AL 270 DODEN GEBORGEN BIJ FRÉJUS Uitgeweken voor zandauto Legerwagen drie mensen doodt Ontwerper acht fout NIET onmogelijk Frankrijk wil een eigen kernwapenstrijdmacht Speelkameraad voor honderden kinderen Ezel „BALCO" in Ermelo met Juid gejuich begroet EISENHOWER IN ROME Auto rijdt in op militairen IHVENTUM Een record Stand actie: f 6000 Muiteri j bij luchtmacht in Brazilië lijp mi r Opmerkelijk Waarbor gen In het offensief Guillaumat: over 3 a 6 jaar gereed Botsing op overweg Vrouw, die uit trein viel, omgekomen r 34.50 r VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 J Directeur: H. DE RUIG ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4467 V Hoofdredacteur: Dr. J. A. H J. S. BKUJNS SLOT T~~ OT dusver hebben de autoriteiten van het -1L. Franse rampdistrict Var 270 doden geborgen, maar men houdt er ernstig rekening: mee. g eef eenïÖAl A DÖ - cadeau.' Ï0MAD0 SNELKOOKPAN De grote vraag in rouwend Frankrijk is vandaag: "Wie is ver antwoordelijk voor deze ramp? In officiële kringen is men zeer geschokt dat de dam zo snel scheurde en instortte. Bijna alle Franse bladen eisen vandaag een diepgaand onderzoek. Nog nooit een fout Eerste keer fSsii ÉttilSlB - - OVERSTROMING VAN FRÉJUS FHEJIlU5poarUln I St. Raphael St. Aygulf Misdaad (Van een onzer verslaggevers) J?R was een speciaal houten opstapje voor hem gemaaktopdat hij gemakkelijk het podium in de gymnastiekzaal van 's Heerenloo Loozenoord in Ermelo zou kunnen bereiken. Hij droeg gele bloemen tussen zijn oren en op zijn rug een levensgroot bord, met de ver melding „HULDE AAN DE ACTIE TROUW". O INT EN PIET presenteren Balco aan de zeer geestdrif tige jeugd van het centrum ,,'s Heerenloo Loozenoord" in Er. melo. Een vurige wens ging me! zijn komst in vervulling. Poseren Stand herv. kerkbouwactie een vorstelijk geschenk lichtgewicht strijkijzer Rotterdam; ^etó. 115700 l6 l.) '^7?^fo7,ldiF"St,?b0nr'C3r'er!!<;n 18.3O-ll0.3O uur. Gravure; «incn, Postbus 1001 Postgiro Na. 42-SSS7. Dordrecht: a£aï£?^32°1 Tel^ëïo. Tclefoon 36236°' SchiedamThomas Kerupisstraat 6 a Telef 6S40Ï Ahonnemen-teprijs 61 cenrt per week. t 2.63 per maand V 7 90 p«x fewartaai. Losse nummers 15 cent. v£rSeh«St dagelS (Geldig; tot zaterdagavond) MINDER WIND Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk In de kustpro vincies aanvankelijk enkele buien. Aanvankelijk krach tige tot matige, later meest zwakke wind tassen zuid en oost. Iets lagere temperaturen. Morgen: zon op: 8.30 Maan op: 12.21 onder: 16.31 onder: 22.55 MINISTER Cals heeft in zijn begro tingsrede in de Tweede Kamer, sprekende over de bezwaren, die van onze zijde werden aangevoerd t.a.v. de toepassing van vrijheid van on derwijs en het scherpe onderscheid dat men in het oog moet houden tus sen openbaar en bijzonder onderwijs ais het gaat om het s'. dien van re gels daarvoor, een aantal dingen ge zegd waarover het laatste woord voor lopig nog wel niet gesproken zal zijn De minister zei dat de tegenstel lingen niet verscherpt moeten worden en dat er'zeer veel dat openbaar en bijzonder onderwijs gemeen heb ben. Althans woorden van een derge- lijke strekking. Wij hebben de tekst der rede nog niet in de Handelingen. Ook zei de minister dat in 191? het laatste woord over de pacificatie toch niet gesproken was en dat air wij in 1959 een onderwijswet maken, wij niet veertig jaar terug moeten zien, maar veertig jaar vooruit moeten zien. MEN kan er oog voor hebben dat er uj de woorden van