE RIJKS UNIVERSITEIT GRONINGEN GRONINGEN, 25-11. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen op een proef schrift, getiteld: „Over de toepasssing van kolomchromatografie hij het onderzoek van geneesmiddelen". De heer J. A. F. Stoei, geboren te Oud Beijerland;. Promotor was prof. dr. J. S. Faber. hoogleraar a.d. R.U. te Groningen. R K UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN NIJMEGEN, 25-11. Geslaagd voor kandi daatsexamen pedagogiek: de heer J van Bel le (Rijswijk Z.H.), AMBTSAANVAARDING DR M SCHNEIDER AMSTERDAM, 25-11. Dr. M, Schneider te 's-Gravenhage zal op dinsdag 8 december zijn openbare les aan de gem. universiteit van Amsterdam geven. Hij doet zulks bij de officiële aanvaarding van het ambt vgn pri vaat-docent fa de geschieden!» van de pers, propaganda en openbare mening aan de uni versiteit van Amsterdam. RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN GRONINGEN, 25-11. Geslaagd voor het doctoraal examen Frans: mej. J. M. Kolk (Frederiksoord). doctoraal examen klassieke letteren: mej. M. M. van Assendelft (Leeu warden); doctoraal examen tandheelkunde Je ged.: J. de Jong en H. Nieboer (Groningen), P. Vlas (Haren Gr.); doctoraal examen bio logie: mej A. I. Warburg (Groningen), doc toraal examen farmacie: D, Andringa. (Mus* selkanaal); doctoraal examen scheikunde: H. Q. Seijen (Beerta) ir. E. H. Slecama (Leeu warden): kandidaatsexamen wis- en natul'i- kunde: H. Melis (Groningenl; idem F. L. Humbert (Bilthoven) en J. H. Writers (Veen- dam), RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN LEIDEN, 21-11. Aan de Rijkuniversiteit te Lelden zijn geslaagd voor het doet. ex. Ned recht mej C. J. Lindeman te Oegstgeest en de heer A. Buiier te Zeist, AMSTERDAM, 25 nov. Geslaagd voor het kandidaatsexamen pol. en soc. weten schappen de heer L, U. de Sitter (Ouder kerk a.d. Amstel). BENOEMING TOT LECTOR LEIDEN, 2.-.-U. Bij Koninklijk besluit ls met ingang van de dag waarop hii zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse universiteit om onderwijs te geven in de anorganische scheikunde dr. W. L. Groe- neveld. VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM, 24-11. Geslaagd voor het kandidaatsexamen sociologie K, Y. Bouma (Noordwijk aan zee)., kandidaatsexamen Po- liti cologie J H Boih-rvc (Er.sche-"e) kandi daatsexamen ps.vchologiè J. C. W. van de Pijl (Almen); propaedeutiscb examen theolo gie H. B. v, d. Linden Jr (Bussum). BENOEMING WATERSCHAPPEN Bij Koninklijk besluit is benoemd: Itt de provincie Zuid-Hoilandtot vertegenwoordiger van de stormpolder, P. J. van der Giessen te Krimpen aan den IJssel. Tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de Vljfnee- renlanden, T. j. Hijkoop Azn, te Leerdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 2