de minister veel is, waarvan men moet zeggen dat het niet voor tegenspraak vatbaar is, maar. er zit in het betoog naar ons gevoel ook een gevaarlijk element. De pacificatie in 1917 is het resul taat van tachtig jaren schoolstrijd. Die pacificatie is omringd met waar borgen. Waarborgen die in Grondwet en wet zijn verankerd Die waarborgen zijn zo stringent mogelijk geformuleerd. Want ondanks de pacificatie bleef men er zich in 1917 van bewust dat er in Nederland een sterke stroming is, die hoewel de pacificatie is aanvaard, toch het bijzonder onderwijs niet welgezind is. Wij hebben bepaald niet de indruk dat die stroming de laatste tijd in kracht is verminderd. Dat treedt niet zozeer*aan het licht bij het lager onderwijs. Daar i de pa cificatie tamelijk wel Geconsolideerd, Maar dat komt aan het licht juist bij het voortgezet onderwijs. Daar is de gelijkstelling bepaald niet aanwezig. En de stroming die hier geüjkstelli» - niet wil, die het hier zoekt in een pre vóör het van óverheidswege"gege- ven onderwijs, in compromisscholen e.d., neemt eer toe dan af. IN deze situatie geloven wij dat het van belang is, zeker ook een veer tig jaar vooruit te zien. Maar ten aan zien van dat boven besproken punt wiiien wij dan toch ook beslist veer jaar terugzien. Dan vinden wij de letter en de geest van art, 208 van de Grondwet ook voor vandaag nog uiterst actueel. Want de geest van art. 208 is deze dat het het bijzonder onderwijs veilig stelt tegen wie dit ou willen belage-\ Dat vond men veertig jaar geleden no dig. W" menen dat dit ook vandaag nodig is. Want de richting waartegen de geest van art. 208 opponeert is van daag actiever dan voor veertig jaar. Die richting was veertig jaar -»ele- den iri het defensief. Thans is zij in het offensief. louwend Frankrijk vraagt: Wie is verantwoordelijk? Advertentie I No. 1 op „haar" verlanglijstje is de met de allernieuwste snufjes voor 1-3 pers, tijdelijk slechts 55,50 voor 3-5 pers. tijdelijk slechts 62,50 voor 4-6 pers. 75,- gr, gezinn. 82,50 dat het dodencijfer nog aanmer kelijk zal- oplopen. Want het is duidelijk, dat onder het water en de modder straks nog talrijke slachtoffers zullen worden aan getroffen. Sommige autoriteiten vrezen dat als gevolg van de door braak van de stuwdam Lij Fréjus ongeveer vijfhonderd doden te betreuren zullen zijn. Vandaag zijn de eerste slachtoffers ter aar de Lesteld. Het blad „Paris-Presse" weet te mel den. dat damwachters 48 uur voordat de dam van Msüpasset in het centrum bezweek, scheuren aan de voet hebben geconstateerd,. Maar André Ferraud, de man die de wacht op de dam had in de rampnacht, heeft met tranen in zijn ogen verklaard: „Ik verzeker u dat er geen scheuren zijn geconstateerd." En de Franse regeringswoordvoerder Georges Galichon (assistent van mi nister van Binnenlandse Zaken Chate- net) zei gisteravond dat de ramp „on begrijpelijk" is. Volgens hem heeft niets erop gewezen dat er een breuk dreigde. Een vijftal Franse ministers zal morgen persoonlijk een bezoek aan het rampgebied brengen. André Coyne, directeur van de fir ma die de plannen voor de dam van Vlalpasset heeft ontworpen (de fa. Coyne <Ss Bellier) zegt in „France-Soir" dat de onderneming, die de stuwdam heeft gebouwd, niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor de ramp, omdat de overheid zün plannen officieel had goedgekeurd. De ingenieurs en arbeiders in dienst van deze onderneming hebben nog nooit een fout gemaakt. Zij hebben in Frankrijk tien en in het buitenland wel veertig stuwdammen gebouwd en er is bij deze werken nooit een man kement aan het licht getreden, aldus Coyne. Hij zei dat het nog te vroeg was om de oorzaak van de ramp te kunnen vaststellen, maar achtte een bereke- ningsfout in het ontwerp niet uitge sloten. De firma Coyne Bellier heeft de Malpasset-dam gebouwd volgens een constructie die op vele andere plaat sen, zoals bij St. Etienne, al was toege past. De dam was berekend op 50 mil joen ton water. Toch bezweek ze, bij de eerste keer dat ze weerstand moest bieden aan de- druk van deze water massa. De dam was een vari de duur ste ter wereld. De maximale hoogte was zestig meter, de grootste dikte 6.91 meter. „France-Soir" oppert ook de veron derstelling dat het gebruikte materiaal wellicht niet goed was. Het blad wijst er in dit verband op, dat de begroting der bouwkosten 700 miljoen franken be liep, terwijl de dam ondanks de geste gen prijzen voor 580 miljoen franken gereedgekomen is. 3 E'a*Ï w ."""".Itbj.-* "S** v> sirf -IA "i-j .v.-i-X/ Een imlitaire vrachtwagen heeft gis teravond een jong echtpaar doodgere den, dat met een baby van negen maan den in de kinderwagen liep te wande len langs de Alkmaarsweg te Beverwijk. Bij dit ongeluk werd ook nog een wiel rijder gedood, terwijl een militair, me de-inzittende van de auto, verwondin gen opliep. De slachtoffers zijn de heer Anto- nius Postel (32), arbeider bij de Hoogovens, en zyn vrouw Tini Postel van" der Oord (26) uitHeemskerk. De gedode fietser is de heer C. H. Zuurbier (60) uit Beverwijk. De militaire wagen moest rijdend in de richting Castricum uitwijken voor een 6-tons zandauto. Op dat punt wandelde het echtpaar met hun kind rechts van de weg: daar vlak ach ter fietste een oudere man. De chauffeur van de militaire wa gen, vaandrig H. Praalder (21), kon niets anders doen dan krachtig rem men. Hierdoor echter ging de auto zwaaien. Het echtpaar werd geraakt en op slag gedood. De fietser werd eveneens geraakt en moest ernstig ge wond naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk worden gebracht. De kinderwagen kreeg een hevige stoot, maar de 9 maanden oude baby bleef ongedeerd. Door de zwaai ramde de zandauto op zijn beurt de militaire wagen als gevolg waarvan de bijrijder, de vaan drig C. H. van Looyen (22) uit de auto geslingerd werd en licht gewond raak te. De chauffeur van de militaire wa gen werd met een shock onder behan deling van een arts gesteld. HET In onze gedachten altijd alleen maar zonnige Zuid-Frankr biedt thans slechts trieste beelden. Terwijl hulpploegen in en om Fréjus de doden teilen, staat op tal van plaat sen het water nog meters hoog. En de autoriteiten vrezen, dat als straks het water en de modder weg zijn, nog vele slachtoffers zullen worden aan getroffen 30 km iUi- BOQLOURIS— Middellandse zee TOULON OBAGUIGNAN -Vc«o* TOULON V.PELT 59258 France Soir roept in herinnering dat in de algemene raad van het de partement Var. waarin Fréjus ligt. vragen zijn gesteld toen de dam in aanbouw was. Verscheidene aanne mers zijn tijdens de bouw failliet ge gaan. Raadsleden hebben de» vrees uitgesproken dat de dam weinig se rieus gebouwd werd. Het Franse blad „Aurore" verklaart vandaag in een hoofdartikel over de ramp bij Fréjus: „Het is een misdaad en een misdaad mag niet ongestraft blijven." De Franse minister van Defensie, Guillaumat, heeft in de Senaat ver klaard, dat Frankrijk ccr. eigen, met kernwapens uitgeruste strijdmacht behoeft voor de verdediging van zijn belangen en die der Franse gemeen schap, „Frankrijks militaire verdediging moet zodanig zijn, dat aan een aan val het hoofd kan worden geboden. Wij moeten daarom zelf over strijd krachten beschikken, die een aanval ler op gepaste wijze van repliek kun nen dienen. De eerste elementen van deze strijdmacht zullen door atoom bommen en onze „mirage-4" bom menwerpers worden gevormd", aldus Guillaumat. Hij voegde hieraan toe: „Onze technische en financiële middelen zullen ons tussen 1963 en 1986 veroor loven deze eerste fase te verwezen lijken. De Franse weermacht moet sterk genoeg zijn cm haar uitwerking op internationaal gebied te doen gevoe len. Zij moet voorts zcdan'g zijn uit gerust, dat zij een be'anvrijker rol kan vervullen in de Atlantische ver dediging", aldus Guillaumat, De „Liberation" meent dat de hoge prijs die de bevolking van Fréjus betaalt „krachtige maatregelen tegen de ver antwoordelijke personen eist." Inmiddels is in Fréjus het oprui- mingswerk begonnen. Hijskranen en bulldozers maken de spoorlijn en de hoofdwegen vrij, de waterleiding wordt onderzocht, de telefoon werkt alweer. De elektrische centrale, die onge veer vier minuten voor het water Fré jus trof. uitviel, wordt voorlopig niet onderhanden genomen: de elektriciteit zal uit Draguignan worden afgetakt. President de Gaulle heeft gisteravond het Franse volk opgeroepen om hulp te verlenen aan de slachtoffers van de, watersnoodramp. „In het aangezicht van de catastrofe dienen we solida riteit te betonen." aldus de Franse pre sident. De Franse regering heeft in middels een onderzoek naar de oor zaak van de dambreuk gelast. Even na het middaguur is president Eisenhower vandaag per vliegtuig in Rome aangekomen aan het begin van zün negen tiendaagse wereldreis. Het toestel waarin de Amerikaanse presi dent reisde, had ten gevolge van sleclii weer nogal wat vertraging. De autoriteiten op het vliegveld Ciampiono stonden verscheidene mi nuten met ernstige gezichten te kijken totdat eindelijk het vliegtuig z:ch aan kondigde. Het toestel landde terwijl het regende. Het was dê ezel, die met daverend gejuich begroet werd. Een lief mak grauwtje, met allerleukste grijze „slobkousen". Onder zün goedige kop hing zijn naamkaartje: BALCO. De zware stem van Sinterklaas kop nauwelijks de vloedgolf van ge juich overstemmen „Ik heb hem spe ciaal gehaald, he lemaal uit Nubië, deze Nubische ezel" De tamme drieja rige ezel trok zich van het rumoer der honderden kinderen niets aan, ook niet van de groteske sprongen van Zwar te Piet en was even min onder de in druk van de aan wezigheid van Sint- Nicolaas. Om te to nen hoe mak deze Trouw(e) ezel was werd een meisje, Hannie ten Cate, op zijn rug gezet. Han nie droeg onder meer een allerliefst rokje, van papier vervaardigd, van voorpagina's van het dagblad Trouw. En in haar hand droeg ze een mand je, óók van Trouw- papier. nu en dan legde Balco zijn grote oren plat en liet een lap van een tong uit zijn bek komen. Soms knipoogde verstandelijk tot de deinende massa. Zeiden zal een jonge ezel zó triomfan telijk zijn ontvangen als Baleo, de grü- ze speelkameraad voor honderden kin leren. die niet thuis zijn „Een schatje", riepen de meisjes." En Balco schudde eens, alweer bijna ver standelijk, de grauwe kop als een be wijs dat hij het met deze uitspraak vol komen eens was. Zijn rug was getooid met-een fon kelnieuw gee'. zadel. Straks, als hij wat aan de Ermelose dreven gewend is en ook aan de kinderen, zal er een, alweer fonkelnieuwe ezelwagen eveneens een geschenk uit de lezers kring van ons dagblad komen. Gezegd moet worden maar dat is dan ook de enige bemerking dat Bal co niet de minste aandacht had voor mevrouw C. Domburg uit Bodegraven, de huismoeder, die naar Ermelo was gekomen om de naamgeving van het dier bij te wonen, Sint-Nieolaas. die een lange lijst met ezel namen bij zieh had, deelde officieel mede, dat de naam Balco opgegeven door mevrouw Domburg dusdanig bij de „ezelcom- •nissfe" van Heerenloo in de smaak was gevallen, dat het BALCO is ge worden. Kinderen mochten Baleo verrukt tv— ziin kop aaien Zwarte Piet krauwde hem achter de oren. ZO leg De ezel gaan. liet allen goedmoedig be- TUINMAN Hendrik Kamphorst, die door Sint officieel benoemd is tot ezeldrijver (en er deze taak naast zün tuinmanschap op de stichting bijneemt), had voor een sierlijk versierde zweep gezorgd. Maar ook dat maakte op grauwtje geen indruk. Wel knipperde hfj een paar keer met de grote bruine ogen, toen hij moest poseren voor film operateur en fotograaf, maar ook dat ging hem wonderwel af. „Een bijzonder beest, een bijzonder beest", riep dr. Dekker, de geneesheer- directeur telkens opgetogen. Die overtuiging kregen wy ook. Balco belooft de wonderezel van Er- "to te worden. Dl aftocht van Balco verliep echter niet rimpelloos. Er was een plan kier van het voetlicht tot in de zaal gelegd» Aanvankelijk weigerde Balco deze'weg te gaan, die hem over het middenpad langs de dansende en springende kinde ren zou voeren. Vereende krachten veel duwen in de rug en behoedzaam trekken aan het bit leidden er toe. dat de ezel van *s Heerenloo op ge slaagde wijze de zaal kon verlaten Maar niet nadat nog een kinderkoor, keurig uit het hoofd, de Ezel-serenade, speciaal voor Balco geschreven, had gezongen. Een personenauto heeft gisteravond op de weg" van Harskamp naar de le gerplaats Wittenberg een militaire co lonne aangereden. Vier soldaten wer den gewond» De militairen hadden juist een schietoefening achter de rug. Men ver moedt dat de chauffeur van de per sonenwagen verblind is geweest door een tegenligger. Twee van de gewonde militairen zijn ernstig en twee licht gewond. Levens gevaar bestaat voor geen van hen. De namen van de gewonde militairen zijn: de dpi. sld. C. Althof (20), af komstig uit Zutphen, dpi. sld. N. Har- tog (19), uit Amsterdam en de dpi. sld. W. van der Geest (21), uit Spakenburg, De vierde gewonde soldaat liep zo lichte blessure op, dat hij niet werd op genomen in het ziekenhuis. Bü een hevige botsing tussen een trein en een auto op de onbewaakte overweg tussen Hoogkerk en Zuidhorn (Gr.) is gisteravond één man gedood; zeven anderen werden gewond. Het slachtoffer is de 22-jarige J. de Jong uit Sprundel, De gewonden zijn: J. van Steensel (33) uit Mijnsheeren- land; J. van Overveld (21), Rucphen; M. Mol (18), Sint-Willibrord; W. Mat- thijsen (24), Wouw; M. Konings, M. Koevoets (21) en J. Valentyn (23), allen uit St.-Willibrord. Vier van de gewonden mochten naar huis, na behandeld te zijn. Drie men sen zijn in het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. Een van hen is er ernstig aan toe. De heer De Jong is door verdrinking om het leven gekomen. Na het onge luk is de auto namelyk in de vry diepe sloot langs de spoorbaan terecht gekomen. De verongelukte auto was afkomstig van de firma Elektron te Breda, die verkzaamheden uitoefent aan een hoog- spanningswerk ten behoeve van het provinciale elektriciteitsbedrijf. Waarschijnlijk is het ongeluk veroor zaakt doordat de mannen niet bekend waren in deze omgeving. Toen de Bre dase auto de overweg wilde oprijden, kwam van de andere kant een tegen ligger die stopte. De Bredanaar meen de dat hem voorrang -'erleend werd. Pas toen hij op de overweg was, zag hij dat er een trein aankwam. Het was toen echter te laat De stand van de hervormde kerk- bouwactie was vandaag gekomen op 8.786.866, doordat sinds gisteren een bedrag van i 27.000 binnenkwam» Advertentie) QINT en Piet en wij staan perplex. Het bedrag aan giften voor „2037 kinderen" via de giro aan Sint aangeboden, beeft de zesduizend gulden overschreden. Dat is een record in de negen jaar oude ontwikkeling van de Trouw-Sint-Nicolaasactie. Zesduizend gulden. Dit betekent dat grote waar devolle geschenken, bestemd voor de gehele gemeenschap van kinderen in de geadopteerde centra-van Protestants Christe lijke kinderbescherming, kunnen worden aangekocht. Over de aard van deze ge-, schenkers zullen we u nog na der "bérichten. Nog een greep utt de geschenk- zendingen: een pakket van de Geref. Meisjesclub uit Houwer zijl, een pakket van de meisjes club „Jonge Krachten" uit Oos- iprtiiilrprlr Vandaag eindigen wij de actie, die 2037 kinderen» die op 5 de cember niet thuis zijn, een on vergetelijk feest bezorgt. Dank zij u allen, de hulptroepen van de Sint. Een aantal Braziliaanse luchtmacht officieren is op de basis Galeon nabij Rio de Janeiro's internationale lucht haven aan bet muiten geslagen. Twee militaire toestellen uit het noordelijk van Rio gelegen Belo Horizonte, die gisteren op de basis Galeon hadden getankt, zijn. daarna samen met drie transportvliegtuigen zonder toestemming weer opgeste gen, om zich. ergens in het binnen land bij andere toestellen te voegen. Ook hebben -de muiters een passa giersvliegtuig buitgemaakt. President Kubitschek gaf later een verklaring uit waarin hij het incident op de basis Galeon als ondisciplinair beschreef en de schuldigen met strenge straffen bedreigde. De militaire autoriteiten zouden, na overleg met de minister van Oorlog voor het gebied van Rio de Janeiro de noodtoestand hebben afgekondigd. In de hoofdstad is overigens alles rustig. Volgens radioberichten staan de of ficieren onder leiding van. kolonel Ha- roldo Velloso, de leider van 'een luchtmachtopstand in de rimboe in 1956. De vestiging Aragareas, circa 2000 km ten noordwesten van Rio, is in handen van de opstandelingen. Dit plaatsje is alleen door de lucht te be reiken. De rebellerende officieren hebben een verk2armg uitgegeven waarin ze de beschuldiging uiten dat de regering geïnfiltreerd is door communisten en dat het bewind corrupt is. De 59-jarige mevrouw J. H. Jan senFransen uit Vortum-Mullem is door de trein uit de richting Venlo aan de ingang van het station Vier- Ungsbeek overreden en gedood. Het ongeluk gebeurde toen de trein voor het binnenlopen van het station begon af te remmen. Het slachtoffer opende de deur, terwijl de trein nog reed. Hierbij verloor zij haar even wicht en viel. Het linkerbeen werd direct boven de knie afgereden. Het slachtoffer werd circa 60 mtr door de trein meegesleurd. Toen het ongeval in de trein gemerkt werd, trok een militair aan de noodrem. Bnrge ogenblikken later overleed de vrouw. o Vla. Ja

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1